Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 148 komentáře v “Odpovídá právník

  • Pavlina smutna

    (9.9.2022 - 10:16)

    omlouvam se preklep nabilo to pravni moc 10.9.2020

    • právník

      (9.9.2022 - 11:15)

      Vážená paní Pavlíno,
      právní moc usnesení soudu o tom, že se mění zbytek trestu odnětí svobody na trest domácího vězení nesouvisí s počátkem výkonu tohoto trestu. Výkon trestu domácího vězení nařizuje soud až později. Je to stejné, jako u odsuzujícího rozsudku, jímž byl uložen trest odnětí svobody. Nejprve odsuzující rozsudek nebyde právní moci, později je odsouzenému doručena výzva k nástupu trestu odnětí svobody a trest se počítá až ode dne, kdy odsouzený fakticky nastoupí k výkonu tohoto trestu do věznice.

  • Pavlina smutna

    (9.9.2022 - 16:49)

    Dobry den ano dobre chapu to neni pozbytek domaci vezeni to je cele od zacatku 2 roky ale v pohode konci to v den datumu kdy byl naramek nasazen jinak Vam moc dekuji a hezky den Pavlina smutna

  • Hanka

    (11.9.2022 - 12:58)

    Dobrý den. Syn je odsouzen za $140. Může po ukončení trestu odejít pracovat do zahraničí? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (12.9.2022 - 9:37)

      Vážená paní Hanko,
      po výkonu trestu odnětí svobody Váš syn může odcestovat do zahraničí bez omezení, resp. za splnění imigračních podmínek té které země, což platí i pro výkon práce. Pokud by byl Váš syn podmíněně propuštěn (tzn. nevykonal by zcela nepodmíněný trest odnětí svobody), pak by mu mohl být v rámci podmíněného propuštění uložen dohled probačního úředníka, což by mohlo komplikovat pobyt v zahraničí – Váš syn by musel pravidelně dojíždět na schůzky s probačním úředníkem. Zákaz vycestovat do zahraničí však nelze uložit ani v tomto případě.

      • Dana

        (27.9.2022 - 22:22)

        Dobrý den,už jsem úplně bezmocná.Můj přitel byl odsouzený za 2tr.skutky které nespáchal.
        Ve zkráceném řízení mu nebylo umozněno prostudovat spis s obhájcem,jelikož v té době ex offo advokát ztratil na důvěryhodnosti a žádal o výměnu a následné pozdější prostudování.Našla jsem mu placeného advokáta,mu nebylo také umožněno náhlednuti do spisu a velice brzy na to byl soud.Po celý čas vyšetřovaní byl na partnera vyvíjen nátlak o přistoupeni na dohodu o vině a trestu.Ze strany Krpč bylo více věcí které byly protivravní.Vím kdo skutky spáchal,je to osoba blízká ze strany přítele,ten však má až podivné přatelství se dvěma komisaři z našeho obvodu.Navic věděl spoustu informací o připadu.Podjatost komisařů a to že je vše nahráno na přitele jsem psala do emailu ex offo v době vyšetřování a i jsem ji sdělila vše o tom co vim.Nicméně chci se zeptat jak je možné se bránit a to i z mé pozice když chci poukázat na podjatost,porušení,neodůvodnění rozhodnutí..od PČR a také i k poukázání na chyby v rozsudku a domáhání se i třeba zvukového nahrávání ze soudního jednání a projednáním celé věci nějakou vyšší právní inspekcí která nebude z našeho obvodu aby nebylo možné zakrýt chyby svých kolegů z důsledku známosti.A jak zjistit zda v době vyšetřování až do teď mi není zřízen skrytý odposlech,aby mapovali mé kroky k hájení spravedlnosti?Je toho mnohem více co bych tu mohla uvést..Chtěla bych opravdu spravedlnost a nemít strach vůbec cokoliv říct.Důvěru v našem obvodu již po této zkušenosti nemám z jakýmkoliv členem co má hájit zákony a práva.Děkuji

  • Ludmila

    (11.9.2022 - 13:33)

    Dobrý den. Pritel je ve výkonu za pěstování marihuany. Dostal 3,5 roku. Ve VT je pul roku. Chci se zeptat,jak by to s nim bylo,když by např v roce 2023 byla legalizace marihuany. Byl by znovu případ projednávan soudně? Byl by případně propuštěn? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (12.9.2022 - 10:13)

      Vážená paní Ludmilo,
      na Vaši otázku je obtížné odpovědět, protože pojem „legalizace marihuany“ je velmi široký. Nemyslím si, že držení, pěstování a distribuce těchto návykových látek bude v budoucnu zcela povolena – že nebude žádné omezení. Nicméně, pokud by došlo k nějaká „částečné“ legalizaci, což by samozřejmě znamenalo změnu zákona, a Váš přítel se dopustil jednání, které by po této změně již nebylo vůbec trestné, pak by musel být ihned propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody. Soud by musel vycházet ze skutkového stavu, který byl zjištěn v původním trestním řízení – posoudit, zda tento skutek je po změně zákona stále trestným činem a pokud ne, pak by muselo následovat propuštění odsouzeného z výkonu trestu. Nové trestní řízení by se nekonalo. Nemyslím si však, že v příštím roce by k něčemu takovému došlo, a to mimo jiné z důvodu nutnosti zákonodárců stanovit tzv. legisvakanční lhůtu, která by v tomto případě byla spíše delší. Primární a úplně zásadní je ovšem najít k takové změně zákona vůli potřebného počtu zákonodárců, což pokládám za velmi problematické…

  • Hana

    (11.9.2022 - 18:01)

    Syn je odsouzen za &140. Může po ukončení trestu pracovat v zahraničí? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (12.9.2022 - 10:14)

      Vážená paní Hano,
      na tuto otázku jsem již odpovídal shora.

  • Ludmila

    (12.9.2022 - 10:01)

    Dobrý den,pritel je ve VT za pěstování marihuany. Dostal 3,5 roku a ve výkonu je pul roku. Chci se zeptat,jak by to bylo v případě legalizace marihuany?
    Byl by případ znovu projednávan soudně? Případně býk by propuštěn? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (12.9.2022 - 10:15)

      Vážená paní Ludmilo,
      na tuto otázku jsem již odpovídal shora.

  • Anonym

    (17.9.2022 - 8:21)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nemáte nějaký informace o Amnestii. Někde jsem četla že právníci dostali nějaký echo. Děkuji

    • právník

      (19.9.2022 - 8:27)

      Dobrý den,
      buďte ujištěna, že právníci nedostávají žádné echo o připravované amnestii. Pokud by prezident republiky uvažoval o vyhlášení amnestie, pak by o tom věděl minimální okruh lidí = předseda vlády, pověření pracovníci kanceláře prezidenta a zřejmě právní tým Hradu, který by připravoval znění (text) amnestie.
      Prezident republiky opakovaně veřejně prohlásil, že amnestii nevyhlásí, což zatím dodržel, a nemyslím si, že by svůj názor nyní změnil – nic tomu nenasvědčuje.

      • Anonym

        (19.9.2022 - 16:55)

        Děkuji za odpověď. Čekala jsem že ano už jen kvůli přeplněnych věznic a vyšších výdajů za věznici a osob vnich.

        • právník

          (20.9.2022 - 15:29)

          Dobrý den,
          k tomu bych dodal, že na základě Vámi uvedených důvodů byla dne 01. 01. 2013 vyhlášena amnestie prezidentem Klausem. Tehdy byl prezident Klaus za vyhlášení amnestie tvrdě kritizován, proto nepředpokládám, že prezident Zeman by na základě stejných důvodů vyhlásil další amnestii.

  • Zachariáš

    (21.9.2022 - 6:44)

    Dobrý den, dostal jsem 2 roky za zvlášť závazný zločinecká Nedovolena výroba a jiné nákladani s omamnymi a psychotropnimi látkami, odst. 1.
    Ve výkonu trestu poprvé.
    Muzu Zadat podmínečne propusteni na 1/3

    • právník

      (21.9.2022 - 9:09)

      Vážený pane Zachariáši,
      stejný dotaz jste nám poslal e-mailem, reagovali jsme proto na Vaši e-mailovou adresu.

  • Jozko

    (26.9.2022 - 5:18)

    Dobrý deň. Jedna otázka. Keď sa napríklad niekto omylom dostane do dlhov, že to naňho ušijú podvodníci, alebo niekoho zrazí, alebo čin vyhodnotia právnici ako neprimerná obrana, keď si dá na svoju ochranu doma pascu pri ktorej spôsobí zlodejovi zranenie či smrť a má dostať 3 roky vezenia, v prípade ak je na invalidnom vozíčku, ma k tomu kardiostimulátor, cukrovku a celiakiu, alebo práve berie chemoterapie, tak mu je väzenie odpustené? Predsa ho bachári nebudú obskakovať s jeho chorobami a prispôsobovať mu diétu a voziť ho po lekároch. Ďakujem.

    • právník

      (26.9.2022 - 10:28)

      Vážený pane Jozko,
      stejný dotaz jste nám poslal e-mailem, reagovali jsme proto na Vaši e-mailovou adresu.

  • Radka

    (26.9.2022 - 15:49)

    Dobrý den, sestra je ve vězení za výrobu a prodej drog. Letos v listopadu jí uplynou 2/3 trestu a chystala se žádat o podmínečné propuštění. Jenže nyní jí soud odsoudil k dalším 8 měsícům vězení za porušení podmínečného trestu, který měla v době páchání drogové kriminality za lehčí delikt. Kdy bude moct žádat o podmínečné prouštění? Musí si odsedět celý trest za porušení podmínky – 8 měsíců? Nebo se trest za porušení podmínky může zkrátit o 1/2 na 4 měsíce? A neovlivní to možnost podmínečného propuštění za drogy?
    Předem moc děkuji za odpověď.

    • právník

      (26.9.2022 - 20:06)

      Vážená paní Radko,
      z hlediska počítání lhůt pro podmíněné propuštění se oba uložené tresty považují za trest jediný. Takže výměry obou trestů se sečtou a z tohoto součtu spočítáte lhůtu pro podmíněné propuštění. Pokud Vaše sestra z důvodu vysoké závažnosti trestného činu, za který aktuálně vykonává trest odnětí svobody, pro podmíněné propuštění musela vykonat dvě třetiny trestu, pak nyní bude muset vykonat dvě třetiny trestu ze součtu obou trestů, přestože trestný čin z původně podmíněného odsouzení byl nižší závažnosti a přicházelo by v úvahu podmíněné propuštění po výkonu poloviny trestu nebo dokonce po výkonu jedné třetiny trestu. Jinými slovy – v případě výkonu trestu uloženého několika rozsudky se pro počítání lhůty pro podmíněné propuštění (jedna třetina, polovina či dvě třetiny) vychází z nejvíce závažného trestného činu.

  • anonym

    (29.9.2022 - 10:28)

    Dobrý den,
    prosím chtěla jsem se zeptat, co přesně znamená, když má odsouzený v rozsudku zákaz určitého města po prospuštění z výkonu trestu. Znamená to, že v tomto konkrétním městě nesmí bydlet a pracovat a dlouhodobě se zdržovat a nebo, že nesmí vůbec do tohoto místa ani např. na návštěvu, nákup nebo k lékaři? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (29.9.2022 - 13:27)

      Dobrý den,
      odsouzený se po dobu zákazu nesmí na „zakázaném území“ vůbec zdržovat, ani nikoho navštěvovat. Zákaz je možno uložit na jeden rok až deset let. Existují-li závažné důvody, pak může být odsouzenému v průběhu zákazu uděleno povolení ke krátkodobému pobytu na „zakázaném území“, přičemž toto povolení uděluje Policie ČR.

      • anonym

        (30.9.2022 - 8:55)

        Moc děkuji za odpověď.

      • anonym

        (30.9.2022 - 9:05)

        Mám ještě dva dotazy. Lze požádat o zkrácení doby takového zákazu (2 roky) třeba na polovinu a jakým způsobem? a co by se stalo, kdyby byl při porušení zákazu dotyčný přistižen? Byl propuštěn na podmínku (3 roky) po 1/3 trestu. Děkuji mnohokrát za pomoc…

        • právník

          (30.9.2022 - 9:40)

          Dobrý den,
          po výkonu poloviny trestu zákazu pobytu může soud na žádost odsouzeného podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku, a to podle ustanovení § 90 odst. 1 tr. zákoníku. Je to podobné jako s podmíněným propuštěním z výkonu trestu odnětí svobody. Upozorňuji, že výkon trestu zákazu pobytu neběží po dobu výkonu trestu odnětí svobody (ustanovení § 75 odst. 5 tr. zákoníku), takže trest zákazu pobytu běží od právní moci rozsudku, ale pouze po dobu, kdy odsouzený pobývá na svobodě. Z výměry tohoto trestu je pak třeba vykonat polovinu a poté odsouzený může požádat soud, aby podmíněně upustil od výkonu zbytku tohoto trestu.
          Pokud odsouzený poruší zákaz pobytu na určitém území, přičemž bude přistižen, pak s vysokou pravděpodobností dojde k zahájení dalšího trestní stíhání za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání podle ustanovení § 337 odst. 1 písm. c) tr. zákoníku, za což soud může uložit trest odnětí svobody v délce trvání až dva roky. Pokud byl dotyčný odsouzený podmíněně propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody a stále běží zkušební doba, pak by to navíc znamenalo (laicky řečeno) „porušení podmínky“ – a v takovém případě je vysoká pravděpodobnost nařízení výkonu zbytku trestu odnětí svobody, ze kterého byl odsouzený podmíněně propuštěn. Důrazně proto doporučuji, aby odsouzený zákaz pobytu neporušoval, neboť kdyby byl při porušení přistižen – mělo by to velmi vážné následky.

  • Jitka

    (30.9.2022 - 11:37)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj přítel je výkonu trestu po třetí, poslední trest byl před 10ti lety, jakou má šanci na PP? Nebyl v minulosti kázeňsky trestán a má vymazaný rejstřík. Délka trestu 2 roky a 6 měsíců krádež, zbytek za nebezpečné pronásledování 18 měsíců. Popřípadě k čemu soud přihlíží? Děkuji za odpověď. J

    • právník

      (30.9.2022 - 13:47)

      Vážená paní Jitko,
      šance na podmíněné propuštění takto nemohu odhadnout, na to nemám dostatek informací.
      Soud přihlíží k mnoha okolnostem, nejde pouze o hodnocení odsouzeného z výkonu trestu.
      K zahlazeným odsouzením by soud již neměl přihlížet, nicméně v opisu rejstříku trestů uvidí všechna odsouzení – i ta zahlazená a v tomto ohledu bude zřejmě soud přísněji hodnotit současné splnění zákonných podmínek pro podmíněné propuštění, zejména podmínku vedení řádného života do budoucna. Dále soud přihlédne k tomu, zda odsouzený dobrovolně a včas nastoupil do výkonu trestu, zda nahradil škodu způsobenou trestným činem (pokud nějaká vznikla), bude hodnotit náhled odsouzeného na spáchanou trestnou činnost a samozřejmě také to, do jakého prostředí se odsouzený bude v případě propuštění vracet.

  • Jana

    (10.10.2022 - 9:11)

    Dobrý den, měla bych pár dotazů ohledně PP. Nahlíží soudce k tomu, že se daná osoba k trestné činnosti doznala? Dále by mě zajímalo, jestli soudce při rozhodování o PP kontaktuje i policii, jestli policie v konkrétním případě má nějaký vliv na PP? A poslední otázka, vím, že je to případ od případu, ale jestli se dá nějak obecně říct, k čemu soud přihlíží u PP nejvíce? Děkuji za odpověď. Jana

    • právník

      (11.10.2022 - 14:00)

      Vážená paní Jano,
      k doznání odsouzeného je přihlíženo ve vztahu k hodnocení náhledu na spáchanou trestnou činnost, ale nejedná se o vyloženě zákonnou podmínku pro podmíněné propuštění. Soud ve vztahu řízení o podmíněném propuštění zpravidla nekontaktuje policii – k tomu není důvod. Policie ani nemůže ovlivnit rozhodnutí soudu – soud je ve svém rozhodování nezávislý a rozhoduje podle toho, zda jsou splněny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění či nikoliv.
      Základní zákonné podmínky, ke kterým soud vždy přihlíží, je povinnost vykonat určitou část trestu (jedna třetina, polovina nebo dvě třetiny trestu), dále odsouzený musí prokázat polepšení (jakkoliv to zní dětinsky, jedná se o zákonnou podmínku) – soud při hodnocení (ne)splnění této podmínky vychází z pravidla z hodnocení odsouzeného z výkonu trestu, z jeho náhledu na spáchanou trestnou činnost, případně absolvování terapie, další podmínkou je prognóza dalšího řádného života (přihlíží se k trestní minulosti, ke stupni nápravy, riziku recidivy, k prostředí do kterého se odsouzený vrací atd.). Dále soudy hodnotí, zda odsouzený nastoupil do výkonu trestu dobrovolně a včas a jaký mají postoj k náhradě škody, pokud nějaká vznikla spáchaným trestným činem (zda odsouzený např. splácí škodu či nikoliv).

  • Petra

    (11.10.2022 - 13:40)

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat přítel měl soud o PP. Obvodní soud přítele pustil,ale státní zástupkyně se odvolala proti rozhodnutí soud. Jak dlouho muže trvat projednání krajského soudu. A má přítel šanci že ho pustí že to takhle nechají rozhodnutí soudu? Děkuji

    • právník

      (11.10.2022 - 15:17)

      Vážená paní Petro,
      předpokládám, že se jedná o Obvodní soud pro Prahu 4 (věznice Pankrác) nebo Obvodní soud pro Prahu 6 (věznice Ruzyně), takže stížnostním soudem je Městský soud v Praze. Nejprve je třeba vyčkat, až obvodní soud doručí Vašemu příteli a státní zástupkyni písemné vyhotovení usnesení, kterým soud podmíněně propustil Vašeho přítele z výkonu trestu. Poté bude následovat písemné odůvodnění stížnosti státní zástupkyně. Teprve poté obvodní soud předloží spis Městskému soudu v Praze. V první řadě bude tedy záležet za jak dlouho bude doručeno písemné vyhotovení usnesení obvodního soudu. Ve většině případů trvá celý proces přibližně měsíc a půl ode dne vyhlášení rozhodnutí obvodního soudu.
      Jak rozhodne Městský soud v Praze nemohu odhadnout, neboť neznám důvody, pro které si státní zástupkyně stížnost podala.

      • Petra

        (11.10.2022 - 16:12)

        Děkuji ale jedná se o soud v Pardubicích takže krajský soud je v Hradci Králové. Takže to bude trvat měsíc až měsíc a půl?
        Koukala na jeho minulost. Tak snad to soud nechá tak jak dopadl obvodní soud

        • právník

          (11.10.2022 - 20:47)

          Vážená paní Petro,
          obvodní soudy jsou pouze v Praze, v ostatních městech jsou soudy okresní a v Brně je na úrovni okresního soudu Městský soud v Brně. Takže ve věci Vašeho přítele rozhodoval Okresní soud v Pardubicích, nikoliv soud obvodní, jak nesprávně uvádíte – to jen pro vysvětlení z čeho jsem vycházel, že se jedná o Prahu. Procesní postup ve věci však zůstává stejný. O stížnosti státní zástupkyně bude podle mého názoru rozhodovat Krajský soud v Hradci Králové, pobočka v Pardubicích. Pardubnická pobočka krajského soudu v Hradci Králové soudí stížnostní věci poměrně rychle, takže po předložení věci tomuto soudu by mohlo být rozhodnuto do týdne, max. do dvou.

          • Anonym

            (12.10.2022 - 9:55)

            Dobrý den aha děkuji za odpověď a i za objasnění asi tak to je děkuji

          • Petra

            (12.10.2022 - 12:34)

            A když byl okresní soud minule pondělí tak krajský by mohl rozhodnout tak do měsíce? A má šanci že by i krajský soud nechal to rozhodnutí okresního? Děkuji

            • právník

              (13.10.2022 - 9:47)

              Vážená paní Petro,
              napište mi na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz
              Poradím Vám.

            • obase.cz

              (17.10.2022 - 16:18)

              Dobrý den. Ano šance určitě je. O.

    • Jana

      (11.10.2022 - 20:47)

      Moc děkuji za odpověď.

  • Hana

    (15.10.2022 - 19:14)

    Dobrý den,
    je potřeba ověření podpisu u potvrzení o zaměstnání a o bydlení?
    Děkuji Hana

    • právník

      (17.10.2022 - 7:51)

      Vážená paní Hanko,
      na těchto listinách není třeba provádět legalizaci podpisu.
      Co se týká potvrzení o zajištěném bydlení, pokud ten, kdo potvrzení vydává není majitelem nemovitosti, pak je vhodné k potvrzení přiložit také řádný užívací titul, např. platnou nájemní smlouvu. Pokud potvrzení vydává přímo majitel nemovitosti, pak si soud může on-line ověřit z katastru nemovitostí, že dotyčná osoba nemovitost skutečně vlastní, tzn. je oprávněna vydat potvrzení.
      Co se týká příslibu zaměstnání, pak ideální stav je, pokud budoucí zaměstnavatel zašle příslib ze své datové schránky do datové schránky soudu k předmětné spisové značce. Tento způsob je nejsnadnější, nejrychlejší a zejména je prokázáno, že potvrzení vydala a podepsala oprávněná osoba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.