Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 141 komentáře v “Odpovídá právník

  • Barbora

    (17.8.2022 - 14:49)

    Dobrý den, mohl byste mi poradit jak napsat žádost o přeložení může z H.Slavkova do veznice Vsehrdy.?Problém je ten že bydlíme v okrese Plzeň-sever a Vsehrdy jsou dál než H.Slavkov, tudíž když muž uvede důvod bližšího kontaktu s rodinou je blbě. Důvod přeložení pro nás je,mnohem lepší přístup při návštěvě s dětmi,a kontakt s nimi neomezovan jako v H.Slavkove.Poradite mi co uvést jako dostačující důvod o přeložení do žádosti?Děkuji Barca

    • právník

      (18.8.2022 - 10:40)

      Vážená paní Barboro,
      dostupnost návštěv rodiny odsouzeného je téměř vždy hlavním důvodem pro přemístění odsouzeného ze vzdálenější věznice do bližší. Tento důvod nelze uplatnit, jak sama píšete. Dalším důvodem pro přemístění může být např. větší možnost pracovního zařazení odsouzeného. Tzn. pokud Váš manžel ve věznici Horní Slavkov není pracovně zařazen, neboť tato věznice pro něj nemá pracovní místo, pak toto je důvodem pro přemístění do jiné věznice, která bude schopna s vyšší pravděpodobností Vašeho manžela v rámci výkonu trestu pracovně zařadit. K celé věci podotýkám, že na přemístění odsouzeného z jedné věznice do jiné není právní nárok, takže bude zcela záležet na vězeňské službě, zda žádosti vyhoví či nikoliv.

      • Barbora

        (19.8.2022 - 23:08)

        Děkuji za odpověď..
        No, je v Horním Slavkově zařazen do práce, jako údržbář, ale výdělek je mizernej.Taky si muž myslí že ho nebudou chtít pustit kvůli práci, pač je šikovnej makac, mystr mu udělil i pochvalu, dal žádost na 2platovou třídu, ale to prý může být vyřízeno klidně až za půl roku. Kvůli nízkému výdělku nedosáhl na oddlužení (insolvenci).Tak to přeřazení asi nepůjde tak snadno, že?
        Děkuji za odpověď Barbora

        • právník

          (20.8.2022 - 12:31)

          Vážená paní Barboro,
          v takovém případě by bylo přemístění do jiné věznice zřejmě nesprávným krokem. Sama píšete, že věznice v Horním Slavkově je pro Vás blíže, Váš manžel tam pracuje a je kladně hodnocen, dokonce navržen na zařazení do vyšší skupiny pracovní odměny. Tyto skutečnosti budou mít pozitivní vliv také na rozhodnutí soudu o podmíněném propuštění. Neznám sice výměru trestu, který Váš manžel vykonává, ale přemístění do jiné věznice bych za těchto okolností hodně zvážil. Možná by bylo rozumnější přečkat méně příznivé návštěvní podmínky, než ztratit (přinejmenším přerušit) velmi zdárný průběh výkonu trestu Vašeho manžela ve stávající věznici…

  • Martina

    (19.8.2022 - 8:48)

    Dobrý den, mám k Vám velkou prosbu a otázku. Přítel měl soud ohledně podmínečného propuštění 4.8. 22, soudce ho pustil, ale státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání která má být 3 dny. Dnes máme 19.8 tak předpokládám, že to šlo ke krajskému soudu na přezkoumání. Vím, že na to má soud 30 dní , ale chtěla bych vědět od jakého dne běží těch 30 dni, zda od 4.8. nebo po uplynutí těch tři dnů a nebo až od doby kdy byla doručena písemná forma. Předem moc děkuji za odpověď.
    Krásný den
    Martina

    • právník

      (20.8.2022 - 12:45)

      Vážená paní Martino,
      pokud znáte spisovou značku, pod kterou soud řízení vede, můžete mi ji napsat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz – zjistím Vám přesnější informace. Obecně mohu uvést, že krajský soud již nemá žádnou zákonem stanovenou lhůtu pro rozhodnutí o stížnosti státního zástupce proti usnesení prvoinstančního soudu. Třicetidenní lhůta, o které píšete, se vztahuje na rozhodnutí prvoinstančního soudu a počítá se ode dne doručení žádosti o PP soudu, ale ve stížnostním řízení se již neuplatní.

      • Martina

        (21.8.2022 - 11:49)

        Dobrý den, moc děkuji za Vaši informaci, bohužel spisovou značku nemám, pokud tedy chápu správně, rozhodnutí o propuštěni nebo zamítnutí propuštěni muže být každým dnem. Tedy nevíme den kdy rozhodnou? Mohu se ještě zeptat bude toto jednání vystaveno na úřední desce Krajského soudu Hradec Králové kam má předpokládám veřejnost právo nahlédnout? Čekání má rozhodnutí kladné nebo záporné je na psychiku. Moc děkuji za Vás čas a informaci. S přáním krásného dne Martina

        • právník

          (21.8.2022 - 13:39)

          Vážená paní Martino,
          pokud Váš manžel vykonává trest odnětí svobody ve věznici Pouchov, pak tam měli dne 04. 08. 2022 projednání žádosti o podmíněné propuštění 4 odsouzení. V jednom případě bylo jednání odročeno na 09. 08. 2022, v dalších dvou případech bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném propuštění a čtvrtý případ, což bude zřejmě Váš manžel, byl odsouzený podmíněně propuštěn s dohledem, nicméně rozhodnutí nenabylo právní moci, neboť státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání stížnosti. Stížnost však dosud státním zástupcem podána nebyla. Je možné, že státní zástupce čeká s rozhodnutím, zda podá stížnost či nikoliv, až na doručení písemného vyhotovení usnesení soudu o podmíněném propuštění. Podle judikatury Ústavního soudu totiž třídenní lhůta pro podání stížnosti začíná běžet až dnem, kdy bylo doručeno písemné vyhotovení usnesení. Lhůta pro podání stížnosti proto může ještě běžet. Věc tedy dosud nebyla krajskému soudu vůbec předložena a je otázka, zda státní zástupce vůbec stížnost podá.
          Musíte vyčkat až Okresní soud v Hradci Králové doručí písemné vyhotovení usnesení, kterým Vašeho manžela podmíněně propustil z výkonu trestu odnětí svobody. Od toho dne poběží třídenní lhůta pro podání stížnosti. Upozorňuji však, že státnímu zástupci bude s vysokou pravděpodobnosti doručeno usnesení o něco dříve, neboť tam probíhá doručování datovou schránkou – elektronicky, nikoliv prostřednictvím České pošty, která je poněkud pomalejší…

  • Lenka

    (23.8.2022 - 20:47)

    Dobrý den,míč prosím o radu co mám dělat.Přítel ke ve výkonnu trestu.Za měsíc má výstup.Teď ho ale spoluvězni začali vydírat musí si nechávat posílat peníze na účet,když to nebude dělat,tak ho prej zmrzači a vůbec nemá zkoušet žalovat.Co mám dělat jak mu můžu pomoc?Děkuji za informace

    • právník

      (25.8.2022 - 13:11)

      Vážená paní Lenko,
      v těchto případech nezbývá, než aby se Váš přítel obrátil na pracovníky oddělení prevence a stížností ve věznici, kde vykonává trest. Pracovníci tohoto oddělení mají dostatek kompetencí k vyřešení šikany ve věznici. Mohou Vašeho přítele přesunout na jiné oddělení věznice nebo v krajním případě mohou dokonce nařídit jeho převoz do jiné věznice stejného typu.

      • Petra

        (11.10.2022 - 13:33)

        Dobrý den,chci se zeptat přítel měl soud o PP. Soudce ho pustil ale státní zástupkyně se odvolala. Jak dlouho muže trvat rozhodnutí krajského soudu. A jak velkou šanci má že ho pustí když soudce u odvodniho soudu ho pustil? Děkuji

  • Michaela

    (24.8.2022 - 18:52)

    Dobrý den,prosím o radu.Manžel je ve výkonu trestu,z Plzně ho převezli do Hradce Králové-Pouchov.Dostal 9 měsíců za neodpracované veřejné práce.Může si požádat o PP po 1/3,která by byla dne 22.10.2022?Žádost jsem si nechala poslat od společnosti OBASE.Jakou má šanci?Děkuji

    • právník

      (25.8.2022 - 13:18)

      Vážená paní Michaelo,
      pokud je Váš manžel poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody, pak může požádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu. Reálné šance na podmíněné propuštění nemohu posoudit, neboť nemám o věci vůbec žádné informace. Obecně mohu uvést, že odsouzení, kteří jsou ve výkonu trestu poprvé, dobrovolně nastoupili, mají kladné hodnocení z výkonu trestu, a disponují funkčním zázemím po případném podmíněném propuštění, mají šanci poměrně velkou.

    • obase.cz

      (25.8.2022 - 18:38)

      Dobrý den. Pokud je ve vězení poprvé a bude mít dobré chování, tak poměrně vysokou. O.

  • Simona K.

    (25.8.2022 - 20:28)

    Dobrý den, přítel měl nástup trestu, ze zdravotních důvodů,kdy vše řádně dokládal se snažil dosáhnout zrušení tohoto trestu, pravidelně chodil k lékaři,zaplatil i nemalou částku advokátovi, ovšem se nic moc neřešilo.Před měsícem přítele zadrželi a nyní je ve výkonu ve věznici v Kynšperku nad Ohří.
    Mimochodem, nástup trestu měl za lehčí ublížení na zdraví.
    Bohužel ve vězení je mu hůře a hůře,je nějaká možnost,aby byl přítel ze zdravotních důvodů propuštěn?A na koho se v takovém případě obrátit?
    Děkuji

    • právník

      (26.8.2022 - 14:31)

      Vážená paní Simono,
      pokud je Váš přítel stižen vážnou nemocí, kterou není možno efektivně léčit ve výkonu trestu, pak může požádat o přerušení výkonu trestu odnětí svobody ze zdravotních důvodů ve smyslu ustanovení § 325 odst. 1 tr. řádu. Žádost je nutno precizně odůvodnit a doložit důkazy – zpravidla lékařskou zprávou. Žádost se zasílá okresnímu soudu v jehož obvodu odsouzený vykonává trest odnětí svobody – v tomto případě tedy Okresnímu soudu v Sokolově. Soud si vyžádá stanovisko lékařské komise a poté rozhodne o žádosti usnesením. Proti usnesení okresního soudu je přípustná stížnost, kterou je možno podat nejpozději do tří dnů ode dne oznámení usnesení. Ve zcela obecné rovině musím k Vašemu dotazu uvést, že trest odnětí svobody je soudem přerušen pouze ve výjimečných případech u odsouzených, kteří jsou stiženi velmi vážným onemocněním a v prostředí výkonu trestu jim není možno zajistit léčbu.
      Existuje také možnost požádat soud o upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody (tzn. nejde o přerušení výkonu trestu, ale o rozhodnutí, kterým soud navždy odpustí odsouzenému povinnost vykonat trest odnětí svobody nebo jeho zbytek), nicméně toto se děje pouze u odsouzených, kteří jsou takříkajíc na smrtelné posteli.

  • Verca

    (2.9.2022 - 22:08)

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak je to se splácením škody z trestné činnosti. Byli jsme odsouzeni dva pachatele. 1 škoda 50.000 druha škoda 47.000 Kč. Soud nám neuložily kdo má co splatit. V té době jsme byli manželé.nnyni jsme rozvedení přesto že on má 4* vyšší příjem nic neplatí. Já splácím ale málo. je nějaká možnost aby nám to soud rozdělil? Nechci to celé platit jen já.

    • právník

      (3.9.2022 - 9:03)

      Vážená paní Verčo,
      je třeba se podívat do odsuzujícího rozsudku, kde je výrok o vině, o trestu a o náhradě škody. Ve výroku o náhradě škody bude uvedeno, jakým způsobem, komu a v jaké výši má být škoda nahrazena. Pokud jste byli odsouzeni jako spolupachatelé, pak zpravidla soud uloží spolupachatelům zaplatit škodu „společně a nerozdílně“, což v praxi znamená, že oba musíte hradit škodu až do okamžiku, než bude zcela nahrazena. Stává se tak, že jeden pachatel zaplatí celou škodu v plné výši a druhý nezaplatí nic. Bohužel s tímto nelze nic dělat. Pokud je tedy v odsuzujícím rozsudku, ve výroku o náhradě škody uvedeno, že jste povinni nahradit škodu „společně a nerozdílně“, pak již nelze povinnost k náhradě škody rozdělit (např. rozpůlit), a to ani za situace, kdy jeden z pachatelů má výrazně vyšší příjmy.
      Jediným teoretickým řešením by byla exekuce, kterou by musel vyvolal poškozený (nikoliv Vy). V případě exekuce jsou srážky prováděny v návaznosti na výši příjmu, tzn. vyšší příjem znamená vyšší srážky. Exekuce s sebou nese další (nemalé) náklady a spoustu dalších komplikací, takže toto řešení pro Vás není vůbec výhodné. Dost možná byste nakonec přišla o víc, než když škodu nahradíte celou jenom Vy. Nepředpokládám totiž, že poškozený by byl ochoten vyvolal exekuci pouze na jednoho ze spolupachatelů – tedy na Vašeho bývalého manžela.
      Je mi líto, že jsem Vám nemohl podat příznivější zprávu.

  • Lucie

    (3.9.2022 - 14:38)

    Dobrý den
    Zajímalo by mě jestli má ve věznici oráčov jednotlivec vězen, jestli za sebe ve věznici odvádí nějaké výdaje, a chtěla bych vědět přibližnou celkou vou častku za měsíc kolik jsou výdaje za jednoho vězně. děkuji

    • obase.cz

      (3.9.2022 - 20:50)

      Dobrý den. To není úplně dotaz na právníka. Náklady na jednoho odsouzeného jsou cca 1600 Kč denně. Pokud jde o to co platí odsouzený, pak 50 Kč denně, pokud je zařazený do práce, nebo má nějaký příjem. O.

  • Jitka

    (6.9.2022 - 19:18)

    Dobrý den, vím že to sem asi nepatří. Ale, co má dělat člověk. Pokut zjistí že expartnerka rozprodává věci svého bejvaleho na internetu. Které mu neporizovala ona. Ale jiný lidé. A on jelikož sedí stim nemůže dělat vůbec nic. Předem děkuji za odpověď.

    • právník

      (7.9.2022 - 13:18)

      Vážená paní Jitko,
      odsouzený může zplnomocnit jinou osobu, která je na svobodě, aby převzala věci odsouzeného od jeho bývalé partnerky. Tato osoba pak může věci odsouzeného uschovat u sebe a po propuštění odsouzeného z výkonu trestu věci vydat odsouzenému. Pokud bývalá partnerka odsouzeného některé věci, které byly v majetku odsouzeného, vyhodila, pak může být odpovědna za způsobenou škodu – nicméně, toto bude problematické prokázat a reálná šance na dosažení náhrady škody je poměrně nízká.

  • Majka

    (7.9.2022 - 11:46)

    Dobrý den, prosím o informaci. Kamarád dostal za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky (alkohol) 9 měsíců natvrdo ve věznici s dohledem. Nezpůsobil žádnou dopravní nehodu ani zranění. Do výkonu byl eskortován 21 dní po nařízeném nástupu. Staral se s otcem o nemocnou matku, která 2.8. zemřela. Neskrýval se, eskorta proběhla v klidu a dobrovolně.nyní je zahájeno trestní stíhání pro maření rozhodnutí. Je prvotrestaný a chce žádat o PP po 1/3 trestu. Jaká je šance? Děkuji

    • právník

      (7.9.2022 - 13:33)

      Vážená paní Majko,
      kamarád měl požádat soud o odklad výkonu trestu odnětí svobody ve smyslu ustanovení § 323 odst. 1 trestního řádu. Soud může z důležitých důvodu v tomto případě odložit trest až o 3 měsíce. Škoda, že tak neučinil, mohl se vyhnout zbytečnému trestnímu stíhání. Pokud je Váš kamarád nyní ve výkonu trestu a je proti němu vedeno další trestní stíhání (za nenastoupení), pak splňuje podmínky tzv. nutné obhajoby a soud mu ustanoví obhájce (pokud si obhájce nezvolí sám). Obhajoba je v tomto případě jasná – existovaly důležité překážky, pro které nemohl řádně a včas nastoupit do výkonu trestu – staral se o nemocnou matku, jejíž zdravotní stav byl velmi vážný. Toto bude muset prokázat. Je šance že orgány činné v trestním řízení toto trestní stíhání (za nenastoupení) zastaví, případně dojde k odsouzení, ale trest bych předpokládal spíše mírný. Samotný fakt nenastoupení do výkonu trestu by v tomto případě neměl sehrát výraznou negativní roli při podmíněném propuštění. Zaráží mě ovšem, že soud uložil Vašemu kamarádovi za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky hned nepodmíněný trest odnětí svobody, když následkem spáchání tohoto přečinu nebyla dopravní nehoda ani zranění. K uložení tohoto poměrně přísného trestu musel mít soud důvod. Usuzoval bych na možnou trestní minulost Vašeho kamaráda, což by mohl být větší problém při podmíněném propuštění po výkonu jedné třetiny trestu, než samotný fakt nenastoupení do výkonu trestu řádně a včas (důvody nenastoupení jsou lidsky omluvitelné).

      • Majka

        (15.9.2022 - 16:02)

        Dobrý den, opravdu jde o prvotrestaného. Měl veřejně prospěšné práce které neodpracoval a dostal trest nepodmíněný.Doložil lékařské zprávy o zdravotním stavu matky, ta však 2.8. zemřela, doložil i potvrzení z nemocnice o úmrtí. Má teda šanci na PP po 1/3? Děkuji

  • Nk

    (7.9.2022 - 18:51)

    Dobry podvečer pane doktore měla bych otázku včera můj přítel bohužel si výslech sdělení o trestním stíhání. V pátek byl přítel vzat na odběry moči které odmítl a tim padem mu bylo sděleno ze bude nejspíš prerazen do D, jelikož uz kvůli odmítnutí měl soud a dostal 5mesicu navrch. Přítel se prave se čtvrtka na pátek se pokusil o sebevraždu pichl si dezinfekci proti covidu bylo mu strašně zle nebýt odsouzených tak by to asi nezvládl. Volala jsem několikrát do veznice jestli by nemohl nekam na krizové oddělení kde by byl pod kontrolou. Ale zatim nic se nedeje a pritelovi paní s prevence říkala at uz ani nevolam ze stejne ničemu nepomůžu je pravda ze jsem v tomto smeru neodbytna a volam vazne porad když je potreba. Takze uz ani tel s mojim cislem neberou. Jde o to ze pritel ma psychicke problemy psychologa ma který mu dává prášky které mu nesedí a je po nich spise agresivní a ještě více v depresích. Proto bych se chtěla zeptat jak mu mam pomoc ma 5mesicu do pevného výstupu s 8let. A dale ještě jak to ted bude probíhat když mu bylo sděleno ze bude trestně stíhán za mareni i když mu nic nezjistili jen odmítl dat moč. Jak dlouho to prosimm trvá a jak by to bylo kdyby se to za 5mesicu nestihlo a přítel by byl propuštěn. Děkuji moc za odpověď přeji hezký zbytek dne

    • právník

      (8.9.2022 - 14:00)

      Vážená paní Nk,
      nemyslím si, že samotné odmítnutí odběrů tělních tekutin postačí k odsouzení za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání ve smyslu ustanovení § 337 odst. 1 písm. h) trestního zákoníku. K jednání Vašeho přítele byly zjištěny zřejmě ještě nějaké další skutečnosti, které odůvodňují jeho trestní stíhání za uvedený přečin. K prognóze dalšího vývoje tohoto trestního stíhání se nemůže vyjádřit, neboť nemám dostatek informací. Vzhledem k tomu, že Váš přítel je ve výkonu trestu odnětí svobody a současně je trestně stíhán, jsou splněny podmínky nutné obhajoby, tudíž soud Vašemu příteli ustanoví obhájce, pokud si Váš přítel nezvolí obhájce sám. Tento obhájce bude schopen mnohem lépe odhadnout další vývoj trestního stíhání, neboť bude mít přístup ke všem podstatným informacím z trestního spisu. Pokud by současné trestní stíhání Vašeho přítele neskončilo pravomocným odsouzeným do doby, než zcela vykoná aktuální trest odnětí svobody, pak by byl z výkonu trestu samozřejmě propuštěn na svobodu, neboť k dalšímu věznění by neexistoval zákonný podklad.

      • Nk

        (8.9.2022 - 14:14)

        Dobrý den děkuji za odpověď jen pro upřesnění asi pred 3 měsíci byl pozitivní na nějakou látku (vzal si lék ) za to byl kazensky trestán tzv. 20 dni diry. V pátek 2.9. Odmítl dát moč a v 6.9.mu paní s prevence sdělila ze se dopustil mareni výkonu rozhodnutí. Takže nemají právo tohle tak řešit? Popřípadě jak se bránit či postupovat? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

        • právník

          (9.9.2022 - 10:40)

          Vážená paní Nk,
          rozhodnout o tom, zda se Váš přítel dopustil přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání může jen soud, nikoliv pracovník vězeňské služby. Pracovnice oddělení prevence a stížností může dát podnět policii, aby prošetřila jednání vězněné osoby. Policie buď podnět odloží nebo zahájí trestní stíhání.
          Vybraní pracovníci vězeňské služby mají oprávnění udělovat vězněným osobám kázeňské tresty, pokud se vězněná osoba dopustí nějakého kázeňského deliktu. Umístění vězněné osoby do samovazby až na 20 dnů je nejpřísnější trest, který může věznice uložit vězněné osobě. Doba strávená v samovazbě však neprodlužuje dobu výkonu trestu odnětí svobody.

  • Tereza

    (8.9.2022 - 10:40)

    Dobrý den, asi už to tu někde je, ale nemůžu dohledat a radši se zeptám konkrétně. Přítel byl odsouzen k 18. měsícům, má paragraf 205, je prvotrest. Od 16.3. je ve vazbě, tedy 16.9 může žádat o PP na 1/3. Pokud by tato žádost byla zamítnuta, může po třech měsících žádat o PP na polovinu, nebo zle žádost opakovat až po šesti měsících? Moje další otázka je, kdy se může poslat žádost? Např. v případě 1/3 až po 16.9. nebo i dříve? A poslední otázka, má vůbec šanci na PP po 1/3, když doteď byl ve vazbě, kde nemohl sbírat žádné pochvaly, problémy nemá, chová se jinak vzorně.
    Děkuji za odpověď.

    • právník

      (8.9.2022 - 14:14)

      Vážená paní Terezo,
      odsouzený může podat žádost o podmíněné propuštění poté, co vykoná zákonem předepsanou část trestu. Pokud Váš přítel splňuje zákonné podmínky pro podání žádosti o podmíněné propuštění po jedné třetině trestu, kterou vykoná dne 16. 09. 2022, pak může podat žádost o podmíněné propuštění nejdříve dne 16. 09. 2022, a to (nově) prostřednictvím věznice, ve které aktuálně vykonává trest odnětí svobody. Dříve podat žádost nelze.
      Pokud Váš přítel podá žádost o podmíněné propuštění v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu a soud tuto žádost pravomocně zamítne ještě dříve, než Váš přítel vykoná polovinu trestu, pak Váš přítel může podat novou žádost o podmíněné propuštění ihned poté, co vykoná polovinu trestu a nemusí dodržet lhůtu 6 měsíců. V tomto případě se totiž nejedná o opakování stejné žádosti, kde je třeba dodržet lhůtu 6 měsíců, ale jedná se o žádost podanou podle jiného zákonné ustanovení.
      Šance na podmíněné propuštění v tomto případě nemohu odhadnout – na to nemám dostatek informací. Samotný fakt, že podstatná část výkonu trestu byla vykonána vazbou by neměla být překážkou pro podmíněné propuštění. Nicméně, soud při hodnocení žádosti o podmíněné propuštění hodnotí celou řadu skutečností, které k odsouzenému zjistí. Svoji roli sehraje trestní minulost Vašeho přítele a také jeho postoj ke spáchané trestné činnosti i k případné náhradě škody, pokud byl k náhradě škody zavázán v odsuzujícím rozsudku.

      • Tereza

        (8.9.2022 - 15:23)

        Moc děkuji za odpověď.

  • Lenka

    (8.9.2022 - 11:04)

    Dobrý den
    měla bych dotaz jsem expartnerka bývalého přítele, který je ve výkonu trestu za neplacení výživného. Expřítel je ve výkonu trestu ve věznici Ostrov nad Ohří kde prý údajně pracuje a můj dotaz spočívá mám na něj vedenu exekuci za neplacení jak se můžu na věznici obrátit s dotazem zda opravdu pracuje,aby mi bylo posíláno výživné děkuji za odpověd

    • právník

      (8.9.2022 - 14:34)

      Vážená paní Lenko,
      uvádíte, že na majetek otce dítěte je vedena exekuce pro výživné. Kontaktujte exekutora a sdělte mu, že otec dítěte (povinný) je ve výkonu trestu odnětí svobody zřejmě pracovně zařazen a požádejte jej, aby do věznice zaslal exekuční příkaz, na jehož základě bude věznice provádět srážky z pracovní odměny odsouzeného otce dítěte. Většina exekutorů snadno zjistí, že povinná osoba je ve výkonu trestu odnětí svobody a automaticky zasílá do věznice exekuční příkaz, ale když exekutora na tento fakt upozorníte, nic nezkazíte. Později Vás exekutor bude informovat, zda jsou věznicí prováděny srážky či nikoliv, případně bude sražené prostředky rovnou poukazovat na Váš účet. Pokud je otec dítěte povinen hradit výživné i v současné době, pak lze vyřídit soudní výkon rozhodnutí, na jehož základě bude věznice srážet z pracovní odměny odsouzeného i částku na řádné (běžné) výživné, ačkoliv srážky mají určité limity a odměna za výkon práce ve výkonu trestu je velmi nízká, takže je otázka, zda bude možné srážet na dlužné i řádné (běžné) výživné současně…

  • Anonym

    (9.9.2022 - 9:37)

    Dobrý den,můj druh by chtěl být zapsat do rodného listu dcery a když sem mu tam nechávala originál kopii RL,dcery .Tak mu soc pracovnice řekla že mám jít z jeho op ,na matriku .Bohužel,jeho op nemám .Stačí zaslat do věznice jeho rodný list?

  • Jana

    (9.9.2022 - 9:38)

    Dobrý den,můj druh by chtěl být zapsat do rodného listu dcery a když sem mu tam nechávala originál kopii RL,dcery .Tak mu soc pracovnice řekla že mám jít z jeho op ,na matriku .Bohužel,jeho op nemám .Stačí zaslat do věznice jeho rodný list?

    • právník

      (9.9.2022 - 9:58)

      Vážená paní Jano,
      určit otcovství lze souhlasným prohlášením rodičů, které se činí před matričním úřadem – musí se osobně dostavit oba rodiče, předložit platné doklady totožnosti, originál rodného listu dítěte a učinit souhlasné prohlášení, které matrikářka zapíše a rodiče jej před matrikářkou podepíší. V prostředí výkonu trestu odnětí svobody toto musí řešit vězněná osoba se sociální pracovnicí věznice – je třeba se domluvit na postupu. Rodným listem nelze prokazovat totožnost – budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas nebo (v krajním případě) řidičský průkaz.

  • Pavlina smutna

    (9.9.2022 - 10:14)

    Dobry den Zdravim Vas jsem tu dlouho nebyla chtela bych se prosim zeptat kdyz byl soud 9.9.2020 bylo rozhodnuto domaci vezeni nabilo to pravni moc 10.9.2022 ale naramek byl nasazen 1.12.2020 chtela bych se zeptat kdy tedy je konec domaciho vezeni od nabiti pravni moci ? a nebo od nasazeni naramku? dekuji moc sm pozdravem Pavlina smutna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.