Jedním ze způsobů, jakými má možnost věznice motivovat odsouzené k lepšímu chování a práci na sobě, je udělování kázeňských odměn. Kázeňskou odměnu může udělovat ten, kdo má nad odsouzeným kázeňskou pravomoc. Zpravidla je to vychovatel, speciální pedagog, vedoucí oddělení výkonu trestu a ředitel věznice. Kázeňskou odměnu mu ale může navrhnout jakýkoli zaměstnanec vězeňské služby, nebo zaměstnavatel, škola apod. Věznice má více možností. Nejčastější kázeňskou odměnou je tzv. pochvala. Jedná se o kus papíru bez větší hodnoty, ale zůstává po něm záznam v hodnocení, který se hodí pro rozhodování soudu o případném podmíněném propuštění a o postupu do mírnějšího střežení, případně dalším výhodám, či možnosti dalšího odměňování.
Dalšími možnými odměnami jsou:
- Mimořádné zvýšení doby trvání návštěv během jednoho kalendářního měsíce až na 5 hodin (používá se poměrně často)
- Povolení jednorázového nákupu potravin a věcí osobní potřeby odsouzenému, který jinak tyto nákupy nemůže provádět. (nevyužívá se)
- Zvýšení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na 3 měsíce. (využívá se)
- Věcná nebo peněžitá odměna až do výše 1000 Kč (využívá se)
- Rozšíření osobního volna na sportovní, kulturní, nebo jiné zájmové aktivity až na dobu 1 měsíce (nevyužívá se)
- Povolení opustit věznici na dobu až 24 hodin v souvislosti s návštěvou nebo programem zacházení. (velmi cenná odměna)
- Přerušení výkonu trestu (nejvyšší forma odměny)
Paradoxně není určené, za jaké zásluhy vám připadne jaká odměna. Není vůbec výjimkou, že dostanete za vytírání chodby přerušení výkonu trestu a za záchranu života pochvalu. Vždy je to o konkrétních lidech.