Kázeňské odměny

Jedním ze způsobů, jakými má možnost věznice motivovat odsouzené k lepšímu chování a práci na sobě, je udělování kázeňských odměn. Kázeňskou odměnu může udělovat ten, kdo má nad odsouzeným kázeňskou pravomoc. Zpravidla je to vychovatel, speciální pedagog, vedoucí oddělení výkonu trestu a ředitel věznice. Kázeňskou odměnu mu ale může navrhnout jakýkoli zaměstnanec vězeňské služby, nebo zaměstnavatel, škola apod. Věznice má více možností. Nejčastější kázeňskou odměnou je tzv. pochvala. Jedná se o kus papíru bez větší hodnoty, ale zůstává po něm záznam v hodnocení, který se hodí pro rozhodování soudu o případném podmíněném propuštění a o postupu do mírnějšího střežení, případně dalším výhodám, či možnosti dalšího odměňování.

Dalšími možnými odměnami jsou:

 1. Mimořádné zvýšení doby trvání návštěv během jednoho kalendářního měsíce až na 5 hodin (používá se poměrně často)
 2. Povolení jednorázového nákupu potravin a věcí osobní potřeby odsouzenému, který jinak tyto nákupy nemůže provádět. (nevyužívá se)
 3. Zvýšení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na 3 měsíce. (využívá se)
 4. Věcná nebo peněžitá odměna až do výše 1000 Kč (využívá se)
 5. Rozšíření osobního volna na sportovní, kulturní, nebo jiné zájmové aktivity až na dobu 1 měsíce (nevyužívá se)
 6. Povolení opustit věznici na dobu až 24 hodin v souvislosti s návštěvou nebo programem zacházení. (velmi cenná odměna)
 7. Přerušení výkonu trestu (nejvyšší forma odměny)

Paradoxně není určené, za jaké zásluhy vám připadne jaká odměna. Není vůbec výjimkou, že dostanete za vytírání chodby přerušení výkonu trestu a za záchranu života pochvalu. Vždy je to o konkrétních lidech.

11 komentáře v “Kázeňské odměny

 • Pecharová

  (18.10.2021 - 15:56)

  Dobrý den, zajímalo by mě jak to chodí s pochvalou, pokud je vězeň zaměstnán ve věznici v kuchyní. Je možné, že by pochvalu nedostal v hodnotícím období 1 rok, jen proto, že nedělá pro zaměstnavatele ale pro věznici. Co je to hodnotící období?? Některé věznici mají 3 měsíce, jiní půl roku…Jedná se o Nové Sedlo. Děkuji Pecharová

  • obase.cz

   (19.10.2021 - 20:05)

   Dobrý den. Pochvala je mimořádný institut. Dává se v okamžiku, kdy odsouzený udělá něco nad rámec svých povinností. Záleží jen na věznici, jak to vyhodnotí. Hodnotící období trvá zpravidla 3 měsíce ve věznici s ostrahou a 6 měsíců ve věznici se zvýšenou ostrahou. O.

 • Vojtech Jakob

  (6.11.2021 - 19:51)

  Dobry Den, chci se zeptat jaky ma rezim vezen hned po nastupu. Nekde jsem cetl ze ma rozkoukavaci rezim. Taky se chci zeptat kdy novy vezen bude mit povolene navstevy a psat dopisi. Dekuji predem za odpoved

  • obase.cz

   (7.11.2021 - 14:42)

   Dobrý den. Nevím jistě, co myslíte svým dotazem. Po nástupu trestu je u odsouzeného provedena spousta pohovorů u specializovaných pracovníků. Podle toho je mu následně určen program zacházení a je zařazen do příslušné věznice a oddělení. Stejně tak v nástupní věznici probíhají zdravotní vyšetření. O.

 • Pavel

  (5.5.2023 - 21:39)

  Dobrý den všem…rád bych se jen podělil o neuvěřitelný zážitek z „VIP“ věznice Řepy. V úvodu popisku kázeňských odměn je vše myslím krásně popsáno a hlavně to, za co je možné tyto odměny získat. Zaujala mne velice hlavně poslední věta v popisku o paradoxu získání odměny a její případný benefit. Trefně je hlavně napsáno že „Vždy je to o konkrétních lidech“. Ano s tím mohu jen maximálně souhlasit. Bohužel asi v této věznici platí „nelíbíš se, nezajímáš mne, neotravuj a seď“ a to primárně ze strany zaměstnanců. Manželka byla ve výkonu trestu v této věznici více jak rok a půl, tedy měla minimálně 4 hodnotící období za sebou. Za tuto dobu si dokázala nastřádat několik pozitivních poznatků a samozřejmě i pochvalu ze zaměstnání. Před třemi měsíci byla na vlastní žádost přemístěna do jiné věznice a při „filcunku“ jí bylo odebráno elektronické zařízení. Podotýkám s řádnou pečetí z původní věznice. Šok přišel při žádosti o navrácení zařízení a následné kontroly v tzv. VISu(asi vězeňský informační systém). Nejenom, že nebyla ve VISu zapsána zmiňovaná kontrola zařízení, ale bohužel, ani žádné informace z předešlé „VIP“ věznice. Žádné pozitivní poznatky, žádná pochvala, nic. I samotní zaměstnanci nové věznice se nad tímto aspektem pozastavili.
  Doporučení pro všechny. Pokud je vašim blízkým cokoliv z výše uvedeného přislíbeno, kdekoliv a mají na to po právu nárok, ať si hlídají, zda je tak také řádně učiněno. Vím, že je těžké a pro spousty lidí otravné, neustále se doptávat na to samé, ale věřte, že pouhé „ano“ nestačí. Důvěřuj, ale prověřuj. Je to doopravdy o lidech….smutné, ale realita.

  Držte se, Pavel

 • Dominika

  (28.8.2023 - 11:57)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat když vězeň dostane pochvalu a podepíše ji může mu vychovatel pochvalu zrušit?
  Děkuji za informaci.

  • obase.cz

   (1.9.2023 - 11:49)

   Dobrý den. Vychovatel má kázeňskou pravomoc. Funguje to obvykle tak, že některý ze zaměstnanců napíše návrh na k kázeňskou odměnu a vychovatel rozhoduje, zda mu bude udělena. O.

 • Tina

  (24.5.2024 - 21:15)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat přítel se pobil je na díře vůbec nic nevi kolik tam bude říkají mu ze se čeká na prevenci, říká se že může dostat kvůli tomu něco rok navíc je to možné?

  • Anonym

   (25.5.2024 - 16:21)

   Pokud někomu ublížil a je vyžadována léčba, případně delší léčení, tak je možné, že něco dostane navíc.

   • obase.cz

    (29.5.2024 - 12:05)

    Pokud spáchal trestný čin ve vězení, je to poměrně běžné. O.

  • obase.cz

   (29.5.2024 - 12:04)

   Ano je to možné. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.