Když musíte do vězení

Nástup do vězení

V první řadě je nutné zachovat chladnou hlavu a pokusit se přemýšlet racionálně. Řada lidí zpanikaří, přemůže je strach, nástup odkládá a nakonec je lapena policií a vše si jen zhorší.

Když nenastoupíte
– Budete mít další soud za maření úředního rozhodnutí a soudce Vám prodlouží trest (ti mírnější zpravidla přidávají měsíc za měsíc tzv. maření, tedy nenastoupení)
– šance, že Vás pak pustí za dobré chování po polovině či třetině trestu, se dramaticky snižuje.
– v případě, že budete ve věznici, kde je možné pracovat i venku, máte značnou nevýhodu.
– jednou Vás stejně chytí, nebudete připraveni a do vězení půjdete rovnou z ulice.

Nástupní věznice

Věznice Praha – Pankrác

 • obvody Prahy: 2, 3, 4, 8, 9 a 10
 • okresy: Benešov

Věznice Praha – Ruzyně

 • obvody Prahy: 1, 5, 6 a 7
 • okresy: Beroun, Kladno, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram a Rakovník

Věznice České Budějovice

 • okresy: Č. Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor

Věznice Plzeň

 • okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Tachov a Rokycany

Věznice Ostrov nad Ohří

 • okresy: Cheb, Sokolov a Karlovy Vary

Věznice Litoměřice

 • okresy: Chomutov, Litoměřice, Louny, Mělník, Most,a Ústí nad Labem

Věznice Teplice

 • okresy: Děčín a Teplice

Věznice Liberec

 • okresy: Jablonec nad Nisou, Liberec, Česká Lípa, Mladá Boleslav a Semily

Věznice Hradec Králové

 • okresy: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Kolín, Kutná Hora, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou,Trutnov a Ústí nad Orlicí

Věznice Brno

 • okresy: Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Uherské Hradiště, Vyškov,  Žďár nad Sázavou, Břeclav, Hodonín, Jihlava, Třebíč a Znojmo

Věznice Ostrava

 • okresy: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Jeseník, Nový Jičín, Opava, Ostrava a Vsetín

Věznice Olomouc

 • okresy: Kroměříž, Olomouc, Prostějov, Svitavy, Šumperk, Zlín  a Přerov

Když nastoupíte
– zásadní výhoda při pozdější žádosti o dřívější propuštění.
– nesrovnatelné zvýšení důvěryhodnosti u vězeňských orgánů a jednodušší zaměstnání na nestřežených i venkovních pracovištích.
– je pravděpodobné, že když se bude na začátku rozhodovat, do jaké věznice vás po nástupu umístí, k tomuto faktu bude      přihlédnuto,a pojedete do té lepší (a že jsou mezi nimi sakra velké rozdíly).
– ve vybraných věznicích i mnohem realističtější možnost dostat se v průběhu výkonu trestu na tzv. vycházku, popřípadě      dokonce třeba i na několik dní domů.
– připravíte si s sebou tašku s hygienou, trvanlivým jídlem, kávou a tabáky, což se vám ve vězení bude hodit mnohem        více,  než si teď dovedete představit. Opravdu!!!
Pozor, je tady ještě i varianta, že nastoupíte později, než vám bylo oznámeno. I když budete „venku“ třeba i o měsíc     déle, nemělo by se Vám nic stát a nikdo by to neměl řešit. Jen vás nesmí dříve chytit policie, jinak automaticky maříte r   rozhodnutí. Nastoupit lze v jakékoliv vazební věznici v ČR, ne jen tam, kde máte podle oznámení určeno. Pokud by vás   někde odmítli a vy už byste nestihli včas nastoupit v jiné, nechte si o odmítnutí vystavit potvrzení.

Co si vzít s sebou do výkonu trestu

Nelitujte důkladné přípravy. Uvědomte si, že se chystáte do míst, kde nakupovat lze jen jednou týdně, spousta věcí není k sehnání a vše je značně předražené. A než vám „zakontují“ Vaše peníze, abyste je mohli použít, uplyne mnoho dní. Věznice sice předepisuje seznam věcí možných si s sebou vzít, nicméně bachaři vám dovolí mnohem větší množství a co by náhodou neprošlo, tak vám sice zabaví, ale na první návštěvě rodině vrátí.

Seznam věcí:

Tabáky
– neboli vězeňské platidlo. Ať už kouříte nebo ne, budou se Vám náramně hodit. Nejlépe 18-ti či 20-ti gramové (Route     66, LD,…) Minimálně 10 ks, plus kuřáci si vezmou navíc to, co si myslí, že vykouří za 3 měsíce. Čím více, tím lépe!!!   Hromadu papírků a zapalovače (pokud kouříte).
Káva
– další směnitelná věc. I když kávu nepijete, neuděláte chybu, když budete mít minimálně 4x 250g. Ať už pro kolegy z     nové cely, nebo pro účely navázání přátelských vztahů. Kdo pije, vezme kolik může, klidně i 5kg.
Čaj
– pokud pijete, tak pro Vás. V kantýně bývají většinou jen nejlevnější značky.
Jídlo
– zásobte se trvanlivými potravinami. Nesmí být ve skle a pokud možno ani v konzervě, ale MUSÍ být v neporušeném          obalu!!! Nejlepší jsou vakuované tvrdé salámy (2-3 štangle) , paštiky v hliníku (10 – 15 ks) a hromada čínských polévek    (klidně přes 20). To je základ. Další podle preferencí.

Sladkosti
– naberte si vše, co máte rádi, patrně pak dlouho nebudete mít dost peněz, abyste si je mohli dovolit, nebo prostě                  nepůjdou  sehnat. Neměly by chybět musli tyčinky pro zahnání akutního hladu (a ten přijde!), šumivé nápoje v   prášku,     granko (bude se hodit na dochucení chabé stravy)
– zkuste nezapomenout na cukr (2 kg pokud sladíte), papírky a zapalovače (pokud kouříte).

Hygiena
– vezměte si hygienických potřeb minimálně tolik, abyste vydrželi přes půl roku. Čím kvalitnější hygienu si vezmete, tím     více ji od vás ostatní budou chtít, tak s rozumem. 2x šampón, 4x sprchový gel Mitia (nebo podobně levný), pěnu na          holení, spoustu jednorázových holítek, krém na tvář (většina mívá ve vězení problémy s vysoušením kůže), 4 tuhé     deodoranty (žádné voňavky ve skle), 4 zubní pasty, 4 kartáčky, špulky do uší, 2 kartony papírových kapesníčků a 10     toaletních papírů. A prací prášek.
– špunty do uší (5 párů minimálně) – opravdu se budou hodit, spousta vězňů nepříjemně a nahlas chrápe.

Oblečení
– 7 trenýrek, 10 párů ponožek (minimálně), ručník (ne osušku), 2 trika s krátkým rukávem, 1 s dlouhým rukávem, teplou      mikinu, 1 tepláky, 1 kraťasy, 1 sportovní boty, 1 pantofle. A pamatujte, čím “značkovější” oblečení to bude, tím více si   koledujete o to, že vám ho někdo ukradne nebo vás kvůli tomu zbije. Můžete si oblečení vzít i více, ale na oddíl vám ho   nepustí a zůstane ve skladu. Pozor, ve skladu vždy musí zůstat kompletní oděv na výstup, včetně odpovídající obuvi, tzn.   pouze věci, co jsou „navíc“, lze mít u sebe.

Další
– šitíčko, náplasti, manikurové kleštičky (ne nůžky), hrnek (klidně porcelánový)

Psací potřeby
– především propisky, protože ty se do mnoha věznic poslat nedají (možnost pašování drog), bloky papírů pro psaní   dopisů, obálky, známky, ty si pak můžete doplnit poštou.

Knihy a časopisy
– ve věznicích bývají knihovny, ale mnohdy s nečitelnými tituly. Hodit se bude i zásoba časopisů, či předplatné vašeho   oblíbeného titulu. Každopádně budete potřebovat porno časopisy. Ať už pro sebe, tak pro prolomení ledů. Bude si je chtít   půjčit spousta lidí. Veškeré tiskoviny se také dají poslat poštou.

Fotky blízkých

Starší diskuze

458 komentáře v “Když musíte do vězení

  Linda

  (28.11.2020 - 14:15)

  Dobrý den. V případě, že odsouzený přechází do věznice pro odsouzené přímo z vazební věznice, jaké má možnosti obstarat si výše uvedené potřebné oblečení, tabák, a další? Je možné mu to poslat nebo doručit ještě do vazební věznice? Děkuji za odpověď.

   obase.cz

   (28.11.2020 - 15:59)

   Dobrý den. Odsouzený má možnost, pokud má dostatek peněz, nakoupit si ve vězeňské kantýně. Vy mu můžete poslat balíček jednou za 6 měsíců. Na cokoli se chcete zeptat, napište na mail. ondra@obase.cz

   Lenka krocilova

   (22.6.2021 - 13:17)

   Dobrý den,můj syn má nástup výkon trestu do věznice Párkrát,jak mám zažádat aby nástup měl do věznice Ruzyne,jsme že Slaného,a cestování je pro nás na Pankrác složitější.Dekuji za odpoved.

    obase.cz

    (22.6.2021 - 20:49)

    Dobrý den. Pokud nastoupí na Ruzyň, věznice ho musí přijmout, nicméně následně bude pravděpodobně zařazen do jiné věznice. O.

  Honza

  (1.12.2020 - 14:07)

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se ve vězení znasilnuje, popřípadě co stim dělat, ještě bych se zeptal když si nevyzvednu papír o nástupu a odjedu do zahraničí sice do EU jaka je šance ze me nemusí najít, děkuji

   obase.cz

   (1.12.2020 - 20:17)

   Dobrý den. Pravděpodobnost, že budete znásilněn ve výkonu trestu je zhruba stejně malá, jako že se Vám to stane na svobodě. V rámci EU se neschováte. O.

  Honza

  (1.12.2020 - 21:11)

  Děkuji, já znám dost lidi právě, který jsou v zahraničí konkrétně Holandsko A už měli byt 2 roky v nástupu a nikdo je snad ani nehledá.

   Kuba

   (3.12.2020 - 7:40)

   Ahoj jaký je první moment když jdeš do basy a jsi mezi hodně lidma a cekas na rozzareni a kolikrát se tam cca poperete?

    Hybes

    (14.12.2020 - 22:22)

    Zdravím potřebuji info k počítání lhůt. 25.10 vynesl Krajský soud pravomocný rozsudek. Měsíc po té sem podal žádost o odklad trestu. Zahrnul sem nekolik argumentů včetně dopisu GŘ. VS ČR atd. Dnes mě přišlo zamítnutí žádosti. Mimo jiné cituji. Odsouzený je povinen do výkonu trestu nastoupit ve lhůtě 14 dnů od doručení výzvy
    k nastoupení trestu, která je mu současně zasílána s tímto usnesením. Pokud nenastoupí,
    může se dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání dle § 337 odst.1 písm. g) tr. zákoníku a bude soudem požádána Policie ČR o jeho dodání do výkonu
    trestu

    usnesení prislo do datové schránky. Ale příkaz k nástupu do trestu nebyl součástí příloh. Jde mě o to jak se počítá plnění příkazu. Jestliže příjmu příkaz k nástupu do vtos za 13 dní, tedy ten papírové či datovéj, bude se počítat lhůta k nástupu na dalších 14 dní?

     obase.cz

     (15.12.2020 - 14:41)

     Dobrý den. Raději se obraťte na našeho právníka zde https://obase.cz/pravni-rady/odpovida-pravnik/

      Martina

      (20.2.2021 - 5:49)

      Dobrý den, chci se zeptat, přítel nenastoupil sám do vykonu trestu přišli si pro něho policajti domu,, tak se chci zeptat, jestli má nějakou šanci že ho pustí na třetinu nebo na půlku domu. Dekuji

       obase.cz

       (20.2.2021 - 19:42)

       Dobrý den. Ano má šanci. O.

        David Suchý

        (9.4.2021 - 10:55)

        Dobrý den, ve výzvě k nástupu je psané že ,,nejpozději do 5ti pracovních dnů od doručení této výzvy’’
        Počítá se i den převzetí dopisu nebo mám zkrátka ještě pět dní?
        Děkuji vám za odpověď

         obase.cz

         (9.4.2021 - 20:01)

         Dobrý den. Jako první den se počítá den následující po dni převzetí výzvy. O.

  Petr

  (12.2.2021 - 0:47)

  Dobrý večer,

  kvůli hospodářské trestné činnosti podvodu jsem dostal trest odnětí svobody na 5 let. Soud byl rozdělen na dva případy. U prvního jsem dostal 3 roky ( jako organizovaná skupina ) a u druhého souhrnný 5 let. Skutky byly u obou případů úplně stejné, ale u druhého rozhodnutí nám organizovanou skupinu nedal.

  Přejdu tedy k otázce:
  Mohu požádat o 1/3 odpuštění trestu i přesto, že u prvního soudu organizovanou skupinu mám, ale byl zrušen do souhrnného trestu v druhém rozhodnutí, kde již organizovaná skupina kvalifikovaná nebyla? U obou případů byla sazba 2-8 let.

  Mockrát děkuji za případnou odpověď.

   obase.cz

   (14.2.2021 - 0:05)

   Dobrý den. Je mi líto, ale nemám pro Vás dobrou zprávu. Lhůta pro podmíněné propuštění se počítá že součtu trestů a pro stanovení hranice se počítá vždy ten těžší skutek. Nicméně nepíšete, jaká byla výše škody. Pokud pod 10 milionů, pak se nejedná o zvlášť závažný zločin a v takovém případě můžete žádat PP po 1/3 trestu. O.

  Irena

  (15.4.2021 - 20:06)

  Známý se dostavil k nástupu trestu a byl odmítnut.Nejen, ze projel peníze,ale psychycka stránka asi dostala velkou újmu. …hnus.,.Promiňte

   obase.cz

   (16.4.2021 - 22:07)

   Nezlobte se, ale to není možné. O.

  Eva

  (27.4.2021 - 14:29)

  Dobrý den,zítra mám nástup do vazební věznice Litoměřice za zanedbání péče na 8 měsíců. Chci se optat zda-li je reálná možnost zůstat na vazbě do konce trestu nebo mě převezou a jak dlouho to trvá? Děkuji za odpověď

   obase.cz

   (27.4.2021 - 19:48)

   Dobrý den. Možné to je, ale vazební věznice si velmi vybírají. Pokud si vás tam nebudou chtít nechat. Obvykle do 3 týdnů Vás převezou jinam. O.

  Eva

  (27.4.2021 - 14:37)

  Dobrý den,zítra mám nástup do vazební věznice Litoměřice za zanedbání péče na 8 měsíců. Chci se optat zda-li je reálná možnost zůstat na vazbě do konce trestu nebo mě převezou a jak dlouho to trvá? A do jaké věznice mě převezou,když jsem prvotrestana ?Děkuji za odpověď

  JamesMig

  (16.5.2021 - 9:31)

  Jan

  (9.6.2021 - 15:18)

  Dobrý den dostal jsem 4 mesice ale mam odklad ještě do 21.7.chtel jsem se optat na paragraf 81…můžu soud požádat a proměnu trestu výkonu o podmíněný trest

   obase.cz

   (9.6.2021 - 15:39)

   Dobrý den. Můžete žádat o podmíněné propuštění. O.

  Anonym

  (20.6.2021 - 21:50)

  Dobrý den,jak dlouhý musí být výkon trestu, abych si mohl zažádat o půlku. Díky

   obase.cz

   (21.6.2021 - 5:15)

   Dobrý den. Taková doba stanovena není. Ale soudu trvá přibližně 6 týdnu , než žádost projedná a samotnou žádost nejde podat dříve než po samotném termínu pro podání žádosti. Tedy reálně alespoň 6 měsíců. O.

    Anonym

    (22.6.2021 - 18:54)

    To tedy znamená, že když dostanu čtyři měsíce nemá smysl žádat o půlku protože nemám šanci aby se to stihlo projednat

  Roberttyu

  (23.6.2021 - 23:37)

  Добрый день дамы и господа

  variant5

   Kateřina

   (10.7.2021 - 21:01)

   Prosím,jak probíhá návštěva ve věznici? Příští měsíc mě čeká první návštěva.

    obase.cz

    (13.7.2021 - 21:24)

    Dobrý den. Každá věznice to má trochu jinak. Co konkrétně Vás zajímá?

  Anonym

  (25.6.2021 - 19:22)

  Dobrý den rád dostal jsem nástup trestu do deseti dnů a na poslední den mi vychází státní svátek přijmou mě? Nebo se to bere jako víkend. A ještě jedna věc těch deset dní je myšleno pracovní dny nebo prostě deset dní moc děkuji za odpověď

   obase.cz

   (26.6.2021 - 20:49)

   Dobrý den. Počítá se každý den a měli by Vás přijmout i o víkendu.

  PeterNiP

  (26.6.2021 - 22:23)

  Jan

  (27.7.2021 - 15:06)

  Dobry den, prevazeji me z velke britanie, a mam s sebou 2500 kc,kolik mi z toho strhnou a kdy mohu na prvni nakup do kantyny? A po kolika dnech je mozna privni nasteva a kolik kg mi mohou prinest? Dekuji za odpoved

   obase.cz

   (29.7.2021 - 14:12)

   Dobrý den. Na nákup Vám zůstane 750 Kč. Na první nákup můžete cca za týden. První návštěva je možná cca do dvou týdnů a přinést si můžete obvykle co chcete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.