Když musíte do vězení

Nástup do vězení

V první řadě je nutné zachovat chladnou hlavu a pokusit se přemýšlet racionálně. Řada lidí zpanikaří, přemůže je strach, nástup odkládá a nakonec je lapena policií a vše si jen zhorší.

Když nenastoupíte
– Budete mít další soud za maření úředního rozhodnutí a soudce Vám prodlouží trest (ti mírnější zpravidla přidávají měsíc za měsíc tzv. maření, tedy nenastoupení)
– šance, že Vás pak pustí za dobré chování po polovině či třetině trestu, se dramaticky snižuje.
– v případě, že budete ve věznici, kde je možné pracovat i venku, máte značnou nevýhodu.
– jednou Vás stejně chytí, nebudete připraveni a do vězení půjdete rovnou z ulice.

Nástupní věznice

Věznice Praha – Pankrác

 • obvody Prahy: 2, 3, 4, 8, 9 a 10
 • okresy: Benešov

Věznice Praha – Ruzyně

 • obvody Prahy: 1, 5, 6 a 7
 • okresy: Beroun, Kladno, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram a Rakovník

Věznice České Budějovice

 • okresy: Č. Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor

Věznice Plzeň

 • okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Tachov a Rokycany

Věznice Ostrov nad Ohří

 • okresy: Cheb, Sokolov a Karlovy Vary

Věznice Litoměřice

 • okresy: Chomutov, Litoměřice, Louny, Mělník, Most,a Ústí nad Labem

Věznice Teplice

 • okresy: Děčín a Teplice

Věznice Liberec

 • okresy: Jablonec nad Nisou, Liberec, Česká Lípa, Mladá Boleslav a Semily

Věznice Hradec Králové

 • okresy: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Kolín, Kutná Hora, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou,Trutnov a Ústí nad Orlicí

Věznice Brno

 • okresy: Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Uherské Hradiště, Vyškov,  Žďár nad Sázavou, Břeclav, Hodonín, Jihlava, Třebíč a Znojmo

Věznice Ostrava

 • okresy: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Jeseník, Nový Jičín, Opava, Ostrava a Vsetín

Věznice Olomouc

 • okresy: Kroměříž, Olomouc, Prostějov, Svitavy, Šumperk, Zlín  a Přerov


Když nastoupíte
– zásadní výhoda při pozdější žádosti o dřívější propuštění.
– nesrovnatelné zvýšení důvěryhodnosti u vězeňských orgánů a jednodušší zaměstnání na nestřežených i venkovních pracovištích.
– je pravděpodobné, že když se bude na začátku rozhodovat, do jaké věznice vás po nástupu umístí, k tomuto faktu bude      přihlédnuto,a pojedete do té lepší (a že jsou mezi nimi sakra velké rozdíly).
– ve vybraných věznicích i mnohem realističtější možnost dostat se v průběhu výkonu trestu na tzv. vycházku, popřípadě      dokonce třeba i na několik dní domů.
– připravíte si s sebou tašku s hygienou, trvanlivým jídlem, kávou a tabáky, což se vám ve vězení bude hodit mnohem        více,  než si teď dovedete představit. Opravdu!!!
Pozor, je tady ještě i varianta, že nastoupíte později, než vám bylo oznámeno. I když budete „venku“ třeba i o měsíc     déle, nemělo by se Vám nic stát a nikdo by to neměl řešit. Jen vás nesmí dříve chytit policie, jinak automaticky maříte r   rozhodnutí. Nastoupit lze v jakékoliv vazební věznici v ČR, ne jen tam, kde máte podle oznámení určeno. Pokud by vás   někde odmítli a vy už byste nestihli včas nastoupit v jiné, nechte si o odmítnutí vystavit potvrzení.

Co si vzít s sebou do výkonu trestu

Nelitujte důkladné přípravy. Uvědomte si, že se chystáte do míst, kde nakupovat lze jen jednou týdně, spousta věcí není k sehnání a vše je značně předražené. A než vám „zakontují“ Vaše peníze, abyste je mohli použít, uplyne mnoho dní. Věznice sice předepisuje seznam věcí možných si s sebou vzít, nicméně bachaři vám dovolí mnohem větší množství a co by náhodou neprošlo, tak vám sice zabaví, ale na první návštěvě rodině vrátí.

Seznam věcí:

Tabáky
– neboli vězeňské platidlo. Ať už kouříte nebo ne, budou se Vám náramně hodit. Nejlépe 18-ti či 20-ti gramové (Route     66, LD,…) Minimálně 10 ks, plus kuřáci si vezmou navíc to, co si myslí, že vykouří za 3 měsíce. Čím více, tím lépe!!!   Hromadu papírků a zapalovače (pokud kouříte).
Káva
– další směnitelná věc. I když kávu nepijete, neuděláte chybu, když budete mít minimálně 4x 250g. Ať už pro kolegy z     nové cely, nebo pro účely navázání přátelských vztahů. Kdo pije, vezme kolik může, klidně i 5kg.
Čaj
– pokud pijete, tak pro Vás. V kantýně bývají většinou jen nejlevnější značky.
Jídlo
– zásobte se trvanlivými potravinami. Nesmí být ve skle a pokud možno ani v konzervě, ale MUSÍ být v neporušeném          obalu!!! Nejlepší jsou vakuované tvrdé salámy (2-3 štangle) , paštiky v hliníku (10 – 15 ks) a hromada čínských polévek    (klidně přes 20). To je základ. Další podle preferencí.

Sladkosti
– naberte si vše, co máte rádi, patrně pak dlouho nebudete mít dost peněz, abyste si je mohli dovolit, nebo prostě                  nepůjdou  sehnat. Neměly by chybět musli tyčinky pro zahnání akutního hladu (a ten přijde!), šumivé nápoje v   prášku,     granko (bude se hodit na dochucení chabé stravy)
– zkuste nezapomenout na cukr (2 kg pokud sladíte), papírky a zapalovače (pokud kouříte).

Hygiena
– vezměte si hygienických potřeb minimálně tolik, abyste vydrželi přes půl roku. Čím kvalitnější hygienu si vezmete, tím     více ji od vás ostatní budou chtít, tak s rozumem. 2x šampón, 4x sprchový gel Mitia (nebo podobně levný), pěnu na          holení, spoustu jednorázových holítek, krém na tvář (většina mívá ve vězení problémy s vysoušením kůže), 4 tuhé     deodoranty (žádné voňavky ve skle), 4 zubní pasty, 4 kartáčky, špulky do uší, 2 kartony papírových kapesníčků a 10     toaletních papírů. A prací prášek.
– špunty do uší (5 párů minimálně) – opravdu se budou hodit, spousta vězňů nepříjemně a nahlas chrápe.

Oblečení
– 7 trenýrek, 10 párů ponožek (minimálně), ručník (ne osušku), 2 trika s krátkým rukávem, 1 s dlouhým rukávem, teplou      mikinu, 1 tepláky, 1 kraťasy, 1 sportovní boty, 1 pantofle. A pamatujte, čím “značkovější” oblečení to bude, tím více si   koledujete o to, že vám ho někdo ukradne nebo vás kvůli tomu zbije. Můžete si oblečení vzít i více, ale na oddíl vám ho   nepustí a zůstane ve skladu. Pozor, ve skladu vždy musí zůstat kompletní oděv na výstup, včetně odpovídající obuvi, tzn.   pouze věci, co jsou „navíc“, lze mít u sebe.

Další
– šitíčko, náplasti, manikurové kleštičky (ne nůžky), hrnek (klidně porcelánový)

Psací potřeby
– především propisky, protože ty se do mnoha věznic poslat nedají (možnost pašování drog), bloky papírů pro psaní   dopisů, obálky, známky, ty si pak můžete doplnit poštou.

Knihy a časopisy
– ve věznicích bývají knihovny, ale mnohdy s nečitelnými tituly. Hodit se bude i zásoba časopisů, či předplatné vašeho   oblíbeného titulu. Každopádně budete potřebovat porno časopisy. Ať už pro sebe, tak pro prolomení ledů. Bude si je chtít   půjčit spousta lidí. Veškeré tiskoviny se také dají poslat poštou.

Fotky blízkých

Starší diskuze

372 komentáře v “Když musíte do vězení

  Karel

  (14.2.2020 - 7:21)

  Dobrý den,
  ještě jednou moc děkuji, jsem rád, že jste. I rodině jsem tento web doporučil, je zde skutečně vše, co je potřeba vědět.
  Karel

   Obase

   (17.2.2020 - 6:06)

   Dobrý den, Karle,
   snažíme se.
   O.

  Petr

  (23.2.2020 - 4:19)

  Dobrý den,
  byl jsem odsouzen za porušení podmínky z roku 2015 ke 4 měsícům nepodmíněně. Chci se zeptat za jak dlouho nebo kdy si můžu žádat o podmínečné propuštění. Nikdy před tím jsem neseděl.
  A ještě bych se chtěl zeptat co všechno mám udělat abych zůstal ve věznici nástupu , kterou je vazební věznice v Olomouci.
  Mockrát děkuji za brzkou odpověď protože mám nástup už tuto středu 26.2.

  Děkuji Petr

   Obase

   (23.2.2020 - 6:46)

   Dobrý den, žádat můžete po třetině trestu. O to zůstat ve věznici Olomouc je třeba usilovat právě ve věznici. Pobavte se o tom s odbornými zaměstnanci. Vychovatel, speciální pedagog.

  Eva

  (29.3.2020 - 19:07)

  Dobrý den. Potřebuji prosím pomoc. Mám manžela ve věznici v Bělušicích. Začal ho bolet zub ale dnes už se to nedá vydržet pusu má oteklou a nikdo mu nechce asi pomoc nechápu to. Manžel už šílí bolesti a neví co má dělat. Nevím jak mu mám já pomoci navíc doktor prý tam bude až po 30. Měli by ho si myslím někam odvézt. Můžete mi nějak poradit? Děkuji

   Obase

   (29.3.2020 - 19:22)

   Dobrý den ano, měli by ho odvézt na pohotovost. Doporučuji volat do věznice. O.

  Eva

  (27.4.2020 - 7:40)

  Dobrý den
  Chci se zeptat kdy bude možnost opět návštěv ve věznicích? Děkuji

   Obase

   (27.4.2020 - 7:45)

   Dobrý den, zatím se předpokládá po ukončení nouzového stavu. O.

  Pavel

  (11.5.2020 - 11:07)

  Dobrý den, prosím, za jak dlouho po pravomocném odsouzení lze očekávat výzvu k nástupu trestu?
  Děkuji. Pavel

   obase.cz

   (11.5.2020 - 11:15)

   Dobrý den, obvykle chodí společně s odsuzujícím rozsudkem. Cca měsíc až dva.

  Eva

  (22.5.2020 - 18:01)

  Dobrý den v pondělí mám mít návštěvu u manžela, ale nestacila mi přijít navštívenka ktrerou měli odeslat. Co mám teď dělat? Děkuji

  Alex

  (16.6.2020 - 10:55)

  Dobrý den když už mi přijde dopis o nástupu do vězení kolik času většinou dávají než musíte nastoupit je to třeba do druhého dne nebo vám dají třeba měsíc čekám že mi to přijde každou chvíli tak se ptám abych věděl kolik času ještě budu s rodinou děkuji moc za odpověď

   obase.cz

   (16.6.2020 - 14:40)

   Dobrý den. Maximálně několik dní. O.

  Radomír Štefl

  (7.7.2020 - 5:22)

  Co se dá udělat,abych nemusel nastoupit trest, oddálit,,mám náhradní doklad.

   obase.cz

   (7.7.2020 - 6:24)

   Dobrý den, v zásadě nic. Nastoupit musíte. Lze zažádat o odklad z vážných zdravotních důvodů, ale tomu soudy vyhoví opravdu jen výjimečně. O.

  Petra Silna

  (20.7.2020 - 17:33)

  Dobrý den,vyzvedla jsem si dnes dopis na poště. Mám nastoupít do věznice v olomouci,ale je tam nastup do dnešního dne do dvou hodin. Dopis jsem vyzvedla v pet hodin. Co mam ted delat nemam vyrizeny odchod z prace a zrovna jsem na neschopence kterou nemuzu ukoncit pdotoze lekar ma dovolenou. Nechci se tomu vyhnout,ale co kdyz tam prijdu o den pozdeji .A opravdu si mohu vzit všechny ty věci v dopise se uvádí něco jineho. Prosim o radu dekuji

   obase.cz

   (20.7.2020 - 18:33)

   Dobrý den. Neschopenka nástupu trestu nebrání. Bude Vám platit, dokud ji neukončí vezeňský lékař. Pokud jste si dopis vyzvedla až v 5 hodin, nic Vám nehrozí, ale nastupte hned zítra. Pokud by na vás vydali příkaz k dodání do výkonu trestu hrozil by Vám další trest. Ano, pokud na vstupu do věznice nenarazíte na pitomce, nechají Vám, co se tu píše. O.

Vložit dotaz/komentář