Jak soud může rozhodnout o podmíněném propuštění

Rozhodnutí soudu o žádosti o podmíněné propuštění

  • Soud žádosti/návrhu na podmíněné propuštění vyhoví

Pokud soud žádosti/návrhu o podmíněné propuštění vyhoví, může zároveň vyslovit dohled nad odsouzeným, dohled provádí Probační a mediační služba ve spolupráci s dalšími orgány. Stejně tak mu může udělit přiměřená omezení a povinnosti směřující k tomu, aby vedl řádný život. Dále také může soud nařídit vykonání veřejně prospěšných prací, případně povinnost složit na účet soudu částku určenou na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. (není obvyklé). Soud pak odsouzenému stanoví přiměřenou zkušební dobu, která by měla být vyšší, než zkrácená část trestu. Maximálně však 7 let. 

Pokud soud vyhoví žádosti/návrhu na propuštění, odsouzený/oprávněná osoba se vzdá práva na podání stížnosti a stejně tak učiní přítomný státní zástupce. Rozhodnutí nabývá právní moci okamžitě a odsouzený musí být propuštěn prakticky ihned. Z pravidla to trvá kvůli vyřizováním formalit několik hodin. 

Státní zástupce si může nechat čas na rozhodnutí, zda stížnost podá, či nikoli. Lhůta je 3 dny od oznámení, v takovém případě může dojít k propuštění nejdříve uplynutím lhůty, nebo vzdáním se práva státního zástupce.

Jestliže soud vyhoví žádosti a státní zástupce není přítomný, k nabytí právní moci usnesení nedojde okamžitě, ale čeká se na vyjádření státního zástupce, případně na vypršení lhůty, která je 3 dny od oznámení usnesení. Zpravidla se tak čeká 1-4 dny, pokud státní zástupce nepodá stížnost.

Pokud státní zástupce nesouhlasí s rozhodnutím soudu a podá stížnost, o této stížnosti rozhoduje soud 2. stupně. Rozhoduje zpravidla do 30 dnů. Rozhodnutí o podmíněném propuštění buď zruší, nebo potvrdí. Pokud potvrdí, pak usnesení doručí věznici,a ta odsouzeného propustí. Pokud zruší, trest pokračuje dál. 

  • Soud žádost/návrh odmítne

Soud žádost/návrh odmítne, pokud nesplňuje obecné náležitosti podání, podává ho neoprávněná osoba, případně o ní soud nemůže rozhodnout z jiného důvodu.

  • Soud žádost/návrh zamítne

V takovém případě má odsouzený, nebo jiná oprávněná osoba možnost, podat proti usnesení stížnost do 3 dnů od vyhlášení. Pozor pokud je odsouzený přítomný zasedání, lhůta mu běží již následující den, ne tedy od doručení písemnosti.

Je velmi dobré zvážit, zda jsou případné důvody pro podání stížnosti dostatečně vážné, a odůvodnění soudu dostatečně slabé. Velmi často se stává, že soudy rozhodují o podmíněném propuštění na několikátý pokus, a v případě podání  žádosti odsouzeného se při podání stížnosti díky odkladu právní moci rozhodnutí posouvá lhůta pro opakované podání. Často pak s další žádostí musejí čekat i o měsíce déle. 

O stížnosti proti usnesení rozhoduje soud druhého stupně

Stížnost je nutné podat k okresnímu soudu, který rozhodoval o podmíněném propuštění, písemně, nebo při jednání do protokolu. V takovém případě se doporučuje následně doplnit písemné odůvodnění stížnosti.  

Související články:

 

 

5 komentáře v “Jak soud může rozhodnout o podmíněném propuštění

  • Zímová A.

    (2.9.2021 - 10:44)

    Dobrý den,prosím chtěla bych poradit přítel je ve výkonu trestu na 111 dní, pevný výstup má 17.9.21 v Ostrově, podával k Okresnímu soudu na půlku pustit za nedodělané prospěšné práce,soudní jednání proběhne 7.9.21 tedy 10 dnů před pevným výstupem,je možné se domluvit u jednání raději mít výstup až 17.9.21 tedy do pevného výstupu,aby nedostal zas navíc nějakou proměnu trestu, už to nemá smysl vzhledem datumu, nevěděl že bude soudní jednání až 7.9.21 ale myslel že bude dřív.prosim o radu dnes je už 2.7.21 abych mu to mohla včas vzkázat, děkujeme

    • obase.cz

      (9.9.2021 - 23:15)

      Dobrý den. Omlouvám se za pozdní odpověď. Ano žádost může vzít zpět přímo u soudu. O.

  • Fanda

    (6.1.2022 - 22:52)

    Dobrý den kamarád má nástup do vězení za 14 dni do Teplic za neplnění prospěšných práci na 12 měsíců kdy se muže zažádat o předčasne propuštění děkuji

    • obase.cz

      (9.1.2022 - 20:03)

      Dobrý den. Pokud je ve výkonu trestu poprvé, tak po 1/3 trestu.

  • Anonym

    (5.8.2023 - 22:36)

    Dobrý den, chci se zeptat. Státní zástupkyně nepřišla k soudu kvůli PP. Tak ma čas na vyjádření jak píšete 3 dny. Jsou to 3 dny a nebo 3 pracovní dny. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.