Diskuze k věznicím

Diskuze o věznicích — vězeňské fórum

Toto je místo, kde můžete sdílet zkušenosti, ptát se a pomáhat ostatním, kteří řeší situaci spojenou s vězením. Diskuzi tvoříte především vy — rodiny, partneři a blízcí odsouzených. Odpovídá tým Obase.cz a v právních otázkách zkušený trestní právník.

O čem se tu nejčastěji diskutuje: podmíněné propuštění a novela 2026, posílání balíčků a peněz, návštěvy a telefony, zdravotní péče ve vězení, přemístění mezi věznicemi, stížnosti na zacházení a zkušenosti z konkrétních věznic.

Aktuální téma: novela trestního zákoníku 2026

Od 1. ledna 2026 platí nová pravidla pro podmíněné propuštění. V diskuzi se objevuje mnoho dotazů, na koho se novela vztahuje a co konkrétně mění. Odpovědi najdete na stránce Co přinese novela od 1. 1. 2026 nebo se zeptejte v právní poradně.

Kde najdete odpovědi na nejčastější otázky

Než napíšete dotaz, podívejte se, jestli už na něj neodpovídá některá z našich stránek:

Pravidla diskuze

Pište slušně a věcně. Diskuze slouží k vzájemné pomoci — urážky a vulgarismy mažeme. Na právní dotazy doporučujeme využít právní poradnu, kde odpovídá přímo právník.

Starší diskuze (do r. 2017)

3 806 komentáře v “Diskuze k věznicím

  • Artemis

    (14.6.2026 - 18:00)

    Knihy do věznic
    Dopisů chodí do věznic málo. Návštěvy bývají ještě vzácnější.
    A přitom stačí docela málo, aby měl člověk za zdí lepší den.

    Sám jsem nedávno ukončil VTOS a tak jsme s přáteli založili tento projekt, jehož cílem je dostat za mříže lepší čtení. Buďme realisti, to co tam je nyní většinou nechce číst nikdo.

    Nám se za krátkou dobu podařilo navázat spolupráci s nakladatelstvími, knihkupectvími, antikvariáty i samotnými autory. Ti se spolu se zástupem obyčejných lidí, stali našimi dárci.

    Ve spolku „Knihy do věznic“ chceme každý měsíc vybrat několik odsouzených, kterým pošleme knihy doplněné psacími potřebami.

    Neumíme zajistit konkrétní tituly (všichni by chtěli Kotletu :D), ale umíme vybrat něco podle žánru, zájmů a čtenářského vkusu.

    Pokud má někdo i literární ambice, v rámci projektu „Druhá kapitola“ zasíláme i knižní novinky, za což chceme jediné – napsat recenzi.

    Jestli je váš blízký na oddíle, kde by si se souhlasem vychovatelé rádi vybavili slušnou knihovničku – i to umíme.

    Pokud máte za zdí někoho, na kom vám záleží a víte že mu čtení udělá radost, ozvěte se na stránky spolku.

    Kniha sice neotevře celu, ale dokáže na pár hodin otevřít úplně jiný svět.

    Držte se!

    Knihy do věznic: https://www.facebook.com/share/1CYt3xN9fF/
    Druhá kapitola: https://www.facebook.com/share/18wt6HhSEi/

  • Andrea K.

    (19.5.2026 - 19:01)

    Zdravím , nevíte jestli v Plzni / Borech také funguje videovolání přes webex nebo tak něco ?? a je možné to mít i když nemáme děti ? jinde jsem už četla že to lidé mají i když nemají děti , tak by jsme to také chtěli , a jaké jsou pro to podmínky a jak to uděláme aby jsme to měli ? děkuji za odpovědi ..

    • obase.cz

      (10.6.2026 - 19:13)

      Dobrý den. Ano věznice obvykle videohovory umožňuje, ale jedná se o náhradu za nárokové návštěvy. O.

  • Ilona

    (18.5.2026 - 19:15)

    Dobrý den prosím když je přítel zatím na vazbě sice po prvé,ale šel tam v podmínce může pak v trestu žádat o půlku?A může mi volat z vězení do Chorvatska? Děkuji za odpověd

  • Lenka

    (14.5.2026 - 16:20)

    Dobrý den
    Jak máme postupovat aby ředitel věznice podal sám návrh o podmínečné propuštění mého druha ( ředitelská půlka) děkuji

    • obase.cz

      (18.5.2026 - 11:09)

      Dobrý den. Nijak. Je to na chování odsouzeného. Ředitele věznice o to lze požádat, ale rozhodnutí je na něm a jedná se o výjimečný Institut. O.

  • Ilona

    (12.5.2026 - 19:25)

    Dobrý den prosím přítel bude mít jednání o propuštění z vazby po 7 měsících než bude soud ,spis už mà uzavřený a za soudce tam bude mít Mgr.Borise Válovýho nemáte s ním někdo ňákou zkušenost prosím Děkuji za odpověd

  • Vukvuk

    (24.4.2026 - 15:51)

    Je mozne najit tu mladou ne plno ferovou samotarskou co chce v klidu zit na vesnici??

Napsat komentář

Pravidla diskuze: Pište česky, slušně a k věci. Spam (reklama, cizí jazyky, nesmysly) je automaticky odstraněn.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kvůli ochraně vašeho soukromí prosíme: neuvádějte celá jména, adresy ani podrobnosti, podle kterých by šlo poznat konkrétní osobu či případ. Chcete-li starší příspěvek anonymizovat, napište nám na info@obase.cz.