Telefonování ve VT

Jak je to s telefonováním ve vězení

Telefonování je možno zatím uskutečňovat každý den na povolená čísla v maximální době 20 minut. Povolit je možné maximálně 5 telefonních čísel, blízkých osob.

Po nástupu trestu se k telefonu dostanete nejdříve po 7 dnech, než projdete kolečky schvalování telefonních čísel.

Systém funguje na principu předplaceného kreditu na virtuálním telefonním účtu vězně vedeném u poskytovatele telefonních služeb.
Každému vězni (který bude chtít telefonovat) je vydána stíratelná kartička, na které po setření najde unikátní číslo svého telefonního účtu a PIN k tomuto účtu, které mu budou sloužit pro přihlášení do telefonního automatu.
Telefonní automaty jsou umístěny na příslušných odděleních odsouzených, ve výkonu vazby nebo výkonu trestu s celovým systémem pak na určených místech věznic. Provozní doba automatů by měla být systémem nastavena na dobu vyhrazenou časovým rozvrhem dne na telefonování vězňů (zde je zřejmě individuální úprava dle podmínek jednotlivých věznic).
Kredit na telefonním účtu vězně půjde dobíjet třemi způsoby:
1. Vězeň si prostřednictvím vychovatele nebo dozorce může zažádat o převod částky ze svého osobního, ve věznici vedeného účtu (pokud bude mít na tomto účtu k dispozici peníze, se kterými bude moci volně nakládat) na telefonní účet
2. Od dubna 2017 je zprovozněn vyhrazený účet provozovatele, na který je možno zasílat platby na dobití kreditu přímo „z civilu“, a to buď bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou typu A – účet je pro všechny vězně společný, jako identifikátor platby bude sloužit jméno a příjmení vězně uvedené ve zprávě pro příjemce, jako variabilní symbol platby se bude uvádět unikátní číslo telefonního účtu dotyčného vězně (viz výše)
3. Od května 2017  je zprovozněna internetová platební brána, kde budou platby prováděny pomocí platební karty (podobně jako při platbách v e-shopech). – doporučujeme tento způsob, protože je kredit dobitý okamžitě. Platební brána zde.
Částka je na telefonní účet vězně připisována během 5 pracovních dnů. Výchozí minimální výše platby je nastavena na 50 Kč (ale může dojít ze strany vězeňské služby k úpravě tohoto limitu), kredit je možno dobít do maximální výše 2000 Kč. Platby s neúplně nebo nesprávně uvedenými údaji budou do 30 dnů vraceny zpět odesílateli/plátci. Zpracování platby na dobití kreditu nižší než 500 Kč bude zpoplatněno částkou 3 Kč.
Cena hovoru do mobilních i pevných sítí na území ČR je 1,98 Kč za minutu (včetně DPH), hovory jsou účtovány po vteřinách. Volání do zahraničí je rozděleno do tří pásem dle cílové země s cenami 25,50/49/98 Kč včetně DPH za minutu hovoru, účtování opět po vteřinách
V případě nevyčerpání předplaceného kreditu má vězeň po propuštění možnost zažádat si u provozovatele služby o vyplacení nevyčerpané částky – žádost bude muset být podána do 36 měsíců po propuštění, součástí žádosti musí být potvrzený formulář o propuštění (o jehož vydání si musí vězeň před propuštěním sám ve věznici zažádat). Vrácení bude provedeno do 30 dnů, vracet se budou pouze částky vyšší než 10 Kč. Poplatek za vrácení částky bankovním převodem je 10 Kč, v případě vrácení poštovní poukázkou pak 30 Kč.

Přechodné období pro vyčerpání starých telefonních karet v automatech od O2 běželo do května až června 2017.

ZÁKLADNÍ INFORMACE – DOBÍJENÍ A VRÁCENÍ KREDITU

Dobíjení kreditu online na internetu a ze zahraničí

 • Platba platební kartou se provádí přes internetové stránky MYTELIO.COM nebo MOJETELIO.CZ
 • Tuto metodu lze použít pro dobíjení kreditu z ČR i ze zahraničí.
 • Pro dobití je nutné správně vyplnit osmimístné číslo telefonního účtu vězně.
 • Kredit je navýšen okamžitě po provedení platby.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku.

Dobíjení kreditu bankovním převodem nebo pomocí poštovní poukázky typu A

 • Částku nutno zaslat na účet 4948571359/0800 (platí pouze pro platby z ČR).
 • Celkový kredit vězně nesmí překročit částku 2000 Kč.
 • Jako variabilní symbol musí být v platbě uvedeno číslo telefonního účtu vězně, tj. osmimístné číslo. Jako doplňující údaj v platbě lze uvést jméno a datum narození vězně.
 • Platby bez správně vyplněného variabilního symbolu nebudou standardně zpracovávány.
 • Kredit bude navýšen nejpozději do 5 pracovních dnů po připsání platby na účet provozovatele. Před uplynutím této lhůty provozovatel neposkytuje informace, zda je či není platba již dobita.
 • Pokud dobití neproběhne, tak je to zřejmě z důvodu, že v platbě nebyl vyplněn správný variabilní symbol. V tomto případě musí odesílatel platby kontaktovat provozovatele (písemně či přes webové stránky) a zaslat mu kopii potvrzení o provedené platbě, své kontaktní údaje a číslo telefonního účtu vězně. Po obdržení požadovaných údajů bude do 10 pracovních dnů provedeno dobití nebo odesílatele budeme kontaktovat písemně či na poskytnutém telefonním čísle pro dodatečné ověření platby.
 • Provozovatel nevrací platby omylem zaslané s variabilním symbolem obsahujícím číslo existujícího telefonního účtu jiného vězně.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku, který je dostupný ve věznicích.

Vrácení neprovolaného kreditu

 • Po propuštění můžete požádat společnost Telio/BVfon o vrácení neprovolaného kreditu.
 • Součástí žádosti o vrácení kreditu musí být potvrzený výstupní formulář „Report o ukončení služby”, který při propuštění na vyžádání poskytne zaměstnanec vězeňské služby.
 • Žádost musí být zaslána nejpozději do 36 měsíců po propuštění (popř. do 90 dnů po ukončení poskytování telefonních služeb) poštou či elektronicky na adresu, která bude uvedena na výstupním formuláři.
 • Kredit bude vrácen do 30 dní převodem na určený bankovní účet v ČR nebo zasláním poštovní poukázky na určenou adresu v ČR. O vrácení kreditu převodem na účet lze taktéž zažádat přímo na stránkách MOJETELIO.CZ.
 • Z částky budou před odesláním odečteny nezbytné administrativní poplatky, jejichž výše je uvedena v platném Ceníku, a případně kredit poskytnutý zdarma. Vráceny budou pouze částky, které po odečtění poplatků činí více než 10 Kč.

Ceník služeb

 • Ceník služeb je k dispozici v jednotlivých věznicích.

Číslo vězně

Každému vězni, který má zájem o telefonování, je vydávána „Karta telefonního účtu“, na které jsou dvě stíratelná pole – po setření ochranné vrstvy v jednom poli najde PIN kód, ve druhém pak číslo telefonního účtu. Vězni tyto dva údaje slouží pro přihlášení k telefonnímu automatu před realizací hovoru, u čísla telefonního účtu je pak potřeba, aby jej sdělil také těm blízkým, kteří by mu chtěli dobíjet kredit bankovním převodem nebo přes platební bránu.

Mobilní telefony ve vězení

Další kapitolou je potom telefonování z mobilních telefonů, což je nejen zakázané, ale dokonce může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí a rozhodně to není bezpečné, jak pro odsouzené, tak jejich blízké. Obě strany v tu chvíli porušují zákon. Tedy, pokud vám někdo z vězení zavolá, ohrožuje i vás a pokud někomu vy voláte, ohrožujete jeho. Nicméně nutno dodat, že výklady této problematiky se různí, stejně jako samotná rozhodnutí soudců (většina žaloby zamítá). Vězňům telefony nedoporučujeme ještě z jednoho důvodu, Ač se vám to nemusí zdát, přibude oběma stranám mnohem více stresu a vztahy vám to rozhodně nezlepší.

Související články:

 

 

100 komentáře v “Telefonování ve VT

  Václav Kříž

  (7.5.2021 - 14:20)

  Dobrý den,jak docílit toho aby blízký kamarád mohl mít povolené mé t,číslo,vím že se vyžaduje osoba blízká,byl jsem jeho spoluvězeň a po roce jsme se dohodly že budeme nadále v kontaktu,a to především proto že mu pomáhám s kontaktem na jeho nezl.deti zasílání balíků a jiné pošty pomoc se zajišťením práv.pomoci zaměstnání bydlení a podobně,bylo mu řečeno že toto nelze nýbrž nejsem osoba blízká,na koho se mohu obrátit Děkuji za odpověď V.Kříž

   obase.cz

   (8.5.2021 - 9:28)

   Dobrý den. Mělo by stačit prohlášení, že jste osoby vzájemně blízké. O.

  Tereza

  (12.5.2021 - 20:05)

  Dobrý den dala sem o jedno číslo špatně variabilní simbol ale dala přítelovo rodné číslo bude v tom nějak problém posílala sem kredit

   obase.cz

   (14.5.2021 - 19:22)

   Dobrý den. Možná se vám to vrátí. O.

    Kristina

    (12.7.2021 - 23:55)

    Dobří večer chci se zeptat prosi vás poslat sem peníze do vazbi manželovi 5000kč ale a štěstí nic nepotipoval ale dnes mi volal a měl tam externí 250 Kč a dnes mu tam ukazovali 3000 tak asi špatného sem začala peníze 5000kč takže 3000kč mu šli na kredit a ti 2000kč gde sou prosi vás detoxikace asi mu ti peníze s toho účtu telefonního bili převedení na účet asi si nakoupil jídlo prosivás Oto moc detoxikace udělat aby ti 5000kč mel na jidlo

     obase.cz

     (13.7.2021 - 21:31)

     Dobrý den. Je mi líto, ale nejsem schopný rozluštit, na co se ptáte. O.

  Alina

  (4.6.2021 - 6:30)

  Zdravím, prosím můžete mi poradit s problémem týkajícím se zahraniční věznice? Konkrétně jde o věznici Leopoldov na Slovensku. Mám tam přítele, je slovák, a je odsouzený a po dobu corony jsme měli návštěvy pouze přes Skype a teď jsou možné i normálně osobně jenomže tam chtějí doklad o bydlení. Posílala jsem tam mistoprisezne prohlášení o společné domácnosti a druh družka ale nestačí to a já nevím kde ten papír sehnat. Sice jsme spolu žili ale bez nájemní smlouvy chvíli u kamaráda pak všude možně. Moc tomu nerozumím a nevím kam se obrátit pro radu. Děkuji za odpověď Alina

   obase.cz

   (5.6.2021 - 15:29)

   Dobrý den. Pokuste se zjistit, o jaký konkrétní doklad jde. Potom Vám můžu nějak poradit. O.

  Kveta

  (8.6.2021 - 15:04)

  Dobry den
  Rada bych se zeptala jak se dozvim ze odsouzeny dostal telefonni credit ktery jsem mu poslala?

   obase.cz

   (8.6.2021 - 20:12)

   Dobrý den. Od odsouzeného. O.

  Simona

  (18.6.2021 - 19:41)

  Dobrý den,
  Co mám dělat když my přítel poslal číslo na co mám nabít kredit ale napsalo my to že je už propuštěný a když jsem to poslala přes banku tak se my to vrátilo.

   obase.cz

   (21.6.2021 - 4:46)

   Dobrý den. Vrátí se to automaticky. O.

  Anonym

  (28.6.2021 - 9:55)

  Dobrý den
  Měla bych dotaz. Z věznice Plzeň se dá volat do zahraničí za stejnou cenu jako v ČR?
  Děkuji moc

   obase.cz

   (29.6.2021 - 19:11)

   Dobrý den. Nikoli, ceník je jiný. O.

  Anonym

  (28.6.2021 - 9:59)

  Tak už jsem si přečetla, že ne, tak jsem se chtěla zeptat, kde najdu v jaké zemi je to za jakou cenu?

   obase.cz

   (29.6.2021 - 19:11)

   Na stránkách mojetelio.cz.

  Anonym

  (30.6.2021 - 13:29)

  Dobrý den, přítel měl dnes nástup do výkonu trestu. Za jak dlouho mi bude moci zavolat, četla jsem někde, že to trvá min 7 dní od nástupu. A pak se chci zeptat, zda mu můžu poslat dopis už teď, ale známý tvrdí, že musím znát číslo oddílu, kam bude zařazen a další věci. Aby to došlo správně. Nebo se to může poslat někam na centrálu VS a tam podle evidence zašlou do určené věznice? Děkuji.

   obase.cz

   (3.7.2021 - 14:45)

   Dobrý den. Volat muže cca za týden. Dopis můžete poslat hned. Číslo oddělení znát nemusíte. O.

  Anonym

  (3.7.2021 - 0:26)

  Dobrý den, chci se zeptat,když pošlu peníze na telef.kartu v sobotu,tak se připíšou v sobotu? Děkuji

   obase.cz

   (3.7.2021 - 14:53)

   Dobrý den. Pokud budete dobíjet platební kartou, tak ano.

  Anonym

  (4.7.2021 - 8:35)

  Dobry den, chci se zeptat.. pritel je ve vezeni dneska uz 14 dni. Minuly tyden v pondeli mi napsal dopis ve kterym bylo cislo uctu. Dobijela jsem mu to hned v pondeli vecer pres mojetelio.cz kde bylo po odeslani napsano vezen nalezen. Jeste ale nevolal cim to muze byt?

   obase.cz

   (5.7.2021 - 19:30)

   Dobrý den. Při převodu z účtu muže nabití kreditu trvat i 5 dni. O.

    Toník

    (6.7.2021 - 9:57)

    Dobrý den, budu na dovolené v Bulharsku,kolik bude vězni snížen kredit za minutu volání na moje mobilní číslo (T-mobile)

     obase.cz

     (7.7.2021 - 15:31)

     Dobrý den. Pokud bude volat na české číslo, nebude v ceně rozdíl. O.

  Barbora

  (8.7.2021 - 7:46)

  Dobrý den, chci se zeptat poslala jsem příteli kredit dobíjecí v hodnotě 500 Kč je to už od čtvrtka odesláno ,kontrolovala jsem i zda ho nemám špatné zasláný nemám tam žádnou chybu, dávala jsem expresem , jak můžu tuto sítuaci řešit a kde se mám spojit či obrátit či napsat děkuji vám Noseková …

   obase.cz

   (10.7.2021 - 9:19)

   Dobrý den. Můžete se obrátit přímo na operátora Mytelio.

  Michaela

  (30.7.2021 - 16:56)

  Dobrý den měla bych dotaz z vazby TEPLICE se dá volat během celého dne nebo to je nějak omezene a ještě jeden dotaz manžel je na vazbě a je tam zato že měl 12.7.2021 samo soud měl ho za 4 marenky za ne dostalměl podminku o řidičák a přišel o něj a 14.7.2021 ho chitli lesaci na krosoce motorce a je na vazbě a teď to tam psychicky nedával a snědl leky a dostal kafe jak co misli ze tě mu za vše hrozy moc dekuji

   obase.cz

   (30.7.2021 - 20:26)

   Dobrý den. Jsou určené hodiny, kdy mohou odsouzení volat. Obvykle od rána do 8 do večera. Zbytek otázky jsem nepochopil. O.

  Michala

  (30.7.2021 - 19:00)

  Prosím o odpovet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.