Telefonování ve VT

Jak je to s telefonováním ve vězení

Telefonování je možno zatím uskutečňovat každý den na povolená čísla v maximální době 20 minut. Povolit je možné maximálně 5 telefonních čísel, blízkých osob.

Po nástupu trestu se k telefonu dostanete nejdříve po 7 dnech, než projdete kolečky schvalování telefonních čísel.

Systém funguje na principu předplaceného kreditu na virtuálním telefonním účtu vězně vedeném u poskytovatele telefonních služeb.
Každému vězni (který bude chtít telefonovat) je vydána stíratelná kartička, na které po setření najde unikátní číslo svého telefonního účtu a PIN k tomuto účtu, které mu budou sloužit pro přihlášení do telefonního automatu.
Telefonní automaty jsou umístěny na příslušných odděleních odsouzených, ve výkonu vazby nebo výkonu trestu s celovým systémem pak na určených místech věznic. Provozní doba automatů by měla být systémem nastavena na dobu vyhrazenou časovým rozvrhem dne na telefonování vězňů (zde je zřejmě individuální úprava dle podmínek jednotlivých věznic).
Kredit na telefonním účtu vězně půjde dobíjet třemi způsoby:
1. Vězeň si prostřednictvím vychovatele nebo dozorce může zažádat o převod částky ze svého osobního, ve věznici vedeného účtu (pokud bude mít na tomto účtu k dispozici peníze, se kterými bude moci volně nakládat) na telefonní účet
2. Od dubna 2017 je zprovozněn vyhrazený účet provozovatele, na který je možno zasílat platby na dobití kreditu přímo „z civilu“, a to buď bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou typu A – účet je pro všechny vězně společný, jako identifikátor pslouží Variabilní symbol platby = osmimístné číslo telefonního účtu vězně (má ho vytištěné i na své kartě pro telefonování ve věznici) a dále do „Zpráva pro příjemce platby“ napište jméno a příjmení a datum narození vězně.
3. Od května 2017  je zprovozněna internetová platební brána, kde jsou platby prováděny pomocí platební karty (podobně jako při platbách v e-shopech). – doporučujeme tento způsob, protože je kredit dobitý okamžitě. Platební brána zde.
Částka je na telefonní účet vězně připisována během 5 pracovních dnů. Výchozí minimální výše platby je nastavena na 50 Kč (ale může dojít ze strany vězeňské služby k úpravě tohoto limitu), kredit je možno dobít do maximální výše 3000 Kč. Platby s neúplně nebo nesprávně uvedenými údaji budou do 30 dnů vraceny zpět odesílateli/plátci.
Cena hovoru do mobilních i pevných sítí na území ČR je 1,20 Kč za minutu (včetně DPH), hovory jsou účtovány po vteřinách. Volání do zahraničí je rozděleno do tří pásem dle cílové země s cenami 1,6/6/7 Kč včetně DPH za minutu hovoru, účtování opět po vteřinách
V případě nevyčerpání předplaceného kreditu má vězeň po propuštění možnost zažádat si u provozovatele služby o vyplacení nevyčerpané částky – žádost bude muset být podána do 6 měsíců po propuštění, součástí žádosti musí být potvrzený formulář „Potvrzení pro vrácení zbývajícího neprovolaného tel. kreditu BVfon“. Vrácení bude provedeno do 30 dnů, vracet se budou pouze částky vyšší než 10 Kč. Poplatek za vrácení částky bankovním převodem na bankovní účet v ČR je 0,- Kč, v případě vrácení poštovní poukázkou pak 43,- Kč.

Přechodné období pro vyčerpání starých telefonních karet v automatech od O2 běželo do května až června 2017.

ZÁKLADNÍ INFORMACE – DOBÍJENÍ A VRÁCENÍ KREDITU

Dobíjení kreditu online na internetu a ze zahraničí

 • Platba platební kartou se provádí přes internetové stránky MOJETELIO.CZ
 • Tuto metodu lze použít pro dobíjení kreditu z ČR i ze zahraničí.
 • Pro dobití je nutné správně vyplnit osmimístné číslo telefonního účtu vězně.
 • Kredit je navýšen okamžitě po provedení platby.
 • Poplatek za online dobití je vždy 10,- Kč (odečte se automaticky od poslané platby).
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku.
 • Ze zahraničí lze tel. kredit poslat i bankovním převodem – opět platí, že je nutné uvést Variabilní symbol (=osmimístné číslo telefonního účtu dotyčného vězně, má ho vytištěné i na své kartě pro telefonování ve věznici). Při platbě ze zahraničí je potřeba číslo účtu zadat v mezinárodním formátu IBAN: CZ04 0800 0000 0049 4857 1359, kód BIC/SWIFT: GIBACZPX

Dobíjení kreditu bankovním převodem nebo pomocí poštovní poukázky typu A

 • Částku nutno zaslat na účet 4948571359/0800 (platí pouze pro platby z ČR).
 • Celkový kredit vězně nesmí překročit částku 3000 Kč.
 • Jako variabilní symbol musí být v platbě uvedeno číslo telefonního účtu vězně, tj. osmimístné číslo telefonního účtu dotyčného vězně (má ho vytištěné i na své kartě pro telefonování ve věznici). Jako doplňující údaj ve „Zpráva pro příjemce platby“ lze uvést jméno a datum narození vězně.
 • Platby bez správně vyplněného variabilního symbolu nebudou standardně zpracovávány.
 • Pro platbu poštou lze použít jen Poštovní poukázku typu A (převod peněz na bank. účet). Poštovní poukázky typu C (výplata v hotovosti) nezpracujeme a vracíme.
 • Kredit bude navýšen nejpozději do 5 pracovních dnů po připsání platby na účet provozovatele. Před uplynutím této lhůty provozovatel neposkytuje informace, zda je či není platba již dobita.
 • Pokud dobití neproběhne, tak je to zřejmě z důvodu, že v platbě nebyl vyplněn správný variabilní symbol. V tomto případě musí odesílatel platby kontaktovat provozovatele (písemně na e-mailu podpora@tel.io či přes webový formulář na webu mojetelio.cz (na webu jej najdete pod „Kontakt“) a zaslat mu kopii potvrzení o provedené platbě, své kontaktní údaje a číslo telefonního účtu vězně. Po obdržení požadovaných údajů bude do 10 pracovních dnů provedeno dobití nebo odesílatele budeme kontaktovat písemně či na poskytnutém telefonním čísle pro dodatečné ověření platby.
 • Provozovatel nevrací platby omylem zaslané s variabilním symbolem obsahujícím číslo existujícího telefonního účtu jiného vězně.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku, který je dostupný ve věznicích.

Vrácení neprovolaného kreditu

 • Po propuštění můžete požádat společnost Telio/BVfon o vrácení neprovolaného kreditu.
 • Součástí žádosti o vrácení kreditu musí být potvrzený výstupní formulář „Potvrzení pro vrácení zbývajícího neprovolaného tel. kreditu BVfon“, který při propuštění na vyžádání poskytne zaměstnanec vězeňské služby.
 • Žádost musí být zaslána nejpozději do 6 měsíců po propuštění (popř. do 90 dnů po ukončení poskytování telefonních služeb) poštou či elektronicky na adresu, která je uvedena na výstupním formuláři.
 • Kredit bude vrácen do 30 dní převodem na určený bankovní účet v ČR nebo zasláním poštovní poukázky na určenou adresu v ČR. O vrácení kreditu převodem na účet lze taktéž zažádat přímo na stránkách MOJETELIO.CZ.
 • Z částky budou před odesláním odečteny nezbytné administrativní poplatky, jejichž výše je uvedena v platném Ceníku, a případně kredit poskytnutý zdarma. Vráceny budou pouze částky, které po odečtení poplatků činí více než 10 Kč.

Ceník služeb

 • Ceník služeb je k dispozici v jednotlivých věznicích.

Číslo telefonního účtu vězně

Každému vězni, který má zájem o telefonování, je vydávána „Karta telefonního účtu“, na které jsou dvě stíratelná pole – po setření ochranné vrstvy v jednom poli najde PIN kód, ve druhém pak číslo telefonního účtu. Vězni tyto dva údaje slouží pro přihlášení k telefonnímu automatu před realizací hovoru, u čísla telefonního účtu je pak potřeba, aby jej sdělil také těm blízkým, kteří by mu chtěli dobíjet kredit bankovním převodem nebo přes platební bránu.

Mobilní telefony ve vězení

Další kapitolou je potom telefonování z mobilních telefonů, což je nejen zakázané, ale dokonce může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí a rozhodně to není bezpečné, jak pro odsouzené, tak jejich blízké. Obě strany v tu chvíli porušují zákon. Tedy, pokud vám někdo z vězení zavolá, ohrožuje i vás a pokud někomu vy voláte, ohrožujete jeho. Nicméně nutno dodat, že výklady této problematiky se různí, stejně jako samotná rozhodnutí soudců (většina žaloby zamítá). Vězňům telefony nedoporučujeme ještě z jednoho důvodu, Ač se vám to nemusí zdát, přibude oběma stranám mnohem více stresu a vztahy vám to rozhodně nezlepší.

Související články:

 

 

226 komentáře v “Telefonování ve VT

 • Radek

  (2.7.2023 - 23:40)

  Dobrý den, jakým způsobem mohu zrušit svůj souhlas s tím aby mě můj příbuzný z vězení volal. Situace se se mezi námi změnila a já už s ním nechci komunikovat. On však neustále volá. Děkuji

  • obase.cz

   (7.7.2023 - 16:32)

   Dobrý den. Nejjednodušší je, zablokovat si číslo. O.

   • Radek

    (11.7.2023 - 12:46)

    To nejde. Vězni volají se skrytým číslem. Stejně jako policie či některé státní instituce.

    • obase.cz

     (11.7.2023 - 22:15)

     Můžete zablokovat skrytá čísla, případně to prostě nezvedat. O.

   • Černa

    (22.7.2023 - 16:54)

    Dobry den chtela bych se zeptat jak je to ostrave na vazbe muze volat I sobotu kdyz je na cele cely den cekam ze zavola a od rana nevolal vubec dekuji moc za odpoved

 • Černa

  (23.7.2023 - 16:42)

  Dobry den chci se zeptat proč ostrave na vazebni veznici nepovoluji odsouzencum volat domu kdyz je to od zakona ze muzou volat domu kazdy den a jen na vazbe Jim to odmitaji dozorci aby nemohly odsouzenci volat soboty a nedele muzete mi poradit kde se muzu obratit manzel mi volal patek a rikal mi ze se mi ozve sobotu a dnes je nedele a vubec jeste nevolal dozvedela jsem se od znamich ze soboty a nedele nemaji oni povolene volat domu

 • Anna

  (30.7.2023 - 23:50)

  Dobrý večer mohu zjistit kolik telefonich čísel si manzel ve vezeni zaregistroval?Díky za odpověď

  • obase.cz

   (31.7.2023 - 12:52)

   Dobrý den. Nemůžete, je to jeho osobní věc. O.

   • Niki

    (24.12.2023 - 0:09)

    Dobrý večer chci se jen zeptat kdyz manžel zavolá a mluví semnou jen 11 minut kolik mu to vezme z kreditu děkuji

    • obase.cz

     (24.12.2023 - 0:11)

     Dobrý den. Každá ninuta stojí 2,4 Kč

    • Eda

     (12.2.2024 - 21:21)

     Dobrej večer, chtěl bych se zeptat kolik je cena hovoru za minutu z Jiřic, u služby mojetilio jestli je ceník stejný a nebo jiný děkuji ….Eda…a ohledně volaní z věznice me zarazilo když mi vola přítelkyně ze skrytého čísla, tak se mi tam i ukáže soukromé číslo 2 co to znamena jako že může mít i vice karet?

     • obase.cz

      (16.2.2024 - 21:21)

      Dobrý den. Ceník je stejný 1,3 Kč.

 • Marika

  (18.11.2023 - 0:53)

  Zdravím blízký sedí kdesi v Ostravě s ostrahou. Kdy bude moct zatelefonovat co a jak ? Sedi cca tyden

  • obase.cz

   (22.11.2023 - 16:21)

   Dobrý den. Předpokládám, že už zavolal. O.

 • BVfon

  (26.1.2024 - 9:46)

  Dobrý den. Ve Vaší diskuzi i na stránce o telefonování poskytujete neaktuální informace, již dne 25.9.23 jsme Vám zaslali e-mail a aktualizacemi na Vaši kontaktní e-mailovou adresu. Minuta volání z věznic v ČR na tel. č. českého operátora aktuálně stojí 1,20 Kč. S pozdravem BVfon

  • obase.cz

   (3.2.2024 - 21:33)

   Dobrý den. Díky za informaci v mailu jsme nic nedohledali. Ale upravíme. Je velmi dobrá zpráva, že jste snížili cenu za volání. O.

 • Markéta

  (26.2.2024 - 10:33)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat mám partnera na vazební věznice České Budějovice.. A v sobotu jsem mu dobíjela přes mojetelio kredit ..ale v pátek jsem mu psala v dopise že ještě nemám ty údaje k té jeho kartě až my to pošle že mu to dobiju a nevšimla jsem si toho až na poště když jsem vyplňovala jeho adresu,tak mi ten papírek vypadl z obálky… Jak se dozví vězeň že mi byla karta dobitá?? Je možnost mu to nějak nechat vzkázat když zavolám na vazbu jestli by mu to mohli vzkázat??

  • Pavlína

   (26.2.2024 - 16:11)

   Pochybuji, asi jen čekat než zavolá. Dnes jsem též dobijela a hypnotizuji mobil. bylo to z 0800 na 0800, tam by to tam mělo být hned, ale na stránkách telia jsem se dočetla, že kredit může být pricten klidně až po 5 dnech od připsání peněz na účtě

  • obase.cz

   (1.3.2024 - 10:08)

   Dobrý den. Přijde na to v okamžiku, kdy si zkontroluje stav účtu. O.

 • Dobrý den,
  od 22/4/2024 je nový Ceník tel. služeb a poplatků z věznic v ČR. Stále platí cena 1,20Kč/minuta za volání na tel. č. v ČR, zvedl se poplatek za platbu na tel. kredit/vrácení kreditu: za převod z bank. účtu – nyní 3,- Kč (příchozí i odchozí platby) a poplatek za platbu přímým vkladem v bance – Česká spořitelna nyní účtuje 125,- Kč. Nový Ceník Vám posíláme na Váš kontaktní e-mail. Pokud si nebudete jistí ohledně odpovědi na dotaz k telefonování, lze nás kontaktovat na e-mailu: podpora@tel.io, infolinka pro dotazy funguje po-pá 9:00-13:00 na tel. 730150504. S pozdravem BVfon

 • Michael

  (15.4.2024 - 16:59)

  Dobry den, muzu odsouzeneho pres muj schvaleny telefoni kontakt spojit se treti osobou v tzv. konferencnim hovoru?

 • Gabi

  (17.4.2024 - 13:30)

  Dobrý den ,po jaké dlouhé době může volat vězeň při nástupu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.