Telefonování ve VT

Jak je to s telefonováním ve vězení

Telefonování je možno zatím uskutečňovat každý den na povolená čísla v maximální době 20 minut. Povolit je možné maximálně 5 telefonních čísel, blízkých osob.

Po nástupu trestu se k telefonu dostanete nejdříve po 7 dnech, než projdete kolečky schvalování telefonních čísel.

Systém funguje na principu předplaceného kreditu na virtuálním telefonním účtu vězně vedeném u poskytovatele telefonních služeb.
Každému vězni (který bude chtít telefonovat) je vydána stíratelná kartička, na které po setření najde unikátní číslo svého telefonního účtu a PIN k tomuto účtu, které mu budou sloužit pro přihlášení do telefonního automatu.
Telefonní automaty jsou umístěny na příslušných odděleních odsouzených, ve výkonu vazby nebo výkonu trestu s celovým systémem pak na určených místech věznic. Provozní doba automatů by měla být systémem nastavena na dobu vyhrazenou časovým rozvrhem dne na telefonování vězňů (zde je zřejmě individuální úprava dle podmínek jednotlivých věznic).
Kredit na telefonním účtu vězně půjde dobíjet třemi způsoby:
1. Vězeň si prostřednictvím vychovatele nebo dozorce může zažádat o převod částky ze svého osobního, ve věznici vedeného účtu (pokud bude mít na tomto účtu k dispozici peníze, se kterými bude moci volně nakládat) na telefonní účet
2. Od dubna 2017 je zprovozněn vyhrazený účet provozovatele, na který je možno zasílat platby na dobití kreditu přímo „z civilu“, a to buď bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou typu A – účet je pro všechny vězně společný, jako identifikátor platby bude sloužit jméno a příjmení vězně uvedené ve zprávě pro příjemce, jako variabilní symbol platby se bude uvádět unikátní číslo telefonního účtu dotyčného vězně (viz výše)
3. Od května 2017  je zprovozněna internetová platební brána, kde budou platby prováděny pomocí platební karty (podobně jako při platbách v e-shopech). – doporučujeme tento způsob, protože je kredit dobitý okamžitě. Platební brána zde.
Částka je na telefonní účet vězně připisována během 5 pracovních dnů. Výchozí minimální výše platby je nastavena na 50 Kč (ale může dojít ze strany vězeňské služby k úpravě tohoto limitu), kredit je možno dobít do maximální výše 2000 Kč. Platby s neúplně nebo nesprávně uvedenými údaji budou do 30 dnů vraceny zpět odesílateli/plátci. Zpracování platby na dobití kreditu nižší než 500 Kč bude zpoplatněno částkou 3 Kč.
Cena hovoru do mobilních i pevných sítí na území ČR je 1,98 Kč za minutu (včetně DPH), hovory jsou účtovány po vteřinách. Volání do zahraničí je rozděleno do tří pásem dle cílové země s cenami 25,50/49/98 Kč včetně DPH za minutu hovoru, účtování opět po vteřinách
V případě nevyčerpání předplaceného kreditu má vězeň po propuštění možnost zažádat si u provozovatele služby o vyplacení nevyčerpané částky – žádost bude muset být podána do 36 měsíců po propuštění, součástí žádosti musí být potvrzený formulář o propuštění (o jehož vydání si musí vězeň před propuštěním sám ve věznici zažádat). Vrácení bude provedeno do 30 dnů, vracet se budou pouze částky vyšší než 10 Kč. Poplatek za vrácení částky bankovním převodem je 10 Kč, v případě vrácení poštovní poukázkou pak 30 Kč.

Přechodné období pro vyčerpání starých telefonních karet v automatech od O2 běželo do května až června 2017.

ZÁKLADNÍ INFORMACE – DOBÍJENÍ A VRÁCENÍ KREDITU

Dobíjení kreditu online na internetu a ze zahraničí

 • Platba platební kartou se provádí přes internetové stránky MYTELIO.COM nebo MOJETELIO.CZ
 • Tuto metodu lze použít pro dobíjení kreditu z ČR i ze zahraničí.
 • Pro dobití je nutné správně vyplnit osmimístné číslo telefonního účtu vězně.
 • Kredit je navýšen okamžitě po provedení platby.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku.

Dobíjení kreditu bankovním převodem nebo pomocí poštovní poukázky typu A

 • Částku nutno zaslat na účet 4948571359/0800 (platí pouze pro platby z ČR).
 • Celkový kredit vězně nesmí překročit částku 2000 Kč.
 • Jako variabilní symbol musí být v platbě uvedeno číslo telefonního účtu vězně, tj. osmimístné číslo. Jako doplňující údaj v platbě lze uvést jméno a datum narození vězně.
 • Platby bez správně vyplněného variabilního symbolu nebudou standardně zpracovávány.
 • Kredit bude navýšen nejpozději do 5 pracovních dnů po připsání platby na účet provozovatele. Před uplynutím této lhůty provozovatel neposkytuje informace, zda je či není platba již dobita.
 • Pokud dobití neproběhne, tak je to zřejmě z důvodu, že v platbě nebyl vyplněn správný variabilní symbol. V tomto případě musí odesílatel platby kontaktovat provozovatele (písemně či přes webové stránky) a zaslat mu kopii potvrzení o provedené platbě, své kontaktní údaje a číslo telefonního účtu vězně. Po obdržení požadovaných údajů bude do 10 pracovních dnů provedeno dobití nebo odesílatele budeme kontaktovat písemně či na poskytnutém telefonním čísle pro dodatečné ověření platby.
 • Provozovatel nevrací platby omylem zaslané s variabilním symbolem obsahujícím číslo existujícího telefonního účtu jiného vězně.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku, který je dostupný ve věznicích.

Vrácení neprovolaného kreditu

 • Po propuštění můžete požádat společnost Telio/BVfon o vrácení neprovolaného kreditu.
 • Součástí žádosti o vrácení kreditu musí být potvrzený výstupní formulář „Report o ukončení služby”, který při propuštění na vyžádání poskytne zaměstnanec vězeňské služby.
 • Žádost musí být zaslána nejpozději do 36 měsíců po propuštění (popř. do 90 dnů po ukončení poskytování telefonních služeb) poštou či elektronicky na adresu, která bude uvedena na výstupním formuláři.
 • Kredit bude vrácen do 30 dní převodem na určený bankovní účet v ČR nebo zasláním poštovní poukázky na určenou adresu v ČR. O vrácení kreditu převodem na účet lze taktéž zažádat přímo na stránkách MOJETELIO.CZ.
 • Z částky budou před odesláním odečteny nezbytné administrativní poplatky, jejichž výše je uvedena v platném Ceníku, a případně kredit poskytnutý zdarma. Vráceny budou pouze částky, které po odečtění poplatků činí více než 10 Kč.

Ceník služeb

 • Ceník služeb je k dispozici v jednotlivých věznicích.

Číslo vězně

Každému vězni, který má zájem o telefonování, je vydávána „Karta telefonního účtu“, na které jsou dvě stíratelná pole – po setření ochranné vrstvy v jednom poli najde PIN kód, ve druhém pak číslo telefonního účtu. Vězni tyto dva údaje slouží pro přihlášení k telefonnímu automatu před realizací hovoru, u čísla telefonního účtu je pak potřeba, aby jej sdělil také těm blízkým, kteří by mu chtěli dobíjet kredit bankovním převodem nebo přes platební bránu.

Mobilní telefony ve vězení

Další kapitolou je potom telefonování z mobilních telefonů, což je nejen zakázané, ale dokonce může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí a rozhodně to není bezpečné, jak pro odsouzené, tak jejich blízké. Obě strany v tu chvíli porušují zákon. Tedy, pokud vám někdo z vězení zavolá, ohrožuje i vás a pokud někomu vy voláte, ohrožujete jeho. Nicméně nutno dodat, že výklady této problematiky se různí, stejně jako samotná rozhodnutí soudců (většina žaloby zamítá). Vězňům telefony nedoporučujeme ještě z jednoho důvodu, Ač se vám to nemusí zdát, přibude oběma stranám mnohem více stresu a vztahy vám to rozhodně nezlepší.

Související články:

 

 

70 komentáře v “Telefonování ve VT

  Aja

  (2.12.2020 - 20:46)

  Dobrý den, zítra převáží přítele z LT do Vinařic. Může telefonovat už z přibylu? Děkuji za odpověď.

   obase.cz

   (3.12.2020 - 8:47)

   Dobrý den. Ano muže. O.

    Nikola

    (6.4.2021 - 15:46)

    Dobrý den,přítel nastoupil 31.3.na Pankrác,je nutné mít pro první hovor peníze na účte?nebo mu nechají první hovor zdarma..nevím jestli mu není nutné dobit peníze sebou žádné neměl pro uskutečnění prvního hovoru ..dekuji Nikol

     obase.cz

     (6.4.2021 - 19:03)

     Dobrý den. Dostane menší kredit na zavolání. O.

   Monika

   (13.12.2020 - 18:37)

   Můžu s tebou mluvit? Jdi nějak na fb?

  Jindriska

  (15.12.2020 - 5:12)

  Dobry den, chci se zeptat. Pritele propustili v dubnu z vezeni a ted nastoupil znova, daji mu jine cislo na telefonovani nebo mu zustava to z minula? Ze bych mu ho rovnou nabila. Dekuni za odpoved

   obase.cz

   (15.12.2020 - 14:44)

   Dobrý den. Ano měl by mít stejné číslo. O.

    Anonym

    (25.1.2021 - 15:04)

    Dobrý den jsem dobyla a nedala jsem variabilni symbol

    Marketa

    (25.1.2021 - 15:05)

    Dobrý den jsem dobyla a nedala jsem symbol

  šmíd

  (27.12.2020 - 11:13)

  dobrý den zajímá mě jak nejlevněji volat z výkonu trestu do canady ?
  děkuji šmíd

   obase.cz

   (27.12.2020 - 13:05)

   Dobrý den je jen jediný způsob telefonování ve výkonu trestu. O.

    Denisa Kovářová

    (26.1.2021 - 23:54)

    Dobrý večer, včera nastoupil můj přítel do vazební věznice v Hradci Králové, zajimalo by mě, kdy nejdříve se mi bude moci ozvat (zavolat), jestli az po vyřízení karty (pokud to funguje i ve vazbě) nebo bude mít možnost, a par volných minut ze začátku z telefonu někoho cizího, napr. vychovatelu, nebo úředníků ve věznici.
    Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Denisa

     obase.cz

     (27.1.2021 - 16:42)

     Dobrý den. Nejdříve po týdnu. Ano bude mít nějaké první volné minuty. O.

  Jana

  (31.12.2020 - 16:55)

  Dobrý den. Můžou mému příteli zablokovat moje telefoni číslo?

  Anonym

  (4.1.2021 - 21:03)

  Dobrý den
  Může si vězen nabíjet kredit sám?

   obase.cz

   (5.1.2021 - 18:34)

   Dobrý den. Muže.

    ALENA

    (15.3.2021 - 18:12)

    Kde a jak si ho může dobit prosím a jaké je trvani že by ho měl?

     obase.cz

     (16.3.2021 - 11:56)

     Dobrý den. Vše je podrobně vysvětleno v článku výše. O.

  Pepa

  (17.1.2021 - 23:17)

  Jak zjistím stav kreditu?

   obase.cz

   (18.1.2021 - 9:32)

   Dobrý den. Vy nijak. O.

  Tomáš

  (24.1.2021 - 22:04)

  Zdravím můžou přerušit telefoní kontakt na zíkladě přepojování hovoru ? třebaže když mi zavolá a já přepojím třeba na sestřenici nebo roddinou kamarádku ? děkuji

   obase.cz

   (25.1.2021 - 11:46)

   Dobrý den, ano můžou. O.

    Tomáš

    (25.1.2021 - 19:01)

    A dá se obnovit třeba po domluvě s vrchností věznice ?

  hanna dembitska

  (30.1.2021 - 17:12)

  dobry vecer mohu se zaptat jak se ma vezen dobusevskyj ivan privezli ho do veznicy v patek a byl psichicky nemocny sem matka a mam strach za jeho zdravi lecyty se nechtel a tak to dopadl

   obase.cz

   (30.1.2021 - 18:14)

   Dobrý den. Na toto Vám neumím odpovědět. O.

  Linda

  (19.2.2021 - 12:54)

  Dobrý den.Chci posílat peníze na telef. hovory z bankomatu, tj. vlastně převodem z účtu. Na stránkách Mytelio je však uvedeno jiné číslo účtu, než na těch vašich /obase/. Proč? A které číslo platí? Myslím že provozovatel je jen jeden? Díky za odpověď.

   obase.cz

   (20.2.2021 - 19:41)

   Dobrý den. Doporučuji použit platbu platební kartou přímo na stránkách Mytelio. Má to ihned na účtu. O.

  Linda

  (20.2.2021 - 13:44)

  P.S. Mám na mysli číslo účtu příjemce.

  Linda

  (21.2.2021 - 12:38)

  Bohužel, nemám internetové bankovnictví ani vhodný počítač, jen notebook a přes ten to nejde, prý nemám vhodný prohlížeč. Proto musím použít bankomat, i když to trvá déle. L.

   obase.cz

   (21.2.2021 - 13:15)

   Jistější tedy bude použit účet na stránkách mytelio. O.

  Linda

  (21.2.2021 - 17:51)

  Děkuji. L.

  ALENA

  (10.3.2021 - 15:00)

  Dobrý den mohl by mi někdo poradit? Dobijela jsem kredit přes BVfon ale zadala jsem variabilní symbol pod jeho datum narození kredit se mu nedostal s kym a jak se můžu spojit když není žádný kontakt na Bvfon děkuji předem

  Monika

  (19.3.2021 - 21:51)

  Dobrý den, když semnou přítel včera volal, byl u toho náhodou jeho kamarád, který ho pozdravil a řekl mu pár vět. Dnes už mi přítel nezavolal. Mohli mě zablokovat?
  Děkuji za odpověď.. . Monika

   obase.cz

   (20.3.2021 - 19:50)

   Dobrý den. Mohli, ale nemyslím si to. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.