Telefonování ve VT

Jak je to s telefonováním ve vězení

Telefonování je možno zatím uskutečňovat každý den na povolená čísla v maximální době 20 minut. Povolit je možné maximálně 5 telefonních čísel, blízkých osob.

Po nástupu trestu se k telefonu dostanete nejdříve po 7 dnech, než projdete kolečky schvalování telefonních čísel.

Systém funguje na principu předplaceného kreditu na virtuálním telefonním účtu vězně vedeném u poskytovatele telefonních služeb.
Každému vězni (který bude chtít telefonovat) je vydána stíratelná kartička, na které po setření najde unikátní číslo svého telefonního účtu a PIN k tomuto účtu, které mu budou sloužit pro přihlášení do telefonního automatu.
Telefonní automaty jsou umístěny na příslušných odděleních odsouzených, ve výkonu vazby nebo výkonu trestu s celovým systémem pak na určených místech věznic. Provozní doba automatů by měla být systémem nastavena na dobu vyhrazenou časovým rozvrhem dne na telefonování vězňů (zde je zřejmě individuální úprava dle podmínek jednotlivých věznic).
Kredit na telefonním účtu vězně půjde dobíjet třemi způsoby:
1. Vězeň si prostřednictvím vychovatele nebo dozorce může zažádat o převod částky ze svého osobního, ve věznici vedeného účtu (pokud bude mít na tomto účtu k dispozici peníze, se kterými bude moci volně nakládat) na telefonní účet
2. Od dubna 2017 je zprovozněn vyhrazený účet provozovatele, na který je možno zasílat platby na dobití kreditu přímo „z civilu“, a to buď bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou typu A – účet je pro všechny vězně společný, jako identifikátor platby bude sloužit jméno a příjmení vězně uvedené ve zprávě pro příjemce, jako variabilní symbol platby se bude uvádět unikátní číslo telefonního účtu dotyčného vězně (viz výše)
3. Od května 2017  je zprovozněna internetová platební brána, kde budou platby prováděny pomocí platební karty (podobně jako při platbách v e-shopech). – doporučujeme tento způsob, protože je kredit dobitý okamžitě. Platební brána zde.
Částka je na telefonní účet vězně připisována během 5 pracovních dnů. Výchozí minimální výše platby je nastavena na 50 Kč (ale může dojít ze strany vězeňské služby k úpravě tohoto limitu), kredit je možno dobít do maximální výše 2000 Kč. Platby s neúplně nebo nesprávně uvedenými údaji budou do 30 dnů vraceny zpět odesílateli/plátci. Zpracování platby na dobití kreditu nižší než 500 Kč bude zpoplatněno částkou 3 Kč.
Cena hovoru do mobilních i pevných sítí na území ČR je 1,98 Kč za minutu (včetně DPH), hovory jsou účtovány po vteřinách. Volání do zahraničí je rozděleno do tří pásem dle cílové země s cenami 25,50/49/98 Kč včetně DPH za minutu hovoru, účtování opět po vteřinách
V případě nevyčerpání předplaceného kreditu má vězeň po propuštění možnost zažádat si u provozovatele služby o vyplacení nevyčerpané částky – žádost bude muset být podána do 36 měsíců po propuštění, součástí žádosti musí být potvrzený formulář o propuštění (o jehož vydání si musí vězeň před propuštěním sám ve věznici zažádat). Vrácení bude provedeno do 30 dnů, vracet se budou pouze částky vyšší než 10 Kč. Poplatek za vrácení částky bankovním převodem je 10 Kč, v případě vrácení poštovní poukázkou pak 30 Kč.

Přechodné období pro vyčerpání starých telefonních karet v automatech od O2 běželo do května až června 2017.

ZÁKLADNÍ INFORMACE – DOBÍJENÍ A VRÁCENÍ KREDITU

Dobíjení kreditu online na internetu a ze zahraničí

 • Platba platební kartou se provádí přes internetové stránky MYTELIO.COM nebo MOJETELIO.CZ
 • Tuto metodu lze použít pro dobíjení kreditu z ČR i ze zahraničí.
 • Pro dobití je nutné správně vyplnit osmimístné číslo telefonního účtu vězně.
 • Kredit je navýšen okamžitě po provedení platby.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku.

Dobíjení kreditu bankovním převodem nebo pomocí poštovní poukázky typu A

 • Částku nutno zaslat na účet 4948571359/0800 (platí pouze pro platby z ČR).
 • Celkový kredit vězně nesmí překročit částku 2000 Kč.
 • Jako variabilní symbol musí být v platbě uvedeno číslo telefonního účtu vězně, tj. osmimístné číslo. Jako doplňující údaj v platbě lze uvést jméno a datum narození vězně.
 • Platby bez správně vyplněného variabilního symbolu nebudou standardně zpracovávány.
 • Kredit bude navýšen nejpozději do 5 pracovních dnů po připsání platby na účet provozovatele. Před uplynutím této lhůty provozovatel neposkytuje informace, zda je či není platba již dobita.
 • Pokud dobití neproběhne, tak je to zřejmě z důvodu, že v platbě nebyl vyplněn správný variabilní symbol. V tomto případě musí odesílatel platby kontaktovat provozovatele (písemně či přes webové stránky) a zaslat mu kopii potvrzení o provedené platbě, své kontaktní údaje a číslo telefonního účtu vězně. Po obdržení požadovaných údajů bude do 10 pracovních dnů provedeno dobití nebo odesílatele budeme kontaktovat písemně či na poskytnutém telefonním čísle pro dodatečné ověření platby.
 • Provozovatel nevrací platby omylem zaslané s variabilním symbolem obsahujícím číslo existujícího telefonního účtu jiného vězně.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku, který je dostupný ve věznicích.

Vrácení neprovolaného kreditu

 • Po propuštění můžete požádat společnost Telio/BVfon o vrácení neprovolaného kreditu.
 • Součástí žádosti o vrácení kreditu musí být potvrzený výstupní formulář „Report o ukončení služby”, který při propuštění na vyžádání poskytne zaměstnanec vězeňské služby.
 • Žádost musí být zaslána nejpozději do 36 měsíců po propuštění (popř. do 90 dnů po ukončení poskytování telefonních služeb) poštou či elektronicky na adresu, která bude uvedena na výstupním formuláři.
 • Kredit bude vrácen do 30 dní převodem na určený bankovní účet v ČR nebo zasláním poštovní poukázky na určenou adresu v ČR. O vrácení kreditu převodem na účet lze taktéž zažádat přímo na stránkách MOJETELIO.CZ.
 • Z částky budou před odesláním odečteny nezbytné administrativní poplatky, jejichž výše je uvedena v platném Ceníku, a případně kredit poskytnutý zdarma. Vráceny budou pouze částky, které po odečtění poplatků činí více než 10 Kč.

Ceník služeb

 • Ceník služeb je k dispozici v jednotlivých věznicích.

Číslo vězně

Každému vězni, který má zájem o telefonování, je vydávána „Karta telefonního účtu“, na které jsou dvě stíratelná pole – po setření ochranné vrstvy v jednom poli najde PIN kód, ve druhém pak číslo telefonního účtu. Vězni tyto dva údaje slouží pro přihlášení k telefonnímu automatu před realizací hovoru, u čísla telefonního účtu je pak potřeba, aby jej sdělil také těm blízkým, kteří by mu chtěli dobíjet kredit bankovním převodem nebo přes platební bránu.

Mobilní telefony ve vězení

Další kapitolou je potom telefonování z mobilních telefonů, což je nejen zakázané, ale dokonce může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí a rozhodně to není bezpečné, jak pro odsouzené, tak jejich blízké. Obě strany v tu chvíli porušují zákon. Tedy, pokud vám někdo z vězení zavolá, ohrožuje i vás a pokud někomu vy voláte, ohrožujete jeho. Nicméně nutno dodat, že výklady této problematiky se různí, stejně jako samotná rozhodnutí soudců (většina žaloby zamítá). Vězňům telefony nedoporučujeme ještě z jednoho důvodu, Ač se vám to nemusí zdát, přibude oběma stranám mnohem více stresu a vztahy vám to rozhodně nezlepší.

Související články:

 

 

200 komentáře v “Telefonování ve VT

 • Irena

  (17.6.2022 - 16:09)

  Dobry den do bankovniho prikazu jsem spatne napsala tel.cislo peníze jsou odeslane.jak zjistím kteremu vezni jsem to odeslala

  • obase.cz

   (18.6.2022 - 20:32)

   Dobrý den. Nejlépe se obrátit na věznici. Odsouzený by měl peníze vrátit. O.

 • Jan

  (1.7.2022 - 9:07)

  Dobrý den, prosím, jaký je v současné době počet povolených čísel pro odsouzené(do teď bylo nebo je pět)? Děkuji.

  • obase.cz

   (3.7.2022 - 10:56)

   5

  • Petra

   (18.7.2022 - 11:39)

   Dobrý den. Nikde se nemůžu dočíst kolik je sazba ve věznici Pankrác. Jestli je účtován hovor po minutách nebo jinak. Děkuji za info Tichá

   • obase.cz

    (22.7.2022 - 11:08)

    Dobrý den. Cena je 2,30 a účtuje se po sekundách. O.

 • Petra

  (19.7.2022 - 12:02)

  Dobrý den. Mám ještě jednu otázku. Jak zjistím že si přítel zrušil moje telefoní číslo na volání?

  • obase.cz

   (22.7.2022 - 11:10)

   Dobrý den. Nijak. O.

  • Katka

   (16.3.2023 - 20:07)

   Po vteřinách? ..prosím za jak dlouho se dá provolat kredit 500 korun když by volal každý den těch celých 20 minut?

   • obase.cz

    (17.3.2023 - 17:49)

    Dobrý den. Nezlobte se, ale od toho tu nejsme. O.

 • Petra

  (19.7.2022 - 12:05)

  Dobrý den. Mám ještě jednu otázku. Jak zjistím že si přítel zrušil moje telefoní číslo na volání? Nevolá ani nepíše a já nevím co s ním je? V posledních 2 měsících byl na to velice psychicky špatně. Mám o něj obavy. Děkuji za info Tichá

 • Petra

  (19.7.2022 - 12:06)

  Dobrý den. Mám obavy o přítele. Jak zjistím že si přítel zrušil moje telefoní číslo na volání? Nevolá ani nepíše a já nevím co s ním je? V posledních 2 měsících byl na to velice psychicky špatně. Mám o něj obavy. Děkuji za info Tichá

  • obase.cz

   (22.7.2022 - 11:11)

   Dobrý den. Již jsem Vám odpověděl. Zjistit to nelze. Je mi líto.

 • Kateřina

  (17.9.2022 - 8:09)

  Dobrý den, lze nějak zabránit tomu, aby mě vězeň kontaktoval na mobilní telefon?
  Neustále mě z vězení obtěžuje telefonáty.
  Lze zabránit tomu, aby mě mohl kontaktovat?
  Děkuji

 • Denisa

  (2.10.2022 - 20:10)

  Dobrý den, ex přítel mi stále volá na telefonní číslo z vězení a já bych číslo chtěla nechat zrušit potřebuji se posunout dál.
  Děkuji

  • obase.cz

   (3.10.2022 - 13:46)

   Dobrý den. S tím Vám nepomůžu. Tak to číslo nezvedejte. O.

 • Květa

  (17.11.2022 - 17:07)

  Dobrý den ,
  ráda bych se zeptala jestli opět dnes nefungují pevné linky , nejde totiž ani nabít kredit přes Moje Telio, a muž se mi od rána neozval což je divné ?

 • andres mosnerovs

  (24.12.2022 - 13:46)

  dobry den.je mozne volat z vazby z olomouce i o vikendu?dekuji

  • obase.cz

   (24.12.2022 - 23:24)

   Dobrý den. Ano.

 • Elizabet

  (26.1.2023 - 16:05)

  Potřebuju sním mluvit aby kdy něco nemyslel mám ho moc ráda a budu jde o něj starat prosím dejte my vědět volala jsem na vazbu a nic my nezdelili děkuji pani Eva fuksova

 • Nela

  (16.2.2023 - 10:16)

  Dobry den, přitele v pondělí sebrala policie na dodání od soudu. Za jak dlouho mi bude moct zavolat? A platí na telefonování pořád stejně podmínky? Děkuji

  • obase.cz

   (19.2.2023 - 11:41)

   Dobrý den. Zpravidla do týdne. O.

 • AK

  (15.4.2023 - 16:06)

  Dobrý den,

  pídím se po statistice, z níž by vyplývalo, nakolik je použití mobilního telefonu ve VTOS řešeno kázeňsky – na úrovni věznice, a nakolik soudně. Máte takový údaj k dispozici? Postačí mi jakákoli informace o tom, že „mobil ve VTOS byl alespoň jednou řešen na úrovni věznice, tj. bez obžaloby“. Třebaže rozumím, že klíčové budou i další parametry této činnosti (četnost volání, účel…), považuji za potenciálně diskriminační, aby předmětná situace byla řešena na takto zásadně odlišných úrovních. Děkuji

  • obase.cz

   (15.4.2023 - 20:05)

   Dobrý den, taková statistika není veřejně přístupná. Existuje k tomu ale jedno rozhodnutí okresního soudu v Příbrami z roku 2010. Kde dostal podobný případ na stůl soudce JUDr. Špička a pokud jsou moje znalosti správné, označil volání blízkým osobám za jednání sice protiprávní, ale nedosahující řešení prostřednictvím trestního práva. Doslova řekl v odůvodnění, že pokud někdo volá svým blízkým, není možné to vnímat jako společensky nemezpečné jednání. Dle mého by soud měl zohledňovat každé takové jednání individuálně. Ostatně to mu nabízí i trestní zákon. Záleží případ od případu a naneštěstí i na jednotlivých soudcích. O.

 • Natálie

  (1.5.2023 - 7:37)

  Dobrý den chci se zeptat může se volat z vězení Heřmanice přes svatky Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.