Telefonování ve VT

Jak je to s telefonováním ve vězení

Telefonování je možno zatím uskutečňovat každý den na povolená čísla v maximální době 20 minut. Povolit je možné maximálně 5 telefonních čísel, blízkých osob.

Po nástupu trestu se k telefonu dostanete nejdříve po 7 dnech, než projdete kolečky schvalování telefonních čísel.

Systém funguje na principu předplaceného kreditu na virtuálním telefonním účtu vězně vedeném u poskytovatele telefonních služeb.
Každému vězni (který bude chtít telefonovat) je vydána stíratelná kartička, na které po setření najde unikátní číslo svého telefonního účtu a PIN k tomuto účtu, které mu budou sloužit pro přihlášení do telefonního automatu.
Telefonní automaty jsou umístěny na příslušných odděleních odsouzených, ve výkonu vazby nebo výkonu trestu s celovým systémem pak na určených místech věznic. Provozní doba automatů by měla být systémem nastavena na dobu vyhrazenou časovým rozvrhem dne na telefonování vězňů (zde je zřejmě individuální úprava dle podmínek jednotlivých věznic).
Kredit na telefonním účtu vězně půjde dobíjet třemi způsoby:
1. Vězeň si prostřednictvím vychovatele nebo dozorce může zažádat o převod částky ze svého osobního, ve věznici vedeného účtu (pokud bude mít na tomto účtu k dispozici peníze, se kterými bude moci volně nakládat) na telefonní účet
2. Od dubna 2017 je zprovozněn vyhrazený účet provozovatele, na který je možno zasílat platby na dobití kreditu přímo „z civilu“, a to buď bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou typu A – účet je pro všechny vězně společný, jako identifikátor platby bude sloužit jméno a příjmení vězně uvedené ve zprávě pro příjemce, jako variabilní symbol platby se bude uvádět unikátní číslo telefonního účtu dotyčného vězně (viz výše)
3. Od května 2017  je zprovozněna internetová platební brána, kde budou platby prováděny pomocí platební karty (podobně jako při platbách v e-shopech). – doporučujeme tento způsob, protože je kredit dobitý okamžitě. Platební brána zde.
Částka je na telefonní účet vězně připisována během 5 pracovních dnů. Výchozí minimální výše platby je nastavena na 50 Kč (ale může dojít ze strany vězeňské služby k úpravě tohoto limitu), kredit je možno dobít do maximální výše 2000 Kč. Platby s neúplně nebo nesprávně uvedenými údaji budou do 30 dnů vraceny zpět odesílateli/plátci. Zpracování platby na dobití kreditu nižší než 500 Kč bude zpoplatněno částkou 3 Kč.
Cena hovoru do mobilních i pevných sítí na území ČR je 1,98 Kč za minutu (včetně DPH), hovory jsou účtovány po vteřinách. Volání do zahraničí je rozděleno do tří pásem dle cílové země s cenami 25,50/49/98 Kč včetně DPH za minutu hovoru, účtování opět po vteřinách
V případě nevyčerpání předplaceného kreditu má vězeň po propuštění možnost zažádat si u provozovatele služby o vyplacení nevyčerpané částky – žádost bude muset být podána do 36 měsíců po propuštění, součástí žádosti musí být potvrzený formulář o propuštění (o jehož vydání si musí vězeň před propuštěním sám ve věznici zažádat). Vrácení bude provedeno do 30 dnů, vracet se budou pouze částky vyšší než 10 Kč. Poplatek za vrácení částky bankovním převodem je 10 Kč, v případě vrácení poštovní poukázkou pak 30 Kč.

Přechodné období pro vyčerpání starých telefonních karet v automatech od O2 běželo do května až června 2017.

ZÁKLADNÍ INFORMACE – DOBÍJENÍ A VRÁCENÍ KREDITU

Dobíjení kreditu online na internetu a ze zahraničí

 • Platba platební kartou se provádí přes internetové stránky MYTELIO.COM nebo MOJETELIO.CZ
 • Tuto metodu lze použít pro dobíjení kreditu z ČR i ze zahraničí.
 • Pro dobití je nutné správně vyplnit osmimístné číslo telefonního účtu vězně.
 • Kredit je navýšen okamžitě po provedení platby.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku.

Dobíjení kreditu bankovním převodem nebo pomocí poštovní poukázky typu A

 • Částku nutno zaslat na účet 4948571359/0800 (platí pouze pro platby z ČR).
 • Celkový kredit vězně nesmí překročit částku 2000 Kč.
 • Jako variabilní symbol musí být v platbě uvedeno číslo telefonního účtu vězně, tj. osmimístné číslo. Jako doplňující údaj v platbě lze uvést jméno a datum narození vězně.
 • Platby bez správně vyplněného variabilního symbolu nebudou standardně zpracovávány.
 • Kredit bude navýšen nejpozději do 5 pracovních dnů po připsání platby na účet provozovatele. Před uplynutím této lhůty provozovatel neposkytuje informace, zda je či není platba již dobita.
 • Pokud dobití neproběhne, tak je to zřejmě z důvodu, že v platbě nebyl vyplněn správný variabilní symbol. V tomto případě musí odesílatel platby kontaktovat provozovatele (písemně či přes webové stránky) a zaslat mu kopii potvrzení o provedené platbě, své kontaktní údaje a číslo telefonního účtu vězně. Po obdržení požadovaných údajů bude do 10 pracovních dnů provedeno dobití nebo odesílatele budeme kontaktovat písemně či na poskytnutém telefonním čísle pro dodatečné ověření platby.
 • Provozovatel nevrací platby omylem zaslané s variabilním symbolem obsahujícím číslo existujícího telefonního účtu jiného vězně.
 • Zpracování plateb je zpoplatněno dle aktuálního ceníku, který je dostupný ve věznicích.

Vrácení neprovolaného kreditu

 • Po propuštění můžete požádat společnost Telio/BVfon o vrácení neprovolaného kreditu.
 • Součástí žádosti o vrácení kreditu musí být potvrzený výstupní formulář „Report o ukončení služby”, který při propuštění na vyžádání poskytne zaměstnanec vězeňské služby.
 • Žádost musí být zaslána nejpozději do 36 měsíců po propuštění (popř. do 90 dnů po ukončení poskytování telefonních služeb) poštou či elektronicky na adresu, která bude uvedena na výstupním formuláři.
 • Kredit bude vrácen do 30 dní převodem na určený bankovní účet v ČR nebo zasláním poštovní poukázky na určenou adresu v ČR. O vrácení kreditu převodem na účet lze taktéž zažádat přímo na stránkách MOJETELIO.CZ.
 • Z částky budou před odesláním odečteny nezbytné administrativní poplatky, jejichž výše je uvedena v platném Ceníku, a případně kredit poskytnutý zdarma. Vráceny budou pouze částky, které po odečtění poplatků činí více než 10 Kč.

Ceník služeb

 • Ceník služeb je k dispozici v jednotlivých věznicích.

Číslo vězně

Každému vězni, který má zájem o telefonování, je vydávána „Karta telefonního účtu“, na které jsou dvě stíratelná pole – po setření ochranné vrstvy v jednom poli najde PIN kód, ve druhém pak číslo telefonního účtu. Vězni tyto dva údaje slouží pro přihlášení k telefonnímu automatu před realizací hovoru, u čísla telefonního účtu je pak potřeba, aby jej sdělil také těm blízkým, kteří by mu chtěli dobíjet kredit bankovním převodem nebo přes platební bránu.

Mobilní telefony ve vězení

Další kapitolou je potom telefonování z mobilních telefonů, což je nejen zakázané, ale dokonce může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí a rozhodně to není bezpečné, jak pro odsouzené, tak jejich blízké. Obě strany v tu chvíli porušují zákon. Tedy, pokud vám někdo z vězení zavolá, ohrožuje i vás a pokud někomu vy voláte, ohrožujete jeho. Nicméně nutno dodat, že výklady této problematiky se různí, stejně jako samotná rozhodnutí soudců (většina žaloby zamítá). Vězňům telefony nedoporučujeme ještě z jednoho důvodu, Ač se vám to nemusí zdát, přibude oběma stranám mnohem více stresu a vztahy vám to rozhodně nezlepší.

Související články:

 

 

160 komentáře v “Telefonování ve VT

 • Anonym

  (3.3.2022 - 13:53)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat kdo všechno čte dopis když ho posílám do vězení.dekuji za odpověď.

  • obase.cz

   (4.3.2022 - 21:17)

   Dobrý den. Pověřený zaměstnanec věznice. Obvykle vychovatel. O.

 • Monika

  (4.3.2022 - 20:37)

  Dobry den,mam dve otazky.
  -Za jak dlouho po nabiti pravomocnosti mi dojde z veznice ze mam nastup do vazebni veznice k vykonu trestu.(odvolaci soud byl 23.2.2022)

  -Co delat kdyz ceka,m na nastup k vykonu trestu a nemam ZADNOU OSOBU BLIZKOU ale mam druha se kterym ziju uz 7 lel a jednu PREVELICE dobrou znamou .Tak co delat aby mi povolily telefonni kontakt a navstevy s temito osobami.Potrebuji nejake prohlaseni nebo tak neco??Dekuji

  • obase.cz

   (4.3.2022 - 21:22)

   Dobrý den. Družka je ve smyslu zákona blízká osoba. Nástup trestu chodí přibližně do dvou měsíců. O.

 • Monika

  (4.3.2022 - 20:49)

  Dobry vecer, otazka…..Co se povazuje za vazny duvod aby mohl reditel veznice povolit telefonni kontakt a navstevy s jinou osobou nez bizkou? Dekuji

  • obase.cz

   (4.3.2022 - 21:22)

   Dobrý den, družka je osobou blízkou.

 • Monika

  (4.3.2022 - 22:40)

  A pokud by chtely at nejak prokazu ze druh o kterem mluvim je opravdu muj druh.Tak jak se to da prokazat.Protoze ja jsem byla ve vykonu trestu v Opave na 3 mesice.A chtela jsem at mi schvali tel.cislo na druha a vychovatel mi rekl ze to neni osoba blizka tak ze mam smulu..A jeste mi teda rekl at nejak prokazu ze se jedna opravdu o meho druHA…Tak jak bych to mohla teda prokazat ze je muj druh.Diky

  • obase.cz

   (6.3.2022 - 20:13)

   Čestným prohlašením. O.

 • Anonym

  (17.3.2022 - 6:51)

  Dobrý den, pokud někoho po soudu přeřadí z vazby, kde se nacházel, než ho na soud odvezli a odkud mi každý den kromě víkendu normálně volal….tak pokud je tedy někdo po soudě odvezen přímo do výkonu trestu v té samé věznici (Pankrác) je standartní že po něm chtějí moje cestné prohlášení, že jsem jeho družka a že spolu žijeme ve spol. domacnosti, aby mi i nadále mohl volat?
  Vždyť prece v jeho papírech jasně vidí, ze mi volal a že jsem za ním byla i na návštěvách!

  • obase.cz

   (20.3.2022 - 0:06)

   Dobrý den. Je to běžný postup. O.

 • Kateřina

  (18.3.2022 - 16:53)

  Dobrý den, můžu být vězni zakázano telefonovat? Přítel měl včera soud a ještě včera jsme spolu volali a říkal, že ho presouvaji na eskortní vazbu ale že mi normálně zavolá ale neozval se. Je možné, že by to tam nebylo povoleno?
  Děkuji

  • obase.cz

   (20.3.2022 - 0:15)

   Dobrý den. Na telefon není nárok, takže ano je to možné. O.

 • Radka

  (22.3.2022 - 22:19)

  Zdravím v pondělí sem posílala přítelovi na účet kredit přes banku za jak dlouho by to tam měl mít ? Děkuji

  • obase.cz

   (23.3.2022 - 20:28)

   Do 3 dní. O.

 • Jana

  (25.3.2022 - 13:57)

  Dobrý den,Chtěla bych se zeptat přítel byl převezen do jiné věznice.
  Nejdříve byl v Teplicích kde jsem mu nabíjela telefonní kartu normálně mi volal(číslo na mě měl schválené)
  Včera ho převezli do Odolova, má otázka zní.
  Kdy nebo za jak dlouho mi bude moct zavolat,kredit na kartě má číslo měl na mne také schválené.
  Musí zase v tom Odolove si o to zažádat? Nechat schválit moje číslo? Nebo jak to chodí? Aby mi mohl zavolat když je převezeny někam jinam.
  Děkuji Vám za odpověď.

  • obase.cz

   (26.3.2022 - 20:04)

   Dobrý den. Zpravidla do týdne bude moci volat. O.

 • Anonym

  (8.4.2022 - 0:26)

  Dobrý večer, od kolika do kolika hodin mohou vězni telefonovat?
  Děkuji.

  • obase.cz

   (8.4.2022 - 20:30)

   Dobrý den. Obvykle od rána do 20h.

 • Daria

  (19.5.2022 - 17:17)

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat já jsem dneska byla dobít kredit takže jsem vložila peníze na pokladně v České spořitelně přímo na ten účet s variabilním symbolem ale zapomněla jsem tam uvést jméno a příjmení a datum narození ale variabilní symbol a účet mám správně myslíte že to projde připsání kreditu?

  • obase.cz

   (19.5.2022 - 20:00)

   Dobrý den. Myslím si, že ano. O.

   • Anonym

    (26.5.2022 - 12:23)

    Dobry den
    Manzel už dva Rudná na vazbě v Pankrace věznice
    Nic nikdo nám neřekl ani neoznámil
    Poslala jsem mu balik včera nám předaly od něho ze prosil přes jiného odsouzeného předat nám jeho číslo
    A já mu bavila ještě v pondeli kredit a nic
    A ni ne vola a ni ne píše
    Je mozne ze mu nedávají ve věznice volat ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.