Věznice Světlá nad Sázavou

Adresa věznice Světlá nad Sázavou:

Vězeňská služba ČR
Věznice Světlá nad Sázavou
Rozkoš 990
582 91 Světlá nad Sázavou

Č.Ú. pro zasílání peněz – variabilní symbol – rodné číslo

6015-2231881/0710

tel: 569 471 511,569 471 512

Web věznice Světlá nad Sázavou:

http://www.vscr.cz/veznice-svetla-nad-sazavou-93/

  Vaše hodnocení  2,6 (6 hodnotitelů)

 hodnocení Obase

přidat vlastní hodnocení

Adresa místně příslušného soudu (pro podání PP, či přeřazení):

Okresní soud v Havlíčkově Brodě

Husova 2895, 58001 Havlíčkův Brod, 580 01

Finanční prostředky pro odsouzené zasílejte na účet Věznice Světlá nad Sázavou:

Číslo účtu: 6015-2231881/0710 Variabilní symbol:  rodné číslo odsouzené Konstantní symbol: 0138

Základní údaje:

Typy výkonu trestů:

ostraha, (A,B,C), zvýšená ostraha(2 odsouzené), mladistvé – ženy 

Kapacita: 750

Informace pro muklíky: vaše známky, jako ve škole k 20.10.2020

Celkové hodnocení Chování zaměstnanců Kvalita stravy Přívětivost návštěv Přerušení trestu Možnosti práce Míra násilí Množství drog Přísnost režimu Hygienický balík Přepážka návštěvy Intimky NBSZK
Světlá nad Sázavou 2,6 3 3,2 1,9 2,5 2,6 3,2 2,4 3,4 ano ne ano

Úspěšnost podmíněného propuštění 51,5% (2020)

Shrnutí:

K této věznici máme zatím jen minimum ověřených aktuálních informací, proto budeme rádi za podněty. Každopádně pátráme po ověřených zdrojích.

Prosím o vaše zkušenosti.

Diskuze k věznicím

Věznice Světlá nad Sázavou

(čerpáno z vscr.cz)

Charakteristika V kontextu aktuální zákonné úpravy je Věznice Světlá nad Sázavou zařazena do kategorie věznic s ostrahou. Svůj trest zde vykonávají ženy odsouzené k výkonu trestu odnětí svobody především v kategoriích ostraha, dozor a mladiství, rovněž zvýšená ostraha a dohled. Kromě toho věznice zajišťuje výkon trestu odnětí svobody specifickým skupinám odsouzených, které vyžadují zvláštní přístup. Proto byla ve věznici zřízena tato specializovaná oddělení: pro výkon trestu matek nezletilých dětí ve věznici s dohledem, dozorem, ostrahou, pro výkon trestu trvale pracovně nezařaditelných odsouzených žen ve věznici s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou, pro výkon trestu odsouzených mladistvých žen. Od 1. 7. 2004 bylo zřízeno zvláštní oddělení pro výkon vazby na matkách s dětmi do jednoho roku věku dítěte.

Stručná historie Věznice se nachází v malebném kraji Českomoravské vysočiny v severozápadní části města sklářů Světlé nad Sázavou. Areál byl dokončen v roce 1987 a do roku 1999 sloužil jako škola v přírodě Školského úřadu Teplice. Z důvodu nedostatečné ubytovací kapacity ve věznicích byl počátkem roku 2000 celý komplex budov převeden do užívání Vězeňské službě ČR. Záměrem zde bylo vybudovat moderní vězeňské zařízení pro odsouzené ženy. Ještě v roce 2000 prošlo několik budov částečnou rekonstrukcí a 6. 11. 2000 zde byly ubytovány první ženy vykonávající trest v kategorii dozor. Postupně sem byly umísťovány i ženy z kategorie ostraha. Díky celkové renovaci budov a přistavění půdních nástaveb byla navýšena ubytovací kapacita na cca 760 míst. Věznice navíc získala tolik potřebné prostory pro zaměstnávání, vzdělávání a výchovnou práci s odsouzenými a v letošním roce prostory pro bohoslužby. Věznice Světlá nad Sázavou jako jediná v České republice zajišťuje od roku 2002 výkon trestu matek s dětmi do tří let.

Charakteristika současné práce věznice a perspektivy, zajímavosti o programech zacházení Koncepce práce s odsouzenými prochází vývojem a zohledňuje specifické charakteristiky a odlišnosti odsouzených žen. Důležité místo v programu zacházení mají aktivity, kdy mohou odsouzené ženy uplatnit své přirozené schopnosti a dovednosti. Jde například o hudební kroužek a sportovní aktivity, dále o ruční práce či zahradnictví. Věznice také pořádá veřejná vystoupení včetně výjezdů mimo věznici. Praktické uplatnění výrobků v podobě oblečků a hraček pro děti z dětských domovů dodávají těmto aktivitám na opravdovosti a odsouzeným poskytují cennou pozitivní zpětnou vazbu. Z dalších aktivit je to například keramický kroužek, výuka cizích jazyků a práce s počítačem. V rámci speciálně výchovných aktivit, kterým se věnují psychologové, speciální pedagogové, sociální pracovnice a vychovatel-terapeut, probíhá skupinová práce s osobami drogově závislými, s recidivistkami, odsouzenými majícími problémy s komunikací i s agresivními sklony. Příprava odsouzených žen na výstup z VTOS je soustředěna do výstupních oddělení. Smyslem je příprava na občanský život, tedy osvojení si sebeobslužných činností, doplnění často nedostatečného vhledu do sociálně-právních skutečností a rozvoj širšího společenského rozhledu. Vzdělávání odsouzených Školské vzdělávací středisko (ŠVS) Věznice Světlá nad Sázavou bylo zřízeno ministerstvem spravedlnosti 1. 1. 2003. Svou činnost zahájilo však již ve školním roce 2001/2002. ŠVS nabízí odsouzeným ženám vzdělávání jak ve všeobecně vzdělávacích, tak praktických kurzech. Na této činnosti participují místní a blízké školy i odborníci z praxe. Podle vybavenosti a možností věznice již zajišťuje ŠVS také profesní přípravu vybraných učebních oborů pro odsouzené, ukončenou závěrečnou zkouškou. Věznice zajišťuje ve spolupráci se Střední školou obchodu a služeb Jihlava výuku odsouzených v učebním oboru kuchař, číšník. Po tříletém denním studiu a po úspěšném složení závěrečné zkoušky obdrží odsouzené výuční list, na kterém nebude uvedeno, že byl získán ve vězení Zaměstnávání odsouzených Věznice Světlá nad Sázavou zaměstnává odsouzené ve vnitřní režii na pracovištích kuchyň, úklid, údržba, intendantní sklad a také u dvou soukromých subjektů, které mají svá pracoviště vně věznice. Zaměstnanost odsouzených žen se odvíjí od množství zakázek těchto soukromých firem /viz statistiky zaměstnanosti/.

89 komentáře v “Věznice Světlá nad Sázavou

 • Chris

  (14.12.2021 - 17:43)

  Omlouvám se za špatnou češtinu. Jsem Němec a žiji v Německu.

  Každý dopis od mého přítele, který je od 11.11.2021 uvězněn ve Světlé nad Sázavou, mi trhá srdce. Sedí v cele se 7 ženami.

  „Nezvladam to zde! Jsem nemocna, lekarska pece je zde velmi spatna! Neni zde klid tak moc rada bych se vdelavala. Zde to neni mozne!

Je tu mnoho zen, vsechny mluvi jedna pres druhou!

Ani nemluvi oni ty zeny „krici“ nic horsiho jsem v zivote nezarlia 🙁 

Jeste 59 mesicu vubec nevim jak to vydrzim v tomhle rezimu. Nejvic se mi zde poskozuje zdravi kvuli cigaretoveho koure. Neni zde dostatecny prisun vitaminu. Je zde zima, hlad a uzkost. Po novem roce bych resila muj prevoz do Opavy.“

  Neexistuje zákon, který by chránil nekuřáky ve vězení? Mohu podat stížnost na věznici?

  • obase.cz

   (14.12.2021 - 20:22)

   Dobrý den. Ano odsouzený nekuřák musí být umístěn odděleně od kuřáka. O.

   • Chris

    (14.12.2021 - 22:10)

    Díky moc! Co mohu udělat, aby se to stalo?

    • obase.cz

     (17.12.2021 - 0:48)

     Odsouzená o to musí požádat. Vězeňská služba jí musí vyhovět. O.

     • Chris

      (20.12.2021 - 21:27)

      To fungovalo. Děkuju!

      Kamarádka ale píše, že na otázku, proč byla převezena na subjektu Vysokého zabezpeceni, odpověděli takto: „Tohle je vezeni“ „Nemela si pachat“. Je tato odpověď uspokojivá?

      • obase.cz

       (22.12.2021 - 20:13)

       Dobrý den. Pokud je to odpověď od zaměstnance vězeňské služby, je taková odpověď naprosto nevhodná. O.

    • Bara

     (24.8.2022 - 2:11)

     Dobry den,ano nekurak musi,byt oddeleny od kuraka.ale ve veznuci jsou skoro vsechny oddily nekuracke.protoze se chodi kourit jako by na kurarnu.Ali i tak ten kour je vsude A hlavme tam se kouri v koupelne.na wc.na pokojich.Ano nikdo tam neni za odmenu,ale jsme i my odsouzene lidj a tak se tam k Vam 90 proc.zamestnancu nechova.Ponizuji Vas,urazi a kdyz ss ohradite tak dostanete zapis nebo kazenak.Kdyz Vas boli zub tak cekate na zubate i mesic.Lekatska pece KATASTROFA.OPRAVDU KDO TO NEZAZIL NEUVERI.Byla jsem tam 32 mesicu nikdy nemela zadny kazsnak,mela jsem 1 diferencku,ale za me je to tam peklo a kestlize plati zakony pro veznice tak mozna,ale Svetla ma svoje zakony.Videla ksem na vlastni oci jak velitel napadl odsouzsnou.protoze mela v sobotu silny epileptocky zachvaf a on s ni musel jet na vyjjesd do nemocnice.Surove ji napadl a vyslwdek?Byl soud a odsouzsna dostala 24 mesicu.Tam ruka ruku myje.Je tam.psychicke i fyzicke tyrani.PEKLO

 • Chris

  (20.12.2021 - 21:33)

  Můj přítel chce být převezen do opavské věznice. Žiju v Německu, tak daleko. Jak jí s tím mohu nejlépe pomoci? Jak to uděláme?

  • obase.cz

   (22.12.2021 - 20:14)

   Dobrý den. Opavská věznice má jen 20 odsouzených mužů ve výkonu trestu. Že by se někomu podařilo umístění tam je velmi nepravděpodobné. Je mi líto. O.

 • Petr

  (28.12.2021 - 19:10)

  Ženu podle obžaloby mučilo pět dozorců za souhlasu jejich nadřízené a dozorčí na uzavřeném oddělení.

  „Odsouzenou po jejím nevhodném verbálním chování mělo pět dozorců po souhlasu jejich nadřízené a dozorčí uzavřeného oddělení nejprve neoprávněně a bez právního důvodu omezit na osobní svobodě tak, že ji připoutali služebními pouty k okenní mříži, přičemž ruce měla od sebe a v úrovni hlavy,” popsala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová.

  Po dvou hodinách dozorci ženu spoutali v polokleku a po půl hodině jí roztáhli ruce do maximální možné šířky a tak ji nechali další hodinu. A jakou lež mi ted napíšeš.

 • Petr

  (28.12.2021 - 19:13)

  O tom budu dál informovat lidi ve vězení protože 100% vím že by jim to nikdo neřekl tak jak se tam dívají na falešné zprávy v televizi.

 • Petr

  (28.12.2021 - 23:17)

  podpis-Vlastenecká liga. Válka začala.

 • Eva Revayová

  (7.1.2022 - 14:23)

  Dobrý den, byla jsem ve věznici 19 měsíců a jsem ráda, že došlo konečně ke spravedlnosti. Ne vždy se tam dozorci chovali profesionálně. Proč tam vlastně jsou? Ať jdou teda dělat jinam, třeba do supermarketu…

 • Anonym

  (30.1.2022 - 12:39)

  Dobrý den,
  jako právník opravdu nechápu , proč jsou potrestaní pouze ti dozorci , kteří zlo páchali , ale nikoli ti , kteří jim to umožnili? A za takovou svévoli , měla okamžitě rezignovat nejen ředitelka věznice , a nebo měla být ihned odvolána a taktéž její podřízení , kteří zodpovídají za oddělení , kde byla takováto svévole pachána, a pokud by někdo tvrdil , že by to takhle nefungovalo , ANO , že l ano , nebo\´t vc tomto se nemůžeme rovnat stále ještě západní kultuře!

  Mgr. et Bc. Petr Březina
  Mgr. et Bc.

  • obase.cz

   (30.1.2022 - 20:05)

   Dobrý den, jako právník s Vámi naprosto souhlasím. Slovy jednoho velkého státníka.,,Úroveň vězeňství země ukazuje úroveň země jako takové“. OPZ

 • marie

  (31.1.2022 - 18:05)

  Dobry den,chtela bych zaslat pritelkyni od syna penize na zdravotni pomucky,ale neznam rod.cislo,pouze datum narozeni.Nevite jestli by obnos prisel na jeji ucet.Dekuji Marie

  • obase.cz

   (31.1.2022 - 20:24)

   Dobrý den. Ano došel, pokud pošlete složenkou. O.

 • Marie

  (15.3.2022 - 20:37)

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s dotazem. Píši bakalářskou práci na tohle téma. Nemáte prosím nějaké příběhy odsouzených matek, jak se jim tam žije a jaký je život po věznici? Nebo kontakt na někoho?
  Byla bych moc vděčná.
  Děkuji.

  • obase.cz

   (19.3.2022 - 23:59)

   Dobrý den. Doporučuji vložit dotaz do hlavní diskuze. O.

  • Eva

   (26.6.2022 - 20:26)

   Na oddeleni pro matky s detma je to v ramci moznosti fajn.

 • Leona

  (11.5.2022 - 11:50)

  Byla jsem tam tři roky – hrůza! Doma jsem týden. Pokud se chce někdo na něco zeptat, ráda odpovím.

  • Chris

   (13.5.2022 - 19:57)

   Dobrý den Leono,

   moje přítelkyně je ve Světlé. Komunikace je velmi obtížná. Myslím, že vaše dopisy jsou falšovány. O životě ve vězení mě zajímá VŠECHNO. mohl bych s tebou o tom mluvit Jak ti mohu kontaktovat?

   Chris

   • Anonym

    (29.5.2022 - 19:24)

    Nevím, jestli došla má předchozí zpráva, zkouším to tedy ještě jednou. Pokud chceš vědět něco o „životě“ ve Světlé, kontaktuj mě na e-mail: rehakova.leona68@gmail.com

    • Iveta Maškova

     (4.6.2022 - 19:07)

     Leonko souhlasim s tebou

   • Jiří

    (20.7.2022 - 20:58)

    Jake to tam může být pro těžce nemocnou zenu je ji 40let a má těžkou roztroušenou sklerozu nic neunese stále se mi třepala. Ani nevím proč a co se stalo že se tam dostala a moc se o ni bojím. 🙁

    • obase.cz

     (23.7.2022 - 17:05)

     Dobrý den. Bude zařazena na oddělení s odsouzenými se zdravotním postižením. Tam mají speciální přístup i péči. O.

   • Sandra

    (1.8.2022 - 13:03)

    Dobrý den, Chrisy byla jsem s vaší přítelkyni na nástupním oddělení věznice, vím o koho jde.. snášela to tam velmi těžce, kvůli vaším dopisům a prosbám adresovaným věznici měla i problémy, byla pozvána za ředitelkou věznice a ta jí hrozila že jestli to nepřestane nemá šanci na pp. Nyní je myslím na nekuřáckém oddělení, tam jsou po 6 na pokoji a chodí do školy..
    Já jsem venku půl roku, prerusili mi trest z důvodu těhotenství a mateřství, za necelý rok se tam musím vrátit.. snad i se synem.. bohužel když jsem viděla jak to tam chodí nejsem si vůbec jistá zda do takových podmínek chci svoje dítě zavřít.. myslela jsem že matky nepřijdou do kontaktu s jinými odsouzenými, že se děti dostanou i mimo věznici, nevidí na ostnatý drát a zeď vězení.. opak je bohužel pravdou..

  • Dee Mark

   (7.7.2022 - 10:59)

   Ahoj,

   reaguji na tvůj komentář – moje kamarádka se dostala tam, kde jsi byla. Je tam zhruba týden, v příštím týdnu mám umožněnou návštěvu, každopadně by mě zajímalo jak to tam funguje, když tam jde člověk jako prvotrest…krom toho pokud ještě měl člověk venku problémy s tvrdými drogami, mám o ní starost, aby tohle celé ustála… díky předem za odpověď

  • Lucie

   (20.9.2022 - 8:09)

   Ahoj Leo , kamarádovi přišel dopis od kamarádky z vězení a nevíme ,když ji teď budeme psát co můžeme dát a nedat do obálky na poprvé či jestli můžeme poslat dopis zvlášť a další větší obálku se známkou ,obálkou a třeba časopis ,křížovky. Děkuji za odpověď a i formace . PS: Je Tam prý před měsíc. A dopis přišel 4.8

 • Iveta Maškova

  (4.6.2022 - 19:06)

  Ahoj byla jsem vcera propustena po 5 letech a co se tam deje je mazec

 • Nikola

  (21.6.2022 - 19:57)

  Dobrý den, chci se zeptat kamarádka má být odsouzena ale má 3mesicni miminko jak to chodí? Vím že máte oddělení pro maminky ale když je tam plno dítě zůstane doma nebo jak to je? Děkuji za odpověď

  • Eva

   (26.6.2022 - 20:31)

   Plno tam nikdy neni,ale musi splnovat jejich podminky pro prijeti na oddeleni pro matky s detma. Kazdopadne kdyz pozada soud,dostane odklad nastupu trestu do jednoho roka veku miminka. Az bude miminku rok,tak nastoupi-sama a kdyz vsechno klapne prevezou ji do Svetle a miminko az pozdeji. U me to trvalo 2 mesice nez mi privezli syna

   • Nikola

    (27.6.2022 - 18:18)

    Takže půjde sama a pak ji malou přivezou ? Chápu to dobře.

    • obase.cz

     (29.6.2022 - 19:59)

     Ano, chápete.

  • obase.cz

   (27.6.2022 - 7:41)

   Dobrý den. Jakmile bude dítěti rok, dostane výzvu k nastoupení trestu. Může se obrátit dopředu na věznici Světlá nad Sázavou, a domluvit si, oddělení pro matky s dětmi. Na určité období (než se vyřeší formality) však musí mít zajištěnou péči o dítě v civilu. O.

   • Nikola

    (27.6.2022 - 18:17)

    Děkuji Vám za odpověď. Právě proto se ptám hlídání v civilu má ale zajímalo mě jak to je s miminkama. A do kolika let tam můžou být? Neví o tom nic.

    • obase.cz

     (29.6.2022 - 19:59)

     Dobrý den. Obvykle do 3 let.

    • Eva

     (4.7.2022 - 9:59)

     Bezne do 3 let,ale reditelka dela vyjimky do 4 let . Dele ne

     • Sandra

      (1.8.2022 - 13:07)

      Mám dceru která bude mít v době mého návratu do vězení 2 roky a 8 měsíců, syn bude mít samozřejmě rok.. měla jsem tam už všechny podklady pro to abych tam mohla být s dcerou, jenže mi bylo zjištěno těhotenství a tak se moje žádost ani neprojednala a trest mi byl přerušen.. mám šanci zadat s oběma? I když dcera bude i v době možného pp mít víc jak 4 roky? Respektive asi 4 roky a 4 měsíce..? Nebo to nemá ani cenu zkoušet a šanci mám jen se synem?

      • obase.cz

       (2.8.2022 - 20:15)

       Dobrý den. Rozhodně to vyzkoušejte. O.

    • Jiří

     (17.7.2022 - 13:04)

     Dobrý den mám blízkou osubku ve světle nad Sázavou ma problemi zdravotní a těžkou roztroušenou sklerozu o to víc se bojím jak se tam k ní chovají celá se třese a je na tom zle mám o ni velký strach. 🙁

     • obase.cz

      (22.7.2022 - 10:59)

      Dobrý den. Rozumím Vaši obavě, ale myslím si, že není příliš, čeho se bát. O.

 • Lenka

  (4.7.2022 - 19:18)

  Zdravím,dotaz? Jedou soudy o pp i v červenci a srpnu? Děkuji za odpověď.

 • Jiří

  (17.7.2022 - 13:05)

  Dobrý den mám blízkou osubku ve světle nad Sázavou ma problemi zdravotní a těžkou roztroušenou sklerozu o to víc se bojím jak se tam k ní chovají celá se třese a je na tom zle mám o ni velký strach.

 • Romana

  (31.8.2022 - 21:22)

  Dobrý den,píšu ohledně mamky zítra by ji měli převést do Světla nad Sázavou a prosím můžete mi poradit,máme o mamku strach žádala si o Řepy a stejně ji zařadily do Světla myslíte že advokát by stim nemohl nic udělat?Aby ji zařadily tam kam si psala? A nebo kam teď máme psát aby ji přeradily.Děkuju moc za odpověď.

  • obase.cz

   (3.9.2022 - 20:46)

   Dobrý den. Jediná možnost v takové situaci je požádat o přemístění. Advokát v tomto moc nezmůže. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.