Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

3 668 komentáře v “Odpovídá právník

 • Radka

  (26.1.2023 - 12:26)

  Dobrý den,
  dnes jsem použila Vaši kalkulačku pro výpočet podmíněného propuštění z VTOS. Překvapilo mě, že tam není kolonka pro odpočet doby strávené ve vazbě v přípravném řízení. Z tohoto důvodu bych Vás chtěla poprosit o stanovení data (alespoň přibližně), kdy bude možné požádat o PP po 2/3 trestu. Syn spáchal TČ 18. 7. 2022. Od 19. 7. 2022 byl do 15. 12. 2022 ve vazbě. Ten den se konal soud – schválení Dohody o vině a trestu, kde má uveden TOS v délce 7 roků a 6 měsíců. Jednalo se o exces ve vysokém afektu, syn je vysokoškolsky vzdělaný, prvotrestaný, prvovězněný, vždy žil řádným způsobem života. Ihned 15. 12 2022 po soudu byl převezen do věznice k VTOS. Takže ve vazbě byl téměř 5 měsíců. Když jsem údaje vložila do Vaší kalkulačky na PP, tak mi kalkulačka napíše, že může žádat o PP 15. 12. 2027. Ale zde není odečet vazby. Jak to tedy je, prosím?
  Moc děkuji za odpověď.
  Radka

  • právník

   (26.1.2023 - 12:44)

   Vážená paní Radko,
   předně bych rád uvedl, že naše advokátní kancelář není provozovatelem tohoto webu, ani autorem Vámi zmíněné „kalkulačky“. Zajišťujeme pouze odpovědi dotazů v rubrice „Odpovídá právník“. Proto nejsem oprávněn ani schopen jakkoliv se vyjadřovat k funkčnosti kalkulačky.
   Nicméně, pokud výkon trestu odnětí svobody Vašeho syna plynně navazuje na výkon vazby (tzn. neocitl se na svobodě), pak do kalkulačky jednoduše zadáte jako počátek výkonu trestu datum, kdy byl Vás syn poprvé omezen na svobodě. Výkon vazby se započítává do výkonu trestu.
   Takže v případě Vašeho syna je počátek věznění 19. 07. 2022, polovinu trestu vykoná dne 19. 04. 2026, dvě třetiny trestu vykoná dne 19. 07. 2027 a konec trestu nastane dne 19. 01. 2030.
   Pokud byl Váš syn zadržen policií ihned po spáchání trestného činu, tedy dne 18. 07. 2022, pak se lhůty posunou o jeden den dříve, neboť do výkonu trestu se počítá i doba zadržení.

  • obase.cz

   (26.1.2023 - 17:32)

   Dobrý den. Pokud je vazba ve stejné věci, pak zadejte začátek trestu na 18.7.22. Jestli jsem to dobře pochopil, tak mezi tím vůbec nebyl na svobodě. O.

   • Radka

    (30.1.2023 - 9:23)

    Dobrý den,
    ani nevíte, jakou jste mi udělali radost… Syn mezitím nebyl ani jeden den na svobodě, takže 2/3 trestu vycházejí na 18. 7. 2027.
    Děkuji moc a přeji všem hodně štěstí!
    Radka

   • Radka

    (30.1.2023 - 9:26)

    I Vám, „obase.cz“, moc děkuji za jasnou a srozumitelnou odpověď…
    Hodně štěstí! Díky, že se věnujete dotazům od rodin, že máme s kým naše trápení konzultovat…
    díky Radka

 • Jakub

  (26.1.2023 - 15:51)

  Dobrý den
  Mého bratra čeká nejspíš výkon trestu a chtěl bych se zeptat, zda se dá předem zařídit, kde bude svůj trest vykonávat, popř. jaké musí být důvody k tomu, aby vykonával trest co nejblíže k domovu? Děkuji J.

  • právník

   (26.1.2023 - 17:16)

   Vážený pane Jakube,
   před nástupem do výkonu trestu si nelze vybrat věznici, ve které bude odsouzený vykonávat trest odnětí svobody. Jediná výjimka je u odsouzených matek, které budou vykonávat trest ve věznici pro matky s dětmi – o tomto lze komunikovat s vězeňskou službou ještě před nástupem do výkonu trestu.
   Po nástupu do výkonu trestu (nastupuje se vždy ve spádové Vazební věznici dle místa pobytu) může odsouzený požádat o umístění k dalšímu výkonu trestu do konkrétní věznice, která je nejblíže pobytu osob blízkých odsouzenému. Vězeňská služba k takové žádosti odsouzeného přihlíží, ale vyhovět nemusí.

 • Hana

  (27.1.2023 - 21:36)

  Dobrý den,syn dostal 16 měsíců a v době kdy byl ve výkonu mel ještě soud kde mu proměnili podmínku na trest nepodmíněný v délce 3roky,ve VT je poprvé.Podepisoval pravoplat kde bylo uvedeno podmíněné propuštění 1/2 ,rozumím tomu správně že tím že se mu navýšil trest už se bere jako vicetrest a ne jako prvovezneny a tudíž si nemůže podat žádost o PP na 1/3?Podmínka mu byla přeměněna za těžké ublížení na zdraví.
  Děkuji za odpověď…

 • Hana

  (27.1.2023 - 21:37)

  Dobrý den,syn dostal 16 měsíců a v době kdy byl ve výkonu mel ještě soud kde mu proměnili podmínku na trest nepodmíněný v délce 3roky,ve VT je poprvé.Podepisoval pravoplat kde bylo uvedeno podmíněné propuštění 1/2 ,rozumím tomu správně že tím že se mu navýšil trest už se bere jako vicetrest a ne jako prvovezneny a tudíž si nemůže podat žádost o PP na 1/3?Podmínka mu byla přeměněna za těžké ublížení na zdraví.
  Děkuji za odpověď…

  • právník

   (30.1.2023 - 8:04)

   Vážená paní Hano,
   pokud je Váš syn ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, pak je chápán jako „prvotrestaný“ i v případě, že vykonává trest uložený několika rozsudky. Podstatné je pouze to, že ve výkonu trestu je poprvé.
   Překážka v podmíněném propuštění po výkonu jedné třetiny trestu tedy není v tom, že Váš syn vykonává trest ze dvou rozsudků, ale zřejmě zvlášť závažným zločinem, za nějž byla „proměněna“ podmínka, byla (nebo měla být) způsobena těžká újma na zdraví, což vylučuje podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu, jak vyplývá z ustanovení § 88 odst. 1 písm. b) bod 2 trestního zákoníku. Soud tedy bude moci Vašeho syna podmíněně propustit až po výkonu poloviny trestu, ačkoliv je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé.

 • Anicka

  (30.1.2023 - 19:44)

  Dobrý večer chtěla bych jde zeptat ,pritel podepsal dohodu o trestu a vyne na dobu 36 měs…. má nárok na PP 24.2.2023 chtěl by jsi zažádat až po první diferenci 24.6.2023 myslíte že by měl větší šanci na PP děkuji

  • právník

   (31.1.2023 - 17:05)

   Vážená paní Anicko,
   zařazení do první skupiny vnitřní diferenciace sice není zákonnou podmínkou pro podmíněné propuštění, nicméně zařazení do té které skupiny vypovídá o tom, jak se odsouzený ve výkonu trestu chová. Z hlediska hodnocení splnění zákonné podmínky polepšení to tedy má svůj význam.
   Nepíšete nic o tom, jaká situace je u Vašeho přítele – zda byl dosud ve vazbě nebo se jedná o jeho další trest odnětí svobody, nepíšete nic o jeho minulosti (poprvé ve výkonu trestu či opakovaně ???). Bez kompletních informací se těžko mohu vyjádřit.

 • Anicka

  (31.1.2023 - 18:20)

  Dobrý večer přítel je po druhé trestaný po prvé seděl za krádež na druhé sedí za loupežné predpadeni chodí do práce a co poslouchám chová se slušně ,žádny kazenak nic tak pevně doufám že by mu to mohlo vyjít máme ročního chlapečka děkuji za odpověď Anička

  • Anicka

   (31.1.2023 - 20:29)

   Je odsouzený sedí v Novém sedle u Žatce

 • Anicka

  (1.2.2023 - 7:57)

  Dobré ráno chtěla bych jse ještě zeptat mohla bych mu k PP jak pomoct z venku ohledně ročního syna

  • právník

   (1.2.2023 - 19:23)

   Vážená paní Anicko,
   pokud je Váš přítel ve výkonu trestu podruhé, pak hodnocení jeho chování ve věznici je o to důležitější. Doporučuji, aby se Váš přítel ve věznici účastnil veškerých aktivit, které může absolvovat, ačkoliv je pracovně zařazen (výkon práce má přednost). Bude velmi důležité, aby soud dospěl k závěru, že se Váš přítel ve výkonu trestu polepšil, a že jeho chování je velmi dobré – příkladné.
   Vy sama můžete příteli pomoci pouze tím, že se písemně vyjádříte k jeho návrhu na podmíněné propuštění. Ve vyjádření můžete popsat soudu, jaký východní vliv měl výkon trestu na Vašeho přítele a také jak se (pozitivně) změnilo jeho chování. Dále můžete soudu popsat, jaké máte s přítelem plány do budoucna. Přiložte soudu příslib bydlení a pokud Váš přítel disponuje příslibem práce, pak přiložte i příslib práce. Závěrem můžete uvést, že jste sama na výchovu syna ve věku jednoho roku, a že byste byla ráda, aby se co nejdříve na výchově syna podílel i jeho otec – Váš přítel.

 • Anicka

  (3.2.2023 - 19:50)

  Mockrát vám děkuji za odpověď a za pomoc

 • Laura

  (6.2.2023 - 13:36)

  Je pravda že P. Pavel nechal. Připravit amnestii???

  • právník

   (6.2.2023 - 16:39)

   Vážená paní Lauro,
   o ničem takovém opravdu nevíme a vyhlášení amnestie nepředpokládáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.