Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

3 148 komentáře v “Odpovídá právník

 • Kveta

  (19.1.2022 - 0:59)

  Vážený pane Doktore,
  rada bych se zeptala na vaši radu ohledně úmrtí ve výkonu trestu.Rodina nesouhlasí s výrokem věznice a rádi by si najmuli právní pomoc která by jim pomáhala od začátku s případem.Momentalne vše řeší koroner.udajne skonal v nemocnici kde byl v péči 24.hodin a pak si ho vzal koroner pro určení smrti a hodiny .Nyní uz je u koronera 9 dní.Mohli by jste mi prosím poradit do jakého oboru spadá toto ohledně právníka prosim

  • právník

   (19.1.2022 - 16:12)

   Vážená paní Květo,
   kontaktujte nás na e-mail: pravnik (zavináč) obase.cz

   • N

    (20.1.2022 - 8:53)

    Dobrý den,
    chci se zeptat na koho se obrátit, když se jedná o šikanu odsouzených zaměstnanci věznice na venkovním pracovišti.
    Děkuji

    • právník

     (20.1.2022 - 16:59)

     Dobrý den,
     přímo odsouzený se může obrátit na oddělení prevence a stížností (OPaS) ve věznici, kde vykonává trest odnětí svobody. Pracovníci tohoto oddělení by měli zjednat nápravu. Ve většině případů toto řešení stačí.

   • Lenka

    (25.1.2022 - 16:25)

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat,proč nějaký soudce nepouští ,když je odsouzený ve druhé diferencni skupině a jiný pouští?To tak jde,proč jeden má šanci jakého ma soudcce a druhý smůlu, ať ve věznici dělá co může a pak se sním soudce ani nebaví.To je spravedlivé.Dekuji za odpověď.

 • Lenka

  (20.1.2022 - 19:21)

  Dobrý den pane doktore,
  syn je ve výkonu trestu, a pobírá invalidní důchod I.stupně, pracovně zařazen není.
  Jakou částku mu může věznice odebírat z důchodu, že si musí zaplatit pobyt což je 1500 Kč , víme. Má exekuce. Důchod mu odebírají celý, což je 5400Kč,je to možné???
  Rádi bychom se zeptali, kolik mu ze zákona musí zůstat, aby si mohl koupit nejen léky, ale i vitamíny…stravu aby si přilepšil
  Nyní mi sdělil, že od 1.1.2022 jim vše mohou vzít, nebo odebrat, že stravu a nocleh mají a nic nepotřebují. Není to protiprávní???Nechala jsem si vyjet věznicí z ekonomického oddělení jeho sjetinu, neboli pohyb, tok jeho financí na účtu, nedá se tomu absolutně porozumět, jsou tam motaný roky, měsíce dohromady, čekala jsem jednoduché účetnictví, na jedné straně má dáti- na druhé dal.není to tam.
  Děkuji Vám za odpověď, úctou k Vám Lenka

  • právník

   (21.1.2022 - 14:56)

   Vážená paní Lenko,
   s účinností od 01. 01. 2022 se vězeňská služba skutečně řídí právním názorem Městského soudu v Praze, který je stručně řečeno takový, jak ve svém dotazu popisujete. Podle Městského soudu v Praze, je-li vedena exekuce na majetek odsouzeného za účelem vydobytí pohledávek jak z trestního, tak z civilního řízení, lze srazit v podstatě celý příjem odsouzeného, neboť ve výkonu trestu odnětí svobody je o odsouzeného postaráno z hlediska jeho základních životních potřeb (ubytování, strava a základní lékařská péče). Podle našeho názoru je takový výklad zákona naprosto nesprávný a poškozuje „všechny zúčastněné strany“. Domnívám se, že soud vůbec nedohlédl, jak dalece negativní dopad bude mít jeho rozhodnutí. Naše advokátní kancelář bude v této záležitosti právně jednat (jistě nebudeme jediní), nicméně řešení tohoto problému bude zdlouhavé a s nejistým výsledkem…

 • Lenka

  (21.1.2022 - 18:57)

  Vážený pane doktore moc děkuji za informaci.
  Jak píšete je tento výklad zákona naprosto nesprávný, z logiky věci, dojde akorát k nepokojům ať ze strany odsouzených , tak rodinných příslušníků.
  Syn pokud mu nenechají jeho důchod, alespoň alikvotní část,/ ostatní ať jde na splácení dluhů které má/, nebude mít na léky, nebude moci si koupit toaletní papír, zubní pastu – hygienu….
  Moc děkuji za odpověď , ale i za vaši snahu o diskuzi, a jednání v této věci.
  S úctou k Vám Lenka

  • právník

   (24.1.2022 - 14:57)

   Vážená paní Lenko,
   možná Vás to překvapí, ale podobný názor mají i někteří zkušení zaměstnanci Vězeňské služby, kteří si rovněž myslí, že ve věznicích vznikne zbytečné napětí a zvýší se počet kázeňských deliktů souvisejících s nemožností některých odsouzených dostat se k penězům legální cestou. O peníze přijdou i exekutoři a potažmo oprávněné subjekty, neboť do věznice již nikdo peníze odsouzeným nepošle.
   V každém případě se celou věcí budeme dále zabývat…

 • Jan Lejčej

  (23.1.2022 - 11:18)

  Vážený pane doktore,jsem v podmínce,pětlileté,maximální,končí mi za 4 měsíce,bohužel jsem se vůl dopustil nedávno přestupku,krádeže v obchodě zboží za 45 Kč,myslím,že na policii to hlášeno nebylo,domluvil jsem se s personálem prodejny,škodu hned uhradil a sepsal s nimi jen protokol o krádeži,prý to na policii hlásit nebudou,pokud by to přesto ohlásili,je tento přestupek nikoli trestný čin potažmo důvodem pro soud,že jsem porušil podmínku a hrozí proměna ? Děkuji za info PS : Musím k přeměně spáchat vyloženě trestný čin nebo stačí i přestupek ?

  • právník

   (24.1.2022 - 15:03)

   Vážený pane Lejčeji,
   ve zkušební době podmíněného odsouzení musíte žít řádným životem, tedy zejména nesmíte spáchat žádný trestný čin nebo např. přestupek proti majetku. I drobná krádež v obchodě je přestupkem proti majetku a samozřejmě se neslučuje s řádným životem. Pokud by tento přestupek byl řešen policejním orgánem, potažmo správním orgánem, který by Vás z přestupku uznal vinným, pak by tato skutečnost mohla být důvodem pro nařízení výkonu trestu do věznice.

 • Ondrej

  (24.1.2022 - 15:51)

  Dobrý den jsem v domácím vězením můžou mi proměnit podmínku na rok do výkonu trestu

  • právník

   (25.1.2022 - 15:39)

   Vážený pane Ondreji,
   pokud jste ve zkušební době nežil řádným životem nebo jste jinak porušil podmínky podmíněného odsouzení, pak soud může nařídit výkon trestu do věznice. Skutečnost, že v současné době vykonáváte trest domácího vězení na tom nic nemění – naopak, v krajním případě by se mohlo stát, že i tento alternativní trest bude „proměněn“ na trest nepodmíněný, pokud jste nežil řádným životem v době, kdy jste trest domácího vězení vykonával.

 • Dana

  (24.1.2022 - 22:44)

  Dobry den. Rada bych se poradila, jak nejlepe postupovat v pripade, kdy byl partner odvezen do vazby za neplaceni vyzivneho v podmince vuci nasim klientum? Nasi klienti byli zvykli, ze jsme sluzby poskytovali ve dvou. Najednou je partner pryc a bohuzel zatim nemam vubec informace, na jak dlouho bude pryc. Klienti se zacnou vyptavat a ja uprimne vubec netusim, jak reagovat. Nechci partnerovi jeste uskodit a zaroven nechci poskodit nasi reputaci. Veskere vydelavani ted bude ciste v me rezii a sama nevim, jak to zvladnu. Chybi mi potrebne znalosti, ktere mel muj partner. Budu velice rada za vas pohled na vec. Dekuji za vas cas.

  • právník

   (25.1.2022 - 15:47)

   Vážená paní Dano,
   položený dotaz se netýká problematiky trestního práva, ale spíše volby nějaké obchodní taktiky v rámci podnikatelské činnosti, kterou provozujete. V této souvislosti Vám neumím konkrétně poradit, když nemám konkrétní informace a ani se nejedné o téma této internetové poradny.

 • Pavlina

  (25.1.2022 - 19:51)

  Dobry den chtela bych se prosim zeptat zda jeste propousteji z veznice do domaciho vezeni? Ja jen vim ze probacni a mediacni sluzby meli neco z tim dodavatelem co jim zapujcili naramky tak ze vim ze naramky uz nejsou ale zda jde to bez naramku dekujis pozdravem Pavlina

 • Václav Hošek

  (25.1.2022 - 20:38)

  Vážený pane doktore,pokud poruším podmínku a soud podmíněný trest promění na nepodmíněný,lze se proti tomu nějak bránit případně jak a znamená to,že jdu hned do věznice či to má odkladný účinek ?
  Děkuji za info a jsem s pozdravem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.