Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

2 600 komentáře v “Odpovídá právník

  Linda

  (16.4.2021 - 10:44)

  Dobrý den,
  přítel se nedávno vratil z výkonu trestu. Z předchozího vztahu má exekuce. Máme se tento rok brát. Chtěla bych se zeptat, zda uzavřením sňatku může poté exekutor zablokovat účty (napr. svatební spoření) i mě. Jestli je mě v tomto případě předmanželská smlouva od takových věcí ochrání. Děkuji

   právník

   (16.4.2021 - 12:02)

   Vážená paní Lindo,
   ačkoliv dluhy Vašeho budoucího manžela vznikly ještě před vznikem manželství, tzn. nejsou součástí SJM, exekutor může zablokovat a zpeněžit část majetku ve společném jmění manželů. S předmanželskou smlouvou (zúžení SJM) je to trochu složitější – osvětlení této problematiky rozhodně přesahuje možnosti této internetové poradny. Celou věc je třeba konzultovat s advokátem nebo notářem osobně.

    Lucka

    (8.5.2021 - 21:24)

    Prosim vás druh mel před soudem kde čekal trest podle paragrafu 173 /1 …. Mezitím ale spáchal další trestné činy porušil vykázání na 10 dní do toho výtržnictví lehké ublížení na zdraví a domácí násilí kde byl zadržen do vazební věznice soud za paragraf 173/1 neproběhl takže otázka zní ….. Dají mu vše dohromady v jeden trest jako úhrnný ? Kolik tak může dostat přibližně ? Dekuji

  Michaela

  (16.4.2021 - 10:46)

  Dobrý den. Prosím vás může se stát že když si bude vězeň žádat o Předčasné propuštění na polovinu že mu odpustí zbytek trestu za dobré chování a pustí ho domů? V našem případě je to za výživné a konec trestu má v Listopadu. Teď by měl prý dostat diferenčku a chce si žádat o polovinu. Je tu možnost nějakého právníka? Ne moc drahý prosím.. Děkuji

   právník

   (16.4.2021 - 12:06)

   Vážená paní Michaelo,
   podmíněné propuštění po výkonu zákonem předepsané části trestu (u některých odsouzených je to jedna třetina trestu, u jiných polovina trestu, případně dvě třetiny trestu) je možností upravenou trestně právními předpisy, tzn. nejde o nic mimořádného. U odsouzených za přečin zanedbání povinné výživy by podmíněné propuštění nemělo být problémem, pokud se nejedná o recidivisty opakovaně se nacházející ve výkonu trestu. Pokud si přejete pomoc právníka, kontaktujte mě na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

    Michaela

    (16.4.2021 - 14:35)

    Děkuji. Psala jsem vám email

  Klára

  (22.4.2021 - 15:25)

  Dobrý den,
  přítel je cizinec s trvalým pobytem a momentálně ve vězení. Přišel mu dopis, že bylo zahájeno řízení o zrušení trvalého pobytu, z duvodu opakovane narusení poradku proti pravnim jednaním a můze navrhnout dukazy. Ale nevime jak to chodi, popr. na koho se obratit aby mu pomohli s vizovyma zalezitostma. Prosim o radu.
  Děkuji

   právník

   (23.4.2021 - 10:59)

   Vážená paní Kláro,
   pokud chcete, napište mi na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz Vaše telefonní číslo.
   Zodpovězení Vašeho dotazu vyžaduje telefonickou konzultaci, do pár vět nelze obsáhnout.

   Tereza

   (10.5.2021 - 8:38)

   Dobrý den ,mám na vas dotaz mohla bych vám napsat e-mail ? Pokud ano napíšete mi ho dekuji

  Anna

  (26.4.2021 - 21:35)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, můjpříbuzný je už 3 roky zavřený za padělání peněz. V téhle době si bude žádat o podmíněčné propuštění. Prý plnil vše co měl a choval se slušně. Jaká je pravděpodobnost že ho pustí?

   právník

   (27.4.2021 - 14:07)

   Vážená paní Anno,
   soud posuzuje každou žádost o podmíněné propuštění individuálně. Na jakékoliv prognózy mám velmi málo informací. Úplně obecně mohu uvést, že pokud je odsouzený ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, je kladně hodnocen z výkonu trestu a nastoupil do výkonu trestu dobrovolně (případně byl převeden z vazby), pak jsou šance na podmíněné propuštění vysoké.

   obase.cz

   (27.4.2021 - 19:46)

   Dobrý den. To Vám neumím říci. Pokud je ve výkonu trestu poprvé, tak velmi vysoká. O.

  Veronika

  (28.4.2021 - 16:22)

  Dobrý den,
  chtěla bych se informovat ohledně podmínečného propuštění. Ve všech Vašich vzorech je využita sp. zn., jakkýkoliv dokument, který ale otevřu já, má v horní hlavičce pouze jednací číslo – č.j. Chtěla bych se proto zeptat, zda je problém PP podat právě s jednacím číslem.
  Děkuji Vám za odpověd‘,
  Veronika

   právník

   (29.4.2021 - 11:06)

   Vážená paní Veroniko,
   zřejmě myslíte označení odsuzujících rozsudků, ze kterých odsouzený vykonává trest odnětí svobody.
   Můžete klidně použít číslo jednací. Rozdíl mezi spisovou značkou a číslem jednacím je ten, že číslo jednací obsahuje navíc označení čísla listu konkrétní listiny, jak byla založena do spisu.
   Spisová značka v trestní věci – příklad: 3 T 123/2020, číslo jednací v téže věci 3 T 123/2020-411.
   Jak vidíte, číslo jednací obsahuje za pomlčkou ještě pořadové číslo konkrétní listiny tak, jak byla založena do trestního spisu.
   Spisovou značkou tedy označujete celou trestní věc jako takovou, zatímco číslem jednacím označujete konkrétní listinu založenou ve spisu. Pokud z čísla jednacího odstraníte číslo za pomlčkou, získáte spisovou značku.
   Snad jsem to vysvětlil srozumitelně.

  Vlastimil

  (1.5.2021 - 8:56)

  Dobry den je možné žádat o propuštěni na jednu třetinu u tohoto § 240 odst.1.odst.2 pism.a) odst.3 pism.a DEKUJIM

  právník

  (1.5.2021 - 10:37)

  Vážený pane Vlastimile,
  pokud je odsouzený poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody a pokud uvedený čin nespáchal jako člen organizované skupiny a/nebo v její prospěch, pak může žádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu.

  Lili

  (1.5.2021 - 12:42)

  Dobry den chtela bych se zeptam byli jsme odsouzeni z manželem na 10mes nepod za nedbani pecemožnost zadat o tret nebo půlku aspon jeden znas treba manzel ma příslibenou pracy ve které ted dela ze ho vezmou zpátky

  Michaela

  (2.5.2021 - 10:50)

  Dobrý den. Prosím vás manžel dnes mluvil s advokátem a ten zjistil že manžel sedí neoprávněně. Jde o to že mu proměnili v listopadu 2020 podmínku v trest ale dneska zjistil advokát že ta podmínka už dávno není platná. Co se bude dít teď? Půl roku je tam manžel defakto za nic. Děkuji za odpověď.

   právník

   (3.5.2021 - 12:41)

   Vážená paní Michaelo,
   bohužel mám příliš málo informací pro konkrétní odpověď – ani nemohu vědět, zda závěr advokáta, který zastupuje Vašeho manžela, je správný. Pokud se advokát nemýlí, je možných několik řešení. Například lze podat stížnost pro porušení zákona.
   Pokud je nezákonnost věznění Vašeho manžela zcela zřejmá, pak bych k soudu, který nařídil Vašemu manželovi vykonat trest, podal žádost o povolení „obnovy řízení“. V tomto typu řízení sice ze zákona není možné povolit obnovu řízení (trestní řád taxativně stanoví typy řízení, ve kterých lze povolit obnovu), nicméně soud, který nařídil výkon trestu může vydat příkaz k propuštění Vašeho manžela z výkonu trestu na svobodu a své původní rozhodnutí o nařízení výkonu trestu zrušit.

    Michaela

    (3.5.2021 - 12:57)

    Dobrý den. Jde o to že manžel sedí za výživné a měl být 29.11.2020 propuštěný ale přeměnili mu podmínku na trest v trvání rok. Ale advokát teď zjistil že podmínka už není dávno platná. Manžel si prej měl vyzvednout u soudu papír o ukončení podmínky ale to manžel nevěděl. Tak si nic nevyzvedl.

  Eliška

  (3.5.2021 - 9:42)

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat přítel sedí už po čtvrté má zločin ublížení na zdraví podle $146 odst. 1,3 zákoníku a přecin výtržnictví podle $358 odst. 1 tr. Zákoníku má výstup v únoru v 2022 byla mi možnost jsi žádat o půlku? Když nám zbývá tak málo děkuji

   právník

   (3.5.2021 - 12:52)

   Vážená paní Eliško,
   samozřejmě Váš přítel může zkusit podat žádost o podmíněné propuštění. Zda soud vyhoví či nikoliv je v tomto případě s velkým otazníkem, neboť po čtvrté ve výkonu trestu odnětí svobody je poměrně hodně – soud zřejmě nedovodí splnění podmínky předpokladu vedení řádného života v budoucnu. Nicméně, šance na podmíněné propuštění je vždy a soud může své obavy z recidivy odsouzeného sanovat stanovením velmi přísných podmínek podmíněného propuštění (dlouhá zkušební doba, dohled probačního úředníka případně uložení dalších povinností či omezení). Šanci na podmíněné propuštění zvýšíte, když soudu předložíte záruku za dovršení nápravy odsouzeného, pokud tuto záruku za Vašeho přítele poskytne důvěryhodná organizace.

   michaela

   (3.5.2021 - 14:30)

   a jak dlouho by to tak mohlo trvat prosim vas? nez by ho propustili?

    právník

    (3.5.2021 - 20:15)

    Na tuto otázku jsem odpověděl shora.

  Monika

  (3.5.2021 - 18:55)

  Dobrý den
  chtěla bych se zeptat , syn má 12.5. soud a máme všechny patřičné podklady , které by mu mohly pomoci z výkonu trestu. Příslib bydlení , příslib práce , záruka za dovršení nápravy odsouzeného , pochvalu , diferenčku , zaplacené dluhy , některé se ještě splácí , ale finanční závazky vůči věznici a soudům jsou zaplaceny. Má trest na 62 měsíců , za distribuci drog , porušení podmínky , za neoddělané veřejně prospěšné práce , které dělal ale už nestihl dodělat a spoluúčast na odcizení věci. Žádáme na1/3 a je po prvé trestaný , a můj dotaz zní , chtěla bych soudu poslat přimlouvací dopis za svojí osobu jako matka , jestli i jako já můžu dát záruku za nápravu. Mám již dopis napsaný jen nevím zdali ho mohu poslat , mám obavy , abych synovi tím ještě neublížila. Je plnoletý a svéprávný a za své činy co napáchal nese plnou odpovědnost si on sám. Jsem tímto na pochybách i když vím , že šance na jeho propuštění je víc než malá. Přesto neztrácím naději a třeba se stane zázrak.
  Děkuji za odpověď

   právník

   (3.5.2021 - 20:35)

   Vážená paní Moniko,
   je běžné, že rodiče odsouzeného, případně družka odsouzeného, zašle soudu své vyjádření k žádosti o podmíněné propuštění, kterou odsouzený podal. Formuloval bych to tak, že jako rodič jsem se synem po dobu jeho výkonu trestu v kontaktu (návštěvy, věznicí povolené telefony, korespondence), a že vnímám posun v synově chování, jeho náhled k trestné činnosti, kterou spáchal a cíle (plány) žít v budoucnu řádným životem, případně pracovat, atd.
   Závěrem bych uvedl, že jako rodič jej v těchto plánech (žít řádně) po propuštění z výkonu trestu podpořím. Minulost bych příliš nerozebíral, ani bych nepoužíval slovo „záruka“ – jednak záruku za dovršení nápravy odsouzeného jako fyzická osoba dle trestního řádu nemůžete převzít a jednak by to vzhledem k situaci (rodiče a zletilý syn, který dříve opakoval různorodou trestnou činnost) nebylo ani vhodné. Půjde spíše o projev důvěry, že syn již „dostal rozum“ a v budoucnu proto zvládne žít řádně, bez páchání trestných činů.
   Podmíněné propuštění bych v tomto případě neviděl jako nemožné. Podle toho, co píšete, tam došlo k řetězení (původně alternativních) trestů, k čemuž by soud měl nyní přihlédnout. Je k tomu nález Ústavního soudu, který se navíc vztahuje zrovna k drogovým deliktům.

    Monika

    (4.5.2021 - 6:15)

    Děkuji Vám velice za odpověď , toto vše co zmiňujete mám již v dopise napsané , spíše je to zaměřeno na budoucnost a podporu a spolupráci s organizací LAXUS- Nymburk.
    Ještě jednou moc děkuji a snad to vyjde.
    Monika

     právník

     (4.5.2021 - 10:42)

     Paní Moniko, budu držet pěsti! 😉

   Tereza

   (12.5.2021 - 9:31)

   Dobrý den ,mám na vas dotaz ohledně trestu mého přítele mohu poprosit o e-mail abych vám mohla napsat o co se jedna . Dekuji

  Petra

  (5.5.2021 - 9:53)

  Dobrý den, můj přítel je ve vězení odsouzeného 6.1. a odsouzen byl 15.1.na 6 měsíců. Nyní jsme podávali žádost o PP ale včera mi přítel volal že mu tam přišel dopis s tím že má 24.5. soud a hrozí mu tak že mu trest spíše ještě prodlouzi. Potřebovala bych vědět co ma dělat a jestli má třeba zrušit tu žádost o PP. Protože pokud by mu trest prodloužili
  Rad by si o PP požádal až po tom. Prosím o nějakou radu co ma dělat. Děkuji, hezký den, Petra

   právník

   (6.5.2021 - 9:50)

   Vážená paní Petro,
   abychom si to shrnuli:
   Váš přítel vykonává od 6. ledna tohoto roku trest odnětí svobody v délce šesti měsíců. Aktuálně je na 24. 05. 2021 nařízeno (zřejmě) hlavní líčení v jeho další trestní věci, kde Váš přítel očekává uznání viny a uložení dalšího nepodmíněného trestu odnětí svobody. Současně byla na soud podána žádost o podmíněné propuštění. Pokud správně počítám, dne 06. 07. 2021 by měl Váš přítel zcela vykonat šestiměsíční trest odnětí svobody – tzn. měl by být propuštěn.
   Za jiných okolností bych poradil, aby Váš přítel vzal zpět žádost o podmíněné propuštění a počkal, jak dopadne aktuálně vedené trestní stíhání a bude-li odsouzen k dalšímu nepodmíněnému trestu, aby podal žádost o podmíněné propuštění až z obou těchto trestů. Nicméně, v tomto konkrétním případě hrozí riziko, že aktuálně vedené trestní stíhání nebude pravomocně skončeno do dne 06. 07. 2021, resp. nebude nařízen výkon dalšího nově uloženého trestu odnětí svobody, což by znamenalo, že Váš přítel zcela vykoná šestiměsíční trest odnětí svobody, dne 06. 07. 2021 bude propuštěn a současně probíhající (další) trestní stíhání bude pokračovat na svobodě.
   Stěžejní otázka pro zvolení správného postupu spočívá tedy v tom, zda soud při prvním hlavním líčení, které se bude konat dne 24. 05. 2021 dokáže trestní věc uzavřít rozsudkem, a zda tento nabyde právní moci. Na tuto otázku však v tento okamžik nedokáže odpovědět asi nikdo, proto Vám nemohu poradit, zda má Váš přítel vzít zpět podanou žádost o podmíněné propuštění nebo má tuto žádost nechat projednat soudem…

  Jana

  (6.5.2021 - 14:04)

  Dobrý den,
  obracím se na vás s žádostí o pomoc. Syn je ve výkonu trestu již po druhé. Po prvé byl propuštěn na podmínku, kterou bohužel nedodržel. Odsouzený byl za řízení motorového vozidla bez dokladů.
  Před půl rokem měl soud o předčasném propuštění na základě ředitelského doporučení. Státní zástupce, ale nedoporučil propuštění z důvodu jeho minulosti, kdy nedodržel podmínku. Nyní 3.5. měl opět soud, na půlce výkonu trestu, kdy žádal o propuštění na podmínku. Opět mu byla vyčtena minulost státním zástupcem a soudce ho tedy nepropustil. Syn je zaměstnaný ve věznici a má kladné poznatky a pochvaly. U soudu se odvolal a nyní neví jaký má napsat důvod k odvolání. Spíš si myslím já osobně, že neví jak sepsat odvolání, kdy mu je stále vyčítána minulost. Prosím tedy o pomoc jak toto odvolání sepsat.
  Velice děkuji
  Jana

   právník

   (6.5.2021 - 14:58)

   Vážená paní Jano,
   napište mi na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz
   Váš dotaz nelze stručně zodpovědět zde na této stránce, proto bude vhodnější e-mailová komunikace.

    Gabriela

    (6.5.2021 - 16:53)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat syn je prvotrest dostal 7 let má zvlášt závažný zločin může si žádat o třetinu trestu? Děkuji

  Gabriela Cífková

  (6.5.2021 - 16:48)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat syn je prvotrest dostal 7 let má zvlášt závažný zločin může si žádat o třetinu trestu? Děkuji

   právník

   (6.5.2021 - 20:11)

   Vážená paní Cífková,
   pro konkrétní zodpovězení Vaší otázky potřebuji znát přesnou právní kvalifikaci (tedy číslo paragrafu a odstavce, případně písmeno TrZ) trestného činu, za který byl Váš syn odsouzen. U některých zvlášť závažných zločinů lze žádat o podmíněné propuštění po výkonu třetiny trestu a u jiných nelze. První výkon trestu je podmínkou vždy, ale tuto podmínku Váš syn splňuje, jak píšete.

    Gabriela

    (7.5.2021 - 2:03)

    Děkuji má 173/1 víc nevím

     právník

     (8.5.2021 - 21:08)

     Vážená paní Gabrielo,
     jedná se o zvlášť závažný zločin loupeže. Pokud součástí jednání nebyl pokus způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt, pak Váš syn může žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu. Ta základní skutková podstata to nezahrnuje (první odstavec), ale nesedí mi tam výměra trestu. Trestní sazba u tohoto zločinu je od 2 do 10 let. Váš syn je poprvé trestaný – výměra trestu v délce 7 let není v takovém případě běžná. Možná se Váš syn dopustil více trestných činů nebo se jednalo o sérii loupeží, nevím. Soud musel mít důvod vyměřit trest v horní polovině trestní sazby, snad se nejedná o nic, co by zhatilo tu možnost podmíněného propuštění po jedné třetině…

  Anonym

  (10.5.2021 - 15:44)

  Dobrý den
  Mám takový problém. Přítel bude mít soud ve stejný den co já státnice. Nejsem svědek, jen na mě chtěl poukázat kvůli své obhajobě, možná by mu to pomohlo. Chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké možnosti jak tuto situaci vyřešit. A zda je vůbec soud přístupný v této době veřejnosti.
  Předem děkuji za odpověď.

   právník

   (10.5.2021 - 20:21)

   Dobrý den,
   pokud budete v soudní siní jako veřejnost, nemá žádný právní význam, když na Vás přítel „odkáže“. Buď před soudem vypovíte jako svědek nebo je Vaše přítomnost v soudní síni u hlavního líčení po právní stránce zbytečná. Odkazování obžalovaného na veřejnost přítomnou v soudní síni je k ničemu – nejedná se o žádný použitelný důkaz. Výpověď svědka má svá pravidla. Základní pravidlo je např. to, že svědek před svou výpovědí nesmí slyšet výpověď obžalovaného, ani výpovědi jiných svědků, tzn. nesmí být přítomen v soudní síni. Pokud budete v soudní síni jako veřejnost po dobu, kdy bude vyslýchán Váš přítel jako obžalovaný, již nebudete moci ve stejné trestní věci svědčit.
   Pokud tedy chcete Vašemu příteli něco potvrdit, pak běžte na státnice a Váš přítel ať soudu navrhne doplnění dokazování o Vaši svědeckou výpověď a za tímto účelem ať navrhne odročení hlavního líčení. Tomuto návrhu může soud vyhovět, hlavní líčení odročit a předvolat Vás jako svědka, ale také nemusí. Bude záležet na tom, jak důležité je Vaše svědectví pro objasnění věci a také na tom, zda nastanou i jiné (další) důvody pro odročení hlavního líčení…

    Tereza

    (12.5.2021 - 9:41)

    Dobrý den mám dotaz kvůli trestu mého přítele mohla bych poprosit o vas e-mail na který bych vám napsala o co se jedna . Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.