Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

2 780 komentáře v “Odpovídá právník

  D. Ostřanský

  (28.7.2021 - 19:58)

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odsouzení. Píši Vám email ,přikládám zprávu. Předem děkuji za odpověd.

  D. Ostřanský

  (28.7.2021 - 19:59)

  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odsouzení. Píši Vám email ,přikládám zprávu. Předem děkuji za odpověd..

   právník

   (29.7.2021 - 15:39)

   Vážený pane Ostřanský,
   reagoval jsem na Váš e-mail.

  Roman Gazdik

  (29.7.2021 - 1:03)

  Dobry vecer, mel bych dotaz. Pri navsteve doslo ze matka si se synem vymenila rouzku a neuvedomila si ze se to nesmi. Navsteva byla okamzite ukoncena a syn byl okamzite umisten na OVKT. Tento trest se mi zda ponekud neprimereny, co jsi o tom myslite???
  Dalsi ma otazka je, ze matka napsala dopis vezenskemu lekari, Do dopisu vlozila lekarske zpravy syna a zadala v dopise lekare aby synovi predepsal synovi leky ktere ma uzivat a ktere uzival i v predchozi veznici. Lekar aniz by toto ucinil tak jsi sel stezovat k vedoucimu vykonu trestu. Pan vedouci vykonu trestu na to reagoval tak, ze pokud matka bude lekare optezovat temi to dopisy tak syna prevezou do jine veznice. dekuji za vasi odpoved Roman

   právník

   (29.7.2021 - 13:07)

   Vážený pane Gazdíku,
   k okolnostem deliktu s rouškou se nemohu nijak konkrétně vyjádřit, neboť neznám žádné skutkové okolnosti. Předpokládám, že v průběhu celé návštěvy jsou všechny přítomné osoby povinny mít roušku nasazenou na ústech a nosu, tudíž si nedovedu představit za jakých okolností – nedopatřením – si mohla matka se synem roušku vyměnit.
   Komunikaci s lékařem vězeňského zdravotnického zařízení by měl vést především sám odsouzený. Nicméně chápu, že odsouzený nemá u sebe lékařské zprávy od svého „civilního“ lékaře, proto považuji za přijatelné, aby tyto zprávy poslala lékaři za odsouzeného jeho matka. Toto není důvod k podání stížnosti ze strany lékaře k vedoucímu výkonu trestu. Navíc sám odsouzený z věznice neovlivní chování matky a za toto nemůže nést odpovědnost.

   Ostřansky D.

   (30.7.2021 - 16:05)

   Dobrý den , odpovedel sem Vám + zaslal uz nastup. Děkuji za odpoved .

   Mirka

   (31.7.2021 - 11:09)

   Dobrý den, měla bych dotaz a to syn byl tzv.zatčen policii na ulici a měl u sebe klíče od bytu , které jsou pouze jedny , můžu se obrátit na věznici se žádostí o vydání těchto klíčů?? Nebo to nelze??

  Roberto

  (29.7.2021 - 1:52)

  Zdravím, ještě otázka, pokud je to prvotrestaný člověk a byly mu porušené práva tj. na vrchním soudu nemohl uvést nové zkutečnosti k případu – jednoduše rychle rozhodli. A ani mu nebylo umožněno provést ani jeden ze přilibližné 13 navrhovaných důkazů. Jaké má takéto dovolání šancu? A má šanci uspět pokud dá podnět na ústavní soud, že mu byly jako obžalovanému porušené jeho práva na obhajobu a spravodlivý proces?
  Ďekuji vám. Ani nevíte, jak lidem pomáháte.

   Ostřansky D.

   (29.7.2021 - 15:04)

   Dobrý den, zaslal jsem vám email a stale čekam na odpoved . Jsem celý napjaty tak bych rad vedel na čem jsem. Predem dekuji za odpoved.

    právník

    (29.7.2021 - 15:38)

    Vážený pane Ostřanský,
    reagoval jsem na Váš e-mail.

   právník

   (29.7.2021 - 15:57)

   Vážený pane Roberto,
   nemohu Vám konkrétně odpovědět na Vaši otázku, neboť nemám o Vaší trestní věci žádné informace. Pro zodpovězení otázky bych musel prostudovat přinejmenším rozsudek nalézacího soudu a rozhodnutí soudu odvolacího včetně přepisu zvukového záznamu celého hlavního líčení a veřejného zasedání, které se konalo z podnětu Vašeho odvolání.
   Úplně obecně mohu pouze uvést, že trestní řád taxativně stanoví dovolací důvody, proto v dovolání nelze uplatnit všechny (jakékoliv) námitky, které by si odsouzený přál, neboť zkrátka některé námitky, ačkoliv mohou být jinak opodstatněné, nelze podřadit pod žádný trestním řádem definovaný dovolací důvod.
   Ústavní stížnost můžete podat až poté, co Nejvyšší soud rozhodne o Vašem dovolání, nikoliv dříve. Šanci na úspěch nemohu bez znalosti věci vůbec předvídat.
   V řízení o dovolání a v řízení o Ústavní stížnosti musíte být právně zastoupen, proto doporučuji, abyste celou věc konzultoval s Vaším právním zástupcem.

  Veronika

  (29.7.2021 - 11:31)

  Dobry den, mam bratra ve vezeni. Je hodne nemocny. My jako rodina by jsme chteli vedet vice o jeho zdr.stavu.Je mozne pozadat veznici aby nam podali informace o jeho zdr. stavu. Mame na to narok

   právník

   (29.7.2021 - 15:30)

   Vážená paní Veroniko,
   je-li toho Váš bratr po zdravotní stránce schopen, ať požádá vězeňského lékaře o provedení fotokopií veškeré zdravotnické dokumentace, kterou vězeňská služba k jeho osobě vede. Bude třeba, aby měl Váš bratr na peněžním účtu ve věznici nějaké disponibilní prostředky na úhradu ceny kopírování. Takto získané fotokopie dokumentace Vám bratr může poslat poštou. Toto je nejsnazší cesta, jak získat ucelené informace.
   Samozřejmě existuje také varianta zmocnění – bratr Vám udělí plnou moc k tomu, abyste se mohla informovat o jeho zdravotním stavu, ale tato varianta řešení bude narážet na to, že do ordinace vězeňského lékaře se osobně nedostanete a po telefonu zase lékař neověří Vaši totožnost, resp. neověří, že informace o zdravotním stavu podává skutečně oprávněné osobě.
   V praxi jsme zaznamenali jeden případ, kdy odsouzený udělil osobě blízké plnou moc, která byla založena do zdravotnické dokumentace odsouzeného a odsouzený se poté s vězeňským lékařem dohodli na číselném kódu, který volající osoba blízká uvedla lékaři do telefonu, čímž došlo k ověření. Tehdy šlo ovšem o nebývalou ochotu ze strany vězeňského lékaře.

   Lucie

   (29.7.2021 - 21:28)

   Zdravím Vás..zaslala jsem Vám dne 29.7.2021 email a čekám na Vaši odpoveď.Předem moc děkuji.

    právník

    (30.7.2021 - 9:29)

    Vážená paní Lucie,
    na oba e-maily jsem Vám odpověděl.

   obase.cz

   (30.7.2021 - 20:21)

   Dobrý den. Nárok na to naneštěstí nemáte. Žádat musí sám bratr. O.

  Hana

  (29.7.2021 - 21:35)

  Věznice Kuřim.Nejspíš zadržuje muklíkovu poštu a moji nepředává.Není to první případ.Několikrát jsem volala na linku vychovatelů,mlží,,samozřejmě,,pravdu neřeknou…kam se obrátit?Hodlám zburcovat celou věznici.Děkuji za odp.

   právník

   (30.7.2021 - 8:42)

   Vážená paní Hano,
   než „zburcujete celou věznici“ pečlivě si ověřte, zda je pošta odsouzenému opravdu zadržována, a pokud ano, zda k tomu není zákonný důvod. Nepřijde mi pravděpodobné, že by pracovníci věznice jen ze svého rozhodnutí odsouzenému zadržovali poštu. Také je třeba si uvědomit, že Česká pošta před nedávnem zavedla dvojí rychlost doručování – prioritní zásilky (dražší poštovné) doručuje pošta zpravidla ze dne na den (zásilky označené D+1) a obyčejné zásilky doručuje tuším do 3 dnů. I z tohoto důvodu může být zdržení. Zkuste odeslat několik dopisů doporučeně a prioritně a v online sledování zásilek zkontrolujte, kdy věznice dopis převzala a za jak dlouho poté se dopis dostal do dispozice odsouzeného. Teprve v případě, že vysledujete zdržení na straně věznice, můžete začít „burcovat“. V takovém případě bych doporučil obrátit se na vedoucího oddělení výkonu trestu, případně přímo na paní ředitelku věznice. Pokud by ani to nepomohlo, můžete se obrátit na Krajské státní zastupitelství v Brně, které provádí dohled nad činností věznice Kuřim. V praxi jsem zaznamenal, že dohledový krajský státní zástupce koná rychle a velmi účinně. Nicméně, podnět ke krajskému státnímu zastupitelství bych viděl skutečně až jako zcela poslední variantu řešení, opravdu si nemyslím, že by pracovníci věznice „ze msty“ někomu drželi poštu…

    Hana

    (30.7.2021 - 10:50)

    Dobře,děkuji.Právě sem mluvila s jedním vychovatelem.Zatímco včera mi nic neřekl,dnes už se to,,posunulo,,Ale udělám to jak píšete.Pro jistotu.Prý veškerá pošta se mu předává,návštěva je naplánovaná za 14dní,ale o navštívenku si neřekl ještě.Co se týká pošty tak to je sice možné,ale aby za 3týdny nepřišel ani jeden dopis…to je divné.

     právník

     (30.7.2021 - 13:21)

     Vážená paní Hano,
     rozhodně bych nechtěl v nikom vyvolat nějakou nedůvěru, ale možná se tomu odsouzenému třeba jen nechce odepisovat. Věznice vede ke každému odsouzenému kartu korespondence a poštovní zásilky jsou kontrolovány. To by si žádný vychovatel nevzal na odpovědnost „jen tak“ odsouzenému držet 3 týdny dopisy…

  Pavol

  (31.7.2021 - 20:40)

  Zdravím, ještě otázka, pokud je to prvotrestaný člověk a byly mu porušené práva tj. na vrchním soudu nemohl uvést nové zkutečnosti k případu – jednoduše rychle rozhodli. A ani mu nebylo umožněno provést ani jeden ze přilibližné 13 navrhovaných důkazů. Jaké má takéto dovolání šancu? A má šanci uspět pokud dá podnět na ústavní soud, že mu byly jako obžalovanému porušené jeho práva na obhajobu a spravodlivý proces?
  Ďekuji vám. Ani nevíte, jak lidem pomáháte.

   právník

   (1.8.2021 - 9:34)

   Dobrý den,
   na tuto otázku již bylo odpovězeno dne 29.7.2021 v 15:57 hodin.
   Tehdy jste použil přezdívku Roberto.
   Přečtěte si odpověď a nespamujte to zde, prosím.

  Pavol

  (31.7.2021 - 20:42)

  Ahoj , prosím mám otázku, pokud je člověk prvotrestaný a byly mu porušené práva například na vrchním soudu nemohl uvést nové skutečnosti k případu ani sa nijak obhájit – jednoduše to rozhodli velmi rychle. A navíc mu ani nebyl umožněn provést ani jeden ze přilibližné 13 navrhovaných důkazů a znaleckých posudku a svědeckých výpovědí – relevantních samozřejmé.

  Jaké má takéto dovolání šancu? I s návrhem na odklad nástupu do trestu?

  Má navíc šanci uspět pokud dá podnět na ústavní soud, že mu byly jako obžalovanému porušené jeho práva na obhajobu a spravodlivý proces?
  Ďekuji vám.

  Roberto

  (1.8.2021 - 12:30)

  Dobrý den, ale ja tu odpoved nikde nemohu najít… proto jsem se zeptal jeste jednou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.