Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

2 426 komentáře v “Odpovídá právník

  Anonym

  (17.2.2021 - 9:11)

  Dobrý den, mám otázku ohledně zákona
  Trestni zakonik
  §55
  (2) Za trestné činy, u nichž horní hranice trestní sazby odnětí svobody nepřevyšuje pět let, lze uložit nepodmíněný trest odnětí svobody jen za podmínky, že by vzhledem k osobě pachatele uložení jiného trestu zjevně nevedlo k tomu, aby pachatel vedl řádný život.

  Znamená to, že pokud projevuji slušné chování a lítost, před činem jsem vedl řádný život a u činu nedošlo k žádným škodám, že nemůžu dostat nepodmíněný trest odnětí svobody?

   právník

   (17.2.2021 - 10:41)

   Dobrý den,
   v zásadě máte pravdu. Pokud jste žil doposud řádně a nyní jste spáchal první přečin (horní hranice tr. sazby nepřevyšuje pět let), projevujete lítost, spolupracujete s orgány činnými v trestním řízení a trestným činem nevznikla žádná škoda, pak Vám soud neuloží nepodmíněný trest odnětí svobody.
   Ve Vámi popisovaném případě bych to dokonce viděl na nějaký odklon trestního stíhání např. v podobě podmíněného zastavení tr. stíhání a podobně. Promluvte si o tom s orgánem policie, který Vaši trestní věc šetří, případně se státním zástupcem.

    Anonym

    (17.2.2021 - 11:22)

    Děkuji moc, alespoň teď mohu konečně spát, protože jsou i další polehčující okolnosti, které by mi pomohly. Přeji hezký den.

  ell

  (17.2.2021 - 12:31)

  Dobrý dne, několikrát mi volal cizí číslo a nakonec jsem ho vzal. Kriminálka si mě pozvala na výslech a já řekl ok, ale pak jsem si uvědomil, že kdybych dostal předvolání budu vědět o co jde. Myslím si, že mám svědomí čisté, ale je nepříjemné někam jít a něvědět proč. Po telefonu mi nechtěl říct důvod.

  Myslíte, že když pošlu SMS, že si myslím, že se může jednat o možný vtip a rád přijdu, pokud dostanu řádné předvolání? (Klasicky by měl jinak přijít dopis, že se mám dostavit na xx v xx hodin?) Upřímně se trochu bojím, že je naštvu.

  Jak bych měl postupovat?

  Děkuji za pomoc 🙂

   právník

   (17.2.2021 - 16:33)

   Dobrý den,
   policie Vás může předvolat i telefonicky, v tom žádný právní problém nevidím, ale rozhodně Vám musí sdělit jaké věci se předvolání týká a v jakém procesním postavení jste předvoláván (zda jste z něčeho podezřelý nebo máte např. podat svědectví). Máte totiž právo na právní pomoc advokáta, takže nejméně z tohoto důvodu přece musíte vědět, o co se jedná. Možná právní pomoc potřebovat nebudete, ale možná také ano, což by bylo dobré vědět předem.
   Posílat SMS zprávy nedoporučuji, ale můžete zavolat na služebnu policie, nechat si spojit konkrétního policistu, který Vás předvolal, a zeptat se v jaké věci jste předvoláván a v jakém procesním postavení. Pokud policista odmítne tyto základní informace sdělit telefonicky, pak požádejte o písemné předvolání.
   Ze zákona jste povinen vyhovět výzvě policie a dostavit se na jejich předvolání. Pokud budete předmětem výslechu zaskočen, odmítněte vypovídat s tím, že přijdete k výslechu s advokátem v jiném termínu, na kterém se dohodnete. Uvedené platí i o podání vysvětlení na záznam dle zákona o policii.
   S policií komunikujte slušně, dle standardních společenských pravidel. Důvod k naštvání policisty nevidím, profesionála tohle naštvat nemůže a v ostatních případech je to stejně jedno…

  ann

  (18.2.2021 - 2:26)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mi hrozí za podezření z podvodu, částka nebyla přes 10000kč a většinu peněz se snažím vrátit, ptám se z důvodu, že je nouzový stav.
  Děkuji.

   právník

   (22.2.2021 - 8:23)

   Dobrý den,
   pokud jste nebyl v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán za trestný čin podvodu a škoda nedosáhla 10.000 Kč, pak se jedná pouze o přestupek. Nouzový stav by měl vliv na hmotně právní kvalifikaci činu (byla by použita kvalifikovaná skutková podstata dle § 209 odst. 4 písm. c) tr. zákoníku), ale muselo by se o trestný čin skutečně jednat, což není Váš případ.

  Michaela Vojkůvkova

  (23.2.2021 - 12:35)

  Dobry den mám dotaz , přítel má 3.3.21 senát kde se bude projednávat jeho propuštění na 1/2 . Je prvotrest nemá kazenak má pochvalu a veškeré přísliby . Dnes mu přišel papir ze 15.3.21 má jeden soud . Jaké má šance na propuštění ? Bude mít paní JUDr Jasovou . Díky za odpověď Míša .

   právník

   (24.2.2021 - 7:31)

   Vážená paní Vojkůvková,
   myslím, že šance na podmíněné propuštění jsou poměrně slušné. Bude také záležet, zda Váš přítel nastoupil do výkonu trestu dobrovolně a včas a jak se vypořádal s povinností nahradit škodu způsobenou trestným činem, pokud mu tato povinnost byla uložena (tyto informace nepíšete).
   Co se týká dalšího trestního stíhání, pak k tomuto soud při podmíněném propuštění nebude přihlížet, neboť musí respektovat zásadu presumpce neviny. Další trestní stíhání Vašeho přítele tedy neovlivní současné rozhodování o podmíněném propuštění.

  Hana Divišová

  (24.2.2021 - 0:33)

  Dobrý den,prosím o info, zda odsouzený platí právnické služby,/ zastoupení u soudu/,když žádá o propuštění na 1/2? Jde už o druhé odsouzení. Jaká je šance na úspěch? Děkuji za odpověď.

   právník

   (24.2.2021 - 7:37)

   Vážená paní Divišová,
   v řízení o podmíněné propuštění nemusí být odsouzený právně zastoupen. Pokud si odsouzený advokáta zvolí, pak musí plně hradit jeho služby.
   Jaká je šance na úspěch v řízení o podmíněném propuštění nemohu vědět, neboť o odsouzeném nemám vůbec téměř žádné informace.

   Michaela Vojkůvkova

   (24.2.2021 - 13:36)

   Dobry den mockrát dekuji za odpověď potěšil jste mě . Přítel nastoupil do výkonu tak jak mu nařídil soud . Co se tyče soudu který ho čeká už čtyřikrát jednání odrocili a žádný verdikt nepadl tudíž ani povinnost uhradit škodu . Ještě jednou mockrát dekuji . Míša

  Michaela Vojkůvkova

  (24.2.2021 - 13:02)

  Dobry den mockrát dekuji za odpověď strašně jste mě potěšil . Přítel nastoupil do výkonu přesně jak měl . Soud který ho čeká byl už 4krat odložený takže žádný verdikt nepadl . Ještě jednou mockrát dekuji Vojkuvkova 🙂

  Andrea

  (25.2.2021 - 9:32)

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké máme možnosti v následující situaci. Manžel byl odsouzen k 5 letům odnětí svobody za čin, který nespáchal. Vím, tohle asi slýcháte často, ale je tomu tak. Veškeré posudky soudních znalců i psychologů mluví v jeho prospěch. Stejně tak jako jeho dosavadní bezúhonný život. Problém ale je, že manžel pracuje už téměř 20 let jako policista, a tak je souzen jinak, než jak by byl souzen, kdyby byl „běžný“ občan. Sama státní zástupkyně používala během celého soudního procesu slova „pravděpodobně“ a „asi“ došlo ke spáchání trestného činu. Ani si pevně nestála za tím, z čeho manžela obvinili. A soudce, který rozsudek vynesl, sám řekl, že na manželův případ se dá dívat dvěma úhly pohledu a on si vybral ten, že je manžel vinen a že názory soudních znalců nejsou relevantní. K čemu tedy pak jsou soudní znalci, pokud se jejich práce nebere v potaz???
  Naší poslední šancí je dovolání k nejvyššímu soudu, které manželův právník v nadcházejících dnech podá. Manžel i tak ale musí tuto neděli nastoupit do vězení.
  Já jsem těhotná, pátý měsíc, a starám se o 9letou dceru, se kterou se doma učím kvůli zavřeným školám. Před uzavřením škol jsem sháněla práci, ale nestihla jsem si jí najít včas a do toho jsem zjistila, že jsem těhotná, takže jsem nezaměstnaná a plně finančně závislá na manželovi. Jeho nedělní nástup do vězení pro mě znamená, že zůstanu sama s jedním dítětem a druhým na cestě a bez jakéhokoli finančního zajištění. Dá se toto považovat za vážný důvod, aby mohlo být manželovi umožněno odložení nástupu do vězení alespoň do doby, než proběhne stání u nejvyššího soudu?
  Máme nějaké možnosti, jak se bránit, pokud vše svědčí ve prospěch manžela, ale soudce u nejvyššího soudu by potvrdil původně vyřčený rozsudek?
  Obracím se na Vás se všemi těmito dotazy, protože jsem zklamaná zjištěním, že spravedlnost opravdu neexistuje a snažím se najít způsob, jak docílit toho, aby byl manžel zproštěn obžaloby a my se zase mohli vrátit k normálnímu životu a soustředit se na příchod našeho syna. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

   právník

   (26.2.2021 - 10:56)

   Vážená paní Andreo,
   chápu Vaši situaci a ujišťuji Vás, že také znám osoby, které byly odsouzeny pro trestné činy, které nespáchaly. Justice není neomylná, což platí na celém světě, bohužel.
   Konkrétní názor o případu Vašeho manžela však nemohu sdělit, neboť nemám o věci žádné informace.
   V obecné rovině mohu k dovolání, které Váš manžel podal k Nevyššímu soudu, uvést, že institut dovolání je mimořádným opravným prostředkem. Nejedná se o další (třetí) soudní instanci, tudíž Nejvyšší soud již nedělá přezkum celé trestní věci. V rámci dovolání se již nekoná ani dokazování, naopak, Nejvyšší soud musí vycházet ze skutkových zjištění obecných soudů. Podat úspěšně dovolání je poměrně obtížné, neboť trestní řád explicitně stanoví důvody, pro které se lze dovolat. V rámci dovolání mnohdy nelze úspěšně napadat vše, co by si odsouzený přál. V souvislosti s dovoláním může Nejvyšší soud povolit odklad výkonu trestu, a to až do dne rozhodnutí o dovolání, ale děje se tak velmi výjimečně a nikdy ne ze sociálních či rodinných důvodů. Osobně to vnímám tak, že pokud má Nejvyšší soud za to, že dovolání bude s vyšší pravděpodobností úspěšné, pak povolí odklad výkonu trestu, ale jinak ne. Pokud Váš manžel usiluje o to, aby mu Nejvyšší soud do dne rozhodnutí o dovolání odložil výkon trestu, považoval bych za vhodné to přímo navrhnout v textu dovolání, ale i tak nebude šance na úspěch příliš velká.
   Mimo dovolání může odsouzený požádat o odklad výkonu trestu ze sociálních důvodů jenom v případě, že uložený trest odnětí svobody nepřesahuje výměru 1 roku, což není případ Vašeho manžela. O odklad výkonu trestu přesahují výměru jednoho roku může odsouzený požádat pouze z velmi vážných zdravotních důvodů. Taková žádost se podává u soudu, který v trestní věci rozhodoval v prvním stupni. Žádost je třeba doložit lékařkou zprávou, ze které vyplývá, že odsouzený ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat trest odnětí svobody. Soud povolí odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů pouze pro velmi vážná onemocnění.

   Andrea

   (26.2.2021 - 12:40)

   Dobrý den, děkuji za Vaši rychlou odpověď. Čekala jsem trochu pozitivnější zprávu, která by mi dodala kapku naděje, ale jsem ráda za Vaši upřímnost. Můžu se ještě zeptat na Váš názor, jak dlouho může trvat, než proběhne stání u Nejvyššího soudu, pokud bychom dovolání podali v příštím týdnu?

    právník

    (26.2.2021 - 17:38)

    Vážená paní Andreo,
    ani na tuto otázku nejsem schopen odpovědět zcela přesně. Bude záležet na tom, který senát dostane podané dovolání k vyřízení, jak je tento senát pracovně vytížen a také nakolik je celá trestní věc obsáhlá pro nastudování.
    Dovolání se k Nejvyššímu soudu podává prostřednictvím soudu, který trestní věc rozhodoval v prvním stupni, takže bude také záležet za jak dlouho tento soud předloží celý trestní spis Nejvyššímu soudu.
    Rozhodně se bude jednat o několik měsíců. Hrubý odhad nejméně 4 měsíce, ale zaznamenal jsem případ, kdy jsme s klientem na rozhodnutí Nejvyššího soudu čekali 9 měsíců.

     Andrea

     (26.2.2021 - 19:11)

     Děkuji za odhad. Snad bude platit ta kratší varianta. Mám ještě poslední otázku. Před chvílí jsme se s manželem vrátili z nemocnice. Jeho tatínek umírá na covid. Doktorka mu nedává moc šancí na přežití, tak nám zavolala, ať se přijedeme rozloučit. Pokud opravdu umře, bude mít manžel možnost zůčastnit se pohřbu? Umožňuje věznice propuštění vězně na pár hodin, aby se pohřbu mohl zůčastnit?

  Nikola

  (26.2.2021 - 11:29)

  Dobrý den tak jsme měli soudní jednání konečně 23.2 státní zástupce nám sdělil že s propuštenim přítele problém nemá,ale že nemá dodánou od PMS žádnou komunikaci pouze 2 posudek že přítel není schopen vést řádný život vlastně opakoval se tak jak napsal v 1 posudku tak jak jste mi psal svůj názor a na svém si i nadále trval… Jenže přítel jim vysvětlil že se několikrát na ně obracel i já… Ale on napsal že přítel zájem neměl
  .. Tak já i přítel jsme byly pověřený veškerou komunikaci a dopisy do poslat ať vidí že opravdu vše bylo jak tvrdime protože probačni tohle zatajil. S tím že nám bylo určené další jednání na 11.3 a je vyzván tak samo i probačni úředník s tím že se tam musí dostavit… Což prý měl už teď při jednání… Tím jsem se chtěla zeptat když řekl že 11.3 bude propuštěn můžeme s tím počítat nebo se může cokoliv změnit? Vše už jsme soudu poslali o co nás žádali.. Nakonec i bývalé pracoviště mi poskytlo příslib práce s datumem k 19.2 soudu jsem to ještě odeslala před jednáním 🙂

   právník

   (26.2.2021 - 17:46)

   Vážená paní Nikolo,
   jak sama víte (zažili jste toho už opravdu hodně), změnit se může cokoliv. Podle mého názoru je postup soudu v rozporu se zákonem. Znovu opakuji, že vyvolání spolupráce ze strany odsouzeného s probační a mediační službou v žádném případě není zákonnou podmínkou pro podmíněné propuštění. Pokud na tomto soud trvá (jinak odsouzeného podmíněně nepropustí), pak nepatřičně rozšiřuje hmotně právní podmínky pro podmíněné propuštění nad rámec zákona.

  Nikola

  (26.2.2021 - 20:42)

  A co mám Teda dělat dále když je to v rozporu se zákonem?? Takže nemáme počitat s propuštěním i když řekl že přítele k 11 pustí.. ?? Prosím o radu kam se obrátit toho 11.3 když to nevyjde a je jednání nezakonne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.