Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

3 768 komentáře v “Odpovídá právník

 • Marcela

  (2.6.2023 - 15:34)

  Dobrý den, přítel požádal o podmínečné propuštění z výkonu trestu. Obvodní soud ho pustil s podmínkou 4 roky s dohledem, ale státní zástupce vznesl stížnost. Městský soud uznal stížnost, byla tam procesní chyba, ve spisu chyběl jeden dokument. Obvodní soud v novém jednání opět přítele pustil s podmínkou 3,5 roku s dohledem a státní zástupkyně opět vznesla protest, protože příteli běží ještě podmínka za údajné týrání svěřené osoby, které nebylo prokázáno a soud nabyl přesvědčení, že to tak mohlo být.( Přítel napsal soudu skutečnosti tohoto problému, kdy bylo potřeba najít důvody, proč neposílala jeho bývalá manželka dceru do školy a ta měla zameškáno přes 600 hodin. Týrání nebylo ani důvodem k rozvodu.) Nyní se bude opět jeho žádost o propuštění projednávat u Městského soudu. Délka jeho trestu byla stanovena na 2 roky a do konce mu zbývá jen 3,5 měsíce. Myslíte, že by už mohl Městský soud rozhodnout, nebo to zase vrátí k Obvodnímu soudu a bude se vše opakovat až do konce jeho trestu? Může případně můj přítel svou žádost stáhnout? Děkuji za odpověď.

  • právník

   (5.6.2023 - 9:30)

   Vážená paní Marcelo,
   bohužel neznám všechny konkrétní informace ve věci, ale spíše bych předpokládal, že nyní již Městský soud v Praze vydá konečné rozhodnutí, které definitivně vyřizuje věc. U tohoto typu řízení není běžné, aby stížnostní soud dvakrát zrušil rozhodnutí soudu I. stupně a věc vrátil k novému projednání a rozhodnutí, ačkoliv absolutně vyloučit to samozřejmě nelze.
   V případě, že by Městský sodu v Praze rozhodnutí soudu I. stupně přece jen opět zrušil a věc vrátil tomuto soudu k novému projednání a rozhodnutí, pak Váš přítel může vzít zpět svůj návrh na podmíněné propuštění, ale v takovém případě by mohl svou žádost opakovat až po uplynutí 6 měsíců ode dne, kdy soud vzal zpětvzetí návrhu na podmíněné propuštění na vědomí.

 • Zdena

  (7.6.2023 - 22:56)

  Dobrý večer chtěla bych zeptat kdy po jaké době může syn požádat o přeřazení do mírnější skupiny ,má skupinu C děkuji moc

  • právník

   (9.6.2023 - 15:45)

   Vážená paní Zdeno,
   patrně myslíte do mírnějšího typu zabezpečení v rámci věznice s ostrahou (existuje mírný stupeň, střední stupeň a vysoký stupeň zabezpečení). Kritéria pro přeřazení odsouzeného do mírnějšího stupně zabezpečení nejsou definována zákonem z hlediska časového. Zejména bude záležet na vyhodnocení věznice, jaká jsou v průběhu výkonu trestu vnější a vnitřní rizika, resp. jak se míra rizika posouvá. Váš syn si může podat žádost a ponechá na věznici, zda vyhoví či nikoliv. Toto se posuzuje individuálně.

 • Hanak

  (8.6.2023 - 20:57)

  Dobrý den. Pokud byla soudem stanovena protidrogová léčba je nutno ji absolvovat před podáním PP? Během trestu 12x monitorován na drogy s neg. výsledkem. Navíc do věznice Znojmo s tímto programem se nelze z věznice Kuřim dostat. Máme obavy, že kvůli tomu bude PP zamítnuto.Děkuji za vyjádření.

  • právník

   (9.6.2023 - 16:01)

   Dobrý den,
   ve svém dotazu neuvádíte, zda se jedná o ochrannou léčbu ve formě ambulantní nebo ústavní, což může být z hlediska PP podstatné. Pokud se jedná o ochrannou léčbu v ústavní formě, pak tato zpravidla nemá na PP zásadní vliv – pokud odsouzený splňuje zákonné podmínky pro podmíněné propuštění, pak jej soud podmíněně propustí z výkonu trestu odnětí svobody, ale většinou je odsouzený přímo z věznice eskortován na uzavřené oddělení léčebny. Pokud se jedná o ochrannou léčbu ve formě ambulantní, tam bude rozhodující, zda odsouzený sám učinil konkrétní kroky pro zajištění následné léčby, tzn. odsouzený musí aktivně již z výkonu trestu kontaktovat léčebnu a léčbu si zajistit po případném podmíněném propuštění. Nicméně podotýkám, že soud toto posuzuje velmi individuálně. Tzn. na Vaši otázku nelze paušálně odpovědět. Pro bližší informace mě můžete kontaktovat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.