Sociální poradna

V rámci sociální poradny, vám odpovídají zaměstnanci a spolupracovníci sociální služby AL PASO, Oblastní charity Třebíč.  Jsme velmi vděční za tuto možnost profesionální spolupráce. Na kolegy se můžete obracet s dotazy na věci týkající se sociální situace odsouzených, jejich dětí a rodin, také k zajištění bydlení, zaměstnání i rady týkající se provázení blízkých i vězněných osob. Své dotazy můžete psát v diskuzi níže, případně na mail alpaso@obase.cz.

18 komentáře v “Sociální poradna

  Václav Hošek

  (3.7.2020 - 10:30)

  Dobrý den,za měsíc mám prvně nastoupit do vězení na 2 roky,bohužel za podvody vinou gamblerství,tudíž má fin.situace je mizerná,36 exekucí apod. dělám dosud na DPP ostrahu.Do vězení si sebou přinesu tak max.2000 Kč a až vyjdu nebudu mít nic ba ani kam jít,neboť nikoho nemám. Mohu poprosit o info jak to následně po výstupu chodí,zda dostanu nějaké doporučení kam jít zkrátka kam se obrátit abych nešel přímo na lavičku ? Pochybuju,že si z vězení ponesu nějaké peníze,i když bych pracoval.Soud bohužel nevzal vůbec v potaz,že nyní bydlím ač v penzionu,pracuju a splácím dle svých možností a konstatoval,že nepříznivá fin.situace a snaha po nápravě nemůže vždy znamenat neudělení nepodmíněného trestu,prostě „výsměch“. Děkuji za info

   obase.cz

   (3.7.2020 - 18:04)

   Dobrý den Václave! Po propuštění máte nárok na 1000 Kč, pokud nebudete mít z VT finanční prostředky, například ze zaměstnání. Pokud byste byl zaměstnán a splňoval podmínky pro podporu, tak můžete využít i této a to tak, že se půjdete evidovat na ÚP. Jinak existuje spousta neziskovek, které jsou schopné Vám pomoci, ať už s hledáním ubytování, dávkami, nebo prací. Dále doporučuji vyzkoušet zažádat o insolvenci, ale to až v době po VT, kdy budete mít nějaký příjem. Zdarma toto dělá občanská poradna

   Máte e-mail? Všechny tyto varianty a možnosti bych Vám zaslala. Dále bych potřebovala znát místo Vašeho trvalého a skutečného pobytu, abych Vám mohla nabídnout instituce a služby, které jsou ve Vašem okolí. Možná bych ještě dodala, že Vás určitě osloví kurátorka (ta Vás také může nasměrovat)

   . S pozdravem Al Paso

  obase.cz

  (5.7.2020 - 13:48)

  ..

   Václav Hošek

   (16.7.2020 - 9:42)

   Děkuji za info,bohužel mail tady asi veřejně udávat nemohu,nepustí mě to abych vložil komentář.

    obase.cz

    (16.7.2020 - 11:24)

    Dobrý den. Můžete, jen místo zavináč napište (a).

  Petra

  (8.7.2020 - 13:23)

  Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá svatba ve věznici. Co pro to můžu udělqt.

   Al Paso

   (9.7.2020 - 7:32)

   Dobrý den paní Petro! Zde využiji odpověď svého kolegy z minulých let, nicméně jsem ještě vznesla dotaz na sociálního pracovníka věznice, protože s těmito případy se setkáváme jen ojediněle, většina lidí si to raději zažije po propuštění, vzhledem k atmosféře. Hned, jak budu znát odpověď z praxe sociálního pracovníka, tak Vám ji sem vložím. Jinak přeji hodně štěstí, ať už se rozhodnete všelijak.

   V první řadě je třeba zajít na matriku ve městě, kde Váš partner vykonává trest. Zároveň je vhodné, zavolat do věznice a domluvit postup se sociálním pracovníkem ve věznici. Stejně tak by se měl domluvit se sociální Váš partner. Pokud jde o konkrétní dokumenty, je postup úplně stejný, jako, kdyby byl Váš partner na svobodě. Pokud jde o samotný obřad, tam, už záleží na mnoha faktorech. Jsou v zásadě možné 3 varianty. Svatba ve věznici (nejpravděpodobnější), svatba během vycházky na svobodě (záleží na věznici, chování atd.), svatba v zastoupení (při extremní nebezpečnosti). Komplikace by mohla nastat, pokud byste chtěli církevní sňatek, tam je třeba věc ještě řešit s kaplanem věznice. Velmi přitom všem záleží na konkrétní věznici a ochotě zaměstnanců, stejně tak na chování partnera ve výkonu trestu. Obecně doporučuji, se sňatkem počkat až po propuštění.

    Al Paso

    (9.7.2020 - 7:56)

    Odpověď jsem dostala téměř okamžitě
    aktuálně je to tedy takto:
    svatby ve věznici možné jsou, ale nyní je zatím na podobné akce i besedy embargo, ale posílám Vám podmínky ke svatbě, jen podotýkám, že každá věznice to může mít jinak.
    -Odsouzený si napíše žádost o umožnění svatby, řediteli věznice. (vzor mohu zaslat na e-mail)
    – Pokud ŘV svatbu povolí, další náležitosti zařizuje nevěsta na matrice v místě bydliště. Domluví také, aby se příslušná matrika domluvila s matrikou příslušnou věznici. Ta potom domluví se soc pracovníkem možný termín svatby.
    – Při samotném obřadu jsou přítomny osoby, které soc. pracovník nahlásí řediteli věznice a požádá o jejich povolení vstupu.
    Přítomen je i sociální pracovník, který zajišťuje plynulý průběh svatby.

     Petra

     (9.7.2020 - 8:56)

     Děkuju za odpověď.

   Václav Hošek

   (17.7.2020 - 23:58)

   Ok,můžete mi tedy blížší info zaslat na hosek.vasekaseznam.cz a bydliště mám na Praze 13 Stodůlkách,na MU Prahy 13 Děkuji

  Petra 1

  (14.7.2020 - 10:28)

  Dobrý den,
  ráda bych požádala o radu jak řešit úhradu nákladu za neúspěšné dovolání. Partner je ve výkonu trestu, zatím není pracovně zařazen. Finanční prostředky nemá.
  Je možné, aby požádal o splátkový kalendář? Pokud ano, jak by prosím žádost měla vypadat? Má vůbec nějaké možnosti uhradit náklady z výkonu trestu?

  Velmi děkuji za radu

   právník

   (14.7.2020 - 21:59)

   Vážená paní Petro 1,
   kolegyně ze sociální poradny mě požádala o zodpovězení dotazu, neboť Vaše otázka je spíše právní. Za neúspěšné dovolání je vybírán soudní poplatek ve výši 10.000 Kč, další náklady pak spočívají v úhradě právních služeb obhájci, ale na to se zřejmě neptáte. Pokud Váš dotaz směřuje pouze na soudní poplatek, pak je možné požádat soud o jeho splácení. Z praxe vím, že splátky jsou odsouzeným běžně povoleny, a to dokonce velmi mírné. Soud je v tomto zpravidla vstřícný, důležité je, že odsouzený pravidelně splácí. Formulář žádosti o splátky jsem žádný nezaznamenal, ale žádost musí splňovat jen ty nejzákladnější formální náležitosti, takže požádat zvládne každý. Ze žádosti tedy musí být zřejmé, kdo žádá, koho žádá a čeho se domáhá (a samozřejmě podpis žadatele). Doporučuji, aby partner v této věci kontaktoval soud, aby z toho v budoucnu nebyla zbytečná exekuce. Snad bude Váš partner ve výkonu trestu brzy pracovně zařazen – v takovém případě bude moci hradit splátky z odměny za vykonanou práci.

  Petra 1

  (15.7.2020 - 13:18)

  Dobrý den,
  děkuji moc za odpověď. Ještě mám doplňující dotaz. Výši splátek navrhuje odsouzený nebo je určí soud, pokud žádosti vyhoví? Předem velmi děkuji.

  Al Paso

  (16.7.2020 - 9:31)

  Dobrý den,
  navrhuje partner, soud se k výši může vyjádřit

  Petra 1

  (16.7.2020 - 11:58)

  Dobrý den,
  moc Vám děkuji.

  Nikola Pechová

  (25.7.2020 - 9:35)

  Dobrý den prosím nějaká nezisková organizace pro věznici v Karviné? Nebo na koho se obrátit? Dekuji

  Markéta

  (8.8.2020 - 10:10)

  Dobrý den, prosím přítel odsouzený na 5 měsíců, nástup v polovině června si chce zažádat o podm. propuštění v polovině trestu v Pouchově, myslíte, že je šance? Je prvotrest, pracuje tam, chodí na kroužky. A ještě dotaz je lepší, aby podal žádost sám nebo za něj advokát? Moc děkuji za odpověď

Vložit dotaz/komentář