Sociální poradna

V rámci sociální poradny, vám odpovídají zaměstnanci a spolupracovníci sociální služby AL PASO, Oblastní charity Třebíč.  Jsme velmi vděční za tuto možnost profesionální spolupráce. Na kolegy se můžete obracet s dotazy na věci týkající se sociální situace odsouzených, jejich dětí a rodin, také k zajištění bydlení, zaměstnání i rady týkající se provázení blízkých i vězněných osob. Své dotazy můžete psát v diskuzi níže, případně na mail alpaso@obase.cz.

44 komentáře v “Sociální poradna

  Jana

  (22.10.2020 - 7:54)

  Dobrý den, chci se zeptat. Mám manžela ve vězení. Platíme ale hypoteku. Mám nějakou možnost odkladu splátek, nebo nějakou státní pomoc. Díky

  AL PASO

  (22.10.2020 - 8:24)

  Dobrý den Jano,

  výkon trestu není důvodem pro odložení splátek. Na druhou stranu každá banka nabízí nějakou možnost odkladu nebo pozastavení splátek. Většinou jsou to ale jen tři měsíce. Ještě mě taky napadá možnost refinancování – změny výše splátek tak, abyste byla schopná splácet je i z jednoho platu, bude to asi nevýhodné, ale alespoň Vám neporoste dluh a nebude hrozit exekuce.

  Všechny tyto podmínky má každá banka individuální, je třeba zajít přímo do banky a poptat se tam.

  přeji Vám hodně štěstí Al Paso

  Kateřina

  (26.11.2020 - 13:37)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je možnot svatby, když mám přítele ve vazební věznici.

  Děkuji za odpověď

  Al Paso

  (27.11.2020 - 14:25)

  Dobrý den paní Kateřino!
  Tímto tématem jsme se již zabývali v minulosti.

  V první řadě je třeba zajít na matriku ve městě, kde Váš partner vykonává trest. Zároveň je vhodné, zavolat do věznice a domluvit postup se sociálním pracovníkem ve věznici. Stejně tak by se měl domluvit se sociální Váš partner. Pokud jde o konkrétní dokumenty, je postup úplně stejný, jako, kdyby byl Váš partner na svobodě. Pokud jde o samotný obřad, tam, už záleží na mnoha faktorech. Jsou v zásadě možné 3 varianty. Svatba ve věznici (nejpravděpodobnější), svatba během vycházky na svobodě (záleží na věznici, chování atd.), svatba v zastoupení (při extremní nebezpečnosti). Komplikace by mohla nastat, pokud byste chtěli církevní sňatek, tam je třeba věc ještě řešit s kaplanem věznice. Velmi přitom všem záleží na konkrétní věznici a ochotě zaměstnanců, stejně tak na chování partnera ve výkonu trestu. Obecně doporučuji, se sňatkem počkat až po propuštění.

  Připojuji ještě odpověď sociální pracovnice z jedné věznice

  svatby ve věznici možné jsou, ale nyní je zatím na podobné akce i besedy embargo, ale posílám Vám podmínky ke svatbě, jen podotýkám, že každá věznice to může mít jinak.
  -Odsouzený si napíše žádost o umožnění svatby, řediteli věznice. (vzor mohu zaslat na e-mail)
  – Pokud ŘV svatbu povolí, další náležitosti zařizuje nevěsta na matrice v místě bydliště. Domluví také, aby se příslušná matrika domluvila s matrikou příslušnou věznici. Ta potom domluví se soc pracovníkem možný termín svatby.
  – Při samotném obřadu jsou přítomny osoby, které soc. pracovník nahlásí řediteli věznice a požádá o jejich povolení vstupu.
  Přítomen je i sociální pracovník, který zajišťuje plynulý průběh svatby.

  Ještě bych dodala, že pokud jde o vazební věznici, tak se zde povolují svatby výjimečně

  Al Paso

  Zuzana

  (27.12.2020 - 2:03)

  Zdravím. Mam přítele v Heřmanicich a chtěl by preradit do Znojma (skrz rekvalifikační kurz na kuchaře co se dá ve Znojmě udělat). Má to cenu teď zkoušet v období coronavidu a hlavně nouzového stavu??? Předem moc děkuji za Vaši radu a odpověď. S pozdravem Zuzana

   Al Paso

   (4.1.2021 - 8:46)

   Dobrý den paní Zuzano!
   Omlouvám se za pozdní odpověď, ale čerpala jsem dovolenou.
   Rozhodně zkuste zažádat, za to nic nedáte. Dobré je, abyste zažádala Vy i Váš přítel, popište situaci a důvody, proč by jeho přemístění bylo pro Vás přínosem.
   Zkušenost nyní není příliš dobrá, pokoušeli jsme podávat žádosti v době pandemie a bohužel buď byly zamítnuty (kapacitní důvody), nebo nedošlo k eskortě i několik měsíců.
   S pozdravem Al Paso

  Lucie

  (29.12.2020 - 18:03)

  Dobrý den, mám přítele ve vězení. Chce přiznat otcovství k již narozené dceři. Mě matrika odkázala na věznici. Přítele odkázala na naší matriku. Můžete mi poradit jak postupovat? Děkuji za odpověď

   Al Paso

   (4.1.2021 - 9:07)

   Dobrý den Lucie!
   Omlouvám se za odpověď se zpožděním, ale čerpala jsem dovolenou.
   Zjišťovala jsem možnosti řešení na vícero matrik.
   Matrika není povinná Vašeho partnera ve VTOS navštívit, dělají to neradi a každá matrika má jiný postup (bohužel).
   V ideálním případě to funguje tak, že Vy dojdete na matriku, sdělíte iniciály partnera a sepíšete žádost, tu oni pošlou na matriku místa VTOS partnera a z matriky jej navštíví pracovník, který ověří jeho totožnost a sepíše protokol.
   Pokud mi podáte informaci, kde ve VTOS je Váš partner a na jaké matrice je hlášeno Vaše dítě, pokusím se zjistit konkrétní postup. V případě, že to matrika řešit nechce, tak se dá postupovat v rámci žádosti na soud.
   S pozdravem
   Al Paso

  Nikola

  (3.1.2021 - 14:49)

  Dobrý den prosím vás chtěla jsem se zeptat přítel je nyní ve výkonu sice bydlím i rodičů ale nemáme nejlepší vztahy,přítel má teď 7.1 PP k půlce tak doufáme že ho pustí… A tím jsem se chtěla zeptat zda jsou nějaké možnosti sehnání bydlení s přítelovi strany nebo nějakou radu kam se obrátit..? Dekuji

   AL PASO

   (4.1.2021 - 9:43)

   Dobrý den, slečno/paní Nikolo,

   v prvé řadě záleží na tom, jaké bydlení přítel preferuje a zdali chcete bydlet společně s ním.
   Pokud sháníte bydlení pouze pro něj nebo je shání pouze přítel sám, je možné se obrátit přímo v obci/městě, kam se chce přítel po propuštění nastěhovat, na sociálního kurátora (sídlí na městském úřadě na sociálním odboru) popř. také oslovit Probační a mediační službu v příslušném okresu, kam po případném PP bude Váš přítel docházet (kontakt na ni lze vyhledat zde: https://www.pmscr.cz/). Zde by mu měli poradit, kde je možnost žádat o ubytování. Taktéž sociální kurátor má přehled o možnostech ubytování v daném okresu/městě a různých typech ubytování (azylového typu, o ubytovnách, na který je poskytována sociální podpora od státu apod.).
   Dále je možnost vyhledat ubytování v azylových domech. Azylové domy jsou však většinou oddělené, zvlášť pro muže a ženy, pokud nejde o rodinu s dětmi. Více najdete zde: https://azylaky.cz/.
   Někdy nabízí některé firmy nebo prostřednictvím pracovních agentur spolu se zaměstnáním také ubytování. Do vyhledávače na internetu zadáte „práce s ubytováním“ a danou obec/město a zjistíte, jaké možnosti se ve Vašem okolí nabízejí.
   Přespání (jedná se pouze o ubytování přes noc) nabízejí také různé noclehárny. Opět lze zadat na internetu „noclehárny“ a danou oblast a uvidíte nabídku nocleháren ve Vašem okolí.
   Pokud jste z Kraje Vysočina nebo se do něj chcete do něj Vy nebo Váš přítel nastěhovat, můžete nás kontaktovat přímo na našem emailu: alpaso@obase.cz, kde Vám či Vašemu příteli můžeme poradit více konkrétněji.

   S pozdravem a přáním dobrého vykročení do nového roku 2021 AL PASO

  Jakub

  (18.1.2021 - 14:10)

  Dobrý den,

  jsem sociální pracovník. Spolupracuji s klientkou, jejíž manžel je od července ve vazební věznici. Klientce z hmotné nouze přišlo nyní, v lednu 2021, rozhodnutí, že má povinnost vrátit přeplatek za dávky, jelikož prý „nedoložila pracovnici hmotné nouze doklad o tom, že pan XX nastoupil dne XX do výkonu vazby“.

  Klientka má nyní vracet více než 10 tisíc korun, aniž by byla k doložení pobytu manžela ve vazbě během předchozích měsíců vyzvána. Potvrzení pobytu ve vazbě navíc měl dokládat sociální pracovník z vazební věznice.

  Podobnou situaci jsem nikdy neřešil a chtěl bych se zeptat na možnosti odvolání. Může vůbec chtít hmotná nouze po klientce doložení pobytu manžela ve vazbě? Není to právě povinností vazební věznice? Předem moc díky za jakékoli vyvsvětlení, návod, atd.

  Jakub

   AL PASO

   (19.1.2021 - 22:28)

   Dobrý den, pane Jakube,

   děkujeme za Váš dotaz.
   Manžel klientky byl v době podání žádosti o dávky v HN, pokud to dobře chápu, osobou společně posuzovanou spolu s Vaší klientkou, a proto jim byla vypočítána určitá výše dávky vázána na tuto skutečnost.
   Vzhledem k tomu, že se pobyt manžela klientky změnil (již neužívá společný obytný prostor s klientkou), došlo ke změně skutečností a tím pádem i ke změně výše přiznané dávky.
   Jednou z povinností žadatele o dávku (a společné posuzovaných osob) je do 8 dnů po změně skutečností oznámit změny, ke kterým došlo, a to ÚP, který dávku vyplácí. Viz více § 49 Povinnosti a odpovědnost žadatele, příjemce dávky a osoby společně posuzované Zákona č. 111/2006 Sb. Zde proto může ÚP po klientce požadovat, aby doložila změny, ke kterým došlo (změna pobytu manžela). Toto potvrzení by měla na vyžádání klientky zaslat klientce věznice (sociální pracovník věznice). Dohodly se skutečně na tom, že toto potvrzení zašle věznice přímo na ÚP?
   Pokud ano, může Vaše klientka zkusit podat odvolání s tím, že se dohodla s vazební věznicí, že doložení pobytu na oddělení hmotné nouze zašlou sami (pokud to má např. písemně věznicí potvrzeno, že se takto dohodli). Obávám se však, že dle vět uvedených v zákoně tak měla učinit ona sama (předat ÚP doklad o pobytu manžela zaslaný sociálním pracovníkem věznice), a že jí odvolání proto bude zamítnuto. Navíc pak může mít další výdaje za náklady v řízení. Viz § 79 Náklady řízení.

   V zákoně je dále uváděno, že pokud ÚP zjistil, že se skutečnosti společně posuzovaných osob změnily a dávka byla vyplácena v uvedené výši neoprávněně, může požadovat, aby byly neoprávněně vyplácené dávky vráceny. Klientka však může ÚP požádat o to, aby tyto dávky, které bude vracet, jí byly strhávány v malých částech z dalších následně vyplácených dávek, aby klientce zůstala alespoň minimální část na bydlení a živobytí (viz více § 51 Přeplatky). Podílet se na těchto splátkách pak bude dle posouzení ÚP bude buď klientka sama, nebo oba manželé společně (viz § 51 Přeplatky (4).
   Protože zde cituji ze zákona, ale neznám všechny okolnosti, další podrobnosti okolo klientčiny situace, doufám, že tento postup půjde u Vaší klientky uplatnit, že jí ÚP vyhoví.
   Klientka se v této své záležitosti může dále obrátit o radu na občanskou poradnu a poradit se o dalším postupu také zde.

   Přejeme zdárné dořešení celé situace.
   S pozdravem AL PASO.

   Nikola

   (20.1.2021 - 18:56)

   Dobrý den, ano chceme s přítelem bydlet společně, obraceli jsme se na heimstaden v Karviné ti nám odpověděli, že díky tomu že jsme v exekuci nám nepomůžou…A co se týka Pms řeším s níma problém, jelikož přítel je ve výkonu věznici v Karviné a podle probačního úředníka podal žádost přítel bez nich tudíž spolupráce není možná… Je to tam velmi složité tvrdí nám,že dokud on sám nerozhodné přítel šanci domů se nedostane, i když se chová řádně má pochvaly… ale prostě není podle probačního tak se domů nedostane,jelikož neposlouchá na slovo.. Takže od nich nic nechceme… Ale přeci to je psychické vyhrožování, já s dětmi tohle jednání snašíme špatně kor v této době bez návštěv atd.. A odsouzený obzvlášt… 🙁 🙁 Dát se obrátit na spolupráci s PMS asi se neobracím na vás … Děkují

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.