Sociální poradna

V rámci sociální poradny, vám odpovídají zaměstnanci a spolupracovníci sociální služby AL PASO, Oblastní charity Třebíč.  Jsme velmi vděční za tuto možnost profesionální spolupráce. Na kolegy se můžete obracet s dotazy na věci týkající se sociální situace odsouzených, jejich dětí a rodin, také k zajištění bydlení, zaměstnání i rady týkající se provázení blízkých i vězněných osob. Své dotazy můžete psát v diskuzi níže, případně na mail alpaso@obase.cz.

80 komentáře v “Sociální poradna

 • Petra

  (27.3.2021 - 16:51)

  Jsem z toho všeho špatná, z týhle doby! :'(

  • AL PASO

   (7.4.2021 - 10:15)

   Dobrý den Petro,

   ani nevíte, jak Vám rozumím. Doba je těžká a myslím, že na nás všechny dopadá, čím dál víc. Budete-li si chtít někdy promluvit, neváhejte se ozvat na mail alpaso@obase.cz

   S pozdravem AL PASO

  • AL PASO

   (7.4.2021 - 10:16)

   Dobrý den Petro,

   ani nevíte, jak Vám rozumím. Doba je těžká a myslím, že na nás všechny dopadá, čím dál víc. Budete-li si chtít někdy promluvit, neváhejte se ozvat na mail alpaso(zavináč)obase.cz

   S pozdravem AL PASO

 • Lucie

  (30.3.2021 - 18:53)

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat, mám kamaráda ve vězení,píšeme si dopisy,a pokaždé v jeho dopise je na každé stránce natiskle razítko “Zn.39/08″, nikde jsem nedohledala co to znamená,předem děkuji.

  Psala jsem vám už jednou a neodpověděli jste mi,dekuji

  • AL PASO

   (7.4.2021 - 10:08)

   Dobrý den Lucie,

   ještě jednou se omlouvám za prodlení s odpovědí, bohužel i nám tato příšerná doba komplikuje život a často nestíháme vše tak, jak bychom si přáli.

   Ještě jednou se omlouvám a odpověď máte v dřívějším dotazu.

   S pozdravem AL PASO

 • anonym

  (16.4.2021 - 8:58)

  Dobrý den, mám dotaz ohledně možnosti návštěvy dítěte ve věznici. Otec dítěte je nyní v trestní věznici. Po rozchodu s matkou dítěte bylo dítě svěřeno do výhradní péče matce a bylo soudem stanoveno, že každých 14 dní bude mít dítě otec přes víkend. Nyní je ve výkonu trestu a má zájem svého tříletého syna vidět. Po telefonickém rozhovoru s matkou dítěte mu bylo sděleno, že odmítá syna přivézt na návštěvu do věznice. Vzdálenost v tomto případě není překážkou, protože trestní věznice je vzdálená od místa bydliště matky a syna cca 20 km. Není opodstatnělý ani důvod, že by se syn otce bál nebo ho nechtěl vidět, protože měl k němu dosud kladný vztah a pravidelně ho vídal. Nabízí se možnost, že syna doprovodí na návštěvu do věznice jeho blízká příbuzná, aby tam matka dítěte nemusela osobně, ale i tato varianta byla ze strany matky zamítnuta.
  Otázka zní: Má otec dítěte nějakou oporu v zákoně, aby takzvaně donutil matku dítěte, aby mu umožnila svého syna vidět po dobu výkonu trestu? (OSPOD? nějaká neziskovka? soud?)
  Děkuji moc za odpověď.

  • AL PASO

   (19.4.2021 - 12:20)

   Dobrý den,

   Ze zákona by právo rodiče stýkat se s dítětem mělo být omezeno pouze soudně a to i v případě, že se jedná o rodiče ve výkonu trestu. Jestli je takový styk pro dítě vhodný, to už je jiná věc, záleží samozřejmě na vztazích dítěte s rodičem, osobnosti dítěte apod.

   Cituji z příručky společnosti ZA BRANOU:

   „Byl/a jsem odsouzen/a k výkonu trestu odnětí svobody. Mám právo se stýkat se svým dítětem?

   Obecně máte právo na styk se svým dítětem (§ 887 až 891 OZ). Toto právo může omezit jen soud svým rozhodnutím. Soud může určit podmínky styku. Při svém rozhodování bude soud zvažovat, zda a v jakém rozsahu je styk v zájmu dítěte a stanoví četnost a formu styku.
   Měl/a byste mít právo na přímý (osobní návštěvy) i nepřímý (zejména telefonický a korespondenční kontakt). Vždy ovšem záleží na rozhodnutí soudu. Soud může v odůvodněných případech omezit zejména Vaše právo na přímý kontakt s dítětem, není-li v zájmu dítěte.
   Je skutečnost, že má návštěva dítěte proběhnout ve věznici, důvodem pro její neuskutečnění?

   Tato skutečnost sama o sobě by neměla být důvodem pro neuskutečnění/zákaz návštěvy dítěte ve věznici.“

   v případě, že by Vás zajímalo celé znění této příručky, najdete ji na rodinyveznu.cz/2-uncategorised/71-vydali-jsme-prava-rodice-ve-vezeni

   S pozdravem AL PASO Vysočina

 • Ala

  (1.6.2021 - 10:36)

  Dobrý den,
  Měla bych zájem přihlásit se k nějakému sdružení poradíte mi prosím ?(napište prosím sz) děkuji

  • AL PASO

   (8.6.2021 - 13:02)

   Dobrý den Alo,

   nerozumím asi úplně Vaší prosbě a ani nevím, kam bych Vám měla psát SZ.
   Napište mi prosím bližší informace na e-mail alpaso(zavináč)obase.cz

   děkuji, s pozdravem AL PASO

 • Kateřina

  (8.6.2021 - 20:36)

  Dobrý večer, chtěla bych se poradit. Přítel bude chtít žádat o předběžné propuštění. Je mi jasné, že potřebuje prislib na práci. Kde se můžu obrátit pro tento prislib? Popřípadě jaký další příslib či dokument by bylo dobré sehnat? Děkuji

 • Kateřina

  (8.6.2021 - 20:38)

  Dobrý večer, chtěla bych se poradit, Přítel bude chtít žádat o předběžné propuštění. Je mi jasné, že potřebuje prislib na práci. Kde se můžu obrátit pro tento prislib? Popřípadě jaký další příslib či dokument by bylo dobré sehnat? Děkuji

  • AL PASO

   (21.6.2021 - 6:31)

   Dobrý den Kateřino,

   S přísliby to není tak jednoduché. Oficiálně se říká, že by měl být příslib práce a příslib ubytování, ale není to nutné. Soudce může vyhovět žádosti o PP i bez příslibů a na druhou stranu může žádost zamítnout, i když přísliby budou…

   Ale ptáte-li se, kde k ním přijít… příslib ubytování může dát kdokoliv, u koho bude přítel po výstupu bydlet, vy, rodiče, atd.

   S přísliby zaměstnání už je to horší, to většinou nikdo dát nechce. Jediná možnost je buď někdo známý, kdo má nějakou firmu nebo třeba bývalý zaměstnavatel v případě, že s ním má přítel dobré vztahy a že by byl ochoten ho znovu přijmout. Neznámému člověku dopředu většinou nikdo nic neslíbí.

   Hodně štěstí,
   S pozdravem AL PASO Vysočina

 • Barbora

  (26.6.2021 - 11:27)

  Dobrý den, já vůbec nevím na koho se obrátit ani zda jmuj dotaz patří sem, ale opravdu jsem už n apokraji sil.
  Chci se zeptat můj přítel, byl zadržen v úterý v Rakousku nevím proč, ani co se stalo. Víme jen, že je vážené stíhán. Máte prosím někdo zkušenost jak to v Rakousku chodí? A když neznám přesnou adresu zda mohu napsat do jakékoliv věznice v Rakousku a dopis bude doručen. Děkuji moc za odpověď. Celá rodina jsme úplně zoufalá. Nikdo nam nic nesdeli, protože je to v kompetenci Rakouské policie.

  Navigace komentářů

  • AL PASO

   (2.7.2021 - 11:06)

   Dobrý den Barboro,

   je mi líto, ale opravdu nevím, jak to chodí v Rakousku. Zkuste se ale kouknout na stránky e-justice.europa.eu je tam spousta zajímavých a důležitých informací, třeba tam najdete i ty, které zajímají Vás.

   Hodně štěstí,
   S pozdravem AL PASO Vysočina

 • Kateřina

  (10.7.2021 - 20:49)

  Dobrý večer, vůbec nevím, jak se mám chovat a zvládnout situaci… Přítele vzali na konci října do vazby, v březnu jsme se po 4mesicich viděli u soudu, soud nám dovolil asi 3minuty na promluvení.. a příští měsíc by nám měla vyjít návštěva. Pojedu přes 7hodin a ještě bez dětí, máme spolu ročního syna a v květnu se nám narodila dcera. Nevyšlo nám přeložení do Heřmanic. Vůbec nevím, jak se při takové návštěvě chovat, je to bez něj dost náročné, výstup má příští rok v květnu.. ale nevím, jak zvládnout návštěvu, protože dokud byly Skype, tak po těch dvaceti minutách jsem to vždy obrečela, ale nevím, jak zvládnu návštěvu

  • AL PASO

   (14.7.2021 - 10:27)

   Dobrý den Kateřino,

   věřím, že současná situace je pro Vás velmi složitá a psychicky náročná.

   Co se týče formálního průběhu návštěvy, v každé věznici je to trošku jinak, ale vždy Vás budou zaměstnanci instruovat. Obecně s sebou nesmíte mít žádné ostré předměty, záznamová zařízení, zbraně apod. zároveň je důležité, abyste s sebou měla určitě doklady.

   Potřebujete-li se svěřit ohledně psychické zátěže při návštěvě ve věznici, neváhejte nás kontaktovat na mailu alpaso(zavináč)obase.cz a můžeme si o tom promluvit. Zároveň existují i další organizace podporující rodiny odsouzených například Mezinárodní vězeňské společenství, Rubikon nebo Za branou. Pokud je psychická zátěž opravdu velká, což ve Vaší situaci zřejmě je, doporučovala bych Vám také obrátit se na odborníka – psychologa, psychoterapeuta… existují i poradny pro rodinné příslušníky odsouzených, které jsou zdarma například psychologická poradna Manžel v base.cz

   Přeji Vám mnoho sil a v případě potřeby se určitě ozvěte,
   s pozdravem Al PASO Vysočina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.