Co zajistit před podáním žádosti o propuštění

Co zajistit před podáním žádosti o podmíněné propuštění

Pozor. Žádost o PP smíte podat jen jednou za půl roku. Tedy se snažte připravit maximálně:

 1. Mít správně podanou žádost. To znamená vyjasněné termíny podání. A vaše podání by mělo mít určitou strukturu. Soudy si na to potrpí. (vzor – Žádost o podmíněné propuštění)
 2. Mít 1. PSVD (Výklad pojmů). Je to úplný základ, který soudy vyžadují. Pokud ji nemáte, a jste v trestu déle než 9 měsíců, žádost o PP má velmi malou šanci na úspěch. Je to podstatné pro splnění jedné ze dvou podmínek pro PP. Tedy větu ,,svým jednáním prokázal polepšení“.
 3. Připojení blízkých osob. Je vždy dobré, když soud vidí, že za vámi někdo stojí a nevypustí vás na ulici.(vzor zde)
 4. Potvrzení o bydlení. Bývá právě součástí připojení blízkých (vzor zde)
 5. Potvrzení o zaměstnání. Je vždy dobré, máte-li potvrzení o  tom, že vás někdo zaměstná. Nedoporučuje se však systém ,,kamarád vám dá razítko“. Soudci nejsou hloupí, můžou si to proklepnout, a jste nahraní. To raději bez toho. (Potvrzení o zaměstnání)
 6. Jestliže máte dluhy, připravte si pro soudní jednání plán na vyrovnání, až budete na svobodě. Neslibujte však nereálné.
 7. Pokud můžete, začněte spolupracovat s nějakou organizací zajišťující uplatnění vězňů po propuštění. Mohou Vám o tom napsat zprávu k soudu. Doporučené neziskovky. Neziskovky
 8. Pokud můžete, vezměte si advokáta, jestliže nevíte koho, napište na pravnipomoc@obase.cz a podle věznice doporučíme.

V ideálním případě to podá nějaká organizace za vás. Má to mimo jiné výhodu v tom, že to může podat kdykoli znovu (není vázána 6 měsíční lhůtou). Ovšem tam bych také velmi opatrně volil, jaká a za jakých podmínek. Nedělejte to na oko a nenechte se podvést, některé organizace vás po propuštění mohou dokonce vydírat a tahat z vás peníze. Soudci jsou velmi podezíraví a rozklíčují, co je na oko.

Ani pokud máte vše stoprocentní, nemusí PP vyjít. Vždy jde o úvahu soudce. Na podmíněné propuštění ani při splnění všech podmínek není právní nárok.

Související články:

 

 

 

12 komentáře v “Co zajistit před podáním žádosti o propuštění

 • Anna

  (22.9.2020 - 0:05)

  Dobrý den, bratr bude žádat díky novele zákona o podmínečné propuštění a potřebuje příslib bydlení. Mám dotaz, zda-li je třeba napsat příslib bydlení dle daného vzoru nebo jestli stačí jenon obyčejný písemný a podepsaný souhlas s tím, že u mě může bydlet? Bydlím v nájmu, takže jestli je možné, že by si u soudu zjišťovali, jestli jsem s danou skutečností seznámila pronajímatele a jestli je opravdu nutné dokládat kopii najemní smlouvy.

  • obase.cz

   (22.9.2020 - 21:12)

   Dobrý den. V ideálním případě je dobré doložit všechny dokumenty. Ale i vaše prohlášení by mohlo stačit. Záleží na soudci. O.

   • Martina

    (9.5.2023 - 13:27)

    Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak by mělo vypadat připojení se blízkých osob k žádosti podmínečného propuštění? Odkaz který je u bodu 3 nelze otevřít, děkuji

    • obase.cz

     (16.5.2023 - 19:38)

     Dobrý den. Už by měl být dostupný. O.

 • Monika

  (29.9.2020 - 11:03)

  Dobrý den chci se zeptat muž bude mít soud o podmínečnémpropuštění chci se zeptat to bude propuštěn ihned po skončení soudu nebo jak to chodí kdyby soud dopadl Dobře.Děkuji Monika

  • obase.cz

   (29.9.2020 - 20:11)

   Dobrý den. Jsou možné 3 varianty. 1. propustí ho ještě ten den. 2. Nepropusti ho. 3. Propustí ho za několik dní. Podrobnosti si můžete přečíst na stránce o podmíněném propuštění. O.

 • Katka

  (27.9.2021 - 21:42)

  Dobrý den, můj přítel dostal dohromady 18 měsíců(ve věznici v Břeclavi) za alimenty k tomu pozdní nástup o 3 měsíce(nástup měl 30.12.2021, ale nastoupil 30.3.2021) a jestě mu propálili podmínku. Chce si za měsíc tedy 21.10.2021 žádat o PP. Tak jsem se chtěla zeptat jestli to má vůbec cenu žádat a jaká je podle vás šance, že to výjde nebo naopak ne. Děkuji předem za odpověd.

  • Radka

   (21.9.2023 - 21:59)

   Dobrý den, priteli zbývá 36 měsíců do výstupu. Má 3 „diferencku“ a o 2 může žádat v březnu. (20 let zabití) Jsou povinni mu ji dát, i když poslední půl rok seká latinu? A jaký je proces po 2 difer. podmínecneho propuštění? Je nějaká šance? Diky

 • Jiří Orava

  (6.11.2023 - 19:01)

  Dobrý den, proklik vzor připojení blízkých osob a potvrzení o bydlení není funkční :-), existuje varianta jak bych se k tomu mohl dostat. Díky moc.

  • obase.cz

   (10.11.2023 - 19:55)

   Dobrý den. Pracujeme na opravě.

 • Voříšková

  (31.12.2023 - 22:10)

  Dobrý den,
  odkaz na vzor připojení blízkých osob a potvrzení o bydlení není funkční. Manžel má možnost PP 16.1.2024. Je možné jej získat také jinde?
  Předem děkuji za odpověď.

  • obase.cz

   (3.1.2024 - 9:23)

   Dobrý den. Opravím a bude funkční. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.