Co zajistit před podáním žádosti o propuštění

Co zajistit před podáním žádosti o podmíněné propuštění

Pozor. Žádost o PP smíte podat jen jednou za půl roku. Tedy se snažte připravit maximálně:

  1. Mít správně podanou žádost. To znamená vyjasněné termíny podání. A vaše podání by mělo mít určitou strukturu. Soudy si na to potrpí. (vzor – Žádost o podmíněné propuštění)
  2. Mít 1. PSVD (Výklad pojmů). Je to úplný základ, který soudy vyžadují. Pokud ji nemáte, a jste v trestu déle než 9 měsíců, žádost o PP má velmi malou šanci na úspěch. Je to podstatné pro splnění jedné ze dvou podmínek pro PP. Tedy větu ,,svým jednáním prokázal polepšení“.
  3. Připojení blízkých osob. Je vždy dobré, když soud vidí, že za vámi někdo stojí a nevypustí vás na ulici.(vzor zde)
  4. Potvrzení o bydlení. Bývá právě součástí připojení blízkých (vzor zde)
  5. Potvrzení o zaměstnání. Je vždy dobré, máte-li potvrzení o  tom, že vás někdo zaměstná. Nedoporučuje se však systém ,,kamarád vám dá razítko“. Soudci nejsou hloupí, můžou si to proklepnout, a jste nahraní. To raději bez toho. (Potvrzení o zaměstnání)
  6. Jestliže máte dluhy, připravte si pro soudní jednání plán na vyrovnání, až budete na svobodě. Neslibujte však nereálné.
  7. Pokud můžete, začněte spolupracovat s nějakou organizací zajišťující uplatnění vězňů po propuštění. Mohou Vám o tom napsat zprávu k soudu. Doporučené neziskovky. Neziskovky
  8. Pokud můžete, vezměte si advokáta, jestliže nevíte koho, napište na pravnipomoc@obase.cz a podle věznice doporučíme.

V ideálním případě to podá nějaká organizace za vás. Má to mimo jiné výhodu v tom, že to může podat kdykoli znovu (není vázána 6 měsíční lhůtou). Ovšem tam bych také velmi opatrně volil, jaká a za jakých podmínek. Nedělejte to na oko a nenechte se podvést, některé organizace vás po propuštění mohou dokonce vydírat a tahat z vás peníze. Soudci jsou velmi podezíraví a rozklíčují, co je na oko.

Ani pokud máte vše stoprocentní, nemusí PP vyjít. Vždy jde o úvahu soudce. Na podmíněné propuštění ani při splnění všech podmínek není právní nárok.

Vložit dotaz/komentář