Návštěvy ve vězení

Návštěvy ve vazbě

Ve vazbě máte nárok na 2 hodiny návštěv během 14 dnů. Návštěvy pak probíhají ve většině vazebních věznic v boxech, kde sedí na jedné straně obviněný a na druhé návštěva, při příchodu a odchodu máte právo na políbení, obejmutí, poté oficiálně nic. Je ovšem pravda, že většina zaměstnanců jsou taky lidé a nemají problém s lehkými projevy náklonnosti.

Většina vazebních věznic věznic neřeší rodinné vztahy návštěvníků obviněných, jedinou výjimkou je tzv. koluzní vazba, kde záleží na vyšetřovateli. K návštěvě ve vazbě potřebujete tzv. navštívenku (potvrzení o povolení návštěvy), občanský průkaz a doporučujeme drobné k nákupu občerstvení.

Jak fungují návštěvy ve výkonu trestu

Ve výkonu trestu máte právo na 3 hodiny návštěv během kalendářního měsíce. Navštěvovat vás mohou osoby blízké, a osoby, které vám pomáhají v naplňování účelu VT (rozhoduje ředitel). Ve většině věznic je pak možnost rozdělení návštěv na dvě po 1,5 hodině. Na návštěvy mohou dorazit za jedním člověkem většinou max. 4 osoby (ředitel může navýšit).

Jako odměnu může odsouzený dostat mimořádné zvýšení doby návštěvy ve věznici až na 5 hodin, to je benefit, který se užívá celkem často ve většině věznic.

Návštěvy ve vězení i návštěvní místnosti se značně liší, podle jednotlivých věznic. Někde se jedná o poměrně příjemné a důstojné prostředí, jinde je to naprostá katastrofa, a zejména pro děti může být takové prostředí dosti traumatizující. Nutno k tomu však dodat, že za většinou zhoršení v tomto směru stojí pašování nelegálních předmětů do věznic, tedy si za to do jisté míry mohou odsouzení sami. Sice to pašování nezabrání, ale věznice si odškrtne políčko ,,provedli jsme opatření“.

Na návštěvu si s sebou nezapomeňte vzít doklad totožnosti, navštívenku, a pokud možno větší množství mincí do automatu s občerstvením. Ve většině věznic máte možnost něco sobě, nebo odsouzenému koupit.

V některých věznicích fungují i návštěvy bez zrakové a sluchové kontroly. To je benefit odsouzeným, který umožňuje vězni potěšit se s rodinnými příslušníky v místnostech připomínajících hotelové pokoje a bez kontroly zaměstnanců VS.  Zejména pro vězně s vyššími tresty je to významný motivační faktor, důležitý také pro ochranu partnerských vztahů.

V některých věznicích dále funguje institut povolení opuštění věznice v souvislosti s návštěvou. Toto je vězni samozřejmě velmi vysoko ceněno a o podobné možnosti se často vedou boje.

Co s sebou na návštěvu

Jednoduše se dá říci, mimo drobných a dokladu totožnosti, bez předchozí domluvy raději nic. Dejte si pozor, ať s sebou omylem nevezmete například mobilní telefon, nebo jiné věci, které jsou ve věznicích zakázané.

Starší diskuze

682 komentáře v “Návštěvy ve vězení

  MArika

  (6.9.2020 - 10:11)

  dobrý den mohu příteli na navsteve koupit neco v automatu kdyz jsou navstevy za sklem ? jedeme na navstevu dekuji

  Petra

  (6.9.2020 - 10:51)

  Dobrý den
  Žijí ve společné domácnosti z mim druhem ve Velké Británii. Od sut byl odvezen a uvězněn do České republiky. Mám jen jeho a 4 malé děti, když byl převezen do cz …Zustala sem tu sama, k vzhledem k šíření viru (Koronavirus)Je problém, a strach cestovat ..je možnost náhrady návštěvy ne jen telefonicky. Děkuji za odpověď

  Tereza

  (10.9.2020 - 20:24)

  Zdtavim, chci se zeptat, jestli nekdo vite, jak to ted momentalne probiha s navstevama ve Svetle nad Sazavou….uz jsou povoleny, nebo muzou odsouzeny stale volat pouze pres skype???

   obase.cz

   (11.9.2020 - 5:17)

   Ano návštěvy jsou povolené. Ale jen dvě osoby a kontakt je zakázaný. O.

    Tereza

    (11.9.2020 - 7:57)

    Jojo to mi je jasny, ze kontakt je zakazany…a zajimalo by me, do kdy to chcou takhle delat!Takze max.2osoby a predpokladam, ze za sklem?uslysime se aspon dobre?dekuji Vam za info

     obase.cz

     (11.9.2020 - 20:57)

     Dobrý den, nejspíš za sklem. Ano většinou je slyšet dobře. Jak dlouho to bude trvat nechci spekulovat. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.