Kázeňské tresty

Kázeňáky, nebo také flastry, lze uložit jen za zaviněné porušení povinnosti, pořádku, nebo kázně. Kázeňáky nemá nikdo rád, zavírají totiž cestu k různým výhodám, posouvání se ve vnitřní diferenciaci, a jednoznačně vám zavírají cestu k podmíněnému propuštění. Pokud máte kázeňák, nemá v podstatě smysl o cokoli takového žádat. K uložení kázeňského trestu je nutné nejdříve sepsat záznam o přestupku, následně by mělo dojít k objasnění skutečností atd… Odsouzený má právo se ke všem skutečnostem vyjádřit, a má stejná práva jako u přestupkového řízení na svobodě. Kázeňský trest musí být přiměřený spáchanému přestupku. Proti rozhodnutí o udělení kázeňského trestu je možné podat stížnost, která nemá odkladný účinek (s výjimkou trestu propadnutí věci). Na podání stížnosti má odsouzený 3 dny ode dne oznámení. Kázeňskou pravomoc má vychovatel, speciální pedagog, vedoucí oddělení výkonu trestu, ředitel věznice a generální ředitel vězeňské služby. O stížnosti rozhoduje ředitel, nebo k tomu zmocněný zaměstnanec vězeňské služby do 5 dnů. Obvykle o stížnosti rozhoduje výchovně nadřízený zaměstnanec. Pokud kázeňský trest udělil ředitel věznice, rozhoduje generální ředitel. Proti tomu je možné se ještě dále domáhat nápravy u soudu, to není možné u trestu důtky, snížení kapesného, zákazu balíčku a pokuty.

Druhy kázeňských trestů:

 1. Důtka – základní kázeňský trest, ukládá se za méně závažné přestupky, snadněji se zahlazuje
 2. Snížení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na dobu 3 měsíců. – Málo užívaný trest
 3. Zákaz přijetí jednoho balíčku v kalendářním roce – užívá se za středně závažná provinění
 4. Propadnutí věci – většinou se ukládá vedle dalšího trestu, souvisí se zabavením nelegálních věcí
 5. Umístění do uzavřeného oddílu s výjimkou aktivit programu zacházení až na 28 dní -tzv. měkká díra, ukládá se za opakované drobnější nebo střední přestupky
 6. Celodenní umístění do uzavřeného oddělení až na 20 dní, tzv. tvrdá díra, ukládá se za závažné přestupky
 7. Umístění do samovazby až na 20 dní – nejtvrdší opatření – tvrdá díra bez možnosti kontaktu s dalšími odsouzenými.

Díra, uzavřené oddělení

V závislosti na jednotlivých věznicích se může výkon kázeňského trestu na uzavřeném oddělení lišit. Nejtvrdší opatření je tzv. tvrdá díra, nebo samovazba, kdy je odsouzený sám v zavřené cele, je mu nošeno jen jídlo, a nemá na posteli ani matraci, tedy mimo dobu určenou ke spánku. Nemůže kouřit, ani pít kávu, není mu umožněno číst nic jiného než Bibli a dopisy. Místo už tak hrozného vězeňského munduru, tzv. sintrů, dostane ještě horší teplákovou soupravu. Jediné, co mu tak zůstává, je hodinová vycházka většinou do koridoru.

V případě mírnější verze, má odsouzený zpravidla možnost číst, a je možné, aby absolvoval nějakou aktivitu z programu zacházení. Každopádně ani tak díra není nic příjemného, a ocitnout se na oddělení kázeňských přestupků na 20 dní je náročné i pro otrlejší povahy.

Zahlazení kázeňského přestupku

Kázeňský přestupek lze zahladit teoreticky, kdykoli dostanete návrh na udělení kázeňské odměny. Prakticky však bývá nejkratší doba zahlazení kázeňského přestupku jedno hodnotící období, tedy 2 – 3 měsíce. Záleží samozřejmě na míře snahy odsouzeného, a především na závažnosti provinění. Může trvat třeba i 2 roky. Pokud je trest zahlazený, musí se na odsouzeného pohlížet, jako by nikdy nebyl potrestán.

62 komentáře v “Kázeňské tresty

 • Fanda

  (8.8.2023 - 17:58)

  Dobrý den chtěl bych se zeptat když se odsouzenému pozastavuje zaměstnání mimo věznici jak dlouho může ten zákaz trvat když to řeknu jednoduše že se tam bavil s někým stravniken?

  • obase.cz

   (13.8.2023 - 11:33)

   Dobrý den. Záleží na rozhodnutí věznice. Neumím Vám odpovědět. O.

 • Lucie

  (14.9.2023 - 9:37)

  Dobrý den, když můj přítel ve valdicich dostal 7 dní na díře, návštěvu mame 30.9 to už nebude na díře
  To bude navsteva za sklem?
  A může se někdy z díry zavolat?

 • Petra

  (18.10.2023 - 23:26)

  Dobrý den chtěla bych se informovat když dostane odsouzeny kazenak a cely si ho odsedí na díře .Tak ze trest splnil .Tak muže mu byt uložena sdelovacka ?a soudem nařízen druhy trest .k výkonu ???Dekuji za odpověď

  • obase.cz

   (22.10.2023 - 16:48)

   Dobrý den. Ano může. O.

 • Fanda

  (31.12.2023 - 20:32)

  Chtěl bych se zeptat dá se změnit program zacházení moc děkuji

  • obase.cz

   (3.1.2024 - 9:22)

   Dobrý den. Ano dá. Měl by se aktualizovat po 3 měsících. O.

 • Karlos

  (30.1.2024 - 21:38)

  Dobrý den,

  opětovně vás žádám o radu.
  Existuje něco, jako tzv. nesmazatelný kázeňský trest? Byť od spáchání uplynul už rok a v mezidobí byla udělena již třikrát pochvala, mocní jsou neoblomní. Odsouzený dostal kázeňský trest za pronesení věci do věznice. Byla to prkonita(ta věc), nicméně řešena až vedoucím VT a ohodnocena 20.dny díry „bez výskoku“ a k tomu přeřazení do III.PSVD a upozornění, že tento kázeňský trest je nezahladitelný a přeřazení do II.PSVD takřka nemožné. Studoval jsem snad všechny možné i nemožné zákony, ale tento termín „nesmazatelný“ evidentně žádný zákon ani řád nezná.
  Umíte poradit, jak v tomto postupovat a kde je možné zjistit oprávněnost tvrzeného?? Abych se přiznal, oddělení prevence je poměrně skoupé na slovo a moc se se mnou nechtějí bavit. Paradoxem je, že před pár dny byla, asi vychovatelem podána žádost na přeřazení do II.PSVD, ale tato byla zamítnuta. Celkem paradox.
  Děkuji za odpověď.

  • obase.cz

   (3.2.2024 - 22:02)

   Dobrý den. Nesmazatelný kázeňský trest neexistuje. Jsou v zásadě 3 možnosti, jak takovou situaci řešit. 1. Dozorující státní zástupce. 2. Krajský soud. 3. Ředitel věznice. O.

 • Anonym

  (13.2.2024 - 9:18)

  Dobrý den,
  Možné je všechno. Pokud se Váš přítel popral na vycházce, je klidně možné, že mu z tohoto důvodu jsou zakázány.

 • Petra

  (13.2.2024 - 14:02)

  Dobrý den, přítel dostal kázeňský trest a to zákaz přijetí jednoho balíčku a navíc bude ještě převezen do věznice s vyšším stupněm( tedy z A do B). Je to možné mít dá se říct dva tresty za jeden prohřešek? Děkuji

  • Anonym

   (14.2.2024 - 10:54)

   Dobrý den,

   Ano, tohle je bohužel možné. Mám zkušenost, kdy bylo uděleno několik represivních opatření v závislosti na udělený jeden kázeňský trest.

  • obase.cz

   (16.2.2024 - 21:24)

   Dobrý den. Ano je to možné. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.