Co nedělat

Co nedělat, mám-li blízkého ve vězení

 1. Schovejte výčitky. Muklík musí vědět, že jste na jeho straně a věřte tomu, že mimo ztracených případů je bezmoc sama o sobě potrestáním.
 2. Neslibujte, co nesplníte. Vaše slovo je jediné, na co by se měl stoprocentně spolehnout.
 3. Nezapomínejte odepisovat.
 4. Nikdy neposílejte peníze nikomu třetímu mimo výkon trestu (o zasílání do výkonu), ať vám bude říkat cokoli. Pravděpodobně je vydírán (a v tom případě je nutné neplatit), případně se jedná o uhrazení drog apod.
 5. Neposílejte nic, na čem se předem nedomluvíte. Můžete tak způsobit drobné potíže.
 6. Nebojte se a nepropadejte panice. Nejde o katastrofu a ač se to nemusí zdát, věznice jsou v podstatě místa velmi bezpečná
 7. Pokud měl váš blízký potíže s drogami, v žádném případě mu nevozte na návštěvu hotovost.
 8. Nenavádějte ho k tomu, ať si pořizuje mobil. Vím, kontakt je fajn, ale bude tam díky tomu déle.

Starší diskuze

 

 

408 komentáře v “Co nedělat

  Hanka

  (13.7.2020 - 7:20)

  Dobrý den, mám ještě dotaz. V pátek jsem dostala od přítele dopis, kde mi píše že bude mít tento týden soud. V dopise byla věta, kterou bohužel více nerozvedl – cituji – ze soudu tě měli kontaktovat…. může to tedy znamenat, že mne uvedl jako kontaktní osobu? Co vůbec znamená termín „kontaktní osoba“ a kdo může kontaktní osobu informovat? Jaké bych měla dostat od soudu informace?
  Opět moc děkuji za rychlou odpověď, je to úžasné, co pro lidi v těchto nesnázích děláte. Hezký den. Hanka.

   obase.cz

   (13.7.2020 - 12:32)

   Dobrý den. Z toho co píšete bohužel nejsem vůbec moudrý. Cokoli mě napadá by pro Vás mohla být zavádějící informace. Soud může například informovat o vzetí do vazby a pod. Ale jen vařím z vody. O.

  Kristina

  (21.10.2020 - 12:18)

  Dobrý den, potřebovala bych se na něco zeptat. Přítel je v Rapoticich. Zhruba před měsícem mu začali téměř každý den dělat namatkove kontroly (fillcungy) za údajné anonymní oznámení na jeho osobu, že má u sebe mobil. Otázka zní, když se podle jeho slov zeptal dozorcu či vychovatele na příčinu a důvod těch kontrol, je pravda, že mu důvod poví? Důvod proč se ptám je ten, že přítel chce po mě zaslání mých lékařských zpráv, které mám po dvou lehčích napadeních od bývalého přítele (otce dcery). Jenže, ty lékařské zprávy jsou čerstvé cca 2-3mesice což už současný přítel už byl ve výkonu trestu a já nechápu proč mu je mám ty l.zpravy zasílat. Podle jeho slov tím údajně může dokázat to, že mu chce někdo jen poškodit a mé lékařské zprávy by on měl jako důkaz ikdyz on samotný u incidentu mezi mnou a bývalým partnerem nebyl. Můžete poradit nejlépe říci pokud toto je možné? Předem moc děkuji

   obase.cz

   (22.10.2020 - 8:13)

   Dobrý den. Zprávy mu můžete poslat, ale nevidím v tom smysl, ani nechápu, jak by mu to mohlo pomoci. Lidé ve vězení se často chytají drobností, které nemají moc význam. Mají prostě moc času přemýšlet. O.

  Ondřej

  (3.11.2020 - 8:35)

  Test test test. Ondra

  Andrea

  (27.11.2020 - 21:01)

  Prosím vás vím že je tet novela jedna třetina syn je ve výkonu od 3.6 2020 chci se zeptat jestli to platí i na něho je první trestanec .

   obase.cz

   (28.11.2020 - 5:27)

   Dobrý den. To opravdu nevím. Musel bych o vašem synovi vědět něco více. O.

  katerina

  (16.12.2020 - 0:31)

  dobry den,
  jak casto lze zadat o propusteni po uplynuti poloviny trestu??
  dekuji

   obase.cz

   (16.12.2020 - 8:19)

   Dobrý den. Jednou za 6 měsíců. O.

  Martina

  (7.1.2021 - 21:20)

  Dobrý večer, moje mamka muze v breznu žádat o propuštění na 1/3. Chtela po me prislib k soudu, ktery jsem ji prislibila. Jenže minulý týden jsem ji poslala dopis kde jsem ji psala neco v tom smyslu, ze doufám že až ji pustí tak začne žít spořádaně a bude si plnit své finanční závazky, které tu na ni čekají atd… Ona mi dnes volala s tim že uz po me zadny příslib nechce ze po tom co jsem ji napsala, ze to nemá smysl, že o její nápravě pochybuju a ze je to v rozporu s tim co ma byt v prislibu atd… A ze si dopis četla vychovatelka, ze ji řekla že měla za to že
  má s dcerou lepsi vztah… Myslíte si ze jsem opravdu napsala neco kvuli cemu by ji neměli pustit a ze muj prislib ztraci vyznam?

   obase.cz

   (8.1.2021 - 0:00)

   Dobrý den. Myslím si že by se vám měla maminka omluvit. O.

   see

   (3.2.2021 - 22:11)

   Dobrý den, prominte mi muj názor asi se vám nebude moc líbit, ale toto jste opravdu nemusela psát do dopisu mamince když to čtou vychovatelky, chudák maminka jistě čekala ,že jí podpoříte a místo toho jí napíšete doufám že začneš žít spořádaně a plnit si závazky… No nevím tedy jak jí důvěřujete ?, ale tohle psát když to čte někdo další … mě by to tedy taky být zavřená bolelo, místo podpory takový dloubanec – když už něco provedla ještě jí v tom trošku pomáchat. Ani se nedivím ,že již Vás nechce ničím obtěžovat, přeji mamince at se co nejdřív vrátí a žije svůj život a hlavně spoléhá jen na sebe ,to je vždy nejlepší. Ale je to jen můj názor.

  Eva

  (10.1.2021 - 0:55)

  syn je ve vazbě,čekáme na soud.Můžeme žádat změnu státního zástupce?

   obase.cz

   (10.1.2021 - 9:37)

   Dobrý den. Nemůže. Jiného státního zástupce by dostal jen v případě, kdy by dokázal, že je nějakým způsobem ,,zaujatý”.

  Veronika

  (4.2.2021 - 8:19)

  Dobry den, chci se zeptat,jak je to s cestovnym? Pokud by odsouzeny sel na PP a nema hotovost na cestu, nema nic..pry si ma nechat zaslat penize. Je to opravdu nutne?
  Dekuju

   obase.cz

   (4.2.2021 - 19:14)

   Dobrý den. Dostane peníze přesně na cestu. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.