Stížnosti na VS

Rada č. 1:  Nestěžujte si

Naprostou většinu stížností zamete generální ředitelství pod koberec. Jednoduše to funguje tak, že se jednotliví ředitelé věznic přesouvají na posty šéfů oddělení na GŘ a obráceně. To podle toho, kdo je ministrem spravedlnosti, či jaký se stal průšvih. Tedy se jen těžko někdo postaví proti někomu, kdo mu za měsíc může dělat šéfa.

Mimoto, stížností naštvete všechny okolo a VS vám to velmi ráda dá pocítit. Není ojedinělé, že Vám pomůže proti sobě poštvat i vězně samotné.

Cokoli potom budete od VS žádat, pokud přímo nemusí, nevyjde vám vstříc.

Rada č. 2:  Pokud cítíte, že je stížnost nutná

Nechte to na někom z venku, ať to řeší za vás. Dopad na Vás potom není takový a pravděpodobnost úspěchu je řádově vyšší.

Rada č.3:  Obraťte se na nás

Napište do diskuze nebo na náš e-mail, jaký vznikl problém, a pokusíme se najít řešení. V celé vězeňské službě je ročně z obrovského počtu stížností uznána 1-2. Přitom se může stát, že ze 3 stížností, které  byly podány, budou 2 uznány. Věříme tak, že můžeme pomoci.

Rada č.4:  Vše, co posíláte (stížnosti) , posílejte na více míst.

Tedy pokud posíláte stížnost na generální ředitelství, pošlete ji na ministerstvo spravedlnosti, GIBS apod. Kam to posíláte, dejte do hlavičky.

Rada č. 4:  Jediný, kdo může zasáhnout ihned je dozorující státní zástupce, proto je třeba akutní věci směřovat ke krajskému státnímu zastupitelství.

Mail: ondra@obase.cz

Související články:

Odpovídá právník

 

27 komentáře v “Stížnosti na VS

 • Jana krcilova

  (1.4.2020 - 10:59)

  Dobry den rada bych radu bud sem nebo do meho meilu dozvedela jsem se o veci blizici se šikany meho syna i ostatnich ve veznici bory Plzeň, nevim ke komu se telefonicky spojit protoze operator me k rediteli nebo k jinemu nespoji, se synem zadne problemy tam nikdy nebyly az po prichodu noveho clena ostrahy(bachare) jak se rika ma to lidove za par a pan tam dela odsouzenym problemy, jestli ma syn nebo i ja podat stížnost a kam dekuji krcilova

  • Obase

   (1.4.2020 - 11:27)

   Dobrý den řediteli věznice můžete poslat email. plk. Mgr. Petr Vlk pvlk@vez.plz.justice.cz . O.

  • Lucia

   (14.4.2021 - 23:09)

   Budte rada a ďakujte Bohu že je len šikanovany.mojho otca tam bachary zavraždili deň pred prepustenym.davate pozor.lebo potom bude neskoro.radim Vam o preloženie syna do inej veznice lebo V Bory su zahadne umrtia velmi časte.vezensky lekar urci akykolvvek dovod umrtia aj ich pitevnik s fak.nemocnici napiše spravu aku si zapraju a maju to.vy už len potom robite pohreb.držim palce

   • Petra

    (16.8.2021 - 3:10)

    Dobry den, toto se stalo v ceske veznici? Tak to je sila ! Moc me to mrzi pani Lucio. Musi clovek jednat hodne rychle kdyz nekde nekoho sikanujou ale co to je sakra za pravidla tohle si nemaj vubec dovolit. Je to smtne a moc by me zajimalo co se deje v ostrove !!

    • kveta

     (1.4.2022 - 18:14)

     Tak to mi je upřímně líto ,a to se stalo ve věznici PLzen Bory? Můžu se zeptat kdy se to stalo? Můj druh má být přeřazen do věznice plzen bory!!! Nepatri k lidem co by se dali šikanovat od ostatních vězňů to ne ale Oto víc vedení si vždy na něm dává záležet aby mu pobyt co nejvíc znepříjemňili.Davaji mu kázeňský za prohřešky ktery jsou už uzavřený ,teď dostal 20 dni tvrde diry, 3 differencku,návštěvy bude mít 6 měsíců jen přes sklo ,vyhazov z práce a to všechno mu udělali dva dny před soudním stáním o žádosti PP.nejhorsi na tom je že se pomocí nikde nedočkáte protože ve věznicích platí R ten kdo je v uniformě má vždycky pravdu

 • Hybes

  (3.1.2021 - 9:20)

  Na šalamoun něco psát je absolutně zbytečně. Vytkl sem jim to až z venku na fb. Jejich komentář mě nepřekvapil. Překvapující mě ti co na ně Odkazují.

 • Lucia

  (14.4.2021 - 23:09)

  Budte rada a ďakujte Bohu že je len šikanovany.mojho otca tam bachary zavraždili deň pred prepustenym.davate pozor.lebo potom bude neskoro.radim Vam o preloženie syna do inej veznice lebo V Bory su zahadne umrtia velmi časte.vezensky lekar urci akykolvvek dovod umrtia aj ich pitevnik s fak.nemocnici napiše spravu aku si zapraju a maju to.vy už len potom robite pohreb.držim palce

 • Nikola T.

  (24.6.2021 - 14:57)

  Dobrý den,

  mám manžela v jedné z českých věznic. Manžel je tam neoprávněně, chybou soudů byl odsouzen na něco, co nespáchal. O to těžší to tam pro něj je. Oba jsme celý život žili a nadále žijeme slušně. Vězeňské prostředí jsme znali jen z filmů s touto tematikou. Teď už bohužel několik měsíců na vlastní kůži zjišťujeme, že to, co se odehrává ve filmech, se děje i v českých věznicích. Pro odsouzeného, který je tam právem, budiž. Pro nevinného člověka katastrofa. Jednoduše řečeno – čím větší šmejd tam je, tím líp se tam paradoxně má. Četla jsem si Váš článek „Stížnosti na VS“. Rada první zní „nestěžujte si“. Z bezpečnostního hlediska je to tak asi správně, ale z toho lidského? Psala jsem už na ministerstvo spravedlnosti, ale nikdo se mi samozřejmě neozval. S ředitelem věznice nemá moc smysl komunikovat, protože vždy přislíbí zjednání nápravy a skutek utek. V poslední radě píšete o krajském státním zastupitelství a dozorujícím státním zástupci. Na internetu jsem jich našla několik. Na které zastupitelství se má člověk obrátit? Podle trvalého bydliště nebo podle adresy věznice?

  Předem moc děkuji za Vaši odpověď

  Nikola T.

  • obase.cz

   (24.6.2021 - 18:59)

   Dobrý den. Víte v zásadě vám nedoporučuji argumentovat neoprávněností rozhodnutí soudu. Ono to na působí spíše negativně. Pro věznice je a musí být směrodatné rozhodnutí soudu a oni sami s tím nic neudělali. Pokud jde o dozorujícího státního zástupce. Místně a věcně kompetentní je krajské státní zastupitelství v kraji věznice, kde odsouzený vykonává trest. O.

 • Martina

  (18.12.2021 - 21:33)

  Dobrý den ,manžel je je výkonu Horní Slavkov bohužel jako nekuřák má docela problemi .Byl do teď na cele kde to jaksi fungovalo opravdu tam nebyli kuřáci a bylo vše o.k.Najednou se rozrazily dveře a přitel se stěhoval na jiný oddíl kde jsou kuřáci .Nechce mezi kuřakami být atak se ozval slíbili mu ze ho daji na nekurackou celu ,to se nestalo a teď mu podsouvaji papír ať podepíše ze chce být mezi kurakama přitel odmítl a začali výhružky a výslechy jestli ten papír nepodepíše ze ho daji na nejhorší oddíl ve věznici .Vůbec to nechápem nemá žádný problemi je bez konfliktní žádné kázeňský tresty jen je proste nekuřák a kvůli tomu se tam po něm vozí a niti ho proste podepsat něco co nechce .Prosím o radu co stim mám i jména dotyčných .

  • obase.cz

   (20.12.2021 - 20:56)

   Dobrý den. Doporučuji se obrátit na ředitele věznice. O.

 • Lenka

  (5.1.2022 - 15:23)

  Dobrý den, chci se zeptat jak je to u vězňů s lékařským ošetřením. Syna bolel zub už 30.12.2021 bolesti se stupňovali a u doktora byl až dnes 5.1.2022 s tím že už to je vážné a odvezou ho na chirurgii. Vím že byli svátky ale ošetřit ho mohli už včera. Mám o něj strach. Co pro něj můžu udělat a kde si stěžovat. Děkuji za odpověď Lenka

  • obase.cz

   (6.1.2022 - 0:40)

   Dobrý den. Stížnost směřujte řediteli věznice, ten je nadřízeným lékaře. O.

 • Lenka

  (6.1.2022 - 15:15)

  Dobrý den protože synovi včas neposkytli lékařské ošetření a následkem toho mu vytrhli 4 zuby a to je strašně moc. Kdyby byl včas ošetřen nemuselo to tak dopadnout. Zajímá mě jak je poskytované lékařské ošetření při tak akutních bolestech když to hlásil VS. Jak je možné že ho nechali v bolestech tolik dní bez pomoci. Děkuji za odpověď

  • obase.cz

   (9.1.2022 - 19:56)

   Dobrý den. Doporučuji podat oficiální stížnost. O.

 • Barbora

  (4.5.2022 - 10:33)

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde si můžeme stěžovat, pokud mladistvému neustále zkracují ve VV bezdůvodně vycházku, případně ho nenavedou vůbec v den návštěvy, rovněž kolikrát nenechají zavolat. Žádné kázeňské postihy nemá a na tyto věci má dle řádu nárok. Dále bych se chtěla zeptat, zda je vpořádku,(případně kam se obrátit) že se mladistvým nikdo nevěnuje, aktivity, které mají dospělí pravidelně několikrát týdně mají mladiství velice zřídka.Moc děkuji

  • obase.cz

   (7.5.2022 - 23:35)

   Dobrý den. To co popisujete je vážné porušení práv odsouzeného. Stěžujte si řediteli věznice. Pokud to nepomůže, tak nám napište. O.

 • Margita

  (3.7.2022 - 21:51)

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat, kde se můžu obrátit od mé dcery přítele zmlatili 3 vězni toto není normální a bachař jak kdyby se nic nestalo jaké to máme zákony potom to už jsou tak skorumpovsni ty vězni a ještě 3 na 1 je to hnus co se deje

  • obase.cz

   (8.7.2022 - 16:22)

   Obraťte se na oddělení prevence a stížností věznice. O

 • Zuzana Harmáčková

  (25.7.2022 - 22:20)

  Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu nebo pomoc. Můj partner byl ve VT ve věznici Liberec. Pár dní po nástupu se spoluvězeň na cele pokusil o sebevraždu. Přítel mu pomohl, zajistil krvácející ránu, přivolal pomoc… Bylo mu řečeno, že může žádat o „pochvalu“ za pomoc, ale ředitel to smetl ze stolu se slovy, že šlo jen o „škrábnutí“. I když poraněného převezli do nemocnice v Brně. Před odjezdem mu dal číslo na těhotnou partnerku, které jsem já volala a informovala ji o situaci. Poslala jsem tenkrát stížnost na GŘ, udělali v Liberci kontrolu, ale pro něj se nic nezměnilo. Přesto že jsem ke stížnosti doložila i dopis od „zraněného“ s poděkováním za pomoc.
  Celý trestní systém je založen na sbírání pochval a účasti na programech atd. To je to hlavní, co může napomoct při žádosti o podmíněné propuštění (jak jsem pochopila z vyjádření paní soudkyně při první žádosti o PP). Partner se snažil, účastnil se programů, dodržoval řád. Pak ale udělal chybu… v práci dostali od někoho cigarety a on si jich pár pronesl do vězení. Někdo je udal. Dostal trest (3 dny na samotce), odebrali mu všechny „odměny a pochvaly“ získané po několika měsíčním snažení se, stáhli ho z práce a dali do 3.diferenční skupiny. Dost tvrdý trest za 5 cigaret!!!
  Začal tedy od znovu. Po dalším půl roce už měl nárok na udělení pochvaly za „rajony“, měli také dostat pochvalu za odborné řemeslné práce, které v rámci objektu udělali (štukování, malování, opravy…)… Ale těsně před tím, ho ředitel věznice nechal přeložit do věznice Pankrác. Požádal o schůzku s ředitelem, ten mu řekl, že je vše v pořádku, že na Pankráci pro ně mají práci a hodnocení půjde s ním. Ale nešlo!!! Práce na Pankráci není. Těsně před odchodem mu paní vychovatelka řekla, že „šlápl panu řediteli na kuří oko, ale že ho do 2.DS dostane, protože na ni má nárok“.
  Psal už stížnost na GŘ, ale žádná odezva. Už nevíme, co dělat. Kam psát. Tento „motivační systém“ je těžce DEMOTIVAČNÍ!!! Mám pocit, že nikdo nepomůže. Přítel už to chvilkami těžce zvládá psychicky a není pro mě lehké ho udržet.
  Kam můžeme ještě napsat? Kdo můžete nám prosím pomoct Vy?

  Moc děkuji. Zuzana

  • obase.cz

   (30.7.2022 - 17:34)

   Dobrý den. Je mi líto, ale v tomto Vám neumím pomoci. Kázeňské odměny se vymazat nedají. V kartě vězně zůstávají bez ohledu kam je převezen. Oproti tomu kázeňský trest vymazat lze. Záleží ale na posouzení věznice. O.

   • Zuzana

    (15.8.2022 - 13:08)

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Myslím, že je to velká pomoc:) s odmenami a pochvalami asi nic neuděláme, protože v Liberci je jen slibuji a pak nic. Nebo dávají jen „návrh na pochvalu“… ale zkusíme se zaměřit na to vymazání trestu. A ještě jeden dotaz – o diferencni skupině rozhoduje ředitel veznice?
    Děkuji a přeji hezký den
    Zuzana

    • obase.cz

     (18.8.2022 - 2:42)

     Dobrý den. Obvykle vedoucí oddělení výkonu trestu na návrh komise zaměstnanců. O.

 • Monika

  (24.9.2022 - 20:53)

  Dobrý večer mám prosbu dotaz syn je ve věznici
  Bory volal my a stěžoval si že ho bachař kopl do zad a dal mu facku . Hned jsem volala do věznice a stěžovala jsem si jak je možné že se něco takového děje. Ještě ten den ho odvedli na díru za to že se přes den přikryl dekou. Měl mít sedm dní . Má dalších sedm . Mám strach že jsemu to spíš zhoršila. Jak mu můžu pomoci. Děkuju za odpověď

  • obase.cz

   (27.9.2022 - 13:18)

   Dobrý den. Na Vašem místě bych požádal o přemístění do jiné věznice. O.

 • Monika

  (27.9.2022 - 9:04)

  Dobrý den prosím je možné my poradit na předchozí otázku děkuju
  Monika

 • Gaos

  (20.10.2022 - 12:13)

  Žádné stížnosti na vězeňskou službu a nebo jakoukoliv věznici nikomu nepomohou, spíše naopak. Chceteli uškodit svému bližnímu ve výkonu trestu „podejte stížnost, protest prostě žalujte, bonzujte“. Protože přesně tak se to v base bere. Od ředitele přes bachaře až po toho nejposlednějšího mukla. Nedocílíte ničeho a on bude mít problémy. Nikde se vás nikdo nezastane. Český kriminál je „stát ve státě“ a žije si sám vlastním životem. Tam nejste nic než kus vydáni na milost a zvůli vězeňského personálu. Tito lidé navzájem proti sobě nikdy nepůjdou a když budou chtít přejedou vás jako vlak. Vím co je to asolutní bezmoc. Ta je tam někdy nejhorší. Bohužel můžete sedět s lidmi se kterými se to dá ale z toho narazíte na bezpáteřní kripli a to je problém který se tam těžko řeší. Hlavně nikdy nikomu netvrďte že je tam někdo nevinně. To jsou totiž všichni. To už je takový muklovský folklór „být v base nevinně a hlavně omylem. Je to už čtyřicet let a poučil jsem se. Nepáchej a nemusíš sedět. V opačném případě jaký si to uděláš takový to máš…………….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.