Psychologická pomoc

V rámci psychologické poradny, vám odpovídají zaměstnanci a spolupracovníci Komunitního centra Dismas.  Jsme velmi vděční za tuto možnost profesionální spolupráce. Na kolegy se můžete obracet s dotazy na věci týkající se psychologické podpory odsouzených, jejich dětí a rodin Své dotazy můžete psát v diskuzi níže, případně na mail dismas@obase.cz.dismas logo

25 komentáře v “Psychologická pomoc

  Jarka

  (25.7.2020 - 9:48)

  Přítel vyhrožuje, že spáchá sebevraždu. Co mám dělat?

   Anonym

   (27.7.2020 - 11:23)

   Dobrý den, děkuji za Vás dotaz. Téma sebevraždy je velmi citlive a zároveň také individuální. Nemohu tedy odpovědet přesně na míru. Určitě bych partnerovi doporučila odbornou pomoc, minimálně kontakt na nějakou krizovou linku, kam může v případě akutní krize zavolat něho napsat. Ale pokud máte obavu, ze by mohl partner sebevraždu skutečně spáchat, může to být důvod pro hospitalizaci v psychiatrické lecebne. V případě dalších dotazu nás kontaktujte na e-mailu dismas@obase.cz.
   Přeji mnoho sil
   Za tým Dismas
   Naďa Gubová

  lenka

  (17.8.2020 - 21:13)

  Dorý den, mám toho vážně nad hlavu, už to nedávám, řekněte, jak ro mám zvládnout se dvěma děckama a chlapem v base. Jsem z Ostravy a nevím, na kojo se obrátit o pomoc.

   Anonym

   (18.8.2020 - 15:55)

   Dobrý den,

   děkuji za Váš příspěvek. Taková situace je náročná a každý se s ní vypořádává jinak. Jedná se však o velmi individuální záležitost, na kterou nelze odepsat obecně. Proto nabízím, kontaktujte nás na emailu dismas@obase.cz, pokud nám více přiblížíte Vaší situaci, ráda budu reagovat přímo na míru Vám. Naše organizace nabízí jak přímé poradenství a materiální podporu rodinám čekajícím na člena ve výkonu trestu, tak také psychologickou podporu. Píšete, že jste z Ostravy, proto je možné nabídnout konzultace prostřednictvím online prostoru. Je dobře, že pro sebe hledáte pomoc a nemusíte v tom být sama, kontaktujte nás.

   S přátelským pozdravem
   Za tým Dismas
   Naďa Gubová

  obase.cz

  (21.8.2020 - 5:56)

  test komentáře

  Jiří Laštovička

  (31.8.2020 - 10:41)

  Dobrý den,
  mám nastoupit do výkonu trestu na 6 měsícůza neplacené výživné 6500Kč,.žiji s dvěma syny 21 let s ADHD a 18 let mentálně postižený (oba finančně i administrativně negramotní).Zůstanou na ulici bez prostředků ,existuje nějaká organizace která by jim mohla sem tam v nouzi pomoct.

   Naďa Gubová

   (1.9.2020 - 14:44)

   Dobrý den,

   děkuji za Váš dotaz. Chápu, že se nacházíte ve velmi komplikované situaci, proto je dobře, že hledáte pomoc. Pro lidi se specifickými potřebami, jako jsou Vaši synové, existují dostupné služby, např. osobní asistence, chráněná bydlení, apod. Míra podpory je velmi individuální dle konkrétních potřeb Vašich synů, ale ta se již domlouvá s konkrétní organizací. Neuvádíte, odkud jste. Pokud byste chtěl nějaký tip a kontakt na konkrétní organizaci, napište nám na email komunitni.centrum@dismas.cz, kde Vám odpoví naše sociální pracovnice. V rámci projektu realizovaného naší organizací poskytujeme také materiální podporu pro rodiny, které mají člena ve výkonu trestu nebo další poradenství, pokud by cokoli potřebovali. Pokud byste něco z nabízených služeb využili, neváhejte se na nás obrátit. Nabízené služby jsou pro rodiny zdarma. S přátelským pozdravem Naďa Gubová

    Marcela

    (13.10.2020 - 15:06)

    Dobry den nevím si rady můj přítel již dva měsíce není semnou a dětma vůbec v kontaktu píšu mu dopisy neodpovídá po celou dobu co je ve výkonu trestu ve Všehrdech se to nikdy nestalo byli jsme spolu pořád v kontaktu jak po telefonu tak každý měsíc návštěvy nevím jak mám zjistit co se děje proč snama už nekomunikuje kredit jsem mu poslala ale on nevolá a ní nemám jak mu dát vědět že volat může že kredit má dopis nevím zda vůbec dostal jak zjistím zda je v pořádku a nebo jak se sním spojíme jinak nebo kdo by mu mohl vyřídit od nás vzkaz jsem zoufalá nevim co dělat děti silej že nevolá děkuji za popripadnoi odpověď Marcela

     obase.cz

     (13.10.2020 - 20:32)

     Dobrý den. Můžete se pokusit zavolat do věznice. Každopádně, kdyby se dělo něco vážného, věznice Vám informaci poskytne. O.

  Linda

  (8.9.2020 - 22:54)

  Dobrý večer, mám s přítelem 4mesicni dceru, přítel sedí dostal 7,6let, psychicky se začínám hroutit, chtěla jsem vás poprosit o pomoc, jak dál
  Předem děkuji za odpověď

   Naďa Gubová

   (10.9.2020 - 10:15)

   Dobrý den, Lindo,

   děkuji za Vaši zprávu. Píšete, že Váš partner je ve vězení, a že je toho na Vás moc, začínáte se hroutit. Naše organizace nabízí rozmanitou pomoc pro rodiny, které čekají na někoho ve výkonu trestu. Od poradenství, volnočasových aktivit k materiální pomoci, ale také psychickou podporu. Služby jsou nabízeny zdarma. Neuvádíte, odkud jste, ale některé služby je možné nabídnout i mimo Prahu, kde naše organizace působí. Kontaktujte nás na emailu dismas@obase.cz a můžeme se domluvit na konkrétní podobě pomoci.

   S přátelským pozdravem
   za tým Dismas
   Naďa Gubová

  Lenka

  (22.10.2020 - 7:56)

  Dobrý den,
  mám syna ve vězení. Vůbec to nezvládá,mluví o šikaně a, že to nemůže vadržet. Jsem z toho zoufalá. Jak mu můžu pomoc?

   Naďa Gubová

   (22.10.2020 - 20:46)

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Věřím, že se synem prožíváte jeho pobyt ve vězení, tím spíše, když je spojený s těmito nepříjemnostmi. Ptáte se, jak mu můžete pomoci. Už to, že s Vámi může o své situaci mluvit, může být velmi úlevné. Určitě tuto svou roli jakkoli nepodceňujte. Sama se můžete syna zeptat, co by potřeboval od Vás, jak mu můžete v jeho situaci pomoci. Váš syn se se svým problémem může obrátit na pracovníky věznice (sociální pracovnici, pokud tam mají psychologa, může i s ní svou situaci řešit, možná je toto diskrétnější cesta). Předpokládám, že o této možnosti ví, ale někdy může být těžké se k tomuto kroku odhodlat a nejdříve o tom potřebuje mluvit s někým, komu věří. K dalším krokům se dostane. Nejsem si jistá, zda jsem dostatečně odpověděla na Vás dotaz, pokud byste chtěla něco doplnit, neváhejte se na nás obrátit. Kontaktovat nás můžete na emailu dismas@obase.cz.

  Michaela

  (23.11.2020 - 22:45)

  Dobrý den. Mám manžela který je ve vězení. Teď 29.11. měl mít výstup ale prý mu proměnili podmínku a trest mu teď před výstupem prodloužily. Máme tři malé děti. Pořád se na něho ptají a kor teď před Vánoci. Chtějí ho mít doma. Už to bez něj nezvládám. Ani psychicky a finančně už vůbec ne. Do toho když mluvím s manželem po telefonu tak mi každý den říká něco jiného. Přijde mi jako by byl zmatený. Jednou mi řekne že podal odvolání na proměněnou podmínku a že mu obratem přišlo zamítnutí a druhý den mi zase řekl že podal odvolání na proměněnou podmínku ale ještě mu nepřišlo jestli mu to schválili nebo zamítli. Nebo mi řekl že mu přišel o přeměně podmínky papír od soudu a pak zase že mu nic nepřišlo že jen podepisoval papír o výstupu k datu 18.6.2021. A je toho víc. Ani na dopisy neodepisuje jak má. Na něco se ho v dopise ptám a on mi vůbec na to neodpoví a píše o něčem jiném. Prosím vás co mám dělat? Mám svých starostí dost kvůli manželově zatčení a do toho tohle. Děkuji za odpověď.

   Naďa Gubová

   (24.11.2020 - 15:01)

   Dobrý den, Michaelo,

   děkuji za Váš dotaz. Chápu, že tato situace je velmi náročná, především pro děti v období blížících se Vánočních svátků. Z napsaných informací nedokážu říct, co se děje s manželem, proč takto mate. Ale umím si představit, že i pro manžela může být situace velmi zatěžující a tím matoucí.
   Píšete, že je to pro Vás velmi náročné, jak psychicky, tak finančně. To je zcela pochopitelné. Péče o 3 děti je náročná sama o sobě, vy to máte o to ztížené, že jste na péči sama, navíc nemáte jasné informace, jak to bude dále. Období Vánoc je o to více stresující a zatěžující. Ohledně praktických informací, napadá mě termíny propuštění, řešení finanční situace, je možné se obrátit na kolegyni Mgr. Kateřinu Kalinovou, která poskytuje sociální poradenství. Kontaktovat ji můžete na telefonu 724 839 502 nebo přes email komunitni.centrum@dismas.cz. Zároveň bych Vám ráda nabídla i psychickou podporu v podobě online konzultace (vzhledem k nouzovému stavu), pokud byste o to měla zájem, kontaktujte mě na emailu dismas@obase.cz.

   Přeji mnoho sil v této náročné situaci
   Věřím, že Vám můžeme aspoň v něčem pomoci a podpořit Vás
   S přátelským podzravem
   Naďa Gubová

  Libuše

  (4.12.2020 - 20:41)

  Dobrý večer syn je ve výkonu trestu zde mu zjistili zelený zákal na obou očích. Nasadili mu kapky které mu ale neprospívají naopak se mu zrak zhoršuje .Prostřídal takto různé kapky které ale musel pokaždé vysadit.Kapky které by mu pomohly zpomalit nemoc se podávají podle rozboru krve.Nejsem lékař ale zjišťovala jsem si léčbu synova nemoci očí .Ve věznici mu odmítají odebrat krev .Nevím jak mu pomoct na koho se obrátit jde o zdraví a oči. Můžete mi poradit na koho se obrátit jak syna vyvézt v věznice do nemocnice na odběr krve zjistit skupinu krve aby mohl dostat ty správné kapky na oči

   Kateřina Kalinová

   (7.1.2021 - 15:31)

   Dobrý den paní Libuše, děkujeme za Váš dotaz a omlouváme se za prodlevu v odpovědi. Od Vašeho dotazu uběhl již nějaký čas a nevíme, zda se situace nějak nezměnila.
   Ve věznici může lékař předepsat pouze léky, které jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pokud požaduje jiné léky, které jsou s doplatkem, musí mít odsouzený peníze na zdravotním účtu (můžete mu je tam poslat). Otázka rozboru krve – záleží na tom, zda je rozbor krve skutečně nutný. Pakliže jste si jistá jeho nutností, můžete napsat řediteli věznice, popsat mu situaci a požádat o zajištění odběru krve. Další možností je zajít si do nemocnice a nechat si udělat nezbytná vyšetření během přerušení trestu.
   Přeji hodně sil, Kateřina Kalinová, Dismas, o.p.s.

  Anonym

  (2.1.2021 - 22:40)

  Dobrý den, nevím si rady, nebo já už nevím, ani jak to napsat… přítele vzali nakonci rijna, rozbil bytod své matky, nechali ho na základě mé vypovedi na stanici a následně prevezli do vazby… Přítel bral drogy… Teď už jedná jinak, na to, jak ho znám já a lidé v okolí (sedí už po3) tak vidí že se mu konečně rozsvitilo, ale přítel moc nezvládá to, že dva měsíce jsme se neviděli… Máme spolu půlročního syna.. ja jsem ve 4 měsíci, takže další prcek na cestě… měl tyden před Vánoci slíbený skype, ale vychovatel pro něj nepřišel. Údajně skype probihaji co 2tydny, ale my se stále nevideli, casto mu musim opakovat, že ja ho nepodvedu a že na něj pockam ( podváděl mě a bojí se, že mu to vratim a vezmu deti .. jako je to pro mě dost náročné, zvlášť při dětech, kdyz bych ho potřebovala vidět … Zas až tak moc špatný náš vutah nebyl … A nevím, jak mám zvladat to, že ho zavreli za neco, co bylo stáhnuté a v konečné fázi sedí za něco úplně jineho…. Jeste mi posledně, jak volal řekl, že chce s právníkem napsat dohodu o víně a chce, aby po tom,co ho ,, odsoudí“ do vězení tak ho dali do Pardubic … Teď je ve vazební věznici v Ostravě.. jak se k tomu mám stavět?

   Naďa Gubova

   (2.1.2021 - 23:05)

   Dobrý den,

   děkuji za Váš dotaz. Píšete, že Váš partner je od konce října ve vězení, od té doby jste se neviděli. Máte spolu malé dítě, další na cestě. Partner se bojí, že na něj nepočkáte a o děti ho připravíte. Dále píšete, že není zcela jasné, a co bude odsouzen. Z Vašeho dotazu není zcela jasné, na co mám odpovídat. Věřím, že Vaše situace musí být velmi náročná a to pro Vás oba. Partner trpí nejistotou, co se děje na svobodě, Vy se staráte o malé dítě a další máte na cestě. Vzhledem k Vašemu stavu bych Vám doporučila se snažit starat o své pohodlí, v těhotenství je velmi důležitá psychická pohoda, jak pro Vás, tak pro miminko. Píšete, že partner má advokáta, věřím tedy, že je o něj postaráno. Píšete, že se snaží dostat do věznice v Pardubicích, předpokládám, že kvůli lepší dostupnosti, abyste mohli být více v kontaktu. Což znamená, že by se situace mohla zlepšit. Také jste psala, že jste měli mít hovor přes skype, ale nevyšel. Vzhledem k aktuálním opatřením se věznice snaží zpřístupnit návštěvy touto formou, ale bohužel, může docházet k těmto komplikacím. Pro všechny je tato situace nová, proto bych Vám doporučila obrnit se trpělivostí a požádat o nový skype. Neuvádíte, odkud jste, ale pokud byste měla zájem, mohla bych Vám zkusit doporučit nějakou poradnu pro psychologické poradenství, kde byste mohla získat podporu ve Vaší náročné situace. Pokud byste tento kontakt uvítala, napište mi na email dismas@obase.cz.

   Přeji mnoho sil!

  zlodějka

  (26.1.2021 - 0:18)

  Dobrý den, pane psychologu – pane doktore,chci se vás zeptat na jednu věc a to kleptomanii,chápu že hodně zlodějů se na toto může vymlouvat ale přesto … Od mladí kradu, prostě pro dobrý pocit – úlevu, když nic dlouho neukradnu jsem nesvá, nervozní. Pamatuji si na ten pocit když jsem ve školní jídelně ukradla jako dítě jen tak penál z cizí aktovky, penál jsem ani nepotřebovala , nepoužívala a v domě v paneláku pak věc schovala pod schody, víc mě nezajímal. Na učnáku jsem při tělocviku šla do šaten dřív a z kapsy děvčat vytáhla třeba rtěnku, kterou jsem pak někomu dala. Časem se to stupňovalo kradla jsem nejdříve v obchodech tak když byla prodavačka jen otočená , šla jsem to zkoušet i několikrát denně na stejné místo… Kradla jsem blbosti i věci hodnotné a tady je prostě věc co nepochopím , říká se, že kleptoman nekrade pro zisk… Já ale kradla tak, že jsem nepotřebné věci někomu vždy dala nebo je jen položila na koš, dokonce jsem i věci nepotřebné občas vrátila zpět do regálu v dalších dnech, možná pro pocit zda mě přitom chytí a když ne ta úleva….Některé věci jsem ale i pak prodávala pro zisk a hlavně mě to bavilo prodávat hodně pod cenou v aukcích a na trzích někdy to rozdala jen tak jako dárek k dalšímu nákupu pod cenou , až tak jsem se vypěstovala až k tomu ,že mě to živí ale nemuselo by, zdědila jsem dost peněz. Za život přes 40 let, co to provozuji mě chytli 2x vždy jsem to vyřešila tak, že jsem to na místě zaplatila pokutou , prostě šla k bankomatu a zaplatila několik tisíc na místě policii hned. Dál se to neřešilo. Abych se přiznala nic jiného mě ani nezajímá, po smrti přítele kradu víc a víc…věci daruji i prodávám dál hodně pod cenou i když peněz mám opravdu dost. Opravdu to není kleptomanie když tedy věci prodávám dál ? nejsem tedy psychicky nemocná ?

   Naďa Gubová

   (26.1.2021 - 14:45)

   Dobrý den,

   děkuji za Váš dotaz. Píšete, že už mnoho let kradete, že Vám to přináší úlevu. Nedávno Vám umřel přítel a tato potřeba se ještě zvýšila. To, co popisujete, je závislostní chování, může se jednat o psychickou poruchu. Pokud tuto situaci chcete řešit, určitě bych Vám doporučila vyhledat odbornou pomoc, a to jak na straně terapeuta, tak i psychiatra. Pokud byste měla zájem o nějaké kontakty, obraťte se na náš email dismas@obase.cz.

   S pozdravem
   Naďa Gubová

  Anonym

  (1.2.2021 - 21:27)

  Dobrý den .Chtěla bych se zeptat,jestli muže lékař ve věznici dávat odsouzenému léky ,aniž by věděl odsouzený k čemu jsou.Muj syn některé dostával ,přestal po nich chodit,byl převezen na měsíc do Brna na psychiatrii.Syn dostal 10 měsícu za neodpracované veřejně prospěšné práce,než nastoupil byl na drogách,bral léky na paranoidní schizofrenii,byl několikrát hospitalizovaný na psychiatrii,několikrát jsem ho dala do léčebny ale nevydržel tam.V

   obase.cz

   (2.2.2021 - 7:51)

   Dobrý den. Lékař musí říci, jaké léky vězněná osoba bere a proč. Admin.

  Vzácná

  (17.2.2021 - 9:43)

  Dobrý den,
  mám 2 otázky. Přítel má za nedlouho nástup trestu (trest 4 měsíce) za neplnění vyživovací povinnosti.
  1. má Touretteův syndrom (ve zkratce: fyzické, ale i zvukové neovladatelné tiky), přihlíží se v takovém případě na dotyčného ve smyslu umístění na celu s minimálním počtem ,,spolubydlících“ ?
  2. je při tak ,,nízkém trestu“ možnost žádat o PP?
  Velice děkuji za odpověď a přeji fajn den.
  S pozdravem V.

   Dismas

   (17.2.2021 - 18:20)

   Dobrý den,

   děkuji za Váš dotaz, Píšete, že Váš partner trpí Tourettovým syndrome. Ano, to může být důvod, abyste si požádali o celu s nižším počtem spoluvězňů, asi by bylo vhodné i žádost podložit lékařskou zprávou a doporučením. Vše však záleží na okolnostech (kapacita a obsazenost věznice). Dále se ptáte, zda má partner možnost žádat o podmínečné propuštění. To u tak nízkého trestu nemá příliš smysl, protože než získáte rozhodnutí, oběhne již část trestu a nakonec může mít delší trest díky „zkušební době“. Pokud byste měla nějaké doplňující dotazy, obraťte se na nás.

   Hezký den
   Naďa Gubová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.