Výmaz z trestního rejstříku

Výmaz z trestního rejstříku. Kdy můžu žádat o zahlazení odsouzení

Často řešeným problémem je také záznam v trestním rejstříku, který lidem po propuštění dosti komplikuje život především proto, že 80% zaměstnavatelů výpis z trestního rejstříku vyžaduje, ale také pro komplikace, pokud se rozhodnete podnikat.

Proto se teď budeme zabývat problematikou výmazu z rejstříku trestu.

O výmazu z rejstříku trestu vždy rozhoduje soud, který je příslušný rozhodovat v místě vašeho skutečného bydliště. Podmínkou pro výmaz je vždy vedení řádného života po propuštění, či konci podmíněného trestu. (S výjimkou mladistvých tam je to po roce, s výjimkou trestů nad 1 rok.) Co se liší, je doba, po které lze o výmaz z rejstříku trestů požádat.

Podmínky pro zahlazení:

Nepodmíněný trest odnětí svobody Žádost o zahlazení odsouzení může podat odsouzený, zájmové sdružení, příbuzní obžalovaného v řadě přímé, jeho sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel a druh. Jedná-li se o mladistvého, rozhoduje soud i bez návrhu. Odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

 • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest
 • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
 • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
 • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok.

Počítá se přitom skutečná délka vykonaného trestu. To znamená, že pokud někdo byl již po devíti měsících podmíněně propuštěn z trestu odnětí svobody uloženého na 15 měsíců, a nebylo rozhodnuto o tom, že bude muset dovykonat zbytek trestu, bude doba pro zahlazení 3 roky,  nikoliv 5 let. Tato doba běží od okamžiku propuštění z výkonu trestu. Stejné to je i v případě, že je trest zmírněn milostí nebo amnestií prezidenta republiky. I v těchto případech je důležitá skutečně vykonaná doba trestu, nikoliv celý trest tak, jak byl původně uložen. Jestliže tedy pachatel byl odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody a po třech letech byl propuštěn na základě milosti prezidenta, bude se vycházet z toho, že trest byl tříletý,  nikoliv pěti a půl letý.

O zahlazení odsouzení tedy bude možno požádat v popisovaném případě po pěti letech od propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Podmíněný trest odnětí svobody Pokud se podmíněně odsouzený ve zkušební době podmíněného odsouzení osvědčil a podmínka tedy nebyla přeměněna na nepodmíněný trest, znamená to, že od rozhodnutí soudu o osvědčení se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl a odsouzení nebude uváděno ve výpisu z rejstříku trestů. Není tedy třeba podávat žádnou zvláštní žádost o zahlazení odsouzení. Jestliže ale soud odsouzeného neosvědčil a přeměnil podmíněný trest na nepodmíněný, platí ohledně záznamů ve výpisu z rejstříku trestů to, co bylo řečeno výše u nepodmíněného trestu odnětí svobody.

Související články:

Odpovídá právník

 

76 komentáře v “Výmaz z trestního rejstříku

  Marie

  (29.5.2021 - 16:56)

  Dobrý den, mám v plánu na nějaký čas odletět na Nový Zéland a vím, že pro udělení víza budu muset doložit výpis rejstříku trestů. Myslím, že nestačí pouze výpis z ČR. Bohužel jsem v roce 2000 udělala hloupost a byla v Německu odsouzena na 8 mesiců nepodminene. Bude tam tento zápis nebo po těch letech nebude? Kde se mám obrátit, popř. žádat o smazání? Moc děkuji za radu.

   obase.cz

   (30.5.2021 - 11:38)

   Dobrý den. Bude Vám stačit výpis z ČR.

  Flegy

  (1.6.2021 - 17:02)

  Zdravím,prosím potřebují poradit,kdy můžu žádat o výmaz z trs. Rejstříku..když mě to končí za 38 dní.. můžu dřív,nebo mám počkat až uplyne 3 ročna,doba. Nebo 5 let. Mám odsezeno 9 měsíců.. propuštěn sem byl 9.7. 2017…..děkuji za odpoved

  Head

  (28.7.2021 - 18:12)

  Zdravím, po zaplacení peněžitého trestu a uplynutí lhůty 1 roku jsem podal na příslušný soud dle místa bydliště žádost o výmaz.. Odpověď přišla za 3 dny „Zamítá se“,.. z důvodu dle zákona č. 333/2020 Sb. a par. 69 odst. 3 se by měl rejstřík automaticky mazat… A že nad rámec svých povinností upozorní soud, který mě soudil, aby vyrozuměl rejstřík trestů, aby provedl výmaz.
  Takže jsem skončil v bublině…
  Kdy nemůžu požádat příslušný soud o výmaz, protože dle zákona již tyto podmínky nesplňují, jelikož to tam již zapsané být nemá..
  Soud, který mě soudil tento výmaz sám neprovedl a žádnou zákonnou lhůtu nemá…
  Může tě mi prosím poradit jak dál? Blokuje mi to již rok OSVČ a utíká mi každý měsíc nejméně 40 tisíc.. nemůžu makat..

   obase.cz

   (30.7.2021 - 20:19)

   Dobrý den. Obraťte se přímo na rejstřík trestů. Případně ministerstvo spravedlnosti. V této situaci to opravdu není v kompetenci soudu, ale právě jejich chyba. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.