Výmaz z trestního rejstříku

Výmaz z trestního rejstříku. Kdy můžu žádat o zahlazení odsouzení

Často řešeným problémem je také záznam v trestním rejstříku, který lidem po propuštění dosti komplikuje život především proto, že 80% zaměstnavatelů výpis z trestního rejstříku vyžaduje, ale také pro komplikace, pokud se rozhodnete podnikat.

Proto se teď budeme zabývat problematikou výmazu z rejstříku trestu.

O výmazu z rejstříku trestu vždy rozhoduje soud, který je příslušný rozhodovat v místě vašeho skutečného bydliště. Podmínkou pro výmaz je vždy vedení řádného života po propuštění, či konci podmíněného trestu. (S výjimkou mladistvých tam je to po roce, s výjimkou trestů nad 1 rok.) Co se liší, je doba, po které lze o výmaz z rejstříku trestů požádat.

Podmínky pro zahlazení:

Nepodmíněný trest odnětí svobody Žádost o zahlazení odsouzení může podat odsouzený, zájmové sdružení, příbuzní obžalovaného v řadě přímé, jeho sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel a druh. Jedná-li se o mladistvého, rozhoduje soud i bez návrhu. Odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

 • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest
 • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
 • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
 • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok.

Počítá se přitom skutečná délka vykonaného trestu. To znamená, že pokud někdo byl již po devíti měsících podmíněně propuštěn z trestu odnětí svobody uloženého na 15 měsíců, a nebylo rozhodnuto o tom, že bude muset dovykonat zbytek trestu, bude doba pro zahlazení 3 roky,  nikoliv 5 let. Tato doba běží od okamžiku propuštění z výkonu trestu. Stejné to je i v případě, že je trest zmírněn milostí nebo amnestií prezidenta republiky. I v těchto případech je důležitá skutečně vykonaná doba trestu, nikoliv celý trest tak, jak byl původně uložen. Jestliže tedy pachatel byl odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody a po třech letech byl propuštěn na základě milosti prezidenta, bude se vycházet z toho, že trest byl tříletý,  nikoliv pěti a půl letý.

O zahlazení odsouzení tedy bude možno požádat v popisovaném případě po pěti letech od propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Podmíněný trest odnětí svobody Pokud se podmíněně odsouzený ve zkušební době podmíněného odsouzení osvědčil a podmínka tedy nebyla přeměněna na nepodmíněný trest, znamená to, že od rozhodnutí soudu o osvědčení se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl a odsouzení nebude uváděno ve výpisu z rejstříku trestů. Není tedy třeba podávat žádnou zvláštní žádost o zahlazení odsouzení. Jestliže ale soud odsouzeného neosvědčil a přeměnil podmíněný trest na nepodmíněný, platí ohledně záznamů ve výpisu z rejstříku trestů to, co bylo řečeno výše u nepodmíněného trestu odnětí svobody.

 

30 komentáře v “Výmaz z trestního rejstříku

  Jaroslava Šnáblová

  (14.7.2020 - 13:52)

  Dobrý den, prosím je možnost nějakého vzoru na odpuštění zákazu pobytu ? Příklad: Klient byl propuštěn po odpykání celého trestu, ale byl mu stanoven zákaz pobytu na 5 let pro hl.m. Prahu. Nyní má půlku trestu za sebou a chtěl by požádat o odpuštění zbytku zákazu pobytu.
  Děkuji Jarka Šn.

   obase.cz

   (14.7.2020 - 17:15)

   Dobrý den, vzor vypracovaný zatím nemáme. V zásadě se ale dá sepsat něco velmi podobného vzoru pro podmíněné propuštění. O.

    Tomáš

    (29.10.2020 - 16:35)

    Zdravím, před půl rokem mi zkončila podmínka,kterou jsem měl na čtyři roky, za zpronevěru, vše v podmínce bylo v pořádku a i jsem splatil půlku dluhu, teď si hledám novou práci a na výpisu z rejstříku mám záznam,kdy se mi vymaže?? Děkuji

     obase.cz

     (29.10.2020 - 16:47)

     Dobrý den, až o to požádáte. Sami se záznamy nemažou. O.

  Anonym

  (21.7.2020 - 11:34)

  Chci se zeptat vymazání trestního rejstříku se dělá i automaticky ?

   obase.cz

   (21.7.2020 - 15:31)

   Dobrý den automaticky se nedělá. O.

   Petra

   (8.12.2020 - 15:19)

   Dobrý den. Dostala jsem necelý tři roky vězení. Byla jsem propuštěna po roce a půl na podmínku, která mi skončila. Chci se zeptat. Mám rozhraní 5 let na vymazání výpisu od te doby co jsem nastoupila do výkonu nebo od té doby co mě pustila? Děkuji

    obase.cz

    (8.12.2020 - 20:44)

    Dobrý den. Od propuštění. O.

  Pavel

  (10.8.2020 - 18:46)

  Dobrý večer, máte prosím odkaz na stažení formuláře “ Podání návrhu na vymazání z rejstříku trestů “ , nebo se na poratelnu příslušného soudu podle místa trvalého pobytu píše žádost o vymazání ? Děkuji
  ..

  Milan

  (15.10.2020 - 2:23)

  Dobrý den,chci se zeptat když mám 5 let podmínky a udělal jsem mezi tím to samé za co mě odsoudily a dostal jsem peněžitý trest který jsem měsíčně splacel a ještě chodím na probační službu i když bylo mezi tím veřejné zasedání a trest mi nechali v platnosti může se stát že mi po skončení podmínku můžou přeměnit?I když mi to nechali?Všude co čtu tak by to mělo být v pořádku veškerou škodu jsem uhradil včetně peneziteho trestu díky za odpověď Milan

   obase.cz

   (16.10.2020 - 7:38)

   Dobrý den. Záleží na tom, jak rozhodne soudce. To neumím posoudit. Můžou Vám podmínku proměnit, prodloužit, rozhodnout o osvědčení. Ale taky nemusí vůbec rozhodnout. V takovém případě platí po roce právní fikce, jako byste se osvědčil. O.

  David

  (4.11.2020 - 16:41)

  Dobrý den, mám dotaz. Od 14.9.2018 uložen 6 měsíční podmíněný trest s odkladem na 2roky. Zároveň uložen zákaz činnosti na 36 měsíců. Po mém osvědčení ze strany soudu a uplynutí zákazu činnosti 14.9.2021 budu mít automaticky čistý TR, nebo musím o výmaz zažádat? Děkuji za odpověď.

   obase.cz

   (4.11.2020 - 19:18)

   Dobrý den. O výmaz z rejstříku trestu si v každém případě zažádejte. O.

  Roman

  (5.11.2020 - 11:29)

  Zdravím vás, nemůžu dohledat nikdy když jsem měl v roce 2002 záznam na Slovensku kde jsem se taky narodil,od tý doby jsem vedl řádný život ,od roku 2008 jsem občan ČR, teď jsem žádal o výpis rejstříku trestu kde mne překvapilo že na to mají 3 pracovní dni,zajímá mně,když jsem nežádal o výmaz,mezičasem získal občanství v ČR,ukážou se v rejstříku i testy z mládí?

   obase.cz

   (5.11.2020 - 14:05)

   Dobrý den. Pokud jste byl trestaný na Slovensku tak ne. Ale doporučuji si stejně zažádat o výmaz z trestního rejstříku na Slovensku. O.

  Anonym

  (20.11.2020 - 16:12)

  Dobrý den …může o to žádat i osoba odsouzená na 3-5 let? Po odpykání trestu?

   obase.cz

   (20.11.2020 - 20:04)

   Dobrý den. Ano může po určité době. V zásadě záleží na tom jak dlouho byla ve výkonu trestu a nikoli jaký dostala trest. O.

  Radek

  (30.11.2020 - 21:39)

  Dobrý den, před 5 lety jsem dostal podmínku na 20měsíců. V té jsem se osvědčil a soud mi poslal zprávu o ukončení podmíněného trestu. Po 2 letech od skončení podmínky jsem šel na úřad pro výpis z rejstříku trestu a záznam tam stále je. Dal jsem tedy na okresní soud žádost o očištění. Začátkem příštího roku bych rád změnil zaměstnání a výpis budu dokládat. Jak dlouho trvá, než soud rozhodne a záznam smaže?

  Díky a hezký den
  Radek

   obase.cz

   (1.12.2020 - 12:05)

   Dobrý den. Obvykle soud rozhoduje do 6 měsíců. O.

  Radek

  (9.12.2020 - 22:02)

  Měl bych ještě jeden dotaz k tomuto. Proč nebyl záznam smazán automaticky i po tolika letech? Ve výše uvedeném článku je to tak psáno. V současné době se ucházím o jiné zaměstnání a trochu hloupě jsem s tímto počítal. Záznam, který ve výpisu zůstal, mě nemyle překvapil.

   obase.cz

   (10.12.2020 - 7:35)

   Dobrý den, neumím Vám říci, proč někdo neudělal správně svou práci. Ale to je státní správa. Tu nutno kontrolovat. O.

  Anonym

  (12.12.2020 - 13:20)

  Dobrý den chci se zeptat v říjnu 2020 mi skončil zákaz řízení ale mám záznam v rejstříku trestu a kvůli práci bych jej potřebovala mít vymazaný stačí si skočit na oddělení dopravy a nebo musím požádat na soudě o výmaz??? Dekuji za odpověď

   obase.cz

   (12.12.2020 - 18:32)

   Dobrý den. Záleží na tom, kdo o zákazu rozhodl. O.

  Josef Herak

  (28.12.2020 - 4:20)

  Dobrý den mám k vám dotaz ohledně výmazu trestního rejstříku v roce 2016 jsem byl propuštěn z výkonu trestu odpykat jsem si celý trest tedy trest tříletý to znamená že bych měl v roce 2021narok na vymaz chci se zeptat během té 5lete doby jsem dostal peněžitý trest za úmyslný trestný.cin můžu si stále zažádat v 2021 o vymaz?Dekuji

   obase.cz

   (29.12.2020 - 13:17)

   Dobrý den. Můžete, ale záleží na soudci, jak zhodnotí váš život. O.

   Ivana

   (3.1.2021 - 0:02)

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda si syn může zažádat o výmaz z rejstříku trestů když je do více než 5let co se vrátil a vede řádný život, řádně splácí dluh soudu ale bohužel ještě není doplacený.Měl toho dost ale už víc než 2/3 Spálený.Děkuji za odpověď

  Jiří

  (2.1.2021 - 2:29)

  Dobrý den,
  V mém případě již o zahlazení odsouzení okresní soud k 15.12.2020 rozhodl.
  Mě však nemile překvapilo, že dané usnesení se k 22.12.2020 na výpisu z RT samotném nijak zásadně neprojevilo.
  Zajisté až po zaplacení zákonného poplatku za daný dokument se na mě ona zahlazená spisová značka nadále šklebila.
  Chtěl jsem se zde tedy zeptat, jestli náhodou nemáte přehled o jistých nepsaných lhůtách, u nás v CZ však neodmyslitelně potřebných, k dotažení této administrativní záležitosti k zdárnému cíli?
  Usnesení soudu je bohužel na podobné informace strohé, tedy mimo zmínky o 3 dnech od předání usnesení okresním soudem tomu krajskému pro možnost podání stížnosti..
  Z toho však příliš moudrý nejsem a rád bych se vyhnul dalším nenávratně vyhozeným penězům za výpis s již neplatnými údaji.
  Poraďte mi prosím, v jakém časovém horizontu bych se měl poště ještě pro jistotu vyhýbat.
  Děkuji, a přeji hodně úspěchů v novém roce 😉

   obase.cz

   (2.1.2021 - 14:22)

   Dobrý den. Zajímavý dotaz. Rejstřík trestu má povinnost provést výmaz záznamu ihned po nabytí právní moci rozhodnutí o zahlazení. Záleží na tom, kdy právní moci nabylo a zda vůbec. Stížnost muže mimo Vás podat i státní zastupitelství, záleží kdy usnesení obdrželo. Pokud tam záznam bude i cca po 2 měsících, kontaktujte soud. 7 dní od samotného rozhodnutí je opravdu brzy. Když si pořídíte zdarma datovou schránku. Můžete o výpis stejně tak zdarma žádat třeba pětkrát denně. Žádnou paniku. O.

  Vladimir

  (20.1.2021 - 19:35)

  Dobry den, rad bych si pozadal o vymazani rejstriku trestu, ale ziju v zahranici. Mohla by tuto zadost za mne podat moje sestra?

   obase.cz

   (21.1.2021 - 8:32)

   Dobrý den. Nemohla, ale můžete ji poslat na soud i že zahraničí. Soud k tomu obvykle vydá jen rozhodnutí. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.