Výmaz z trestního rejstříku

Výmaz z trestního rejstříku. Kdy můžu žádat o zahlazení odsouzení

Často řešeným problémem je také záznam v trestním rejstříku, který lidem po propuštění dosti komplikuje život především proto, že 80% zaměstnavatelů výpis z trestního rejstříku vyžaduje, ale také pro komplikace, pokud se rozhodnete podnikat.

Proto se teď budeme zabývat problematikou výmazu z rejstříku trestu.

O výmazu z rejstříku trestu vždy rozhoduje soud, který je příslušný rozhodovat v místě vašeho skutečného bydliště. Podmínkou pro výmaz je vždy vedení řádného života po propuštění, či konci podmíněného trestu. (S výjimkou mladistvých tam je to po roce, s výjimkou trestů nad 1 rok.) Co se liší, je doba, po které lze o výmaz z rejstříku trestů požádat.

Podmínky pro zahlazení:

Nepodmíněný trest odnětí svobody Žádost o zahlazení odsouzení může podat odsouzený, zájmové sdružení, příbuzní obžalovaného v řadě přímé, jeho sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel a druh. Jedná-li se o mladistvého, rozhoduje soud i bez návrhu. Odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

 • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest
 • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
 • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
 • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok.

Počítá se přitom skutečná délka vykonaného trestu. To znamená, že pokud někdo byl již po devíti měsících podmíněně propuštěn z trestu odnětí svobody uloženého na 15 měsíců, a nebylo rozhodnuto o tom, že bude muset dovykonat zbytek trestu, bude doba pro zahlazení 3 roky,  nikoliv 5 let. Tato doba běží od okamžiku propuštění z výkonu trestu. Stejné to je i v případě, že je trest zmírněn milostí nebo amnestií prezidenta republiky. I v těchto případech je důležitá skutečně vykonaná doba trestu, nikoliv celý trest tak, jak byl původně uložen. Jestliže tedy pachatel byl odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody a po třech letech byl propuštěn na základě milosti prezidenta, bude se vycházet z toho, že trest byl tříletý,  nikoliv pěti a půl letý.

O zahlazení odsouzení tedy bude možno požádat v popisovaném případě po pěti letech od propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Podmíněný trest odnětí svobody Pokud se podmíněně odsouzený ve zkušební době podmíněného odsouzení osvědčil a podmínka tedy nebyla přeměněna na nepodmíněný trest, znamená to, že od rozhodnutí soudu o osvědčení se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl a odsouzení nebude uváděno ve výpisu z rejstříku trestů. Není tedy třeba podávat žádnou zvláštní žádost o zahlazení odsouzení. Jestliže ale soud odsouzeného neosvědčil a přeměnil podmíněný trest na nepodmíněný, platí ohledně záznamů ve výpisu z rejstříku trestů to, co bylo řečeno výše u nepodmíněného trestu odnětí svobody.

Související články:

Odpovídá právník

 

86 komentáře v “Výmaz z trestního rejstříku

 • Marie

  (29.5.2021 - 16:56)

  Dobrý den, mám v plánu na nějaký čas odletět na Nový Zéland a vím, že pro udělení víza budu muset doložit výpis rejstříku trestů. Myslím, že nestačí pouze výpis z ČR. Bohužel jsem v roce 2000 udělala hloupost a byla v Německu odsouzena na 8 mesiců nepodminene. Bude tam tento zápis nebo po těch letech nebude? Kde se mám obrátit, popř. žádat o smazání? Moc děkuji za radu.

  • obase.cz

   (30.5.2021 - 11:38)

   Dobrý den. Bude Vám stačit výpis z ČR.

 • Flegy

  (1.6.2021 - 17:02)

  Zdravím,prosím potřebují poradit,kdy můžu žádat o výmaz z trs. Rejstříku..když mě to končí za 38 dní.. můžu dřív,nebo mám počkat až uplyne 3 ročna,doba. Nebo 5 let. Mám odsezeno 9 měsíců.. propuštěn sem byl 9.7. 2017…..děkuji za odpoved

 • Head

  (28.7.2021 - 18:12)

  Zdravím, po zaplacení peněžitého trestu a uplynutí lhůty 1 roku jsem podal na příslušný soud dle místa bydliště žádost o výmaz.. Odpověď přišla za 3 dny „Zamítá se“,.. z důvodu dle zákona č. 333/2020 Sb. a par. 69 odst. 3 se by měl rejstřík automaticky mazat… A že nad rámec svých povinností upozorní soud, který mě soudil, aby vyrozuměl rejstřík trestů, aby provedl výmaz.
  Takže jsem skončil v bublině…
  Kdy nemůžu požádat příslušný soud o výmaz, protože dle zákona již tyto podmínky nesplňují, jelikož to tam již zapsané být nemá..
  Soud, který mě soudil tento výmaz sám neprovedl a žádnou zákonnou lhůtu nemá…
  Může tě mi prosím poradit jak dál? Blokuje mi to již rok OSVČ a utíká mi každý měsíc nejméně 40 tisíc.. nemůžu makat..

  • obase.cz

   (30.7.2021 - 20:19)

   Dobrý den. Obraťte se přímo na rejstřík trestů. Případně ministerstvo spravedlnosti. V této situaci to opravdu není v kompetenci soudu, ale právě jejich chyba. O.

 • Filip

  (6.8.2021 - 11:48)

  Zdravím,

  Chtěl bych se zeptat dnešním dnem mi končí zkušební doba za hrubé ublížení na zdraví z nedbalosti za dopravní nehodu..pokud jsem dobře pochopil tak nyní musím vyčkat na rozhodnutí soudu zda jsem se osvědčil nebo ne nebo dnešním dnem mi automaticky konci zkušební doba a na dopis už čekat nemusím? A pokud ano jak dlouho z praxe trvá než soud rozhodne o osvědčení??

  Díky Filip

  • obase.cz

   (6.8.2021 - 18:46)

   Dobrý den. Soud má na takové rozhodnutí rok od uplynutí lhůty. Můžete to ale sám urgovat. Potom by mohl rozhodnout rychle. 0.

 • Jiří

  (31.8.2021 - 13:29)

  Dobrý den,
  v únoru 2019 mi byl ukončen (osvědčený) nepodmíněný trest 18 měsíců s podmínečným odkladem na 30 měsíců. Mohu požádat o výmaz z trestního rejstříku? Jednalo se o podvod, jako trest bylo odebrání PC. Děkuji.

  • obase.cz

   (2.9.2021 - 9:10)

   Dobrý den. Ano můžete. O.

 • Tereza

  (17.9.2021 - 8:24)

  Dobrý den prosím vás partner je Slovák a byl několikrát trestaný na Slovensku potřebuje vymazat rejstřík trestu kde se obratit už 8 let žije v české republice děkuji

  • obase.cz

   (21.9.2021 - 9:28)

   Dobrý den. K okresnímu soudu v Bratislavě.

   • Ivan Yarema

    (21.9.2021 - 15:59)

    Dobry den byl mi pridelen treat za to ze jsem byl nacerno v Ceske Republice, ztratil jsem papiry o rozhodnuti bylo to v roce 2004-2006 myslim

    • obase.cz

     (22.9.2021 - 19:59)

     Dobrý den. A na co se ptáte? O.

     • Ivan Yarema

      (25.9.2021 - 19:32)

      Na to jestli by to slow vymazat, Ted mi zamitli pracovat vizum

      • obase.cz

       (27.9.2021 - 15:51)

       Dobrý den. Ano musíte požádat o zaplacení trestu soud v místě bydliště. Spisovou značku zjistíte z výpisu z rejstříku trestů. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.