Výmaz z trestního rejstříku

Výmaz z trestního rejstříku. Kdy můžu žádat o zahlazení odsouzení

Často řešeným problémem je také záznam v trestním rejstříku, který lidem po propuštění dosti komplikuje život především proto, že 80% zaměstnavatelů výpis z trestního rejstříku vyžaduje, ale také pro komplikace, pokud se rozhodnete podnikat.

Proto se teď budeme zabývat problematikou výmazu z rejstříku trestu.

O výmazu z rejstříku trestu vždy rozhoduje soud, který je příslušný rozhodovat v místě vašeho skutečného bydliště. Podmínkou pro výmaz je vždy vedení řádného života po propuštění, či konci podmíněného trestu. (S výjimkou mladistvých tam je to po roce, s výjimkou trestů nad 1 rok.) Co se liší, je doba, po které lze o výmaz z rejstříku trestů požádat.

Podmínky pro zahlazení:

Nepodmíněný trest odnětí svobody Žádost o zahlazení odsouzení může podat odsouzený, zájmové sdružení, příbuzní obžalovaného v řadě přímé, jeho sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel a druh. Jedná-li se o mladistvého, rozhoduje soud i bez návrhu. Odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

 • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest
 • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
 • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
 • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok.

Počítá se přitom skutečná délka vykonaného trestu. To znamená, že pokud někdo byl již po devíti měsících podmíněně propuštěn z trestu odnětí svobody uloženého na 15 měsíců, a nebylo rozhodnuto o tom, že bude muset dovykonat zbytek trestu, bude doba pro zahlazení 3 roky,  nikoliv 5 let. Tato doba běží od okamžiku propuštění z výkonu trestu. Stejné to je i v případě, že je trest zmírněn milostí nebo amnestií prezidenta republiky. I v těchto případech je důležitá skutečně vykonaná doba trestu, nikoliv celý trest tak, jak byl původně uložen. Jestliže tedy pachatel byl odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody a po třech letech byl propuštěn na základě milosti prezidenta, bude se vycházet z toho, že trest byl tříletý,  nikoliv pěti a půl letý.

O zahlazení odsouzení tedy bude možno požádat v popisovaném případě po pěti letech od propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Podmíněný trest odnětí svobody Pokud se podmíněně odsouzený ve zkušební době podmíněného odsouzení osvědčil a podmínka tedy nebyla přeměněna na nepodmíněný trest, znamená to, že od rozhodnutí soudu o osvědčení se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl a odsouzení nebude uváděno ve výpisu z rejstříku trestů. Není tedy třeba podávat žádnou zvláštní žádost o zahlazení odsouzení. Jestliže ale soud odsouzeného neosvědčil a přeměnil podmíněný trest na nepodmíněný, platí ohledně záznamů ve výpisu z rejstříku trestů to, co bylo řečeno výše u nepodmíněného trestu odnětí svobody.

Související články:

Odpovídá právník

 

117 komentáře v “Výmaz z trestního rejstříku

 • Jana

  (7.12.2021 - 12:12)

  Dobrý den, v roce 2014 jsem byla propuštěna z výkonu trestu za podvod s 5tiletou podmínkou a dohledem PMS. Po celou dobu po propuštění žiji řádným životem, pracuji a splácím dluh z trestné činnosti. Chtěla bych si založit živnost, ale nevím jestli mohu požádat o výmaz z rejstříku trestů, když mám dluh z trestné činnosti? Děkuji předem za odpověď

  • obase.cz

   (11.12.2021 - 14:49)

   Dobrý den můžete. O.

 • Boris

  (21.12.2021 - 17:05)

  Dobry den, chci se zeptat zda je možné vymazat výpis z evidence rejstříku po dobu 3 let .Jedna se oto ze jsem byl odsouzen na začátku ledna 2017 a propuštěn 11 srpna 2018.Prstehoval jsem se cca 300km od svého města do cizího a porad chodím do práce a vedu radni zivot. paragrafy jsou – § 404 trestní zákoník 40/2009sb – § 358 odst. 1 trestný zákoník ve zněni z.č. 390/2012 – § 146 odst. 1 trestní zákoník 40/2009 odsouzen na 49 dnu pak 9 měsíců , 8 měsíců dekuji za info.

  • obase.cz

   (22.12.2021 - 20:17)

   Dobrý den. Ano můžete požádat o výmaz trestního rejstříku. O.

 • Jaromír

  (5.1.2022 - 15:17)

  Dobrý den chci se zeptat jestli mohu zažádat v jakém koliv městě o výmaz rejstříku v ČR děkuju

  • obase.cz

   (6.1.2022 - 0:38)

   Dobrý den. Žádat byste měl u okresního soudu v okrese, kde se zdržujete. O.

 • Tomáš

  (7.1.2022 - 16:53)

  Dobrý den, můžou mi zamítnout výmaz z rejstříku trestu kvůli „drobnosti“, za kterou jsem dostal po propuštění další trest verejnoprospesnych prací. Uplynula mi 5ti letá lhůta od propuštění, ale mezitím jsem řádně vykonal VPP za úplně odlišny čin. Můžou mi to kvůli tomu zamítnout? A jak dlouho může mít člověk takhle záznam? Předem díky za odpověď.

  • obase.cz

   (9.1.2022 - 20:05)

   Dobrý den. Ano můžou, dokonce musí. Je mi líto. O.

 • Vit

  (15.1.2022 - 10:13)

  Dobrý den. Nárok na vymaz TR mám až za rok, byl jsem odsouzen na 24 měsíců a před 4 roky mě propustili, od te doby vědu řádný život ale kvůli novému zaměstnání bych potřeboval čistý rejstřík, je možné ze soud by mě žádosti vyhověl?

  • obase.cz

   (15.1.2022 - 21:43)

   Dobrý den. Ano ve výjimečných případech ano. O.

 • Karel

  (24.1.2022 - 9:10)

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak dlouho zhruba trvá než soud rozhodne o výmazu z RT?

  • obase.cz

   (24.1.2022 - 20:30)

   Cca 6 měsíců. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.