Výmaz z trestního rejstříku

Výmaz z trestního rejstříku. Kdy můžu žádat o zahlazení odsouzení

Často řešeným problémem je také záznam v trestním rejstříku, který lidem po propuštění dosti komplikuje život především proto, že 80% zaměstnavatelů výpis z trestního rejstříku vyžaduje, ale také pro komplikace, pokud se rozhodnete podnikat.

Proto se teď budeme zabývat problematikou výmazu z rejstříku trestu.

O výmazu z rejstříku trestu vždy rozhoduje soud, který je příslušný rozhodovat v místě vašeho skutečného bydliště. Podmínkou pro výmaz je vždy vedení řádného života po propuštění, či konci podmíněného trestu. (S výjimkou mladistvých tam je to po roce, s výjimkou trestů nad 1 rok.) Co se liší, je doba, po které lze o výmaz z rejstříku trestů požádat.

Podmínky pro zahlazení:

Nepodmíněný trest odnětí svobody Žádost o zahlazení odsouzení může podat odsouzený, zájmové sdružení, příbuzní obžalovaného v řadě přímé, jeho sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel a druh. Jedná-li se o mladistvého, rozhoduje soud i bez návrhu. Odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

 • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest
 • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
 • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
 • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok.

Počítá se přitom skutečná délka vykonaného trestu. To znamená, že pokud někdo byl již po devíti měsících podmíněně propuštěn z trestu odnětí svobody uloženého na 15 měsíců, a nebylo rozhodnuto o tom, že bude muset dovykonat zbytek trestu, bude doba pro zahlazení 3 roky,  nikoliv 5 let. Tato doba běží od okamžiku propuštění z výkonu trestu. Stejné to je i v případě, že je trest zmírněn milostí nebo amnestií prezidenta republiky. I v těchto případech je důležitá skutečně vykonaná doba trestu, nikoliv celý trest tak, jak byl původně uložen. Jestliže tedy pachatel byl odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody a po třech letech byl propuštěn na základě milosti prezidenta, bude se vycházet z toho, že trest byl tříletý,  nikoliv pěti a půl letý.

O zahlazení odsouzení tedy bude možno požádat v popisovaném případě po pěti letech od propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Podmíněný trest odnětí svobody Pokud se podmíněně odsouzený ve zkušební době podmíněného odsouzení osvědčil a podmínka tedy nebyla přeměněna na nepodmíněný trest, znamená to, že od rozhodnutí soudu o osvědčení se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl a odsouzení nebude uváděno ve výpisu z rejstříku trestů. Není tedy třeba podávat žádnou zvláštní žádost o zahlazení odsouzení. Jestliže ale soud odsouzeného neosvědčil a přeměnil podmíněný trest na nepodmíněný, platí ohledně záznamů ve výpisu z rejstříku trestů to, co bylo řečeno výše u nepodmíněného trestu odnětí svobody.

 

7 komentáře v “Výmaz z trestního rejstříku

  Jaroslava Šnáblová

  (14.7.2020 - 13:52)

  Dobrý den, prosím je možnost nějakého vzoru na odpuštění zákazu pobytu ? Příklad: Klient byl propuštěn po odpykání celého trestu, ale byl mu stanoven zákaz pobytu na 5 let pro hl.m. Prahu. Nyní má půlku trestu za sebou a chtěl by požádat o odpuštění zbytku zákazu pobytu.
  Děkuji Jarka Šn.

   obase.cz

   (14.7.2020 - 17:15)

   Dobrý den, vzor vypracovaný zatím nemáme. V zásadě se ale dá sepsat něco velmi podobného vzoru pro podmíněné propuštění. O.

  Anonym

  (21.7.2020 - 11:34)

  Chci se zeptat vymazání trestního rejstříku se dělá i automaticky ?

   obase.cz

   (21.7.2020 - 15:31)

   Dobrý den automaticky se nedělá. O.

  Pavel

  (10.8.2020 - 18:46)

  Dobrý večer, máte prosím odkaz na stažení formuláře “ Podání návrhu na vymazání z rejstříku trestů “ , nebo se na poratelnu příslušného soudu podle místa trvalého pobytu píše žádost o vymazání ? Děkuji
  ..

  Milan

  (15.10.2020 - 2:23)

  Dobrý den,chci se zeptat když mám 5 let podmínky a udělal jsem mezi tím to samé za co mě odsoudily a dostal jsem peněžitý trest který jsem měsíčně splacel a ještě chodím na probační službu i když bylo mezi tím veřejné zasedání a trest mi nechali v platnosti může se stát že mi po skončení podmínku můžou přeměnit?I když mi to nechali?Všude co čtu tak by to mělo být v pořádku veškerou škodu jsem uhradil včetně peneziteho trestu díky za odpověď Milan

   obase.cz

   (16.10.2020 - 7:38)

   Dobrý den. Záleží na tom, jak rozhodne soudce. To neumím posoudit. Můžou Vám podmínku proměnit, prodloužit, rozhodnout o osvědčení. Ale taky nemusí vůbec rozhodnout. V takovém případě platí po roce právní fikce, jako byste se osvědčil. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.