Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 148 komentáře v “Odpovídá právník

  • Filip

    (14.6.2021 - 21:15)

    Dobrý den,
    Mám na Vás velkou prosbu a to ohledně dotazu..dostal jsem podmínku na 30 měsíců která bude končit začátkem srpna tohoto roku za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti v důsledku autonehody… No ale tento pátek mě zastavila policie na namátkovou kontrolu při řízení vozidla..dechová zkouška na alkohol negativní ale test ze slin na drogy pozitivní..tím jsem se bránil že to je nějaký omyl a jel na krev protože pokud vím tak jsem nikdy žadnou drogu neužil..ale byl jsem na akci a jestli mi nějaké individuum hodilo něco do pití to nevím..pokud by krev vyšla pozitivní je to důvod k premene podmínky do vazby?..jsem slušný člověk čistý t.ř mám také

    • právník

      (15.6.2021 - 16:09)

      Vážený pane Filipe,
      v úvodu svém dotazu uvádíte, že jste dostal podmínku na 30 měsíců a závěrem, že máte čistý trestní rejstřík. Z toho usuzuji, že proti Vám bylo vedeno trestní stíhání, které státní zástupce podmíněně zastavil a uložil Vám zkušební lhůtu v délce 30 měsíců. V případě podmíněného odsouzení soudem byste měl zápis o tomto odsouzení zaznamenán v rejstříku trestů.
      Ve zkušební době musíte žít řádným životem. Řízení motorového vozidla pod vlivem návykové látky (pokud se to prokáže) se neslučuje s řádným životem.
      Pokud bylo státním zástupcem podmíněně zastaveno Vaše trestní stíhání a uložena zkušební doba, ve které nežijete řádným životem, pak hrozí riziko, že státní zástupce rozhodne o pokračování v trestním stíhání.
      Pokud jste byl podmíněně odsouzen a v soudem stanovené zkušební době nežijete řádným životem, pak hrozí riziko, že soud nařídí výkon trestu z tohoto podmíněného odsouzení – lidově řečeno „promění podmínku“.
      Soud však nemusí nařídit výkon trestu v každém případě, kdy odsouzený ve zkušební době nežije řádným životem. Soud váží jednotlivá protiprávní jednání odsouzeného a individuálně posuzuje, zda skutečně nařídí výkon trestu z podmíněného odsouzení nebo přistoupí k jiným alternativám ve smyslu zákona, tzn. např. prodlouží zkušební dobu až o dva roky, případně stanoví dohled nad dalším chováním odsouzeného ze strany Probační a mediační služby, a podobně.
      Konkrétně v tomto případě Vám přitěžuje, že oba protiprávní činy mají souvislost s řízením motorového vozidla, což budou orgány činné v trestním řízení hodnotit negativně. V prvním případě jste v souvislosti s řízením vozidla způsobil těžké ublížení na zdraví a v druhém případě jste řídil motorové vozidlo pod vlivem návykové látky, což tedy nesvědčí o tom, že byste se z prvního „průšvihu“ za volantem poučil…

    • Blanka

      (16.6.2021 - 10:44)

      Dobrý den, bylo by možné mi odpovědět na dotaz, zda proběhla k 1.5.2021 novela zákona nebo jiná změna ohledně maření výkonu úředního rozhodnutí ve věci řízení automobilu? Na internetu bohužel nejsem schopná tuto změnu najít a vzhledem k tomu, že mám informace že by taková nějaká změna nebo novela měla být, potřebovala bych poradit, kde tuto informaci najít.
      Předem děkuji za radu a pomoc
      Blanka

      • právník

        (16.6.2021 - 14:19)

        Vážená paní Blanko,
        není mi nic známo o novele zákona nebo jiné změně právních předpisů, která by souvisela s přečinem maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání – zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel.
        I kdyby k nějaké novelizaci skutečně došlo, pak tato by jen stěží účinkovala na již pravomocně odsouzené pachatele uvedeného přečinu.

        • Helena

          (23.6.2021 - 11:33)

          Dobrý den, mohu poprosit o názor a radu? Přítel je ve výkonu trestu poprvé, dostal 32 měsíců za 7 přečinů, je v Ostrově nad Ohří, žádali jsme o propuštění po 1/3, bohužel soudkyne opakovaně neměla spisy, tak to 4x krát odrocila a rozhodla až po 4 měsících, ale nevyšlo to, teď o 3 měsíce později budeme žádat o 1/2, má příslib bydlení, příslib práce, společenskou záruku od 2 netrestanych blízkých, dluhy splácí za pomocí blízkých po celou dobu výkonu trestu, má 4 pochvaly, má 1.diferenčku, žádný kázeňský postih, je bezproblémový, je ve vysokém stupni zabezpečení, práci nemá, ale opakovaně o ni zadal, program mu nebyl umožněn, nejdříve z důvodu, ze probíhaly ještě soudy a později z důvodu, ze zadal o podminecne propuštění, s probacni a mediacni službou nespolupracuje. Do výkonu trestu bohužel sám nenastoupil, byl vydán na základě eurozatykače z Rakouska, kde jsme bydleli, ale nástup nepřevzal. Je proti němu ještě 1 trestní stíhání, ale dle slov právníka odsouzen nebude. Jaké jsou šance na propuštění? Neví prosím někdo o nějaké neziskové organizaci, která by za přítele podala záruku a mohl s ní spolupracovat, popřípadě nějaká rada, co by se ještě dalo udělat?
          Předem moc děkuji!

    • Luky

      (26.6.2021 - 22:33)

      Dobrý den, chci se zeptat, když člověk co má velkou podmínku za ublížení na zdraví a porušil ji že tím, že vyhrožoval jiným lidem, a prodával drogy, a únos. Jakou má šanci se dostat ven? Je ve vazbě. Přišla si pro něj zasahovka, je to recidivista už seděl, a podmínek měl několik, teď mu advokát zařídil velkou podmínku za ublížení na zdraví, a porušil ji tím že prodával drogy, vyhrožoval, vydírání.

  • Michaela

    (16.6.2021 - 20:22)

    Dobrý den .. Přítelovi přišel doporučeně dopis, který vyzvedl na poště 9.6 a v dopise bylo, že nastoupit má do 10 dnů. Chtěla bych se zeptat zda-li musí nastoupit už v pátek 18.6 nebo v sobotu 19.6 . Vazebnice Ostrava. Děkuji.

    • právník

      (17.6.2021 - 8:53)

      Vážená paní Michaelo,
      podle mého názoru může Váš přítel do věznice nastoupit v pátek 18. 06. nebo nejpozději v pondělí 21. 06. 2021 ráno, neboť pokud lhůta končí v den pracovního klidu, považuje se za konec lhůty první následující pracovní den. Pokud vím, věznice přijímají nově nastoupivší odsouzené zpravidla v pracovní dny od 08.00 do 16.00 hodin, ačkoliv netvrdím, že v sobotu by věznice Vašeho přítele v žádném případě nepřijala.

    • Lucie

      (25.6.2021 - 18:29)

      Lucie Dobrý den mám přítele ve vězení za podvod který u soudu probehl ale nedostatek důkazů nebylo zjištěno jak to probíhalo atd ale přesto ho pan soudce odsoudil na 30mesicu ještě byl zaujatý z minulosti a řek teď ste vyhrál příště já já vás tam dostanu psali jsme do Ústí k soudu že chceme jiného soudce kvůli zaujatosti nevyhověli tak prezidentovi o udělení milosti zamitnuto co se dá dělat jako přítelkyně jak mu můžu pomoci vedl řádný život pracoval atd platil insolvenci a teď po 6letech u soudu po logdaunu ho zavřeli proč mu nedali jiný trest domácí vězení nebo tak něco děkuji

  • Anonym14

    (16.6.2021 - 21:51)

    Hezký den,
    Ráda bych se zeptala , na úspěšnost propuštění na PP ve věznici Kuřim? Prvotrest, na 10 měsíců za banální věc (blbost),polovina odsezena, přísliby všechny ….
    Jestli máte nějakou statistiku? Ze by nám to mohlo vyjít ?

    • právník

      (17.6.2021 - 9:10)

      Dobrý den,
      soud posuzuje žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu ryze individuálně, takže v tomto ohledu jsou statistiky podle mého názoru nic neříkající. U krátkodobých trestů odnětí svobody je někdy trochu problém ve splnění podmínky „polepšení“, resp. v prokázání splnění této podmínky. Pokud je odsouzený příliš krátkou dobu ve výkonu trestu, pak vězeňská služba jej nedokáže hodnotit, což může být problém, ale nikoliv nepřekonatelný.
      Pokud je odsouzený poprvé ve výkonu trestu za bagatelní trestný čin, má kladné hodnocení z výkonu trestu, disponuje sociálním zázemím po propuštění (bydlení, práce, podpora rodiny), pak je šance na podmíněné propuštění vysoká. Pokud takový odsouzený navíc splácí škodu způsobenou trestným činem (pokud nějaká vznikla) a včas nastoupil do výkonu trestu, pak je podmíněné propuštění téměř jisté.
      Co se týká konkrétně věznice Kuřim, jak již jsem uvedl shora žádnou statistiku nevedeme, ale co se týká naší advokátní kanceláře, pak dva roky nazpět nepamatuji, že by žádost některého z klientů byla pravomocně zamítnuta.

  • Nikol

    (17.6.2021 - 14:46)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je možné trestat dvakrát za stejný trestní čin? Jde o to že odsouzený ve věznici užil zakazanou látku konkrétně buprenorfin nějaký prášek který mu po odebrání vzorků moči potvrdila laboratoř to bylo někdy v lednu v dubnu mel jit znovu na test a ten odmítl tedy mu nic nepotvrdily. Za oba dostal kazensky trest a 2krat 20 dní díru to uz ma za sebou a půl roku návštěv za sklem a včera mu došlo od policie ze bylo zahájeno trestní stíhání mareni úředního rozhodnutí. Podotýkám ze řešil uz s vychovatelem a psychologem svůj problém. Nikdy neměl problém s drogami jen to nedává a tak si občas vezme lék na uklidnění. A ještě me zajímá co mu případě hrozí? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

    • právník

      (18.6.2021 - 12:42)

      Vážená paní Nikol,
      patrně máte na mysli právní zásadu „ne bis in idem“ (ne dvakrát o tomtéž), která mimo jiné zajišťuje, aby nikdo nemohl být odsouzen, resp. potrestán vícekrát za tentýž protiprávní čin. Bohužel tato zásada neplatí absolutně pro všechny případy. Pokud vězněný odsouzený poruší předpisy upravující výkon trestu, pak vězeňská služba je oprávněna odsouzeného za takové porušení potrestat. Pokud se odsouzený dopustí takového jednání, které je jednak porušením předpisů upravující výkon trestu a současně lze za toto jednání vyvodit trestní odpovědnost, pak za toto jednání může odsouzeného potrestat vězeňská služba a mimo toto potrestání může být zahájeno i trestní stíhání odsouzeného. Tento postup ale přichází v úvahu pouze tehdy, spáchá-li odsouzený závažnější delikt, neboť prostředky trestního práva je možno uplatnit pouze v případech „společensky závažných“, kde nepostačí jiné vyřízení věci (např. právě uložení kázeňského trestu dle zákona o VTOS), případně v případech, kde se jiné řešení mine účinkem.
      V tomto konkrétním případě, tak jak jej popisujete (více informací nemám a zřejmě ani Vy nemáte přesné a ucelené informace), bych se spíše přikláněl k tomu, že postačí kázeňské potrestání dle zákona o VTOS a trestní stíhání (resp. odsouzení soudem) by bylo příliš přísné, nerespektující smysl a účel trestního práva. Podle mého názoru u vězněných osob nelze kriminalizovat jakékoli porušení předpisů upravujících výkon trestu / výkon vazby a podřadit jej pod přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Pokud by např. odsouzený vyprovokoval ve věznici rvačku s jiným odsouzeným, kterému by ještě způsobil ublížení na zdraví, tak v takovém případě samozřejmě nechť je kázeňsky potrestán za strany vězeňské služby a také trestně stíhán a odsouzen. Pokud ale „pouze“ požil nějaký utlumující lék, který požít neměl, aniž by se jednalo o OPL, pak mi připadá případné trestní stíhání jako nedůvodné a kázeňské potrestání dle zákona o VTOS dostačující.
      Co se týká případné trestní sankce, pak za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

    • Anonym

      (22.6.2021 - 19:53)

      Dobrý den, mohu se zeptat, co to znamená, když je odsouzenému kromě délky trestu odnětí svobody udělen i zákaz pobytu v určitém městě? Znamená to, že tam nesmí bydlet a pracovat nebo vůbec vstoupit na území města třeba jen na návštěvu? Děkuji.

  • Jitka Kořínková

    (21.6.2021 - 18:42)

    Dobrý den,
    před časem jsem žádala paní ředitelku věznice v Kynšperku nad Ohří o přemístění mého syna, který je tam ve výkonu testu, do věznice ve Stráži pod Ralskem. Jsme z Jablonce a do Kynšperku je to pro nás velice daleko. Žádost byla zamítnuta. Jsem si vědoma toho, že jsem žádala v době Covidu a přemísťování vězňů bylo možná pozastaveno.
    Mohu žádat znovu? Vůbec nevím co pro přemístění mohu udělat a na koho se obrátit.
    Děkuji za radu a přeji hezký den.

    • právník

      (22.6.2021 - 17:25)

      Vážená paní Kořínková,
      odsouzený může opakovat svou žádost o přemístění do jiné věznice až po třech měsících ode dne, kdy jeho předchozí žádost byla vězeňskou službou zamítnuta – viz ustanovení § 26 odst. 1 věta druhá zákona č. 169/1999 Sb., zákon o výkonu trestu odnětí svobody.
      Pokud žádáte za odsouzeného o přemístění do jiné věznice Vy, jako osoba blízká, pak jednotlivé věznice k tomu přistupují různě. Některé věznice nekompromisně vyžadují dodržení lhůty 3 měsíců, jiné věznice nikoliv, neboť shora uvedené zákonné ustanovení hovoří o tří měsíční lhůtě pro opakování žádosti konkrétně odsouzeného, nikoliv o opakování žádosti jiných osob.
      Pokud si vyložíme zmíněné zákonné ustanovení ryze formálním způsobem, pak skutečně je vyžadována lhůta pro opakování žádosti (pouze pro) odsouzeného. Při trochu dobré vůle lze tedy vyložit, že osoby odsouzenému blízké mohou opakovat žádost o přemístění odsouzeného do jiné věznice kdykoliv, dodržení žádné lhůty pro opakování žádosti vyžadováno není. Pokud ovšem budeme vycházet ze smyslu uvedeného zákonného ustanovení, pak dojdeme k závěru, že cílem bylo zamezit podávání nekonečně se opakujících žádostí o přemístění jednoho odsouzeného s tím, že asi není podstatné, kdo tyto žádosti podává.
      Je tedy otázka, zda od zamítnutí poslední žádosti o přemístění do jiné věznice uplynuly tři měsíce. Pokud ano, můžete Vy (případně odsouzený sám) podat žádost o přemístění znovu. Pokud tato doba dosud neuplynula, pak by bylo vhodnější počkat, až tato doba uplyne, případně můžete zkusit podat žádost o přemístění hned a čekat, co na to vězeňská služba…

  • Anonym

    (22.6.2021 - 19:55)

    Dobrý den, mohu se zeptat, co to znamená, když je odsouzenému kromě délky trestu odnětí svobody udělen i zákaz pobytu v určitém městě? Znamená to, že tam nesmí bydlet a pracovat nebo vůbec vstoupit na území města třeba jen na návštěvu? Děkuji.

    • právník

      (24.6.2021 - 12:33)

      Dobrý den,
      za některé trestné činy lze uložit více druhů trestů vedle sebe. Jedním z nich je zákaz pobytu na určitém místě, které musí soud jasně vymezit. Zákaz pobytu znamená, že na vymezeném místě se odsouzený nesmí vůbec zdržovat. Odsouzený může z důležitých důvodů požádat Policii ČR, aby výjimečně povolila odsouzenému pobyt na tomto „zakázaném“ místě, ale pouze na velmi krátkou dobu.

  • Helena

    (23.6.2021 - 11:30)

    Dobrý den, mohu poprosit o názor a radu? Přítel je ve výkonu trestu poprvé, dostal 32 měsíců za 7 přečinů, je v Ostrově nad Ohří, žádali jsme o propuštění po 1/3, bohužel soudkyne opakovaně neměla spisy, tak to 4x krát odrocila a rozhodla až po 4 měsících, ale nevyšlo to, teď o 3 měsíce později budeme žádat o 1/2, má příslib bydlení, příslib práce, společenskou záruku od 2 netrestanych blízkých, dluhy splácí za pomocí blízkých po celou dobu výkonu trestu, má 4 pochvaly, má 1.diferenčku, žádný kázeňský postih, je bezproblémový, je ve vysokém stupni zabezpečení, práci nemá, ale opakovaně o ni zadal, program mu nebyl umožněn, nejdříve z důvodu, ze probíhaly ještě soudy a později z důvodu, ze zadal o podminecne propuštění, s probacni a mediacni službou nespolupracuje. Do výkonu trestu bohužel sám nenastoupil, byl vydán na základě eurozatykače z Rakouska, kde jsme bydleli, ale nástup nepřevzal. Je proti němu ještě 1 trestní stíhání, ale dle slov právníka odsouzen nebude. Jaké jsou šance na propuštění? Neví prosím někdo o nějaké neziskové organizaci, která by za přítele podala záruku a mohl s ní spolupracovat, popřípadě nějaká rada, co by se ještě dalo udělat?
    Předem moc děkuji!

    • právník

      (24.6.2021 - 13:19)

      Vážená paní Heleno,
      je vždy obtížné odhadovat šance na podmíněné propuštění, když k odsouzenému mám jenom základní informace. Obecně mohu uvést, že odsouzení za přečiny, kteří jsou poprvé ve výkonu trestu a mají kladné hodnocení z věznice a disponují sociálním zázemím na svobodě (příslib práce, příslib bydlení, podpora rodiny) mají vysokou šanci na podmíněné propuštění. Vašemu příteli komplikuje situaci četnost přečinů, které spáchal (předpokládám, že bylo vydáno více rozsudků) a také fakt, že do výkonu trestu byl dodán policií až na základě evropského zatýkacího rozkazu. Probíhající trestní stíhání sice z právního hlediska nemá na podmíněné propuštění vliv (soud se musí řídit presumpcí neviny), ale podle mého názoru by bylo vhodnější v tomto případě vyčkat pravomocného rozhodnutí ve věci a teprve poté žádat o podmíněné propuštění, samozřejmě pokud nepředpokládáte, že trestní řízení se povede ještě dlouho.

  • Anonym

    (23.6.2021 - 20:00)

    Dobrý den
    Přítel mi řekl, abych zavolala na VZP a na úřad, aby mu stopli poplatky, už je to par měsíců, ale mám za to, že jsem tam volala a v jednom z těch míst mi řekli, že už o tom ví. Teď mi tvrdí, že o tom VZP neví, to nedávají vědět pojišťovně z vězení? Prý musí nějak doplácet, jde s tím něco dělat, aby nemusel? Děkuji

  • Anonym

    (23.6.2021 - 20:01)

    Dobrý den
    Přítel mi řekl, abych zavolala na VZP a na úřad, aby mu stopli poplatky, už je to par měsíců, ale mám za to, že jsem tam volala a v jednom z těch míst mi řekli, že už o tom ví. Teď mi tvrdí, že o tom VZP neví, to nedávají vědět pojišťovně z vězení? Prý musí nějak doplácet, jde s tím něco dělat, aby nemusel? Děkuji moc

    • právník

      (24.6.2021 - 13:26)

      Dobrý den,
      za vězněné osoby hradí zdravotní pojištění vězeňská služba, resp. stát.
      Věznice vždy sdělí příslušné zdravotní pojišťovně, že její pojištěnec je ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.
      Nenapadá mě žádný důvod, pro který by mohl vzniknout dluh na veřejném zdravotním pojištění za dobu, po kterou byl pojištěný ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.
      Usuzoval bych spíše na to, že Váš přítel musí pojišťovně doplácet za jiné období, před výkonem trestu odnětí svobody.

  • Anonym

    (24.6.2021 - 22:28)

    Dobrý den, chtěl bych se od Vás nechat informovat zda mám podle novely, kterou se rozšiřuje podmíněné propuštění po 1/3 trestu u prvovězněných, zejména pro loupež, nárok a zda je v mém případě nějaká šance být propuštěn z výkonu trestu po jedné třetině. Můj rozsudek zní: podle §173 odst. 3trestního zákoníku za použití §43 odst. 1 trest. zákoníku a §58 odst. 6 tr. zákoníku k úhrnému trestu v trvání 6 let odnětí svobody . Podle § 56 odst. 2 písm. a) tr. zákoníku se obžalovaný zařazuje do věznice s ostraho. Obžalovaný úmyslně usnadnil a umožnil jinému zejména hlídáním při činu a opatřením prostředků k spáchání trestného činu spočívajícího v užití násilí proti jinému v úmyslu zmocnit se cizí věci a způsobit tak škodu velkého rozsahu, čin spáchal jako člen organizované supiny a způsobil tímto činem těžkou újmu na zdraví, přičemž k dokonání trestného činu nedošlo (pomocník).Dále spáchání tr. činu spočívajícího v neoprávněném vniknutí do obydlí jiného a překonání překážky, jejímž účelem je zabránit vniknutí (pomocník). Čímž spáchal – zločin, loupež §173 odst. 1,2, písm a)b)odst. 3 tr. ve stádiu pokusu podle § 21 odst. zákoníku 1 tr. zákoníku formou účastenství podle § 24 odst.1 písm c) tr. zákoníku dále přečin porušování domovní svobody podle §178 odst.1,2, tr. zákoníku formou účastenství podle § 24 odst. 1 písm c) tr. zákoníku
    Odvolací soud dospěl k závěru, že by trest neměl být zvýšen, byt je uložen pod spodní hranici tz. sazby nebot zde byly dány další polehčující okolnosti a to jednak doznání, obžalovaný pomohl rozkrýt celou trestnou činnost, usvědčil ostatní obžalované, navíc se na obžalovaného hledí jako by nikdy trestán nebyl, povaha účasti jako pomocníka na spáchaném tr. činu nebyla tak závažná.
    Dočetl jsem se že nově bude moci být propuštěn i po vykonání třetiny trestu odnětí svobody i ten, kdo byl odsouzen za zvlášt závažný zločin s výjimkou trestného činu, který spáchal jako čin organizované skupiny, ve spojení s organizovanou skupinou nebo ve prospěch organizované skupiny (st. §361 tr.zákona). Odsouzený , jenž nebyl odsouzen za zvlášt závažný zločin a není recidivisto, tedy dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, může být propuštěný za uvedených podmínek už po vykonání 1/3 uloženého trestu (§88 odst. 1 písm b). Zvlášt z. zločiny jsou přitom ty úmyslné trestné čin, na než trestní zákon stanoví trest s horní hranicí nejméně 10 let. dále zde bylo psáno změnou novely se rozšiřuje možnost podmíněného propuštění o 1/3 trestu u provotrestaných, zejména pro majetkovou tr. činnost, ale i například loupež. Novela výrazně zvýhodnuje odsouzené, kteří se k činu doznají.
    Předem děkuji za odpověd´.

    • právník

      (25.6.2021 - 9:09)

      Dobrý den,
      novela, o které píšete, účinkuje již od minulého roku. Bohužel nedopadá na Váš případ, a to hned z několika důvodů. Jednak jste byl odsouzen za zvlášť závažný zločin, kterým byla nebo měla být způsobena těžká újma na zdraví, a také jste tento zvlášť závažný zločin spáchal jako člen organizované skupiny. I jeden z uvedených důvodů by znamenal zákonnou překážku, pro kterou by Vás soud nemohl podmíněně propustit po výkonu jedné třetiny trestu. Co je však nejhorší, byl jste odsouzen pro zvlášť závažný zločin dle ustanovení § 173 odst. 3 tr. zákoníku, který je uveden v ustanovení § 88 odst. 4 tr. zákoníku. V takovém případě je podmíněné propuštění možné až po výkonu dvou třetin trestu odnětí svobody, tedy pro podmíněné propuštění si z trestu šesti roků budete muset vykonat 4 roky. Dříve Vás soud podmíněně propustit nesmí, neboť mu to nedovoluje zákon. Nic na tom nezmění ani fakt, že jste se k trestné činnosti doznal, pomohl tuto objasnit a byl jste odsouzen jako účastník trestného činu (pomocník).

  • Barbora

    (25.6.2021 - 19:29)

    Dobrý den, prosím Vás můj přítel, byl v úterý zadržen v Rakousku a je tam na Vazbě. Psala jsem na ambasádu, na policii, ale nikdo mi není schopen podat žádné informace, protože to spadá pod Rakouskou policii. Já nevím, proč tam, byl zadržen, co provedl opravdu nic. Chtěla jsem se zeptat jak to v Rakousku probíhá? Někdo mi řekl, že teď m 14 denní vazbu během, které se budou zjišťovat různé informace k jeho osobě a potom bude soud, který rozhodně zda bude ponechán ve vazbě nebo vyhoštění. Já, bych mu moc chtěla poslat dopis, peníze, ale já vůbec nevím kam. Zda to tam chodí jak v ČR, že pošlu dopis kdy u jeho jména je datum narození a oni to za ním přepošlou Nebo zda musím znát přesnou adresu věznice kde je? Já nevím vůbec nic nikdo mi nechce nic sdělit a jsem už s toho psychicky velmi vyčerpaná.
    Dekuji Vám za Vaše pochopení a snad mi aspon něco málo poradite. Děkuji moc Bara‘

    • právník

      (28.6.2021 - 10:13)

      Vážená paní Barboro,
      bohužel na Vaše otázky neznám odpovědi. Situace vyžaduje konzultaci s advokátem, který jednak zná rakouské trestní právo a jednak má v Rakousku v této právní oblasti i nějakou praxi. Zkuste najít na internetu někoho takového…

  • Anonym

    (25.6.2021 - 19:36)

    Dobrý den mám nástup trestu a poslední den vychází na státní svátek přijmou mě? Nebo mohu nastoupit až následující den? Děkuji

    • právník

      (28.6.2021 - 10:19)

      Dobrý den,
      obecně každá lhůta, jejíž konec připadá na den pracovního klidu, končí následující pracovní den. Pokud nastoupíte následující první pracovní den, nevidím v tom problém.

  • Anonym 14

    (4.7.2021 - 10:47)

    Hezký den, ráda bych se zeptala prosím ?
    Přítel je ve výkonu trestu , a já jelikož jsem zůstala sama s narozeným synem, teď jako matka budu žádat o rodičovský příspěvek, budou po mě něco chtít ohledně i tatínka ? Nějaký dokument ? Děkuji za odpověď

    • právník

      (7.7.2021 - 13:39)

      Dobrý den,
      Váš dotaz se netýká trestního práva, ale předpokládám, že budete muset předložit potvrzení o tom, že otec dítěte se nachází ve výkonu trestu odnětí svobody. Toto potvrzení vydá věznice, ve které otec dítěte vykonává trest odnětí svobody na jeho žádost.

  • Marcela

    (12.7.2021 - 18:08)

    Dobrý den,
    Chtěla jsem se zeptat..syn mě poprosil o příslib bydlení.. ráda bych mu vyhověla, ale bojím se exekutorů, jelikož má nějaké pohledávky.Je nějaká možnost to nějak ošetřit či něco podobného.. děkuji za odpověď

    • právník

      (13.7.2021 - 7:51)

      Vážená paní Marcelo,
      napište mi e-mail na adresu: pravnik /zavináč/ obase.cz
      Poradím Vám.

      • Marcela

        (13.7.2021 - 14:14)

        Děkuji email jsem poslala

        • právník

          (14.7.2021 - 8:23)

          Vážená paní Martino,
          dotaz jsem zodpověděl na Váš e-mail.

  • Jan Šebek

    (14.7.2021 - 12:52)

    Dobrý den,
    po přerušení trestu se po odmítnutém dovolání vracím zpět do vězení. Chci se jen zeptat, protože na různých místech dostávám různé odpovědi, zda mám nárok na podmíněné propuštění po polovině trestu a ne až po 2/3. Jsem odsouzen za tyto paragrafy ( §§ 361/1 alinea druhá, § 345 odst. 2, odst. 3, písm. c, § 329 odst. 1, písm. a a § 366/1 trestního zákoníku ) a nevznikla žádná újma na zdraví životech či majetku. Děkuji za odpověď. Jan Šebek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.