Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 165 komentáře v “Odpovídá právník

  • Linda

    (27.5.2021 - 17:36)

    Dobrý den, dcera žádá o propuštění z vazby (stíhání na svobodě). Říkala, že chce uvést jako doručovací adresu naší adresu. Přitom u nás nebydlí, od roku 2006 nemá ani hlášený trvalý pobyt a manžel jí na naší adrese nedovolí ani sebekratší návštěvu (kvůii četným krádežím a zadlužení)! Neměla by uvést spíše adresu, kde se bude skutečně zdržovat? Jenže ona se ve vazbě rozešla s přítelem, u kterého bydlela, tak ani nemá jakou adresu by uvedla. Trvalé bydliště má na Obci. Navíc se bojíme, aby se kvůli uvedení naší adresy u soudu nezačal exekutor domnívat, že u nás žije. Může být vedena exekuce proti osobě stíhané na svobodě? Dcera ví, že k nám nesmí ani vstoupit (od roku 2011). Přesto chce uvést naší adresu. Je to od ní rozumné? A můžeme se proti tomu bránit?

    • právník

      (28.5.2021 - 10:29)

      Vážená paní Lindo,
      u žádosti o popuštění z vazby je zásadní adresa dalšího pobytu Vaší dcery (obviněné). Jde zejména o to, aby Vaše dcera byla dobře kontaktní pro orgány činné v trestním řízení (např. skrz doručování písemností). Je tedy nezbytné, aby na adrese, kterou u soudu uvede, byla skutečně kontaktní přinejmenším tak, že na uvedené adrese bude pečlivě přebírat poštu. Riziko exekuce, o kterém se zmiňujete, opravdu existuje, nicméně není nijak velké. V tomto stádiu trestního řízení soudy zpravidla neinformují exekutory o pobytu obviněné osoby (dlužníka) a pokud u Vás dcera nebude reálně bydlet, resp. nebude mít u Vás majetek, pak exekutor nemá co zabavit. Připouštím, že někteří exekutoři nejsou korektní, nerespektují právní předpisy a mnohdy zabaví i věci, které nejsou v majetku dlužníka. Skutečný vlastník se potom musí bránit např. vylučovací žalobou, což znamená čas a peníze.
      Poradit v této situaci je obtížné. Vaše dcera by neměla u soudu lhát – měla by uvést adresu, na které se bude fakticky zdržovat, což tedy zřejmě není ta Vaše. Pokud ale žádná reálná adresa není, pak soud zřejmě Vaši dceru z vazby nepropustí z důvodu obavy, že přestane být pro orgány činné v trestním řízení na svobodě kontaktní, resp. dohledatelná.
      Bránit se můžete tím, že písemně sdělíte soudu, že neposkytnete Vaší dceři po případném propuštění na svobodu zázemí. V takovém případě však Vaše dcera s vysokou mírou pravděpodobnosti z vazby propuštěna nebude a její důvěryhodnost u soudu padne na nulu. Takový postup bych volil až jako poslední variantu řešení. Vazebně stíhaní obvinění bývají často pod silným psychickým tlakem (pokud se nejedná o zkušené recidivisty). Nelze tedy reálně očekávat, že vazebně stíhané osoby budou při snaze dostat se z výkonu vazby na svobodu, jednat vždy rozumně a v souladu se všemi morálními zásadami – v tomto ohledu bych se přimlouval za lehké přivření oka, ačkoliv v žádném případě nijak neomlouvám, co (Vám) dcera doposud způsobila…

  • marie

    (28.5.2021 - 5:47)

    marie(27.5.2021 – 17:49)Odpovědět
    Dobrý den potřebovala bych radu jak docílit přemístění mého druha blíže k našemu bydlišti ,když jedu na návštěvu jedu přes celou ČR z Ostravska až na Sokolovsko opravdu náročné jak fyzicky tak finančně ,podala jsem už asi 8 žádosti o přeřazení ,vždy je zamítnuto s kapacitních důvodu .Předem děkuji za

    • právník

      (28.5.2021 - 10:38)

      Vážená paní Marie,
      pokud podáváte žádosti o přemístění Vašeho druha z jedné věznice do jiné – bližší Vašemu pobytu, pak postupuje správně. Žádosti bývají často zamítány z kapacitních důvodů a v posledních měsících také proto, že vězeňská služba se chce vyhnout přílišné migraci vězněných osob mezi věznicemi, aby tak předešla zvýšenému riziku nákazy koronaviru. S tím bohužel nikdo nic nesvede a vězeňské službě se v tomto ohledu není co divit. Můžete zkusit žádost o přemístění Vašeho druha ještě adresovat na Generální ředitelství Vězeňské služby ČR do Prahy. Možná tam vyhoví. Více poradit neumím…

  • Jiří

    (30.5.2021 - 15:01)

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat.Byl jsem odsouzený nepodmíněně(6.5.2021) ovšem poprvé od roku 1986 tehdy jako mladiství.Mohu uvádět,že jsem prvotrestaný nebo může Vězenská služba nebo podobná instituce toto odsouzení dohledat a pak by to nebyla pravda.Jak mám nebo co mám na tuto otázku při nástupu do VT odpovědět?
    Děkuji

    • právník

      (31.5.2021 - 9:20)

      Vážený pane Jiří,
      záleží, zda trest z roku 1986 je zahlazený. Vzhledem k době, která od Vašeho posledního potrestání uplynula, je zcela jistě splněna lhůta pro zahlazení tehdejšího odsouzení, ale je otázka, zda k zahlazení skutečně došlo. Vyžádejte si výpis z rejstříku trestů (například na České poště za poplatek 100 Kč). Pokud ve výpisu z rejstříku trestů nebude odsouzení z roku 1986 zaznamenáno, pak je vše v pořádku a z hlediska zákona budete nyní opět „prvotrestaný“. Pokud ve výpisu z rejstříku trestů toto archaické odsouzení zaznamenáno bude, pak doporučuji ihned požádat o zahlazení odsouzení.

    • obase.cz

      (31.5.2021 - 13:15)

      Dobrý den. Vězeňská služba tuto informaci mít bude, nicméně s vás bude brát jako prvotrestaného. O.

  • Lucie

    (31.5.2021 - 18:54)

    Dobrý den, manžel měl již po 2 uloženou podminku a verejne prospěšné práce. Teď je ve výkonu dostal 4 měsíce. Chtěla bych se zeptat zda mu soud promneni zbytek podmínky na výkon, nebo máme nějakou šanci že by mohl po trestu domů?
    Popřípadě jak postupovat dál. Velcí děkuji

    • právník

      (31.5.2021 - 19:03)

      Vážená paní Lucie,
      Vaši otázku nemohu zodpovědět, neboť neznám časový sled událostí. Nevím, zda Váš manžel lidově řečeno „porušil podmínku“, tedy zda ve stanovené zkušební době podmíněného odsouzení spáchal další trestný čin.

      • Lucie

        (1.6.2021 - 5:13)

        Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. Manžel za neplacení alimentů měl v roce 2019 1.podminku na rok, po skončení pomníky mu ji o 2 roky prodloužili. V této podmínce dostal ještě 300 hodin veřejně prospěšnych práci. Z důvodu covidu je nestihl dodělat. A v květnu měl soud kde mu uložili trest ve výši 4 měsíců. 25.5. Nastoupil do výkonu. Všechny tresty jsou za alimenty. Děkuji

  • Lucie

    (1.6.2021 - 5:15)

    Omluvam se nenapsala jsem že sice posílal nějaké výživné ale ne v plné výši. Má platit na 2 děti 4200 Kč.

    • právník

      (1.6.2021 - 13:53)

      Vážená paní Lucie,
      ani tak si s odpovědí nemohu být jistý. Nicméně to vypadá tak, že ta první podmínka z roku 2019 porušena byla, protože Váš manžel byl odsouzen k nepodmíněnému trestu 4 měsíců zřejmě za neplacení výživného v době, kdy běžela zkušební doba z tohoto podmíněného odsouzení. Tam už bych předpokládal nařízení výkonu trestu do věznice. U trestu obecně prospěšných prací to může být také tak, ale vůbec si nejsem jistý. Uvádíte příliš málo informací pro korektní odpověď…

      • Dagmar

        (10.6.2021 - 19:56)

        Dobrý den, chci se zeptat když nám bylo zamítnuto PP může nezisková organizace požádat znovu o měsíc nebo ne mě bylo řečeno že nezisková organizace může měsíc po zamítnutí znovu. Děkuji Dáša

  • Jiří

    (1.6.2021 - 13:10)

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně souhrnného trestu dle §43 odst.2 tr.zák.,kdy trest souhrnný nemůže být mírnější,ale jak je to s klasifikací tr.činu? Může být mírnější?
    Děkuji

    • právník

      (1.6.2021 - 14:04)

      Vážený pane Jiří,
      hmotně právní kvalifikace trestného činu vychází ze skutkového děje. Jde o skutkovou podstatu toho kterého trestného činu. Pokud naplníte více skutkových podstat, budete uznán vinným více trestnými činy. Při ukládání souhrnného trestu vyměří soud trest v rozmezí trestní sazby nejpřísněji trestného činu. Při výměře souhrnného trestu se uplatní tzv. absorpční zásada, což je pro Vás dobře.

    • Lucie

      (1.6.2021 - 16:31)

      Děkuji, co všechno by jste potřeboval vědět? Mohu vám ne email poslat kopie rozsudků pokud by vám to pomohlo na bližší informace.
      On porušil tu druhou podmínku, ta první už zakončila. No a v této druhé podmínce dostal výkon trestu.

      • právník

        (1.6.2021 - 16:58)

        Dobrý den,
        paní Lucie, můžete mi poslat sken rozsudků na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz
        Bude třeba poslat ale všechny odsuzující rozsudky, aby se dal zjistit časový sled, jinak to všechno budou pořád jenom dohady.
        Děkuji za pochopení.

        • Lucie

          (1.6.2021 - 18:57)

          Velice vám děkuji za ochotu, večer na to sednu a přepošlu vám to.
          S přátelským pozdravem

      • Jiří

        (2.6.2021 - 20:45)

        Dobrý večer,
        děkuji Vám za odpověd,ale měl bych ještě jeden právní dotaz.Byl jsem odsouzen §216/odst 4 a 361 účast na org.skupině dále ve stejném časovém souběhu paní státní zástupkyně žádá o zrušení výroku Vrchního soudu a uložení trestu souhrnného dle §43/odst 2 ve stejné sazbě ovšem již pouze pro tr.čin 216/odst.4,která kvalifikace finálně tedy platí?Ohledně PP na 1/3.Dle mých chabých znalostí by propuštění na 1/3 nepřipadalo v úvahu pokud by tam platil §361 účast na org.skupině.

        Děkuji s pozdravem

        • právník

          (3.6.2021 - 11:03)

          Vážený pane Jiří,
          v rámci ukládání souhrnného trestu dle ust. § 43 odst. 2 tr. zákoníku bude zrušen z původního rozsudku pouze výrok o trestu, nikoliv výrok o vině, takže ustanovení § 361 tr. zákoníku o organizované skupině nezmizí. Ten původní rozsudek nebude zrušen celý. Podmíněné propuštění po výkonu 1/3 trestu již z tohoto důvodu nepřichází v úvahu.
          Dále je otázka dle jakého písmena soud kvalifikoval čin dle 216 odst. 4 tr. zákoníku, pokud podle písmena a), tak už vůbec není co řešit…

  • Miloslav

    (3.6.2021 - 1:49)

    Dobrý den, mám dotaz ohledně odklonů v trestním řízení, konkrétně §307 TZ podmíněné zastavení trestního stíhání. Byl jsem obviněn z přečinu krádež dle §205, odst. a) TZ ve formě spolupachatelství dle §23 TZ. Škoda 50 tis. Kč byla v přípravném řízení poškozenému celá uhrazena, v minulosti jsem odsouzen ani trestán nebyl a ke spácháni přečinu jsem se doznal. Jaká je pravděpodobnost, že státní zástupce resp. soud v mém případě aplikuje institut podmíněného zastavení trestního stíhání? Děkuji za odpoveď.

    • právník

      (3.6.2021 - 11:09)

      Vážený pane Miroslave,
      doporučuji, abyste v rámci svého výslechu na policii, případně do protokolu o prostudování spisu při uzavření vyšetřování (to nejpozději) sám navrhl vyřízení věci postupem dle ust. § 307 tr. zákoníku. Podle mého názoru nic nebrání věc takto vyřídit, naopak by to v tomto případě bylo zcela přiléhavé řešení.

      • Miloslav

        (3.6.2021 - 14:34)

        Dobrý den, děkuji Vám za odpověď a přeji příjemný den! Miloslav

  • Jitka

    (3.6.2021 - 5:58)

    Dobrý den. Prosím vás kdy je nejlepší žádat o přeměnu trestu z prospěšných prací na peněžitý trest? Manžel je do Srpna ve výkonu trestu ( ne za prospěšné práce ) ,tak zda ještě z výkonu nebo až po propuštění? A je prosím na internetu nějaká vzorová žádost ? Děkuji

    • právník

      (3.6.2021 - 20:13)

      Vážená paní Jitko,
      doporučuji, aby Váš manžel (pokud tomu nebrání vážné zdravotní důvody) ihned po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody začal vykonávat trest obecně prospěšných prací, jinak hrozí reálné riziko, že se vrátí do vězení. Přeměnit trest obecně prospěšných prací na peněžité trest podle mého názoru nelze. Soud může výjimečně přeměnit trest obecně prospěšných prací na trest domácího vězení, ale pokud takovou přeměnu navrhnete, pak rozhodně nemáte jistotu, že soud vyhoví.

  • Veronika Řandová.

    (5.6.2021 - 10:55)

    Zdravím dotaz můj manžel se mi neozívá , je v pořádku mám strach o něho děkuji. Vratislav Řanda 7.4.1973 současně ve vazbě.

    • právník

      (5.6.2021 - 15:23)

      Vážená paní Řandová,
      s tímto dotazem se musíte obrátit přímo na vězeňskou službu, příslušnou vazební věznici, ve které je Váš manžel umístěn. Nicméně, pokud by měl Váš manžel např. nějaký velmi vážný zdravotní problém, vězeňská služba by Vás informovala.

  • Denisa

    (5.6.2021 - 14:41)

    Dobrý den chci se zeptat když dostanu příslib práce pro odsouzeného musí do té práce nastoupit nebo to není zavazující?

    • právník

      (5.6.2021 - 15:38)

      Vážená paní Deniso,
      záleží na situaci. Soud může odsouzeného podmíněně propustit a na zkušební dobu uložit dohled probačního úředníka, který bude sledovat chování podmíněně propuštěného. Pokud by podmíněně propuštěný nenastoupil do práce dle předloženého příslibu, mohl by to být problém. Dovedu si představit, že by podmíněně propuštěný mohl nastoupit do jiné práce, kde by měl lepší pracovní podmínky, což bych jako problém neviděl. Pokud by ale podmíněně propuštěný nenastoupil do práce dle příslibu práce a skončil na úřadu práce jako nezaměstnaný, pak už to považuji za hraniční situaci a zřejmě by záleželo, jak by to podmíněně propuštěný vysvětlil. Pokud by se později zjistilo, že podmíněně propuštěný např. předložil soudu falešný příslib práce, resp. příslib práce, do které ani neměl v úmyslu / nemohl nastoupit, pak by to mohl být v krajním případě dokonce další trestný čin.

  • Jana

    (10.6.2021 - 13:43)

    Dobrý den, chci se zeptat zda je možné zažádat soud o podmíněné propuštění a nebo o přeměnu na domácí vězení v jedné žádosti?Nebo se musí jen vybrat jedno .Děkuji Jana

    • právník

      (11.6.2021 - 11:19)

      Vážená paní Jano,
      podmíněné propuštění dle § 88 tr. zákoníku a přeměna trestu odnětí svobody na trest domácího vězení dle § 57a tr. zákoníku jsou zcela odlišné právní instituty. Pod jednu žádost bych to neslučoval. Podle mého názoru je lépe žádat o jedno nebo druhé, aby bylo zřejmé, co odsouzený chce – o co usiluje. Nicméně, je pravdou, že jsem zaznamenal případy, kdy odsouzený podal obě žádosti současně a některý soud vedl dvě rozdílná řízení a jiný soud sloučil obě žádosti dohromady a rozhodl o obou žádostech v jednom řízení, resp. v jednom veřejném zasedání. Podtrženo, sečteno, nic není nemožné…

  • Dagmar

    (10.6.2021 - 19:52)

    Dobrý den, mohla bych se zeptat ? Žádaly jsme o PP bylo nám to zamítnuty měli jsme společenskou záruku od neziskové organizace, příslib zaměstnání vše co k tomu patří, mužů se zeptat bylo mi řečeno že nezisková organizace může požádat za měsíc znovu o PP. Děkuji za odpověď

  • Dagmar

    (10.6.2021 - 19:57)

    Dobrý den, chci se zeptat když nám bylo zamítnuto PP může nezisková organizace požádat znovu o měsíc nebo ne mě bylo řečeno že nezisková organizace může měsíc po zamítnutí znovu. Děkuji Dáša

    • právník

      (11.6.2021 - 11:40)

      Vážená paní Dagmar,
      je pravdou, že zájmové sdružení občanů, které poskytuje záruku za dovršení nápravy odsouzeného, pro opakování žádosti o podmíněné propuštění není vázáno žádnou lhůtou. Žádost tedy může opakovat v podstatě okamžitě poté, co byla předchozí žádost pravomocně zamítnuta.
      Navíc, v tomto případě to vypadá tak, že soud zamítl žádost odsouzeného, nikoliv žádost zájmového sdružení občanů. Pokud by nyní podalo žádost o PP za odsouzeného zájmové sdružení občanů, pak by se ani nejednalo o opakování žádosti, ale o žádost zcela jiného subjektu, odlišného od odsouzeného.
      Je tedy nepochybné, že zájmové sdružení občanů může za odsouzeného podat novou žádost o podmíněné propuštění okamžitě (nemusí čekat ani měsíc). Je však otázkou, jaký to bude mít praktický význam. Pokud soud nyní zamítl žádost odsouzeného o podmíněné propuštění a nepřijal záruku zájmového sdružení občanů, pak za pár týdnů svůj názor pravděpodobně nezmění. Navíc žádost o PP, kterou za odsouzeného podává zájmové sdružení občanů včetně záruky za dovršení nápravy odsouzeného, musí splňovat celou řadu formálních náležitostí. Úspěšně podat takovou žádost není zcela snadné. Doporučuji, abyste v tomto případě angažovali právníka. Bude také nutné se zaměřit na odůvodnění usnesení, kterým byla zamítnuta první žádost o podmíněné propuštění a reagovat na soudem předestřené důvody, pro které rozhodl zamítavým výrokem.

  • Silvie

    (10.6.2021 - 21:29)

    Dobrý večer , můj manžel má výstup koncem měsíce ,bylo mu oznámeno,že za nim přijde pracovnik od soudu ze Znojma , má za sebou svůj trest ,plus půlrok za nenastoupeni do vazby , čili dva soudy ,dva tresty , má přečin. Včera mu byl oznámen nějaký soud po výstupu 27.6. na 2.7. taky Znojmo, nemá ponětí proč , nikdo mu nic neřekne , proboha , copak to nikdy neskončí ,co můžeme ještě čekat ?

    • právník

      (11.6.2021 - 12:05)

      Vážená paní Silvie,
      bohužel Vám nemohu konkrétně odpovědět, neboť nevím nic o trestních řízeních, která se vedou (nebo vedla) proti Vašemu manželovi. Nemohu vědět, zda byl dříve třeba podmíněně odsouzen a nyní soud bude rozhodovat o tom, zda se Váš manžel osvědčil ve zkušební době nebo ne. Stejně tak může být Váš manžel předvolán k jednání soudu v civilní věci. Těch variant je mnoho…
      Co se týká těch datumů soudních jednání, které uvádíte ve svém dotazu, tak 27. 06. 2021 je neděle – to soudy běžně nesoudí a 02. 07. 2021 zatím nevidím naplánováno u OS Znojmo vůbec žádné jednání, ale to se může změnit, neboť je to ještě „daleko“…

  • Anna Zímová

    (13.6.2021 - 23:00)

    Dobry den, přítel dostal Okresnim soudem nastup trestu na 111dni, měl nastoupit nejpozdeji do 12.5.za neodpr. prospesky dostal §205 |1a, 2,§158|6,§337 |ood 1,§160 |odd1, nejhorsi je že sám nenastoupil odvezli ho 29.5.do Litoměřic policie, ve skutecnosti ma nedodelanych jen 40hod, §337 ho čeká, myslite že ho pustí po 111 dnech? Myslíte že může dostat v nejlepsim pripade jen podminku za maření, a je přeřazen z A do B, prosím poraďte, dekuji

    • právník

      (15.6.2021 - 16:20)

      Vážená paní Zimová,
      bohužel, to nemohu odhadnout.
      Soud může uložit za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, spočívají v tom, že odsouzený bez vážného důvodu včas nenastoupí do výkonu trestu, pouze alternativní trest – např. podmíněný trest odnětí svobody, ale v praxi se to stává spíše výjimečně. Věznice typu „A“ a typu „B“ byly zrušeny. Nyní jsou pouze věznice s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Vzhledem k trestné činnosti, za kterou byl Váš přítel odsouzen, předpokládám, že bude umístěn do věznice s ostrahou. Okolnost, že včas nenastoupil do výkonu trestu nebude mít na toto zařazení žádný vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.