Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 147 komentáře v “Odpovídá právník

  • Pavel

    (1.12.2020 - 19:57)

    Dobrý den paní/e doktorko/re, můj kamarád je ve vězení, dostal dva tresty na základě dvou rozsudků. Tyto rozsudky ztratil, můj dotaz zní, jak může dostat opisy popř. kdo může žádat za něho o zaslání těchto opisů či kopií rozsudků, aby bylo možné žádat o “ půlku „. Děkuji

    • právník

      (2.12.2020 - 11:02)

      Vážený pane Pavle,
      existují tři možnosti:

      1/ pokud měl Váš kamarád v trestním řízení (prvním i druhém) obhájce, nechť se zkusí obrátit na ně a požádat o poskytnutí fotokopií rozsudků.
      2/Pokud obhájce neměl, pak doporučuji, aby si u vězeňské služby nejprve zjistil čísla jednací, pod kterými byly vydány rozsudky, z nichž nyní vykonává trest odnětí svobody. Poté ať písemně požádá soudy, které rozsudky vydaly o poskytnutí fotokopií rozsudků vždy ke každé spisové značce zvlášť. Upozorňuji, že soud vybírá poplatek za provedení fotokopií ve výši 20 Kč za jednu stránku. Tento poplatek lze uhradit i pomocí kolkové známky. Soud má 30 dnů na vyřízení žádosti.
      3/ Váš kamarád může zmocnit advokáta k tomu, aby fotokopie obou rozsudků zajistil. Znamenalo by to udělení plné moci a zaplacení této práce advokátovi. Praxe je zpravidla taková, že advokát si nechá u soudu předložit trestní spis a na mobilní telefon vyfotí potřebné listiny (rozsudek), v kanceláři fotky vytiskne a odešle klientovi.

      Pro informaci ještě uvádím, že rozsudky jsou rovněž založeny v osobním spise odsouzeného u vězeňské služby (správní oddělení). Bohužel však vězeňská služba zamítá žádosti odsouzených o pořízení fotokopie těchto rozsudků, neboť se pro vězeňskou službu jedná o další administrativní zátěž, což lze pochopit. Nemohu však vyloučit, že vězeňská služba bude ochotna žádosti o pořízení fotokopií rozsudků výjimečně vyhovět, pokud odsouzený uhradí věznici náklady s tím spojené.

      • Marek

        (3.12.2020 - 13:10)

        Dobrej chci se zeptat mám jít do výkonu trestu a potřebuji vědět asi si můžu podat o jednu třetinu když už sem byl ve vézeni je to 32 let tet mám trest 2 roky a ještě 3 roky podmínky tak 5 let dohromady přečinů podvody .dekuj.

        • marek

          (3.12.2020 - 13:39)

          Prosim muzete odepsat dekuju marek.

          • právník

            (3.12.2020 - 16:24)

            Vážený pane Marku,
            soud může po výkonu jedné třetiny trestu podmíněně propustit pouze odsouzeného, který se nachází ve výkonu trestu poprvé. Tato podmínka u Vás splněna není. Můžete však zjistit, zda tehdejší odsouzení (před 32 lety) bylo zahlazeno ve smyslu ust. § 105 tr. zákoníku. Bylo-li odsouzení zahlazeno, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen. Tuto argumentaci byste mohl v řízení o podmínění propuštění po výkonu jedné třetiny trestu použít, a uvidíte, co na to soud…

            • marek

              (3.12.2020 - 17:40)

              Dobrej chci se zeptat kde to muzu zistit asi to bilo zahlazeno .bil sem jeste mladistvy a propustenej na amestiji .

              • právník

                (3.12.2020 - 20:16)

                Vážený pane Marku,
                výpis z rejstříku trestů získáte např. na České poště (Czech point), kde předložíte občanský průkaz, zaplatíte poplatek 100 Kč, a na počkání získáte výpis. Pokud máte jako fyzická osoba zřízenu datovou schránku, můžete výpis z rejstříku trestů získat zdarma on-line prostřednictvím vlastní datové schránky. Pokud bude výpis z rejstříku trestu prázdný – odsouzení bylo zahlazeno.

                • Marek

                  (5.12.2020 - 10:11)

                  Dobrej chci se zeptat kdybi náhodou mnél pozitivní test na covid musím nastoupit do vězení nebo tam mám zavolat na soud.ze ví mi dali odklad třeba měsíc .dekuji

                  • právník

                    (5.12.2020 - 11:20)

                    Vážený pane Marku,
                    pro pozitivním testu na COVID doporučuji písemně požádat soud o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů a k žádosti přiložit nějaký důkaz o pozitivitě, pokud je to možné.

                  • marek

                    (8.12.2020 - 17:19)

                    Dobrej chci se zeptat zitra mam verejne zasedańi o promńeny podmiki .maj trest je 3roky ale Tet 4.1 2020. mam nastup tresu souhrnemu trestu na 2roky vše preciny podvod .muzete my napsat jak to bude asi to promńeni do hromadi dekuju.

  • marek

    (3.12.2020 - 13:40)

    Prosim muzete odepsat dekuju marek.

  • Iva

    (3.12.2020 - 15:49)

    Dobrý den, syn byl přes 14 dny zadržen a vlastně do dneštního dne jsme se nedověděli pravou příčinu. Měl v minulosti nehodu, kterou způsobil a pravděpodobně i podmínku, kterou zřejmě porušil. Ráda bych věděla kdy se dovíme více, ani syn zatím neví. Dále by mě zajímalo, zda dostane právníka a kdy, nebo je lepší zajistit právníka, co je rychlejší. děkuji

    • právník

      (3.12.2020 - 16:37)

      Vážená paní Ivo,
      pokud je Váš syn již 14 dní „zadržen“, pak se musí nacházet ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody a nedovedu si představit, že by neznal důvod věznění. Pokud je proti Vašemu synovi vedeno trestní stíhání, pak jsou splněny tzv. důvody nutné obhajoby, a Vás syn musí mít obhájce. Pokud si obhájce sám nezvolil, musí jej ustanovit soud, což jde velmi rychle. Je-li Váš syn ve výkonu trestu odnětí svobody a není proti němu vedeno trestní stíhání, pak důvody nutné obhajoby nejsou dány a Váš syn by si musel obhájce sám zvolit a zaplatit jeho služby. Zdůrazňuji, že každé vězněné osobě musí být vždy sděleny důvody zbavení osobní svobody. Těžko však mohu něco konkrétního dovodit – mám příliš málo informací…

  • Josef

    (3.12.2020 - 18:10)

    Dobrý den vážená/ý paní/e doktorko/re, má odsouzený ve VT možnost konzultace s právním zástupcem (ex offo) ve věci snížení výživného? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (3.12.2020 - 21:08)

      Vážený pane Josefe,
      záleží jak svou otázku myslíte. Pokud se tážete, zda odsouzený v řízení o snížení výživného může požádat soud o ustanovení právního zástupce z řad advokátů, pak tento postup je možný podle ustanovení § 30 občanského soudního řádu. Bude třeba, aby odsouzený nejprve podal soudu návrh na snížení výživného, prohlásil, že jeho sociální poměry mu neumožňují hradit právní služby a uvedl, že sám není schopen před soudem prosazovat své zájmy, proto žádá o ustanovení právního zástupce z řad advokátů. V rámci žádosti o ustanovení právního zástupce z řad advokátů je vhodné odkázat na usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 4529/2015, ze dne 24. 11. 2015, ze kterého vyplývá, že i v tomto typu řízení je soud povinnen takovou žádost řádně posoudit a pečlivě vyhodnotit, zda žadatel splňuje zákonné podmínky pro ustanovení právního zástupce z řad advokátů, neboť se nejedná o zcela jednoduché soudní řízení. Rozhodně však není povinností soudu vyhovět každé takové žádosti.
      Pokud se tážete, zda odsouzený má možnost konzultovat ve výkonu trestu otázky týkající se snížení výživného se svým ustanoveným obhájcem v jiné (trestní) věci, pak uvádím, že záleží zcela na tomto obhájci, zda tyto otázky, pro jejichž řešení nebyl soudem ustanoven, bude ochoten ze své vůle zodpovědět. Rozhodně však není povinnost obhájce, který byl ustanoven v trestní věci odsouzenému, zodpovídat právní dotazy týkající se klientova jiné právní věci.

  • L

    (3.12.2020 - 23:03)

    Dobrý den,
    přítel žádal pp, je po druhe trestany. Předchozí trest ma zahlazeny. Přesto mu to vychovatel do posudku napsal. Chtela vych se zeptat, k cemu tedy zahlazeni trestu slouzi, kdyz stejne je vedeny jako vicetrest?

    • právník

      (4.12.2020 - 11:26)

      Vážená paní L.
      vůbec nevadí, že vězeňská služba napsala do posudku Vašemu příteli, že je dvakrát soudně trestaný, ačkoliv první z trestů je již zahlazen. Soud tuto skutečnost stejně zjistí z opisu rejstříku trestů a v průběhu veřejného zasedání, ve kterém bude projednána žádost Vašeho přítele o podmíněné propuštění, bude čten celý opis rejstříku trestů včetně zahlazeného odsouzení. Soud k tomuto odsouzení však ze zákona nesmí přihlížet, což jistě zazní i ze strany soudu ve veřejném zasedání. Z praxe vím, že k zahlazeným odsouzením soud skutečně nepřihlíží, tzn. institut zahlazení funguje velmi dobře. V tomto ohledu se Váš přítel opravdu nemusí obávat.

  • Nikol

    (4.12.2020 - 9:45)

    Dobrý den prosím ještě dotaz přítel chce vědět jelikož ve věznici mu není schopen nikdo odpovědět.. V pondělí má tedy ten soud pp. Ale kdyby náhodou ho nepustili tak jestli může podat znova žádost když má 3.1. Půlku… A nebo má pak nárok až po 6 měsících… A tím je lepší se rovnou odvolat…Děkuji moc

    • právník

      (4.12.2020 - 11:36)

      Vážená paní Nikol,
      pokud by rozhodnutí o zamítnutí podmíněného propuštění nabylo právní moci dne 07. 12. 2020 (tzn. Váš přítel i státní zástupce by se na místě vzdal práva na odvolání) a Váš přítel by vykonal polovinu trestu dne 03. 01. 2020, pak by mohl v souvislosti s výkonem poloviny trestu podat žádost o podmíněné propuštění. Domnívám se však, že by to k ničemu nebylo, neboť soud by jen těžko za tak krátkou dobu změnil názor a rozhodl kladně. V případě zamítnutí žádosti bych tak spíše zvážil podání stížnosti k nadřízenému soudu.

      • Nikola

        (4.12.2020 - 12:22)

        Děkují za odpověd..Ale i tak jsem se nyní dozvěděla že soud je odročen… Takže super soudkyně si přes měsic odročuje naposlední chvíli všechny jednání..Takže pochybuju že do vánoc ti co to měli odročené se dostanou domů nebo aspon k jednaní.. Pane advokáte prosím nedá se s tím něco dělat jiného? Nechápu proč dává naděj když nakonec to odrocí.. Chápu že ted byla týden nemocná ale dělá to už od začátku listopadu… To nemá nikoho jiného kdo by ji zastoupil?

      • Nikola

        (4.12.2020 - 17:42)

        A ještě prosím kam se obrátit na ten soud k stížnosti? Nebo to jste měl namysli odvolání?

        • právník

          (5.12.2020 - 11:36)

          Vážená paní Nikolo,
          jsem přesvědčen, že soudkyně neodročuje veřejné zasedání schválně. Určitě k tomu bude nějaký důvod, nejprve šlo o nemoc soudkyně, jak sama uvádíte, a nyní mohl např. onemocnět některý člen senátu nebo i státní zástupce, ale těch důvodů může být celá řada. Se zastupováním soudců, státních zástupců a v některých případech i členů senátu je to obtížné.
          V tomto typu řízení soud rozhoduje usnesením, nikoliv rozsudkem. Odvolání se podává proti rozsudku, zatímco proti usnesení se podává stížnost. Pokud bude žádost Vašeho přítele zamítnuta, což nepředpokládám, pak by si proti zamítavému usnesení soudu podával stížnost, o které by rozhodoval Krajský soud v Ostravě. Stížnost se však podává prostřednictvím soudu, který rozhodnutí vydal – v tomto případě tedy u Okresního soudu v Karviné. Pro podání stížnosti postačí, když Váš přítel na dotaz soudu (úplný závěr veřejného zasedání) uvede, že si proti zamítavému rozhodnutí podává stížnost. V případě, že bude Váš přítel podmíněně propuštěn (bude rozhodnuto kladně) musí se práva na podání stížnosti vzdát, jinak rozhodnutí nenabyde právní moci. O tom však bude poučen ze strany soudu.

  • Jan

    (4.12.2020 - 17:18)

    Dobrý den, jsem ve výkonu trestu odnětí svobody a potřebuji opatřit důkaz znaleckým posudkem za účelem obnovy řízení a potřeboval bych, aby byl znalci z oboru fonoskopie umožněn osobní kontakt s mou osobou za účelem vypracování znaleckého posudku. Ke komu směřovat žádost, k vedení věznice, soudu, případně jinam? Děkuji Vám za odpověď.

    • právník

      (5.12.2020 - 11:49)

      Vážený pane Jane,
      nejprve oslovte konkrétního soudního znalce z oboru fonoskopie a domluvte se s ním, zda bude ochoten vypracovat znalecký posudek a za jakých podmínek. Soudní znalec poté sám osloví věznici a domluví si vstup. Pokud vím z praxe, většina věznic vstup znalci bez problému umožní, snad jen v jednom případě jsem zaznamenal, že věznice znalci nechtěla umožnit vstup a bylo nutno oslovit soud.

    • Nikola

      (7.12.2020 - 16:43)

      Dobrý den ještě jednou, pane advokáte a vy prosím vás nemáte nějak přístup k tomu zda jsou soudy v Karviné ,úplně odročené? někde jsem si četla že jste tuto informaci podal.. Jelikož jsem do věznice volala tam mi sdělili že p. soudkyně je v práci a nyní je opět nemocná řekla vychovatelka ale i tak po dovolené prý došla nepříjemná takže člověk neví.. Jsem už zoufalá, tak nějak se pomalu smiřujem že projednávání do tohoto roku už se nedočkáme ,a příjde aspon termín další snad na ten leden.. To už přítel ale 3.1 bude mít tu půlku tedy nevadí to že tedy by se projednavála ta 1/3 nebo si má podat novou žádost? když se totíž na cokoliv zeptá nikdo neví nic… Děkují

      • právník

        (7.12.2020 - 21:52)

        Vážená paní Nikolo,

        Okresní soud v Karviné, agenda PP, JUDr. Alena Zajícová:
        termín 07. 12. 2020, 3 odsouzení – všechna jednání odvolána,
        termín 09. 12. 2020, 4 odsouzení – všechna jednání odvolána,
        termín 15. 12. 2020, 1 odsouzený, nařízení výkonu trestu z PP – jednání zatím platí,
        termín 17. 12. 2020, 2 odsouzení, nařízení výkonu trestu z PP – jednání zatím platí,
        termín 21. 12. 2020, 3 odsouzení – jednání zatím platí.

        Předpokládám, že paní soudkyně zrušená jednání přesune na některý z následujících termínů, dle časových možností soudu, případně přidá ještě další jednací den. JUDr. Zajícová soudí dokonce ještě 23. 12. 2020, kdy má nařízeno hlavní líčení, z čehož je zřejmé, že se snaží vyřídit maximum věcí ještě do konce roku.
        Pokud by přece jen rozhodovala až po 3. lednu 2021, bylo by to stejné řízení na podkladě stejné žádosti o podmíněné propuštění. Není třeba podávat novou žádost o PP.

  • Alena

    (5.12.2020 - 15:40)

    Dobrý den, chci se zeptat. Muž je nyní zavřený na rok za řízení bez řidičáku, loni už za to seděl a byl propuštěn na podmínku (na půlku) bohužel ho zase za krátkou dobu chytli a dostal již zmiňovaný rok. Bude si muset dosedět i tu půlku z podmínky ? mezitím ještě dostal 150 hod. veřejně pros. prací ? to mu asi také proměrní. Byl v celostátním pátrání a znovu ho chytli, že řídil ? to se mu asi vše načte ? dále ho pak bývalá žena chce udat za neplacení alimentů, chce podat trestní oznámení za 4 měsíce zpětně v době, kdy byl ještě na svobodě, že neplatil alimenty. Může se mu i toto přičíst ? s kolika lety máme počítat ? Je možná i tak půlka ? Děkuji Alena

    • právník

      (7.12.2020 - 7:41)

      Vážená paní Aleno,
      na většinu otázek si odpovídáte sama a správně. Pokud ve zkušební době podmíněného propuštění spáchal Váš muž druhově stejný trestný čin, za který se nacházel ve výkonu trestu a z nějž byl podmíněně propuštěn, pak s vysokou mírou pravděpodobnosti bude nařízen výkon zbytku trestu. S trestem obecně prospěšných prací – nevím, kdy odsuzující rozsudek nabyl právní moci, ale i v průběhu výkonu tohoto trestu musí žít odsouzený řádným způsobem života a pokud nežije, pak hrozí riziko přeměny tohoto druhu trestu na trest odnětí svobody v poměru jedna neodpracovaná hodina trestu obecně prospěšných prací = jeden den trestu odnětí svobody. Takže je otázka kdy Váš partner spáchal přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, zda to bylo v době, kdy měl vykonávat trest obecně prospěšných prací. Dále je otázka z jakého důvodu byl Váš partner v pátrání, zda pro účely dodání do výkonu trestu, kterému se vyhýbal – to by mohlo znamenat další trestní stíhání. Jak to všechno dopadne, tedy jaký trest bude Vašemu partnerovi vyměřen, si opravdu netroufám odhadovat. Co se týká možnosti dalšího podmíněného propuštění, pak toto ze zákona sice je možné, ale obávám se, že soud tomu příliš nakloněn nebude…

  • Kateřina

    (6.12.2020 - 11:47)

    Dobrý chci ze zeptat kam má moje rodina poslat žádost o podminecne propuštění?!

    • právník

      (7.12.2020 - 7:51)

      Vážená paní Kateřino,
      žádost o podmíněné propuštění může podat pouze odsouzený (nikoliv jeho rodinní příslušníci) nebo na základě plné moci jeho obhájce, případně za splnění zákonných podmínek může za odsouzeného podat žádost ještě ředitel věznice v níž odsouzený vykonává trest odnětí svobody, státní zástupce nebo zájmové sdružení občanů, které je ochotno za odsouzeného převzít záruku. Žádost o podmíněné propuštění je nutno podat k soudu v jehož obvodu odsouzený vykonává trest odnětí svobody.
      Rodinný příslušníci mohou odsouzeného podpořit v podmíněném propuštění tak, že odsouzenému zajistí bydlení, příslib zaměstnání a dále mohou soudu poslat písemné „připojení se“ k žádosti odsouzeného. Jedná se o jakési písemné vyjádření k žádosti odsouzeného v tom smyslu, že odsouzený v případě podmíněného propuštění může počítat s podporou rodiny. K těmto okolnostem soud přihlédne v rámci rozhodování o podmíněném propuštění odsouzeného.

    • Alena

      (7.12.2020 - 15:53)

      Velice Vám děkuji za odpověď. Ano byl celostátně hledán, jelikož měl již začátkem září nastoupit do výkonu trestu a záměrně nenastoupil, ale i záměrně neřekl, kde ,,bydlí“, takže výzvu ve své podstatě nikdy neobdržel. 150 hodiny veřejných prací nabylo právní moci již v květnu, takže to k tomu úhrnnému trestu určitě také přičtou, to výživné pravděpodobně také. Můžete dát alespoň hrubý odhad výši trestu, nebudu ho brát ,,vážně“ , ale něco si myslím, tak jen jestli je má úvaha správná. S půlkou nepočítám, na víc po tak krátké době. Moc děkuji

      • právník

        (8.12.2020 - 7:33)

        Vážená paní Aleno,
        opravdu nemohu uvést ani hrubý odhad. Bude záležet na mnoha dalších faktorech, zejména na způsobu obhajoby. Možná se přece jen podaří trest obecně prospěšných prací zachovat, soud jej nemusí nutně proměnit na nepodmíněný trest odnětí svobody. Ústavní soud ČR poměrně nedávno uvedl, že kumulace výkonů trestů odnětí svobody (tzv. řetězení) je nežádoucí, ztěžuje nápravu odsouzeného a komplikuje jeho znovuzařazení do společnosti – viz II.ÚS 4022/18, ze dne 30. 7. 2019 – šikovný obhájce toho využije…

  • Alena

    (8.12.2020 - 14:13)

    Děkuji Vám za odpovědi, ani mi tak nešlo o ty veřejné práce, pravděpodobně jsou již i přeměněné na trest odnětí svobody, na posledním rozsudku byl úhrnný trest, čili očekávám, že se mu vše přičte i to, že když byl v celostátním pátrání a znovu ho chytli v autě, do toho ty alimenty od bývalé. Šikovný obhájce by možná něco dokázal, ale žádného si nemůžeme teď dovolit. Nevíte za jakou dobu se vezeň převeze na jinou věznici ? Když je nyní na Pankráci a loni byl převezen do Vinařic ?

    • právník

      (8.12.2020 - 16:17)

      Vážená paní Aleno,
      pokud je proti vězněné osobě vedeno trestní stíhání, pak jsou dány podmínky nutné obhajoby a obviněný musí mít obhájce, ledaže by se obhájce výslovně vzdal. Pokud si obviněný nezvolí obhájce sám, ustanoví mu jej soud z moci úřední (ex offo). Váš muž tedy obhájce mít bude. Za jak dlouho Vězeňská služba přemístí Vašeho muže z (nástupní) Vazební věznice Praha – Pankrác do věznice cílové (kmenové) lze těžko odhadnout, zpravidla se tak děje cca do 14 dnů ode počátku výkonu trestu. Přemístění může pozastavit policejní orgán, pokud by potřeboval Vašeho muže vyslechnout, např. v otázce (ne)nastoupení do výkonu trestu odnětí svobody.

  • Anonym

    (9.12.2020 - 19:34)

    Dobrý den,známý měl minulý pátek nastoupit do věznice.Za jak dlouho ho můžou zhruba dat do pátračky?nebo přijde nějaká další výzva?A pokud něco dalšího provede a policie ho bude lustrovat podle občanky může být zadržen za nenastoupeni trestu i když ještě není v databázi hledaných osob?moc děkuji za odpověďi.

    • právník

      (10.12.2020 - 11:35)

      Vážený anonyme,
      v první řadě bych doporučil Vašemu známému, aby co nejdříve, nejlépe ihned, dobrovolně nastoupil do výkonu trestu odnětí svobody. Pokud tak neučiní, bude soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu a policie vyhlásí pátrání. Za jak dlouho to bude nemohu uvést, záleží, kdy soud vydá příkaz k dodání do výkonu trestu. Policie nemá povinnost uvádět všechny osoby, po kterých pátrá, ve veřejné databázi, takže nemůžete najisto vědět, zda bylo pátrání vyhlášeno. Upozorňuji, že pokud odsouzený bez vážného důvodu nenastoupí na výzvu soudu trest odnětí svobody, může se dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za jehož spáchání hrozí (další) trest odnětí svobody až na dva roky.

  • Veronika

    (9.12.2020 - 23:39)

    Dobry den. Kdyz je nekdo ve vezeni na Borech za podvod a ted si bude jako potrestaný zadat o pulku dostane se ven ikdyz na nej bude vedeno dalsi nove trestni rizeni za alimenty 180 000 kc?

    • právník

      (10.12.2020 - 11:42)

      Vážená paní Veroniko,
      nemohu vědět, zda dotyčný odsouzený splňuje zákonné podmínky pro podmíněné propuštění, proto ani nevím, zda soud tohoto odsouzeného podmíněně propustí. Co se týká dalšího trestního stíhání, pak k tomuto soud nemůže při rozhodování o podmíněném propuštění přihlížet, neboť je třeba plně respektovat zásadu presumpce neviny. Další trestní stíhání by mohlo mít u podmíněného propuštění z výkonu trestu význam snad pouze v případě, že další trestní stíhání by bylo vedeno za zvlášť závažný zločin, a to z hlediska případné vazby. To však rozhodně není tento případ.

  • Eva

    (10.12.2020 - 16:51)

    dobrý den, můj přítel měl soud na podmíněné propuštění, soudkyně i státní zástupce ho pustili, ale prej jim nedošel spis ze soudu tak ho nemůžou pustit a není rozhodnutí pravomocné, jde proti tomuto něco udělat aby byl konečně doma?

    • právník

      (12.12.2020 - 16:17)

      Vážená paní Evo,
      pokud soud u projednání žádosti o podmíněné propuštění nemá trestní spis a tudíž ani odsuzující rozsudek, z něhož odsouzený vykonává trest, pak zpravidla nemůže rozhodnout o podmíněném propuštění. Soud, který rozhoduje o podmíněném propuštění, si vždy trestní spis vyžádá od toho soudu, u kterého je trestní spis uložen. Výjimečně se stane, že soud, u kterého je trestní spis uložen jej neodešle včas soudu, který rozhoduje o podmíněném propuštění, pročež se veřejné zasedání o podmíněné propuštění musí odročit. Zřejmě tento případ nastal u podmíněného propuštění Vašeho přítele. Obhájce Vašeho přítele může zkusit kontaktovat soud, u kterého je trestní spis uložen (jedná se o ten soud, který vydal odsuzující rozsudek) a u tohoto soudu „urgovat“ zaslání trestního spisu na soud, který projednává podmíněné propuštění. Pokud Váš přítel nemá obhájce, můžete zkusit kontaktovat soud sama, ale vzhledem k absenci plné moci Vám pracovníci soudu nemusí podat žádné informace (bude záležet na koho narazíte). V každém případě však budete potřebovat spisovou značku, pod kterou soud vedl původní trestní stíhání.

  • marek

    (10.12.2020 - 19:57)

    Dobrej muzete mi odepsat dekuju marek.

    • právník

      (12.12.2020 - 16:19)

      Vážený pane Marku,
      nemohu nalézt Vaši otázku. Napište prosím otázku na konec diskuzního vlákna, rád Vám odpovím.

  • Pavel

    (11.12.2020 - 8:31)

    Dobrý den,

    obracím se na vás s prozbou o radu.
    Dne 22.12.2020 mě končí pětiletá podmínka za úvěrový podvod.V této zkušební době jsem se choval řádně . Bohužel jsem nemohl splácet vzniklý dluh u pojišťovny jelikož jsem měl několik exekucí přednostních, kde byly peníze strhávány. V 7/2020 mě byla schválena insolvence, kde se nepřihlásil věřitel pojištovy výše zmíněného trestu za celé dva měsíce, kdy měl prostor k přihlášení. Nyní proběhlo již třetí soudní stání přezkumného řízení, kde soudce mě hrozí trestem odnětí svobody na dobu tří let, že jsem nesplácel pohledávku. Já jsem bohužel musel platit jiné pohledávky. Uhradil jsem u tří věřitelu exekuce, které jsem soudu doložil. Můžete mě prosím poradit co dělat? Pojištovna nekomunikuje ani ze soudem. Další soudní stání mám stanovené na 2/2021

    • právník

      (12.12.2020 - 16:57)

      Vážený pane Pavle,
      uvedená situace je poměrně svízelná. Shrneme si základní fakta:

      1/ Soud má možnost rozhodnout o podmíněném odsouzení po celou dobu zkušební doby a ještě jeden rok po jejím skončení, takže v tomto ohledu je vše v pořádku a soud má ještě dostatek času pro rozhodnutí.
      2/ Zkušební doba v délce trvání pět let je maximální délky, takže soud nyní již nemůže tuto zkušební dobu prodloužit za účelem splnění povinnosti nahradit poškozené společnosti škodu.
      3/ Podstatné je, zda soud v odsuzujícím rozsudku uložil povinnost nahradit škodu „pouze“ výrokem o náhradě škody dle § 228 tr. řádu (tzv. adhezní řízení) nebo tuto povinnost rovněž zahrnul do výroku o trestu dle § 82 odst. 2 tr. zákoníku, jakožto povinnost, kterou jste nucen splnit ve zkušební době podmíněného odsouzení. Pokud byla povinnost nahradit škodu uložena rovněž ve výroku o trestu dle § 82 odst. 2 tr. zákoníku, pak bez jejího splnění soud je stěží vysloví Vaše osvědčení se ve zkušební době.
      4/ Pohledávky vzniklé z trestné činnosti dlužníka se v rámci insolvenčního zákona neoddlužují. Dluh z trestné činnosti musíte zaplatit vždy zcela.

      Zkontrolujte odsuzující rozsudek ad bod 3/ a pokud je povinnost zaplatit poškozené společnosti škodu vyslovena rovněž ve výroku o trestu dle § 82 odst. 2 tr. zákoníku, budete muset škodu poškozené společnosti zaplatit nebo alespoň uzavřít s poškozenou společností dohodu o splátkách. Pokud poškozená společnost nekomunikuje na dálku, budete se muset vydat osobně do jejich sídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.