Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 139 komentáře v “Odpovídá právník

  • Kristýna

    (17.11.2020 - 11:21)

    Dobrý den
    Má každý vězen svého právníka? Nebo jak je to? jAK SE TEN PRÁVNÍK V TAKOVÉM PŘÍPADĚ PLATÍ?

    • obase.cz

      (17.11.2020 - 13:27)

      Dobrý den. Jako obviněný má vězněná osoba právo na přidělení advokáta potom jej platí stát a následně za obhajobu vzniká dluh odsouzenému, který je povinný uhradit. Po pravoplatném rozsudku obhajoba zaniká a odsouzený už advokáta laicky řečeno. Nemá.

    • právník

      (17.11.2020 - 13:55)

      Vážená paní Kristýno,
      ty vězněné osoby, proti kterým je aktuálně vedeno trestní stíhání, mají svého obhájce, neboť jsou splněny důvody nutné obhajoby. Pravomocně odsouzené vězněné osoby, proti kterým není aktuálně vedeno trestní stíhání, svého obhájce v drtivé většině nemají, pokud si jej sami nezaplatí – každá vězněná osoba může využít právních služeb advokáta, ovšem poskytované právní služby si musí hradit ze svého a advokáta si musí sám najít.

  • Michaela

    (17.11.2020 - 15:29)

    Dobrý den. Prosím vás sehnala jsem manželovi který je ve vězení advokáta který chtěl abych zaplatila zálohu. Zálohu jsem zaplatila a niní jsem se dozvěděla že manžel už si advokáta sehnal. Co bude s tou zálohou co jsem poslala? Vrátí se mi když se vlastně jeho služby nevyužijí nebo propadá? Děkuji

    • právník

      (18.11.2020 - 9:17)

      Vážená paní Michaelo,
      záloha určitě nepropadá, ale advokát ji bude muset vyúčtovat – tzn. ponechá si částku odpovídající práci, kterou pro klienta již vykonal a zbytek peněz vrátí. Doporučil bych informovat advokáta co nejdříve o tom, že vypovídáte jeho služby.

  • Denča

    (19.11.2020 - 10:02)

    Dobrý den, mám dotaz. Přítel je ve vězení již dva roky a teď v prosinci mu vychází že si má žádat o podmínečné propuštění na půlku.
    Řekl mi že prý jsou teď půlky – soudy pozastavené. Je to pravda?
    Děkuji

    • obase.cz

      (19.11.2020 - 18:33)

      Dobrý den. Není to pravda. O.

    • Anna

      (27.11.2020 - 13:50)

      Dobrý den měla bych dotaz. Manžel udělal průser že tři krát byl chycen hlídkou policie a teď je ve výkonu trestu za alkohol.Uz má za sebou čtyři měsíce a soud mu určil jeden rok. Je možnost o předčasné propuštění. Děkuji

  • Anonym

    (20.11.2020 - 15:42)

    Dobrý den
    Chtěla jsem se zeptat jak to je ve věznici v Plzni, zda se dají posílat balíky s hygienou zvlášt (ne v balíku- do 5 kg). A zda je možné poslat základní oblečení, když nemám balíčenku. Dále bych se chtěla zeptat, když se mi jeden balík vrátil na věznovi náklady, dá se to nějak zaplatit, když aktuálně nemá práci? Děkuji za informace

    • obase.cz

      (20.11.2020 - 20:02)

      Dobrý den. Ano dá se to zaplatit, je třeba mu poslat peníze. Pokud vím, tak se do plzeňské věznice posílat hygienické balíčky nesmí. Základní oblečení, pokud myslíte spodní prádlo, pak jen na zvláštní povolení. O.

  • Denisa

    (21.11.2020 - 14:04)

    Dobrý den přítel si na Pankraci žádal o podmínečné propuštění jenže byl nečekaně přemístěn do Všehrd moje otázka zní zdali si to má podat znovu ve Všehrdech nebo s Pankrace to pošlou tam kde je děkuji za odpověď

    • právník

      (22.11.2020 - 9:52)

      Vážená paní Deniso,
      v tomto případě není třeba podávat novou žádost. Jakmile Obvodní soud pro Prahu 4 zjistí, že Váš přítel byl přemístěn do věznice Všehrdy, postoupí vyřízení věci k Okresnímu soudu v Chomutově. Mohu doporučit, aby Váš přítel krátkým písemným sdělením oznámil Obvodnímu soudu pro Prahu 4, že byl přemístěn do věznice Všehrdy a pro vyřízení věci je tedy místně příslušný Okresní soud v Chomutově. Zabrání se tak průtahům.

  • Mystrix

    (21.11.2020 - 20:59)

    Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat ohledně přítele, který v současné době vykonává trest ve Vinařicích. Žádali jsme o PP a naše žádost byla zamítnuta. Přítel je ve výkonu trestu již po druhé má první diferenčku 10 pochval přeřazení ze skupiny C do skupiny B. Spolupráce s probační a mediační službou. Dokládali jsme i vyřízení práce po propuštění a bydlení. Zaplacené dluhy z trestné činosti ještě před vynesením rozsudku. Byl uznán vinným, ale bez trestu. Tento měsíc jsme žádali o přeměnu trestu na trest domácího vězení a opět bylo zamítnuto. A to protože u soudu byla stejná státní zástupkyně, která nebere v podtaz veškerou snahu o nápravu, kterou můj přítel má. Jak potom mají odsouzený dokázat polepšení, když jim to takhle smetou ze stolu. Kde je spravedlnost, když odsouzený po páté v trestu za loupežné přepadení jde na půlku domů. Odpustili mu 3 roky z 8 let a to jen proto že si vzal psychologa. Jestli to je podmínka proto aby pustili takové lidi tak to si ho klidně vezmeme taky. Podali jsme opět stížnost proti rozsudku a budeme čekat co nám odpoví. Dá se s tím něco jiného dělat nebo dá se požádat o výměnu státního zástupce? Je možnost podat PP u jiného soudu než je příslušný soud v Kladně k Vinařicím?

    • právník

      (22.11.2020 - 10:53)

      Vážená paní,
      k Vašemu dotazu se nemohu vyjádřit konkrétně, neboť nevím z jakých důvodů soud zamítl žádost Vašeho přítele o podmíněné propuštění. V každém případě, pokud soud zamítl žádost o podmíněné propuštění, pak nemá smysl žádat o přeměnu zbytku trestu odnětí svobody na trest domácího vězení. Na těchto stránkách jsem opakovaně rozváděl důvody, proč tomu tak je.
      Ujišťuji Vás, že o žádosti odsouzeného rozhoduje vždy soud. Intervenující státní zástupce v závěru veřejného zasedání pouze navrhuje jak má soud rozhodnout, ale jeho návrhem soud není vázán. Případná výměna státního zástupce proto nezmění rozhodnutí soudu. Požádat o výměnu státního zástupce není možné ani není možné žádat PP u jiného soudu než u toho, v jehož obvodu odsouzený vykonává trest odnětí svobody. Věcná a místní příslušnost soudu ve věcech vykonávacího řízení je totiž dána zákonem.
      Domnívám se, že k řízení o PP byste měli vzít spíše šikovného právníka než psychologa. Nemá smysl (a je to hrubá chyba) porovnávat případy různých odsouzených ve smyslu: „toho soud podmíněně propustil, ačkoliv spáchal vážnější trestný čin a mě soud žádost zamítl, ačkoliv jsem se dopustil méně závažného trestného činu“. Tímto způsobem soud nesmí hodnotit žádosti o podmíněné propuštění. Povaha a závažnost trestného činu se totiž projeví v původním trestním řízení – ve výměře a druhu uloženého trestu. Psycholog se v řízení o podmíněné propuštění přibírá zpravidla tehdy, je-li třeba vypracovat znalecký posudek nebo odborné vyjádření a zodpovědět otázky, které se týkají osobnosti odsouzeného. Typicky se tak děje u odsouzených, kteří spáchali zvlášť závažné zločiny násilného charakteru (tr. činy proti životu a zdraví), případně sexuální delikty.
      Nemá tedy žádný význam nechat se „inspirovat“ od jiných odsouzených, kteří navíc spáchali druhově zcela odlišnou trestnou činnost, ale naopak je třeba se zaměřit na vlastní případ, vyhodnotit jak okolnosti svědčící ve prospěch i neprospěch odsouzeného a s těmito fakty pracovat.

  • Simon

    (22.11.2020 - 11:47)

    Dobrý den brácha žádal 1/3 dostal 16měsíců. Termín má teď v prosinci,na leden mu vychází už půlka. Přihlíží soud nato že od datumu jednání mu vychází 19dni do té půlky.. Jelikož trvalo než mu dali termín celé 2 měsíce… Má větší šanci Pp? Díky

    • právník

      (22.11.2020 - 12:26)

      Vážený pane Simone,
      ano, v drtivé většině případů k tomuto soud přihlíží. Ať Váš bratr v průběhu veřejného zasedání ještě vhodným způsobem připomene, že za 19 dnů už by vykonal dokonce polovinu trestu, a že za tuto dobu strávenou ve výkonu trestu měl dostatek času na sebereflexi a má tedy náhled na dříve spáchanou trestnou činnost. Může také zmínit, že Vánoce by rád strávil se svou rodinou – ačkoliv to absolutně není právní argument, někteří soudci, pokud váhají, přece jen v adventním čase přimhouří oko u pachatelů bagatelní trestní činnosti.

  • Valerie

    (23.11.2020 - 11:23)

    Dobrý den , je možné Vám zaslat správu e-mailem? Nechci to sem dávat veřejně děkuji .

    • právník

      (23.11.2020 - 14:23)

      Vážená paní Valerie,
      ano, je to možné. Kontaktní e-mailová adresa: pravnik /zavináč/ obase.cz
      E-mailová adresa je rovněž uvedena v horní části této webové stránky.

  • Nikol

    (23.11.2020 - 14:29)

    Dobrý den, prosím vás už jednou jsem se vás ptala ohledně probačního.. Nyní dotaz zní přítelovi dorazil dopis opět od probačního uředníka, s tím že mu poprvé napsal at stáhne žádost o pp, protože se přítel na něj obrátil pozdě ,ale dřív to možné nebylo jelikož ho převezli s Příbrami do Karviné 3týdny před podáním žádosti… přítel sedí za nedodržení prospěšných práci.. což v Příbrami příteli bylo sděleno že probačka v tomto případě pro něj není důležitá už. A ted mu napsal že když má soud 7.12 tak za tu dobu není schopen říct zda se přítel polepšil,a díky tomu že nemá hotovou probačku tak ví že mu to soud zamítne.Že měl prostě počkat do 3.1 na půlku..ale přítel mu psal již 4 krát a on mu napsal po 2 a to po 14dnech..videokonference žádná.. Příjde mi že nemá žádný zájem ani… Přítel je prvotrest a i socíalní říkala že důležitá probačka je pro vícetresty.. Myslíte že soud to tímpadem může zamitnout? pracovně zařazen nebyl,žádný kazenák ani problem..vše řádně dodržuje.. Dá se popř.nějak bránit … Děkují

    • právník

      (25.11.2020 - 10:46)

      Vážená paní Nikol,
      odpověď na Váš v pořadí druhý dotaz bude v podstatě stejný, jako na dotaz první. Opakuji, že není zákonnou podmínkou podmíněného propuštění spolupráce odsouzeného s Probační a mediační službou. Nevidím důvod, proč by měl Váš přítel brát zpět svou žádost o podmíněné propuštění jenom z toho důvodu, že probační úředník si to přeje. Pokud soud bude chtít uložit Vašemu příteli v rámci podmíněného propuštění mimo jiné také dohled probačního úředníka, nic mu v tom nebrání. V takovém případě bude dohled provádět probační úředník v místě pobytu Vašeho přítele, což tedy zřejmě nebude Karviná. Předpokládám, že doktorka Zajícová zákonným způsobem posoudí žádost Vašeho přítele o podmíněné propuštění a o této rozhodne i bez předběžného stanoviska Probační a Mediační služby. Pokud by soud zamítl žádost odsouzeného pouze z toho důvodu, že odsouzený nenavázal spolupráci s probační a mediační službou, jednalo by se o nezákonné rozhodnutí, což by bylo důvodem k podání stížnosti proti takovému zamítavému usnesení.

  • Ludmila

    (23.11.2020 - 22:59)

    Dobrý den,dcera nastoupila dne 19.11.2020 do vyk.tr.Mela roční odklad kvůli dítěti.,během této doby byla bez problémů,ze strany probacni prac.a prac.ospodu vše v pořádku.Muzeme zažádat o dom.vezeni? Děkuji Lida

    • právník

      (25.11.2020 - 10:55)

      Vážená paní Ludmilo,
      doporučuji, aby Vaše dcera požádala soud o podmíněné propuštění. Pokud je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a nespáchala zvlášť závažný zločin proti životu a zdraví, případně vážný drogový delikt, pak může požádat o PP již po výkonu jedné třetiny trestu.
      Co se týká žádosti o přeměnu zbytku trestu odnětí svobody na trest domácího vězení, pak tuto žádost může Vaše dcera podat až po výkonu poloviny trestu a pouze pokud spáchala nejméně závažný trestný čin (přečin), navíc šance na úspěch je výrazně menší, než u žádosti o podmíněné propuštění.

  • Veronika

    (23.11.2020 - 23:56)

    Dobry den. Prosim vas co vse musi splnovat matka rocniho ditete aby mohla nastoupit do vezeni s ditetem a kde si o to pozadat. Jak dlouho trva vyrizeni. Dekuji

    • právník

      (25.11.2020 - 11:06)

      Vážená paní Veroniko,
      pro bezchybné zodpovězení těchto otázek prosím kontaktujte přímo Vězeňskou službu ČR.

      Obecné podmínky pro přijetí matky do výkonu trestu s dítětem jsou tyto:
      – matka před výkonem trestu odnětí svobody nebyla omezena v rodičovské odpovědnosti;
      – trest odsouzené matce skončí zpravidla do dovršení 3 let věku dítěte;
      – délka trestu matky je delší než 6 měsíců;
      – matka o dítě před výkonem trestu řádně pečovala a po propuštění z VT bude mít možnost se o dítě starat;
      – zdravotní a psychický stav musí umožňovat matce o dítě pečovat;
      – kladné stanovisko klinického psychologa k umístění dítěte na specializované oddělení věznice;
      – prokazatelné finanční zajištění nákladů, které vzniknou při uspokojování potřeb dítěte (po dobu VTOS);
      – kladné stanovisko Orgánu sociálně právní ochrany dětí.

      Vězeňská služba je oprávněna posuzovat každý případ jednotlivě a přísně individuálně. Odsouzená matka nemá „automatický“ nárok na přijetí do výkonu trestu s dítětem, i když splňuje všechny obecné podmínky pro přijetí. Rozhodnutí je vždy na vězeňské službě, která mimo jiné přihlédne i ke kapacitním možnostem. Je tedy nezbytné vždy včas (co nejdříve) kontaktovat přímo vězeňskou službu.

  • Anonym

    (25.11.2020 - 18:47)

    Dobrý den,rád bych se zeptal.pritel má příští pátek do 16:00 nastoupit do věznice.mohou si pro něj o víkendu přijít pokud nenastoupí?děkuji za odpověď

    • právník

      (26.11.2020 - 12:27)

      Vážený anonyme,
      tak rychle policie pro Vašeho přítele nepřijede, ale každý, kdo bez vážného důvodu nenastoupí trest odnětí svobody se dopouští přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, takže Vašemu příteli, pokud ve stanovené době nenastoupí, hrozí trestní stíhání, případně odsouzení a další trest. Podle mého názoru, pokud by Váš přítel nastoupil v pondělí ráno, pak orgány činné v trestním řízení by toto nemusely vůbec řešit, ale jistotu samozřejmě nemám a doporučuji, aby Váš přítel nastoupil včas – tedy ve lhůtě stanovené soudem.

  • David Berka

    (28.11.2020 - 1:17)

    Je nutné, aby podnikatelé jednali s péčí řádného hospodáře – a to jim vláda znemožnila + jim zničila mnohdy zdraví (to ničí ostatně i zaměstnancům na home officech) – čas vládu žalovat a požadovat odškodné.

    • právník

      (29.11.2020 - 13:29)

      Vážený pane Berko,
      podat žalobu na stát samozřejmě můžete, určitě nebudete jediný.

  • Veronika

    (30.11.2020 - 11:54)

    Zdravim. Prosim vas jak to byca s pridanim trestu za nenastoupeni. Ja jsem se stehovala a nastup mi prisel do stareho bydliste. Vhodili ho do schranky…buhvi komu se dostal do ruky.Pak ho poslali na novou adresu kde me ale postacka neznala a ikdyz schranka byla oznacena nikdo nic nevhodil. Prijeli me po 3 mesicich zatknout domu. Neschovavala jsem se kazdy( soud.socialka i pribuzni)vedeli kde bydlim. Soudkyne mi dala 4 mesice navic prijde mi to hodne a nespravedlive

    • Michaela

      (30.11.2020 - 12:21)

      Mohu mít dotaz? Když vás přijeli zatknout domů tak vás nejspíš odvezli rovnou z domova. Jak je tedy možné že píšete na webových stránkách? Jinak mám za to že každá hodina nenastoupena do vazby je den navíc..

      • Veronika

        (30.11.2020 - 16:10)

        Prerusili mi trest kvuli tehotenstvi. Zatkli me tehotnou a do rozhodnuti soudu jsem byla ve vazbe

        • Miroslava

          (1.12.2020 - 12:55)

          Dobrý den. Syn měl mít 26.11. Soudní jednání ohledně PP. Protože byl převezen z Bohunic do Rapotic, oznámili mu ze byl jeho případ převeden do Třebíče. Zadal o PP na třetinu. Bude nějaké zpoždění v projednávání, nebo to soud vyřídí v dané době? Pokud by totiž soud žádosti vyhověl, mohl by být propuštěn ještě před vánoci. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (30.11.2020 - 14:38)

      Vážená paní Veroniko,
      ze zákona vyplývá, že ten, kdo bez závažného důvodu nenastoupí na výzvu soudu trest odnětí svobody nebo se jiným způsobem neoprávněně brání nástupu výkonu tohoto trestu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Dopustí se totiž přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Nemohu však konkrétně posoudit Váš případ, neboť neznám všechny okolnosti, navíc můj názor není relevantní – o vině a trestu rozhoduje soud. Obecně mohu pouze uvést, že trest vyměřený v délce trvání 4 měsíců je poměrně mírný, vzhledem k trestní sazbě až dvou let odnětí svobody. Problém tedy podle mého názoru není ve výměře trestu, ale v otázce viny, zda tedy měl soud dostatek usvědčujících důkazů k Vašemu odsouzení – a to už je věcí obhajoby.

  • Miroslava

    (1.12.2020 - 12:56)

    Dobrý den. Syn měl mít 26.11. Soudní jednání ohledně PP. Protože byl převezen z Bohunic do Rapotic, oznámili mu ze byl jeho případ převeden do Třebíče. Zadal o PP na třetinu. Bude nějaké zpoždění v projednávání, nebo to soud vyřídí v dané době? Pokud by totiž soud žádosti vyhověl, mohl by být propuštěn ještě před vánoci. Děkuji za odpověď.

    • Nikola

      (1.12.2020 - 20:55)

      Dobrý den prosím vás paní soudkyně v Karviné odročila jednání z důvodu nemoci nevíte zda už je zpět v práci? Nebo když si tam zavolám sdělí mi to?To už by asi přišlo oznámení o zrušení že? Děkuji

      • právník

        (2.12.2020 - 10:15)

        Vážená paní Nikolo,
        zkuste si zavolat na soud, takovou obecnou informaci Vám snad sdělí i po telefonu.

    • Marek

      (2.12.2020 - 7:53)

      Dobrej pane doktore chci se zeptat mám nástup trestu na dva roky a podmínkou mi to dělá 5 let kde mi oto naposled jsem bil ve vézeni před 32 lety můžu taky si požádat podmiňeni trest po ti jedné třetiné .nebo mi to budou počítat. Děkuji.

    • právník

      (2.12.2020 - 10:08)

      Vážená paní Miroslavo,
      je-li u soudu vedeno řízení o podmíněné propuštění, pak by vězeňská služba neměla trvale přemístit odsouzeného do jiné věznice, což platí tím více za okolnosti již nařízeného veřejného zasedání. V takovém případě může vězeňská služba přemístit odsouzeného pouze z důvodu opravdu vážných, např. bezpečnostních. Místně příslušný soud pro projednání žádosti odsouzeného o podmíněné propuštění je ze zákona pouze ten, v jehož obvodu odsouzený vykonává trest odnětí svobody. Celá věc tedy skutečně bude převedena k Okresnímu soudu Třebíč, což zcela jistě přinese průtahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.