Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 167 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (20.7.2020 - 18:53)

    Dobry večer chtěla bych se zeptat už čekame 2 měsice na soud ohledně podminěneho propouštěni a pořad nic volala jsem na okresni soud v třebiči a tam mi nepodali žadne informace a vubec nevim jestli pan soudce Kratky bude vubec soudit o prazdninach ve věznici Rapotice mislite že to muže byt až po prazdninach děkuji je to nekonečny

    • právník

      (21.7.2020 - 11:30)

      Vážený anonyme,
      ke konkrétnímu případu se vyjádřit nemohu, neboť nevím jak má Okresní soud v Třebíči naplánována jednání. Obecně však mohu uvést, že soudy pracují i přes prázdniny. Samozřejmě je to ovlivněno čerpání dovolené u jednotlivých pracovníků, ale neznamená to dvouměsíční výpadek.

    • Kateřina

      (23.7.2020 - 0:22)

      Dobry den,

      Mám prosím dotaz. Dnes prezident schválil novelu trestního zákona, ve které je i zmínění, že nově zvlášť závažné zločiny budou moct žádat o PP po 1/3trestu.
      Mám bratra odsouzeného od roku 2017 za prodej omamných látek na 10 let. Bude se tato novela vztahovat už i na něj nebo pouze na nově odsouzené?? Moc děkuji.

      • právník

        (23.7.2020 - 10:12)

        Vážená paní Kateřino,
        od okamžiku účinnosti novely trestního zákoníku budou moci žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody i pachatelé zvlášť závažných zločinů s výjimkou těch zvlášť závažných zločinů, které jsou vyjmenovány v ustanovení § 88 odst. 4 trestního zákoníku.
        Tato změna se bude týkat také odsouzených, kteří již vykonávají trest odnětí svobody.
        Zda se tato změna bude vztahovat rovněž na Vašeho bratra nevím, neboť neznám hmotně právní kvalifikaci činu (paragraf), za který byl Váš bratr odsouzen, resp. zda tento není vyjmenován v ustanovení § 88 odst. 4 trestního zákoníku.

        • Kateřina

          (23.7.2020 - 23:55)

          Děkuji za odpověď.
          Zeptám se, kdy je účinnost novely zákona??
          Bratr byl odsouzen v roce 2017 na dobu 10ti let za zvlášť závažný zločin výroba a prodej omamných a psychotropních látek, myslím si, že je to pár. 284 od 3. Nejedná se ožádnou násilnou činnost. Nyni ma odsezebo 3 roky a jeden měsíc a je prvotrest..
          Moc děkuji za informace.

          • Kateřina

            (24.7.2020 - 0:03)

            Upresnim paragraf – odsouzen za zvlášť závažný zločin pár. 283 ods.3 písm. C
            Děkuji

            • právník

              (25.7.2020 - 21:12)

              Vážená paní Kateřino,
              pokud byl Váš bratr odsouzen za zločin dle § 233 odst. 3 trestního zákoníku, pak bude moci, po účinnosti novely trestního zákoníku, žádat podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody.
              Podle mého názoru bude novela účinná ode dne 01. 01. 2021, pokud zákonodárci nestanoví jinak (dřívější termín). V textu novely, který mám k dispozici, nicméně dřívější datum účinnosti uveden není, ani nejsou splněny jiné podmínky pro dřívější účinnost ve smyslu ust. § 3 zákona č. 309/1999 Sb., v aktuálním znění.

  • NNN

    (21.7.2020 - 13:53)

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat přítel má v rozsudku psané že trest není vyšší než 12měsíců má pouze psané že trest odnětí svobody má přeměnu za nedodržení prospěšných práci 300hod. Tím se mu to mění na 10měsíců.. Měl v minulém roce mít nástup trestu které nenastoupil.. A v červnu ho na pracovišti vyzvedla policie.. Soud už ho žádný nečeká, a v usnesení má pouze to co jsem vám napsala.. Tak jakto tedy máme chápat? Počítal totiž že má celkem 14 měsíců ale sociální mu řekla že to co má v usnesení tím se má řídit.. Tak prosím o radu děkuji

    • obase.cz

      (21.7.2020 - 15:36)

      Dobrý den. To neumím posoudit. Píšete o jednom trestu 300 hodin. Nevím jaký další trest. Pokud ho navíc do výkonu trestu dodala policie, lze čekat, že ho čeká ještě další trest za maření úředního rozhodnutí. O.

      • NNN

        (21.7.2020 - 15:59)

        Takže ho může ještě čekat soud a neví o tom? Nebo mu to můžou poslat jen písemně do věznice? Nemá jiné usnesení od soudu jen tohle.. A zadat na 1/3 by měl podle vaší kalkulačky k 13.9.2020… Je prvotrestanej

        • obase.cz

          (21.7.2020 - 16:23)

          Dobrý den. Pokud nenastoupil do výkonu trestu sám a dodala hi policie, je téměř jisté, že ho čeká další trest. Určitě ale proběhne soud. O.

    • Mimi

      (2.8.2020 - 14:52)

      Dobrý den, ve schváleném znění novely je uvedeno:

      ČÁST Sedmá
      ÚČINNOST

      Čl. IX

      Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení.

  • Ivana

    (23.7.2020 - 22:03)

    Dobrý den, manžel je nyní ve výkonu vazby na Slovensku za nedovolené ozbrojování podle §294 odst.1, odst. 4 písm. a) trestního zákoníku Slovenské republiky. Nyní mi přišla výzva k podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu. Moje otázka zní jestli musím podávat vysvětlení, když je obviněný můj manžel?

    • obase.cz

      (23.7.2020 - 22:41)

      Dobrý den. Dovolím si odpovědět za kolegu. Nemusíte vypovídat, pokud byste svou výpovědi mohla způsobit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké. Tedy nemusíte vypovídat. O

  • Michaela

    (24.7.2020 - 13:27)

    Dobrý den. Dneska měl můj manžel soud ohledně propuštění na půlku a domácí vězení. Je v Hradci Králové za alimenty kde dostal 10 měsíců. Od soudu ho nepropustili z důvodu že nemají dostatek prostředků. Je prý málo náramku a nemají nikoho kdo by ho hlídal. Má 3 dny na odvolání a nebo si může znovu žádat o propuštění 9.9. když se odvolá mohlo by mu to pomoct? A za jak dlouho bude tak soud když se odvolává. Děkuju

    • právník

      (25.7.2020 - 21:24)

      Vážená paní Michaelo,
      přijde mi to celé zvláštní – podmíněné propuštění zpravidla není o náramcích, které se používají při výkonu trestu domácího vězení. Soud v rámci podmíněného propuštění sice může uložit (kromě zkušební doby) také např. povinnost odsouzeného zdržovat se po určitou dobu v určitém čase ve svém obydlí, což je takové kvazi „domácí vězení“, ale v praxi k tomu téměř vůbec nedochází. Navíc, samotný fakt, že není dostatek náramků, nemůže být důvodem pro zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění.
      Proti zamítavému rozhodnutí Okresního soudu v Hradci Králové si Váš manžel může podat stížnost, o které bude rozhodovat Krajský soud v Hradci Králové, ten by mohl rozhodnout přibližně za měsíc, což je ale pouze můj velmi hrubý odhad. Lhůta tří dnů pro podání stížnosti ovšem běží od následujícího dne, kdy bylo vyhlášeno zamítavé rozhodnutí, takže je otázka, zda tato lhůta ještě běží nebo již marně uplynula. Na jakém právním podkladě by si mohl Váš manžel žádat o podmíněné propuštění dne 09. 09. 2020 mi není známo – k tomuto termínu ve svém dotazu neuvádíte nic konkrétního.

      • Kateřina

        (26.7.2020 - 22:22)

        Děkuji za odpověď.
        V odpovědi mi píšete pár. 233 , já jsem ale psala, že bratr je odsouzený podle pár. 283 ods. 3 písm c.
        Můžu se tedy ještě jednou zeptat, zda novela zadat o 1/3 za zvlášť závažný zločin na něj se vztahuje?
        A pokud chápu,novela bude platit od 1. 1. 2021? Děkuji za informace.

  • Michal Sokor

    (25.7.2020 - 14:57)

    Dobrý den, prosím Vás o informaci, zda je zpoplatněna ústavní stížnost a pokud je zamítnuta, zda se za ní platí jako za zamítnuté dovolání. Předem děkuji Sokor

    • právník

      (25.7.2020 - 21:32)

      Vážený pane Sokore,
      pokud máte na mysli soudní poplatek, pak tento za ústavní stížnost vybírán není. Poplatek (ve výši 10.000 Kč) je vybírán za neúspěšné dovolání, jak správně píšete, ale u ústavní stížnosti nic takového není. Podotýkám, že ústavní stížnost může podat pouze advokát nebo v některých případech jakákoliv osoba s právnickým vzděláním, takže ve věci bude třeba angažovat advokáta a uhradit odměnu za právní služby. V tomto ohledu je třeba vážit, zda ústavní stížnost má alespoň nějakou šanci na úspěch…

      • Michal Sokor

        (26.7.2020 - 8:52)

        Dobrý den, děkuji mnohokráte. Sokor.

  • Eliška

    (25.7.2020 - 16:08)

    Dobrý den chtěla bych se zeptat, přítel porušil podmínku (řízení bez Řidičského průkazu) podmínku má v jiném okrese, soud v okrese kde ho chytli už proběhl a dostal veřejné práce, už je to půl roku a pořád čekáme že přijde ještě něco od soudu kde má udělenou podmínku ale pořád nic. Tak se chci jen zeptat jestli je možné že nic nedorazi ? Díky moc za odpověď

    • právník

      (25.7.2020 - 21:39)

      Vážená paní Eliško,
      ano, je to možné, ačkoliv by se jednalo o situaci výjimečnou. Podotýkám, že soud, který uložil Vašemu příteli podmíněný trest odnětí svobody může o tomto podmíněném odsouzení rozhodnout nejen v průběhu zkušební doby, ale ještě jeden rok po jejím skončení. Může se tedy stát, že soud vyčkává, jak se bude Váš přítel dále chovat, neboť na nařízení výkonu trestu z podmíněného odsouzení má dost možná ještě čas. Doporučuji, aby Váš přítel, co možná nejrychleji vykonal trest obecně prospěšných prací.

  • Eliška

    (26.7.2020 - 7:23)

    Dobrý den. Mám dotaz.. příteli za neplacení alimentů byk odwbran řidičský průkaz… tím to začalo… jenže nevyzvedl dopis a když hi zastavila hlídka policie celkem 2x nic mu nesdělili a nechali ho jet dál, po 3 ho zastavili v jiném městě a tam mu sdělili že už dávno nemá jezdit a jelikož dohledali že byl již 2x staveb před tím, tak to braly jako poriseni rozhodnuti nebi jak se ti nazývá a dostal 2 roky podmínku, bohužel samozřejmě dál neplatil výživné a dostal 300h prospěšných prací pi 4 měsících ho zase udala a u soudu dostal 6 měsíců nepodmíněně. Nastup Litoměřice 25.5 . Převezen do Všehrd. Je na nejnižším stupni. Pak jen zase do Litoměřic a čekal na soud v Ln měl 2 soudy za sebou 2.7 a 13.7 nejprve za prospěšné práce kdy mu proměnili 9 měsíců, že nevedl řádný život. Sepsala jsem mu odvolání, ale moc tomu nevěřím, dále druhý trest. Podmínku mu proměnili 8 měsíců. Má celkem tedy 23 měsíců s nástupem 25.5 je možnost zadat ne o 1/2 , ale o 1/3 ? Je nějaká naděje, že by ho propustili? Pritel 1975 rocnik nikdy nemek problemy se zakonem. Toto je poprvé. Má cenu zadat o 1/3 ? Nějaká ráda prosím? V těch Všehrdech už má i práci týden. Má bohaté zkušenosti, takže dělá zámečníka v té věznici.
    Mockrát děkuji za Váš čas a Vaši odpověď. S Pozdravem Eliška

    • právník

      (26.7.2020 - 15:48)

      Vážená paní Eliško,
      co se týká podmíněného propuštění, tak pokud je Váš přítel poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody, jak píšete, může žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny ze součtu všech trestů. Jaké jsou šance na podmíněné propuštění si nyní netroufám odhadnout, ale obecně mohu uvést, že u těch odsouzených, kteří jsou poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody, jsou šance poměrně velké. Soud samozřejmě hodnotí každou žádost o podmíněné propuštění zcela individuálně a svůj význam má zejména hodnocení chování z výkonu trestu, dobrovolný a včasný nástup do výkonu trestu, případně sociální zázemí po propuštění (příslib bydlení a příslib práce), v neposlední řadě soud rovněž přihlíží k tomu, zda odsouzený alespoň částečně uhradil škodu, kterou trestným činem způsobil – v tomto konkrétním případě bude soud zajímat, zda Váš přítel uhradil alespoň část dlužného výživného.

      • Anonym

        (26.7.2020 - 16:00)

        Mockrát Vám děkuji za odpověď a ještě vás tedy požádám. Nastoupil do výkonu trestu 25.5 celkem má 23 měsíců takže o čtvrtku může žádat kdy prosím? V polovine listopadu ?

        • právník

          (26.7.2020 - 19:26)

          Vážená paní Eliško,
          pokud Váš přítel nastoupil dne 25. 05. 2020 a součet všech trestů je 23 měsíců, pak vykoná jednu třetinu trestu dne 14. 01. 2021, polovinu trestu dne 10. 05. 2021 a konec trestu vychází na 25. 04. 2022. Žádost o podmíněné propuštění se tedy může podat k 14. 01. 2021 (nejedná se o čtvrtinu, ale o jednu třetinu).

    • Michaela

      (26.7.2020 - 16:03)

      Dobrý den Eliško. Můj manžel je také ve výkonu trestu. Žádal si o propuštění po jedné třetině a nepustili ho ani na polovinu. A to jsem za něj zaplatila část dlužného výživného. Nechtějí ho pustit ani do domácího trestu. Také je trestán poprvé. Záleží na soudci. Přeju vám hodně štěstí a sil a hlavně dobrého soudce a né takového vola co měl můj manžel v HK.

      • Anonym

        (26.7.2020 - 16:05)

        Ani na pulku ho nepustili ? Proč???

        • Michaela

          (26.7.2020 - 16:09)

          Bohužel ne. Soudce to odůvodnil tím že je málo náramků a neměl by ho na svobodě kdo hlídat.. Jenom upřesňuji můj manžel dostal 10 měsíců.

          • Anonym

            (26.7.2020 - 16:14)

            Přítel 6 měsíců plus proměnu podmínky a prospesnych práci
            🙁 to je hrozně

  • Anonym

    (26.7.2020 - 21:18)

    Dobrý den máme podanou žádost ohledně PP už od 6.5 a stále nic volala jsem i na soud a v nejbližších 30 dnech není nařízeno jednání…je možné aby to takto dlouho trvalo…jako chápu že třeba čekáte měsíc nebo dva ale čekat víc jak čtvrt roku mi přijde dost… děkuji za odpověď

    • právník

      (27.7.2020 - 11:21)

      Vážený anonyme,
      bohužel takto obecně se k tomu nemohu vyjádřit. Pokud z informačního systému justice vyplývá, že v budoucích 30 dnech není ve věci nařízeno jednání, pak tato informace se vztahuje k tomu danému okamžiku. Může se tedy stát, že dnes je zveřejněna tato informace, ale soud zítra nařídí jednání, které se uskuteční třeba již příští týden. Není to tedy o tom, že jednání v budoucích 30 dnech již s určitostí neproběhne. Nicméně, pokud byla žádost o PP doručena soudu dne 06. 05. 2020 a dodnes nebylo nařízeno jednání ve věci, pak mi to přijde již opravdu zvláštní…

      • Anonym

        (27.7.2020 - 12:34)

        Dobrý den děkuji za odpověď mě to taky přijde zvláštní…pani na soudě mi tvrdí že je to kvůli koronaviru vše zpožděné do toho prý čerpají dovolenou což samozřejmě chápu, ale abychom čekali takhle dlouho mi nepřijde normální…tak snad to bude v nejbližší době…

  • Markéta

    (27.7.2020 - 9:39)

    Dobrý den, přítel je ve výkonu trestu, kdy ho odsoudil soud v Jihlavě, někdy v blízké době by mělo proběhnout veřejné zasedání nejspíše o proměnění podmíněného trestu – podmínku mu vydal obvodní soud v Praze. Prosím Vás to veřejné zasedání by tedy měli projednávat v Praze? Moc děkuji za odpověď

    • právník

      (27.7.2020 - 11:24)

      Vážená paní Markéto,
      rozhodnutí o podmíněném odsouzení (tedy o tom, zda soud nařídí výkon trestu nebo podmíněné odsouzení ponechá v platnosti) činí vždy soud, který ve věci rozhodoval v prvním stupni. Jinými slovy, ten soud, který podmínku uložil o ní také rozhodne.

      • Markéta

        (27.7.2020 - 12:36)

        Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Ještě Vas prosím ta podmínka byla již letos v lednu(Praha) projednáváná s tím, že se mu prodloužila doba podmínky a měl nařízený probační dohled, v únoru ale proběhl soud v Jihlavě, kde ho právě odsoudili k výkonu trestu(za poslední maření v říjnu 2019) chápu správně, že ta podmínka se musí znovu projednat, protože byl odsouzen, byť v lednu(Praha) bral soudce v potaz, že se přítel provinil v době podmínky?

        • právník

          (28.7.2020 - 9:58)

          Vážená paní Markéto,
          při rozhodování o podmíněném odsouzení, pokud odsouzený ve zkušební době spáchá další trestný čin, by měl soud vyčkat až do právní moci odsuzujícího rozsudku, neboť jinak je vázán zásadou presumpce neviny. Dovedu si představit, že výjimečně by soud mohl vycházet například z přiznání pachatele, že ve zkušební době spáchal trestný čin a zavadal tak příčinu k nařízení výkonu trestu z podmíněného odsouzení, nicméně byl by to postup přinejmenším nezvyklý. Je tedy otázka, zda soud v lednu 2020 nerozhodoval o podmíněném odsouzení z jiného podnětu, než je současné odsouzení Vašeho přítele. Pokud důvodem tehdejšího rozhodování, které dopadlo tak, že soud ponechal podmíněné odsouzení v platnosti a prodloužil zkušební dobu, bylo pouze spáchaní trestného činu, za který až v únoru 2020 padl pravomocný odsuzující rozsudek, a nic jiného, pak již soud nemůže na podkladě stejného (již projednaného) podnětu nařídit výkon trestu z podmíněného odsouzení. Snad jsem to vysvětlil srozumitelně.

          • Markéta

            (30.7.2020 - 20:33)

            Dobrý večer, moc děkuji za odpověď. Jestli to chápu dobře, tak by tu podmínku znova projednávat neměli, neboť se přítele pan soudce ptal i na čin, za který ho odsoudili v únoru v Jihlavě k odnětí svobody. Takže myslíte, že mu podmínka bude ponechána a nepřičtou mu ji k trestu co si momentálně odpykava? Moc děkuji M.

            • právník

              (2.8.2020 - 8:40)

              Vážená paní Markéto,
              soudce se mohl ptát na trestný čin, za který Váš přítel byl odsouzen až v únoru, ale je otázka, zda k tomuto činu také přihlížel při rozhodování o podmíněném odsouzení. Přihlížet by k němu neměl, neboť musí ctít zásadu presumpce neviny. Podle mého názoru soud v lednu rozhodoval o podmíněném propuštění z jiného důvodu (Váš přítel zřejmě spáchal ještě něco dříve, klidně i nějaký přestupek) a nyní bude rozhodovat znovu, a to z důvodu nového odsouzení z února.

  • Kateřina

    (28.7.2020 - 21:06)

    Dobrý večer,
    Ještě jednou se zkusím zeptat.
    Bratr odsouzen za pár. 283 ods. 3 písm c, bude se novela zažádat o pp již na 1/3 vztahovat i na bratra? Děkuji

    • právník

      (29.7.2020 - 11:54)

      Vážená paní Kateřino,
      ano bude se vztahovat i na Vašeho bratra. Pokud je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, bude moci (po účinnosti novely) žádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu.

    • právník

      (30.7.2020 - 11:39)

      Vážená paní Kateřino,
      dnes jsem se seznámil s konečnou verzí diskutované novely trestního zákoníku, kterou dne 28. 07. 2020 podepsal prezident republiky, takže se jedná o verzi konečnou. Bohužel v průběhu schvalovacího procesu byla novela několikrát měněna a doplňována, a to i ve vztahu na jaké konkrétní zvlášť závažné zločiny bude dopadat možnost podmíněného propuštění po výkonu jedné třetiny trestu. Došlo k výraznému omezení v tomto směru, takže na Vašeho bratra se novela bohužel vztahovat nebude, neboť ustanovení § 283 odst. 3 tr. zákoníku bylo úpravami vyjmuto.
      Je mi moc líto naděje, ve které jsem Vás zřejmě utvrdil, a která v důsledku změn v textu novely tr. zákoníku nebude naplněna.

      • Kateřina

        (30.7.2020 - 20:18)

        Tak to mě velmi mrzí.. Děkuji za objasnění znovu.

  • Mag

    (29.7.2020 - 11:33)

    Dobrý den,
    je prosím už známo, v jakém časovém horizontu by mohla novela zákona o podmíněném propouštění po 1/3 i pro závažné trestné činy vstoupit v platnost ?
    Děkuji předem za odpověď.
    Mag

    • právník

      (29.7.2020 - 12:49)

      Vážená paní Mag,
      dovolím si odpověď na tuto otázku trochu rozvést, aby nedošlo k nedorozumění. Především je třeba si ujasnit na co se vlastně pláte. Platnost a účinnost novely (resp. jakéhokoliv právního předpisu), znamená něco jiného. Mezi těmito pojmy je značný rozdíl.
      Pojem PLATNOST znamená, že (v tomto konkrétním případě) novela trestního zákoníku je již definitivně schválena Poslaneckou sněmovnou, Senátem i prezidentem republiky. PLATNOST začíná okamžikem zveřejněním ve Sbírce zákonů, kde se všichni mohou seznámit s jeho oficiální podobou a musí počítat s tím, že se předpisem budou muset začít řídit, jakmile předpis začne účinkovat = ÚČINNOST. Mezi platností a účinností běží tzv. legisvakanční lhůta, což je časové období, po které se mohou s již platným právním předpisem všichni seznámit (případně jej nastudovat, pochopit a učinit opatření k jeho aplikaci – dodržování). Teprve okamžikem ÚČINNOSTI se však lze (novým) právním předpisem řídit a konat podle něj.
      Předpokládám, že Vás zajímá okamžik, kdy se bude možno novelou trestního zákoníku skutečně řídit, kdy tato novela bude ÚČINNÁ, nikoliv PLATNÁ.
      Nyní k té účinnosti – tedy k okamžiku, kdy se podle novely budeme moci všichni řídit. Účinnost právních předpisů řeší ustanovení § 3 odst. 3 a odst. 4 zákona č. 309/1999 Sb. v aktuálním znění, cituji:

      (3) Není-li dále stanoveno jinak, nabývají právní předpisy účinnosti k 1. lednu nebo k 1. červenci kalendářního roku.

      (4) Vyžaduje-li to naléhavý obecný zájem, lze ve zvlášť výjimečných případech stanovit dřívější den nabytí účinnosti než stanovený v odstavci 3, nejdříve však počátkem dne následujícího po dni vyhlášení právního předpisu. Vyhlašuje-li se nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav nebo vydává-li se právní předpis v souvislosti s ním anebo jedná-li se o zákonodárný proces ve stavu legislativní nouze, lze stanovit, že právní předpis nabude účinnosti vyhlášením. Není-li účinnost v právním předpisu vyhlášeném ve Sbírce zákonů stanovena, nabude právní předpis účinnosti k nejbližšímu 1. lednu nebo k nejbližšímu 1. červenci kalendářního roku.

      Pokud jsem měl možnost seznámit se s textem diskutované novely trestního zákoníku, nezaznamenal jsem tam stanoveno žádné datum účinnosti. Předpokládám tedy (vycházím z poslední věty předchozího odstavce), že účinnost novely trestního zákoníku bude k „nejbližšímu 1. lednu“, tedy ke dni 01. 01. 2021. Od tohoto data budou moci odsouzení, na jejichž případy novela trestního zákoníku dopadá, žádat podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu.

      Považoval jsem za vhodné, osvětlit poněkud konkrétněji tuto problematiku, neboť laická veřejnost v těchto otázkách pochopitelně nemá jasno a pak dochází k různým omylům a nedopatřením, kdy např. ve sdělovacích prostředcích proběhne zpráva, že novela trestního zákoníku je platná, a odsouzení, na které novela dopadá, mohou podávat žádosti o podmíněné propuštění, po výkonu jedné třetiny trestu, předčasně, neboť novela tr. zákoníku nebude ještě ÚČINNÁ.

      Snad Vám tato odpověď pomůže se v této problematice lépe orientovat.

    • Anonym

      (29.7.2020 - 22:19)

      Dobrý den, také mě zajímá možnost PP po 1/3 trestu za zvlášť závažný zločin. Vy tady odpovídáte, že za § 283/3c bude moct žádat, což by odpovídalo, ale je tam další podmínka a to horní hranice trestní sazby a to 10 let, což u tohoto § je 12 let. Tak jak to tedy je? Už se v tom ztrácím. Děkuji za odpověď. H

      • právník

        (30.7.2020 - 11:18)

        Vážený anonyme,
        máte pravdu v tom, že současná právní úprava dovoluje žádat podmíněné propuštění z výkonu trestu po výkonu jedné třetiny trestu odsouzeným, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a současně se nedopustili zvlášť závažného zločinu, tedy trestného činu, jehož horní hranice dosahuje 10 let. Nicméně, toto se mění novelou trestního zákoníku, která již umožňuje podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu i u NĚKTERÝCH zvlášť závažných zločinů, tedy u těch trestných činů, jejichž horní hranice dosahuje, případně převyšuje 10 let. Zdůrazňuji však, že se jedná jen o NĚKTERÉ zvlášť závažné zločiny a samozřejmě nadále platí podmínka, že odsouzený se musí nacházet ve výkonu trestu poprvé.

        • Anonym

          (30.7.2020 - 13:43)

          Dobrý den, má tedy možnost žádat na 1/3, když je výkonu trestu poprvé? Paní Kateřině píšete, že ne, u mého dotazu to vypadá, že může :), jsem z toho trochu zmatená. Jedná se o § 283/3c.
          Sice tomu vůbec nerozumím, ale zdá se mi, že po této novele na to moc vězňů stejně nedosáhne. Což je škoda.H

          • právník

            (2.8.2020 - 8:52)

            Vážený anonyme,
            záleží na konkrétním zvlášť závažném zločinu. Ve své předchozí odpovědi zdůrazňuji, že nově budou moci žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody pachatelé NĚKTERÝCH zvlášť závažných zločinů. Záleží tedy na právní kvalifikaci. Zvlášť závažného zločinu podle § 283 odst. 3 písm. c) tr. zákoníku se budoucí změna provedená novelou nakonec netýká, ačkoliv v tom původním předkládáném znění novela dopadala i na tento zvlášť závažný zločin, což se však v průběhu schvalovacího procesu změnilo.

    • právník

      (30.7.2020 - 11:31)

      Vážená paní Mag,
      dovoluji si AKTUALIZOVAT svou odpověď ze včerejšího dne.
      Dnes jsem se seznámil s konečnou verzí novely trestního zákoníku, kterou 28. 07. 2020 podepsal prezident. V rámci schvalovacího procesu tam došlo k nějakým změnám. Mimo jiné jde právě o účinnost zákona (novely tr. zákoníku), která nastane „prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení“. Účinnost by tedy mohla nastat ještě dříve než k 01. 01. 2020.

  • Kája

    (29.7.2020 - 17:53)

    Dobrý den. Doslechla jsem se,že ředitel věznice má pravomoc propustit odsouzeného před dokončením trestu. Chtěla bych se zeptat,zda je to pravda a pokud ano,za jakých podmínek,jak dlouho před koncem trestu a zda jako družka odsouzeného mohu v tomto podniknout nějaké kroky. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (30.7.2020 - 11:47)

      Vážená paní Kájo,
      takovou pravomoc ředitele věznice bohužel nemá. O propuštění z výkonu trestu dříve, než je řádný konec jeho výkonu, může rozhodnout pouze soud a v některých případech ministr spravedlnosti nebo prezident republiky, ale ředitel věznice takovou pravomoc nemá. Jednou jsem zaznamenal případ, kdy ředitel věznice z velmi vážných důvodů odsouzenému přerušil výkon trestu na několik málo dnů před samým koncem trestu, takže to navenek vypadalo, že ředitel věznice propustil odsouzeného o pár dnů dříve, ale ve skutečnosti šlo o přerušení výkonu trestu, nikoliv o předčasné propuštění.

  • Mia

    (30.7.2020 - 12:44)

    Dobrý den, prosím takový dotaz když vychovatel obeznámil manžela s konečným výstupem tak vidí i kdy může žádat na třetinu popř.na půlku? Je prvotrestany.. Jelikož manželovi řekl že vidí pouze v Pc výstup nikoliv zbytek.. Přímý rozsudek ještě od soudu nedostal.. A sedí už 2měsíc.. Prosím o radu kam se v tomto případě obrátit nebo zda je to normální? Děkuji

    • obase.cz

      (30.7.2020 - 19:09)

      Dobrý den, dovolím si odpovědět za kolegu. Vychovatel má k dispozici náhled do VIS (vezeňský informační systém) tam termín možného podání žádosti o PP vidí. Nicméně často tam nejsou jen relevantní informace, a tedy bych na to nespoléhal. O

      • Mia

        (1.8.2020 - 8:04)

        Dobrý den, a tak jak manžel nejlépe zjistí kdy Teda může žádat o 1/3…? Když bude chtít podat žádost tak ať ji nepoda na špatné datum a pak ho nepustí.. Dostal 12měsíců za § 205 bude se týkat ta novela u té žádosti na 1/3 i u manzela.. A tím když se nic pro ně nezměnilo tak budou mít při PP větší šanci aspoň u toho soudu? Protože pak nechápu co v tom jsou za změny 🙂 Děkuji moc

  • Anonym22

    (30.7.2020 - 14:01)

    Dobrý den mam dotaz příteli zamítli PP ale soudce mu řekl at si hned podá odpuštění od zbytku trestu z důvodu jeho a.mé nemoci kterou mi zjistili vážnou nemoc nechci více rozepisovat jen mě zajímá jak se taková žádost podává a kam a zda můžu podat i ja děkuji

    • právník

      (31.7.2020 - 13:19)

      Vážený anonyme,
      Vaše onemocnění není důvodem pro upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody jiné osoby – Vašeho partnera. Pouze, pokud by sám odsouzený onemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemocí nebo nevyléčitelnou nemocí duševní, mohl by soud upustit od výkonu zbytku trestu odnětí svobody. V praxi se tak děje velmi výjimečně – musí se jednat o onemocnění opravdu velmi vážné, které doslova vylučuje další výkon trestu odsouzeného a zlepšení jeho zdravotního stavu v budoucnu se spíše neočekává. Žádost o upuštění od výkonu zbytku trestu musí podat sám odsouzený (pokud mu to jeho zdravotní stav umožňuje) k soudu I. stupně v jehož obvodu vykonává trest odnětí svobody, takže k tomu soudu, který zamítl PP.
      Osobně se spíše domnívám, že Váš přítel odůvodňoval žádost o podmíněné propuštění mimo jiné svým špatným zdravotním stavem a špatným zdravotním stavem své partnerky (tedy Vás). K těmto okolnostem ovšem soud při rozhodování žádosti o podmíněné propuštění nepřihlíží, neboť se nejedná o zákonný předpoklad podmíněného propuštění, proto soud poučil Vašeho partnera v tom smyslu, že takovými skutečnostmi lze odůvodnit žádost o upuštění od výkonu zbytku trestu, aniž by hodnotil, zda taková žádost má nějakou šanci na úspěch….

  • Belka

    (31.7.2020 - 21:34)

    Dobrý večer chci se zeptat jeslí ta nová novela se stahuje aj na paragraf 209 /odsudeneho jestli je nějaká šance tam

    • právník

      (1.8.2020 - 21:04)

      Vážený pane Belko,
      na zvlášť závažný zločin podvodu dle ust. § 209 trestního zákoníku změna dopadá, takže pokud je odsouzený poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody, a to za zvlášť závažný zločin podvodu, pak od okamžiku účinnosti novely tr. zákoníku může žádat podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.