Návštěvy ve vězení

Návštěvy ve vazbě

Ve vazbě máte nárok na 2 hodiny návštěv během 14 dní, návštěvy pak probíhají ve většině vazebních věznic v boxech, kde sedí na jedné straně obviněný a na druhé návštěva, při příchodu a odchodu máte právo na políbení, obejmutí, poté oficiálně nic. Je ovšem pravda, že většina zaměstnanců jsou taky lidé a nemají problém s lehkými projevy náklonnosti.

Většina vazebních věznic věznic neřeší rodinné vztahy návštěvníků obviněných, jedinou výjimkou je tzv. koluzní vazba, kde záleží na vyšetřovateli. K návštěvě ve vazbě potřebujete tzv. navštívenku (potvrzení o povolení návštěvy), občanský průkaz a doporučuji drobné k nákupu občerstvení.

Jak fungují návštěvy ve výkonu trestu

Ve výkonu trestu máte právo na 3 hodiny návštěv během kalendářního měsíce. Navštěvovat Vás mohou osoby blízké a osoby, které Vám pomáhají v naplňování účelu VT (rozhoduje ředitel). Ve většině věznic je pak možnost rozdělení návštěv na dvě po 1,5 hodině. Na návštěvy mohou dorazit za jedním člověkem většinoumax. 4 osoby(ředitel může navýšit).

Jako odměnu může odsouzený dostat mimořádné zvýšení doby návštěvy ve věznici až na 5 hodin, to je benefit, který se užívá celkem často ve většině věznic.

Návštěvy ve vězení i návštěvní místnosti se značně liší, podle jednotlivých věznic. Někde se jedná o poměrně příjemné a důstojné prostředí, jinde je to naprostá katastrofa a zejména pro děti může být takové prostředí dosti traumatizující. Nutno k tomu však dodat, že za většinou zhoršení v tomto směru stojí pašování nelegálních předmětů do věznic, tedy si za to do jisté míry mohou odsouzení sami. Sice to pašování nezabrání, ale věznice si odškrtne políčko ,,provedli jsme opatření“.

Na návštěvu si s sebou nezapomeňte vzít doklad totožnosti, navštívenku, a pokud možno větší množství mincí do automatu s občerstvením. Ve většině věznic máte možnost, něco sobě, nebo odsouzenému koupit.

V některých věznicích fungují inávštěvy bez zrakové a sluchové kontroly. To je benefit odsouzeným, který umožňuje vězni potěšit se s rodinnými příslušníky v místnostech připomínajících hotelové pokoje a bez kontroly zaměstnanců V.S. Zejména pro vězně s vyššími tresty, je to významný motivační faktor, důležitý taky pro ochranu partnerských vztahů.

V některých věznicích dále funguje institut povolení opuštění věznice v souvislosti s návštěvou. Toto je vězni samozřejmě velmi vysoko ceněno a o podobné možnosti se často vedou boje.

Co s sebou na návštěvu

Jednoduše se dá říci, mimo drobných a dokladu totožnosti, bez předchozí domluvy raději nic. Dejte si pozor, ať s sebou omylem nevezmete například mobilní telefon, nebo jiné věci, které jsou ve věznicích zakázané.

Starší diskuze

626 komentáře v “Návštěvy ve vězení

  Diana

  (13.3.2020 - 11:42)

  Dobrý den, přítele mi odvezli v pondělí na vazbu, a čeká ještě na soud, a tam se rozhodne. Je tam tedy týden, můžu ho navštívit, a nebo mi musí poslat navštívenku? Dekuji

   Obase

   (13.3.2020 - 11:48)

   Dobrý den. Musíte počkat, až vám přijde navštívenka. O.

  Jana

  (22.3.2020 - 11:12)

  Dobrý den mam dotaz je možné navštívit bratrance i v době karantény? Na internetu je psáno ze od 24.3.2020 ale chci se radši ujistit. Děkuji.

   Obase

   (22.3.2020 - 11:14)

   Dobrý den ve věznici určitě ne. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.