Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 151 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (23.3.2022 - 6:51)

    Dobrý den,
    Je pravda, že od 1.4. když se vězňům pošlou peníze, pokud mají dluhy, nic jim nezbyde a vše jim jde na dluhy? (Ač už je vězeň ve vězení nebo na toxikologii?) A že jim sníží i množství jídla?

  • Anonym

    (23.3.2022 - 6:52)

    Dobrý den,
    Je pravda, že od 1.4. když se vězňům pošlou peníze, pokud mají dluhy, nic jim nezbyde a vše jim jde na dluhy? (Ač už je vězeň ve vězení nebo na toxikologii?) A že jim sníží i množství jídla? Děkuji

    • obase.cz

      (23.3.2022 - 20:28)

      Ano je to pravda. O.

    • právník

      (25.3.2022 - 10:17)

      Dobrý den,
      změna v pravidlech provádění srážek u vězněných osob nastala již k 01. 01. 2022. Záleží, zda jsou proti vězněné osobě vedeny exekuce a jaký druh pohledávek je exekucí vymáhán – zda se jedná o dluhy způsobené v souvislosti s trestnou činností nebo jinak. Pokud jsou exekucí vymáhány dluhy jak z trestné činnosti, tak ostatní dluhy, pak vězeňská služba může skutečně srazit téměř všechny finanční prostředky vězněné osoby, vyjma těch, které jsou určeny výhradně na zdravotní potřeby.

    • Jakub

      (25.3.2022 - 15:27)

      Dobrý den chtěl bych se zeptat dostal jsem podmínku která mi má končit za cca dva měsíce nyní mi přišel papír a v tom je předvoláni k soudu k líčení o návrhu na přeměnu trestu podmíněného odsouzeni

      • právník

        (25.3.2022 - 20:50)

        Vážený pane Jakube,
        zřejmě jste v průběhu zkušební doby spáchal další trestný čin nebo nějaký přestupek, případně jste měl povinnost ve zkušební době podmíněného odsouzení nahradit škodu, kterou jste způsobil trestným činem, což jste neučinil??? Těch možností může být celá řada. Nemám dostatek informací, abych mohl odhadnout důvod, pro který soud zvažuje „proměnit“ podmínku.

  • Simona

    (24.3.2022 - 12:00)

    Dobrý den, když by jsi přítel žádal o 1/3 trestu pokud by nevyšla mohl by jsi zažádat i o 1/2 na podmínečně propuštění z věznice ?

    • právník

      (25.3.2022 - 10:06)

      Vážená paní Simono,
      pokud podá Váš přítel žádost o podmíněné propuštění v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu a tato žádost bude pravomocně zamítnuta do doby, než Váš přítel vykoná polovinu trestu, pak může podat další žádost o podmíněné propuštění ihned jakmile vykoná polovinu trestu. Šestiměsíční lhůta pro opakování žádosti se v tomto případě neuplatní, neboť nejde o opakování žádosti, nýbrž je podávána nová žádost v rámci jiného ustanovení trestního zákoníku.

  • Petra

    (24.3.2022 - 13:29)

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat ohledně sestřenici která je od 8.2.2022 ve výkonu trestu. Jedná se o to že do nástupu do výkonu trestu měla v péči 3 děti – 4, 8 a 10let, které po nástupu převzal jejich otec. Podle nás není schopný se o děti starat – máme zažádáno o děti do dočasné pěstounské péče, nyní řešíme přes soud a Ospod. Nic méně, po nástupu matky do výkonu trestu jsou děti i ona bez jakéhokoliv kontaktu. Otec když zjistil že bude moc matka každý den volat, tak rychle změnil dětem telefonní čísla, a odmítá nám je dát nám i jí. To samé nemají žádný písemný kontakt ( ač při první soudním stání o svěření dětí do naší péče, na něj paní soudkyně apelovala aby udržovali děti aspoň písemný kontakt) za další týden když jsem se ptala zda ji aspoň děti tedy píší dopisy nebo kreslí obrázky, tak mi řekl že né a že to není jeho povinnost. Sestřenice jim píše minimálně 1x týdně každému zvlášť, podle nás ale nejspíš poštu dětem nedává a zatajuje ji. Návštěvu zatím ještě neměla, ale pokud bude tak pochybuji že nám děti na návštěvu dá.

    Prosím o informaci zda se s tím dá něco dělat?
    Moc Vám děkuji za Váš čas i ochotu.

    s přáním hezkého dne
    Petra Repperová

    • Dobrý den,

      pokud otec takto úmyslně brání kontaktu matky i dalších příbuzných s dětmi, tak se to efektivně dá řešit jedině návrhem na vydání předběžného opatření k civilnímu soudu. Soud může stanovit otci povinnost umožnit matce s dětmi telefonický a písemný kontakt, ale též může určit příbuzným styk s dětmi, který by svým časovým rozsahem mohl i umožnit vzít děti na návštěvu za matkou. Bližší informace o právu osoby blízké na styk s dítětem se dozvíte například v tomto článku: https://www.epravo.cz/top/clanky/problematika-zakonne-upravy-styku-osoby-blizke-s-nezletilym-ditetem-104726.html. Návrh na vydání předběžného opatření se podává dle § 74 a násl. občanského soudního řádu. Jde už o složitější problematiku, proto doporučuji obrátit se na advokáta, nejlépe na takového, který se specializuje na rodinné právo.

      • Anonym

        (2.4.2022 - 23:02)

        Můj přítel seděl dva a půl roku a dostal 4 roky podmínku která mu teď skončila.Chci se zeptat za jak dlouho může požádat o výmaz z trestního rejstříku?

      • Petra

        (16.4.2022 - 11:03)

        Dobrý den,

        moc Vám děkuji za informaci a Váš čas.

  • Anonym

    (26.3.2022 - 21:03)

    Dobrý den, přítel měl ve výkonu trestu soud, kde mu byl přidělen advokát. Momentálně mu přišel dopis s tím že za advokáta musí zaplatit i když mu ho přidělil stát a nemá ve výkonu trestu ani práci ve které by si vydělal na zaplacení advokáta. Mohla bych se prosím zeptat, proč musí advokáta platit když neměl možnost si vybrat svého a jak případně postupovat? Děkuji.

    • právník

      (28.3.2022 - 13:14)

      Dobrý den,
      pokud je obviněná osoba, kterou v trestním řízení zastupoval soudem ustanovený obhájce, nakonec pravomocně odsouzena, pak má stát nárok na náhradu finanční částky, kterou zaplatil ustanovenému obhájci za obhajobu obviněné / odsouzené osoby. V takovém případě pak tato odsouzená osoba je povinna tyto státem vynaložené prostředky nahradit.
      Možnost vybrat si svého obhájce (na plnou moc) má každá obviněná osoba, a to v jakékoliv fázi trestního stíhání. Vyplývá to ze zákona a obviněná osoba je o tomto právu také poučena již v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání.
      Pokud je obviněná / odsouzená osoba zcela nemajetná, pak může požádat soud, aby jí přiznal právo na obhajobu bezplatnou. V takovém případě obviněná / odsouzená osoba právní služby poskytnuté obhájcem neplatí, resp. tyto hradí stát. Požádat o přiznání na bezplatnou obhajobu lze i zpětně, ale nejpozději do právní moci usnesení soudu o tom, že odsouzená osoba je povinna nahradit státu prostředky vynaložené na její obhajobu.

    • Nikola

      (11.4.2022 - 0:43)

      Dobrý den
      Přítel je ve výkonu trestu od června 2021
      Odsedět si má 17 měsíců
      V březnu 2022 měl soud ještě za jinou trestní činost a soud ho odsoudil nepodmíněně na dalších 27 měsíců,které začne ve stejné věznici vykonávat až po uplynutí prvniho trstu ,takže až za 17 měsíců
      Protože soud mu trest dal v úhrnem a né souhrnem
      14.7 2021 se nám narodil společný syn takže ho přitel viděl jen z fotek protože od mista bydliště je 420km daleko takže je nemožnétak daleko cestovat tak s malím dítětem
      Proto by chtěl požadat o domácí vězení
      S dvojky dyferenčky si udělal jedničku přísli prace i bydlení má zajištěné ale prvotrestaný není
      Ale podmínku ani jinej alternativní trest nedostalnikdy
      Proto se chci zeptat kdy bude možné obrátit se na soud ?
      Děkuju

  • D.

    (27.3.2022 - 20:08)

    Dobrý den
    Prosím chci se zeptat jsem z Plzně přišel mi nástup do věznice můžu nastoupit v jiném městě ? Bez toho aniž bych nejdřív požádal o nástup v jiné věznici? Děkuji

  • D.

    (27.3.2022 - 20:13)

    Dobrý den prosím mám nástup do věznice
    Můžu bez nějakých problemu nastoupit hned do jiné věznice do jiného města nebo je to bez předchozí žádosti špatně
    Děkuji za odpověď

    • právník

      (28.3.2022 - 13:19)

      Dobrý den,
      můžete nastoupit i do jiné vazební věznice, než stanovil soud. Zdůrazňuji, že se musí jednat o věznici vazební. Nástup trestu se děje výhradně ve vazebních věznicích. Žádná žádost se k tomu neposílá, ale buďte připraven vysvětlit, proč nastupujete jinde, než máte.

  • kveta

    (30.3.2022 - 7:35)

    Dobrý den ,
    Chtěla bych vás požádat o pomoc ohledně problému s advokátem.Najmula jsem advokáta ohledně žádosti o PP ale z důvodu že druh dostal kázeňský trest požádal o soud aby žádost zrušili .tohle se stalo před soudním stáním.kdyz jsem poprosila advokáta o vyúčtování řekl že částku kterou jsem zaplatila 15 000kc pokrývá práci kterou udělala + DPH .

    • právník

      (30.3.2022 - 17:38)

      Vážená paní Květo,
      nevím jaká konkrétní dohoda byla sjednána mezi Vámi a dotyčným advokátem. Podle mého názoru by advokát měl část zaplacených peněz vrátit, když právní služba byla poskytnuta pouze částečně, nikoliv zcela. V naší advokátní kanceláři jsme se s podobným případem také setkali a část peněz jsme po dohodě s klientem vrátili k oboustranné spokojenosti. Je třeba si však uvědomit, že samotné projednání žádosti o podmíněné propuštění soudem je jakési finále, kterému předchází důsledná příprava včetně sepisu žádosti o podmíněné propuštění a veškerých příloh (příslib práce, příslib bydlení) případně záruk a podobně. Pokud bylo navíc soudem již nařízeno veřejné zasedání na konkrétní termín, pak advokát musel počítat s tím, že v tento den bude u soudu v této věci a neplánoval si žádnou jinou práci. Je tedy logické, že pokud byla žádost o podmíněné propuštění vzata zpět z důvodů na straně odsouzeného těsně před konáním veřejného zasedání, které pak v tomto důsledku bylo soudem také odvoláno, advokát Vám ze zaplacených peněz vrátí jen menší část. Zkuste advokáta ještě jednou kontaktovat a „po dobrém“ se domluvit na nějakém rozumném vyrovnání. Nic rozumnějšího Vám opravdu poradit neumím…

  • Katarin

    (31.3.2022 - 23:03)

    Dobry den muj pritel nenastoupil do vezeni tak jak mel po 5 dnech ho chytla policie dnes mu do vezeni prisla obzalova chci se zeptat kolik mesicu muze za tech 5 dny dostat na vic?

    • Pavlína

      (3.4.2022 - 23:59)

      Přítel měl zpoždění asi 20-30 dnů, též ho tam dopravila policie a dostal 2 měsíce. Bude mít přiděleného advokátka, který mu řekne jaké jsou možnosti. Asi to nezametou pod koberec pokud už přišla obžaloba ale mohl by za těch 5 dni dostat třeba jen měsíc..aby se neřeklo, ale aby naopak kvůli 5 dnům nebyl o další měsíce déle v trestu.

    • právník

      (4.4.2022 - 7:42)

      Vážená paní Katarino,
      záleží na mnoha okolnostech, zejména na tom, zda se aktivně vyhýbal výkonu trestu nebo zda jej policie zastihla na obvyklých místech, třeba doma nebo na pracovišti. Zásadní také bude jak dokáže vysvětlit své chování – tedy důvody, pro které nenastoupil do výkonu trestu dobrovolně a včas. Soud také přihlédne k tomu, jaká byla výměra trestu, který včas nenastoupil. Je rozdíl, zda odsouzený nenastoupí trest ve výměře několika málo měsíců, který byl uložen za nějakou bagatelní trestnou činnost nebo trest ve výměře několika roků, který byl uložen za zvlášť závažný zločin. Nezáleží ani tak na tom, za jak dlouho odsouzeného policie zadrží a předvede do věznice (zda za týden, za dva nebo za měsíc), ale záleží skutečně na vícero okolnostech, z nichž ty podstatné jsem uvedl shora.

  • Lída

    (5.4.2022 - 17:12)

    Dobrý den,chci se zeptat,jakou má pritel šanci se dostat na PP. Dostal 3,5roku za pěstování marihuany . Má to myslím jako zvlášť závažný zločin. Je vícekrát trestany ale chování má dobre,chce se nechat přiřadit do práce,sbirat pochvaly.
    Bydlení má a příslib do práce mu zařídím. Nemá žádné dluhy !! Prosím má šanci se dostat po polovině trestu na PP? Dekuji

    • právník

      (6.4.2022 - 8:52)

      Vážená paní Lído,
      šanci na podmíněné propuštění má každý odsouzený, ale konkrétně to odhadnout nelze pro nedostatek informací. Při posuzování žádosti o podmíněné propuštění soud posuzuje mnoho různých skutečností, trestní minulost odsouzeného je poměrně důležitá, dále soud přihlíží k chování odsouzeného ve výkonu trestu, zda nastoupil do vězení dobrovolně a včas, jak přistoupil k povinnosti nahradit škodu způsobenou trestným činem (pokud tato povinnost byla odsouzenému uložena v odsuzujícím rozsudku) a samozřejmě také hodnotí do jakého prostředí by měl být odsouzený podmíněně propuštěn (příslib práce, příslib bydlení, podpora rodiny, atd.). Pokud je odsouzený ve výkonu trestu za trestný čin, který byl spáchán v souvislosti se zneužitím návykových látek, pak soud také hodnotí to, zda se odsouzený podrobil nějaké protidrogové či protialkoholní terapii.

  • Radka

    (9.4.2022 - 2:47)

    Dobrý den, mám 20.4.2022 nástup do vězení na 118 dní. Chci se zeptat kdy můžu žádat o podmínečné propuštění nebo o přeměnu domácího vězení. Mám ve své péči děti a chtěla bych být co nejdříve snima. Jsem odsouzena za přečin podvodu.

    • právník

      (9.4.2022 - 22:10)

      Vážená paní Radko,
      pokud budete poprvé ve výkonu trestu odnětí svobody a jste odsouzena za přečin podvodu, pak můžete žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu. Pokud nastoupíte dne 20. 04. 2022, pak jednu třetinu trestu vykonáte dne 29. 05. 2022, a v tento den můžete rovněž požádat soud o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Žádost se podává prostřednictvím věznice.
      Pokud jste ve výkonu trestu v minulosti již byla, pak můžete žádat o podmíněné propuštění po výkonu poloviny trestu. Nastoupíte-li trest dne 20. 04. 2022, pak jeho polovinu vykonáte dne 18. 06. 2022.

  • Jakub

    (9.4.2022 - 2:49)

    Dobrý den, mám 20.4.2022 nástup do vězení na 118 dní. Chci se zeptat kdy můžu žádat o podmínečné propuštění nebo o přeměnu domácího vězení. Mám ve své péči děti a chtěla bych být co nejdříve snima. Jsem odsouzena za přečin podvodu.

    • právník

      (9.4.2022 - 22:11)

      Dobrý den,
      na stejný dotaz jsem odpověděl shora.

    • Pavlína

      (12.4.2022 - 0:45)

      Soud vyžaduje posudek z věznice, jak se chováte a zda jste se napravila. Posudek věznice píše až po třech měsících odpykanych ve věznici do které vás zařadí. I když to jako podmínka nikde psané není, bez toho se s vámi o propuštění vůbec nebudou bavit, co vím z vlastní zkušenosti a zkušenosti lidi, se kterými tam přítel je zavřeny.

  • Katarin

    (10.4.2022 - 19:51)

    Dobry den chci se zeptat muj pritel nenastoupil tak jak mel a chitili ho po 5 dnech kolik za to muze dostat mesicu navic prosim?

    • právník

      (11.4.2022 - 12:23)

      Vážená paní Katarino,
      na tento dotaz jsem již odpovídal dne 04. 04. 2022. Odpověď naleznete shora.

  • Anonym

    (11.4.2022 - 2:52)

    Dobrý den, přítel před měsícem žádal o propuštění na třetinu ale pořád mu nepřišel žádný dopis s datem soudu o jednání na propuštění. Mohla bych se zeptat prosím, jak dlouhou na to mají lhůtu? Děkuji, hezký den.

    • právník

      (11.4.2022 - 12:33)

      Dobrý den,
      trestní řád stanoví lhůtu pro vyřízení žádosti o podmíněné propuštění v délce 30 dnů. Tato lhůta se počítá ode dne doručení žádosti soudu. Vzhledem k tomu, že od 01. 01. 2022 se žádost o podmíněné propuštění podává prostřednictvím věznice, ve které odsouzený vykonává trest odnětí svobody, je obtížné počátek běhu lhůty přesně určit. Navíc, soudy ani dříve tuto lhůtu často nebyly schopny dodržet, a to z důvodů přetíženosti. Nezbývá tedy, než čekat. Každopádně vám přeji, aby vše dobře dopadlo a Vašeho přítele soud podmíněně propustil.

  • Karel

    (11.4.2022 - 15:33)

    Dobrý den, jaký faktor hraje roli,při natažení zkušební délky po PP, zjistil jsem že je to 1-7 let,u násilné činosti,kolik by tedy soudce mohl dát,pokud by pp vyřídil kladně,u prvotresta, který má za sebou 4 roky a zbývá odsedět 8 měs.děkuji

    • právník

      (12.4.2022 - 12:38)

      Vážený pane Karle,
      nejsem si jist, zda správně rozumím Vaší otázce. Při podmíněném propuštění odsouzeného z výkonu trestu odnětí svobody musí soud výkon zbytku trestu odnětí svobody odložit na zkušební dobu. Délka zkušební doby je závislá na úvaze soudu, který je vázán limity stanovenými zákonem. U odsouzeného za přečin zákon stanoví zkušební dobu až na tři roky. U odsouzeného za zločin, resp. zvlášť závažný zločin, zákon stanoví zkušební dobu v rozmezí jednoho až sedmi let. Konkrétní délka zkušební doby pak vyplývá z vícero okolností, zejména jde o závažnost trestného činu, který odsouzený spáchal, jeho trestní minulost, zda trestný čin spáchal v závislosti na návykových látkách, délky zbytku trestu (nevykonané části), prostředí, do kterého se odsouzený vrací, atd….
      Z informací, které uvádíte, rozhodně nemohu odhadnout, jakou délku zkušební doby soud odsouzenému (v případě podmíněného propuštění) uloží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.