Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 148 komentáře v “Odpovídá právník

  • MILOTA

    (14.3.2021 - 16:22)

    Dobrý den, mám syna ve věznici ,syn má nemoc ,která ho ohrožuje na žívotě /maligní tumor/. Žádala jsem o přerušení trestu. Žádná odpověd.Syn má odsezenou větsí polovinu trestu. a navíc jsem přesvědčena že došlo k zanedbání zdravotní péče. Píšu na Generální ředitelství s vysvětlením celé situace,ale vše je na dlouho. Všichni mají čas na odpověd. A já by chtěla mít syna doma. S přístupem věznice nejsem ani v nejmenším spokojená. prosím poradte mi co mám dělat,děkuji moc Cieslarová

    • právník

      (15.3.2021 - 11:31)

      Vážená paní Cieslarová,
      záleží na tom, čeho chcete v současné době dosáhnout. Pokud usilujete o přerušení synova výkonu trestu, pak syn musí podat (vlastním jménem) žádost o přerušení trestu ze zdravotních důvodů a tuto žádost zaslat na soud, v jehož obvodu vykonává trest odnětí svobody. Soud je povinen o takové žádosti rozhodnout.
      Pokud usilujete o podmíněné propuštění, pak Váš syn musí podat žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu a tuto žádost zaslat rovněž na soud, v jehož obvodu vykonává trest.
      Obávám se, že Generální ředitelství vězeňské služby ČR Vám v tomto nepomůže, neboť k řešení shora uvedených žádostí není kompetentním orgánem, neboť o těchto žádostech rozhoduje na základě zákona jedině soud.

      • Veronika

        (17.3.2021 - 14:31)

        Dobrý den,
        ráda bych Vás poprosila k radu. Moje teta je momentálně ve VT, jedná se o trest odnětí svobody v době 6 měsíců, za podvod, nelegální zacházení s údaji ale také neodpracované hodiny veřejných prací. Ve VT ne poprvé, je to matka dvouletého chlapce, kterého mám momentě v peci já. Je v této situaci možné žádat o podmíněné propuštění v jedné třetině trestu? Případně kdy by to bylo možné? Datum nástupu 5.3 2021.
        Velice Vám děkuji za odpověď.
        Veronika

  • Veronika

    (17.3.2021 - 14:32)

    Dobrý den,
    ráda bych Vás poprosila k radu. Moje teta je momentálně ve VT, jedná se o trest odnětí svobody v době 6 měsíců, za podvod, nelegální zacházení s údaji ale také neodpracované hodiny veřejných prací. Ve VT ne poprvé, je to matka dvouletého chlapce, kterého mám momentě v peci já. Je v této situaci možné žádat o podmíněné propuštění v jedné třetině trestu? Případně kdy by to bylo možné? Datum nástupu 5.3 2021.
    Velice Vám děkuji za odpověď.
    Veronika

    • právník

      (18.3.2021 - 9:48)

      Vážená paní Veroniko,
      ve svém dotazu uvádíte: „ve VT ne poprvé“.
      Pokud Vaše teta není ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, pak může být podmíněně propuštěna až po výkonu poloviny trestu.
      Pokud se jedná o překlep a chtěla jste uvést „ve VT je poprvé“, tedy Vaše teta je nyní poprvé ve výkonu trestu, pak může žádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu.

  • Ivan

    (17.3.2021 - 23:17)

    Dobrý den,
    obracel se k Vám dříve s otázkou ohledně žádosti o vysloveni osvědčení. Uvedenou žádost podal jsem do soudu dne 15.02.2021 a 17.02.2021 mně skončila zkušební doba. Zatím z obvodního soudu nepřišla žádná správa.
    Po podání uvedené žádosti do soudu zašle mně soud nějakou odpověď ?
    Moc krát děkuji za odpověď.
    Ivan

    • právník

      (18.3.2021 - 9:56)

      Vážený pane Ivane,
      soud má nyní tři možnosti:
      1/ Vyhoví Vašemu návrhu na vyslovení osvědčení bez nařízení veřejného zasedání (tzv. „od stolu“),
      2/ Soud nařídí veřejné zasedání, na které budete předvolán, a tam rozhodne o Vašem osvědčení,
      3/ Soud ještě může vyčkávat, neboť pro rozhodnutí o podmíněném odsouzení má ze zákona lhůtu 12 měsíců, která běží ode dne skončení zkušební doby.
      Spíše bych předpokládal, že soud bude postupovat variantou 1/ nebo 2/, když má od Vás na stole návrh na vyslovení osvědčení. V každém případě to bude nějakou dobu trvat, neboť soud si musí zjistit informace o tom, jak jste ve zkušební době žil – dotaz do místa bydliště, dotaz na policii, atd.. Určitě dostanete písemné rozhodnutí. Musíte vyčkat.

  • Milan

    (18.3.2021 - 8:35)

    Dobrý den. V jednom balíčku, který mířil na moji adresu našli nelegální marihuanu. Byl jsem na vyslechnu a odmítl jsem podezření. Nikdy jsem si nic neobjednal. Spolu se mnou na vesnici bydlí moje maminka, kterou chtějí taky vyslechnout. Má strach a nechce tam chodit. Muže odmítnout výpověď? Nemůže mi to uškodit?

    • právník

      (18.3.2021 - 10:07)

      Vážený pane Milane,
      každý se musí dostavit na výzvu policejního orgánu k podání vysvětlení. Vaše maminka tedy musí přijít v (policií) určený čas na určené místo (policejní služebnu). Nikdo však nesmí být nucen vypovídat proti osobě blízké. Pokud jste Vy v procesním postavení podezřelého, tak Vaše maminka může odmítnout vypovídat, neboť matka a syn jsou jednoznačně osoby blízké.
      Jednoduše řečeno, Vaše maminka se musí dostavit na policejní služebnu, ale policii do protokolu uvede, že nebude vypovídat, neboť jde o trestní věc, ve které je podezřelý syn. Nic víc uvádět nemusí.

    • obase.cz

      (18.3.2021 - 13:32)

      Dobrý den. Vaše maminka muže odmítnout vypovídat, pokud by tím mohla způsobit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké. Tedy i vám. O.

  • Veronika

    (20.3.2021 - 10:33)

    Dobrý den,
    obracím se na Vás ještě jednou s dotazem ohledně podmíněného propuštění. Jedná se o mou tetu, je to matka 3 nezletilých dětí, dvě z toho má ve své péči. Jednomu z nich jsou pouhé dva roky. Ve VT ne poprvé za přecin podvodů a následně neodpracovaných hodin v rámci veřejných prací. Trest ji byl uložen na 6 měsíců. Vzhledem k věku dítěte bychom rádi žádali o propuštění na třetině, víme však, že soudci takto brzo odsouzené neradi pouštějí a čekají spíše na polovinu. Chápu ale správně, že pokud bychom žádali o propuštění na třetině, a žádosti nebyl vyhověno, musela by teta trest odsedět celý? Jelikož se jedná o takhle krátký trest, nestačila by dle zákona uplynout doba 6 měsíců, která musí být dodržena, aby mohla být podána nová žádost. Zkrátka jsme teď v situaci, kdy nevíme, zda zkusit třetinu a nebo raději počkat na polovinu. Aktuálně je teta vzhledem k pandemické situaci v Liberci, má ovšem podanou žádost o přesun na Ruzyň.
    Velice Vám děkuji za odpověď.
    S pozdravem,
    Veronika

    • právník

      (20.3.2021 - 18:08)

      Vážená paní Veroniko,
      vzhledem k sociální situaci Vaší tety, která by se měla starat o 3 nezletilé děti, doporučuji, aby Vaše teta podala žádost o podmíněné popuštění již po výkonu jedné třetiny trestu. Vaše teta vykonává trest odnětí svobody v délce trvání 6 měsíců, po dvou měsících výkonu trestu podá žádost o podmíněné propuštění, ale soud o této žádosti rozhodne až cca po měsíci od podání žádosti, takže v okamžiku projednání žádosti již bude mít Vaše teta polovinu trestu za sebou.

      • Veronika

        (20.3.2021 - 21:09)

        Dobrý den,
        děkuji Vám za odpověď. Pokud by ale její žádost po jedné třetině zamítli, může žádost znovu na polovině, tedy třech měsících podat opakovaně nebo by musela trest odsedět celý protože žádost o PP se dá podat jednou za 6 měsíců.
        Děkuji.
        S pozdravem,
        Veronika

        • právník

          (21.3.2021 - 15:38)

          Vážená paní Veroniko,
          je třeba si uvědomit, že Vaše teta vykonává trest odnětí svobody v délce trvání pouhých 6 měsíců. V rozhodování soudu o podmíněném propuštění určitě nebude stěžejní to, zda Vaše teta vykoná ve vězení 3 měsíce nebo 4 měsíce. Soud Vaši tetu buď podmíněně propustí napoprvé nebo vůbec. Vaše teta může podat žádost o podmíněné propuštění po dvou měsících výkonu trestu, ať žádost podá a uvidíte…

  • Alice

    (22.3.2021 - 10:09)

    Dobrý den, ráda bych věděla, zda kamarád, který byl v únoru 2020 opět zadržen v autě v opilosti, tím porušil podmínečné propuštění (byl ve výkonu trestu od března 2019 do žáří 2019) bude muset dosedět i tu porušenou podmínku ? dostal za ten únor jako uhrnný trest rok, do toho ještě v roce 2020 dostal 150 hodin veřejných prací, které neudělal. Je možné, že se mu toto vše ještě načte ? že teprve čeká na soudy ? je možné, že na to zapomenou ? a nechají ho v listopadu 2021 vyjít z věznice ? na víc řádně v září nenastoupil a byl celostatátně hledaný a chtli ho v listopadu 2020 opět v autě, je možné, že na vše se teprve čeká ? že mají čas, když je teď ve výkonu trestu ? Díky

    • právník

      (22.3.2021 - 20:36)

      Vážená paní Alice,
      na Vaši otázku nemohu konkrétně odpověď, neboť nemám dostatečné informace. Nevím, zda Váš kamarád spáchal další trestný čin ve zkušební době podmíněného propuštění z předchozího výkonu trestu. Pokud ano, pak o tomto podmíněném propuštění bude opět rozhodovat soud a zřejmě Vašemu kamarádovi nařídí vykonat zbytek trestu ve věznici. Podobná situace může nastat u trestu obecně prospěšných prací – lze předpokládat, že soud přemění trest obecně prospěšných prací ve výměře 150 hodin na nepodmíněný trest odnětí svobody ve výměře 150 dnů. Pokud Váš kamarád včas nenastoupil do výkonu trestu, aniž by měl nějaký omluvitelný důvod, pak se mohl dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu může hrozit další trestní stíhání a v případě odsouzení rovněž další trest. Vše bude záležet na rozhodnutí soudu (bude se jednat o každé věci zvlášť), takže to bude nějakou dobu trvat…

  • Alice

    (22.3.2021 - 20:51)

    Ano spáchal ten trest v podmínce, kterou opět porušil. On byl i celostátně hledaný, nastoupit znovu nechtěl a chytli ho opět v autě no. Má výstup ve Všehrech za ten daný rok trestu v listopadu, pokud by to soud nestihl za tu dobu co je nyní ve výkonu trestu, tak ho mohou poustit ? a pak teprve budou další soudy ? nebo m to vše načtou teď když je ve výkonu trestu ? děkuji Vám ještě za odpověd….Má smysl zkoušet další podmínečné propuštění ?? Děkuji

    • Alice

      (22.3.2021 - 20:52)

      Ano spáchal ten trest v podmínce, kterou opět porušil. On byl i celostátně hledaný, nastoupit znovu nechtěl a chytli ho opět v autě no. Má výstup ve Všehrech za ten daný rok trestu v listopadu, pokud by to soud nestihl za tu dobu co je nyní ve výkonu trestu, tak ho mohou poustit ? a pak teprve budou další soudy ? nebo m to vše načtou teď když je ve výkonu trestu ? děkuji Vám ještě za odpověd….Má smysl zkoušet další podmínečné propuštění ?? Děkuji

      • právník

        (22.3.2021 - 21:23)

        Paní Alice,
        spíše bych předpokládal, že soudy rozhodnou do listopadu tohoto roku. Podle toho, co píšete, dopustil se Váš kamarád bagatelních trestných činů, není tam nic složitého (zdlouhavého) na dokazování, ale je to samozřejmě jen můj odhad. Další podmíněné propuštění Váš kamarád může zkusit po výkonu poloviny součtu všech trestů, které mu budou uloženy. Zákon to připouští. Ochota soudu vyhovět žádosti o podmíněné propuštění bude v tomto případě spíše menší…

  • Miroslav

    (24.3.2021 - 13:40)

    Nenastoupil jsem do trestu neboť žiji sám pouze se psem, do trestu jsem měl nastoupit v únoru ale nebylo tam upřesnění dne nástupu. Co mi za to hrozí, nemohl jsem nastoupit z důvodu zabezpečení psa a odevzdání městského bytu. Děkuji

    • právník

      (24.3.2021 - 15:26)

      Vážený pane Miroslave,
      doporučuji, abyste co nejdříve dobrovolně nastoupil do soudem určené věznice k výkonu trestu. Pokud nastoupíte dobrovolně je reálná šance, že Vás policie nebude stíhat za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, kterého se zřejmě dopouštíte. Důležitá je ovšem dobrovolnost, proto nechoďte na policii, ale rovnou do věznice. Pokud Vás do věznice odveze policie, pak budete stíhán téměř jistě. Za přečin maření úředního rozhodnutí a vykázání by Vám v případě prokázání viny hrozil další trest odnětí svobody – trestní sazba je až dva roky.

  • Sm

    (24.3.2021 - 17:22)

    Dobrý den , chtěla bych vás poprosit o radu, před 4 lety jsem spáchala 2 přestupky během podmínky, ale nikdo to během podmínky neřešil, začalo se to řešit až rok po té co mi skončila podmínka , volala mi paní ze soudu ze se musím dostavit k soudu za porušení podmínky která bude proměnna, volala jsem me probacni a a vse ji řekla a tvrdila ze uz mi to do podmínky počítat nemůžou ze uz jsem byla osvědčená takže mi ji přeměnit nemohou ale paní ze soudu tvrdila neco jiného mohu se zeptat na vas názor prosím. Předem děkuji za odpověď

    • právník

      (25.3.2021 - 8:52)

      Vážená paní,
      po skončení zkušební doby z podmíněného odsouzení má soud ještě jeden rok na to, aby rozhodl o podmíněném odsouzení, resp. nařídil odsouzenému vykonat trest ve věznici. Pokud soud do jednoho roku od skončení zkušební doby nerozhodne, dojde k osvědčení odsouzeného ze zákona. Výjimka z tohoto pravidla připadá v úvahu pouze tehdy, pokud by odsouzený sám zavinil, že soud nemohl ve lhůtě jednoho roku o podmíněném odsouzení rozhodnout (např. pokud by odsouzený záměrně nepřebíral poštu, skrýval se nebo jinak komplikoval rozhodnutí soudu). Pokud zkušební doba skončila před více než rokem a Vy jste nijak nezavinila, že soud v této lhůtě nerozhodl, pak došlo k Vašemu osvědčení ze zákona a Vy se nemáte čeho bát.

  • VIERA

    (25.3.2021 - 17:23)

    DOBRY DEN ,CHCI vas poprosit o radu, syn sedi veznici v hradci kralove.. mnel podminku posledny rok udelal precin takze mu podminku promenyli na trest od.5.3 2021 uz sedi…takze dostal 2 roky pise mi ze mu mam podat o 1 tretinu ,,,muzu to psat jako matka nebo si to musi on nebo mam o to pozadat advokata zatim zadniho nema aspon o tom nevim a kdy to muzeme pozadat predem moc dekuji muzume uz tet,,,

    • právník

      (26.3.2021 - 11:34)

      Dobrý den,
      žádost o podmíněné propuštění může podat odsouzený nebo jeho právní zástupce na základě plné moci. Osoby blízké (např. rodiče) za odsouzeného nemohou podat žádost o podmíněné propuštění, neboť to zákon nepřipouští. Pokud je Vás syn ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé, může žádat o podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu. Jak uvádíte, do vězení nastoupil dne 05. 03. 2021 k trestu odnětí svobody ve výměře 2 roky, tzn. že jednu třetinu trestu vykoná dne 05. 11. 2021. Váš syn může podat žádost o podmíněné propuštění nejdříve dne 05. 11. 2021.

  • Michaela

    (28.3.2021 - 12:09)

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Můj manžel je ve vězení za výživné na syna z předchozího vztahu je prvotrestany. Teď koncem Dubna začátkem května by měl dostat diferenčku a bude si žádat o podmínečné propuštění. Myslíte že ho s tou diferenčkou pustí? Děkuji předem za odpověď

    • právník

      (28.3.2021 - 13:59)

      Vážená paní Michaelo,
      neznám všechny podstatné informace, zejména nevím zda Váš manžel nastoupil dobrovolně a včas do výkonu trestu a jak je to s náhradou dlužného výživné, zda se Vašemu manželovi podařilo alespoň část z dluhu zaplatit. Soud nepošle do vězení někoho, kdo je souzen pro přečin zanedbání povinné výživy poprvé a nebyl trestán za jiné trestné činy – nejdříve ukládá alternativní tresty (podmíněné tresty odnětí svobody, obecně prospěšné práce, domácí vězení). Z tohoto důvodu bude soud u podmíněného propuštění jistě zajímat, zda se dluh za výživné alespoň splácí…

      • Michaela

        (28.3.2021 - 17:43)

        Ano nastoupil dobrovolně už minulý rok v lednu. Snažil se o domácí vězení ale marně ani na PP ho nepustili. Všechna hodnocení má kladná. Teď měl mít soud na PP ale zrušil ho že si počká na tu diferenčku. Než ho zavřeli měl podmínky. Jednu z nich mu proměnili když už byl ve výkonu trestu. V lednu 2020 dostal 10 měsíců a pak v listopadu 2020 mu proměnili tu podmínku na rok. Teď v listopadu by měl jít už domů. Má jistější propuštění s tou diferenčkou nebo jí mít nemusí.?

      • Michaela

        (28.3.2021 - 17:45)

        Ještě jsem zapomněla že jsem za něj posílala výživné co měl na dluhu za který je ve výkonu. Měl dluh 12 tis a já minulý rok posílala 5000 a teď byl manžel zařazený do práce takže mu výživné strhávali a odesílali z věznice

        • právník

          (29.3.2021 - 13:14)

          Vážená paní Michaelo,
          první diferenční skupina není zákonnou podmínkou podmíněného propuštění, jedná se pouze o další z několika ukazatelů chování odsouzeného ve výkonu trestu odnětí svobody. Ve většině případů není podstatné, zda je odsouzený v první či druhé diferenční skupině, pokud je kladně hodnocen z věznice. Pokud Váš manžel disponuje informací, že vězeňská služba jej v dohledné době zařadí do první diferenční skupiny, pak bych s žádostí o podmíněné propuštění v tomto konkrétním případě ještě posečkal.
          Pokud jste platila za manžela část dluhu na výživném, pak je třeba toto prokázat u soudu (peněžní poukázkou, výpisem z účtu – podle toho, co máte). Váš manžel by měl rovněž požádat věznici o písemnou zprávu (přehled) jaké srážky, kdy a v jaké výši mu byly prováděny z odměny za vykonanou práci. Bude vhodné tento přehled předložit soudu, aby bylo jasné, že dlužné výživné se splácí. Je také otázka, zda věznice sráží z odměny Vašeho manžela na řádné výživné (to je to, které má aktuálně platit) nebo dlužné výživné (za jehož neplacení vykonává trest).

  • Verča

    (28.3.2021 - 12:44)

    Dobry den. Byl mi prerusen trest kvuli tehotenstvi na dobu 1 roku po porodu. V odkladu jsem znova jsem otehotnela. Pozadala jsem si o dalsi odklad. Bude mi vyhoveno nebo je mozne ze mi to zamitnou. Jsem nyni ve 4 mesici. Uz jsem tyden mela byt ve vykonu.

    • právník

      (28.3.2021 - 14:11)

      Vážená paní Verčo,
      záleží za jaký trestný čin jste odsouzena. Pokud nejste odsouzena za zvlášť závažný zločin, pak soud výkon trestu odnětí svobody musí odložit (nic jiného mnu nezbývá). Pokud jste odsouzena za některý ze zvlášť závažných zločinů, pak je povolení odkladu výkonu trestu na úvaze soudu.
      Zvlášť závažné zločiny jsou ty trestné činy, na něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.

  • Nikola

    (29.3.2021 - 19:22)

    Dobrý den , prosím vás pane advokáte žádam vás snad o poslední dotaz, psala jsem vám email 🙂 je to také duležité jste jediný,který dokažete poradit 🙂 a druhý Jinak byl přítel propuštěn s pracovním dohledem propuštěn, ohlasil se v čas k PMS ale prý je potřeba dorazit ještě do domácnosti protože p.Lazecký nedodržel podmínku návštěvy dohledu rodiny a tímto musí prej uskutečnit paní Valianová… Tak jsem se chtěla zeptat když dostal přítel dohled co se týká práce , a ničeho jíneho musím v pustit PMS úředníka do domů? kdyžto nemá dané soudem? nestačí pouze komunikace před brankou maximálně ??? Děkují

    • právník

      (30.3.2021 - 13:30)

      Vážená paní Nikolo,
      na Váš dotaz odpovím v reakci na e-mail, který jste mi zaslala.

  • Jitka

    (30.3.2021 - 22:27)

    Dobrý den. Chtěla jsem se optat zda je možné někde dohledat vzor žádosti o možnosti pozastavení VPP z důvodu nástupu trestu ( porušení podmínky ) . Neradi bychom totiž aby se proměnily nedodělané hodiny z VPP také na odnětí svobody Vím že žádost se zasílá k soudu ,ale můžete mi prosím poradit jak ji napsat,nebo aspoň co má zhruba obsahovat ? Děkuji moc

  • Jitka

    (30.3.2021 - 22:29)

    Dobrý den. Chtěla jsem se optat zda je možné někde dohledat vzor žádosti o možnosti pozastavení VPP z důvodu nástupu trestu ( porušení podmínky ) . Neradi bychom totiž aby se proměnily nedodělané hodiny z VPP také na odnětí svobody Vím že žádost se zasílá k soudu ,ale můžete mi prosím poradit jak ji napsat,nebo aspoň co má zhruba obsahovat ? Děkuji moc

    • právník

      (31.3.2021 - 13:05)

      Vážená paní Jitko,
      vzor takové žádosti nemám k dispozici, ani nevím o tom, že by existoval. K tomuto není vytvořen žádný tiskopis. Zkrátka sdělte tomu soudu, který Vám uložil trest obecně prospěšných prací, že z rozsudku Okresního soudu v ………… ze dne …………., spisová značka … T…….. , Vám byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v délce trvání …….. roků, který nastoupíte dne ………… do vazební věznice ………… Ve výkonu trestu obecně prospěšných prací budete pokračovat ihned po propuštění z nepodmíněného trestu odnětí svobody.
      Stejné sdělení zašlete na příslušnou PMS ČR, která na výkon trestu obecně prospěšných prací dohlíží.
      Výkon nepodmíněného trestu odnětí svobody ze zákona přeruší výkon trestu obecně prospěšných prací.
      Ve sdělení se nezapomeňte řádně identifikovat (jméno, příjmení, datum narození, adresa) a v ideálním případě uveďte také spisovou značku trestní věci, ve které Vám byl uložen trest obecně prospěšných prací. Odešlete doporučeně nebo datovou schránkou, pokud máte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.