Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 142 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (1.4.2021 - 12:44)

    Dobrý den, pokud jsem spáchal před více než rokem první přečin, u kterého bylo podmíněně zastaveno trestní stíhání a ještě před zahájením trestního řízení mého prvního přečinu jsem spáchal ještě jeden přečin, ovlivní to nějak mé podmíněné zastavení trestního stíhání? Počítá se to jako porušení podmínky? Nebo bude podmínka pouze prodloužena? Můžu za to u soudu dostat nepodmíněný trest odnětí svobody? Jde o méně závážné přečiny, u kterých ani není spodní hranice trestní sazby a ani v jednom případě nevznikla škoda, spolupracuji s policií, doznal jsem se k prvnímu činu a doznal bych se i k druhému jestli půjdu k podání vysvětlení. Děkuji

    • právník

      (4.4.2021 - 9:47)

      Dobrý den,
      rozhodně se nejedná o tzv. porušení podmínky, neboť v době spáchání nyní projednávaného přečinu jste v žádné podmínce nebyl (neběžela zkušební doba). Bude-li proti Vám zahájeno další trestní stíhání, pak toto nové trestní stíhání buď vůbec neovlivní to předchozí – podmíněně zastavené trestní stíhání nebo pokud budou splněny zákonné podmínky pro uložení společného trestu, pak bude za oba přečiny uložen jeden společný trest, což bych viděl jako pravděpodobnější. Na uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody bych v tomto případě rozhodně neusuzoval, vypadá to spíše na nějakou delší podmínku, případně na jiný druh alternativního trestu, např. obecně prospěšné práce.

    • Michaela Bendova

      (13.4.2021 - 18:38)

      Dobrý den, nevím prosím na koho se mám již obrátit….. Mela jsem soud v trestní veci, kdy bylo rozhodnuto bez me přítomnosti, kdy bohuzel bylo rozhodnuto o odsouzení nepodminemem. Poskozeny se odvolali proti skode, kdy jsem se jiz k soudu dostavila a chtěla se k veci vyjádřit, bohuzel mi to nebylo umožněno protoze jsem nepodala odvolani ja ale poškození, krajsky soud vydal rozsudek- rozhodnutí soudu 1 stupne potvrzeno, prosim kam se mohu odvolat, aby mohl byt cely případ znovu projednan? Největší roli hraje ze jsem se neinformovala a nepodala to odvolani, je nejaka sance jak se mohu ještě dale bránit?

    • Lucia

      (14.4.2021 - 1:41)

      Dobrý večer pisala som vám email prosím prečitajte si ho je to velmi dôležité vopred dakujem a cakam dufam ze som nasla konečne spravodlivost kedze ma uz traja advokati oklamali a okradli.cakam.na odpoved
      Vopred dakujem

  • Jitka

    (2.4.2021 - 8:26)

    Moc děkuji za odpověď 🙂

    • právník

      (4.4.2021 - 9:48)

      Dobrý den,
      rádo se stalo.

  • Lenin

    (4.4.2021 - 12:00)

    Dobrý den,
    je u Vás možná právní konzultace ohledně úmyslného promořování Covidem _19 ve věznicích? Nedodržování hygienických opatření nařízených vládou v době Nouzového stavu s ohledem na probíhající pandemii?
    Předem děkuji za odpověd Lenin

    • právník

      (5.4.2021 - 12:35)

      Dobrý den,
      nezlobte se, ale nikoliv. Všichni právníci naší advokátní kanceláře jsou pracovně plně vytíženi, proto nepřebíráme taková právní zastoupení, která podle našeho názoru nemají šanci na úspěch.
      Máme několik klientů v různých věznicích napříč celou republikou, kteří čekají na soudní projednání žádosti o podmíněné propuštění a naopak si stěžují, že vězeňská služba až příliš „hystericky“ reaguje na pozitivitu Covid 19, když skrz jednoho pozitivního odsouzeného izolují mnohdy i několik desítek dalších bezpříznakových odsouzených, kteří se subjektivně cítí zdraví.
      Děkuji za pochopení.

  • Jitka

    (5.4.2021 - 11:53)

    Dobrý den. Chtěla jsem se optat jak lze žádat o propuštění na kauci. Děkuji

    • právník

      (5.4.2021 - 12:20)

      Vážená paní Jitko,
      peněžitá záruka (lidově řečeno „kauce“) je institut nahrazující vazbu. Pokud by byl obviněný vazebně trestně stíhán, pak se souhlasem soudu by mohl složit peněžitou záruku, načež by byl z vazby propuštěn. U pravomocně odsouzených osob, které se nachází ve výkonu trestu odnětí svobody tento institut z povahy věci vůbec nelze využít. Zákon to nepřipouští.
      Jinými slovy, lze žádat o propuštění na kauci, ale jenom z výkonu vazby a v případech, kde to zákon připouští (není-li dán vazební důvod podle ust. § 67 odst. 1 písm. b) tr. řádu).

  • Jitka

    (5.4.2021 - 12:32)

    Takže pokud byl manžel odsouzený a za týden má nástup trestu odnětí svobody,pak už není možnost kauce ? Chápu to dobře ? Děkuji

    • právník

      (5.4.2021 - 12:41)

      Vážená paní Jitko,
      ano, chápete to zcela správně. V tomto případě, kdy je Váš manžel pravomocně odsouzen, nelze složit kauci a odvrátit či odložit tímto způsobem výkon trestu odnětí svobody.
      Pokud usilujete o odklad výkonu trestu, pak můžete požádat soud, aby z důležitých důvodů (musíte uvést konkrétně z jakých a tyto prokázat) odložil výkon trestu o měsíc či o dva, ale tohoto lze využít pouze u odsouzených, jejichž trest nepřevyšuje 12 měsíců. U delších trestů odnětí svobody nelze využít ani tohoto institutu.

  • Marcela

    (7.4.2021 - 22:40)

    Dobrý den, můj přítel je ve výkonu trestu na Pankráci (byl odsouzen na 30 měsíců) a přišel mu dopis od soudce kvůli přeměně podmínky kterou již měl.. Prý je možné, že by se tak stát nemuselo.. Během čekání na soud a než vlastně nastoupil do výkonu trestu jsem otěhotněla a přítel by chtěl s námi vést řádný život a starat se o rodinu.. Já bych samozřejmě stála o úplnou rodinu a už teď vlastně přítel přijde o narození dítěte a 2 roky jeho života. Je možné třeba dopisem se za něj přimluvit aby mu podmínku ponechal? Popřípadě mohl byste mi poradit jak bych to měla správně formulovat? Jsem opravdu zoufalá a moc bych si přála aby naše dítě vyrůstalo v úplné rodině.. Děkuji za odpověď

    • právník

      (8.4.2021 - 10:49)

      Vážená paní Marcelo,
      soud opravdu může ve výjimečných případech ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, ačkoliv podmíněně odsouzený tzv. „porušil podmínku“. V takových výjimečných případech soud prodlouží odsouzenému zkušební dobu až o dva roky, případně uloží odsouzenému dohled či jiná omezení a povinnosti.
      Tuto možnost však soudy využívají opravdu jen výjimečně – v odůvodněných případech a zejména tam, kde odsouzený ještě není v přímém výkonu trestu, tzn. ve věznici.
      Šance na ponechání podmíněného odsouzení tedy existuje, ale není moc velká.
      Jak sama píšete, Váš přítel se zúčastní veřejného zasedání, ve kterém bude soud rozhodovat o osudu podmíněného odsouzení. Bude zejména na Vašem příteli, aby se před soudem obhájil nějakými rozumnými argumenty. Vy, sama za sebe, jako družka odsouzeného, můžete soudu zaslat písemné vyjádření, ve kterém uvedete z jakých konkrétních důvodů by soud měl dát Vašemu příteli ještě šanci a výjimečně ponechat podmíněné odsouzení v platnosti, ačkoliv tzv. „porušil podmínku“. Doporučuji, aby písemné vyjádření nebylo až příliš obsáhlé, ale spíše věcné. Nezapomeňte řádně označit soud (v ideálním případě připojit spisovou značku, kterou zjistí Váš přítel z předvolání) dále označit Vašeho přítele (jméno, příjemní, dat. narození) a také dostatečně identifikovat sebe (jméno, příjmení, datum narození, bydliště).

  • Ondřej

    (8.4.2021 - 9:10)

    Kluk ve vazbě…potřebujeme plnou moc i ověřeným podpisem. jak se to dá zařídit?

    • právník

      (8.4.2021 - 10:56)

      Vážený pane Ondřeji,
      doporučuji, aby se Váš syn obrátil na sociální pracovnici ve věznici, která zajistí legalizaci podpisu zpravidla prostřednictvím notáře. Váš syn musí mít listinu, na které potřebuje legalizovat svůj podpis, u sebe. V některých věznicích je z důvodu COVIDu trochu problém s legalizací podpisu, protože někteří notáři se obávají vstupovat do věznice.
      Další možností, pokud by listinu vypracoval advokát – může ze zákona legalizovat podpis na této listině také tento advokát. Nedělají to však všichni advokáti – váže se k tomu totiž přísná administrativa.
      Nejprve rozhodně zkuste tu první možnost.

    • obase.cz

      (9.4.2021 - 19:55)

      Dobrý den. Momentálně je to velmi složité. Standardně ale dochází do věznic za tímto účelem matrikář. O.

  • Petra

    (8.4.2021 - 9:40)

    Dobrý den, pane doktore,

    je možné díky novele TZ požádat o PP po uplynutí 1/3 trestu u prvotrestaného odouzeného § 240 odst. 3 tr. zákoníku?
    Předem děkuji za odpověď.

    • právník

      (8.4.2021 - 11:07)

      Vážená paní Petro,
      pokud odsouzený nespáchal tento zločin jako člen organizované skupiny nebo v její prospěch, pak může žádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu. Samozřejmě pouze za předpokladu, že se odsouzený nachází ve výkonu trestu poprvé, ale to sama píšete.

      • Petra

        (12.4.2021 - 10:54)

        Dobrý den, pane doktore,

        moc Vám děkuji za velmi příznivou zprávu. „Organizovaný“ není a prvotrest je.
        Děkuji moc

  • Ljubov

    (8.4.2021 - 10:09)

    Syn nastoupil do vykonu trestu v 8/2020
    V roce 2020 pracoval..
    Jak ma podat danove priznani?
    Kterou adresu uvest do formulare?
    Prosim o informace .
    Dekuji predem.

    • právník

      (8.4.2021 - 11:15)

      Vážený pane Ljubove,
      obraťte se na nějakou zkušenou účetní nebo daňového poradce.
      My se specializujeme na jiná právní odvětví. Váš dotaz se netýká trestního práva.
      Děkuji za pochopení.

      • -ája

        (15.4.2021 - 15:42)

        NA FINANČNÍM ÚŘADĚ VÁM PORADÍ A POMŮŽOU VYPSAT, ALE ADRESA SE PÍŠE KDE JE HLÁŠENÝ NE VĚZENÍ ,JEHO ZAMĚSTNAVATEL AŤ POŠLE POTVRZ.O ZDAŇ.PŘÍJMECH SYN AŤ VÁM PODEPÍŠE DAŇ.PŘIZ. A ZBYTEK DOPÍŠETE NA FIN.ÚŘADĚ .

  • Alena

    (8.4.2021 - 15:10)

    Ahoj, ted 18.3.2021 mi skoncila lhuta ve ktere jsem mela stihnout udelat obecne prospesne prace. Chybi mi 40 hodin. Probacni urednik je nejspis zaujaty nebo nevim celou dobu se pani chova dost agresivne a povysene a kdyz jsem se snazila s ni domluvit na cemkoliv tak odmitla osobni setkani s tim ze poda k soudu navrh na premenu trestu na trest odneti svobody. Nemam penize na pravnika a potrebuju napsat zadost k soudu o prodlouzeni nebo neco nevim vubec jak to napsat tak jsem chtela poprosit jestli nevite kde stahnout nejaky vzor nebo neco? Dekuji moc predem za odpoved, Alena

    • právník

      (9.4.2021 - 12:09)

      Vážená paní Aleno,
      trest obecně prospěšných prací musíte vykonat ze zákona nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy Vám byl nařízen. Prodloužit tuto lhůtu lze pouze v případě, že trest obecně prospěšných prací nemůžete vykonávat z důvodu omezení osobní svobody (výkon vazby nebo trestu), případně z velmi vážných důvodů zdravotních. Soud nemůže „jenom tak“ lhůtu jednoho roku prodloužit. Riziko, že skončíte ve vězení, je proto zcela reálné…

  • Hanka

    (8.4.2021 - 21:09)

    Dobrý den, pokud obviněný změní vazební věznici – třeba z Brna na Prahu – znamená to, že bude souzen i jiným soudem? Nyní je to Jihlava, byla by to pak Praha nebo by obviněného vozili k soudu dále do Jihlavy?

    • právník

      (9.4.2021 - 12:20)

      Vážená paní Hanko,
      na to nemohu přesně odpovědět. V úvahu totiž přichází obě Vámi uvedené možnosti. V drtivé většině případů zůstává činný soud, který věc rozjednal (jedná se o princip zákonného soudce), ale pokud jsou splněny zákonné podmínky, pak ve výjimečných případech může dojít ke sloučení dvou trestních řízení i ve fázi, kdy je věc již u soudu. Např. pokud by jedno trestní stíhání bylo vedeno u soudu v Jihlavě a druhé u soudu v Praze, pak by teoreticky mohlo dojít k tomu, že by se obě řízení spojily do jednoho, které by se vedlo (třeba) v Praze. Sloučení dvou trestních stíhání se děje poměrně běžně ve fázi policejního vyšetřování, ale pokud je věc již před soudem, pak se slučuje opravdu jen výjimečně.
      Obvinění jsou většinou do jiné vazební věznici přemístěni jen na přechodnou dobu – např. za účelem vyžádání policie (nějaký výslech), za účelem civilního soudního jednání nebo za účelem nějakého zdravotního vyšetření. Po provedení úkonu, ke kterému byl obviněný přemístěn, se zpravidla vrací zpět do původní věznice.

      • Hanka

        (9.4.2021 - 23:04)

        Moc děkuji za odpověď. Obviněný chce vazební věznici změnit sám, protože pro jeho děti je Brno příliš daleko a návštěvy jsou velice problematické. Zatím je ve vezeni 2 měsíce a v případu je obviněno 5 osob. Mohl by v takové situaci být změněn i soud?

        • právník

          (12.4.2021 - 8:03)

          Vážená paní Hanko,
          v takovém případě by soud změněn určitě nebyl – jedná se právě o ten již zmíněný princip zákonného soudce, který nic takového nepřipouští. Navíc žádost obviněného o přemístění z jedné vazební věznice do druhé nemá oporu v zákoně. O přemístění z jedné věznice stejného typu do jiné z důvodu návštěv blízkých osob může žádat ve smyslu zákona pouze odsouzený ve výkonu trestu odnětí svobody.
          Samozřejmě můžete zkusit podat žádost i v rámci výkonu vazby, ale domnívám se, že nebude vyhověno, neboť věznice by potřebovala souhlas státního zástupce (případně soudu, pokud je trestní věc již u soudu), který bude jen stěží udělen a navíc v současné „Covidové“ době se snaží vězeňská služba přemísťovat odsouzené jen v nutných případech.

  • Věra

    (9.4.2021 - 20:24)

    Dobrý večer,
    mám takový dotaz. Přítel si požádal o podmíněné propuštění po vykonání poloviny trestu, celkový trest je na deset měsíců, 8.4 měl soud. Soudkyně ho ale nepropustila z důvodu nesplnění diferenčky. Státní zástupce byl pro propuštění a i vychovatel říkal, že po tak krátké době diferenčku ani nemůže u nich mít. Je ve vazební věznici Liberec. S právníkem podali na místě odvolání. A tak jsem se chtěla zeptat zda vyšší soud přihlédne k názoru státního zástupce, že ten ho chtěl propustit, ale soudkyně byla proti. Jinak k soudu měl dvě pochvaly a i kladné hodnocení vychovatele a i ostatní potřebné doklady, jako např. příslib práce, trvalé bydliště a můj přímluvný dopis.
    Děkuji za odpověď

    • právník

      (12.4.2021 - 8:18)

      Vážená paní Věro,
      nyní bude nejdůležitější odůvodnění stížnosti (správný termín je „stížnost“ nikoliv „odvolání“). Přítelův obhájce musí perfektně odůvodnit již podanou stížnost. Dosažení první diferenční skupiny není zákonnou podmínkou podmíněného propuštění, ale pouze jeden z ukazatelů pro hodnocení chování odsouzeného ve výkonu trestu. Běžně jsou podmíněně propuštěni odsouzení zařazení, kteří jsou zařazeni ve II. skupiny vnitřní diferenciace.
      Pokud státní zástupkyně rovněž navrhla podmíněné propuštění odsouzeného (stejně jako obhájce), pak toto lze samozřejmě vnímat ve prospěch celé věci, ale z hlediska práva se jedná toliko o závěrečný návrh, který není pro soud závazný.

  • Anonym

    (10.4.2021 - 21:57)

    Dobrý den
    Měla bych na Vás hned několik dotazů. Když přítel začal pracovat ke konci března, dostane výplatu už tento měsíc,alespoň minimální? (Je v Plzni). Kolik si vůbec vydělá v Plzni-sváření? Kolik se mu strhne, kolik mu pak dají domu a kolik půjde na dluhy?
    Prý si udělal úraz skrz na skrz na dlani při sváření, je to možné? Dále bych se chtěla zeptat v jaké obálce chodí dopis, když mu dokážou určité věci, tvrdil mi, že v bílé, prý už zbývá jen soud. Byl odsouzený na 3-5 let, najednou mi tvrdí, že se mu trest zvýšil na 10 a víc, je to reálné? Když pracuje, je možné, aby ho přijali na Toxikologii?
    A ještě poslední dotaz, je možné do věznice poslat polský tabák?

    • právník

      (12.4.2021 - 8:37)

      Dobrý den,
      1/ odsouzený má nárok na vyplacení odměny za vykonanou práci v následujícím měsíci. Pokud pracoval v březnu, pak odměnu za vykonanou práci dostane nejpozději do konce dubna, a to samozřejmě v adekvátní výši. Tedy pokud v měsíci březnu odpracoval třeba dva dny, pak dostane nejpozději do konce dubna odměnu za odpracované dva dny.
      2/Výši odměny za měsíc stanoví věznice písemným určením (záleží, do které skupiny hodnocení je konkrétní odsouzený zařazen – existují 3 skupiny). Od toho se rovněž odvíjí, kolik bude odsouzenému měsíčně sraženo na jeho dluhy.
      3/ Rozhodnutí o vině a trestu činí soud rozsudkem, který je doručován do vlastních rukou. Typ obálky v tom nemusí hrát roli – některé rozsudky v písemné formě jsou předány / převzaty rovnou u soudu po jejich vyhlášení. O úrazu při pracovní činnosti samozřejmě nemohu nic vědět. Zvýšení trestu je možné – ať vám pošle písemné vyhotovení rozsudku, pokud v tom chcete mít jasno.
      4/ Zda je reálné spojení práce a toxikologické léčby – to je otázka na věznici.
      5/Do věznice je možné zaslat jakýkoliv tabák s českým kolkem.

  • Anonym

    (11.4.2021 - 17:09)

    Dobrý den
    Chtěla bych se zeptat, zda mohou vězni dostat do baliku i tabák bez kolku. Děkuji

    • právník

      (12.4.2021 - 8:38)

      Dobrý den,
      nemohou. Tabákové výrobky pouze s CZ kolkem.

    • Naďa

      (19.7.2021 - 7:28)

      Dobrý den, možná se vám bude můj dotaz z dat hloupí, nebo že sem nepatří. Přítel je recidivista., narkoman. Teď je zavřený na ca 6let. Ještě nemá konečný rozsudek. Slibuje ze teď to bude jiné,že si požádá o toxičku ,atd. . Tvrdí jak moc se snaží plnit všechny aktivity a sbírat pochvaly. Je možnost si nějak ověřit ze to tak je? Moje důvěra je tak narušena že mu nevěřím. Na druhou stranu ho nechci srážek a narušit tak jeho odhodlání. Děkuji

  • anonym

    (16.4.2021 - 8:36)

    Dobrý den, mám dotaz ohledně možnosti návštěvy dítěte ve věznici. Otec dítěte je nyní v trestní věznici. Po rozchodu s matkou dítěte bylo dítě svěřeno do výhradní péče matce a bylo soudem stanoveno, že každých 14 dní bude mít dítě otec přes víkend. Nyní je ve výkonu trestu a má zájem svého tříletého syna vidět. Po telefonickém rozhovoru s matkou dítěte mu bylo sděleno, že odmítá syna přivézt na návštěvu do věznice. Vzdálenost v tomto případě není překážkou, protože trestní věznice je vzdálená od místa bydliště matky a syna cca 20 km. Není opodstatnělý ani důvod, že by se syn otce bál nebo ho nechtěl vidět, protože měl k němu dosud kladný vztah a pravidelně ho vídal. Nabízí se možnost, že syna doprovodí na návštěvu do věznice jeho blízká příbuzná, aby tam matka dítěte nemusela osobně, ale i tato varianta byla ze strany matky zamítnuta.
    Otázka zní: Má otec dítěte nějakou oporu v zákoně, aby takzvaně donutil matku dítěte, aby mu umožnila svého syna vidět po dobu výkonu trestu? (OSPOD? nějaká neziskovka? soud?)
    Děkuji moc za odpověď.

    • právník

      (16.4.2021 - 12:31)

      Dobrý den,
      na Váš dotaz bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Tyto situace nejsou jednoznačně upraveny v zákoně. Nezbývá nic jiného, než bojovat o umožnění styku prostřednictvím OSPOD (zvláště v případě, kdy dítě o styk s uvězněným rodičem stojí), případně se obrátit na soud. Argumentace je jasná – otec v souvislosti s omezením osobní svobody nepozbyl svá rodičovská práva a povinnosti, navíc v tomto případě je mimo jiné povinen hradit na dítě výživné, což platí i po dobu výkonu trestu odnětí svobody. Je přirozené, že s rodičovskými povinnostmi jsou spojena i základní rodičovská práva – dítě vidět. Bohužel ne vždy je ze strany OSPODu k realizaci těchto práv (setkání rodiče s dítětem ve věznici) přistupováno vstřícně. Slýcháváme názory, že vězněný rodič si může sám za omezení své osobní svobody, když spáchal úmyslný trestný čin, takže „překážka“ ve styku s dítětem je právě na straně tohoto uvězněného rodiče. Slýcháváme také názor, že dítě do vězeňského prostředí nepatří. Pokud tedy není možná dohoda mezi rodiči dítěte na návštěvách jednoho z nich ve věznici, pak bude zřejmě hodně záležet na koho narazíte při při prosazování tohoto rodičovského práva na OSPODu. Selžou-li všechny vynucující prostředky na styk dítěte s vězněným rodičem, pak zřejmě nezbyde, než uplatnění práva jednoho z prarodičů na styk s dítětem (vnukem / vnučkou) u soudu. Tento prarodič pak v rámci soudem povoleného styku s dítětem může realizovat návštěvy vězněného rodiče ve věznici. Tato (poslední) varianta bude však zřejmě zdlouhavá…

      • anonym

        (16.4.2021 - 19:19)

        … i tak děkuji za odpověď a informace …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.