Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 157 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (17.2.2021 - 9:11)

    Dobrý den, mám otázku ohledně zákona
    Trestni zakonik
    §55
    (2) Za trestné činy, u nichž horní hranice trestní sazby odnětí svobody nepřevyšuje pět let, lze uložit nepodmíněný trest odnětí svobody jen za podmínky, že by vzhledem k osobě pachatele uložení jiného trestu zjevně nevedlo k tomu, aby pachatel vedl řádný život.

    Znamená to, že pokud projevuji slušné chování a lítost, před činem jsem vedl řádný život a u činu nedošlo k žádným škodám, že nemůžu dostat nepodmíněný trest odnětí svobody?

    • právník

      (17.2.2021 - 10:41)

      Dobrý den,
      v zásadě máte pravdu. Pokud jste žil doposud řádně a nyní jste spáchal první přečin (horní hranice tr. sazby nepřevyšuje pět let), projevujete lítost, spolupracujete s orgány činnými v trestním řízení a trestným činem nevznikla žádná škoda, pak Vám soud neuloží nepodmíněný trest odnětí svobody.
      Ve Vámi popisovaném případě bych to dokonce viděl na nějaký odklon trestního stíhání např. v podobě podmíněného zastavení tr. stíhání a podobně. Promluvte si o tom s orgánem policie, který Vaši trestní věc šetří, případně se státním zástupcem.

      • Anonym

        (17.2.2021 - 11:22)

        Děkuji moc, alespoň teď mohu konečně spát, protože jsou i další polehčující okolnosti, které by mi pomohly. Přeji hezký den.

  • ell

    (17.2.2021 - 12:31)

    Dobrý dne, několikrát mi volal cizí číslo a nakonec jsem ho vzal. Kriminálka si mě pozvala na výslech a já řekl ok, ale pak jsem si uvědomil, že kdybych dostal předvolání budu vědět o co jde. Myslím si, že mám svědomí čisté, ale je nepříjemné někam jít a něvědět proč. Po telefonu mi nechtěl říct důvod.

    Myslíte, že když pošlu SMS, že si myslím, že se může jednat o možný vtip a rád přijdu, pokud dostanu řádné předvolání? (Klasicky by měl jinak přijít dopis, že se mám dostavit na xx v xx hodin?) Upřímně se trochu bojím, že je naštvu.

    Jak bych měl postupovat?

    Děkuji za pomoc 🙂

    • právník

      (17.2.2021 - 16:33)

      Dobrý den,
      policie Vás může předvolat i telefonicky, v tom žádný právní problém nevidím, ale rozhodně Vám musí sdělit jaké věci se předvolání týká a v jakém procesním postavení jste předvoláván (zda jste z něčeho podezřelý nebo máte např. podat svědectví). Máte totiž právo na právní pomoc advokáta, takže nejméně z tohoto důvodu přece musíte vědět, o co se jedná. Možná právní pomoc potřebovat nebudete, ale možná také ano, což by bylo dobré vědět předem.
      Posílat SMS zprávy nedoporučuji, ale můžete zavolat na služebnu policie, nechat si spojit konkrétního policistu, který Vás předvolal, a zeptat se v jaké věci jste předvoláván a v jakém procesním postavení. Pokud policista odmítne tyto základní informace sdělit telefonicky, pak požádejte o písemné předvolání.
      Ze zákona jste povinen vyhovět výzvě policie a dostavit se na jejich předvolání. Pokud budete předmětem výslechu zaskočen, odmítněte vypovídat s tím, že přijdete k výslechu s advokátem v jiném termínu, na kterém se dohodnete. Uvedené platí i o podání vysvětlení na záznam dle zákona o policii.
      S policií komunikujte slušně, dle standardních společenských pravidel. Důvod k naštvání policisty nevidím, profesionála tohle naštvat nemůže a v ostatních případech je to stejně jedno…

  • ann

    (18.2.2021 - 2:26)

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat co mi hrozí za podezření z podvodu, částka nebyla přes 10000kč a většinu peněz se snažím vrátit, ptám se z důvodu, že je nouzový stav.
    Děkuji.

    • právník

      (22.2.2021 - 8:23)

      Dobrý den,
      pokud jste nebyl v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán za trestný čin podvodu a škoda nedosáhla 10.000 Kč, pak se jedná pouze o přestupek. Nouzový stav by měl vliv na hmotně právní kvalifikaci činu (byla by použita kvalifikovaná skutková podstata dle § 209 odst. 4 písm. c) tr. zákoníku), ale muselo by se o trestný čin skutečně jednat, což není Váš případ.

  • Michaela Vojkůvkova

    (23.2.2021 - 12:35)

    Dobry den mám dotaz , přítel má 3.3.21 senát kde se bude projednávat jeho propuštění na 1/2 . Je prvotrest nemá kazenak má pochvalu a veškeré přísliby . Dnes mu přišel papir ze 15.3.21 má jeden soud . Jaké má šance na propuštění ? Bude mít paní JUDr Jasovou . Díky za odpověď Míša .

    • právník

      (24.2.2021 - 7:31)

      Vážená paní Vojkůvková,
      myslím, že šance na podmíněné propuštění jsou poměrně slušné. Bude také záležet, zda Váš přítel nastoupil do výkonu trestu dobrovolně a včas a jak se vypořádal s povinností nahradit škodu způsobenou trestným činem, pokud mu tato povinnost byla uložena (tyto informace nepíšete).
      Co se týká dalšího trestního stíhání, pak k tomuto soud při podmíněném propuštění nebude přihlížet, neboť musí respektovat zásadu presumpce neviny. Další trestní stíhání Vašeho přítele tedy neovlivní současné rozhodování o podmíněném propuštění.

  • Hana Divišová

    (24.2.2021 - 0:33)

    Dobrý den,prosím o info, zda odsouzený platí právnické služby,/ zastoupení u soudu/,když žádá o propuštění na 1/2? Jde už o druhé odsouzení. Jaká je šance na úspěch? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (24.2.2021 - 7:37)

      Vážená paní Divišová,
      v řízení o podmíněné propuštění nemusí být odsouzený právně zastoupen. Pokud si odsouzený advokáta zvolí, pak musí plně hradit jeho služby.
      Jaká je šance na úspěch v řízení o podmíněném propuštění nemohu vědět, neboť o odsouzeném nemám vůbec téměř žádné informace.

    • Michaela Vojkůvkova

      (24.2.2021 - 13:36)

      Dobry den mockrát dekuji za odpověď potěšil jste mě . Přítel nastoupil do výkonu tak jak mu nařídil soud . Co se tyče soudu který ho čeká už čtyřikrát jednání odrocili a žádný verdikt nepadl tudíž ani povinnost uhradit škodu . Ještě jednou mockrát dekuji . Míša

  • Michaela Vojkůvkova

    (24.2.2021 - 13:02)

    Dobry den mockrát dekuji za odpověď strašně jste mě potěšil . Přítel nastoupil do výkonu přesně jak měl . Soud který ho čeká byl už 4krat odložený takže žádný verdikt nepadl . Ještě jednou mockrát dekuji Vojkuvkova 🙂

  • Andrea

    (25.2.2021 - 9:32)

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké máme možnosti v následující situaci. Manžel byl odsouzen k 5 letům odnětí svobody za čin, který nespáchal. Vím, tohle asi slýcháte často, ale je tomu tak. Veškeré posudky soudních znalců i psychologů mluví v jeho prospěch. Stejně tak jako jeho dosavadní bezúhonný život. Problém ale je, že manžel pracuje už téměř 20 let jako policista, a tak je souzen jinak, než jak by byl souzen, kdyby byl „běžný“ občan. Sama státní zástupkyně používala během celého soudního procesu slova „pravděpodobně“ a „asi“ došlo ke spáchání trestného činu. Ani si pevně nestála za tím, z čeho manžela obvinili. A soudce, který rozsudek vynesl, sám řekl, že na manželův případ se dá dívat dvěma úhly pohledu a on si vybral ten, že je manžel vinen a že názory soudních znalců nejsou relevantní. K čemu tedy pak jsou soudní znalci, pokud se jejich práce nebere v potaz???
    Naší poslední šancí je dovolání k nejvyššímu soudu, které manželův právník v nadcházejících dnech podá. Manžel i tak ale musí tuto neděli nastoupit do vězení.
    Já jsem těhotná, pátý měsíc, a starám se o 9letou dceru, se kterou se doma učím kvůli zavřeným školám. Před uzavřením škol jsem sháněla práci, ale nestihla jsem si jí najít včas a do toho jsem zjistila, že jsem těhotná, takže jsem nezaměstnaná a plně finančně závislá na manželovi. Jeho nedělní nástup do vězení pro mě znamená, že zůstanu sama s jedním dítětem a druhým na cestě a bez jakéhokoli finančního zajištění. Dá se toto považovat za vážný důvod, aby mohlo být manželovi umožněno odložení nástupu do vězení alespoň do doby, než proběhne stání u nejvyššího soudu?
    Máme nějaké možnosti, jak se bránit, pokud vše svědčí ve prospěch manžela, ale soudce u nejvyššího soudu by potvrdil původně vyřčený rozsudek?
    Obracím se na Vás se všemi těmito dotazy, protože jsem zklamaná zjištěním, že spravedlnost opravdu neexistuje a snažím se najít způsob, jak docílit toho, aby byl manžel zproštěn obžaloby a my se zase mohli vrátit k normálnímu životu a soustředit se na příchod našeho syna. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

    • právník

      (26.2.2021 - 10:56)

      Vážená paní Andreo,
      chápu Vaši situaci a ujišťuji Vás, že také znám osoby, které byly odsouzeny pro trestné činy, které nespáchaly. Justice není neomylná, což platí na celém světě, bohužel.
      Konkrétní názor o případu Vašeho manžela však nemohu sdělit, neboť nemám o věci žádné informace.
      V obecné rovině mohu k dovolání, které Váš manžel podal k Nevyššímu soudu, uvést, že institut dovolání je mimořádným opravným prostředkem. Nejedná se o další (třetí) soudní instanci, tudíž Nejvyšší soud již nedělá přezkum celé trestní věci. V rámci dovolání se již nekoná ani dokazování, naopak, Nejvyšší soud musí vycházet ze skutkových zjištění obecných soudů. Podat úspěšně dovolání je poměrně obtížné, neboť trestní řád explicitně stanoví důvody, pro které se lze dovolat. V rámci dovolání mnohdy nelze úspěšně napadat vše, co by si odsouzený přál. V souvislosti s dovoláním může Nejvyšší soud povolit odklad výkonu trestu, a to až do dne rozhodnutí o dovolání, ale děje se tak velmi výjimečně a nikdy ne ze sociálních či rodinných důvodů. Osobně to vnímám tak, že pokud má Nejvyšší soud za to, že dovolání bude s vyšší pravděpodobností úspěšné, pak povolí odklad výkonu trestu, ale jinak ne. Pokud Váš manžel usiluje o to, aby mu Nejvyšší soud do dne rozhodnutí o dovolání odložil výkon trestu, považoval bych za vhodné to přímo navrhnout v textu dovolání, ale i tak nebude šance na úspěch příliš velká.
      Mimo dovolání může odsouzený požádat o odklad výkonu trestu ze sociálních důvodů jenom v případě, že uložený trest odnětí svobody nepřesahuje výměru 1 roku, což není případ Vašeho manžela. O odklad výkonu trestu přesahují výměru jednoho roku může odsouzený požádat pouze z velmi vážných zdravotních důvodů. Taková žádost se podává u soudu, který v trestní věci rozhodoval v prvním stupni. Žádost je třeba doložit lékařkou zprávou, ze které vyplývá, že odsouzený ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat trest odnětí svobody. Soud povolí odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů pouze pro velmi vážná onemocnění.

    • Andrea

      (26.2.2021 - 12:40)

      Dobrý den, děkuji za Vaši rychlou odpověď. Čekala jsem trochu pozitivnější zprávu, která by mi dodala kapku naděje, ale jsem ráda za Vaši upřímnost. Můžu se ještě zeptat na Váš názor, jak dlouho může trvat, než proběhne stání u Nejvyššího soudu, pokud bychom dovolání podali v příštím týdnu?

      • právník

        (26.2.2021 - 17:38)

        Vážená paní Andreo,
        ani na tuto otázku nejsem schopen odpovědět zcela přesně. Bude záležet na tom, který senát dostane podané dovolání k vyřízení, jak je tento senát pracovně vytížen a také nakolik je celá trestní věc obsáhlá pro nastudování.
        Dovolání se k Nejvyššímu soudu podává prostřednictvím soudu, který trestní věc rozhodoval v prvním stupni, takže bude také záležet za jak dlouho tento soud předloží celý trestní spis Nejvyššímu soudu.
        Rozhodně se bude jednat o několik měsíců. Hrubý odhad nejméně 4 měsíce, ale zaznamenal jsem případ, kdy jsme s klientem na rozhodnutí Nejvyššího soudu čekali 9 měsíců.

        • Andrea

          (26.2.2021 - 19:11)

          Děkuji za odhad. Snad bude platit ta kratší varianta. Mám ještě poslední otázku. Před chvílí jsme se s manželem vrátili z nemocnice. Jeho tatínek umírá na covid. Doktorka mu nedává moc šancí na přežití, tak nám zavolala, ať se přijedeme rozloučit. Pokud opravdu umře, bude mít manžel možnost zůčastnit se pohřbu? Umožňuje věznice propuštění vězně na pár hodin, aby se pohřbu mohl zůčastnit?

          • právník

            (27.2.2021 - 9:18)

            Vážená paní Andreo,
            je mi opravdu líto v jaké situaci se momentálně nacházíte. Nemáte to vůbec snadné.
            K Vaší otázce sděluji, že ředitel věznice může odsouzenému přerušit výkon trestu dokonce na několik dnů. Děje se tak u vybraných odsouzených nejen za účelem účasti na pohřbech či svatbách, ale také z důvodu zachování sociálních vazeb s rodinou. Jinými slovy vybraní odsouzení dostanou „opušťák“ na víkend, který stráví doma s rodinou a poté se vrací zpět do věznice. Týká se to však pouze vybraných odsouzených, kteří jsou po nějakou dobu ve výkonu trestu „ověřeni“ a nepředstavují bezpečnostní riziko. Odsouzeným, kteří jsou krátce ve výkonu trestu (méně než šest měsíců), přerušení trestu nebývá povoleno vůbec.
            Je otázka, kdy má Váš manžel nastoupit do výkonu trestu. Pokud by došlo k nejhoršímu, tatínek Vašeho manžela skutečně zemřel, a Váš manžel měl před pohřbem nastoupit do výkonu trestu, doporučuji kontaktovat vyšší soudní úřednici, která je podepsána pod výzvou k nástupu trestu, vysvětlit situaci a požádat o shovívavost s nástupem trestu o pár dnů, na dobu po pohřbu. Možná bude nutné soudu doložit úmrtí tatínka nějakým dokladem, ale jsem přesvědčen, že pokud by se mělo jednat o několik dnů, soud by akceptoval pozdější nástup Vašeho manžela do výkonu trestu. Vyloženě odklad výkonu trestu by povolit nemohl (na to není v tomto případě zákonný podklad), ale patrně by došlo k neformálnímu postupu ve smyslu akceptace pozdějšího nástupu. Zdůrazňuji však, že by se muselo jednat o několik málo dnů a bude samozřejmě záležet na rozhodnutí soudu, resp. vyšší soudní úřednice.
            Ujišťuji Vás, že počet dotazů v této poradně není omezen.

            • Andrea

              (27.2.2021 - 10:30)

              Dobrý den, velice děkuji za Vaši odpověď. Neskutečně moc si cením Vaší snahy i toho, že odpovídáte v sobotu. Manželův tatínek bohužel v noci zemřel. Manžel zítra nastupuje do vězení. O víkendu asi nic nevyřešíme, ale v pondělí bych zkusila to, co uvádíte výše. Obávám se, že když už ale manžel bude ve vězení, tak ho asi nepustí. Doufám ale, že mu dovolí zúčastnit se alespoň toho pohřbu. Ještě jednou moc děkuji za Vaši podporu.

              • právník

                (27.2.2021 - 19:14)

                Vážená paní Andreo,
                nevím, zda není v tomto covidovém čase nějaká výjimka, ale vězeňská služba přijímá nové nástupy trestu odnětí svobody pouze v pracovní dny od 8 do 16 hodin. V dny pracovního klidu vězeňská služba nástupy trestu nepřijímá, ledaže by odsouzeného eskortovala policie, což není případ Vašeho manžela. Pokud je ve výzvě k nástupu trestu soudem určena lhůta v počtu dnů (například „nastupte nejpozději do 10 dnů), pak den převzetí výzvy se nepočítá. Lhůta běží od následujícího dne. Doporučuji, aby Váš manžel vyčkal do pondělí doma a hned v pondělí ráno kontaktovat soud (vyšší soudní úřednici) a požádal o posečkání nástupu trestu třeba o týden, a to z důvodu účasti na pohřbu tatínka. Věřím, že soud vyhoví. Bude vhodné, když úmrtí manželova tatínka doložíte nějakým dokladem.
                Pokud Váš manžel nastoupí do věznice, na pohřeb se již zcela jistě nedostane.

  • Nikola

    (26.2.2021 - 11:29)

    Dobrý den tak jsme měli soudní jednání konečně 23.2 státní zástupce nám sdělil že s propuštenim přítele problém nemá,ale že nemá dodánou od PMS žádnou komunikaci pouze 2 posudek že přítel není schopen vést řádný život vlastně opakoval se tak jak napsal v 1 posudku tak jak jste mi psal svůj názor a na svém si i nadále trval… Jenže přítel jim vysvětlil že se několikrát na ně obracel i já… Ale on napsal že přítel zájem neměl
    .. Tak já i přítel jsme byly pověřený veškerou komunikaci a dopisy do poslat ať vidí že opravdu vše bylo jak tvrdime protože probačni tohle zatajil. S tím že nám bylo určené další jednání na 11.3 a je vyzván tak samo i probačni úředník s tím že se tam musí dostavit… Což prý měl už teď při jednání… Tím jsem se chtěla zeptat když řekl že 11.3 bude propuštěn můžeme s tím počítat nebo se může cokoliv změnit? Vše už jsme soudu poslali o co nás žádali.. Nakonec i bývalé pracoviště mi poskytlo příslib práce s datumem k 19.2 soudu jsem to ještě odeslala před jednáním 🙂

    • právník

      (26.2.2021 - 17:46)

      Vážená paní Nikolo,
      jak sama víte (zažili jste toho už opravdu hodně), změnit se může cokoliv. Podle mého názoru je postup soudu v rozporu se zákonem. Znovu opakuji, že vyvolání spolupráce ze strany odsouzeného s probační a mediační službou v žádném případě není zákonnou podmínkou pro podmíněné propuštění. Pokud na tomto soud trvá (jinak odsouzeného podmíněně nepropustí), pak nepatřičně rozšiřuje hmotně právní podmínky pro podmíněné propuštění nad rámec zákona.

    • Burt

      (28.2.2021 - 6:17)

      Dobry den, kdyz se clovek setka s prokazatelne nemocnym na covid,musi prece do karanteny a na testy potom. Proc by mel pan tedy nastupovat a mozna byt roznasecem (neumyslne) covidu do veznice? To je prece taky logicky duvod k odkladu.

      • právník

        (28.2.2021 - 8:24)

        Vážený pane Burte,
        vím, že Váš příspěvek myslíte dobře a máte pravdu v tom, že karanténa by zřejmě byla důvodem pro krátkodobý odklad výkonu trestu, ale to by se pán musel skutečně potkat s někým Covid pozitivním a karanténu by musel někdo nařídit (lékař nebo hygiena), což by soud chtěl zcela jistě prokázat. Navíc by pán nemohl jít na pohřeb tatínka. Myslím, že soud pánovi vyhoví, když řekne pravdu.

  • Nikola

    (26.2.2021 - 20:42)

    A co mám Teda dělat dále když je to v rozporu se zákonem?? Takže nemáme počitat s propuštěním i když řekl že přítele k 11 pustí.. ?? Prosím o radu kam se obrátit toho 11.3 když to nevyjde a je jednání nezakonne

    • právník

      (27.2.2021 - 8:49)

      Vážená paní Nikolo,
      netvrdím, že soud podmíněně nepropustí Vašeho partnera z výkonu trestu. Naopak si myslím, že Váš partner podmíněně propuštěn bude. Tvrdím však, že jeden konkrétní požadavek soudu spočívající v tom, že Váš partner (resp. každý odsouzený ve věznici Karviná) musí před podáním žádosti o PP „dobrovolně“ navázat spolupráci s probační a mediální službou, jinak nebude podmíněně propuštěn, je nezákonný. Zákon jasně stanoví podmínky podmíněného propuštění. Splnění těchto podmínek musí soud v řízení o PP zkoumat. Jednotlivé soudy ale nesmí vytvářet další (vlastní) podmínky pro podmíněné propuštění nad rámec těch, které stanoví zákon. Pokud Váš partner splňuje zákonem stanovení podmínky, pak měl být podmíněně propuštěn. Jednání nemělo být odročeno za účelem dokazování něčeho, co pro podmíněné propuštění ze zákona vůbec není třeba splnit.

    • Burt

      (28.2.2021 - 23:41)

      Dobry den, ano myslim to dobre,nemyslim to nejak zle a nechci nikomu ublizit. Jen jsem tak uvazoval , ze kdyz byl pan co by mel nastoupit trest ,se byl rozloucit s tatinkem ktery mel covid, tak by mel byt prece potom v karantene a jit potom na test .Udivuje me ze to lekari z nemocnice ,co rodine povoluji posledni rozlouceni tezce nemocneho toto nedoporuci nebo spise nenaridi, je to prece z preventivnich duvodu aby se pripadna nakaza nesirila dal mezi dalsi lidi.Stejne tak nepochopim proc v tomto covidovem stavu vubec neomezuji nezastavi
      nastupy do vezeni lidi co byli predtim venku. Jako chapu nastup trestu co jiz byl predtim ve vazbe nebo nebezpecneho cloveka, ale nechapu to u cloveka,co cekal na odsoluzeni a trest z venku, a nyni nastup v covidu nepocka.

  • Nikola

    (27.2.2021 - 11:48)

    Děkují za odpověd.. Právě že byl předvolán i vychovatel a ten sám soudu sdělil, že po celou dobu vzetí do výkonu nebyl problém V Ostravě,v Příbrami ani zde v Karviné… Ani s ostatními odsouzenými ani s vězenskou službou.. Že řádně plni co požadují vychovatelé,nebo sociální.. Že si vybudoval i několik pochval ( s tím že byl pouze zařazen brigádně na práci malování oddilu a sadrokartonu.. Že némá co vytknout… Tak příkyvovali a nakonec státní zástupce právě že s propuštěním problém nemá ale dal další jednání s tím že musíme dodat veškerou komunikaci s tím probačním a že chce aby se i probační úředník toho 11.3 ke všemu vyjádřil…
    Proto se právě ptám zda vůbec s tím máme nakonec potom všem počítat… Soudce řekl že těch 14 dní už vydržime

    • Nikola

      (27.2.2021 - 12:17)

      A ještě jsem zapoměla má diferenčku, jen tím že ředitel tam nebyl takto nepodepsal ale v papírech ji zapsanou také měl…

      • právník

        (28.2.2021 - 8:33)

        Vážená paní Nikolo,
        vlastně se pořád jenom opakujeme. Z informací, se kterými jsem se ve věci Vašeho přítele seznámil (včetně listin, které jste mi zaslala na e-mail), vyplývá, že Váš přítel splňuje podmínky podmíněného propuštění a měl být podmíněně propuštěn. Nedovedu si představit, jakými skutečnostmi by soud odůvodňoval případné zamítnutí žádosti o PP….

  • Milan

    (28.2.2021 - 7:42)

    Dobry den, jsem odsouzen k 18ti mesicum s ostrahou (prvotrestany). Prevzal jsem si rozsudek s nastupem do 10ti dnu. Jiz pres 1,5 roku se lecim z autonehody za kterou jdu sedet. Mam Neurologicke potize v oblasti hlavy a krc. patere. Mel jsem prasklou kebku a krvaceni do mozku. Ceka me komplikovana operace zapesti (odsekani pakloubu + plastika) ceka se jen na povoleni operaci vladou.
    Mam neskutecne bolesti hlavy, zavrate, migreny a stale probihaji vysetreni, kdy cekam na Magnetickou rezonanci mozku a patere. (objednan az na Kveten) prozatim nelze vyloucit nadorove onemocneni mozku, krvaceni… ci jine zavazne onemocneni. Ve ctvrtek mam nastup avsak v zadosti o odlozeni nastupu trestu advokat zduraznuje moznost nakazou Covidem a naslednymi fatalnimi nasledky ktere mohou byt i smrtelne. Do doby, nez budu mit jistotu ze mi nic takoveho nehrozi se proste bojim nekam jit. Vsude ctu jak je Covid ve veznicich, cisla se tutlaji ale vim ze je to vazne. Ja nstupuji v C.B. Kde je nakaza prokazana. Nesnazim se trestu vyhnout, ale dostal jsem 1,5 roku za autonehodu a ted mam jit na mozny trest smrti, protoze pani predsedkyne senatu ma plno prace. Nastoupit v tomto Zdrav. stavu a pak cekat jak o mem zivote rozhodnou a hlvne za jak dlouho… to si asi nechci lajznout. Navic jsem se nekde docetl, ze jakmile uz nastoupim, pripadne schvaleni me zadosti se na osobu ve vykonu jiz nastoupenou nevztahuje a musel bych zadat o preruseni trestu. Beru jedny z nejsilnejsich cipku na bolest, a dalsi medikamenty predepsane lekarem. Muj stav se kazdym dnem zhorsuje, uz ted mam obavy zda do Kvetna ty bolesti vydrzim. Chodim na kapacky, ty jedine ponuzou na 6 hod od bolesti. Nenastoupim slepe do prostredi kde nemam ani moznost dodrzet potrebne hygienicke naviky. Me onemocneni je dolozeno Lek. dokumentaci. Bude na vaznost meho onemocneni brat nekdo zretel, v pripade nenastoupeni do doby vyjadreni predsedkyne k me zadosti? Nemohou preci po me chtit, abych toto riziko podstoupil jen proto, ze mam pouhych 10dnu na nastoupeni. Za tu dobu si nestihnu vybehat ani potrebne leky. Jsem zavisly na otci, ktery me musi k lekarum doprovazet. Dekuji za odpoved

    • právník

      (28.2.2021 - 8:47)

      Vážený pane Milane,
      ve svém dotazu sám uvádíte, že Váš advokát podal k soudu žádost o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů, a tuto žádost řádně odůvodnil a jistě ji doložil příslušnými důkazy (lékařskými zprávami). Nezbývá tedy, než vyčkat rozhodnutí soudu, zda odklad trestu povolí nebo ne. Pokud jde o čas (nastoupit do vězení máte ve čtvrtek, ale soud do čtvrtka možná nerozhodne), pak Vy nebo Váš advokát musíte kontaktovat soud a domluvit se, zda na rozhodnutí o žádosti můžete vyčkat doma. Pokud trest nastoupíte do věznice, pak již soud nebude moci trest odložit, neboť jej budete fakticky vykonávat. Poté byste mohl žádat o přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů, ale toho je velmi obtížné dosáhnout. Pokud jste právně zastoupen, pak tuto věc konzultujte se svým obhájcem, který Vám nejlépe poradí a dokáže nejlépe zvolit ten správný procesní postup, neboť je s Vaší trestní věcí perfektně seznámen.

  • Nikola

    (1.3.2021 - 16:45)

    Děkuji no tak snad to proběhne jak má
    .. Jinak na koho se mám obrátit v tomto případě… Když je tedy nové vládní opatření… Všeci víme že dne 21.3 to neskončí… A přítel tedy bude propuštěn k 11.3 trvalý pobyt má na okrese Ostrava ale na magistrátě, i soud ví že přechodné bydliště bude mít v Orlove u mé mamky ta se i zaručila že příteli bude poskytnuto.. Tímto okres Karviná… Do práce bude dojíždět zpět na Ostravu… Jenže probíhají tyto kontroly a řídí se adresou v Op.. Fajn od zaměstnavatele potvrzení o pohybu obdrží ale co když ho stopne policie jak se má prokázat že přechodné bydliště má v jiném okrese… A ne každý policista si to dá vysvětlit nebo ho to vůbec bude zajímat
    .. A pochybuji že městsky úřad příteli na tu dobu zajistí plně ubytování… Když sem žadala dotaz na městský úřad sdělili mi že neví jak se v tomto případě vyjádřit… Takže co teď? Přeci se kvůli toho nedostane do problémů… Chápu že je to složité odpovědět ale je to nedomyslene.. Dekuji

    • právník

      (1.3.2021 - 22:09)

      Vážená paní Nikolo,
      zaměstnavatel Vašemu příteli písemně potvrdí, že dojíždí každý pracovní den k výkonu práce z místa jeho pobytu (uvede adresu, kde Váš přítel bude fakticky bydlet) do místa výkonu práce (uvede adresu, kde bude Váš přítel pracovat). To by mělo policii stačit.

  • Eva

    (1.3.2021 - 21:16)

    Dobrý večer, je možné,že Okresní soud v Příbramí odvolal veškerá nařízená jednání ve věcech PP? A zdůvodnil to současnou epidemiologickou situaci, že pokud by soud propustil,tak by se poté pohybovali mimo okres trvalého bydliště?Je to vůbec možné? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (1.3.2021 - 22:01)

      Vážená paní Evo,
      u Okresního soudu v Příbrami byly odročeny jednání o PP nařízené na 02. 03. 2021, a to konkrétně u 17 odsouzených. Důvod odročení mi není znám. Dále jsou u téhož soudu nařízeny jednání o PP v termínech 09., 16 a 23. 03. 2021- tato jednání platí, ke zrušení zatím nedošlo.

  • Martina

    (1.3.2021 - 22:46)

    Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mého přítele, ktery je momentálně v eskortni cele v Ostravě a zanedlouho má být již převezen do jiné věznice, nevíme bohužel kam. Napsal si žádost o umístění do Opavy, ale můj dotaz směřuje tam, zda-li mám také z venku nějakou možnost napsat takou žádost, aby se do Opavy dostal. Pomůže mu to nějak? Je to vhodné? Nebo je nutno počkat, až bude někam umístěn a pak mohu poslat žádost o přemístění do jiné věznice? Dekuji

    • právník

      (2.3.2021 - 9:09)

      Vážená paní Martino,
      podle mého názoru mohou osoby blízké žádat pouze o přemístění odsouzeného, který je již trvale umístěn do kmenové věznice. Váš přítel však ještě trvale umístěn není – nachází se v nástupní (vazební) věznici. Předpokládám však, že Vy nejste právník, nemusíte se striktně držet procesně právních předpisů vztahujících se k vykonávacímu řízení. Klidně můžete na Generální ředitelství vězeňské služby v Praze (centrální rozdělovna odsouzených) odeslat žádost o umístění Vašeho přítele do věznice v Opavě. Žádost pečlivě odůvodněte. Maximálně se stane, že vězeňská služba žádosti prostě nevyhoví, ale „pokazit“ nemůžete nic, ani Vašemu příteli nijak neuškodíte.
      Ještě bych rád dodal, že jste si nezvolili zrovna vhodnou věznici. Do věznice v Opavě jsou umísťovány zpravidla odsouzené ženy a dále je tam rovněž oddělení detence pro muže. Odsouzených mužů ve výkonu trestu odnětí svobody je v této věznici minimum. Podle mého názoru je šance dostat se zrovna do této věznice pro nově nastoupivšího odsouzeného muže minimální.

  • Anonym

    (2.3.2021 - 11:41)

    Dobrý den, známý měl v pátek 26.2.2021 soud ve věci podmíněného propuštění. Soud pp schválil ale státní zástupce si vzal lhůtu pro odvolání. Jak dlouho tato lhůta trvá? Bylo nám řečeno 3 dny i s víkendem? Dnes je to 4.den a nic. Nebo se do toho víkend nepočítá? Děkuji

    • právník

      (2.3.2021 - 13:13)

      Dobrý den,
      pokud bychom vycházeli z toho, že třídenní lhůta pro podání stížnosti se počítá ode dne vyhlášení rozhodnutí, pak tato lhůta v tomto konkrétním případě skončila 01. 03. 2021 o půlnoci. Pokud by si státní zástupce stížnost nepodal, pak by Vašeho známého propustili dnes. Problém je však právě v otázce počátku běhu třídenní lhůty pro podání stížnosti. Judikatura (poměrně nově) říká, že v tomto typu řízení třídenní stížnostní lhůta počíná běžet až okamžikem doručení písemného vyhotovení usnesení.
      Je tedy otázka, jak si to soud vyloží, ale dost možná z důvodu právní opatrnosti bude vycházet z té druhé varianty, tedy běh třídenní stížnostní lhůty bude počítat až od okamžiku doručení písemného vyhotovení usnesení státnímu zástupci, což by i podle mého názoru bylo správné (právě s ohledem na judikaturu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.