Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 157 komentáře v “Odpovídá právník

  • Gabina

    (24.1.2021 - 11:52)

    Dobry den. Mam problem a moc vas prosim o radu. Mela jsem na poste dopis od 11.1-22.1 2021.Vyzvedla jsem ho 21.1. Byl tam nastup 15.1. Obratem jsem psala na soud ohledne tech datumu a odkladu alespon o 3 mesice protoze mi nahle umrel muj dlouholety pritel.Musim vyridit urcity veci notarsky rizeni pro dceru sirotci duchod atd. Je ji 6 let. A hlavne na tom nejsem moc dobre po psychicky strance.Hrozne se bojim ze prijde policie vyrazi dvere a seberou me. Nevim co ted. Ja nastoupim ale musim se postarat o ruzny veci a hlavne se pripravit a sbalit. To preci nejde s minuty na minutu. Ted mi poradte. Moc dekuji.

    • Anonym

      (24.1.2021 - 22:05)

      Kdyz tak ctu vas komentar rikam si jaky to jsou supaci od soudu co rozhoduji o nastupu. To snad udelali schvalne, je covid , aby ted pozdrzeli nastup lidi z ulice co tak jiste nespecha progoze logicky pachatel neni nebezpecny kdyz nebyl zadrzeny hned a ve vazbe … tak porad i pri covidu posilaji nastupy, tohle fakt nechapu,supaci to jsou jen tim prispivaji k moznemu sireni roznosu nemoci…Dalsi vec temin ulozeni 10 dni a oni zmetkove poslou termin zhruba 3- 5 dni.I kdyby to clovek vyzvedl hned a kolikrat to zdrzi sama posta… Normalni supaci a to pisi slusne…prominte ale tento pristup me rak se…Pani mi je lito .co mi jsme ta stat..jaky to ma vubec ucel takovy trest z domova zavrit po za nejakou dobu…jen pomsta to je.

    • právník

      (25.1.2021 - 10:03)

      Vážená paní Gábino,
      bohužel nepíšete v jaké výměře Vám byl trest odnětí svobody uložen. Pokud se jedná o trest nepřevyšující 12 měsíců, pak můžete požádat o odklad jeho výkonu na dobu až tří měsíců, a to podle ustanovení 323 odstavec 1 trestního řádu. Žádost se posílá na soud, který Vám zaslal výzvu k nástupu trestu (soud, který Vás odsoudil v I. stupni). Žádost je třeba pečlivě odůvodnit a doložit (v tomto případě) listinnými důkazy, kterými prokážete úmrtí Vašeho partnera a nutnost postarat se o nezletilé dítě.
      Pokud budete komunikovat se soudem, můžete i telefonicky s vyšší soudní úřednicí, která je podepsána na výzvě k nástupu trestu, policie pro Vás nepřijede – to by musel iniciovat soud vydáním příkazu k Vašemu dodání do výkonu trestu.

  • anonym

    (25.1.2021 - 10:02)

    Dobrý den, jaké jsou výluky kdy nemusí člověk nastoupit v termínu?
    Např. pokud člověk onemocní covid, je jeho povinnost přesto nastoupit trest v termínu?
    Pokud odsouzený nemá covid ale jinou méně závažnou nemoc a má prokazatelně neschopenku , musí nastoupit ?
    Ještě jedna otázka – případ co se může stát?
    Když se člověk chystá v termínu poslední den nastoupit ale zrovna mu po těžké nemoci ráno (před nástupem) zemře otec a nikdo jiný není již v rodině, je to důvod aby nenastoupil v termínu, potřebuje vyřídit neodkladné věci s pohřbem a zajištění věcí a psa.

    • právník

      (25.1.2021 - 10:17)

      Vážený pane,
      pokud onemocníte Covid 19 nebo jiným závažným život ohrožujícím onemocněním, pak můžete písemně požádat soud o odklad nástupu výkonu trestu odnětí svobody, a to dle ustanovení § 322 odstavec 1 trestního řádu. Žádost je nutno podat u soudu, který Vám zaslal výzvu k nástupu trestu odnětí svobody. Žádost je třeba pečlivě odůvodnit a doložit listinnými důkazy (např. lékařskou zprávou). Důležité je komunikovat se soudem a pečlivě si přebírat poštovní zásilky nebo vybírat datovou schránku, pokud máte zřízenu.
      V případě náhlého úmrtí v rodině je odklad výkonu trestu poněkud složitější, neboť ze „sociálních“ důvodů lze odložit nástup trestu, který nepřevyšuje 12 měsíců. Trest odnětí svobody, který převyšuje 12 měsíců, lze odložit pouze ze závažných zdravotních důvodů.

  • Nikola

    (25.1.2021 - 12:28)

    Dobrý den,takže opět k dnešnímu dni zrušeno soudní jednání..To už opravdu není normální.. Prosím ted už opravdu kam se mám obrátit? Nebo dá se přítele přeřadit ? Na Ostravě na Hradbách soudy funguji úplně normálně, a tady je stále nějaký problém.. nyní jsme už i bez dalšího termínu… jako 3.2 už tam bude 8měsíců… Prosím co mám dělat.. Děkují

    • právník

      (25.1.2021 - 13:08)

      Vážená paní Nikolo,
      bude reagovat e-mailem.

  • Anonym

    (25.1.2021 - 12:58)

    Dobrý den,
    chci se zeptat zda má můj bratr nárok na půlku. Když má zločin loupež podle paragrafu 173 psát 1,2 pism. a)b) odst. 3 trestního zákoníku ve stadiu pokusu podle paragrafu 21 odst.1 trestního zákoníku formou účastenství podle paraf.24 odst. 1.pism. C) trestního zákoníku. Přečin porušování domovní svobody podle paraf.178 odst. 1,2
    Úmyslne usnadnil a umožnil jinému zejména hledáním při činu a opatřením prostředku, spáchání t.č. spočívajiciho v užití nasili proti jinému v úmyslu zmocnit se cizi věci. K dokonáni trestného činu nedošlo (pomocník)
    Doznal se.

    • právník

      (25.1.2021 - 13:25)

      Dobrý den,
      nárok na podmíněné propuštění neexistuje. Odsouzený, který vykonal zákonem předepsanou délku trestu (jednu třetinu, polovinu nebo dvě třetiny – záleží kdo jaké podmínky tr. zákoníku splňuje) má právo podat žádost o podmíněné propuštění, o které musí soud rozhodnout. Váš bratr tedy může po výkonu poloviny trestu podat žádost o podmíněné propuštění. Soud takovou žádost posoudí a rozhodne, zda vyhoví či nikoliv. Bude záležet na trestní minulosti Vašeho bratra (kolikrát byl odsouzen a zda je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé nebo opakovaně), bude záležet na chování Vašeho bratra ve ve výkonu trestu a také na dalších okolnostech vztahujících se k Vašemu bratrovi. Žádost o podmíněné propuštění soud posuzuje zcela individuálně.

  • Anonym

    (25.1.2021 - 15:14)

    Hledam kvalitniho pravnika, pro starsiho zlodeje dosud netrestaneho, advokata( bez predsudku nebo -li odporu ke zlodejum)ktery bude se pri vyslechu na policii, pri sdeleni obvineni z kradezich v obchode s vetsi skodou, a dalsich postupech jako je napr. priznani se, kontaktu s probacni a med.sluzbou, podminecnem zastaveni u statniho zastupce, pripadne narovnani. Praha Za kvalitni praci – dobre zaplatime.

    • právník

      (25.1.2021 - 16:37)

      Dobrý den,
      napište mi na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

    • Anonym

      (25.1.2021 - 19:22)

      Ve výkonu trestu je poprvé. A už má i nějaké pochvaly za dobré chování. Děkuji moc za odpověď.

  • Anonym

    (26.1.2021 - 9:33)

    Dobrý den
    V Plzni na Borech nyní nemůžou vězni pracovat kvůli koroně nebo jak to je?
    Děkuji za odpověď

    • právník

      (26.1.2021 - 15:48)

      Vážený pane,
      směřujte svůj dotaz do jiné rubriky těchto webových stránek. Tento typ dotazu není určen právníkovi. Děkuji za pochopení.

      • Anonym1

        (31.1.2021 - 15:06)

        Prosím mohu poprosit o email ? Psala jsem ale furt to píše , nedorucene nejde odeslat , je správně ? pravnik@obase.cz
        Děkuji

        • právník

          (2.2.2021 - 19:47)

          Dobrý den,
          e-mailovou adresu máte správnou, e-maily mi běžně chodí. Zkuste to prosím ještě jednou.

  • Andrej

    (27.1.2021 - 11:02)

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli může osoba odsouzena §283 odstavec 1 a 2 písmeno b žádat o PP na 1.3 předem děkuji za odpověď

    • právník

      (27.1.2021 - 14:49)

      Vážený pane Andreji,
      bohužel, pachatel zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dle ust. § 283 odst. 1, odst. 2 tr. zákoníku, může žádat podmíněné propuštění až po výkonu poloviny trestu.

  • Zdeňka

    (28.1.2021 - 19:40)

    Dobrý den,pritel prvotrestanec. nastoupil včas,do práce ještě nechodí ve vězení ,vycházky má denne na půl hodiny,je lepší požádat radši o pp na 1/2? Než Zadat na 1/3 když ještě asi poradně ani nebudou vědět jaký je atd.. a pak mohl Zadat znovu až za 6 měsíců což už pro nej nebude mít smysl..? Šel pouze na 8 měsíců. Řízení bez ridicaku. Dik

    • právník

      (29.1.2021 - 14:12)

      Vážená paní Zdeňko,
      u tak krátkodobých trestů je podmíněné propuštění trochu problematické ve vztahu k dovození zákonné podmínky „polepšení“. Vězeňská služba skutečně není schopna hodnotit chování odsouzeného, resp. stav jeho „nápravy“ po pouhých dvou měsících výkonu trestu, což je pochopitelné. Nicméně dle judikatury Ústavního soudu nelze zamítnout žádost o podmíněné propuštění jen z toho důvodu, že uložený trest je „příliš krátký“. Šanci na podmíněné propuštění tedy mají i odsouzení, kteří vykonávají tyto krátké tresty odnětí svobody. Doporučuji podat žádost třeba po 2,5 měsících, pár týdnů potrvá, než soud žádost projedná a věznice tak bude mít ještě nějaký čas na získání poznatků o odsouzeném.
      Pečlivě zvažte, zda v tomto případě má podmíněné propuštění smysl. Pokud soud žádosti o podmíněné propuštění vyhoví, fakticky bude výkon trestu ve věznici zkrácen přibližně o dva měsíce, což nevím, zda se vyrovná podmínce v rejstříku trestů…

  • Eva

    (28.1.2021 - 23:40)

    Dobrý den, dnes jsem byla na pcr převzít sdělení o podezření a zároveň podávat výpověď jako podezřelá, ale bohužel, jak to bylo zdlouhavé, tak jsem na některé věci vypovídající v můj prospěch zapomněla, a chtěla bych se zeptat, zda je to možné dodatečně doplnit? Děkuji za odpověď

    • právník

      (29.1.2021 - 14:21)

      Vážená paní Evo,
      samozřejmě máte zákonné právo výpověď doplnit. V tomto konkrétním případě bych doporučil zavolat na policii a domluvit se s policistou na doplnění výpovědi ještě na policii. Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě vede policie tzv. zkrácené přípravné řízení, je možné, že soud ani nebude konat hlavní líčení a ve věci rozhodne vydáním trestního příkazu, bez Vaší osobní účasti. Z tohoto důvodu je tedy vhodnější doplnit výpověď ještě na policii.

  • Eva

    (29.1.2021 - 16:48)

    Děkuji moc za odpověď, bohužel na policii mi bylo řečeno že spíš již dneska poslali na st.zas. a to jsem vypovídala vcera

    • Eva

      (31.1.2021 - 20:30)

      Dobrý den, omlouvám se, že ještě reaguji, ale celý víkend mi to nedává spát, že jsem tam ty věci zapomněla říct. Byly to dost podstatné věci, že mohu dodat přímé důkazy a jejich vyjmenování, které vyvrací tvrzení uvedené ve sdělení podezření. I když jsem do výslechu uvedla, že tak to nebylo, ale ty důkazy zapomněla zmínit. Takže pokud to je už ve zkráceném přípravném řízení na SZ, tak už výpověď nejde doplnit? Na druhou stranu mě trochu uklidňuje, že jestli jsem to po studování paragrafů pochopila správně, tak podle paragrafu 314 buďto to nemůže skončit hůře než podmíněným trestem, nebo samosoudce navrhne hlavní líčení?? Děkuji moc.

      • právník

        (1.2.2021 - 9:30)

        Vážená paní Evo,
        pokud policie již předala věc státnímu zástupci, pak státní zástupce zřejmě doručí soudu návrh na Vaše potrestání. Soud pak má dvě možnosti, jak věc vyřídit:
        1/ Soud vydá trestní příkaz. Trestní příkaz soud vydá tzv. „od stolu“, tzn. nebude se konat hlavní líčení (Vy ani státní zástupce nebudete předvoláni). Trestním příkazem však nelze uložit nepodmíněný trest odnětí svobody, tzn. kdyby soud využil tuto variantu, mohl by Vám uložit podmíněný trest, trest peněžitý, trest obecně prospěšných prací, atd. Proti trestnímu příkazu můžete Vy a/nebo státní zástupce podat odpor. V takovém případě se trestní příkaz ze zákona ruší a soud nařídí hlavní líčení, ve kterém Vás vyslechne.
        2/ Soud nařídí hlavní líčení rovnou. V takovém případě budete předvolána k hlavnímu líčení, stejně jako státní zástupce, a budete moci plně uplatnit svou obhajobu. Po provedeném dokazování soud vydá rozsudek proti kterému můžete podat odvolání.
        Máte tedy ještě celou řadu možností, jak se bránit.

  • anonem 123

    (30.1.2021 - 19:33)

    Dobrý den mohu se zeptat zda jako družka odsouzeného mohu podat žádost o upuštění od zbytku trestu zda to mohu podat i já přítel má 4 měsice do konce ale já vážně nevyléčitelně onemocněla máme dvě deti vek 10 a 2 a já to doma sama nezvládám ted v prosinci jsem přestala chodit ani zuby jsem si neuměla vyčistit a mám strach že to přijde znovu dále po psychice jsem na tom hodně zle děkuji za odpoved

    • právník

      (1.2.2021 - 12:05)

      Vážená paní,
      žádost o upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody je oprávněn podat pouze odsouzený. Výjimka z tohoto pravila nastává v situaci, kdy sám odsouzený, zpravidla pro svůj velmi špatný zdravotní stav, není schopen žádost podat (podepsat). Upozorňuji, že žádost o upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody může odsouzený podat pouze v případě, že je sám stižen těžkou život ohrožující nevyléčitelnou nemocí, případně nevyléčitelnou nemocí duševní. Pokud odsouzený takovou žádost podá v případě, že život ohrožující nevyléčitelnou nemocí trpí některá z osob blízkých (např. družka), ale odsouzený je zdráv, pak soud žádost zamítne.
      Doporučuji, aby v tomto případě Váš druh podal žádost o podmíněné propuštění.

  • kak

    (31.1.2021 - 20:50)

    Pro pana právníka – Dobrý den pane advokáte, můžete nějak poradit ? člověk starší ročník (dříve netrestaný, bez jakýkoliv závislostí) kradl po obchodech, nyní na to jeden obchod přišel, že mu údajně chybí (větší část zboží údajně v řádu půl milionu ,za asi 14 dní co tam zloděje vídali chodit!!) a dal to na policii, nicméně jako důkazy mají jen kamery venku ale ne uvnitř prodejny. Lze tedy prokázat ,že nenakradl tolik co tvrdí obchod ? Do tašky co vynášel, nikdo neviděl ani ho tam nikdy nikdo nechytl. Zloděj to prodával překupníkovi, co si to objednával. Zloděj překupníka však zatím nepotopil , policii řekl, že překupník nevěděl, že je to kradené zboží a zloděj přiznal jen něco co z toho co údajně chybí, tak desetinu …Přišlo se na to jednou prodavačkou co stejné zboží co jim chybí prodával nenažraný překupník po více kusech na netu mezi svým legálním zbožím. Jde o to – lze a jak prokázat ? kolik skutečně vynesl z prodejny a přesně kdy ?(zloděj sám neví ale velmi pochybuje o tom ,že ne tolik co uvádí obchod během 14 dní téměř půl milionu… Taky mohl krást personál prodejny a nyní to na něj hodí jen na základě inventury všechno ? A ještě jednu otázku lze případně krádeže u dosud netrestaného pachatele tzv. narovnat , nebo podmínečně zastavit i při větší škodě ?, když se přizná jen z části ( kradl jsem ,ale ne za tolik)? Škodu je schopen zaplatit hned (ale jen to co přiznal) a složit přiměřenou částku k narovnání. Děkuji mnohokráte za radu , pane právníku.

    • právník

      (1.2.2021 - 12:31)

      Vážený pane,
      tato webová právní poradna nemůže plnohodnotně suplovat obhajobu. Cílem poradny je zodpovědět jednoduché právní otázky v obecné rovině, případně tazatele navést správným směrem. Musel bych si prostudovat celý trestní spis, abych mohl zodpovědět Vaši otázku.
      1/ Úplně v obecné rovině mohu uvést, že jsem v praxi zaznamenal případy, ve kterých se zloději přiznali ke spáchání krádeže, ale rozporovali množství odcizeného zboží (věcí). Orgány činné v trestním řízení totiž skutečně vycházejí ze sdělení poškozeného, který způsobenou škodu spočítá dle provedené inventury. Věřím, že v některých případech se poškození (případně jejich zaměstnanci) snaží do této škody zahrnout i manko, které vzniklo jinak. Bohužel orgány činné v trestním řízení většinou nemají důkazní prostředky, jak výši škody stanovit jinak a nezbývá jim, než vycházet ze sdělení poškozeného.
      2/ U doposud netrestaného pachatele lze aplikovat tzv. odklon trestního řízení, např. podmíněným zastavením trestního stíhání. Zákon však u toto institutu vyžaduje mimo splnění jiných podmínek také doznání viny, takže bude věcí státního zástupce, co bude považovat za „doznání viny“. Bylo by smutné, kdyby se pachatel „musel“ doznat k trestné činnosti v rozsahu, kterého se nedopustil. U institutu narovnání je vyžadováno prohlášení pachatele, že spáchal skutek, pro který je stíhán, což není daleko od přiznání viny, resp. rozdíl je pouze v právních nuancích.

    • Anonym 123

      (2.2.2021 - 21:22)

      I odsouzeny má nevyléčitelnou nemoc žádost o PP byla i když vše splňoval zamítnuto

  • Dragon

    (1.2.2021 - 10:20)

    Dobrý den. Jsem v této situaci. Manželka spáchala trestný čin, za který byla odsouzena v prvním stupni k podmínce. Odvolací soud to vrátil zpět. Nalezaci soud zpřísnil skutek, protože došlo k trvalým následkům, takže to spadlo do skutků s 2/3 podmínečného propuštění, ale ponechal podmínku. Manželka vždy uznala svou chybu a neodvolovala se. Odvolací soud ji odsoudil natvrdo, což bylo z naší strany odvráceno dovolením, kdy došlo i k odložení nástupu trestu. Jde mi o to, že celá rodina psychicky trpí, já musím brát antidepresiva, všichni chodíme k terapeutum a vysledek je v nedohlednu. Mám možnost žalovat někoho za toto trápení? Žijeme ze dne na den, nevíme co bude v budoucnu, nemůžeme nic plánovat a všichni hodně Trpíně už přes 2 roky.

    • právník

      (1.2.2021 - 13:15)

      Vážený pane Dragone,
      podle toho, co popisujete, předpokládám, že proti rozhodnutí soudu I. stupně se dvakrát odvolal státní zástupce. Při prvním odvolání vrátil odvolací soud trestní věc soudu I. stupně k novému projednání a rozhodnutí. Tam došlo k zpřísnění právní kvalifikace trestného činu a odsouzení k trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem. Na základě druhého odvolání státního zástupce, zpřísnil odvolací soud trest z podmíněného na nepodmíněný se zařazením do věznice. V současně době podala Vaše manželka, prostřednictvím svého obhájce, dovolání k Nejvyššímu soudu ČR a požádala o odklad výkonu rozhodnutí, čemuž Nejvyšší soud vyhověl a výkon trestu odložil do doby rozhodnutí o podaném dovolání.
      K vašemu dotazu sděluji, že v první řadě musíte vyčkat, jak o podaném dovolání rozhodne Nejvyšší soud. Pokud celá věc skončí pravomocným odsouzením Vaší manželky (bez ohledu na druh a výši trestu), pak by podle mého názoru nemělo smysl žalovat stát.
      Samozřejmě chápu, že délkou trestního řízení trpí nejen Vaše manželka, když nevíte „na čem jste“, ale účinná obrana vůči tomuto postupu vlastně neexistuje, neboť se nejedná o průtahy v trestním řízení ani o nezákonné trestní stíhání (řízení bylo delší z důvodu vrácení věci odvolacím soudem a nyní je již pravomocně skončeno a vinu projednávaným trestným činem Vaše manželka doznala, jak uvádíte).
      V každém případě je však třeba vyčkat meritorního rozhodnutí Nejvyššího soudu, neboť pokud odložil Vaší manželce výkon trestu, pak se Nejvyšší soud zřejmě neztotožňuje s použitou právní kvalifikací skutku, neboť dovolání do druhu a výše trestu úspěšně podat nelze, ledaže by byl trest uložen mimo zákonem stanovenou trestní sazbu, což zřejmě nebyl tento případ.

  • Lenka

    (1.2.2021 - 14:07)

    Dobrý den,prosím Vás dcera je s dítětem ve věznici a o druhé dítě se starám já ,její matka.5.2 2021 budeme obě žádat o pod.propuštění po 1/3.Dcera měla nástup 5.3.2020.Je prvotrestaná za přečiny.Pokud by ji nepustili,kdy může žádat o půlku? Oficiálně bude mít půlku trestu 20.7.2021. Musí čekat po zamítnutí 1/3 opět 6měsíců?Děkuji za odpověd´.

    • právník

      (1.2.2021 - 17:23)

      Vážená paní Lenko,
      pokud Vaše dcera podá žádost o podmíněné propuštění v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu odnětí svobody a soud tuto žádost pravomocně zamítne do doby, než vykoná polovinu trestu, pak Vaše dcera může ihned po výkonu poloviny trestu podat žádost o podmíněné propuštění, aniž by musela dodržet lhůtu 6 měsíců ode dne zamítnutí první žádosti.
      Zdůrazňuji však, že uvedené platí pouze v případě, že soud první žádost o podmíněné propuštění pravomocně zamítne ještě před tím, než Vaše dcera vykoná polovinu trestu.
      Pokud je Vaše dcera ve výkonu trestu odnětí svobody nyní poprvé, navíc s dítětem, a bude mít kladný posudek z věznice, pak bych předpokládal, že soud vyhoví hned první žádosti o podmíněné propuštění. Samozřejmě neznám trestní minulost Vaší dcery (pro uložení nepodmíněného trestu musel mít soud důvod), ani neznám okolnosti případu, ale pokud se nejedná z hlediska nápravy o vyloženě problematickou osobu, pak vzhledem k situaci (jedno dítě ve věznici, druhé ve Vaší péči, a odsouzená je ve výkonu trestu poprvé) pak je šance na podmíněné propuštění, byť po výkonu toliko jedné třetiny trestu, vysoká.

    • Dragon

      (1.2.2021 - 17:29)

      Jde o to, že i.dovolaci soud věc vrátil k odvolacímu, odvolací soud trvá na své interpretaci, takže potvrdil trest, dovolali jsme se po druhé, dovolací soud už podruhé rozhodl o odkladu.

      • právník

        (2.2.2021 - 9:27)

        Vážený pane Dragone,
        i tak platí, co jsem uvedl shora.

  • Anonym 14

    (2.2.2021 - 20:04)

    Dobrý den,
    Má blízká osoba nastoupila včera do přijetí vykonu trestu odnětí svobody do vazební věznice .
    Dostal 170dní za neúspěšné neudělení VPP, jaká je šance ze ho převezou z vazební věznice do normální ?
    Má nárok zažádat o 1/3 PP, je poprvé ve vězení děkuji za odpověď

    • právník

      (3.2.2021 - 11:24)

      Dobrý den,
      pravděpodobnost, že bude odsouzený převezen do jiné věznice je vysoká. Vazební věznice slouží primárně pro výkon vazby trestně stíhaných osob a také jako nástupní věznice pro výkon trestu odnětí svobody. Odsouzení jsou však v drtivé většině případů zhruba do dvou, tří týdnů převezeni do jiné věznice, která je určena pro výkon trestu odnětí svobody.
      Pokud je odsouzený ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a spáchal méně závažný trestný čin, pak může po výkonu jedné třetiny trestu požádat soud v jehož obvodu vykonává trest o podmíněné propuštění. Vzhledem k tomu, že v tomto případě byl uložen trest odnětí svobody v délce trvání 170 dnů, který byl nařízen za nevykonané obecně prospěšné práce, pak je zřejmé, že pachatel se dopustil bagatelního (nejméně závažného) trestného činu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.