Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 148 komentáře v “Odpovídá právník

  • Blanka

    (8.11.2020 - 12:34)

    Dobry den, pribuzny byl odsouzen do vezeni s nejnizsim dohledem, ale premistili ho do veznice se strednim dohledem (pry kvuli koronaviru). V teto veznici je sikanovam vezni, pravnik nemuze nic delat, protoze jeste neni podepsana plna moc. Kdyz to oznamil vychovatelce ve vezeni, tak se mu jen vysmala, je prosim mozne s tim neco delat? Je tam s odsouzenymi vrahy, pritom ma byt ve veznici s dohledem. Moc dekuji.

    • právník

      (9.11.2020 - 8:57)

      Vážená paní Blanko,
      v současné době existují pro výkon trestu odnětí svobody pro dospělé odsouzené pouze dva základní typy věznice – věznice s ostrahou a věznice se zvýšenou ostrahou. Soud v odsuzujícím rozsudku tedy zařadí odsouzeného do věznice s ostrahou nebo zvýšenou ostrahou. Věznice s ostrahou je dělena do tří stupňů vnitřního zabezpečení. Jedná se o nízký, střední a vysoký stupeň zabezpečení. O tom, do jakého stupně zabezpečení ve věznici s ostrahou bude konkrétní odsouzený umístěn rozhoduje vězeňská služba, nikoliv soud.
      Věznice s dohledem, o které se zmiňujete ve svém dotazu, již neexistuje.
      Pokud je Váš syn ve výkonu trestu šikanován ze strany jiných odsouzených, nechť okamžitě kontaktuje pracovníky oddělení prevence a stížností příslušné věznice. V těchto záležitostech není třeba čekat na právního zástupce, naopak je vhodné jednat rychle.

  • Nikola

    (9.11.2020 - 12:12)

    Děkuji za odpověď… Přítel je vzorny,dělá vše aby šel domů… 🙂 Bohužel splácet nemá s čeho jelikož pracovně zařazen není… Omluvne dopisy zaslal… Psala jsem i já na soud že jsem ochotná příteli se splácením pomoct i když jsem na RD.. Odpověď žádná ale záznam o tom musí soudkyně mít… Jinak prosím ještě dotaz… Včera byla bachařka za přítelem podepsat papíry k prokuratorovi… To znamená co? To mu ho přidělili k věznici? Protože když se ptal bachařky proč mu to dává k podpisu tak řekla protože nemá šanci jít domů protože nemá za sebou tu probačni… Děkuji vím že to zní nelogicky ale tak mu to řekla jsem mu říkala ať se nenechá vyprovokovat

    • právník

      (10.11.2020 - 18:57)

      Vážená paní Nikolo,
      nevím, co konkrétně podepisoval Váš přítel pro státního zástupce. Nikdy jsem neslyšel, že by odsouzený v souvislosti s PP podepisoval něco státnímu zástupci. V souvislosti s podmíněným propuštěním nechává vězeňská služba podepsat odsouzenému, že se seznámil se zprávou věznice (s hodnocením), které VSČR zasílá soudu.
      Nemohu samozřejmě vědět, zda soud vyhoví žádosti Vašeho přítele a podmíněně jej propustí nebo ne, ale stejně jsou na tom pracovníci věznice. O podmíněném propuštění odsouzeného z výkonu trestu rozhoduje výhradně soud, rozhodně o tomto nerozhodují pracovníci věznice, takže svoje presumpce nechť si nechají pro sebe a chovají se profesionálně.

    • Veronika

      (11.11.2020 - 20:47)

      Dobrý den přítel má soud ohledně podmíněného propuštění. Je prvotrestanec.Trest nastoupil 27.8.2020.Chci se zeptat pokud ho soud podmínečně nepropustí.Za jakou dobu mohu já jako jeho přítelkyně žádat znovu o podmínečné propuštění.Dekuji

      • obase.cz

        (12.11.2020 - 9:24)

        Dobrý den. On může žádat po 6 měsících. Vy nemůžete žádat vůbec. Můžete se k jeho žádosti jen připojit. O.

  • Danny

    (10.11.2020 - 21:40)

    Dobrý den,před měsícem přišlo přítelovi usnesení z veřejného zasedání o nepodmine přeměně trestu.uz je tomu měsíc a nic dalšího nepřišlo.chci se prosím zeptat za jak dlouho přijde nějaké stanovení datumu k nástupu trestu.dekuji moc za odpoved

    • právník

      (11.11.2020 - 12:34)

      Vážená paní,
      v první řadě je nutno vědět, zda usnesení o nařízení výkonu trestu z původně podmíněného odsouzení již nabylo právní moci. Teprve po právní moci takového rozhodnutí je nařizován výkon trestu. Výzva k nástupu trestu se v současné době může zdržet, a to v souvislosti s mimořádným stavem spojeným s onemocněním COVID 19.

      • Danny

        (12.11.2020 - 21:13)

        Promiňte za hloupý dotaz ale jak poznám že to nabylo právní moci?přišlo jen to rozhodnutí z veřejného zasedání.nebo to bude projednávat ještě nějaký dalsi soud a pak přijde rozsudek?jak dlouho může trvat než to nabyde právní moci?děkuji moc za vysvetleni

        • právník

          (13.11.2020 - 15:16)

          Vážená paní,
          pokud jste se Váš přítel účastnil veřejného zasedání, pak na jeho konci jej soud poučil o právu podat opravný prostředek, jímž je v tomto případě stížnost. Soud se Vašeho přítele jistě dotázal, zda si podává stížnost ihned, zda si ponechává zákonnou lhůtu tří dnů pro podání stížnosti nebo zda se práva na podání stížnosti vzdává. Nevím, jak tehdy odpověděl a od toho se právní moc usnesení soudu odvíjí. Pokud si podal stížnost, pak se celou věcí bude zabývat ještě soud II. stupně (nadřízený soud). Zkuste se podívat na doručené usnesení, zda je na něm někde vyznačena právní moc – doložka nebude v textu usnesení, ale zpravidla při horním nebo spodním okraji stránky.

  • Verca

    (10.11.2020 - 22:40)

    Dobry den prisel mi po zamitnuti odvolani dopis s nástupem trestu do 1 mesice mam nastoupit k vykonu trestu 4 mesice mam ale male dite 7 mesicu. Rok mu bude na jare 2021. Co mam ted delat.

    • právník

      (11.11.2020 - 12:44)

      Vážená paní Verčo,
      můžete podat žádost o odklad výkonu trestu ve smyslu ustanovení § 322 odstavec 3 trestního řádu. Žádost odůvodněte tím, že jste matka pečující o dítě, které doposud nedovršilo věk jednoho roku. K žádosti přiložte nějaký důkaz, který tuto skutečnost prokazuje, např. rodný list dítěte. Soud Vám odloží nástup trestu do doby, než dítě dovrší věk jednoho roku.

  • Daniel Bálek

    (11.11.2020 - 9:43)

    Dobrý den,pane doktore,za měsíc mi končí podmíněný trest-čtyřletá podmínka,zprávy pro soud od probace byly dosud pozitivní,jen jsem neplatil pravidelně náklady za obhájce,náhrady škody po malých částkách -měl jsem dle svých sil ano. Jak nyní bude soud postupovat ? Pošle mi,že jsem se osvědčil nebo bude nařízené nějaké veřejné zasedání a pokud ano,tak nařízeno by zřejmě bylo pouze z důvodu,že by se soudu něco nepozdávalo a nejspíš by mi to chtěl přeměnit na trest natvrdo,že ? Děkuji za osvětlení.

    • právník

      (11.11.2020 - 12:56)

      Vážený pane Bálku,
      v zásadě máte pravdu. Soud bude po skončení zkušební doby, ale činil tak již v jejím průběhu, zkoumat Vaše chování. Zejména soud zjišťuje, zda jste se dopustil nějakého trestného činu, případně přestupku, zda jste se řádně podrobil dohledu probačního úředníka a zda jste se snažil, podle svých sil, nahradit škodu způsobenou trestným činem, pokud jste byl k náhradě zavázán. Soud může rozhodnout o osvědčení i bez nařízení veřejného zasedání, případně může nechat uplynout lhůtu ve smyslu ust. 83 odst. 3 tr. zákoníku. V případě, že by soud shledal, že jste ve zkušební době nežil řádně nebo jste neplnil dohled probačního úředníka, případně nenahradil škodu způsobenou trestným činem, pak nařídí veřejné zasedání, na jehož konci může rozhodnout o nařízení výkonu trestu. I když soud nařídí veřejné zasedání, automaticky to neznamená nařízení výkonu trestu. Soud ve veřejném zasedání vždy provádí dokazování a rozhoduje až na jeho základě. Proti rozhodnutí soudu I. stupně je přípustná stížnost o níž rozhoduje nadřízený soud. Stížnost má odkladný účinek.

  • jiří

    (11.11.2020 - 15:25)

    dobry den mel bych dotaz dn 16.11 2020 mam nastoupit na vykon trestu ale ted se mi narodilo dite 30.10 2020 jelikoz manzelka ma psychicke poblemy a sama by to tady s malou nezladla napsal sem dopis na okresni soud ktery to vydal zdaly by nesel dat odklad neverim tomu ze by mi bylo yhoveno lze nejakym zpusobem aby mi vykon trestu promenili na domaci vezeni kdyz mam praci predem dekuji tech okolnosti je nekolik a zejmena nevim jestli to ma nejakou vahu mel sem probacni mediacni sluzbu ale kdyz sem se prestehoval tak uz me nikdo z probacni sluzby nekontaktoval a to bylo vc jak pul roku dkuji predem za odpoved

    • právník

      (12.11.2020 - 10:20)

      Vážený pane Jiří,
      ve Vašem případě již musí být rozhodnutí, kterým Vám byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody, pravomocné, jinak by Vám soud nemohl zaslat výzvu k nástupu trestu. Za tohoto stavu se výkonu trestu již bohužel nevyhnete. Pokud budete ve výkonu trestu poprvé, po výkonu jedné třetiny trestu můžete požádat soud o podmíněné propuštění. Žádost o přeměnu zbytku trestu odnětí svobody na trest domácího vězení můžete podat soudu až po výkonu poloviny trestu, pokud splňujete zákonné podmínky.

  • Nikola

    (11.11.2020 - 17:37)

    Děkují pane advokáte za odpověd.. Právě že řekla ta dozorkyně že má podepsat prokurátora,a to co jsem vám již psala…Také jsem toho názoru,že by se měli jakýkoliv komentu k tomuto zdržovat… Jěště dotaz… Přítel má soud 7.12 jak jsem již zmínila.. je prvotrest,ale nenastoupil sám.. ale tohle má řešené jinak… Pouštět se v Karviné pouští.. Ale říkáme si že se necháme překvapit dá se nějak zařídit aspon aby byl na vánoce s námi doma s tím že řádně nastoupí…přítel tvrdí,že nelze se dostat na vánoce domu,ale opět mu to tvrdila ta dozorkyně… pokud by byl zamítnut nebo soud přehozen na leden.. Ale to přítel bude mít 3.ledna půlku trestu tudíž 7 měsícu… je to možné takto odložit popř.a řešit 1/3? Děkují moc

    • právník

      (12.11.2020 - 10:31)

      Vážená paní Nikolo,
      co se týká toho podepisování listiny pro státního zástupce – Váš přítel přece musí vědět co podepsal – snad si tu listinu před podpisem přečetl. My tady můžeme vést téměř nekonečné úvahy o tom, co asi podepsal, ale Váš přítel by to měl vědět sám nejlépe, když listina mu byla předložena.
      Krátkodobé přerušení výkonu trestu je ve smyslu zákona nejvyšší možná odměna, kterou může odsouzenému udělit ředitel věznice za splnění poměrně přísných bezpečnostních podmínek. Každá věznice má tyto bezpečnostní kritéria nastavena po svém, takže je otázka, zda Váš partner tato kritéria splňuje. Tento druh odměny (krátkodobé přerušení výkonu trestu) je zpravidla udělován pouze odsouzeným, kteří jsou ve výkonu trestu pracovně zařazeni na pracovišti mimo věznici.

  • Veronika

    (11.11.2020 - 20:52)

    Dobrý den přítel má soud ohledně podmíněného propuštění. Je prvotrestanec. Trest nastoupil 27.4.2020. chci se zeptat, pokud ho podmínečně nepropustí, za jakou dobu mohu já jako jeho přítelkyně žádat znovu o podmínečné propuštění. Děkuji

    • právník

      (12.11.2020 - 10:38)

      Vážená paní Veroniko,
      proti rozhodnutí okresního soudu (soudu I. stupně) je přípustná stížnost, o které rozhoduje nadřízený soud. Pokud by tedy byla soudem I. stupně zamítnuta žádost Vašeho přítele o podmíněné propuštění, pak by přicházelo v úvahu podat stížnost. Věcí by se pak zabýval nadřízený soud (soud II. stupně).
      Pokud by žádost Vašeho přítele o podmíněné propuštění byla pravomocně zamítnuta, pak opakovat tuto žádost může odsouzený po uplynutí lhůty 6 (šesti) měsíců ode dne, kdy rozhodnutí, kterým byla první žádost o PP zamítnuta, nabylo právní moci. Partnerka odsouzeného (tedy Vy) ani jiné osoby blízké nemohou za odsouzeného podat žádost o podmíněné propuštění, neboť zákon tuto možnost vůbec nepřipouští.

  • Věra

    (12.11.2020 - 18:40)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda přítel může žádat o podmíněné propuštění po 1/3 trestu. Je odsouzený za §197, na deset měsíců.
    Ptal se vychovatele, ale prý má moc krátký trest a nestihnou udělat hodnocení. Je ve VV Liberec.
    Děkuji za odpověď.

    • obase.cz

      (13.11.2020 - 5:38)

      Dobrý den. Požádat stihne. Projednání trvá minimálně 6 týdnů. Nepíšete, jak má dlouhý trest, takže neumím posoudit. Každopádně věznice má povinnost posudek vypracovat vždy. O.

  • Danny

    (12.11.2020 - 21:13)

    Promiňte za hloupý dotaz ale jak poznám že to nabylo právní moci?přišlo jen to rozhodnutí z veřejného zasedání.nebo to bude projednávat ještě nějaký dalsi soud a pak přijde rozsudek?jak dlouho může trvat než to nabyde právní moci?děkuji moc za vysvetleni

    • Věra

      (13.11.2020 - 12:18)

      Trest má v délce 10 měsíců

    • právník

      (13.11.2020 - 15:16)

      Vážená paní,
      pokud jste se Váš přítel účastnil veřejného zasedání, pak na jeho konci jej soud poučil o právu podat opravný prostředek, jímž je v tomto případě stížnost. Soud se Vašeho přítele jistě dotázal, zda si podává stížnost ihned, zda si ponechává zákonnou lhůtu tří dnů pro podání stížnosti nebo zda se práva na podání stížnosti vzdává. Nevím, jak tehdy odpověděl a od toho se právní moc usnesení soudu odvíjí. Pokud si podal stížnost, pak se celou věcí bude zabývat ještě soud II. stupně (nadřízený soud). Zkuste se podívat na doručené usnesení, zda je na něm někde vyznačena právní moc – doložka nebude v textu usnesení, ale zpravidla při horním nebo spodním okraji stránky.

  • Anonym

    (12.11.2020 - 21:19)

    Dobrý den přítelovi přišlo rozhodnutí z veřejného zasedání o přeměně trestu.jak poznám že to nabylo právní moci?a jak dlouho to může trvat?nevím jestli to jde k nějakému dalšímu soudu nebo ne.moc děkuji za odpoved

    • právník

      (13.11.2020 - 15:17)

      Na tuto otázku jsem již odpověděl shora.

  • martina12

    (13.11.2020 - 16:46)

    Dobrý den muj pritel ´je vo vykonu trestu dostal 18miesicu pustia ho na pulku kvoli Covid19

    • obase.cz

      (13.11.2020 - 20:51)

      Dobrý den. Kvůli COVID určitě ne. O.

  • martina12

    (13.11.2020 - 16:47)

    Dobrý den muj pritel ´je vo vykonu trestu dostal 18miesicu pustia ho na pulku kvoli Covid19 Dekuji

  • Michaela

    (14.11.2020 - 10:13)

    Dobrý den. Prosím vás sehnala jsem advokáta pro mého manžela aby mu pomohl se dostat ven co nejdříve pokud možno aby byl doma už na Vánoce. Sedí za výživné. Ale advokát semnou vůbec nekomunikuje. Psala jsem mu email a neodepsal. Jediné co napsal tak když jsem mu poslala potvrzení o zaplacení zálohy na které jsme se domluvili. Napsal že děkuje za zprávu a že mému manželovi poslal dopis a čeká na odpověď. Že se mi pak ozve až bude vědět víc. Odepsala jsem mu a položila otázku na kterou ještě neodepsal.. Je to normální aby semnou nekomunikoval? Advokát se jmenuje Josef Kameník a sídlí v Jihlavě tuším. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (15.11.2020 - 10:50)

      Vážená paní Michaelo,
      ve smyslu zákona je v tomto případě advokát povinen komunikovat s Vaším manželem, neboť manžel je jeho klient. Pokud chcete s advokátem, který zastupuje Vašeho manžela, konzultovat konkrétní právní otázky ve věci Vašeho manžela, pak by měl Váš manžel advokáta písemně zprostit mlčenlivosti. Takto to vyplývá z právních předpisů. Pokud je na straně advokáta překážka v komunikaci povinnost mlčenlivosti, měl by Vás informovat alespoň o tom, jak postupovat, neboť zbavení mlčenlivosti bude v tomto případě pouhou formalitou.
      Zkuste advokátovi zatelefonovat – mohlo se stát, že nějaký e-mail nedorazil nebo „zapadl“ do spamu nebo zkrátka advokát pro další pracovní povinnosti zapomněl reagovat. Možná bude překážka v komunikaci naprosto malicherná a telefonátem se vše vysvětlí. I právníci jsou jenom lidé a může se stát, že zapomenou odepsat na e-mail.
      Pokud mohu uvést praxi v naší advokátní kanceláři, tak my okamžitě po obdržení klientem podepsané plné moci datovou schránkou odesíláme do příslušné věznice žádost o umožnění komunikace s klientem a musím konstatovat, že vězeňská služba obratem povolí odsouzenému klientovi telefonovat na naše telefonní číslo. Klient se pak dovolá každý den mezi 8 až 22 hodinou. Tento způsob komunikace mi přijde efektivnější, než ten korespondenční…

      • Michaela

        (15.11.2020 - 11:21)

        Dobře. Děkuji za odpověď a promluvím s manželem aby to tak udělal. Děkuji moc

  • Kristýna

    (17.11.2020 - 10:19)

    Dobrý den
    Jaké jsou možnosti zkrácení trestu ve vězení? (příslib práce u živnostníka a bydlení) a jaké jsou další možnosti? A jak pak postupovat? Blízká osoba co je ve vězení mi sdělila, že mám jako jeho kontaktní osoba kontaktovat jeho právníka přes policii. (ani nevím jak se jeho právník jmenuje). Prý to mám takhle zjistit. Jde to? Neměl by náhodou jeho právník komunikovat s ním? On mě žádá, aby se spojili skrz mne..
    Děkuji za odpověd

    • právník

      (17.11.2020 - 13:23)

      Vážená paní Kristýno,
      všichni odsouzení, kteří vykonávají trest odnětí svobody, mohou po výkonu zákonem stanovené části trestu o podmíněné propuštění. Jedná se o základní možnost, jak zkrátit trest odnětí svobody. Odsouzení, kteří jsou ve výkonu trestu poprvé a nejsou potrestáni za velmi závažné trestné činy, mohou žádat o podmíněné propuštění již po výkonu jedné třetiny trestu. Odsouzení, kteří jsou ve výkonu trestu opakovaně a/nebo spáchali závažné trestné činy, mohou žádat o podmíněné propuštění až po výkonu poloviny trestu nebo dokonce až po výkonu jeho dvou třetin. Další možnost, vedle podmíněného propuštění, je ještě přeměna zbytku trestu odnětí svobody na trest domácího vězení, ale tato možnost je ze zákona určena pouze pachatelům přečinů (tedy těch nejméně závažných trestných činů). O přeměnu zbytku trestu odnětí svobody na trest domácího vězení může odsouzený požádat po výkonu poloviny trestu. Pokud porovnáme míru šancí na úspěch při podání žádosti, pak rozhodně vyšší šance je u „klasického“ podmíněného propuštění.
      Co se týká kontaktu právníka a odsouzeného – záleží, zda je proti dotyčnému aktuálně vedeno nějaké trestní stíhání před policejním orgánem. Pokud ano, pak jsou u vězněné osoby dány důvody nutné obhajoby a dotyčný musí mít obhájce, jehož kontaktní údaje policejní orgán, který věc šetří, musí znát. Nejsem si jistý, zda v tomto případě sdělí policejní orgán tyto údaje „komukoliv“ kdo si zavolá, ale spíše ne. Pokud proti dotyčnému již žádné trestní stíhání vedeno není (resp. již skončilo pravomocným odsouzením), pak s vězněnou osobou, stručně řečeno, policejní orgán již nemá nic společného a dotaz na kontaktní údaje jeho „obhájce“ by byl bezpředmětný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.