Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 167 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (23.5.2020 - 14:13)

    Dobrý den, je nějaká novela co se týče přečinů anebo se nějaká chystá? Dostala jsem informaci, že budou některé příčiny pouštět, nevím zda je na tom něco pravdy. Moc děkuji za odpověď

    • právník

      (25.5.2020 - 9:42)

      Vážený anonyme,
      plošné (hromadné) propouštění odsouzených osob nacházejících se ve výkonu trestu odnětí svobody je možné pouze na podkladě amnestie prezidenta republiky. Novela zákona hromadné propuštění takových osob z výkonu trestu odnětí svobody nezajistí, ledaže by došlo k vypuštění některých skutkových podstat z trestního zákoníku (tzn. některé trestné činy by již nebyly trestné) – v takovém případě by odsouzené osoby, které byly ve výkonu trestu za takový „zrušený“ trestný čin, musely být propuštěny. Nic takového se ale nechystá. Skutkových podstat v trestním zákoníku za poslední roky spíše přibývá…

    • Kačka

      (26.5.2020 - 19:26)

      Dobrý den, ukládá zákon lhůtu soudu pro vyřízení žádosti o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů?

  • Martin

    (25.5.2020 - 14:23)

    Dobrý den,mám dotaz:-)Byl jsem odsouzen za přečin maření úředního rozhodnutí na 6 měsíců.Byl jsem souzen 7.1.2020,do dnešního dne mi nepřišel žádný dopis o nástupu trestu a čekám docela dlouho,co může být příčinou?Děkuji Martin

    • právník

      (25.5.2020 - 18:44)

      Vážený pane Martine,
      primárně je třeba řešit otázku právní moci odsuzujícího rozsudku, tzn. zda tento rozsudek již nabyl právní moci a kdy se tak stalo. Pokud je odsuzující rozsudek již pravomocný, pak je otázka, kdy se dostal do dispozice vyšší soudní úřednice, která administrativně zpracovává výzvy k nástupu trestu a zajišťuje jejich rozeslání. Z důvodu pandemie koronaviru pak byly také pozastaveny nástupy trestů odnětí svobody, jež soud uložil za spáchání toliko přečinů, což je i Váš případ.

  • Lucie

    (26.5.2020 - 21:13)

    Dobrý večer. Mohu požádat o radu. Můj manžel je ve výkonu trestu od ledna a celkem dostal tři tresty dohromady 15 měsíců. Nyní ho v červnu čeká ještě jeden soud o proměně podmínky kterou měl 36/20. Je možné že mu soud podmínku nepromění v trest ? Je možné místo toho zažádat o peněžitý trest? Chtěl zažádat o domácí vězení ale jeho probační nám řekla že musíme počkat až po soudu. Pokud mu soudce podmínku promění , což zřejmě ano měl by celkem 33 měsíců. Nebo je možnost souhrneho trestu Děkuji Navratilova.

    • právník

      (28.5.2020 - 18:28)

      Vážená paní Lucie,
      v právní situaci, kterou popisujete má soud pouze dvě možnosti:
      1/ ponechá podmíněné odsouzení v platnosti a současně prodlouží zkušební dobu až o dva roky a/nebo odsouzenému uloží další omezení či povinnosti v rámci zkušební doby;
      2/ nařídí odsouzenému výkon trestu do věznice.
      O výměře a druhu trestu již bylo rozhodnuto v původním trestním řízení, takže nyní již trest nelze nijak modifikovat. Soud bude již rozhodovat pouze o dalším způsobu výkonu tohoto druhu trestu, tzn. zda tento trest zůstane dále podmíněný nebo se vykoná ve věznici.
      Soud proto již nemůže uložit souhrnný trest – tato otázka se zcela jistě řešila v původním trestním řízení a zřejmě pro uložení souhrnného trestu nebyly splněny zákonné podmínky.
      Šance na ponechání podmíněného odsouzení existuje, ačkoliv není příliš velká. Nicméně, aktuálně k tomu vyšla judikatura, která hovoří ve prospěch Vašeho manžela.
      Pokud můžete, angažujte obhájce, který má zkušenosti s vykonávacím řízením trestním. Zvýší se tím šance…

  • Anonym

    (27.5.2020 - 18:38)

    Dobrý den,obracím se k vám o radu.Syn je nyní ve výkonu trestu za maření úředního rozhodnutí a nyní měl soud z důvodu nástupu o 5 dnů později ,jelikož věděl ,že je zle a neotevřel zbaběle dopis.Dostal 1 měsíc navíc tak že celkem 10 měsíců,z toho má za sebou 4 měsíce a týden nastoupil 22.1.2020.Nyní když už má po soudu by chtěl požádat o pod.propuštění nebo o domácí vězení .Prosím o radu co by bylo dostupnější a ještě prosím jestli si má zažádat o třetinu nebo o polovinu a kdy by mohl zažádat ,ono se to nějak počítá a neví jak.Moc prosím o odpověd abych ho mohla informovat.Za odpovědˇmoc děkuji

    • právník

      (28.5.2020 - 18:43)

      Vážený anonyme,
      pokud je Váš syn poprvé v životě ve výkonu trestu odnětí svobody, pak by mohl žádat o podmíněné propuštění teoreticky ihned, neboť již vykonal více, než třetinu ze součtu obou uložených trestů.
      Teoreticky píši proto, že soud, který Vašemu synovi uložil trest za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, když syn nenastoupil včas, musí tento trest nařídit k výkonu, což si Váš syn musí „pohlídat“ dotazem u pracovníků věznice. Pravomocný odsuzující rozsudek totiž nestačí. Trest musí být nařízen k výkonu, jinak jiný soud nemůže odsouzeného propustit z jeho výkonu, když formálně ještě nebyl nařízen. Na to je třeba si dát pozor u takto krátkých trestů odnětí svobody, aby nedošlo k tomu, že Váš syn bude podmíněně propuštěn pouze z jednoho (prvního) trestu odnětí svobody a v budoucnu mu přijde výzva k nástupu trestu toho v pořadí druhého trestu odnětí svobody ve výměře jednoho měsíce. Snad jsem to napsal srozumitelně.
      O přeměnu trestu odnětí svobody na trest domácího vězení by Váš syn mohl požádat až po výkonu poloviny trestu.
      Větší šance na úspěch je však vždy u „klasického“ podmíněného propuštění, proto bych doporučil, aby požádal o podmíněné propuštění ve smyslu ustanovení § 331 odst. 1 trestního řádu.
      Dále postupujte v souladu s radami, které najdete na tomto webu (tzn. předložit příslib bydlení a pokud je možno i příslib práce).

  • Anonym

    (28.5.2020 - 20:06)

    Dobry den kdyz jsme si zadali 25.5 o podminene propuštění za jak dlouho muze byt soud dekuji

    • právník

      (29.5.2020 - 15:38)

      Vážený anonyme,
      v tomto období jsou podobné odhady mnohem složitější, než kdy jindy.
      Počítejte s dobou mezi 30 až 60 dny od okamžiku doručení žádosti soudu.

  • Anonym

    (30.5.2020 - 20:00)

    Dobrý den , manžel byl ve vazbě kam mu chodil invalidní důchod 6700 Kč. Z toho mi vždy zaslal půlku na můj účet . Nyní je již odsouzen a čeká na převoz do vězení. Jak to nyní bude s jeho penězi , bude mi schopen finančně vypomoci ?

    • právník

      (1.6.2020 - 14:54)

      Vážený anonyme,
      na Vaši otázku nelze přesně odpovědět. Není mi totiž známo, zda není na majetek Vašeho manžela vedena exekuce, případně zda byl odsuzujícím rozsudkem zavázán k náhradě škody, pokud nějaká byla trestným činem způsobena. Každopádně nově bude Vašemu manželovi prováděna srážka na náhradu nákladů výkonu trestu odnětí svobody.

  • Katerina

    (2.6.2020 - 8:52)

    Ahoj, je tu někdo kdo má zkušenosti s věznici Mírov? Návštěvy, práce, chod veznice ? Dívala jsem se na hodnocení ale třeba někdo dodá něco více. Budeme ve zvýšené ostraze, bohužel. Díky za každé info.

    Katka

    • právník

      (3.6.2020 - 11:18)

      Vážená paní Kateřino,
      toto diskuzní vlákno slouží pro dotazy uživatelů týkajících se platného trestního práva v České republice.
      Na zkušenosti s různými věznicemi slouží jiné diskuzní vlákna na tomto webu.
      Děkuji za pochopení.

  • Václav Hošek

    (2.6.2020 - 10:21)

    Vážený pane magistře,šlo by Vám zaslat na mail odůvodnění zatím nepravomocného rozsudku v mé trestní věci a potažmo se zeptat oč vy by jste např.opřel odvolání ? Je to jen cca.15 bodů v odůvodnění rozsudku,dříve jsem se tu už dotazoval,nyní už mám po soudu,souhrnný trest 2 roky nepodmíněně. Děkuji za info,případně prosím o váš mail.

    • právník

      (3.6.2020 - 11:20)

      Vážený pane Hošku,
      opis rozsudku můžete poslat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

  • anonym

    (2.6.2020 - 12:39)

    Dobrý den,chtěl bych vás poprosit jak spočítat den kdy se muže žádat o pp za půlku.Jedná se o dobu 22.1. 2020 nástup do výkonu a doba trvání je 7 měsíců a po soudu za maření je ještě 2 měsíce a 18 dnů .Dovedu si to spočítat ,ale to se prý počítá nějak jinak.Moc prosím o odpověď za kterou předem děkuji

    • právník

      (3.6.2020 - 11:27)

      Vážený anonyme,
      výpočet pro podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody je nutné provést ze součtu všech trestů, které odsouzený vykonává, tedy v tomto případě 7 měsíců + 2 měsíce a 18 dnů = 9 měsíců a 18 dnů. Pokud odsouzený nastoupil dne 22. 01. 2020, pak jednu třetinu trestu vykonal dne 28.04.2020, polovinu trestu dne 15.06.2020 a konec trestu připadá na den 09.11.2020. Chce-li odsouzený žádat podmíněné propuštění po výkonu poloviny trestu, pak svou žádost může doručit soudu dne 15. 06. 2020.

  • delfi

    (2.6.2020 - 18:47)

    dobry vecer mohu se zeptat muze někdo zbavit matku rodičovských prav i když je ve vykonu trestu?? s dětmi korespondencne a telefonicky kontaktutuje ve vykonu trestu pracuje ale otec odmítl alimenty je to mozne??

    • právník

      (3.6.2020 - 12:21)

      Vážená paní Delfi,
      váš dotaz se netýká trestního práva, proto má odpověď nebude zcela erudovaná.
      Každopádně zbavit rodičovských práv a povinností může jen soud. Typicky k tomuto dochází v případech, kdy rodič spáchá na dítěti závažný úmyslný trestný čin nebo se o dítě dlouhodobě nestará, nezajímá se o něj a současně existuje právní zájem dítěte na zbavení rodičovských práv a povinností. Samotný výkon trestu odnětí svobody jednoho z rodičů není důvodem pro zbavení jeho rodičovských práv a povinností vůči dítěti, pokud se samozřejmě nejedná o výkon trestu uloženého za trestný čin spáchaný na dítěti či v souvislosti s jeho výchovou. Pro úplnost dodávám, že pokud má rodič více dětí a spáchá závažný úmyslný trestný čin na jednom z nich, pak tato okolnost u tohoto rodiče může být důvodem pro zbavení rodičovských práv a povinností u všech jeho dětí.

  • Karel Pospíšil

    (4.6.2020 - 10:00)

    Dobrý den,pane doktore,chci se zeptat,podal jsem odvolání proti rozsudku soudu 1.stupně -pouze co do výroku o trestu,proměnili mi podmínku-měl jsem maximální možnou-pětiletou a navrhuji v odvolání aby trest zůstal stejný,mohu se zeptat jak probíhá veřejné zasedání u odv.soudu ? Zajímá mě zejména,zda budu opět vyslechnut abych se k tomu mohl vyjádřit tj.můj pohled na věc a argumenty proč mi ponechat stávající trest. Pokud se st.zástupkyně neodvolá,znamená to,že trest uložený soudem 1.stupně už nemůže být přísnější ?

    • právník

      (7.6.2020 - 21:34)

      Vážený paní Pospíšile,
      veřejné zasedání odvolacího soudu probíhá zpravidla již celkem rychle. Jako obžalovaný se budete moci samozřejmě před soudem II. stupně k věci ještě vyjádřit, nemá ovšem smysl opakovat to, co jste již uvedl do odůvodnění odvolání (písemně).
      Pokud bude odvolací soud projednávat pouze Vaše odvolání, pak se uplatní zásada zákazu reformace k horšímu, takže odvolací soud nemůže zpřísnit rozsudek, proti kterému jste se odvolal.

  • Karel Pospíšil

    (4.6.2020 - 10:10)

    Ještě doplnění : pokud neuspěju,kdy si mám podat k soudu 1.stupně žádost o odklad nástupu výkonu trestu a kdy o ní soud cca.rozhodne -předtím než mi pošle výzvu k nástupu či po ní a následně mi přijde rozhodnutí ? Je mi jasné,že na 99% neuspěji,ale zkusím to ze soc.důvodů,běžně se prý dává lhůta do nástupu 7-10 dní,potřeboval bych respektive chtěl bych požádat aspoň o měsíc,to by třeba mohli zkousnout. Děkuji za odpověď.

    • právník

      (7.6.2020 - 21:41)

      Vážený pane Pospíšile,
      odložit výkon trestu ze „sociálních“ důvodů může soud pouze u trestu odnětí svobody, jehož výměra nepřesahuje 12 měsíců. U trestu odnětí svobody s delší výměrou může soud odložit výkon trestu pouze z velmi vážných zdravotních důvodů (hospitalizace v nemocnici).
      Praxe jednotlivých soudů se zasílám výzvy k nástupu trestu se různí. Některý soud zasílá výzvu k nástupu trestu rovnou s opisem rozhodnutí soudu odvolacího, jiný tyto listiny zasílá zvlášť kvůli doručenkám.

  • Karel Hamerka

    (7.6.2020 - 10:01)

    Vážený pane doktore,je-li podáno odvolání pouze co do výroku o trestu,musí se soudce odv.soudu zabývat tak jako tak obsahem spisu-seznámit se s ním nebo to vezme jen tak zběžně aby posoudil,zda je trest mírný,akorát či přísný ? Děkuji za info

    • právník

      (7.6.2020 - 21:49)

      Vážený pane Hamerko,
      opravdu mi není známo, jakým konkrétním způsobem se soudci připravují na veřejné zasedání o odvolání obžalovaného, ale v naprosto drtivé většině jsou připraveni velmi dobře a spis mají precizně nastudovaný.

  • Anonym

    (8.6.2020 - 14:57)

    dobry den chtěla jsem se zepatat jak je to s navštěvama ve věznicich jestli je to porařad za plexisklem děkuji za odpověd

    • právník

      (9.6.2020 - 12:25)

      Vážený anonyme,
      s tímto dotazem prosím kontaktujte vězeňskou službu. Nejedná se totiž o otázku právní.

  • Alex

    (9.6.2020 - 23:29)

    Dobrý den udělal jsem hloupost ve spatne finanční situaci jsem udělal finanční podvod když jsem si půjčil peníze a nevrátil teď jsem pozvaný na výslech chci se zeptat zda si mě tam můžou rovnou nechat vzhledem k tomu ze mam práci přítelkyni atd se toho bojím

    • právník

      (11.6.2020 - 8:43)

      Vážený pane Alexi,
      záleží zda jsou u Vás dány důvody vazby, což nemohu posoudit.
      Pokud nejste totální recidivista, přebíráte poštovní zásilky, chodíte do práce a současně se nejedná o závažný trestný čin, pak bych vazbu nepředpokládal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.