Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 167 komentáře v “Odpovídá právník

  • Anonym

    (16.12.2023 - 6:16)

    Dobrý den, přítel byl před třemi lety ve vězení za neplacení alimentů. Chtěli bychom hypotéku, je pravda, že si ji nemůže se mnou vzít díky tomu? Děkuji za odpověď

    • právník

      (18.12.2023 - 9:23)

      Dobrý den,
      to bohužel nemohu posoudit – neznám všeobecné obchodní podmínky banky. Teoreticky je možné, že banka vyžaduje trestní bezúhonnost, ale v praxi se s tím moc nesetkávám. Spíše jde o finanční bonitu a bezdlužnost. Navíc, v tomto případě by Váš přítel zřejmě mohl požádat o zahlazení odsouzení, tzn. jeho výpis z rejstříku trest by byl čistý.

    • Lucie

      (8.1.2024 - 16:06)

      Dobrý den,prosím vás přítel dostal 18mesicu za přečiny krádeže.je v Heřmanicích,kde nemá žádný kázeňský postih a nastupuje i do práce,ale je to recidivista,má nárok požádat si o propuštění na půlku??má rodinu i zázemí.slo by se za něj nějak zaručit,že bude vést řádný život???sedí už 4mesic a já tím přišla o dceru protože to má na nás obrovský dopad po finanční stránce a 2leteho syna mám ještě u sebe!!!prosím poraďte mi co dělat aby ho pustili na půlku.mam-li napsat nějakou žádost řediteli věznice udělám cokoliv,děkuju předem za odpověď.

      • právník

        (14.1.2024 - 11:27)

        Vážená paní Lucie,
        úvodem doporučuji, abyste své dotazy psala na konec diskuzního vlákna, jinak se může stát, že dotaz zůstane nezodpovězen.
        Váš přítel může podat žádost o podmíněné propuštění po výkonu poloviny trestu. Jaké jsou šance na úspěch s touto žádosti však nemohu odhadnout, neboť nemám dostatek informací. Obávám se, že Vaše (jakákoliv) aktivita nezvýší šance na podmíněné propuštění. Soud totiž posuzuje splnění podmínek, které pro podmíněné propuštění stanoví zákon, a k sociální situaci v rodině příliš nepřihlíží.
        Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější zprávu.

    • Zdena Kuchleiova

      (13.1.2024 - 10:46)

      Dobrý den chci se zeptat ,manžel je odsouzený poprvé a za přečiny .Celkem souhrny trest 30 měsíců.Ted si bude žádat o PP.,ale nikde nemůžeme sehnat příslib práce,všude mě říkají že osobní kontakt je nutný .Můj ex je OSVČ pomocné zednické práce může mu dát příslib on?A ještě se chci zeptat pokud ten příslib mít nebude jaká je šance že by to mohlo dopadnout ,páchal trestnou činnost ještě před tím než jsme se vzali .Není odsouzen za nic zavazneho v base plní vše a chodí i do práce .Moc děkuji za odpověď.

      • právník

        (14.1.2024 - 11:17)

        Vážená paní Zdeno,
        úvodem doporučuji, abyste své dotazy psala na konec diskuzního vlákna, jinak se může stát, že dotaz zůstane nezodpovězen.
        K dotazu doporučuji, abyste v místě bydliště navštívila úřad práce, kde si vyžádejte nabídku volných pracovních míst podle odbornosti a vzdělání Vašeho manžela. Nabídku volných pracovních míst z ÚP Váš manžel předloží soudu v řízení o PP s tím, že po propuštění z výkonu trestu bude kontaktovat potencionální zaměstnavatele. Většina soudů toto řešení akceptuje, resp. vyhodnotí pozitivně, že odsouzený se reálně snaží najít práci a nepředkládá soudu nějaká nereálná nebo dokonce fiktivní potvrzení.

  • Šárka Hejná

    (16.12.2023 - 11:31)

    Dobrý den, nevíte prosím, zda bude změna §337 1g, neboli nenastupu (maření)? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (18.12.2023 - 9:50)

      Vážená paní Šárko,
      pokud vím, v dohledné době se o tom neuvažuje.
      Spíše mám za to, že trestní odpovědnost za nenastoupení do výkonu trestu řádně a včas zůstane zachována, neboť se jedná o jeden z účinných donucujících nástrojů, jak docílit řádného nástupu odsouzených do věznice.
      Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější zprávu.

  • Monika

    (17.12.2023 - 18:48)

    Dobrý den.
    Jak mám zrušit volání mého ex přítele z vtos
    Předem dekuji

    • právník

      (18.12.2023 - 10:02)

      Vážená paní Moniko,
      na toto není žádným právním předpisem stanoven postup.
      Doporučuji, abyste nejprve písemně sdělila Vašemu ex příteli, že si nepřejete, aby Vás telefonicky kontaktoval z výkonu trestu. Výslovně uveďte, že Vás to obtěžuje a pokud nepřestane s voláním, obrátíte se na vězeňskou službu. Pokud by ani po tomto „varování“ telefonáty neustaly, pak doporučuji na adresu věznice, ve které Váš ex přítel vykonává trest, odeslat písemnou žádost o zrušení povoleného telefonního čísla. Uveďte, že již nejste osobou blízkou, neboť již k odsouzenému nechováte žádný citový vztah a jeho volání Vás obtěžuje.

  • Simona

    (22.12.2023 - 3:10)

    Dobrý den prosím manžel je více trest ale po 11letech a má výmaz RT.je možné na třetině žádat o domácí vězení dekuji

    • právník

      (22.12.2023 - 9:44)

      Vážená paní Simono,
      žádat po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody přeměnu zbytku tohoto trestu na trest domácího vězení v České republice nikdy neexistovala – taková možnost byla až po výkonu poloviny trestu, a to pouze u pachatelů přečinů, což jsou méně závažné trestné činy. I tato možnost byla ovšem zrušena.
      Pokud u Vašeho manžela došlo k zahlazení předchozích odsouzení, pak může požádat po výkonu jedné třetiny trestu o podmíněné propuštění, pokud splňuje ostatní zákonné podmínky.

  • Karel

    (22.12.2023 - 12:34)

    Dobrý den, dnes mi byl doručen příkaz od městského úřadu zákaz řízení na jeden rok, tento platí až po uplynutí lhůty k podání odporu nebo ihned? A dále pokud podám odpor, jelikož platí od roku 2024 novela zprisnujici tresty, dostal bych pak trest tedy větší než teď? Děkuji moc

    • právník

      (23.12.2023 - 9:43)

      Vážený pane Karle,
      včas podaným odporem se Příkaz ruší a rozběhne se správní řízení. Tzn. správní orgán bude pokračovat v řízení – patrně Vás předvolá k ústnímu jednání, kde se můžete (ale nemusíte) k věci vyjádřit a seznámit se se všemi shromážděnými důkazy. Teprve poté správní orgán vydá Rozhodnutí. Proti Rozhodnutí je možno podat odvolání, o kterém rozhoduje nadřízený správní orgán, zpravidla krajský úřad.
      Co se týká výkonu správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení všech motorových vozidel, pak tento bude účinný až v okamžiku právní moci rozhodnutí správního orgánu. Jinými slovy, pokud nyní podáte odpor, pak můžete řídit dál – a pokud poté podáte proti rozhodnutí také odvolání, pak můžete řídit až do okamžiku rozhodnutí odvolacího správního orgánu (krajského úřadu).
      Co se týká změny zákona, pak správní orgány musí vycházet ze znění účinného v době spáchání přestupku. Z pozdější (změněné) právní úpravy musí správní orgány vycházet pouze v případě, pokud je tato nová úprava pro pachatele příznivější. Jinými slovy – protahováním věci si v tomto ohledu nepřihoršíte.
      Upozorňuji však, že správní orgán není vázán druhem ani výměrou trestu, který Vám byl uložen Příkazem. Může se tedy stát, že správní orgán ve správním řízení (po podání odporu) může uložený trest zpřísnit. V případě viny Vám budou navíc předepsány paušální náklady řízení ve výši 1.000 Kč, což v Příkazním řízení není, takže podáním odporu „utratíte“ tisíc korun.

      • Karel

        (24.12.2023 - 4:34)

        Děkuji srdečně za odpovědi,
        ale pořád nechápu jednu věc, příkaz jsem převzal, lhůta pro odpor stále běží,podám ho ve středu, kdy budu ještě stále mít +2 dny čas,ale stále nevím, jeslti mohu momentálně řídit,aniž bych se dopustil maření

        • právník

          (24.12.2023 - 10:14)

          Vážený pane Karle,
          pokud Vám nebyl již policií (na místě přestupku) „předběžně“ zadržen řidičský průkaz či pozastaveno řidičské oprávnění, pak nyní můžete řídit vozidlo bez omezení. Zákaz řízení začne účinkovat až poté, co rozhodnutí správního orgánu nabyde právní moci. Řídit vozidlo můžete i dnes, ačkoliv odpor podáte až ve středu – podstatné je, že odpor proti Příkazu bude podán včas a Příkaz se tak nestane pravomocným.
          Pro absolutní jistou mi můžete Příkaz poslat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz – připište také, kdy jste si Příkaz převzal – podívám se na to a zkontroluji běh lhůty k podání odporu.

          • Karel

            (31.12.2023 - 2:18)

            Dobrý den,
            děkuji moc za odpověd,já jsem vás nechtěl otravovat o svátcích emailem,
            už tak že zde vůbec nezjištně pomáháte lidem,je moc laskavé jsem přesvědčen že bych to neměl zneužívat,příkaz byl vydán a odeslán 21 prosince a 22 prosince jsem ho převzal
            28 prosince sem odeslal odpor poštou doporučeně úřadu a 29 prosince byla obálka doručena,tak snad jsem to stihl,ale přece jen zajímalo by mě jak dlouho trvá než mi přijde nějaké předvolání. Děkuji

  • Monika B

    (24.12.2023 - 23:58)

    Dobry den mam pritele mesic ve vykonu trestu za drobné krádeže 18 mesicu zajimalo by me zda se ho bude take tykat novela zakona od 1.1.2024. Predem dekuji za odpoved

    • právník

      (27.12.2023 - 19:13)

      Vážená paní Moniko,
      dnem 01. 01. 2024 se trestní zákoník nijak nemění. Dnem 01. 04. 2024 začne účinkovat velmi malá novela trestního zákoníku, která však nemá vliv na trestní sazby a už vůbec neovlivní pravomocně uložené nepodmíněné tresty odnětí svobody.
      Patrně máte na mysli připravovanou novelu trestního zákoníku, která by měla zrušit trestní odpovědnost za recidivu krádeže se škodou do 10.000 Kč. Tato novela však dosud neprošla schvalovacím procesem, není jisté v jakém znění projde a od kdy bude účinná.

  • Zuzana

    (30.12.2023 - 7:49)

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Zdali je možné zadat o přeměnu trestu na domácí vězení .Někde jsem četla ,že by mělo být spuštěné na jaře 2024 .

    • právník

      (2.1.2024 - 8:36)

      Vážená paní Zuzano,
      institut přeměny nepodmíněného trestu odnětí svobody na trest domácího vězení byl nedávno vypuštěn z trestního zákoníku a o jeho znovuobnovení se zatím neuvažuje.

  • Milos

    (2.1.2024 - 15:02)

    Jsem znepokojen.Byly mi opakovane smazany prispevky na socialnich sitich a hrozi mi pry obvineni z propagace hnuti smerujicich k rasove nenavisti.Tady na obase pisou negramotni cikani ,pricemz clovek Musi nekdy hodne dlouho premyslet ,co se vlastne snazi rict a jim nic nemazou

    • Karlos

      (2.1.2024 - 16:34)

      Milý Miloši,

      a víte, že se ani nedivím, že Vás chtějí obvinit. Podle toho jak se vyjadřujete, máte celkem slušně našláplo, že budete dřív nebo později mít možnost osobní konfrontace s těmi jak je Vy nazýváte negramoty. Tak držím palce 🙂

    • právník

      (3.1.2024 - 9:24)

      Vážený pane Miloši,
      máte nějaký právní dotaz? Pokud nikoliv, pak jste na špatném webu.

    • obase.cz

      (3.1.2024 - 9:26)

      Dobrý den. Určitě k smazání Vašich přízpěvků na webu obase nedošlo. Jediný, kdo má takovou možnost jsem já. Tedy jsem si jistý. Nevím o žádném Vašem přízpěvku, který by byl smazán. Sem tam vymažu příspěvek, ale jen proto, že se v něm například někdo sám usvedčuje ze spáchání tr. činu, tedy v jeho prospěch. Žádná cenzura zde není. OPZ

  • Milda

    (8.1.2024 - 15:08)

    Dobrý den bohužel jsem neodolal a usedl za volant 3 měsíce před koncem zákazu řízení udělený městským úřadem. Bohužel lapen. Měl jsem aktuálně jen jeden zákaz řízení a podmínku již mám 5 let za sebou za jinou trestnou činnost. Myslíte že mi hrozí nepodmíněný trest za toto maření ? Děkuji

    • Milda

      (8.1.2024 - 15:16)

      Ještě bych dodal že jsem nebyl pod vlivem alkoholu ani drog,ani jsem neujížděl apod
      Rovnou jsem se přiznal bez výmluv

      • právník

        (9.1.2024 - 12:27)

        Vážený pane Mildo,
        podle ustanovení § 337 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Neznáme Vaši trestní minulost, ale pokud jste byl soudně trestán pouze jednou podmíněně a zkušební doba Vám uplynula před 5 lety, následně došlo k osvědčení, pak nyní soud zcela jistě nepřistoupí k uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody. S vysokou mírou pravděpodobnosti bude uložen nějaký alternativní trest – opět podmíněné odsouzení, případně obecně prospěšné práce či peněžitý trest.

  • Milena

    (9.1.2024 - 8:22)

    Dobrý den ,mám dotaz k PP po 1/3 ,syn je ve věznici Kuřim ,prvovězněný ,přečin ,výborné chování ,po propuštění z výkonu trestu nebo jeho části má soudem nařízeno ochranné ústavní léčení do kterého ihned nastoupí.Jak velkou má šanci ,že jej pustí nebo musí mít advokáta ,žádost si podává sám ,1/3 trestu je 28.1.2024 . Děkuji

    • právník

      (12.1.2024 - 10:19)

      Vážená paní Mileno,
      podle mého názoru je šance na podmíněné propuštění v případě Vašeho syna poměrně slušná. Soud bude také mimo jiné řešit, zda Vás syn nastoupil do výkonu trestu dobrovolně a včas, a dále zda splnil povinnost nahradit škodu, kterou přečinem způsobil, pokud byla tato povinnost odsuzujícím rozsudkem uložena. Předpokládám také, že se nejedná o první odsouzení Vašeho syna, když byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody. Ve svém dotazu tedy neuvádíte všechny potřebné informace. Ústavní ochranné léčení není překážkou pro podmíněné propuštění. Využití obhájce rozhodně doporučuji.

  • Karel

    (9.1.2024 - 9:51)

    Krásný den,mám dotaz ohledně výjimky opakované žádosti o PP,dle Vámi citovaného judikátu Ms v Praze 6to59/2018 1) modelový případ: trest 12 měs, po 4 měs.zamitnuta žádost o PP,nabyde právní moci do cca měsíce,odsouzený tedy může žádat po polovině trestu cca sedmý měsíc trestu znovu i když neuplynulo 6 měsíců od zamítnutí žádosti o PP po třetině trestu ? 2) je pražský judikát závazný pro všechny soudy ? 3) píšete,že rozhodovací praxe soudu může být různá, tzn.ze některý soud se tím může řídit a některý ne ? To se nejedná o nějaký precedent a jasně definovanou „normu“,kterou se musí řídit všechny soudy,děkuji moc za odpověď,velice důležitou pro příbuzné všech odsouzených za drobné přečiny,na které doma čekají rodiny a práce, díky za Váš web K.

    • právník

      (9.1.2024 - 12:52)

      Vážený pane Karle,
      s právními závěry uvedenými v rozhodnutí MS v Praze, sp. zn. 6 To 59/2018, se následně ztotožnil také Nejvyšší soud ČR a schválil toto rozhodnutí k uveřejnění ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek pod č. 33/2018.
      Bohužel, v České republice neexistuje precedenční právo, tzn. ačkoliv Nejvyšší soud ČR zcela jasně a veřejně vyjádřil svůj právní názor, ne všechny soudy tento právní názor respektují.
      Vámi zmíněný modelový případ je však v souladu jak s právním názorem vyjádřeným MS Praha ve věci 6 To 59/2018, tak v souladu se sjednocujícím stanoviskem Nejvyššího soudu ČR.
      Obecné soudy by toto rozhodnutí měly respektovat.

    • Milena Slováková

      (12.1.2024 - 15:06)

      Dobrý den ,předem děkuji za Vaši odpověď na můj předešlý dotaz ,syn nastoupil včas a sám ,§ 187/1tr.z. 30měs.
      v r.2006 podmínka , škodu nahradil před VTOS ,bohužel si nyní nevím rady zda volit obhájce či nikoliv ,stále čtu ,že by se měl ve většině případů každý obhajovat sám za sebe, ale také jsem četla ,že pokud je žadatel o PP bezproblémový a má nařízeno ochranné léčení po VT a vykonal potřebnou dobu trestu tak jej pustí.
      Děkuji za Váš web opravdu je pro rodinu přínosem. Milena

  • Anonym

    (9.1.2024 - 17:57)

    Dobrý den, můj synovec dostal 30měsíců a je v Litoměřicích – napadení pod vlivem drog. Po skončení trestu má nastoupit na soudně předepsané léčení (asi do Brna). Mám dvě otázky: 1. co musím udělat pro to, abych si zařídil za ním v Litoměřicíxh návštěvu? 2. Co mohu podniknout pro to, aby byl přesunut do Brna již teď a mohl začít s léčením již ve výkonu trestu? Díky

    • právník

      (10.1.2024 - 11:10)

      Dobrý den,
      odpověď k otázce 1): o povolení návštěvy osob blízkých ve věznici musí vždy požádat vězněná osoba. Tzn. Váš syn musí ve věznici podat žádost o povolení Vaší návštěvy. Věznicí pak bude určen termín a čas návštěvy. Na Vaši korespondenční adresu bude poštou doručeno písemné povolení návštěvy potvrzené Vězeňskou službou.
      odpověď k otázce 2): opět je to Váš syn, který jako jediný může v této věci jednat s vězeňskou službou. Pokud víme, tak výkon ochranné léčby v ústavní formě byl po dobu výkonu trestu v minulosti problematický a zpravidla k němu docházelo až v návaznosti na konec výkonu trestu (event. podmíněném propuštění), nicméně aktuálně se situace mohla změnit. Toto si musí ověřit Váš syn, jaké jsou aktuální možnosti vězeňské služby.

    • Karel

      (10.1.2024 - 13:06)

      Děkuji za rychlou odpověď, lze se na toto „posvěcení“ judikátu Ms v Praze Nejvyšším soudem „odvolávat“ při opětovné podání návrhu na PP v případech viz.uvedeny model resp.pri stížnosti až by byl další návrh na PP příslušným okresním soudem zamítnut z důvodu nesplnění lhůty 6-ti měsíců ? Bohužel ta praxe 6-ti měsíční pauzy mezi návrhy je u některých soudu jak jsem zjistil dogmatem a odsouzeným to tak vykládají i vychovatele… Díky Vám za Vás web !!!

    • Karel

      (10.1.2024 - 13:41)

      Děkuji za rychlou odpověď, lze se na toto „posvěcení“ judikátu Ms v Praze Nejvyšším soudem „odvolávat“ při opětovné podání návrhu na PP v případech viz.uvedeny model resp.pri stížnosti až by byl další návrh na PP příslušným okresním soudem zamítnut z důvodu nesplnění lhůty 6-ti měsíců ? Bohužel ta praxe 6-ti měsíční pauzy mezi návrhy je u některých soudu jak jsem zjistil dogmatem a odsouzeným to tak vykládají i vychovatele… Díky Vám za Vás web !!!

      • právník

        (10.1.2024 - 14:02)

        Vážený pane Karle,
        ano, judikátem i sjednocujícím stanoviskem lze argumentovat u příslušného soudu, pokud by tento trval na splnění lhůty 6 měsíců pro opakování žádosti odsouzeného o PP. Z naší praxe vyplývá, že po předložení stanoviska Nejvyššího soudu v písemné podobě obecné soudy tento právní názor zpravidla akceptují a žádost o podmíněné propuštění nakonec projednají. Opakuji však, že v ČR neexistuje precedenční právo, proto nelze „donutit“ soud, aby tento právní názor akceptoval – to by bylo nutno prosoudit v rámci opravných prostředků v té konkrétní trestní věci.

      • Karlos

        (10.1.2024 - 16:53)

        Dobrý den Karle,
        omlouvám se, že vstupuji do Vaší debaty. Mám stejnou/podobnou zkušenost. V dnešní době se žádost o PP podává přes věznici a ta byla ta, která nechtěla akceptovat tento judikát a došlo k pro mne nepochopitelnému úkonu a to podepsání prohlášení odsouzenému, že věznice nebude vypracovávat hodnocení, neb byla dle věznice žádost podávána předčasně. I my jsme argumentovali stejným judikátem, ale věznice toto z naší strany nehodlala akceptovat. Nakonec se to přes žádost soudu povedlo, ale věznice se bohužel „pomstila“ na vypracovaném hodnocení, které i přes pochvaly, pozitivní poznatky, doporučení neziskovek, hodnocení zaměstnavatele ve výkonu, všemožné záruky, a vše kladné, zabila tím, že s ohledem na chování…ano chování…nedoporučuje propuštění. Rozhodně Vám tím nechci radit, aby jste nečinil právní kroky byť evidentně zákon je na vaší straně. Spíš jen takový poznatek.

  • Milan

    (12.1.2024 - 1:26)

    Dobrý den,
    pokud policista prokazatelně nedodrží návod předepsaný výrobcem k orientačnímu testu Drugwipe,jako je teplota a jiné povětrnostní podmínky,nutné zbarvení všech kontrolních linek indikujících funkčnost testeru,tak jak udává výrobce, či pokud se s testem zavře do vozidla a znemožní
    testované osobě vizuální kontakt s testerem a není další podezření kromě provedeného testu že dotčená osoba může být pod vlivem látky,,je pak výzva k lékařskému vyšetření stále opodstatněná ? Děkuji

    • právník

      (12.1.2024 - 10:06)

      Vážený pane Milane,
      výsledek testu Drugwipe je pouze orientační. Pro co možná nejpřesnější výsledek by měl policista samozřejmě dodržet ideální podmínky testování, ale není to absolutní podmínka (v některých případech to ani není možné). Pokud orientační test indikuje pozitivní výsledek, pak je výzva k lékařskému vyšetření opodstatněná, ačkoliv nejsou dodrženy ideální podmínky pro testování.

      • Milan

        (12.1.2024 - 11:25)

        To znamená,že si s ním mohou nakládat jak chtějí bez ohledu na návod? Jaký to pak má smysl…oporu zákona atd.

        • právník

          (12.1.2024 - 18:04)

          Vážený pane Milane,
          policisté s testem samozřejmě nemohou nakládat „jak chtějí“. Pokud máte za to, že policista s testem záměrně manipuloval, resp. negativně ovlivňoval jeho funkčnost, pak můžete podat stížnost. Pokud kontrolovaná osoba pochybuje o výsledku testu, pak od toho je právě možnost trvat na odběru biologického materiálu lékařem…

  • Lucie

    (12.1.2024 - 7:58)

    Dobrý den chci se zeptat prosím….přítel nastoupil 1.8.2023 do věznice Pouchov původně na 133dni,měli jsme požádáno o PP soud měl být 17.10ale návrh jsme zrušili skrz toho ,že 4.10mel soud ohledně přeměně podmínky,za kterou je odsouzen do 12.6.2024.podali jsme znova návrh a v prosinci pouze přišel dopis že se tím soud nebude zabývat jelikož nesplňuje lhůtu pro podání..ale ten soud přece původní neproběhl,na ten popud jsem napsala do Hradce a soud byl teď 3.1.2024.Pritel má kladné hodnocení z věznice z práce,přísliby zaměstnání a bydlení,mou záruku prospěšnější bude venku máme tady rodinu ale soudkyně jej nepustila zase kvůli lhůty…je tohle vůbec možné ??Muze ještě žádost zaslat tedy ředitel věznice a už by se lhůta nebrala v potaz?navíc soudkyně si ani nevyžádala a nečetla doložené písemnosti vůbec jí nezajímalo že jsem tady sama se třema dětma ,že přítel je prvotrest apod…jinak sedí za alimenty dlužné…děkuji za odpověď Lucie.

    • právník

      (12.1.2024 - 10:37)

      Vážená paní Lucie,
      bohužel musím konstatovat, že Okresní soud v Hradci Králové postupoval zcela v souladu se zákonem. Nedávno totiž došlo ke změně trestního řádu – odsouzený může opakovat svou žádost o podmíněné propuštění až po uplynutí 6 měsíců ode dne, co jeho předchozí žádost byla pravomocně zamítnuta nebo došlo k jejímu zpětvzetí, což byl případ Vašeho přítele. Jediné, co mohu poradit – pokud Váš přítel žádal o podmíněné propuštění v souvislosti s výkonem jedné třetiny trestu a nyní vykonal již polovinu ze součtu obou trestů (toho původní + proměněná podmínka), pak může žádat o podmíněné propuštění v souvislosti s výkonem poloviny trestu – v takovém případě by nešlo o opakování téže žádosti o podmíněné propuštění, tudíž lhůta 6 měsíců se neuplatní.
      Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější zprávu.

  • Lucie

    (12.1.2024 - 21:29)

    Mockrát děkuji za info,přítel se odvolal na krajsky soud,máme tedy čekat co bude nebo muze Tedy podat znova návrh?A ještě se chci zeptat možnost že by přímo pan ředitel podal tohleto asi není a hlavně mne zajímá zda se bere v potaz zase nějaká lhůta či ne?děkuji za odpověď Lucie.

    • právník

      (14.1.2024 - 10:52)

      Vážená paní Lucie,
      zcela jistě musíte vyčkat na rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové. Dokud jedno řízení o PP nebude pravomocně skončeno, nelze zahájit řízení druhé, byť důvody pro podmíněné propuštění jsou různé.
      Pro doporučení dalšího postupu bychom potřebovali znát další informace, proto nás prosím kontaktujte na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz , samozřejmě jen pokud chcete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.