Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

4 157 komentáře v “Odpovídá právník

  • Karel

    (18.1.2024 - 13:54)

    Dobrý den,jde o hrozící zákaz řízení, pokud správní orgán předvolá k ústnímu jednání,nebot je to důležité pro zjištění stavu věci a není zmíněno o předvolání jiných svědků, jsou na tomto jednání přítomni i policisté? A mám právo o tom předem vědět že proběhne i jejich výslech? Děkuji

    • právník

      (18.1.2024 - 15:29)

      Vážený pane Karle,
      text Vašeho dotazu je mírně zmatečný – není zřejmé, zda jste v procesním postavení svědka nebo obviněného z přestupku. Pokud jste svědek, pak jste povinen se na ústní jednání dostavit a vypovídat (nejsou-li splněny podmínky pro odmítnutí vypovídat). Policisté těmto úkonům přítomni nebudou. Pokud jste obviněný z přestupku, pak v rámci ústního jednání můžete uplatnit svá práva např. vypovídat (nebo taky ne), vyjadřovat se ke zjištěným důkazům / listinám a sám navrhovat svědky. K ústnímu jednání mohou být předvolání také policisté, ale pouze v procesním postavení svědků, tzn. mohl byste jim např. klást otázky, případně se vyjadřovat k jejim svědectvím. Pokud chcete předem vědět, co všechno bude předmětem ústního jednání, zavolejte pověřené osobě správního orgánu, která věc vyřizuje.

    • Nikola

      (20.2.2024 - 14:59)

      Dobrý den.Můj přítel nastupuje do výkonu trestu na 3 roky s chce požádat o 3 měsíční odklad trestu.Zjistila jsem,že zřejmě má nárok pouze na odklad ze zdravotních důvodů.Máme spolu bohužel tři děti.Nyní se,ale nacházíme ve Velké Británii.Můj přítel a děti mají status předusazením.Já jsem tu bohužel stále nelegálně,to znamená,že tu s dětmi nemohu zůstat.Děti tu chodí do školy,partner chodí na Vysokou školu,má tu závazky.Bydlení atd.Tím pádem by potřeboval alespoň měsíc k dobru abychom nás dostali zpět.Zařídili bydlení,zrušili závazky atd.Bez něj to,ale není reálné.Čekáme ještě na nějaké peníze.Nevíte prosím zda je možné žádat odklad výkonu trestu i z těchto důvodů.Situace je velmi vážná,nevím co mám dělat.Předem děkuji za Vaši odpověď.S pozdravem Nikola

  • Michaela

    (18.1.2024 - 14:07)

    Dobry den.

    Mam dotaz. Partner je jiz po nekolikate ve vykonu trestu za mareni (jezdil bez ridicaku). Chtel by ted v lednu pozadat o podm. propusteni a ja bych mu rada nejak pomohla. Mame spolu dcerku, ale on neni v rodnem liste. Na internetu jsem nasla, ze muze zadat rodinny prislusnik, ale musi prokazat, ze je rodinny prislusnik. Nevite, jak to mohu udelat? Jestli staci treba cestne prohlaseni nebo tak neco? Predem dekuji za odpoved.

    • právník

      (18.1.2024 - 15:36)

      Vážená paní Michaelo,
      navrhnout soudu podmíněné propuštění může odsouzený popř. za odsouzeného jeho obhájce, dále mohou za odsouzeného podat návrh na podmíněné propuštění ředitel věznice, státní zástupce, případně může soud rozhodnout i bez návrhu. Rodinní příslušníci nejsou oprávněni za odsouzeného podat návrh na podmíněné propuštění, neboť to zákon neumožňuje.
      Návrh na podmíněné propuštění tedy bude muset podat přímo Váš přítel, případně jeho obhájce, a to prostřednictvím věznice, ve které aktuálně vykonává trest odnětí svobody. O návrhu na podmíněné propuštění bude rozhodovat soud, v jehož obvodu odsouzený vykonává trest.
      Vy, jako družka odsouzeného, se můžete k návrhu na podmíněné propuštění vyjádřit (tedy můžete uvést, že spolu s odsouzeným máte dceru a další skutečnosti), ale to až poté, co odsouzený návrh na podmíněné propuštění podá.

  • Michal

    (19.1.2024 - 3:16)

    Vážený pane advokáte,

    poprosím Vás o radu,jedná se o podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
    Kde já jsem byl podezřelou osobou a případ byl následně odložen Usnesením PČR a já pouze vyrozuměný na vlastní žádost,že odkládá se, protože nejde o podezření z trestného činu a věc nejde vyřídit jinak.
    Já bych do tohoto odloženého spisu rád nahlédnul,bylo mi sděleno neformálně, že by bylo třeba souhlasu státního zástupce,je tomu skutečně tak ? Předem děkuji za radu

    • právník

      (19.1.2024 - 10:00)

      Vážený pane Michale,
      podle mého názoru za tohoto procesního stavu (věc byla policejním orgánem odložena, trestní stíhání zahájeno nebylo) nemáte právo nahlédnout do policejního spisu. Je tedy na úvaze policejního orgánu, zda Vám umožní do spisu nahlédnout či nikoliv a pokud si k této otázce policejní orgán vyžádá stanovisko státního zástupce, pak v tom neshledávám nic problematického. Naopak hodnotím přístup policejního orgánu jako poměrně vstřícný a otevřený, neboť není jejich povinností hledat cesty, jak Vám vyhovět…

  • alena

    (19.1.2024 - 20:28)

    Dobrý den,pane advokáte mám prosbu ohledně PP,trest je 10 měsíců,ale proběhne ještě jeden soud,dle mého se musí čekat na ten další soud a případně přidat k těm 10 měsícům ,počkat až vyprší polovina celkového trestu,případně 1/3.Nebo může už činit nějaké kroky ted,/obhájce atd, co se píše k podm.propuštění, myslím,že je to vše brzy,přece musí i prokázat polepšení,pochvaly a tak,děkuji moc za odpověd

    • právník

      (24.1.2024 - 10:37)

      Vážená paní Aleno,
      pokud je vedeno další trestní stíhání, ve kterém nehrozí nějaké zásadní průtahy, tzn. lze očekávat v nějaké dohledné době odsuzující (nikoliv zprošťující) rozsudek, pak bych rozhodně vyčkal na tento rozsudek. Bude-li uložen další nepodmíněný trest odnětí svobody, pak lhůty pro podmíněné propuštění se počítají ze součtu obou trestů. Již z tohoto důvodu je „výhodnější“ vyčkat na pravomocné skončení probíhajícího trestního stíhání. Dále mám za to, že mnohem lepší podmínky pro další život má po propuštění z VTOS osoba, proti níž není vedeno žádné další trestní stíhání…

  • Nikola

    (3.2.2024 - 12:22)

    Dobrý den, přítel je výkonu trestu na Pouchově. V pondělí mu byl udělaný orientační test na drogy z moči, který vyšel pozitivní na THC a tak ho převezli do vazební věznice v Hradci, kde čekal na rozbor moči. Rozbor moči vyšel negativní. Ale i tak ho neprevezli zpět a udělali mu další orientační test, který vyšel negativně, ale opět to poslali na rozbor, kde najednou rozbor vyšel pozitivní. Podotýkám, že je sám na cele, nemohl jít ani na vycházku. Volal mi až po dvou dnech, aby mi řekl, co se děje. Dnes volal znovu a říkal, že ve čtvrtek mu dělali v pořadí už třetí test, který orientačně opět vyšel pozitivní a tak čeká na výsledky rozboru moči. Moje otázka zní, jak je možné, že po prvním negativním rozboru moče ho nepřevezli zpět na Pouchov a dělají další a další testy, které jeste ke všemu vycházejí takhle zvláštně? Děkuji za odpověď.

    • právník

      (5.2.2024 - 10:10)

      Vážená paní Nikolo,
      popisujete zcela individuální řešení určité situace. Žádný zákon ani vyhláška neupravuje řešení těchto situací konkrétním způsobem. Vězeňská služba má právo mimo jiné z důležitých bezpečnostních důvodů přemístit vězněnou osobu z jedné věznice do jiné věznice stejného typu. Až se tato situace vyřeší, pak Váš přítel může požádat vězeňskou službu, aby jej přemístila zpět do věznice Pouchov, ale stejně zůstane na rozhodnutí vězeňské služby, zda takové žádosti vyhoví nebo ne. Navíc, věznice Pouchov organizačně patří pod Vazební věznici v Hradci Králové – v objektech na Pouchově je samostatné oddělení výkonu trestu, ale organizačně se stále jedná o Vazební věznici v Hradci Králové. Vězeňskou službu nijak nedonutíte, aby Vašeho přítele umístila (zpět) do objektu, ve kterém on chce vykonávat trest.
      Je mi líto, že pro Vás nemám příznivější zprávu.

  • Veronika

    (4.2.2024 - 13:26)

    Dobrý den. Po dovršení roku dítěte mám nástup do VT. Rok je dítěti 30.3. což je sobota. A velikonoční svátky. Kdy mám teda nastoupit? I o svátku? O víkendu ?Nebo jen v pracovní dny.

    • právník

      (5.2.2024 - 10:31)

      Vážená paní Veroniko,
      v této věci Vám doporučuji kontaktovat soud, který Vám uložil trest odnětí svobody a posléze odložil jeho výkon. Setkali jsme se totiž z různými přístupy soudů – v některých případech soud zasílal odsouzené osobě novou výzvu k nástupu trestu, ve které byly uvedeny aktualizované údaje k nástupu trestu, a jiný soud naopak vycházel z toho, že původní výzva k nástupu trestu platí a je povinností odsouzené osoby nastoupit k výkonu trestu okamžitě poté, co uplynula doba odkladu. Doporučuji Vám proto kontaktovat příslušný soud a tuto otázku si vyjasnit přímo tam, neboť pokud nenastoupíte řádně a včas do výkonu trestu, můžete se dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což hrozí další trest.

  • Dana

    (5.2.2024 - 23:35)

    Dobrý den, manžel nastoupil před týdnem do výkonu trestu v Litoměřicích, do dnešního dne nemám zprávy zda je v pořádku (rozumím kdyby se něco dělo, jistě dají na vědomí). Po jaké době může volat či psát domů ? Jaká je pravděpodobnost, kam manžela přeřadí do kmenové věznice? Dle mista bydliště? Děkuji velice za odpověď.

    • právník

      (7.2.2024 - 16:13)

      Vážená paní Dano,
      co se týká písemné komunikace, ta je osobám ve výkonu trestu odnětí svobody umožněna od prvního dne věznění, ovšem na jejich náklady – tzn. vězněná osoba musí mít u sebe psací potřeby, dopisní papíry, poštovní obálky a známky. Povolení telefonovat, resp. schválení telefonních čísel, nějakou dobu trvá a vězněná osoba musí mít dostatek kreditu na svém telefonním kontě. O umístění vězněné osoby do kmenové věznice rozhoduje vězeňská služba dle volné kapacity jednotlivých věznic s přihlédnutím k osobě vězněné osoby (vnitřní, vnější rizika, atp.), dále vězeňská služba přihlíží k žádosti vězněné osoby a k místu pobytu osob blízkých.

  • Erik

    (8.2.2024 - 13:19)

    Dobrý den
    bohužel jsem mařil zákaz řízení udělený správním orgánem.Ale bez jiných okolností,
    nebyl jsem pod vlivem,ani jsem neujížděl a pod, přiznal jsem se.
    Podmínku mám za stejnou trestnou činnost již za sebou 6 let.
    Myslíte že soud sáhne po trestnu odnětí svobody?
    Děkuji

    • právník

      (11.2.2024 - 14:51)

      Vážený pane Eriku,
      pokud v období těch posledních šesti let nebylo odsouzení za nějaký jiný trestný čin, pak soud s vysokou pravděpodobností nepodmíněný trest odnětí svobody zřejmě neuloží, ale garantovat to samozřejmě nemohu.

  • Jaroslava

    (8.2.2024 - 18:23)

    Dobrý den, mám dotaz ohledně přerušení výkonu trestu pro mého přítele, měl nástup do vězení a psychicky to nezvládl také proto že tam nikdy nebyl a hlavně nikomu neublížil,nikoho neokradl jen se stal obětí bílého koně.Přítel chtěl spáchal sebevraždu a byl týden hospitalizovaný v psychiatrické léčebně Bohnice kam si pro něj přijela policie a odvezli ho na vazební věznice Ruzyně.Chtela jsem se zeptat jestli je možné požádat o přerušení či upuštění ze zdravotních psychických důvodu.dekuji Pelikánová

    • info

      (8.2.2024 - 20:23)

      Přerušení ze zdravotních důvodů, to by musely být skutečně výžné zdravotní důvodu (rakovina, těžké následky po mrtvici, infarktu atd.) jinak ne. To že člvoěk výkon trestu nezvládá, to není důvod k přerušení.

    • právník

      (11.2.2024 - 15:03)

      Vážená paní Jaroslavo,
      Váš přítel může požádat soud o přerušení výkonu trestu ze zdravotnictvích důvodů (§ 325 odst. 1 trestního řádu) nebo dokonce upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody (§ 327 odst. 3 trestního řádu), nicméně šance na úspěch s takovou žádostí jsou obecně velmi malé. Bude záležet na stanovisku lékařského konzilia vězeňské služby, zda shledá u Vašeho přítele natolik závažné duševní onemocnění, aby doporučil soudu žádosti vyhovět.

  • Anonym

    (11.2.2024 - 13:12)

    Dobrý den,
    prý se zavedou opět tresty domácího vězení pomocí náramků, je to pravdivá zpráva?
    Děkuji.

    • právník

      (11.2.2024 - 15:08)

      Dobrý den,
      trest domácího vězení je ukládán nepřetržitě již mnoho let – jeho výkon kontroluje Probační a mediační služba, o znovuzavedení kontroly výkonu tohoto trestu pomocí elektronického monitorovacího systému se hovoří již nějakou dobu, ale zda se to podaří nedokáže nyní s jistotou říci asi nikdo.

  • Lucie

    (11.2.2024 - 20:29)

    Dobrý den, před pár dny byla zadržena má kamarádka, následně na ni byla uvalena vazba. Ve vazbě se pokusila o sebevraždu oběšením. Našli ji, byla převezena do nemocnice, ale pomoc už ji nedokázali, a proto byla následně odpojena z přístrojů. Chci se zeptat, jak je možné, že ji nenašli včas? Není snad vazba neustále osvětlená a pod dohledem? Nezabavují se snad při zadržení věci, aby si dotyčný nemohl ublížit? Po kamarádce zůstal desetiletý syn, který měl jen ji. Jeho otec totiž spáchal sebevraždu. I proto si myslím, že šlo o zkrat, protože kamarádka často mluvila o tom, že její syn už nikoho jiného než ji nemá. Nikdy nic nevzdávala, byla plná života. Nechci vědět, proč to udělala. Chci vědět, proč se ji nedostala včasné pomoci. Za odpověď předem děkuji.

    • právník

      (12.2.2024 - 16:01)

      Vážená paní Lucie,
      na Váš dotaz mohu odpovědět pouze obecně.
      Ve vazebních celách jsou vězněné osoby samozřejmě kontrolovány pracovníky vězeňské služby, a to v pravidelných intervalech. Kontrola je prováděna vizuálně, zpravidla obchůzkou pracovníka vězeňské služby, nikoliv nepřetržitě elektronicky. Tudíž není v silách pracovníků vězeňské služby, aby zabránili každému pokusu vězněné osoby o sebevraždu. Vězněná osoba si může vše připravit a samotná realizace činu už může být velmi rychlá, v řádu několika minut. Z Vašeho dotazu vyplývá, že Vaše kamarádka byla nalezena ještě živá a převezena do nemocnice, což potvrzuje, že pracovníci vězeňské služby zasáhli, byť život již se zachránit nepodařilo. Tady bych se v obecné rovině zastal vězeňské služby, neboť je dlouhodobě podrobena kritice, že dostatečně nerespektuje soukromí vězněných osob, tzn. nastává střet zájmů (bezpečnost vers. soukromí). Je mi velmi líto mladého života Vaší kamarádky, je to tragédie i s ohledem na to dítě. Věřím, že vězeňská služba a policie vše řádně prošetří a Vy dostanete konkrétní odpovědi na Vaše otázky. Přeji hodně sil.

    • Anonym

      (12.2.2024 - 18:44)

      Děkuji moc.

  • Anonym

    (17.2.2024 - 15:12)

    Dobrý den.
    Můj partner je ve věznici a žádal o přemístění do věznice, která má specializované oddělení přímo za co byl odsouzený. Byl vyšetřen lékařem – specialistou, který doporučil přemístění do této specializované věznice.
    Žádost byla zamítnuta z kapacitních důvodů. Chci napsat žádost o přemístění za něj já, s kterou on samozřejmě souhlasí, ale nevím jak a hlavně kam. Dočetla jsem se, že mám poslat žádost řediteli věznice kde je umístěn, ale pak jsem se dočetla:
    Pokud však žádost o přemístění podáte vy, za odsouzeného, už je to jistý tlak z venku a šance je tak podstatně vyšší. Obecně doporučuji samotnou žádost poslat přímo na generální ředitelství vězeňské služby adresa:

    Generální ředitelství Vězeňské služby ČR
    P. O. Box 3
    140 67 Praha 4

    Prosím, komu mám tedy napsat a jak postupovat?
    Co si o tom myslíte?

    Děkuji za odpověď.

    • právník

      (19.2.2024 - 8:51)

      Dobrý den,
      pokud byla vězeňskou službou zamítnuta žádost odsouzeného o přemístění z jedné věznice do jiné věznice stejného typu, pak tuto žádost může odsouzený opakovat až po uplynutí 3 měsíců, což platí i pro osoby blízké, které chtějí podat žádost za odsouzeného. V tomto ohledu byl nedávno upraven zákon o výkonu trestu odnětí svobody. Žádost se podává prostřednictvím věznice, ve které odsouzený vykonává trest – takový je správný postup. Zaznamenal jsem případy, kdy osoby blízké odsouzenému zasílaly žádosti o přemístění za odsouzeného přímo na Generální ředitelství VSČR, ale jaký to mělo faktický efekt mi není známo. Rozhodně si nemyslím, že si pomůžete jakýmkoliv „nátlakovým“ jednáním. O těchto žádostech si vězeňská služba rozhoduje sama…

  • Anonym

    (23.2.2024 - 12:21)

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, když člověk je propuštěn z vězení, ještě musí docházet jednou za čas na probačku a má insolvenci, může jít pracovat také do zahraničí (např. Španělsko) a jak se pak řeší ta insolvence? Myslím tím jen státy do kterých může. Děkuji za odpověď

    • právník

      (23.2.2024 - 15:07)

      Dobrý den,
      co se týká oddlužení, tak tam je zásadní, aby bylo řádně spláceno ideálně každý měsíc. Domluvte se s insolvenčním správcem, ale podle mého názoru bude jedno, zda peníze přijdou z ČR nebo ze Španělska. Dohled probačního úředníka je třeba plnit, jinak hrozí nařízení výkonu zbytku trestu. Vše bude záležet na probačním úředníkovi, jak často bude vyžadovat osobní návštěvu, zda přistoupí na realizaci kontaktní schůzky na dálku, např. formou videokonference. Při nejhorším by musel odsouzený na tyto schůzky osobně docházet (přijíždět ze zahraničí), což nevím, na kolik je reálné hlavně finančně a časově…

  • Anonym

    (23.2.2024 - 23:58)

    Dobrý den,
    bratrovi nedávno vypršela podmínka, za výtržnictví
    Těsně po jejím vypršení a tedy 14 dní, byl zastaven policií,kdy se odmítl podrobit lékařskému vyšetření po pozitivním testu na drogy a to bylo 5 listopadu, nebyl mu zadržen řidičský průkaz a co jsem viděla úřední záznam, je tam že osoba reaguje odmítavě ale další hodnocení policistou bylo že osoba reaguje správně,oči normální,pamět normální. kordinace pohybu normální,nálada normální atd. Za 3 dny byl znovu zastaven policií a znovu měl pozitivní test na drogy, byl mu zadržen řidičský průkaz a odbornému vyšetření se podrobil, za měsíc přišlo od Policie že nešlo o podezření z ohrožení návykové látky a že drogy v krvi neměl a týden po mu městský úřad řidičský průkaz vrátil. Může to mít nějaký vliv na tu podmínku a ještě bych se ráda zeptala k tomu přestupku,nemůže mu být k dobru, že policista vlastně popsal že nevykazuje známky ovlivnění, za 3 dny při další kontrole neměl v krvi drogy a byl mu zadržen ŘP zbytečně ?

    • Anonym

      (23.2.2024 - 23:59)

      a děkuji mockrát

    • právník

      (26.2.2024 - 8:13)

      Dobrý den,
      při podmíněném odsouzení soud hodnotí chování odsouzeného pouze v rámci zkušební doby. Pokud zkušební doba již uplynula a teprve poté (byť jeden den) se odsouzený dopustí dalšího protiprávního jednání, pak toto již nemůže vést k nařízení výkonu trestu (nejedná se o tzv. „porušení podmínky“). Jinými slovy, pokud se Váš bratr dopustil přibližně 14 dnů po skončení zkušební doby z podmíněného odsouzení přestupku, pak tato skutečnost (sama o sobě) nemůže vést k přeměně podmíněného trestu v trest nepodmíněný.

  • Anonym

    (23.2.2024 - 23:59)

    a děkuji mockrát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.