změna u podmíněného propuštění

Zamítnutá žádost po 1/3 trestu již lze po 1/2 opakovat (někdy)

Již na konci roku 2018 došlo judikátem městského soudu v Praze sp. zn.  6To59/2018 k úpravě podmíněného propouštění u odsouzených, jež nejsou odsouzení za zvlášť závažný zločin, kteří jsou ve výkonu trestu poprvé. Tedy těch odsouzených, kteří mohou žádat podmíněné propuštění již po 1/3 trestu. Zákon stanovuje, že v případě zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění lze takovou žádost opakovat až po 6 měsících od nabytí právní moci zamítnutí. Zejména u krátkých trestů přitom docházelo k situacím, kdy soudy zamítaly žádosti o podmíněné propuštění z různých důvodů, často pod dojmem nedostatečné doby odsouzeného strávené ve výkonu trestu k posouzení stupně nápravy a pod. Ovšem v praxi to pak často znamenalo, že odsouzený už neměl možnost žádost opakovat. Jednoduše proto, že to nestihl, jelikož trest mu mezi tím uplynul. Městský soud v Praze celou situaci vyřešil tak, že nově dovolil aplikovat při dalším podání § 88 odst. 1 a) TZ a umožnil opakovat žádost o podmíněné propuštění po uplynutí poloviny trestu. Tedy pokud k právní moci usnesení  o zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění došlo ještě před uplynutím poloviny trestu, lze na základě tohoto judikátu žádost po polovině trestu opakovat ještě před uplynutím 6 měsíců.

Použiji modelový příklad. Odsouzený vykonává trest v trvání 12 měsíců, první žádost podá po 4 měsících. Soud žádost zamítne a k nabytí právní moci dojde po 5 měsících (soud rozhodne cca po měsíci). Další žádost tak může za měsíc opakovat (po uplynutí poloviny trestu). Pokud by však proti usnesení podal odsouzený stížnost a soud druhého stupně rozhodl až po uplynutí poloviny trestu, odsouzený už žádost opakovat nestihne. 

Domnívám se, že se celá problematika měla řešit na úrovni zákona a ne vydáním judikátu, kterým vznikl takový kočkopes. Otázka je také nakolik se soudy budou cítit vázány tímto judikátem. Nicméně je to velmi dobrá zpráva pro mnohé a dost možná ukazuje pozitivní směr.

OPZ

 

 

Autor příspěvku: obase.cz

3 komentáře v “Zamítnutá žádost po 1/3 trestu již lze po 1/2 opakovat (někdy)

  Ed

  (15.3.2020 - 10:33)

  Dobrý den právě jsem si přečetla vás clanek o podmíněném propuštění rozumím tomu správně že přítel nemusí čekat na uplynutí 6mesicu aby mohl žádat znovu o podmíněné propuštění přítel dostal 19 měsíců žádal o 1/3 v srpnu 2019 soud se konal až v listopadu žádost mu byla zamítnuta přitom už to byla polovina teď chce žádost podat 8.4.2020 aby tam byla ta 6 měsíční lhůta myslíte si že může žádat už nyní boji se aby žádost nebyla zamítnuta že byla podána brzy děkuji za odpoved

  Nikola

  (19.3.2020 - 20:43)

  Chci se zeptat zda ma pritel sanci jit domu na pulku kdys ma z prace pochvalu ale je vice trest tet 4.4.2020 si bude zadat pulku je mozne o propusteni dekuji predem

   Obase

   (19.3.2020 - 20:47)

   Dobrý den možné to je. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.