vazba

Vězeňská služba chce stavět novou věznici

Ministerstvo spravedlnosti chce na novou věznici,  která by měla být postavena do čtyř let na nepoužívaném letišti Všechov u Tábora vyčlenit 2 miliardy korun. Nápad ještě musí projít chválením vlády.

Jednalo by se v podstatě o druhou věznici postavenou na zelené louce, tedy nikoli přebudovanou ze staveb používaných k jiným účelům a o první zcela novou věznici za více než 100 let. Tou předchozí byla věznice v Plzni na Borech.

Z hlediska polohy si vězeňská služba nemohla vybrat lepší místo, protože v Jižních Čechách je opravdu velmi málo míst pro vězně a jistě je stavba nové věznice dobrou zprávou pro rodiny odsouzených, kteří to budou mít k blízkým blíže. Pokud tedy ovšem začne vězeňská služba při umísťování odsouzených opravdu přihlížet k místu pobytu blízkých osob. Což je sice součástí vyhlášky ministerstva spravedlnosti, ale generální ředitelství VS toto pravidlo obvykle ignoruje.

Dalším důvodem pro výstavbu nové věznice, je současná lehká přeplněnost věznic, cca 106 %. Ze zvoleného řešení Ministerstva spravedlnosti lze vycítit směr, kterým se naše trestní politika ubírá. Tedy více a více uvězněných, a to i za situace, kdy trestných činů rapidně ubývá a Česká republika má nejvíce uvězněných na počet obyvatel ve vyspělé Evropě.

Jen si tak říkám,  jestli by nebylo lepší, peníze věnovat tomu, aby se lidi do věznic nevraceli. Kdykoli se podívám na výplatní pásku, je ten pocit velmi intenzivní.

O. P. Z.

Autor příspěvku: obase.cz

2 komentáře v “Vězeňská služba chce stavět novou věznici

  • Milan

    (17.1.2018 - 16:43)

    Prosím pošlete mi na Vás tel.cislo potřeboval bych s vami mluvit dekuji

  • Albert Žirovnický

    (23.2.2019 - 14:22)

    Ještě nekopli do země a už je přeplněná. Tohle není řešení. Stačí se podívat do Holandska a „už jsme doma“. V této zemi má být max okolo 5.000 vězňů. Jenže tady se zavírá za kdeco, protože, když začne klesat recidiva, první co se stane, že by se musely zavírat věznice, které stojí v regionech s potenciálně vysokou nezaměstnaností. Doktrinálně tak VSČR nemá zájem,aby recidiva klesla, neboť by klesl její význam hluboko pod popeláře.Radši budou lhát o tom, kolik peněz stojí den vězně, ač suma 1200,- jsou náklady VSČR i s výsluhama bývalých bolševických bachařů. Tato složka činí až 25 procent nákladů VSČR. Pak tamjsou náklady na Justiční stráž, která nemá s vězni nic společnýho 300 milionů a tak by se dalo pokračovat, včetně důkazů o podvodech při tunelování Norských fondů……..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.