co nedělat, mám li někoho blízkého ve vězení

Těhotenství už nebude automatickou propustkou z basy (za 18 mil a 13 dalších ročně)

Dosavadní právní úprava přikazuje předsedovi soudního senátu v případě těhotenství, či mateřství ženy dítěte mladšího jednoho roku, která byla odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, rozhodnout o přerušení trestu až do věku jednoho roku dítěte. Přitom soudu neumožňovala vydat nařízení o jakémkoli omezujícím opatření odsouzené. Dosavadní praxe se zdála být zásadně funkční až do okamžiku, kdy si vražedkyně odsouzená na 30 let odnětí svobody dokázala obstarat sperma jiného odsouzeného a zajistila si tak vstupenku na svobodu. Nejedná se o jediný případ, avšak o nejkřiklavější, kdy se toto odsouzené podařilo. Nutno podotknout, že v tomto případě sám stát hrdinnými úředníky zakročil, protizákonně dítě následně odebral matce a odsouzenou vrátil zpět do výkonu trestu. Což by bylo na jiný příběh. Zákonodárce se cítil býti pohoršen, že se i někomu jinému, než státu podařilo obejít pravidla, a tak se rozhodl pravidla změnit.  (soud v takových případech rozhoduje v průměru  3 -4 krát do roka).

Nově  tedy zůstane zachována stejná možnost jen u odsouzených za přečiny a zločiny, které nejsou zvlášť závažné. U odsouzených za zvlášť závažný zločin bude o přerušení trestu rozhodovat předseda senátu, který již bude mít nikoli povinnost, ale možnost trest přerušit. Pokud se rozhodne trest přerušit, získá nově i volbu, nařídit dohled probační a mediační služby.

Jestliže soud nerozhodne o přerušení trestu, bude následovně rozhodovat ředitel věznice o tom, jestli bude dítě ve věznici ponecháno v péči matky, nebo nikoli. Vězeňská služba pro účely péče o matky s novorozenými dětmi vybuduje za 17,5 mil. Kč specializované vězeňské zařízení ve Světlé nad Sázavou. Odhad nákladů ročního provozu  tohoto oddělení pak činní 13,1 mil..! Roční péče o ty 3 děti nás tak vyjde pěkně draho. Zdá se  mi to jako poměrně nákladná cesta k uspokojení zloby společnosti.

Změny právních norem vejdou v účinnost v květnu.

OPZ

Autor příspěvku: obase.cz

1 komentář v “Těhotenství už nebude automatickou propustkou z basy (za 18 mil a 13 dalších ročně)

 • Nikola

  (3.6.2023 - 9:45)

  Dobrý den
  Prosím o radu..
  1.2.2022 jsem byla propuštěna z vazby (trest již mám stanoven na 3roky) povolil se mi odklad na dobu roku po porodu kdy syn se mi narodil 11.3.2022 a od té doby čekám a stále se nic neděje.
  Zajímalo by mě zda mi nejprve musí písemně doručit nástup nebo se může prostě stát že me vezmou třeba z ulice nečekaně?

  Děkuji vám za odpověď

  S pozdravem
  Marková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.