V České republice se plánuje zavést nový program pro odsouzené otce, kteří si přejí udržovat vztah se svými dětmi i během výkonu trestu. Program má za cíl posílit jejich rodičovské kompetence a motivovat je k aktivní účasti na výchově svých potomků. Program je inspirován zkušenostmi z jiných zemí, kde se ukázal jako účinný prostředek k prevenci recidivy a k snížení sociálních problémů spojených s kriminalitou. Program bude testován v několika vybraných věznicích v rámci pilotního projektu.
Program pro odsouzené otce se zaměřuje na to, aby otcové měli možnost navazovat a upevňovat vztah se svými dětmi prostřednictvím speciálních návštěv, dopisů, telefonátů nebo videokonferencí. Program také nabízí otcům vzdělávací a poradenské aktivity, které jim mají pomoci zlepšit jejich komunikační a řešitelské dovednosti, seznámit je s potřebami a vývojem dětí, podpořit je v jejich roli v rodině a připravit je na návrat do společnosti. Program také spolupracuje s matkami dětí a s dalšími institucemi, které se podílejí na péči o děti, jako jsou školy, sociální služby nebo neziskové organizace.
Program pro odsouzené otce je založen na zahraničních modelech, které se osvědčily v zemích jako Spojené království, Německo, Švédsko nebo USA. Tyto země mají dlouhodobé zkušenosti s programy, které podporují vztah mezi otcem a dítětem v rámci vězeňského systému. Podle studií tyto programy přinášejí řadu pozitivních efektů, jako je snížení rizika opakování zločinů, zlepšení psychického zdraví a sebevědomí otců, zvýšení spokojenosti a bezpečnosti dětí, zlepšení výsledků ve škole a snížení nákladů na kriminalitu a sociální péči.
Program pro odsouzené otce bude v České republice testován v několika věznicích, které se dobrovolně přihlásily k účasti na pilotním projektu. Projekt bude trvat dva roky a bude sledovat a vyhodnocovat dopady programu na otcové, děti, rodiny a společnost. Projekt je financován z evropských fondů a je realizován ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti, Vězeňskou službou České republiky, odborníky z oblasti kriminologie, psychologie a sociální práce a s nevládními organizacemi, které se zabývají problematikou odsouzených a jejich rodin.
5 komentáře v “Projekt prohlubování sociálního kontaktu vězněných mužů”
Alice
(15.12.2023 - 14:11)Otec našeho malého syna byl ve výkonu trestu 2x , mel ho více méně jako citovou zbraň, zájem měl, jen když sedel.Na svobodě o syna zájem nemá a neplatí ani výživné.Ve vězení by se měli zaměřit také na sociopaty a nenapravitelné lháře,měli by pak z výkonu trestu jít do nějakého specialniho zařízení,pro tyto škůdce lidstva.
Robert
(15.12.2023 - 15:54)Můj syn sedí v Plzni a má syna v Ostravě už ho rok neviděl pořád píšeme žádosti o přemístění aby byl v kontaktu se synem a nikoho to nezajímá.
obase.cz
(17.12.2023 - 12:23)Dobrý den, je třeba žádosti opakovat, dokud se to nepovede. O.
Lucie
(15.12.2023 - 18:03)Dobrý den.Prosím nevíte jaké věznice budou do projektu vybrány? Děkuji za odpověď.
obase.cz
(17.12.2023 - 12:23)Dobrý den. Zatím jen Bělušice. O.