people, person, man-1099801.jpg

Problémem ve vazebních věznicích je nedostatek soukromí, zjistil ombudsman

Problémem v českých vazebních věznicích je nedostatek soukromí či zachování důstojnosti lidí ve vazbě. Vyplynulo to z návštěv pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv v těchto zařízeních, o závěrech dnes informovali novináře. Zjišťovali, v jakých podmínkách obvinění žijí. Přímo špatné zacházení s obviněnými veřejný ochránce práv během série návštěv vazebních věznic nikde nezaznamenal. Za zásadní narušení soukromí považuje zpráva ombudsmana používání kamer na celách. Zprávu z návštěv s doporučením pro věznice kancelář zaslala i Generálnímu ředitelství vězeňské služby.

Pracovníci kanceláře navštívili pět vazebních věznic z 15. Ve vězení je v Česku asi 19.000 lidí, z toho ve vazebních věznicích je asi 1500 lidí. „Jde právně o nevinné lidi a ty podmínky, ve kterých žijí, se musí odlišovat od podmínek lidí, kteří jsou ve výkonu trestu,“ připomněl ombudsman Stanislav Křeček.

Kamery na celách, které zpráva považuje za zásadní narušení soukromí, byly nainstalované ve dvou navštívených věznicích. „Sledování obviněných v celách by mělo být zcela výjimečné. Ospravedlnitelné je po individuálním posouzení pouze v případech, kdy hrozí, že by si obviněný mohl ublížit nebo dokonce sáhnout na život,“ uvedl právník Milan Svoboda, který v kanceláři ombudsmana působí jako garant pro vězeňství.

Důstojnost lidí ve vazebních věznicích narušuje podle zjištění z návštěv nevhodné prostředí. Častým problémem je podle zprávy ombudsmana například nedostatek soukromí na toaletách. V jedné z věznic měla toaleta v kulturní místnosti kolem sebe jen nízkou zídku do výšky pasu, ostatní tak mohli na člověka na toaletě vidět. Jinde zase měli místo dveří u WC jen plastový závěs.

Na psychiku obviněných má podle zprávy ombudsmana negativní dopad nedostatek denního světla na celách a omezená možnost větrání. Obvinění si stěžovali například na dusno na celách, zároveň museli i během léta v historických budovách celodenně svítit.

Věznicím se také podle zjištění ombudsmana stále nedaří naplňovat pravidlo, že všichni obvinění musí mít možnost trávit minimálně osm hodin denně mimo svou celu. Tento čas by měli využívat k různým smysluplným aktivitám, jako je práce a vzdělávání nebo sportovní, kulturní a jiné volnočasové aktivity. Vzhledem k tomu, že české věznice nezajišťují zaměstnávání obviněných, nedostanou se vazebně stíhaní mimo cely ani za prací. Bez zaměstnání během výkonu vazby navíc obvinění zcela přicházejí o příjem a ztrácejí možnost platit běžné výdaje, jako je nájem bytu nebo jiné pravidelné náklady. Nezaměstnávání tak současně ohrožuje i celou rodinu obviněného v situaci, kdy obviněný byl a je hlavní výdělečnou osobou. Zdroj ČTK

Autor příspěvku: obase.cz

13 komentáře v “Problémem ve vazebních věznicích je nedostatek soukromí, zjistil ombudsman

 • Anonym

  (6.11.2022 - 0:37)

  Měli by kontrolovat vězení, hlavně Vinařice co čteme na stránkách o base Vinařice je pravda, když tam přijede nováček tak ho mlátí a co tam dělají bachaři a když pošlete narokovy balíček a mu přijde tak ten den ho už nemá tak co to je za vězení, je to horší než koncentrát ještě zatím čekám a když to bude hůř tak píšu na ně stížnost, protože takové chování je hnus

  • Lukas

   (8.11.2022 - 17:35)

   V poradku, ten kdo je schopen pachat trestnou cinnost, navic v obdobi prakticky nulove nezamestnanosti, kdy kazdy kdo chce delat, tak dela a neni problem najit praci i pro propustene vezne (vidim co u nas ve fabrice berou za odpad), si zaslouzi trpet. Vezeni nema byt hotel. Treba si to dotycny priste rozmysli, az bude nekoho okradat.

   • obase.cz

    (10.11.2022 - 20:03)

    Jistě by se našlo něco, za co byste měl trpět i vy… Zamyslete se. Svědomí

    • Lukas

     (14.11.2022 - 23:35)

     Za co? Nikoho jsem nezabil, neokradl, nesrazil ozraly v aute ani nepodvedl. Lidi kteri se treba nestiti okrast babicku o celozivotni uspory hajite, ale lidi kteri maji jiny nazor by jste nechal trpet… …mozna by jste se mel zkusit vzit do role obeti a poskozenych…

     • obase.cz

      (15.11.2022 - 19:54)

      Byl jsem mnohokrát v roli poškozeného a nenávist plodí jen nenávist. Restriktivní vezeňství je v napravení odsouzených neefektivní. Vězení nemá být pomstou společnosti, ale způsobem, jak jí chránit. Čím přísnější režim, tím více recidivistů. K tomu vycházejí studie už několik desítek let. Nehájím nikoho jen se snažím o to, aby to mělo smysl. O.

 • Karel

  (6.11.2022 - 11:14)

  To jste pane Ombudsmane udělal opravdu objev „století“! Ve vazebních věznicích ČR si obviněný (nevinný) člověk,může o soukromí nechat zdát. Je s ním zacházeno tak,jako by byl odsouzený,je uráźen a poňižován,napadán psychicky i fyzicky. Žádný obviněný neví a není mu to ani zdeleno, že má právo na to,trávit 8.hodin denně mimo svou celu. Každý vychovatel vazebniho oddělení, vedoucí kázně a pořádku, nebo Ředitel vazební věznice, se obviněnému vysmějí, když požádá o to, na co má právo. Víc,jak 30.roku se tady jen mluví o právech obviněných a odsouzených,ale nic se nemění. Ať jdou do prdele všichni ombudsmani.

  • Lukas

   (8.11.2022 - 17:35)

   A kolik vazebne stihanych je nakonec osvobozeno?

   • obase.cz

    (10.11.2022 - 20:04)

    Dobrý den. Každý třetí. O.

    • Lukas

     (14.11.2022 - 23:31)

     To je pro me zajimava informace, muzete ji prosim nejak ozdrojovat, nebo necim dolozit? Par let zpatky rikala v TV nejaka SZ ze je to pod 1%.

 • Anonym

  (10.11.2022 - 8:32)

  Jestli má být vazba něco jako hotel, tak by se v tom případě neměl výkon vazby počítat do výkonu trestu a v případě odsouzení by se dotyčnému dala faktura za hotelové služby.

  • obase.cz

   (10.11.2022 - 20:13)

   V tom se mýlíte. Vazba je omezením svobody na dobu, kdy orgány vyšetřují. K omezení svobody dochází jednoznačně, ale o trest se nejedná. Pokud by to tedy bylo jak říkáte, stát by musel takové omezení svobody kompenzovat v každém případě.

   • Anonym

    (24.11.2022 - 10:18)

    Tak proč se jim pak vazba započítává do délky výkonu trestu, když to není trest? Se pak nedivím, že se pořád odvolávají a dělají obstrukce, aby se měli jak na na hotelu na vazbě a trest jim jakoby běží, aniž by měli nějaké povinnosti.

    • obase.cz

     (26.11.2022 - 10:40)

     Protože jsou omezení na svobodě. Vazba je v mnoha ohledech daleko přísnějším institutem než výkon trestu. Povinnosti ve vazbě samozřejmě mají i obvinění. Doporučuji si přečíst zákon o výkonu vazby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.