Přijde amnestie se zvolením nového prezidenta?

Hned na počátku je třeba říci, nevím. Samotný zvolený prezident se odpovědím na tuto otázku vyhýbá a neobjevovala se ani v samotné kampani. V médiích se stále více mluví o přeplněnosti českých věznic a příliš vysokých trestech za bagatelní trestnou činnost. Hovoří o tom sám ministr spravedlnosti, který není karierním politikem. Je po všech důležitých volbách, a tak není třeba se příliš bát hněvu lidu (lid nemá amnestie rád). Je to 30 let od vzniku samostatné České republiky a vůle ke změně přístupu je vidět. Tyto zde popsané skutečnosti mě vedou k úvaze, že by skutečně být vyhlášená mohla. Tato úvaha mě přepadá poprvé od vzniku tohoto webu. Přesto si nemyslím, že je pravděpodobnost nějak vysoká ale poprvé od založení tohoto portálu vidím reálnou naději.

OPZ

Autor příspěvku: obase.cz

10 komentáře v “Přijde amnestie se zvolením nového prezidenta?

 • VladimírGrygar Scarabelli

  (21.2.2023 - 18:51)

  Přijde amnestie se zvolením nového prezidenta?
  Jak jednoduchá otázka a za ní jeden otazník.
  Myslím si, že těch otazníků by mělo být víc. Ne proto, aby se tím tato, byť jednoduchá otázka více zdůraznila, ale spíše proto, když začně jakákoliv polemika, či diskuze na toto téma, tak ty pomyslné otazníky vyvstávají samy.
  Je třeba se však zamyslet proč?
  Dle mého názoru, tím hlavním -proč- ty otazníky jsou, pramení odspodu společnosti, která nezná a neví nic o problematice vězněných, nezná problematiku vězeňství, a čím více jdeme směrem vzhůru v rámci společnosti, a to až ke špičkám, k politikům, zde ta znalost, toho co jsem již zmínil, je zcela na stejné úrovni, jako tam někde dole.
  Nějaké povědomí tam nahoře o stavu vězeňství je, ale jen statistického charakteru, do hloubky se nikdo ničím nezaobírá a pokud dojde, byť ojediněle, že se naskytne možnost, je o stavu informovat, pouze se jen diví a nevěřícně kroutí hlavou. Ono totiž se jich toto nedotýká, prostě neví co se děje tam někde dole.
  Když se někdy otevřou otázky, jako přeplněnost věznic, množství vězněných, velmi přísné, až drakonické tresty za bagatelní prohřešky proti zákonu, je slyšet jen tlachání zcela o ničem, nic konkrétního, nikdy se nic nedotáhne dokonce, nic se nevyřeší.
  Občas se stane, že někdo z politiků věznice navštíví. To se ukáže jen to pozlátko, potom chlebíčky, kafíčko a tím to končí.
  Jelikož se zájímám i historicky o problematiku vězeňství, mnohdy se musím pousmát nad rozsudky z CK Rakouska, či První republiky v oblasti výše trestů, např. za krádeže a podobně.
  Současná praxe u nás, jak tresty narůstají, a to až geometrickou řadou, zamyslel se někdy někdo nad touto otázkou? Připadá mi to jako jakási umělá zaměstnanost pro ty co hlídají. Co dělá společnost pro ty, co klesnou a jednou odsud odcházejí s igelitkou v ruce?
  A toto jsou také otazníky, ale z jiné strany, které se upozaďují. Je pravdou, že se říká, každý je strůjcem svého štěstí. Je třeba ale si uvědomit, že každému není shůry dáno a navíc ještě ovlivňuje i stav prostředí a společnosti, kde tito vyrůstají, žijí a kam se opět vrací.
  Vladimír Grygar Scarabelli

 • Anonym

  (21.2.2023 - 21:34)

  V jednom předvolebním rozhovoru na Českém rozhlasu pan Pavel řekl, že je proti amnestii jako takové a pokud zvolen bude, žádné udělovat nebude. Tak uvidíme. Doufám, že to byl jenom předvolební tah.

 • Květa

  (23.2.2023 - 20:38)

  Napsaly jste zde o amnestii dali tím naději lidem je to vůbec reálné že něco takového přijde když 10 let se pořád opakuje že nic takového nebude??? Čtu vaše komentáře vždy na rovinu napíšete že nic nebude a teď tohle přijde mi že to máte něčím podložené nebo už o tom víte jen to nemůžete ještě napsat aby nevznikla vzpoura

  • obase.cz

   (27.2.2023 - 21:59)

   Dobrý den. Jedná se o úvahu. Pravděpodobnost je stále velmi malá. O.

 • JUDr. Daniel Veselý

  (10.3.2023 - 13:01)

  Myslím si, že několikrát řekl, že amnestie nemá smysl. Amnestie by mu ubrala popularitu. 1 vězeň ze 100 propuštěných by v ukradl flašku rumu a už by to média propírala o zločinnosti amnestovaných

 • Diana

  (20.3.2023 - 17:32)

  Čtu tady vaše komentáře , dobře bude nebo ne amestie? Ale co ty Matky a ženy které potřebují své chlapy doma či synové, ano oni ty chlapy jsi zaslouži trest ale už bylo toho dost trpět na dálku a co děti ti trpí nejvíc měl by prezident udělat amestie aspoň tu šoubecnou nebo ti kteří mají 2 roky ještě a co ty samozivitelky s dětma a v dnešní době je bída..

 • Michaela slepickova

  (24.3.2023 - 19:55)

  Toje pravda já mám 6 děti a sem na ně sama a přítel sedí 2 roky Teda dostal tak jak bude nebo ne nevíte nikdo jestly je nkaa nadej

  • Mirek

   (29.3.2023 - 9:24)

   Jestli dal přednost páchání před prací a staraním se o rodinu, tak asi nemá cenu dávat nějakou milost.

 • Božena

  (13.9.2023 - 20:50)

  Chci se zeptat snacha dnes nastoupila v Liberci má ročního syna kterého do dneška kojila ten pořad pláče

 • Božena

  (13.9.2023 - 20:55)

  Chci se zeptat zda je naděje na amnestii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.