vězeňská seznamka, možnost seznámení s vězněm

Přerušení trestu, vycházky, aktivity mi mimo věznici

Od začátku fungování stránek obase.cz se množí otázky na fungování aktivit mimo věznici. Každá věznice si určuje podmínky sama, nicméně většina podmínek a postupů je velmi podobných.

Zákon o výkonu trestu odnětí svobody umožňuje řediteli věznice povolit opuštění věznice z vícero důvodů. Pomineme vážné sociální a zdravotní důvody a zaměříme se na standardní postup.

Nutno podotknout, že neexistuje žádný právní nárok odsouzeného na opuštění věznice ani za situace, kdy by byl ,,prohlášen za svatého“ v současné době je tento benefit čistě v kompetenci věznice. V praxi se jedná o určitou motivaci a zároveň způsob odměny odsouzeného. Každý návrh na opuštění věznice odsouzeným prochází komisí odborných zaměstnanců, která povolení doporučí/nedoporučí. Rozhodnutí nakonec vykoná ředitel věznice. Zpravidla se rozhoduje podle chování odsouzeného ve výkonu trestu, délky zbývajícího trestu a rizikovosti daného odsouzeného, velmi významným faktorem je pak také stupeň střežení, ve kterém je odsouzený zařazen a velmi pomoci může například zaměstnání mimo věznici během výkonu trestu. Umožnění opuštění věznice v souvislosti s návštěvou a přerušení trestu, je pak vnímáno jako vysoká forma kázeňské odměny.

První a z pravidla skutečně první možností odsouzeného opustit brány věznice bývá v souvislosti s realizací programu zacházení. V praxi funguje tak, že některý ze zaměstnanců věznice vezme skupinu odsouzených např. do ZOO. Tím se mu otevřou další možnosti.

Dalším krokem může být povolení opuštění věznice v souvislosti s návštěvou. V praxi to funguje tak, že si osoba blízká ,,vyzvedne“ odsouzeného ve věznici a v určeném čase se odsouzený vrátí. Doby takových návštěv se liší. Z pravidla jde odsouzený nejprve na 3 hodiny a při dalších návštěvách se doba zvyšuje. Maximální doba opuštění věznice v takovém případě je 24 hodin. Odsouzený se pak zpravidla může pohybovat jen v určeném místě. Například, městě či okresu.

Poslední fází je přerušení trestu, které může ředitel věznice odsouzenému umožnit na dobu až 20 dní v roce, přitom je možné tyto dny rozdělit do celého roku. Pokud už odsouzený projde ,,kolečkem“ vycházek, a návštěv mimo věznici, většinou se mu uděluje přerušení po dvou až třech měsících. Protože se jedná o formu kázeňské odměny, samozřejmě záleží i na chování odsouzeného.

Nutno poznamenat, že naprostá většina odsouzených se během výkonu trestu mimo věznici nepodívá a pokud ano, pak v souvislosti s prací. Je to dáno velikou rizikovosti a zodpovědností odborných komisí i ředitelů věznic. Nicméně, pokud se odsouzený do pomyslného kolečka extramurálních aktivit dostane, zpravidla se ven skutečně několikrát za rok za brány věznice podívá. První slovo pak má zpravidla vychovatel, pedagog, psycholog, kaplan, kteří návrh na vycházku vznesou. Tedy v praxi záleží velmi na tom, jaký má odsouzený vztah se zaměstnanci věznice. Odsouzený může o vycházku požádat i sám, ale nevím o případě, kdy by mu bylo vyhověno.

OPZ

Autor příspěvku: obase.cz

28 komentáře v “Přerušení trestu, vycházky, aktivity mi mimo věznici

 • Iva

  (10.6.2019 - 4:24)

  Zdravím zajistit zda přítel měl přerušení trestu nebo kolik vycházek
  Dekuji

 • Iva

  (10.6.2019 - 4:25)

  Zdravím jde zjistit jestli měl přítel přerušení trestu a kolik vycházek mimo vězení
  Děkuji

  • Gabriele Boraku

   (20.7.2019 - 10:50)

   Zdravím dostal jsem trest a čekám na nástup do věznice a chtěl bych se zeptat procházím proměnou z ženy na může už mám polovinu za sebou jsem na hormonech a už mám ineutralni jméno chci se zeptat zda i ve věznici můžu pokračovat v léčení přeměny moc mi na tom záleží děkuji moc krát.

   • Obase

    (25.7.2019 - 9:05)

    Dobrý den,
    pokud se jedná o hormonální léčbu, pak ano, tu můžete vykonávat ve výkonu trestu. Pravděpodobně budete mít problém se zařazením do příslušného oddělení.
    O.

    • Radoslava

     (23.3.2024 - 8:48)

     Dobrý den chtěla sem se zeptat přítel vykonávána trest. ČR. Chtěli by sme žádat o přerušení třestu .mislim jako venkove vychazdki. Je to možné kdis je Slovák . ? Děkuju

     • obase.cz

      (26.3.2024 - 18:35)

      Dobrý den. Ano možné to je. O.

    • Ne

     (24.3.2024 - 11:31)

     BUdete zařazen do typu věznice, co máte v občance. Pokud máte v občance, že jste muž, pak budete zařazen do mužské věznice. NEskutečné, že lidé venku páchají a pak si vymýšlejí podobné ptákoviny a čekají, že věznice je snad hotel, kde mu bude ve všem vycházeno vstříc…ah jo

  • Katka

   (14.8.2019 - 19:40)

   Pristi rok me ceka svatba,otec ma vystup myslim v cervenci..Chci se zeptat,jaka je pravdepodobnost ze ho propusti na svatbu?a to pro nej musim jet?Dekuji za odpoved

 • Ivana Hejdová

  (31.10.2019 - 12:07)

  Dobrý den, mám dotaz.
  Přítel mi už x dní nevolal, napsal mi do dopis že neví jestli mu přišel kredit a že to nemůže ani zjistit, že mu někdo blokuje účet. Prý mu to vychovatel odblokoval a řekl, ať si na to dává pozor. Řekl mu na to, že si to nezablokoval že svůj PIN zná dobře. Takže to prý má někdo na svědomí, že mu blokuje účet.
  Je tohle možné? Dá se to nějak zablokovat nebo že by mu vzali spoluvězni kartu a zablokovali to nebo je jiný způsob jak se dá účet blokovat?
  Děkuji

  • Obase

   (1.11.2019 - 7:18)

   Dobrý den,
   ano je to možné, je tedy třeba, aby si nechal změnit přístupové údaje a nikomu je nesděloval.
   O.

  • Eliška

   (26.1.2020 - 13:42)

   Dobry den, chtěla jsem se zeptat po jaké době je možné přerušení trestu místo návštěv? Můj přítel tam je teď čtvrtý měsíc má už pochvalu teď půjde i na venkovní práce tak jestli na to už může mít nárok?

   • Obase

    (28.1.2020 - 7:16)

    Dobrý den,
    nárok na přerušení trestu není. Záleží na konkrétní věznici a především chování odsouzeného. Venkovní pracoviště je v tomto případě výhodou.
    O.

 • Anonym

  (28.7.2020 - 19:06)

  Fungují v dnešní Covid době někde vycházky ven?

 • Renata

  (9.11.2020 - 16:08)

  Jak to vypadá s prací ve vězení Všehrdy? děkuji

  • obase.cz

   (9.11.2020 - 22:07)

   Dobrý den. Zaměstnaný je tam shruba každý 3. O.

   • Beránková

    (20.2.2021 - 20:34)

    Dobrý den přítel je uvězněn za mareni soudního rozhodnutí je tam na 12m. A teď ho čeká další soud jsem těhotná ve 28tt a chtěla jsem se zeptat jestli by bylo možné se za něj nějakým stylem zaručit aby ho pustily alespoň na 3 hodiny na vycházku aby mohl vydet naše maličké až se narodí předem děkuji za odpověď

    • obase.cz

     (21.2.2021 - 13:14)

     Dobrý den. No ano věznice muže povolit vycházku, ale než to projde schvalovacím procesem, bude váš přítel na svobodě. O.

 • Julie

  (7.1.2022 - 20:50)

  Dobrý den je možné pustit odsouzeného za matkou do nemocnice když je vážně nemocná?díky

  • obase.cz

   (9.1.2022 - 20:08)

   Dobrý den. Ano je to možné. O.

 • Pavel

  (23.10.2022 - 20:35)

  Dobrý den. Známý je ve vězení a chtěl by si s někým dopisovat i seznámit se. Jak se to dá udělat?
  Děkuji moc.

  • obase.cz

   (24.10.2022 - 19:40)

   Ať napíše sem do vězeňské seznamky.

  • Nikola kroščenova

   (13.6.2023 - 13:46)

   Dobrý den jak mam zjistit kdi bude muj druh myt soud děkuji

   • obase.cz

    (15.6.2023 - 10:58)

    Dobrý den. Pokud je už nadřízené jednání, tak u soudu, který ho hude soudit. O.

 • Martin

  (12.6.2023 - 19:53)

  Co hrozí co veznovy když se nevrátí z vycházky a přijde Aš druhý den dekuju

  • obase.cz

   (15.6.2023 - 10:57)

   Dobrý den. Jednak kázeňský postih, jednak maření výkonu úředního rozhodnutí. Každopádně si tím zavře cestu ke všem výhodám. O.

 • Nikola kroščenova

  (13.6.2023 - 13:46)

  Dobrý den jak mam zjistit kdi bude muj druh myt soud děkuji

 • Zdena Kuchleiova

  (18.10.2023 - 10:53)

  Dobrý den manžel je v Pardubicích a chci se zeptat chytl ho vychovatel jak si vaří vodu v ponorkaci a je to jeho první pruser .Tak se chci zeptat co z toho bude mít a zdali to ovlivní propuštění na jednu třetinu co bude mít v únoru je prvotrest děkuji

  • obase.cz

   (22.10.2023 - 16:43)

   Dobrý den. Záleží, jak to věznice vyhodnotí, a jestli stihne případný trest zahladit. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.