Logo rubikon obase

Rubikon – představení

Rodina v centru pozornosti

RUBIKON Centrum nabízí nově od pol. roku 2017 pomoc rodinám i jiným blízkým osob, které vykonávají nebo jsou po vykonání trestu (jsou ve vězení nebo po propuštění z něj, ale i odsouzených v rámci alternativního trestu). Jedná se o sociální a psychosociální poradenství v této náročné životní situaci a také poradenství právníka. Pracujeme s rodinami z Prahy.

Jak jsme se k práci s rodinami dostali?

RUBIKON Centrum je nezisková organizace, která více než 20 let realizuje programy pro lidi s trestní minulostí s cílem snižovat recidivu a dávat šanci těm, kdo chtějí překročit svou minulost. Naši klienti u nás dostanou pomoc především se získáním zaměstnání a řešením dluhů, pracujeme s klienty ve vězení i na svobodě.

Při této práci se celou dobu setkáváme s rodinami a dalšími blízkými našich klientů. Nezřídka se na nás obracejí s žádostí o radu a pomoc, ale dosud jsme rodině vždy podali jen jednorázově základní informace. V tomto roce jsme se rozhodli rozšířit naše služby pro ty, kdo jsou dotčení a ohrožení situací, kdy jejich blízký byl odsouzen, je ve vězení nebo má vykonat alternativní trest.

Víme totiž dobře, jak náročné to může být, pro mnohé je to situace nová, hledají radu a podporu, možnost se svěřit se svými obavami, pochybnostmi.  Nezřídka rodinným příslušníkům chybí základní informace, jak mají postupovat, co dělat, a na koho se obracet.

I když víme o činnosti dalších organizací, které se těmto lidem věnují již řadu let, víme, že jejich kapacity nejsou nekonečné a jsme rádi, že tuto pomoc můžeme těm, kdo se na nás obrátí, nabídnou přímo u nás.

V čem tedy můžeme konkrétně pomoci?

  • pomoc, jak situaci zvládnout
  • sociální a právní poradenství vč. pomoci při řešení zadluženosti
  • informace o možnostech kontaktu s Vašim blízkým během pobytu ve vězení
  • pomoc při řešení situace po návratu Vašeho blízkého na svobodu
  • lidem s trestní minulostí pomáháme zvládnout kroky po propuštění, nalézt zaměstnání a řešit zadluženost a je tedy možné současně pomáhat klientovi s trestní minulostí i jeho blízkým.

Poradenství zatím poskytujeme pouze v Praze, konzultace probíhají v Komunitním centru a zahradě Kotlaska: ul. Nad Kotlaskou I., Praha 8. Kontakt: Bc. Kateřina Jirová, tel.: 775 408 484.

Naši klienti také mají možnost účastnit se svépomocných skupinových setkání, kde mohou sdílet své starosti a radosti s lidmi v podobné situaci, poučit se ze zkušenosti ostatních. Na setkání také zveme zajímavé hosty např. právníka, dluhové poradce, pracovníky věznic nebo klienty, kteří po vězení dokázali získat úspěšně zaměstnání a splácet dluhy. Zájemci se mohou obrátit na kontakt uvedený na konci článku.

Co ještě?

Komunitní centrum a zahrada Kotlaska nabízí řadu aktivit všem, kdo hledají místo pro příjemné trávení volného času, většina akcí je vhodná pro účast rodičů s dětmi. K využití je  krásná zahrada, vhodná k odpočinku a pobytu lidí všech generací. Provozujeme také komunitní zahradničení, zájemci si mohou propůjčit záhonek a pěstovat si vlastní zeleninu nebo třeba bylinky.  Mnoho akcí pořádáme i během zimy ve vnitřních prostorách.

Program akci zájemci najdou na webových stánkách RUBIKON Centra:

http://www.rubikoncentrum.cz/komunitni-centrum-zahrada/

nebo na facebookové stránce: Komunitní centrum a zahrada Kotlaska.

Přijďte si něco hezkého vyrobit z darů naší zahrady, zacvičit jógu nebo se třeba naučit plést houpací sítě.

Na Kotlasce jste srdečně vítáni!

Autor příspěvku: obase.cz

1 komentář v “Rubikon – představení

  • Hanka

    (30.5.2018 - 20:15)

    Dobry večer mám prosbu je u vás p. František Fejfar máme s ním nevyřízený pohledávky děkuji Konpásková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.