Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

3 967 komentáře v “Odpovídá právník

 • Iveta

  (1.4.2023 - 7:13)

  Dobrý den, přítel je ve výkonu trestu. Máme spolu 4 letou dceru a v červnu nám na svět přijde další potomek. Od května budu pobírat už jen podporu v mateřství a pak rodičovský příspěvek. Co mám prosím udělat,proto abych mohla dostat nějakou státní podporu?

  • právník

   (3.4.2023 - 10:21)

   Vážená paní Iveto,
   bohužel nemám zkušenosti se státní podporou – musíte se obrátit spíše na sociální pracovnici, případně na sociální poradnu, zde na stránkách. Váš dotaz se netýká trestního práva.

 • Martin

  (3.4.2023 - 17:47)

  Dobrý den. Mám dotaz. Strejda je ve výkonu trestu ve věznici Rapotice. Invalidní důchod mu celý brali protože měl exekuce. Za 3 měsíce má výstup po odsezení celého trestu. On chce aby měl na výstup nějaké peníze, což nemá. Napadlo ho že by důchod ve věznici za poslední dva měsíce odmítl podepsat že ho přijmá (stejně mu ho berou) Aby pak na svobodě zažádal zpetně o doplacení, tím pádem by ho dostal až na svobodě a nevzali mu ho. Není toto protiprávní jednání? Může vůbec odmítnout podepsat souhlas s příjmem důchodu? Děkuji Martin S.

  • právník

   (6.4.2023 - 8:11)

   Vážený pane Martine,
   s touto situací jsem se v praxi ještě nesetkal. Pokud Váš strýc nebude chtít přijmout ve výkonu trestu výplatu důchodu – na tom nic protiprávního nevidím, ale jak bude reagovat vězeňská služba si netroufnu odhadnout. Dost možná bude realizovat srážky na základě exekučního příkazu i tak, pokud výplata důchodu dorazí na účet vedený věznicí. Exekuce je nedobrovolná, dlužník se nesmí zbavovat svého majetku.

   • Růžena Sekretová

    (14.4.2023 - 15:37)

    Až strýce propustí ať se obrátí na Člověka v tísni (nevím odkud je) , pomohou zkontrolovat exekuce a ev. spočítají možnosti insolvence.

   • Jana Skoupá

    (15.4.2023 - 22:37)

    Dobrý den,podali jsme trestní oznámení na syna. Příští čtvrtek 20.4.jdeme trestní oznámení stáhnout.V pátek 21.4.má ještě vyšetření soudním psichiatrem.Pan komisař nám řekl, ať tedy vyčkáme do 20.4.,aby jsme měli v ruce aspoň vyšetření ohledně stavu syna. Můžu se prosím zeptat kdy bude syn s věznice propuštěn,když 20.4. stahujeme trestní oznámení?
    Děkuji za odpověď

  • Zdena Kuchleiova

   (19.5.2023 - 8:50)

   Dobrý den prosím vás manžel dostal celkem 18mesicu z toho už ma měsíc a něco za sebou nástup trestu 1.9.2023 je poprvé trestaný ,má kde bydlet a rodinu jen práci v base ještě nemá .Chci se zeptat jaká je možnost na 0ropusteni třeba na třetinu trestu nebo na půlku moc se v tom nevyznám.Deti spolu nemáme já mám 3 a jsem dlouhodobě na neschopence.Moc děkuji za odpověď

   • Iveta

    (22.5.2023 - 14:06)

    Dobry den. Chtela bych vas pozadat o radu. Syn je ve vykonu v Rapoticich jiz 16mesicu. Bohuzel utekl z vezenskeho zamestnani. Dnes jsem zjistila, ze ho jiz nasli a je zpatky. Z databaze hledanych osob. Nevim, co ho k tomu vedlo, nicmene by me zajimalo, jak za tento cin muze byt potrestan? A zda bude moci zase nastoupit do vezenske prace? Dekuji vam za odpoved.

    • obase.cz

     (24.5.2023 - 23:17)

     Dobrý den. To je velký problém. Hrozí mu trestní stíhání a pokud jde o zaměstnání ve věznici. Pravděpodobně již nebude zařazený. O.

 • Isabela dunkova

  (7.4.2023 - 16:02)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem matka od 4 děti a přítele mi zavřeli na 48 h pak proběhl soud který mu určil este 3 měsíce a pak by se rozhodlo jak to dal bude jestli půjde domu nebo ne , je tedy na vazbě skupiny B,C přítel nikdy neměl podmínku ani nebyl trestaný myslíte že by ho pustily domu třeba na podmínku? Děkuji mnohokrát

  • právník

   (9.4.2023 - 14:50)

   Vážená paní Isabelo,
   vůbec netuším za jaký trestný čin je Váš přítel trestně stíhán, neznám závažnost tohoto činu, proto ani nemohu odhadnout jaký druh trestu a v jaké výměře bude Vašemu příteli v případě odsouzení vyměřen. Pokud je Váš přítel vazebně trestně stíhán, pak musí mít ze zákona obhájce. Obraťte se prosím na tohoto obhájce, který nejlépe dokáže odhadnout další vývoj trestního stíhání, neboť má konkrétní informace.

  • Zdeňka Kuchleiova

   (16.5.2023 - 14:00)

   Dobrý den prosím vás manžel je ve výkonu trestu poprvé má 9mesicu zítra ho čeká soud 6a dlužné výživné které splácím já za něho jeho jménem,a ještě ho čeká soud za přečin chci se zeptat je nějaká šance,aby ho 0ust8ki buď na poloviční nebo 1/3trestu domu dekuji

 • Martin

  (13.4.2023 - 10:15)

  Dobrý den, strýc teď měl odvolací soud ohledně odvolání zamítnutého podmínečného propuštění z výkonu trestu po uplynutí 3/4 trestu. Na portálu justice jsou dva statusy že odvolací soud proběhl ale nejsem si jistý výsledkem .

  Bylo vydáno rozhodnutí ve věci
  Rozhodnutí vyřizuje věc : Ano
  Datum vydání : 05.04.2023
  Druh rozhodnutí : Usnesení
  Rozhodnutí bylo zrušeno : Ne

  a druhý status :

  Věc se vyřídila
  Stav věci : Vyřízená věc – po vyhlášení konečného rozhodnutí
  Datum : 05.04.2023
  Způsob vyřízení : Rozhodnutí soudu I. stupně změněno

  Můžete mi prosím poradit co se z toho dá vyčíst? Z první statusu bych pochopil zamítnutí a z druhého kladné vyřízení odvolacího soudu. Děkuji S pozdravem Martin

  • právník

   (13.4.2023 - 15:08)

   Vážený pane Martine,
   v pořadí první záznam se váže k rozhodnutí stížnostního soudu, zatímco v pořadí druhý záznam se váže k rozhodnutí soudu I. stupně.
   Z uvedených záznamů je zřejmé, že rozhodnutí soudu I. stupně bylo změněno. Tzn. došlo ke zrušení usnesení soudu I. stupně a k vydání nového rozhodnutí. Pokud není Váš strýc na svobodě, pak je možné, že stížnostní soud zrušil usnesení soudu I. stupně a celou věc mu vrátil k novému projednání a rozhodnutí. Výjimečně se také stává, že usnesení soudu I. stupně obsahuje nějakou chybu, kterou může odstranit rovnou stížnostní soud, proto rozhodnutí soudu I. stupně zruší a ve věci rozhodne sám (a klidně zase zamítavě).

 • Klaudie

  (21.4.2023 - 14:56)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat přítelovi dnes přišel rozsudek a odsoudily ho na 10 měsíců že nezaplatil poškozenému , chci se proti rozsudku odvolat a zaplatit poškozenému. Moje otázka zní jak mám napsat odvolání ? přiložíme k tomu že jsme poškozenému zaplatily pomůže to něčemu? Narodila se nám teď dcera takže jsme na tom finančně nebyly moc dobře aby jsme to zaplatily . Předem moc děkuji za vaši odpověď

  • právník

   (21.4.2023 - 20:27)

   Vážená paní Klaudie,
   stejný dotaz jste nám zaslala na e-mailovou adresu, proto jsme Vám odpověděli e-mailem.

 • Petr Lengal

  (26.4.2023 - 12:31)

  Dobrý den,potřeboval bych po vás pomoc. Jde o to,že přítelkyně,nyní ve výkonu trestu za neplacení výživného,dostala 2mesice na tvrdo 24.4. měla mít výstup,ale 2dny před výstupem dostala dalších 5mesicu a to i přesto že to bylo v průběhu těch 2 měsíců bylo zaplaceno. Prosím poraďte co s tím můžeme dělat už vážně nechápu co je v tomhle státě možné děkuji za brzkou odpověď.

  • právník

   (26.4.2023 - 15:45)

   Vážený pane Lengale,
   bohužel mám příliš málo informací na to, abych na Váš dotaz mohl konkrétně odpovědět, případně poradit další postup. Variant, které mohly nastat, je několik. Můžete mě kontaktovat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz, ale další komunikace má smysl pouze tehdy, sdělíte-li k věci další informace.

   • Nikola

    (20.6.2023 - 12:10)

    Za jakou částku dostala 2 mesice

 • Magda

  (26.4.2023 - 13:21)

  Dobrý den ,

  syn nastoupil ve vězení do práce, stal se mu PU s kolenem.Když byl na vyšetření u lékaře, našli mu mobilní telefon, který nebyl jeho /šel k výslechu/.Na druhý den ho vezli do nemocnice na vyšetření.Dostal obstřiky
  a protože mu bylo vyhrožování od vězńů z jeho ceky, trávil čas jinde.Večer se vrátil a na stole nechal hrnek s kávou, zkterého se napil a usnul/ani skříńku neměl zamknutou.Hned ráno byl povolaný na moč a zjistili mu,
  že si vzal drogy.Nebyl obeznámen s níčím , sestra při převzetí vzorku neměla rukavice a jen mu řekla, že to má už na plno.Nic nepodepsal.Dnes ho odvedli do 3 diferenčky s tím , že za ním přišel vychovatel, ať řekne , kde jsou drogy a že mu to pomůže.Stejně ho přestěhovali.
  Jak se má syn bránit ??? psal, že chce jít k řediteli, protože si nic nevzal a chtěl požádat po třetině.Má děti 1 a 3 roky.

  děkuji za odpově´d

  maminka

  • právník

   (26.4.2023 - 15:59)

   Vážená paní Magdo,
   pokud byla v těle Vašeho syna zjištěna přítomnost nepovolených látek, pak toto je kázeňským přestupkem, za který může být uložen kázeňský trest, nicméně celá věc musí být prošetřena a musí být vedeno kázeňské řízení dle zákona o výkonu trestu. Proti rozhodnutí o uložení kázeňského trestu je možno podat stížnost, o které rozhoduje zpravidla ředitel věznice nebo jím pověřená osoba. Rozhodnutí o uložení některých kázeňských trestů je možno nechat přezkoumat soudem.
   Pokud Váš syn chce požádat o podmíněné propuštění, pak soud samozřejmě mimo jiné hodnotí chování odsouzeného po celou dobu výkonu trestu. Kázeňský trest a zařazení ve III. prostupné skupině vnitřní diferenciace je závažným poznatkem, který zásadně komplikuje šance na podmíněné propuštění…

 • EK

  (27.4.2023 - 18:28)

  Dobry den pane advokate chtela jsem zeptat jestli bych ste nemohol nabidnout nejake dobre advokata mužete mi pomoct předem vam dekuji

  • právník

   (28.4.2023 - 15:48)

   Dobrý den,
   bohužel, nerozumím otázce.

 • Anonym

  (2.5.2023 - 14:32)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s podmínečným propuštěním. S příslibem práce a bydlení, jak se to vsechno řeší a jak dlouho to trvá.

  • právník

   (3.5.2023 - 15:53)

   Dobrý den,
   odpověď na Váš obecný dotaz by byla velmi zdlouhavá. Spoustu informací si můžete vyhledat zde na webu. Pokud potřebujete konkrétní radu, můžete napsat na e-mail pravnik /zavináč/ obase.cz Vaše telefonní číslo – zavolám Vám a probereme vše telefonicky.

 • Magda

  (3.5.2023 - 8:28)

  Dobrý den pane právníku,

  26.4.2023 jsem Vám psala ohledně syna. Výsledek v moči bylo THC, ale podrobněji nic neví ni ve zprávě,
  kterou mu přinesli k podpisu.
  Ještě před tím syna přeřadili do 3 s tím, že musel podepsat , že návštěvu bude mít za plexisklem.
  Syn zprávu odmítl podepsat s tím, že chce podat stížnost proti rozhodnutí.A chce mluvit s ředitelem.
  Vychovatelé mu řekli, že je to zbytečné a nikam se nedostane a dělá si jen sám problémy.
  Prosím o radu, jak má postupovat, nebo mám do toho vstoupit já dopisem k řediteli přes datovku ?

  děkuji

  Magda

  • právník

   (3.5.2023 - 15:55)

   Vážená paní Magdo,
   pokud chcete, napište mi na e-mail pravnik /zavináč/ obase.cz Vaše telefonní číslo – zavolám Vám a vše probereme telefonicky.

 • Milan

  (9.5.2023 - 19:04)

  Dobrý den
  Syn je ve výkonu trestu pro násilný trestný čin. Byl odsouzen na základě podepsání dohody o vině a trestu, ale odvolal se proti uplatnění škody způsobené poškozené. Chtěl bych se zeptat, zdali je jeho ucast u odvolacího soudu nutná, když má svého praviho zástupce, který se jednání zúčastní? Děkuji za odpověď

  • právník

   (11.5.2023 - 16:48)

   Vážený pane Milane,
   ať se Váš syn písemně omluví z veřejného zasedání a požádá soud, aby jednal a rozhodl v jeho nepřítomnosti. Ať uvede, že s takovým postupem výslovně souhlasí a prosí soud, aby nenařizoval, případně zrušil jeho eskortu z výkonu trestu na veřejné zasedání. Bude záležet na úvaze soudu, zda žádosti vyhoví.

  • Markéta

   (11.5.2023 - 22:39)

   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.
   Přítel mi volá z vězení. Když přijímám hovor, ukazuje se přesměrovaný hovor.
   Proč?
   Děkuji za odpověď

   • právník

    (15.5.2023 - 8:37)

    Vážená paní Markéto,
    nemohu vědět z jakého důvodu telefon ukazuje přesměrovaný hovor.
    Vězeňská služba odsouzeným povoluje telefonovat na předem schválená telefonní čísla – tzn. osobám předem ověřeným. Stává se, že vězeňská služba nevyhoví odsouzenému a neschválí požadované telefonní číslo, což někteří odsouzení řeší tak, že požádají osobu, jejíž telefonní číslo vězeňská služba schválila, aby v určitý okamžik přesměrovala příchozí volání na číslo, které nebylo schváleno. Tímto způsobem odsouzený docílí toho, že může komunikovat i s osobami, které nebyly vězeňskou službou ověřeny, resp. nebyly schváleny jejich telefonní čísla.
    Ve Vašem případě se může jednat o tento postup, ale také nemusí.
    Upozorňuji, že pokud by Váš přítel takto řešil komunikaci s Vámi, mohlo by se jednat o kázeňský přestupek.
    Vězeňská služba telefonní hovory odsouzených nahrává, takže může i zpětně zjistit, že odsouzený hovoří s někým jiným, než bylo povoleno.

 • Vanesa

  (10.5.2023 - 6:44)

  Dobrý den mám takový dotaz přítel je ve vykonu trestu uz 3rok navsteva byla bezrakova přítel rekl jak se k lidem ve vezeni chovaji a od te doby po nem slapou zrusili nam bezrakovou návštěvu před 2 měsíci jsme meli navstevu za stolem že si pritel mohl malou vzit alespon na klín a minuly tyden byla navseva uz jen ze byl za sklem nemohl dat ani male pusu mala je popalena ma 3 stupen popaleniny posilala jsem papiry od lekaře do veznice Pribram ale bylo jim to jedno bylo tam psane ze musi byt pouze na koberci protoze nemuze mit dlouhou dobu boty ze ji ty nozicky boli ale.nikdo stim nic neudelal navstevu mame porad tak jak ji mame a reditele me ani nezavolali kdyz jsem chtela s panem reditelem mluvit tak rekli ze pan reditel s tim nic neudela a ze tam neni nebyli ani ochotne me ho zavolat da se ta navseva resit.nejak kvuli male ? Papiry dostali ale nic se nezmenilo dekuji

  • právník

   (17.5.2023 - 10:25)

   Vážená paní Vaneso,
   stejný dotaz jste nám zaslala na e-mail, proto jsme Vám odpověděli stejným způsobem.

 • zdena

  (16.5.2023 - 9:07)

  Dobrý den mám takový dotaz syn je VT v Jiřicích a chtěl by požádat o PT v 1/3 ,ale trest má v součtu 4 roky,a hlavní problém je že když mu soud uložil docházet na probační tak tak buď nešel nebo šel jindy než měl a teď má strach že to bude mít vliv na PT .

  • právník

   (17.5.2023 - 10:43)

   Vážená paní Zdeno,
   soud posuzuje každý návrh na podmíněné propuštění odsouzeného ryze individuálně a hodnotí celou řadu důkazů a informací, které v rámci řízení o podmíněném propuštění zjistí. Vámi uvedené „problémy“ budou mít vliv na rozhodnutí soudu pouze velmi okrajově a rozhodně se nebude jednat o okolnosti, které by byly rozhodující, resp. které by samy o sobě vedly k zamítnutí návrhu na podmíněné propuštění.
   Soud bude nejdříve hodnotit, zda Váš syn může být podmíněně propuštěn již po výkonu jedné třetiny trestu (tzn. zda je ve výkonu trestu odnětí svobody poprvé a za jaké trestné činy vykonává trest). Dále bude soud hodnotit, zda se Váš syn polepšil (tzn. jak jej hodnotí věznice, zda se po dobu výkonu trestu zúčastnil terapeutických či vzdělávacích programů VSČR, jaký má náhled na spáchanou trestnou činnost atd). Dále soud bude hodnotit, zda lze od Vašeho syna očekávat, že do budoucna bude žít řádným způsobem – tzn. zejména, zda nehrozí příliš velké riziko recidivy.

 • Vaclav

  (18.5.2023 - 2:13)

  Dobrý den chtěl bych se zeptat přítelkyně je ve výkonu trestu odnětí svobody 7 měsíců má 1 měsíc do výstupu a přišel ji rozsudek k soudů ohledně,proměně podmínky nešlo by nějak udělat že by mohla vyjít ven nebo jse proti té podmínce odvolád a kdyby vyskočila ven tak by mohla požádat soud o prospěšné hodiny.A chtel bych se ještě zeptát jak bych ja nebo má přítelkyně nebo její rodiče se mohli dozvědět jestli nečeká ještě nějaký soud.A jestli by se mohla přítelkyně dozvědět od své vichovatelky jestli nečeká ještě nějaký soud je ve věznici světla nad sázavou děkuji.Za radu teda jestli semi ozvete.a jestli si bude žádat PP a má kazeňak za kterej ani nemůže až pomalu ke konci trestu tak se chci zeptat jestli by s tim PP měla počkat až se ji smaže a pak si o nej žádat nevím jestli by to mělo nějakéj vliv na soud.

  • právník

   (24.5.2023 - 13:49)

   Vážený pane Václave,
   stejný dotaz jste nám zaslal e-mailem, proto jsem odpověděli na Váš e-mail, a to již 18. 05. 2023.

 • Anonymka

  (24.5.2023 - 21:07)

  Dobry den, rada bych se zeptala jak ve vězení funguje prohlídka cel/ skříněk. Zda u toho musí byt odsouzeny.

  • Jan

   (25.5.2023 - 19:31)

   Dobrý den, dovolím si odpovědět ze zkušenosti. Na celách typu „pevná“ je většinou přítomen i odsouzený, neb tam je maximální počet čtyři uvězněné, což málokdy bývá. Někdy se ale může stát, že vyženou všechny ven a po kontrole je naženou zpátky. Na volnějších odděleních je to někdy obdobné, ale většinou je přítomen jen jeden odsouzený z daného pokoje. Zbytek je třeba ve společenské místnosti. Je to bohužel individuální, dle věznice a také podle toho, jak objemný „filcunk“ se provádí. Někdy cela vypadá jak po výbuchu, někdy jen nakouknou a jdou. Dalším aspektem je přístup zaměstnance VS. Rozhodně doporučuji skříňku zamykat a to z důvodu toho, aby se nic neztratilo, ale aby tam také nic cizího nepřibylo.

   • Anonymka

    (25.5.2023 - 20:22)

    Dekuji za Vaši odpověď. No právě ze přibylo prej. Nikdo o toho nebyl. Kontrola byla v době kdyz byli v práci. Manžel přišel a hned ze v jeho skříňce něco bylo. (skříňka je využita jako společná kde maji tabák kavu atd). Asi 3 policajti fotili. Az za týden mu řekli ze tam byl mobil. Ted to je 9měsíců nikdo to neřešil. Ted manžel přešel do středního stupně tak si žádal o vycházku. Byla mu předschvalena ale ne schválena opasem. Kvůli tomu mobilu. Za měsíc mame půlku. Tak se ted bojim aby mu to nepokazilo půlku :(. Tak me zajima zda u toho musi byt vězeň. Nebyl u dozorcu oblíbený.

   • Anonymka

    (25.5.2023 - 20:24)

    Ještě dodám, že tam šli protože to bylo jiným vězeň hlášeny

    • Jan

     (26.5.2023 - 10:48)

     Co k tomu více dodat. Bohužel i tohle se může stát. Pokud se dělá takhle cílená kontrola, je to vždy na udání a nebo právě proto, že je v kolektivu neoblíben a je jedno zda z řad spoluvězňů a nebo dozorců. Bohužel proti tomuto není skoro žádná obrana. Pokud se spoluvězni proti někomu domluví jen těžko se proti tomu dá bránit. V každém případě, pokud telefon nenašli přímo u něj, či v jeho osobních věcech, asi bych zbytečně nepodléhal panice. Půlku by mu to také nemělo přímo ovlivnit, pokud nebylo nic sepsáno, vyšetřováno, uloženo do spisu atd…myšleno kázeňské šetření.

    • právník

     (26.5.2023 - 10:55)

     Dobrý den,
     užívání a kontrola osobní skříňky je ve většině věznic upravena vnitřním řádem věznice. Odsouzený má právo mít uzamykatelnou skříňku a její kontrola by měla být prováděna pouze za přítomnosti odsouzeného. Pokud se praxe liší, což zřejmě nelze vyloučit, pak se jedná o pochybení vězeňské služby a výsledky kontroly mohou být sporné. Co se týká případu Vašeho manžela, pak je otázka, zda bylo proti němu zahájeno řízení o kázeňském přestupku a jak toto řízení skončilo. Pokud vůbec nebylo vedeno kázeňský řízení, které má také stanoveny jasné pravidla, a Vás manžel ani nebyl uznán na vinu kázeňským přestupkem, pak skutečnosti, které uvádíte, nemohou být uvedeny v jeho hodnocení a tudíž ani nemohou ovlivnit rozhodnutí soudu v řízení o podmíněném propuštění.

  • obase.cz

   (26.5.2023 - 20:00)

   Dobrý den. Odsouzený nemusí být u prohlídky, ale v takovém případě se mu bude těžko prokazovat, případné zavadové jednání. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.