Odpovídá právník

Zuzana Candigliota logo

Právníci z advokátní kanceláře Mgr. Zuzany Candigliota zde odpovídají na vaše otázky týkající se právních otázek.  Jsou situace, ve kterých jsme s rozumem v koncích a tak jsme velmi vděční za ochotu právní kanceláře k tak úzké spolupráci. Tedy s nám poprvé podařilo spustit skutečnou on-line právní poradnu pro osoby postižené výkonem trestu. Zde tedy můžete zanechat své dotazy v právních věcech.

můžete kontaktovat i na mail pravnik@obase.cz

3 885 komentáře v “Odpovídá právník

 • Marcela

  (2.6.2023 - 15:34)

  Dobrý den, přítel požádal o podmínečné propuštění z výkonu trestu. Obvodní soud ho pustil s podmínkou 4 roky s dohledem, ale státní zástupce vznesl stížnost. Městský soud uznal stížnost, byla tam procesní chyba, ve spisu chyběl jeden dokument. Obvodní soud v novém jednání opět přítele pustil s podmínkou 3,5 roku s dohledem a státní zástupkyně opět vznesla protest, protože příteli běží ještě podmínka za údajné týrání svěřené osoby, které nebylo prokázáno a soud nabyl přesvědčení, že to tak mohlo být.( Přítel napsal soudu skutečnosti tohoto problému, kdy bylo potřeba najít důvody, proč neposílala jeho bývalá manželka dceru do školy a ta měla zameškáno přes 600 hodin. Týrání nebylo ani důvodem k rozvodu.) Nyní se bude opět jeho žádost o propuštění projednávat u Městského soudu. Délka jeho trestu byla stanovena na 2 roky a do konce mu zbývá jen 3,5 měsíce. Myslíte, že by už mohl Městský soud rozhodnout, nebo to zase vrátí k Obvodnímu soudu a bude se vše opakovat až do konce jeho trestu? Může případně můj přítel svou žádost stáhnout? Děkuji za odpověď.

  • právník

   (5.6.2023 - 9:30)

   Vážená paní Marcelo,
   bohužel neznám všechny konkrétní informace ve věci, ale spíše bych předpokládal, že nyní již Městský soud v Praze vydá konečné rozhodnutí, které definitivně vyřizuje věc. U tohoto typu řízení není běžné, aby stížnostní soud dvakrát zrušil rozhodnutí soudu I. stupně a věc vrátil k novému projednání a rozhodnutí, ačkoliv absolutně vyloučit to samozřejmě nelze.
   V případě, že by Městský sodu v Praze rozhodnutí soudu I. stupně přece jen opět zrušil a věc vrátil tomuto soudu k novému projednání a rozhodnutí, pak Váš přítel může vzít zpět svůj návrh na podmíněné propuštění, ale v takovém případě by mohl svou žádost opakovat až po uplynutí 6 měsíců ode dne, kdy soud vzal zpětvzetí návrhu na podmíněné propuštění na vědomí.

 • Zdena

  (7.6.2023 - 22:56)

  Dobrý večer chtěla bych zeptat kdy po jaké době může syn požádat o přeřazení do mírnější skupiny ,má skupinu C děkuji moc

  • právník

   (9.6.2023 - 15:45)

   Vážená paní Zdeno,
   patrně myslíte do mírnějšího typu zabezpečení v rámci věznice s ostrahou (existuje mírný stupeň, střední stupeň a vysoký stupeň zabezpečení). Kritéria pro přeřazení odsouzeného do mírnějšího stupně zabezpečení nejsou definována zákonem z hlediska časového. Zejména bude záležet na vyhodnocení věznice, jaká jsou v průběhu výkonu trestu vnější a vnitřní rizika, resp. jak se míra rizika posouvá. Váš syn si může podat žádost a ponechá na věznici, zda vyhoví či nikoliv. Toto se posuzuje individuálně.

  • obase.cz

   (13.6.2023 - 21:57)

   Dobrý den. Pro tuto možnost není stanovena lhůta. Obvykle po 1/4 trestu. O.

 • Hanak

  (8.6.2023 - 20:57)

  Dobrý den. Pokud byla soudem stanovena protidrogová léčba je nutno ji absolvovat před podáním PP? Během trestu 12x monitorován na drogy s neg. výsledkem. Navíc do věznice Znojmo s tímto programem se nelze z věznice Kuřim dostat. Máme obavy, že kvůli tomu bude PP zamítnuto.Děkuji za vyjádření.

  • právník

   (9.6.2023 - 16:01)

   Dobrý den,
   ve svém dotazu neuvádíte, zda se jedná o ochrannou léčbu ve formě ambulantní nebo ústavní, což může být z hlediska PP podstatné. Pokud se jedná o ochrannou léčbu v ústavní formě, pak tato zpravidla nemá na PP zásadní vliv – pokud odsouzený splňuje zákonné podmínky pro podmíněné propuštění, pak jej soud podmíněně propustí z výkonu trestu odnětí svobody, ale většinou je odsouzený přímo z věznice eskortován na uzavřené oddělení léčebny. Pokud se jedná o ochrannou léčbu ve formě ambulantní, tam bude rozhodující, zda odsouzený sám učinil konkrétní kroky pro zajištění následné léčby, tzn. odsouzený musí aktivně již z výkonu trestu kontaktovat léčebnu a léčbu si zajistit po případném podmíněném propuštění. Nicméně podotýkám, že soud toto posuzuje velmi individuálně. Tzn. na Vaši otázku nelze paušálně odpovědět. Pro bližší informace mě můžete kontaktovat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

 • Zdena

  (11.6.2023 - 12:09)

  Dobrý den chtěla se zeptat když je syn ve vězení se zvýšenou ostrahou může on sám a kdy požádat o přeřazení do mírnější skupiny. Děkuji mockrát a moc vašimi radami pomahate

  • právník

   (13.6.2023 - 16:28)

   Vážená paní Zdeno,
   Váš syn může požádat soud o přeřazení z věznice se zvýšenou ostrahou do věznice s ostrahou, a to po výkonu nejméně jedné čtvrtiny trestu odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou.
   Soud bude posuzovat, zda chování Vašeho syna a plnění povinností, odůvodňuje závěr, že přeřazení do mírnějšího typu věznice přispěje k jeho nápravě. Pokud soud žádost Vašeho syna pravomocně zamítne, pak Váš syn může žádost podat znovu po uplynutí lhůty 6 měsíců ode dne právní moci zamítnutí předchozí jeho žádosti.

 • Michaela

  (11.6.2023 - 18:32)

  Dobrý den můj druh dostal 2krat 6mesicu .měl 2soud.za řízení auta bez papírů a že nenastoupil na 200hodin které měl odpracovat.je v Příbrami kdy může žádat opulku byl v minulosti odsouzen co odešel za tu dobu sekal latinu můžete mi poradit dekuji

  • právník

   (13.6.2023 - 16:36)

   Vážená paní Michaelo,
   lhůty pro podmíněné propuštění se počítají z výměry všech pravomocně uložených a dosud nevykonaných trestů odnětí svobody. Váš druh byl potrestán dvěma rozsudky, každý o výměře 6 měsíců, takže celkový trest je 12 měsíců. Pokud Váš druh splňuje podmínky pro podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu, pak může žádat o podmíněné propuštění po výkonu 4 měsíců. Pokud již byl ve výkonu trestu odnětí svobody (uvádíte, že v minulosti již byl odsouzen, ale neuvádíte k jakému druhu trestu), pak může žádat o podmíněné propuštění po výkonu 6 měsíců.

  • obase.cz

   (15.6.2023 - 10:52)

   Dobrý den. Po 6 měsících a 100 dnech. O.

 • Vanesa

  (18.6.2023 - 2:51)

  Dobrý den mám přítele ve veznici chtela bych se zeptat pritel je asi na diře jak dlouho trva dira ? Jak dlouho tam pritel může bít? A může me.zavolat? Nebo alespon napsat dopis? Nevolal mě od stredy a dnes je nedele mam o nej strach pritel je vážně nemocny dekuji predem za odpoved

  • obase.cz

   (25.6.2023 - 1:50)

   Dobrý den. Dopis poslat může. Na oddělení lázeňských trestů může být maximálně 20 dní. O.

   • Nikca⁰

    (5.7.2023 - 13:05)

    Dobrý den. Zajímala by mě závaznost přislíbu bydelni pro odsouzeného ve výkonu trestu, který žádá o podmíněne propuštění. Dekuji

    • Milan

     (31.7.2023 - 19:40)

     Ovšem výraz „oddělení lázeňských trestů“ tedy nemá konkurenci! 🙂

 • Nikola

  (20.6.2023 - 10:46)

  Dobrý den. Mám kvůli těhotenství přerušeny trest 28 měsíců za podvod. Prvotrestana. Teď v tom přerušení mám 7 měsíců natvrdo s odkladem na 24 měsíců za alimenty částka 18000 Kč když nastoupil do výkonu bude mi i tato podmínka přeměněna nebo ne. Mám lhůtu 8 dní podat námitku. Jsem schopná to uhradit najednou do 3 týdnů. Účinnou lítost jsem z finančních důvodu nestihla. Mám se odvolat a zaplatit to pak čekat na soud nebo raději přijmout trest který mi byl uložen.

  • právník

   (21.6.2023 - 9:57)

   Vážená paní Nikolo,
   bez detailní znalosti celé věci nemohu radit konkrétní procesní postup. Nemohu vědět, zda trest odnětí svobody ve výměře 7 měsíců je přiměřený. Navíc, Váš dotaz je chaotický – píšete „7 měsíců natvrdo s odkladem na 24 měsíců“, což si navzájem odporuje. Pro konkrétní radu bych potřeboval detailní, přesné a úplné informace.

 • Daniel

  (21.6.2023 - 12:32)

  Dobrý den,chtěl sem se zeptat může odsouzený podat žádost na Pp o něco dříve než je mu stanoveny termín děkuji .

  • právník

   (23.6.2023 - 12:23)

   Vážený pane Danieli,
   odsouzený může podat návrh na podmíněné propuštění nejdříve v okamžiku, kdy vykoná zákonem stanovenou část trestu (jedna třetina / polovina / dvě třetiny), nikoliv dříve.

 • Ivana

  (21.6.2023 - 13:04)

  Dobrý den, prosím vás o radu.Jako osoba blízká jsem žádala koncem března 2023 o přemístění syna do jiné věznice.Stanovisko tamní věznice -zadost zamítnuta.Ted chci zažádat opětovně.Vim,že po uplynutí lhůty tří měsíců od vyřízení předchozí žádosti.Ale nechápu, které datum je rozhodující, já nevím přesné datum podání předchozí žádosti,ani datum zamítnutí předchozí žádosti o přemístění od tamní věznice.Kdy mám tedy zažádat a čím se řídit?Nechci udělat chybu.Podotykam, že syn žádal o informace,ale nedostal je(prý nemá otravovat a oni nemuzou za to, že je debil a nic si nepamatuje :))Budu vám vděčná za radu.Dekuji

  • právník

   (23.6.2023 - 12:30)

   Vážená paní Ivano,
   lhůta 3 měsíců se počítá ode dne vyrozumění odsouzeného o zamítnutí žádosti o přemístění. Pokud si odsouzený již nepamatuje, kdy mu bylo rozhodnutí oznámeno, pak to zkuste nějak odhadnout. V nejhorším případě se stane, že vězeňská služba se žádostí odmítne zabývat s tím, že ještě neuplynula zákonem stanovená lhůta pro opakování. V takovém případě byste vyčkala a žádost poté podala znovu.

 • Erik

  (25.6.2023 - 2:56)

  Preji Dobry den
  Doufam, ze se nachazim na spravnem miste na tuto otazku.
  Predem se omlouvam za pripadne gramaticke chyby. Nemluvim casto cesky, ci se zdrzuji v zahranici dlouhodobe.

  Nachazim se ve zvlastni situaci a tak jsem se vas rozhodl kontaktovat a pozadat o radu, nasmerovani ci objasneni.

  Abych dal veci do jasne do obrazu tak vysvetlim jak se veci maji od A do Z.

  Plnohodnotne a permanentne ziji v cizine, ve skandinavii uz pres 10 let, jsem stale mlady, tudiz prakticky skoro pulku sveho zivota, plne znam jazyk na urovni C1 a jsem zaclenen do mistni kultury a civilizace, mam vyborny a bezuhonny zivot v severni zemi s velmi dobrou reputaci, kruh pratel a podobne. Ceskou republiku jsem kompletne opustil, odregistroval, odpojil, a nenavstevoval jsem ji, matka, otec a rodina bud prijeli za mnou rocne nebo jsme se kontaktovali pres socialni media. Muj konecny plan byl se legalnim zpusobem vzdat ceske statni prislusnosti, a nabit statni prislusnosti norske a stat se plnohodnotnym norem. V cechach jsem se nezdrzoval od 20 let a nejezdim ani na navstevy, takrka na ceskou pudu vubec „nepachnu“, lidove receno.

  Zde je problem : Kdyz jsem se jeste zdrzoval v cechach pred odjezdem, vzal jsem si uver pres homecredit na laptop ze zoufalych duvodu, firma u ktere jsem pracoval me ten samy den vyhodila z pracovniho uvazku. Bohuzel tedy jsem se nachazel ve velmi neprijemne situaci, a ocitl jsem se na ulici, bez domova. Pote jsem cestoval, odjel jsem do zahranici a tam jsem se zaclenil a zivot si dal dohromady. Pred zhruba 6 lety jsem obdrzel od matky zpravu, ze me hledaji straznici, tudiz jsem je kontaktoval a dozvedel se, ze je po me vyhlaseno patrani, tudiz jsem ihned dojel do cech, byl jsem zadrzen [ dobrovolne ]. Nic jsem nevedel, do te doby nez me bylo receno ze jsem spachal danovy podvod. Zjistil jsem i, ze i ta firma u ktere jsem pracoval, utvrdila ze jsem u nich nikdy nepracoval, coz neni pravda i pres to ze jsem byl ve skusebni dobe.

  Dostal jsem tedy rozsudek a prikaz s podminkou na uhrazeni skody. Tyden po teto podmince jsem skodu uhradil, pricemz netusim co se stalo, nejspise spatne zadane var symboly nebo prevedeno cislo uctu na IBAN, ale k uhrazeni castky nedoslo, jak jsem se dozvedel. Volal jsem na okresni soud, zda li chteji potvrzeni ale bylo me receno, ze „to neni treba, nam jak dojde termin, tak si zavolame a pokud bude zaplaceno, tak se obzaloba stahne“. Dobra, zil jsem ve vedomi, ze je vse smazane, a vse vporadku tedy. Pokracoval jsem s budovanim sveho zivota ve skandinavii a o ceskou republiku jsem se nestaral, v tom domeni ze mam v rodnem state cisty stit.

  Minuly ctvrtek jsem obdrzel telefonat, informovan moji matkou. Straznik prisel, ze me ma dorucit, pokud si zpravne pamatuji dopis z kriminalniho oddeleni. Pana straznika jsem osobne kontaktoval ihned, a jelikoz jsem na druhe strane evropy a on to chapal, domluvil jsem se s panem straznikem, ze se dostavim do ceske republiky pristi rok, hned jak to bude mozne vuci praci a zivote v cizine. V panice jsem obvolaval okresni a vyssi soud a snazil jsem se dohrabat k tomu, o co jde. Neobdrzel jsem zadne dopisy, zadne emaily, zadne telefonaty, zadny kontakt od te doby, co soud probehl pred temi lety.

  Nakonec jsem se dovolal pres hodiny a hodiny zkoumani po krajskych soudu primo k pani soudkyni ktera me pred 6 lety soudila ktera me rekla jen to ze „vy jste se o to nestaral, na vas uz cekaji ve veznici“. Byl jsem v soku, protoze jsem absolutne nemel tuseni o cem je rec a byl jsem v domence ze vse bylo vyreseno a radne srovnano. Snazil jsem se to pres telefon uhradit ihned, zjistit jestli to doslo, nedoslo,cimz me bylo receno ze uz to neni o „zaplaceni“ pristi utery mam volat s pani soudkyni znovu a rekla me ze „si promluvime o postupu“

  Ma rodina je v absolutnim soku, pracovali jsme tvrde vsichni na tom aby to bylo srovnano.
  Pokud tomu rozumim, mam nastup na vykon trestu v ceske republice, kde vlastne nemam absolutne nic, ani trvale bydliste, 90% mych dokumentu je norskych.

  Co muzu ted udelat? Ovsem ze nechci utikat, nebo nejakym zpusobem unikat vykonu, naopak to chci pevne a jasne vyresit. Jake jsou me moznosti? S rodinou jsem v pevnem a dobrem kontaktu, a snazime se najit zdrave vychodisko jakymkoli zpusobem mozno. Nevim presne v jake jsem ted situaci a co se ted deje a jak se muzu zachovat.

  Dekuji za vas cas a vyznamnou ochotu
  S vrelym pozdravem, Erik

  • právník

   (29.6.2023 - 14:42)

   Dobrý den,
   obávám se, že celou záležitost řešíte příliš pozdě. Soud (zřejmě) pravomocně rozhodl o tom, že musíte vykonat trest odnětí svobody z původně podmíněného odsouzení. Vydal výzvu k nástupu trestu, kterou se nyní snaží doručit prostřednictvím policie. Nyní bude již velmi problematické, takřka nemožné, zvrátit rozhodnutí soudu o povinnosti vykonat trest odnětí svobody ve věznici. Pro konkrétní posouzení celé věci bych však potřeboval bližší informace. Pokud chcete, můžete mě kontaktovat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz .

 • Nataša

  (1.7.2023 - 5:11)

  Dobrý den,
  byla jsem podmínečně propuštěna z výkonu trestu, tzn. ze jsem teď v podmínce. Mám teď problém. Objednala jsem si na internetu 15litru toluenu a tahle informace i s důkazy o objednavce a vlastně i samotný toluen se dostalo k policii. Můžou me za to zavřít? Nebo muzu být za to nějak trestána??
  Dekuji za odpověď

  • Alex

   (1.7.2023 - 23:03)

   Dobrý den,
   manžel je ve výkonu trestu. Dostal 4,5 let za ublížení na zdraví, paragraf 145.. v minulosti byl souzen za podobné věci ale nikdy nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody.. Předpokládám tedy, že se jedná o prvotrest a může žádat po uplynutí 1/3 trestu o PP. Prosím Vás je vůbec nějaká šance, že by ho propustili? Má příslib práce, bydlení, ve výkonu plní vše, tak jak má (první diferenčka, pochvali). Děkuji mnohokrát za odpověď.

   • právník

    (3.7.2023 - 8:16)

    Vážená paní Alex,
    ustanovení paragrafu 145 tr. zákoníku je zločin Těžké ublížení na zdraví. Pachatelé tohoto zločinu mohou být podmíněně propuštěni až po výkonu poloviny trestu. Pro naprostou jistotu bych však potřeboval vidět odsuzující rozsudek, jehož sken mi můžete zaslat na e-mail: pravnik /zavináč/ obase.cz

  • právník

   (3.7.2023 - 8:10)

   Vážená paní Natašo,
   samotná objednávka nebo i držení 15 litrů toulenu není trestné. Nicméně nevím, jaké podmínky (omezení, povinnost, zákazy) Vám soud v rámci uložení podmíněného trestu odnětí svobody stanovil. V tomto kontextu nemohu posoudit, zda jste případně neporušila podmínky podmíněného odsouzení.

   • Alex

    (3.7.2023 - 9:27)

    Já bohužel u sebe rozsudek nemám, má ho manžel ve výkonu, protože tam byla nějaká chyba a musel se vrátit na soud. Opravený ho poslali manželovi. Zeptám se ho ale co tam má napsáno. Děkuji moc.

   • Alex

    (3.7.2023 - 9:59)

    Tak je to paragraf 145, odstavec 1 a byl souzen ve spodní hranici.

    • právník

     (4.7.2023 - 9:39)

     Vážená paní Alex,
     jak jsem uvedl již shora, jedná se o zločin těžké ublížení na zdraví. Pachatele tohoto zločinu může soud podmíněně propustit až po výkonu poloviny trestu odnětí svobody. Podmíněné propuštění po výkonu jedné třetiny trestu odnětí svobody není možné vzhledem k ustanovení § 88 odst. 1 písm. b) bod 2) trestního zákoníku.

 • Lucie

  (4.7.2023 - 10:10)

  Dobrý den manžel listopadu muže žadat o podmínečně propuštění ve vězení je rok a měsíc dostal 30 měsíců plus 5 za porušenou podmínku ve vězení je podruhé ale za jinou trestní činnost chtěla bych se vas zeptat jestli má šanci na podmínečně propuštění i podruhé má pochvaly a i pochvalu od ředitele řádně se chová povinnosti si plní dekuji za odpoved Lucie

  • právník

   (10.7.2023 - 12:33)

   Vážená paní Lucie,
   jak jsme se přesvědčili v praxi, šance na podmíněné propuštění je téměř vždy. U Vašeho manžela je samozřejmě problematický druhý výkon trestu odnětí svobody a zejména „porušená“ podmínka. Tyto skutečnosti šanci na podmíněné propuštění výrazně snižují, ale nevylučují.

 • Nikca

  (5.7.2023 - 13:10)

  Dobrý den. Psala jsem už ohledně zavaznosti přislíbu bydlení pro odsouzeného, který si žádá o podmíněné propuštění.
  Jak moc se mě bude prislib dotýkat pokud mu ho dám?

  • právník

   (10.7.2023 - 12:48)

   Vážená paní Nikco,
   Váš dotaz je poněkud neurčitý. Těžko říci, na co se vlastně ptáte.
   Příslib bydlení pro soud znamená, že v případě podmíněného propuštění bude mít odsouzený kde bydlet, tzn. nezůstane někde na ulici. Pokud tedy podepíšete příslib bydlení, pak musíte být připravena (alespoň na nějakou dobu) ubytovat odsouzeného, pokud o to projeví zájem. Vy nemůžete donutit odsouzeného, aby u Vás po podmíněném propuštění bydlel – tzn. je na jeho vůli, zda příslibu bydlení skutečně využije či nikoliv.

 • Gabriela Myšáková

  (11.7.2023 - 7:38)

  Dobrý den potřebovala bych od odsouzené notářsky ověřený podpis jak mám prosím postupovat?

  • právník

   (11.7.2023 - 8:26)

   Vážená paní Gabrielo,
   pošlete listinu, na které potřebujete ověřit podpis, odsouzenému do věznice. Odsouzený, ať se obrátí na sociální pracovnici věznice s prosbou o zajištění legalizace podpisu. Sociální pracovnice vše zařídí. Podmínkou je, aby měl odsouzený v úschově věznice platný doklad totožnosti (ideálně občanský průkaz nebo cestovní pas) a na účtu, který vede odsouzenému věznice, částku 30 Kč.
   Ve většině věznic toto funguje zcela bez problémů, jedná se o běžnou záležitost, se kterou si sociální pracovnice snadno poradí.

 • Marcela

  (12.7.2023 - 18:23)

  Dobrý den. chtěla jsem poprosit o radu. 3.2 bylo zahájeno soudní řízení k žádosti o podmínečné propuštění přítele. 21.2. se konalo řízení, kdy ho soud propustil, státní zástupce podal stížnost, chyběl dokument.18.4.vydal Městský soud rozhodnutí o opravném prostředku a vrátil spis Obvodnímu soudu.1.6. se konal opět soud, kdy mého přítele opět propustili a státní zástupkyně opět podala stížnost. Od té doby přítel obdržel jen Rozhodnutí soudu. Odůvodnění stížnosti dosud neobdržel. Když jsem včera volala k Obvodnímu soudu pro vysvětlení, řekli mi, že Odůvodnění je odesláno a čeká se na vyjádření mého přítele k věci. Máme obavu, že se soudní řízení neadekvátně protahuje. Přítel žádal o propuštění na polovině trestu. V té byl paradoxně při nástupu do vězení, měl totiž souhrnný trest 2 roky, od něhož mu odečetli vazbu a 12 měsíců ve vězení. Nyní mu zbývá 64 dní do konce trestu, kdyby ho nepustili dříve, čemuž přestáváme věřit. Navíc je na nemocenské kvůli odštípnutému obratli a tedy bolestem s tím spojené. Existuje možnost, věc urychlit? Navíc mám obavy, že ho mohou pustit o několik málo dní dříve a bude muset mít podmínku na 3,5 roku s dohledem probačního úředníka, což je neadekvátní vzhledem k soudním průtahům. Jsem bezradná a nevím, co by bylo vhodné udělat.( Je uvězněn kvůli krácení spotřební daně. Státní zástupkyně měla výhrady k jeho dobíhající podmínce, kterou dostal za údajné týrání svěřené osoby, kdy soud nabyl přesvědčení bez jediného důkazu, že by se tak mohlo dít.)Děkuji moc za případnou radu.

  • právník

   (13.7.2023 - 17:59)

   Vážená paní Marcelo,
   obecně vzato v těchto letních měsících mohou činnost soudu mírně ovlivnit dovolené jednotlivých zaměstnanců, ať již jde přímo o soudce či ostatní zaměstnance soudu. Nicméně, z popisu událostí je zřejmé, že celé řízení probíhá nepřiměřeně dlouho. Obávám se však, že v této fázi řízení nijak neovlivníte rychlost rozhodnutí. Pokud chybí Vašemu příteli do konce trestu pouhých 64 dnů, pak mi přijde podmíněné propuštění v tuto chvíli již „nevýhodné“. Otázka také je, zda nehrozí nařízení výkonu trestu z toho podmíněného odsouzení, o kterém píšete, což však nemohu posoudit.

   • Marcela

    (14.7.2023 - 21:19)

    Nařízení výkonu trestu bylo za stejnou povahu činu – podvod.Před více než pěti lety byl ve výkonu trestu v délce 12 měsíců,z něhož byl něhož byl podmínečně propuštěn a podmínku splnil. Všichni ze skupiny,která byla souzena za krácení spotřební daně dostali jen podmínečný trest bez náhrady škody státu.Jen přítel dostal souhrnný trest 2 roky s odečtením již odsezeného trestu a 3.měsíců vazby. Podle státního zástupce prý není schopen vést bezúhonný život. Já vím,že ano,protože ho vedl od propuštění do té doby,než ho znovu uvěznili. Je dosud zaměstnán, žije klidný život,své vyživovací povinnosti plní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.