Ministr spravedlnosti navrhuje snížení některých trestů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek navrhuje zmírnění trestů pro zloděje a neplatiče alimentů ¹. Věznice jsou téměř zaplněné a na počet obyvatel má Česko čtvrtý nejvyšší počet trestanců v Evropské unii ¹. Ministr Blažek připravuje změny trestního zákoníku, aby se lidé, kteří se dopouští opakovaných krádeží, maření výkonu úředního rozhodnutí či neplacení alimentů, mohli trest odpykat doma nebo by za mřížemi mohli být kratší dobu ¹. Podle ministra Blažka trestá náš trestní zákoník východním způsobem a jeho změna je nutná ¹.

V současné době je v Česku téměř 20 000 vězňů, což je vysoké číslo v porovnání s jinými evropskými zeměmi ¹. Ministr Blažek se domnívá, že trestáme víc opakovanou krádež než útok nožem, což není normální ¹. Proto připravuje změny trestního zákoníku, aby se lidé, kteří se dopouští opakovaných krádeží, maření výkonu úředního rozhodnutí či neplacení alimentů, mohli trest odpykat doma nebo by za mřížemi mohli být kratší dobu ¹.

Ministr Blažek se domnívá, že náš trestní zákoník trestá východním způsobem a jeho změna je nutná ¹.

(1) Trestáme moc tvrdě, říká Blažek. Zmírnění navrhuje pro zloděje i …. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/blazek-veznice-trest/r~b5fa4ce271b411eeba5b0cc47ab5f122/.
(2) Vězení není řešení. Na neplatiče výživného by mohly … – ČT24. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2119095-vezeni-neni-reseni-na-neplatice-vyzivneho-mohly-spise-platit-alternativni-tresty.
(3) Úmyslné neplacení alimentů má zůstat trestné, hrozit bude nejvýš rok …. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2403983.
(4) Jak na neplatiče alimentů? Ministerstva se přou – ČT24. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1659772-jak-na-neplatice-alimentu-ministerstva-se-prou.
(5) Menší tresty pro neplatiče alimentů a drobné zloděje. Nový zákoník už …. https://echoprime.cz/a/H6uDZ/mensi-tresty-pro-neplatice-alimentu-a-drobne-zlodeje-novy-zakonik-uz-od-pristiho-roku.

Autor příspěvku: obase.cz

7 komentáře v “Ministr spravedlnosti navrhuje snížení některých trestů

 • Zlatuse Trousilova

  (17.12.2023 - 8:38)

  Souhlasím, a také bych navrhovala amnestii..která dlouhou dobu vyhlášena nebyla.

 • Renata

  (27.12.2023 - 15:13)

  Také souhlasím s amnestii pro neplatiče výživného a drobné krádeže

 • Zdena Kuchleiova

  (3.1.2024 - 12:52)

  Dobrý den prosím vás budou se propouštět vězni kteří jsou prvotrestane a mají přečin? Děkuji

  • obase.cz

   (11.1.2024 - 22:18)

   Dobrý den. Takovou informací nemáme.

 • Zlatuse Trousilova

  (4.1.2024 - 8:00)

  Prosím vás, budou se propouštět vězni, kteří jsou prvotrestane a mají přecin?Už jsem se tu otom jednou zmínila, dejte jim šanci..,Děkuji

  • Karlos

   (7.1.2024 - 17:52)

   Dobrý den Zlatuše,
   zrovna včera byla na TV Nova reportáž ohledně Vaší a jenom Vaší otázky. Připravovaná novela TZ se sice plánuje a měla by v ní být i zahrnuta např. částečná dekriminalizace alimentů, vyjma odst.3, zredukování recidivy ohledně „malých krádeží“ a další toliko diskutovaných témat. Pokud bude vše hladce a vše projde legislativou jak má, plánuje ministerstvo spravedlnosti její zavedení od 1.1.2025. Tato úprava by měla zajistit nižší obsazenost věznic také s ohledem na nízký stav personálu, neochotu ve věznicích pracovat a dalších okolností. Rozhodně se však nejedná o žádné propouštění či snad amnestii…bohužel.
   Je mi s podivem, že někteří vychovatelé ve věznicích občas nějaký takový nesmysl (ohledně propouštění) mezi vězně pustí a tím pro mne nepochopitelně ještě více stupňují napětí nejen mezi vězni.

  • obase.cz

   (11.1.2024 - 22:20)

   Dobrý den. Na to nemáme vliv. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.