man, brain, prison-8325036.jpg

K chystané novele trestního zákoníku

Ženské věznice jsou průměrně obsazeny 93 procenty, zatímco mužské zažívají přeplnění. V současné době se v mužských věznicích nachází 19 691 osob. Díky plánované úpravě trestního zákoníku by mělo dojít k výraznému snížení tohoto počtu. „Náš odhad, který jsme provedli, optimisticky počítá s redukcí tří až pěti tisíc osob,“ zdůraznil náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS).

Více než 1 200 osob je momentálně ve vězení kvůli neplacení výživného. Po přijetí novely by hrozba vězení byla aplikována pouze na několik desítek případů, které spadají do třetího odstavce stávajícího paragrafu 196. Ostatní případy by byly považovány za přestupky, zejména s ohledem na děti. „Žádný otec ve vězení by nebyl schopen plnit svou vyživovací povinnost v takové míře, jak by to mohl dělat, kdyby pracoval,“ argumentoval soudce Martin Lýsek.

V případě srovnání dvou podobných činů je nyní rozdíl. Například krádež se škodou do 10 000 korun spáchaná bezúhonnou osobou je pouze přestupkem. Naopak, pokud toto jednání opakuje jedinec, který byl za krádež odsouzen v posledních třech letech, automaticky se stává trestným činem.

A tato situace by měla podstoupit změny. Mezi recidivisty se již rozšiřuje diskuse, která to považuje za prakticky vyřešenou věc. „Jednoduše řečeno, pokud někdo ukradne dvě tatranky, neměl by skončit ve vězení,“ uvádí Stanislav.

„Toto uvolnění rukou soudům umožní efektivněji řešit závažnější, složitější a společensky nebezpečnější trestné činnosti,“ vyjadřuje se s radostí Lýsek.

Nicméně kritici mají obavy z nárůstu drobné kriminality. Přestupková řízení často recidivistům připadají jako formalita. „V těchto případech jim hrozí pouze finanční trest, který je pro ně často obtížně vymahatelný,“ vysvětluje advokát Jan Černý.

Při zvyšování hranice trestného činu na 10 000 korun před třemi lety měly samosprávy obavy z přetížení přestupkovými řízeními. Nakonec se s tím ale vypořádaly, a bude nutné najít řešení i nyní. „Samozřejmě budeme muset přijmout opatření. Zvýšit počet zaměstnanců, investovat do technologie, a zajistit více pracovních prostor,“ vypočítává starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Novela by mohla potěšit uživatele měkkých drog, protože předpokládá úpravy v této oblasti. Sazby by měly být sníženy a některé činy by mohly být považovány pouze za přestupky. Detaily legislativních změn jsou stále ve vývoji.

Pokud novela projde, mohla by nabýt účinnosti od ledna 2025. Nicméně jeden typ krádeže, a to krádež kapesní, by měl i po změnách zůstat trestným činem, bez ohledu na výši škody.

Koalice a opozice se vzácně shodují na potřebě novely trestního zákoníku. Autoři novely zdůrazňují, že cílem není pouze dekriminalizace některých činů a snížení počtu vězňů, ale také dosažení úspor. Diskuse o změně trestního zákoníku se v politických kruzích objevila již v rámci konsolidačního balíčku a hledání úsporných opatření.

„Když jsme začali projednávat konsolidační balíček, měli jsme několik návrhů od Národní ekonomické rady vlády (NERV), a jedním z nich bylo zefektivnění fungování vězeňské služby. Nakonec jsme se rozhodli to do balíčku nezahrnout, protože se jedná o specifickou záležitost,“ uvedl poslanec Jan Jakob (TOP 09).

„Pro nás je klíčové zvýšit bezpečnost a udržet relativně dobrou bezpečnostní situaci v České republice. S tím je spojen i náš zájem o snížení počtu recidivistů. Bohužel, dnes je situace taková, že téměř každý druhý jedinec opouštějící vězení se do něj buď dříve či později vrací. Chceme podporovat moderní nástroje, jako jsou například probační domy,“ zdůraznil poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Opozice má zájem dohodnout se s koalicí ohledně novely trestního zákoníku, ale zatím nemá všechny informace. „Podpoříme úsilí ministerstva o změny. Chci však upozornit na skutečnost, že v rozpočtu pro vězeňskou službu jsou podseknuté prostředky. Nikdo se nevěnuje práci s vězni, chybí specialisté, jako jsou speciální pedagogové a vychovatelé,“ podotkl poslanec Radek Vondráček (ANO).

„Věřím, že by to mohl být správný krok, pokud se na poslední chvíli neobjeví nějaký neočekávaný prvek, což je občas typické pro současnou vládu,“ uvedla poslankyně Vladimíra Lesenská (SPD).

Snížení počtu vězňů by mohlo být podporováno i zvýšením využívání domácího vězení, ale zde nastává problém s nedostatkem náramků. „Ministerstvo spravedlnosti má již mnoho let potíže s vyhlášením soutěže na dodavatele náramků, které jsou odsouzeným nasazovány na zápěstí. To vede k omezení ukládání takových trestů, a tato situace by se rovněž měla změnit,“ zdůraznil poslanec Aleš Dufek (KDU-ČSL).

Ministerstvo spravedlnosti plánuje předložit novelu do Poslanecké sněmovny v první polovině příštího roku. (Zdroj: tn.nova.cz, volně parafrázováno)

OPZ

Autor příspěvku: obase.cz

3 komentáře v “K chystané novele trestního zákoníku

  • Karel

    (26.11.2023 - 13:56)

    Mužské věznice jsou již několik let přeplněné na min. 120%,stoupá agresivita i počty sebevražd a nikomu nevadí, že ti mrtví, mají příbuzné, matky, děti. Soudy stále posílají do věznic drobné zlodějíčky, alimentáře a ty,co maří úřední rozhodnutí. A nyní se dočítám, že bude vic jak rok trvat, než vyjde v platnost úprava, která jisté trestné činy nahradí alternativními tresty a část vězňů bude propuštěna. Ale co nová úprava nařízena EU ,která stanoví 5m2 pro vězně, namísto současných 3m2? Zase bude naše vláda lhát a žádat výjimky? Proč je naše vlast, naši úředníci, politici, soudci, státní zástupci, tak úchylně prřmknuta k nesvobodě? Proč v roce 2023 nejsme schopni zakoupit funkční elektronické náramky,které se na západě používali před 40.roky? Proč budou vězni dále trpět v přecpanych celách VÍC, jak rok a co ten rok bude Ministr spravedlnosti dělat? Pro Boha, vždyť jde jen o menší úpravy u několika tr.činů!! Však jde jenom o lidi, že? A pak o ty mrtvé, kteří se nemohou bránit.

  • Milos

    (26.11.2023 - 20:35)

    No ja osobne bych radsi sedel nez nosil naramek a delal verejne prospesne prace.Ale jinak davam jednoznacne za pravdu.Exkomunisticke zeme a Cesi s nima jsou nejvetsi mrtky v civilizovanem svete.Sedel sem v Perú,Argentine, Uruguay , Spanelsku a dalsich evropskych zemich,diky bohu ne v Cesku.Naposled me pustili tady ve Spanelsku letos zacatkem cervence a museli me vyvest za pouziti donucovacich prostredku,protoze jsem ven nechtel.Ted jsem bezdomovec,spim na letisti a premyslim jak si zajistit dozivoti v teto krasne slunecne zemi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.