Pes v base obase

Jak je to vlastně s náramky

Probační a mediační služba začala tento měsíc konečně využívat systém elektronických náramků. Ministerstvu spravedlnosti tento krok trval přibližně 12 let. Ale od toho se odpoutejme. Pro mnohé rodiny odsouzených se jedná o zprávu, ke které s nadějí vzhlížejí. A právě pro vás tu jsme. Tak tedy čemu to vlastně může v praxi pomoci, abyste měli své blízké dříve doma. Institut domácího vězení je v našem právním řádu zakotvený již velmi dlouho, protože však neexistoval efektivní způsob, jak dodržování omezení s ním spojené kontrolovat, soudy k tomuto způsobu potrestání pachatelů přistupovaly jen zřídka.

Pokud někdo počítá s hromadným propouštěním odsouzených bude jistě zklamán, myslím si ale že přesto celá věc přinese nemálo dobrého.

První pozitivní zprávou, zejména pro obviněné a rodiny všech proti kterým je vedené trestní stíhání, je tedy to, že mají reálnou šanci, že jejich blízký neskončí ve vězení, ale s náramkem doma.

Velmi zajímavá je změna situace především v postavení soudů k přeměně trestů odnětí svobody do domácího vězení. Ačkoli zákon toto u odsouzených za přečiny umožňuje již mnoho let, soudy k tomuto řešení přistupovaly jen zřídka, pokud vůbec. Nemožnost efektivní kontroly odsouzených byl totiž hlavní argument soudců, proč žádosti o přeměnu do domácího vězení zamítali. Věřme tedy, že se institut který vznikl především pro ty, kteří si z nějakého důvodu nezasloužili rovnou podmíněné propuštění konečně začne využívat.

O.

 

Autor příspěvku: obase.cz

37 komentáře v “Jak je to vlastně s náramky

 • Iveta Lakatošova

  (6.7.2023 - 10:07)

  Dobrí den chtěla bych se zeptat mám ve Valdicích Sina kterého odsoudili neprávem za trinasobni pokos o vraždu může si také požádat o přepuštění do domácího vězení moc prosím o odpoveď sem jako máma moc zoufalá je to prvitrest a nevím co mám dělat prosím poraďte mi děkuji

  • obase.cz

   (11.7.2023 - 18:21)

   Jestli je ve vězení neprávem, pustí ho hned jak na to přijdou. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.