GIBS stíhá dozorce z věznice Rýnovice pro fyzické trestání vězňů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá 15 dozorců z věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou z toho, že nejméně od února 2020 do ledna 2021 při své službě na uzavřeném oddílu verbálně a fyzicky trestali odsouzené. S podezřelými inspekce zahájila trestní stíhání kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. V případě odsouzení některým hrozí tři až deset let vězení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Republiková mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová dnes pro ČTK uvedla, že podezřelí zůstávají ve službě a prvotní informace o jejich možném nezákonném jednání odhalil vnitřní kontrolní systém vězeňské služby. „Tyto poznatky byly následně postoupeny Generální inspekci bezpečnostních sborů k dalšímu šetření. Na případu vězeňská služba i generální inspekce spolupracovaly,“ dodala Prunerová.

Podezřelí podle GIBS trestali vězně například za opakované požadavky, kterých se dožadovali pomocí takzvané hlásky na uzavřeném oddílu, nebo naopak takové trestání zatajovali, přihlíželi mu nebo v něm svým kolegům nebránili. „Dozorci současně v postavení úřední osoby měli zneužívat závislosti vězňů a využívat skutečnosti, že by mohla být věrohodnost výpovědí odsouzených snižována v souvislosti s jejich trestní minulostí a výkonem kázeňských trestů na uzavřeném oddělení,“ doplnila mluvčí.

Podle Prunerové s inspekcí konzultovali, zda stíhané příslušníky postavit mimo službu či nikoli. „Věznice Rýnovice, na základě presumpce neviny, prozatím důvod pro postavení mimo službu neshledala,“ dodala Prunerová.

V souvislosti s vyšetřováním případu bylo podle Nguyenové zjištěno i dalších 31 jednání, která přešla ke kázeňskému projednání. Týkalo se to především různých porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby či zneužití pravomoci úřední osoby například kvůli nedostatečnému střežení problémových vězňů, nesprávně prováděných osobních prohlídek nebo tolerování kázeňských přestupků vězňů. V těchto kázeňských jednáních figurovalo 14 dozorců, čtyři odsouzení a jeden vychovatel, uvedla mluvčí.

Zdroj ČTK

 

Autor příspěvku: obase.cz

7 komentáře v “GIBS stíhá dozorce z věznice Rýnovice pro fyzické trestání vězňů

 • Tonda

  (22.5.2021 - 0:14)

  No dostanou max podmínku jestli se prokáže vina a nebo monkárna, pro bývalé policajty, vychovatele, bachaře, vojáky,, slavné osobnosti“ ve Stráži pod Ralskem a že to je luxusnější oddíl , mohu potvrdit.
  Je to nespravedlivé, dal bych je normál na baráky, mezi zvěř. Aby si těžce zakoňovali.

 • :-)

  (23.5.2021 - 9:00)

  nechani ve sluzbe? to je snad vtip….musi tam ted mit peklo, budou zahlazovat….me tam malem nechali chcipnout.

 • Petr

  (2.6.2021 - 13:30)

  je vidět, že tady přispívá samej mukl

  • obase.cz

   (2.6.2021 - 20:55)

   No vězni určitě ne, ti jsou ve věznicích bez přístupu k internetu. O.

   • Jan

    (8.10.2021 - 10:36)

    Tak to jsi asi neseděl protože nemáš správné informace 🙂

 • Anonym

  (3.6.2021 - 20:56)

  Tak ja v tezke nemoci, tsm prisel malem o zivot. Gips kdyz zacal setrit, tak razne doporucil, at drzim hubu a krok. den nato jsem v bez vedomi chcipal po napadeni, ktere melo ukazat, kdo je tam panem. Dnes jsem na invalidnim duchodu, venku a vracim uder soudne 🙂 tam je lepší mlcet protoze vse zametou, nebo uklidi primo vas.
  toto je zskon v cr ….

 • Informator

  (6.6.2021 - 23:14)

  Na akci se podileli dokonce tri agenti ,kteri byli tam na urcitou dobu sami „zavreni“ a vse dokumentovali. Vedel o tom pouze reditel veznice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.