Dopis generálního ředitele vězeňské služby

Od jednoho z našich přispěvovatelů jsme dostali kopii dopisu, kterým se obrátil na předsedy soudů v České republice. Samotný dokument máme k dispozici. Text níže. OPZ

Vězeňská služba české republiky vrchní státní rada
JID: VSETRfo1244544

genmjr. PhDr. Petr Dohnal generální ředitel

 

 

 

 

Praha 13. října2020

Č. j. VS-57802-94/ČJ-2020-8000-0G1Ř

 

 

Vážený pane předsedo,

 

 

dovolte mi, abych se v návaznosti na naši předchozí korespondenci na Vás obrátil s žádos tí, která bezprostředně souvisí s aktuální epidemickou situací šíření onemocnění COVID-19 a nově celorepublikově přijatými opatřeními proti šíření infekčních onemocnění.

 

V dubnu tohoto roku v souvislosti vyhlášením nouzového stavu Vládou ČR a z důvodu trvajícího stavu ohrožení zdraví obyvatel české republiky  v důsledku epidemie koronaviru  SARS-CoV-2 a nebezpeční zavlečení tohoto infekčního onemocnění do vězeňských zařízení, jsem Vás požádal o zvážení možnosti, zda by příslušné soudy při stanovování nástupů do výkonu trestu odnětí svobody z tzv. civilního života nemohly zohlednit vysoká bezpečnostní a celospolečenská rizika a dobu nástupu do výkonu trestu odnětí svobody oddálit či pozastavit.

 

Na základě sběru dat, která průběžně shromažďujeme a vyhodnocujeme, bych Vám  chtěl poděkovat za proaktivní přístup všech předsedů soudů, kteří svým rozhodnutím  oddálili  či pozastavili nástupy odsouzených do věznic a vazebních věznic, a tak zabránili masivnímu šíření infekčních onemocnění ve vězeňských zařízeních. Také díky těmto omezeným nástupům odsouzených se nám společně podařilo situaci velice dobře zvládnout. Například v měsíci květnu jsme evidovali pouze 83 těchto nástupů oproti lednu roku 2020,  kdy nastoupilo  294  odsouzených. K měsíci září evidujeme nástup 198 odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody.

 

Nicméně současná situace je pro Vězeňskou službu ČR ještě závažnější  než ta na jaře roku 2020. Z tohoto důvodu bych Vás chtěl opětovně požádat o zvážení možnosti, zda by příslušné soudy při stanovování nástupů do výkonu trestu odnětí svobody z tzv. civilního života nemohly dobu nástupu do výkonu trestu odnětí svobody oddálit či prozatím pozastavit a také, zda by nástup osob, které podléhají karanténnímu režimu či jsou pozitivní na COVID-19 taktéž neodložily.

 

Nově nastoupivši odsouzení jsou vzhledem k inkubační době onemocnění aktuálně zásadní potencionální hrozbou šíření nákazy. Mohlo by se tak stát, že pozitivně nakažení bez příznaků nakazí další odsouzené na oddílech a tím se spustí nekontrolované šíření nemoci COVID-19. Jakákoliv nestabilita, například exponenciální šíření infekčních nemocí v rámci organizačních jednotek může mít nedozírné následky v oblasti zajištění bezpečnosti a zdraví vězněných osob, zaměstnanců a příslušníků sboru.

 

Vážený pane předsedo, vzhledem k nově vyhlášeným krizovým opatřením, jejichž cílem je zvrátit nepříznivý vývoj  pandemie  nemoci  COVID-19  v  celé  české  republice  si  Vás  dovoluji  požádat o zvážení uvedené možnosti. Toto ulehčení by jistě snížilo další rizika zavlečení nákazy COVID-19 způsobované virem SARS-CoV-2 zvenčí do vězeňských zařízení.

 

Děkuji za pochopení.

 

 

S úctou

 

 

Vrchní státní rada genmjr. PhDr. Petr Dohnal

generální ředitel Vězeňské služby ČR

 

podepsáno elektronicky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dle rozdělovníku

 

 

11 „- – „‚· -1 „. , .. .. _…

,.. ,, ,. -· – “ “ ‚ “ · · “ — rálnl reditelstvl Praha Kancelár generálnlho feditele

 

genmjr. PhDr. Petr Dohnal                       •aha 4

13.10.2020 16:04:42

Olgitéloé pode psal:

genmir PhDr. Petr Dohnal

Vězeflská slu.2:ba C es ké republiky

Důvod :                                                                                                                                                                                                                  2

Autor příspěvku: obase.cz

64 komentáře v “Dopis generálního ředitele vězeňské služby

 • Leona

  (9.11.2020 - 23:56)

  Je to strašně smutné…..

 • Hybes

  (10.11.2020 - 13:49)

  Amnestie prezidenta republiky

  Institut Aleny Vitáskové (dále IAV), Spolek Šalamoun a další subjekty se obrátili na prezidenta republiky dopisem ve kterém žádají o „O rozsáhlé udělení milosti vybraným vězňům“ (tzv. podmíněnou milost) v souvislosti s pandemií COVID-19

  Vězeňská služba sama nárůst nakažených označuje za alarmující. ZDROJ.
  VS ČR má k dispozici pouze 21 jedná míst ve vězeňské nemocnici v Brně, což je samozřejmě nedostatečné.
  VS ČR nedisponuje jednotkou JIP a ani jedním plicním ventilátorem. ZDROJ.

  Další argumentace a trochu čísel:

  K 2. 11. 2020 je v českých věznicích 19770 vězněných osob. Z toho 17892 mužů, 1612 žen a 95 mladistvých a 1581 cizinců. Z toho je 17771 odsouzených.

  Zajímavé číslo je, že přes 36% odsouzených, je ve výkonu trestu poprvé.

  Další zajímavé číslo je, že trest od 0-do 2 let, tedy zjevně bagatelní trestné činy se týká přes 8700 odsouzených.

  Zcela děsivé číslo je, že v českých věznicích se nachází přes 1500 odsouzených za zanedbání povinné výživy. Určitě v počtu tzv. neplatičů alimentů vedeme v celé Evropě.

  Ve věkovém složení odsouzených je zajímavé číslo, že přes 300 odsouzených je ve věkové kategorii 65+ a 4 dokonce na 80+

  Pokud použijeme šalamounskou rovnici

  – poprvé ve výkonu trestu, za bagatelní trestný čin se sazbou do 2 let odnětí svobody +
  – nedbalostní trestné činy +
  – odsouzené za zanedbání povinné výživy +
  – osoby starší 65 let

  tak se hypoteticky vzato může případná milosrdnost prezidenta republiky dotknout cca 50 % odsouzených v České republice a to není vůbec malé číslo.

  • Leona

   (10.11.2020 - 15:05)

   Mockrát vám děkuji za tento rozsáhlý a výstižný komentář,velmi pomohl

  • Vladimír Grygar Scarabelli

   (11.11.2020 - 7:37)

   Vážení čtenáři….
   Dovolil bych si reagovat na uveřejněný článek, respektive spíše fakta v něm uvedené a také i na podstatu celého obsahu, čímž je informace o žádosti, jež je směrována na prezidenta republiky o udělení rozsáhlé milosti vybraným vězňům v souvislosti s pandemií COVID-19.
   Velice si vážím lidí, kteří vůbec obecně řečeno mají zájem a vyvíjí až nadlitské úsilí ve věci spravedlnosti a vězeňství, věcí s tím spojených, neboť tím samozřejmě jde o Ty, kteří tam někde jsou. A, že je co napravovat, o tom určitě není pochyb. Hlavně se to týká oblasti lidskosti, chápání člověka člověkem.
   K otázce udělení milosti se toho napsalo, namluvilo velice mnoho. Zeptám se ovšem, s jakými účinky, s jakými závěry, či řešeními?
   Zcela nic konkrétního, nic hmatatelného, žádný výsledek.
   Doposud jen se píše, mluví, pokud ovšem si vůbec někdo na odsouzené vzpomene z řad našich politiků. A když se vše tak nějak sečte, musíme zákonitě dát za pravdu Gelliusově moudrosti, kdy řekl – Hominem delirum, qui verborum minutiis rerum frangit pondera – v překladu, jen hlupák, kdo slovíčkařením přejde závažnou věc.
   Než by se hledala nějaká řešení, tak spíše se hledá možnost jak to, či ono raději neřešit. Nechci být nějak přespříliš skeptický, je to vlastnost nás lidí obecně, bylo to, je to a bude to. Již Platón říká – dej mu pronést řeč a od samého začátku se bude skládat jen z vytyčování námitek.
   Doufám já a věřím, tak i mnozí další, že dopis s žádostí nebude odmítnut, nebo že zapadne někam.
   Panu prezidentovi přeji, ať má na mysli jednu hlavní věc, – pokud se návrhy odmítnou, je konec. Kdežto když se přijmou, vyžaduje to další práci.
   Pokud se bude vším zabývat, pozná, že role lidí, kteří zde žádají, budou jednou nazváni rádci. Nadarmo se neříká, že nejlepším lékem je, aby panovník znal své rádce tak dobře, jako oni znají jeho.
   Snad jen závěrem naší hlavě státu – Principis est virtus maxima nosse suos…největší ctností vládce je, když zná své lidi.

   Vladimír Grygar Scarabelli

   • Leona

    (11.11.2020 - 12:54)

    Nyní jen čekat.Rikam si,že covid 19 pomalinku klesá,aby se nečekalo na tohle,možná si prezident tohle říká,že se to ustálí a nebude potřeba udělovat milosti..ach jo

    • Klaudie

     (11.11.2020 - 14:00)

     Ano také si myslím že neudělí amnestií, řekne že počet nakažených klesá a tak není potřeba ji udělit . Nechápu jaký je v tom problém udělit amnestií alespoň do roka / dvou let prezident nechápe jak se cítí rodiny kteří mají o své blízké ve věznici strach. To on nikdy nepochopí protože o něj je dobře postaráno .

 • oooaaa

  (11.11.2020 - 19:15)

  ono udelit amnestii ani nemuze, proc? protoze tady nejde o vezne, nebo o nas lidi, tedy rodiny veznenych. Jde tu jen o penize a dovedete si predstavit, ze vsem tem ve vedeni veznic, tem vsem kamaradim, kteri jsou napojeni, at uz stavari, reznici, pekari a jejich chleb- tedy vyzitka s prelepenym datem spotreby, ale i kantyny s cukrem za 26 kc, telefonni budky kde za mesic volani s detma maminkou zaplati maminka deti 1800kc za 30 minut denniho spojeni….a to dnes pausal stoji 300kc za mesic vcetne dat……uz to chapete? kazdy reditel veznice nova auta, stavby za x milionu…..danove priznani nejake….nikdo je nehlida a nekontroluje, protoze svuj zlomek tam najde opravdu kazdy….
  omlouvam se, ale na tohle “ ROZBIT“ mel a omlouvam se za vyrok „koule“ je pan Klaus a at si kazdy mysli kdo chce co chce, ale presne proto na nej pak nahazeli spinu ze rozkradl….ne omyl on usetril pro lidi x miliard rocne prave vyhlasenou amnestii a diky za nej, ze mel „koule“ temto lidem se nebat zavrit kohotky z nasich penez.
  na to nas pan prezident nema….myslel jsem ze je tu pro lidi, ale ne…..omlouvam se pokud jsem se dotkl nekoho, ale mame demokracii, pravni stat ? to je jiz diky nasim poctivym soudcum, zastupcum a vsem….pryc.
  ne

  • Leona

   (11.11.2020 - 20:20)

   Plně s vámi souhlasím…je to tak

  • Vladimír Grygar Scarabelli

   (12.11.2020 - 8:59)

   Plně s Vámi souhlasím…jsou to fakta, která jsem poznal na vlastní kůži.
   Dnes jsem četl na internetu článek -Lidé jsou frustruvaní ze zákazů, už ne z nemoci –
   Článek popisuje jak jsou frustrovaní staří lidé v domovech důchodců, kteří nemají návštěvy, nejsou v kontaktu se svými blízskými.
   Vyjadřuje se k této problematice psychložka MUDr.Hrubá z Fakultní nemocnice u sv.ANNY v Brně.
   Ano, beru, jedná se o staré lidi, zájem o ně je zcela na místě. Zajímá se někdo v podobných článcích z řad novinářů o uvězněné?
   Možná by se i nějaký ten článek vyštrachal, ale…..není zde náhodou jistá cenzura? Nebo je to úplný nezájem?
   Dokonce se v článku píše, jak jeden důchodce dokonce utekl na zahradu, personál jej tak intenzivně naháněl, až si ten dotyčný zlomil nohu.
   Říkám si, toto udělat ve věznici, nedovedu si představit co by z toho bylo. Určitě pokus o útěk a okamžitě na díru, kde bych to viděl tak na 28 dní.
   Následně by byl soud a opět nějaký geroj soudce by se ukázal v plném světle, který by dotyčného jak se říká, patřičně oroštoval.
   Vím jak to chodí např. ve Světlé nad Sázavou. Některá z odsouzených jen přejde z pokoje na pokoj, je přistižena a za tento prohřešek se běžně dostává 7 až 14 dnů díra. Samozřejmě se přibalí i tzv.kázeňák. Běžná praxe, pokud odsouzená má peníze na svém kontě, může se vyplatit, jeden den se rovná 50,- Kč. Nebo může poslat rodina. A tak to zde chodí běžně. Vím to naprosto přesně.
   Jestli tomuto někdo říká výchovné metody, nebo převýchova, ať potom jde každý s prominutím do prd..e….
   Na tuto skutečnost jsem upozorňoval i GŘ Vězeňské služby.
   Toto jsou praktiky, které nebyly ani v komunistických lágrech. Tam dostal člověk přes hubu a bylo hotovo. Dnes, myslím si je to daleko horší. Je to místy vymívání mozků a nátlak na odsouzené je až tak sofistikovaně promyšlený, že zůstává nad tím rozum stát.
   Hlavní tragedie toho všeho je nezájem o odsouzené, není informovanost, není komunikace, přitom se vše tváří jak je to úžesné, vše je v tabulkách a nám doma je z toho doslova, promiňte mi, ale doslova na blití.
   Vladimír Grygar Scarabelli

   • Leona

    (12.11.2020 - 9:45)

    Ano přesně tak už tady hraje velkou roli psychika,ale ne jen u seniorů,že nevidí své blízké,ale i u vězňů a všech kteří jsou někde zavřený ať se léčí nebo odpykávají tresty. Ano ,ale stále jsou na jediným místě senioři,a že i vězni mají duši to nikoho nezajímá. Neznamená,že člověk udělal trestní čin, že je to největší hajzl. Samozřejmě do toho nepočítám vrahy, násilníky. Už stačí,že mají psychiku z toho,že nyní nemohou pracovat,nemají ani peníz do kantýny si něco koupit. Tak by mě velice zajímalo,jestli povolí umožní pro vězně 5kg balíky aspoň k těm Vánocům,když chudáci nemají práci,nemohou se vidět se svými blízkými.

 • Hybes

  (12.11.2020 - 9:33)

  Kontrola státních zástupců odhalila další pochybení teplické věznice. Rath čekal na zařazení zbytečně dlouho

  Na zařazení do konkrétní věznice čekal Rath koncem loňského roku v teplické věznici přibližně o tři týdny déle, než bylo nutné. Vyplývá to z doplňující kontroly, kterou k jeho pobytu ve vazební věznici nechalo zpracovat Nejvyšší státní zastupitelství. Podle šetření věznice otálela s odesláním podkladů na Generální ředitelství Vězeňské služby. Nejde přitom o první pochybení. Nejvyšší státní zastupitelství už dříve uvedlo, že věznice porušila předpisy, když povolila exhejtmanovi civilní oblečení a vlastní matraci.

  Zdroj: ČT24

  „Doplňujícím šetřením bylo zjištěno, že Vazební věznice Teplice porušila ustanovení § 6 odst. 4 Vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 345/1999 Sb., kterou se vydává řád výkonu trestu odnětí svobody,“ uvedl na dotaz ČT mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

  Podle zmíněného paragrafu má správa věznice po vstupní lékařské prohlídce a zařazení odsouzeného do příslušného stupně zabezpečení bez zbytečného odkladu všechny podklady zaslat na Generální ředitelství Vězeňské služby. To má následně rozhodnout o umístění odsouzeného do konkrétní věznice.

  „Ze zprávy Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem vyplývá, že v případě odsouzeného MUDr. Davida Ratha došlo k bezdůvodné, více než třítýdenní, prodlevě při zaslání údajů nezbytných k rozhodnutí o umístění odsouzeného do konkrétní věznice Generálnímu ředitelství Vězeňské služby,“ upřesnil Malý.

  Do teplické vazební věznice nastoupil David Rath v říjnu 2019. Koncem ledna 2020 byl převezen na Ruzyni.

  Pochybení také u oblečení

  Nejde přitom o první přešlap Vazební věznice v Teplicích. Porušení předpisů odhalilo začátkem léta dohledové státní zastupitelství i v případě povolení civilního oblečení a vlastní zdravotní matrace. Podobné závěry následně potvrdilo i ministerstvo spravedlnosti.

  „V době prováděné prověrky dozorovým státním zástupcem nebylo možné v osobním spise odsouzeného dohledat jeho žádost o povolení k držení a užívání civilního oblečení a zdravotní matrace ve výkonu trestu odnětí svobody ani rozhodnutí o této žádosti,“ uvedl tehdy ke kontrole resort. Ke zvýhodnění bývalého poslance a středočeského hejtmana oproti ostatním vězňům ale dojít nemělo.

  Vězeňská služba porušení zákona odmítla. Připustila pouze pochybení v administraci takzvané povolenky, kterou řádně nevložila do Rathova spisu.

  Kritika ale tehdy mířila i na státní zastupitelství. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podle resortu vybočila ze své pravomoci a zasáhla do dozorové prověrky Rathova věznění, kterou provádělo ústecké krajské státní zastupitelství. „Vrchní státní zástupkyně byla proto požádána, aby při výkonu svých dohledových kompetencí postupovali státní zástupci v souladu se zákonem,“ uvedlo tehdy ministerstvo.

  Rath si loni v první větvi korupční kauzy vyslechl pravomocný trest sedm let vězení. Justice jej uznala vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos shledal středočeský krajský soud bývalého hejtmana nepravomocně vinným i v druhé části kauzy. Za přijímání úplatků a zmanipulované veřejné zakázky kraje a krajských nemocnic mu původní trest o rok prodloužil.

  AUTOR Kristýna Šopfovázdroj: 

  ČT24

  Děkuji.
  .. 12 .11.20 Hybes

  • obase.cz

   (12.11.2020 - 9:51)

   Nebyl bych tak kritický směrem k jedné z mála věznic, které se chovaji k vězňům lidsky.

 • rrreee

  (12.11.2020 - 14:58)

  dekuji vam za souhlas.
  proste jsme v cechach a provazanosti, korupce je vsude hlavne ve vezenstvi….
  tuhle jsem koukal z okna na veznici asi tri mesice a smal se: firma postavi leseni v jeden den a nafoti…nikdo na nem nic nedela mesic….pak se demontuje. a takto stale dokola at je proste co fakturovat…..smutne ze? nasobte vsim a to je cislo ze? stiznosti? vetsinou reditele maji rodinu, nebo nekoho na gips atd a tak je vse schovano 🙂 pokracoval bych, ale neni v teto republice uz nikdo, kdo je schopen zakrocit! nikdo, protoze i statni zastupci jsou soucasti tohoto potravniho retezce. o to smutnejsi….soudci? ty maji starost co k si kde daji dobreho k jidlu a tak ctou jidelnicky „cele“ od A do Z nez spisy, protoze ty ctou jen zacatek. vratit neco k doplneni, nebo vyzadat si vysvetleni obzalovaneho je jim z hladu proti srsti. cela nase justice je ostuda a vezenstvi je jen stin spatne prace jiz na soudech. vemte si, ze o vasem osudu rozhoduji soudci s minimalni praxi. nedovedou prijmout fakt, ze oni jsou prave nastroj uspor v nasi republice, nastroj napravy, ktera je v nasem vezeni pro nefunkcnost niceho nemozna. program zachazeni a jine veci? nula proste jen nic. vsude v okolnich statech je soudce, statni zastupce o vaznosti a poctivosti, tady? tady o tom, ze to je prave clovek, ktery zamerne chybuje ve sve praci pro svuj prospech, tedy uplatky a odmeny a neni nastroj, ktery ho kontroluje, nebo snad muze postihnout- tedy reklamovat jeho patlaninu….
  amnestie= uspora x miliard do rozpoctu, tedy stazeni deficitu……, propusteni zacnou pracovat az tedy na vyjimky, tedy opet do pokladny prijem, manzelky nebudou muset vyuzivat socialnich davek v takovem rozsahu, tedy dalsi prijem do pokladny, a mnoho dalsiho. to to ty tup.nky nenapadlo? deti poslou do skol a proc myslite ze jen do desiti let veku? protoze opet nechce stat platit osetrovne, dite od deseti let jiz nema narok….je to smutne, ze stat pres nase deti cilene a vedome porusuje zakon a nakazi tak ucitele, ale nase prarodice i nas, jen proto, ze deti jsou sice odolnejsi, ale o to lepsi roznaseci.
  pan buh s nama v teto republice.
  tady uz jen kl.cky do rukou jako to udelal kazdy narod co je nespokojeny. jsme jen ovce a oni to moc dobre vedi….proto jim vsechno zatim prochazi….
  opet omluva vsem ale tak to citim….do zpevu mi neni ale to nam vlastne take bylo zakazano….

 • Vladimír Grygar Scarabelli

  (14.11.2020 - 11:05)

  Příjemné sobotní dopoledne….
  Vyhnu se anglickému jazyku, mám totiž velice čerstvé informace z dnešního rána, a to, že ve Věznici ve Světlé nad Sázavou zahájili testování na Covid 19.
  Samozřejmě vše probíhá za zvýšených bezpečnostních opatření, to víte, ženské, prý je to někdy horší jako chlapi.
  Uvidíme k jakým výsledkům se testováním dospěje. Jedno je jasné, pokud takto začaly intenzivní testy, asi….asi….asi…., něco se děje.
  Uvidíme, večer budou další informace..
  O potom, že se nic neděje.
  Vladimír Grygar Scarabelli

 • erotik izle

  (15.11.2020 - 9:53)

  Respect to author, some superb selective information. Krystalle Alvin Bevan

 • Leona

  (15.11.2020 - 18:42)

  Co to má znamenat tady anglicky psát,je to napadeno?

 • Anonym

  (19.11.2020 - 15:03)

  jsou nejake informace o nakazenych? moc veznenych se prestalo volat domu, proc?

  • obase.cz

   (19.11.2020 - 18:39)

   Dobrý den. Zřejmě se VŠ rozhodla vězně izolovat od informací. O.

   • Vladimír Grygar Scarabelli

    (20.11.2020 - 7:23)

    Dovoluji si tímto pozdravit autora a provozovatele těchto stránek a tak nějak reagovat touto cestou na jeho v skutku poněkud diplomatickou odpověď, která však něčemu napovídá, co snad již všichni zde pochopili.
    Znovu opakuji, co jsem i já napsal několikrát ve svých příspěvcích, Vězeňská služba, to je republika v republice.
    Pokud by člověk opravdu se nějakým způsobem dostal k jádru problému, vymluví se na vyjjímečný stav, a tím to končí.
    Zlrátka lze jen konstatovat, že drží bobříka mlčení s tím, že ono to nějak přejde a vše vyšumí zcela do stracena. Je to z jejich strany jistá taktika, která se nemíjí účinkem. Zkrátka, čas ukáže.
    Zde, pokud se něco napíše, velice by mne zajímalo, zda někdo tam z těch lidí na jistých postech se natolik sníží, aby si to tu přečetli, myslím si že vůbec ne. Mohlo by to totiž ohrozir kariéru a hlavně by to bylo v příkrém rozporu s pravidly jejich funkcí.
    V naší společnosti je totiž situace, že všichni se bojí všech a lépe mlčet.
    Jinými slovy – je něco nezdravého ve státě dánském -.
    Vladimír Grygar Scarabelli

    • obase.cz

     (20.11.2020 - 20:00)

     I já Vás zdravím Vladimíre. O.

 • Anonym

  (19.11.2020 - 20:43)

  Dobry vecer, a to mohou?

  • obase.cz

   (20.11.2020 - 19:57)

   Dobrý večer, co mohou?

 • Roland

  (19.9.2021 - 13:16)

  Выражаю огромную благодарность Сергейю Витальевичу (batmanapollo). Психолог высокого уровня, очень вежливый и внимательный персонал! Совесть, доброта, порядочность. Так жалею, что раньше не обратилась сюда за помощью.

 • buy seo

  (29.9.2021 - 19:53)

  you seo backlink

 • AnthonyTak

  (23.3.2022 - 7:11)

  Trump’s pressure on investigators prompted Rep.

  Zoe Lofgren, who sits on the House committee probing the insurrection, to warn that the ex-President had issued a „call to arms.“
  „Calling out for demonstrations if, you know, anything adverse, legally, happens to him, is pretty extraordinary. And I think it’s important to think through what message is being sent,“ the California Democrat told CNN’s Pamela Brown on Sunday.
  In yet another sign of Trump’s incessantly consuming inability to accept his election loss, he issued a statement that same evening slamming former Vice President Mike Pence for refusing his demands to overturn the result of the democratic election in 2020, and falsely claimed that the then-vice president had the power to do so.

 • Jana Arientova

  (25.8.2022 - 22:00)

  Doby den je rok 2022 a vy pořád motate staré roky .jedná se mi o to ,zdali opravdu propustí vězně v září jak o tom ve vězení diskutují , nechápu proč nemůže recidivista nastoupit domácí vězení ,lépe by se zapojil do běžného života jeho život domu do basy ,,, je metrixem pokud opravdu našel někoho ,s kým chce strávit zbytek života,bez trestu
  Dekuji

  • obase.cz

   (31.8.2022 - 6:47)

   Dobry den. Určitě ne. O.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.