Návštěvy odsouzených

Návštěvy odsouzených

Odsouzený má právo přijímat v čase určeném ředitelem věznice návštěvy blízkých osob po dobu celkem 3 hodin během jednoho kalendářního měsíce. Nestanoví-li vnitřní řád věznice počet vyšší, mohou odsouzeného současně navštívit nejvýše 4 osoby včetně nezletilých dětí. Nezletilé děti ve věku do 15 let se mohou zúčastnit návštěvy pouze v doprovodu osoby starší 18 let.

Vstup do věznice je povolen v případě oprávněného zájmu osoby na základě platného občanského průkazu, služebního průkazu nebo jiného osobního průkazu, z něhož je zřejmý výkon funkce opravňující pro vstup do objektů Vězeňské služby a ze kterého lze věrohodně ověřit totožnost vstupující osoby. Rovněž je možný vstup na základě potvrzení o ztrátě nebo zcizení osobního dokladu, pokud je opatřen fotografií.

Při střežení objektů je příslušník, který plní úkoly vězeňské stráže, oprávněn zjišťovat totožnost osob, které vstupují do objektu nebo se v něm nacházejí, prohlížet jejich zavazadla i věci. Při důvodném podezření, že osoba má u sebe zbraň nebo jinou věc, kterou by mohla ohrozit výkon trestu odnětí svobody, může tento příslušník provést její osobní prohlídku a takovou zbraň nebo věc po dobu jejího pobytu v objektu odebrat. Do prostoru není povolen vstup osobám zjevně podnapilým, pod vlivem toxických látek a drog, osobám ozbrojeným a s mobilním nebo záznamovým zařízením.

Návštěvy se provádí na základě příslušné povolenky odeslané blízkým osobám, kde je uveden den konání, doba průběhu návštěvy a čas, kdy se nejpozději musí návštěva do věznice dostavit. Dále zde musí být uvedeny jmenovitě osoby, kterým je návštěva povolena.

Návštěvy probíhají v návštěvní místnosti za přítomnosti zaměstnance věznice.

U odsouzených, kteří si vzorně plní své povinnosti, může ředitel věznice nebo jím pověřený zaměstnanec povolit návštěvu bez přímého dohledu zaměstnance, která se provádí v oddělené místnosti. Viz. návštěva bez zraková a sluchové kontroly.

U odsouzených zařazených do oddělení se zesíleným stavebně technickým zabezpečením a u odsouzených, u nichž z bezpečnostních důvodů rozhodl ředitel věznice, se návštěva uskuteční v místnosti, kde jsou návštěvníci odděleni od odsouzeného přepážkou.

V některých věznicích si účastnící návštěvy mohou v prodejně věznice zakoupit při návštěvě drobné občerstvení ( pití, sušenky apod.).

10 komentáře v “Návštěvy odsouzených

 • Zdeňka

  (24.7.2021 - 16:21)

  Dobrý den. Chceme navštívit příbuzného ve výkonu trestu a vzít sebou vnučku, které je 14 let. To znamená, že nemá ještě OP. Ona je sestřenice vězněného. Potřebujeme nějaký dokument? Děkuji.

  • obase.cz

   (24.7.2021 - 22:39)

   Dobrý den. Ano zpravidla se to řeší pasem nebo rodným listem. V ČR muže občanský průkaz požádat již osoba starší 7 let.

 • Marika

  (20.9.2022 - 10:02)

  Dobrý den chci se zeptat s přítelem jsme v kontaktu už 4 měsíce voláme si a píšeme dopisy ale nechtějí nám umožnit návštěvu a já nevím proč a co pro to máme vše udělat. Děkuji za odpověď

  • obase.cz

   (20.9.2022 - 16:34)

   Dobrý den. Věznice musí nejdřív uznat. Že jste osobou blízkou. Mělo by stačit čestné prohlášení. O.

 • Šárka

  (5.6.2023 - 16:38)

  Dobrý den, dnes mi partner řekl, že mu neprehodi návštěvu na jiný datum, přitom návštěvy tam probíhají každý víkend, bohužel tento víkend se za ním nedostaneme, proto žádal o přesun na další vikend. Jen ho odbyli nebo mají pravdu?

  • obase.cz

   (7.6.2023 - 12:41)

   Dobrý den. V čem myslíte, jestli mají pravdu? V zásadě má věznice povinnost umožnit návštěvu odsouzenému, ale pokud jde o termín návštěvy, tak ten určuje věznice. V tomto mají zřejmě pravdu. O.

 • Martina

  (27.5.2024 - 12:56)

  Dobrý den jak informovat že se nemohu dostavit na návštěvu do vykonu trestu

  • Anonym

   (28.5.2024 - 10:01)

   Dobrý den. Koho informovat? Navštěvovanou osobu informujete dopisem, případně telefonicky, pokud Vám navštěvovaný má možnost volat a věznici informovat nemusíte, prostě nepřijdete.

  • obase.cz

   (29.5.2024 - 12:05)

   Telefonicky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.