Od dnešního dne spouštíme na webu obase.cz novou službu. Odpovídá právník. Protože si uvědomujeme, že jsou oblasti na které je třeba velmi odborná právní znalost, využili jsme možnosti spolupráce s advokátní kanceláří Mgr. Zuzana Candigliota, a tak Vám můžeme poskytnout asi první online právní poradnu v této oblasti práva. Budeme se snažit zajistit odpověď do 24 hodin. Zároveň Vás prosím, abyste věci, které se netýkají výhradně jen právních otázek dál sdíleli v hlavních diskuzích, protože pokud jde o věznice samotné a život v nich, právník obvykle odpověď nezná.
Dotazy můžete psát ….zde….
(diskuze pod článkem uzavřena)
284 komentáře v “Spouštíme právní poradnu”
Lukáš Minařík
(12.10.2019 - 12:27)Pane doktore,prosím,pokud má zaměstnavatel vůči mně výhrady,pouze,že jsem párkrát v práci usnul a chce se se mnou rozloučit formou dohody a já argumentuji,že nic takového nepodepíši,maximálně výpověď z jejich strany a to ještě max.pro nadbytečnost apod. rozhodně né pro hrubé porušení kázně apod. což občasné usnutí kord na vrátnici není nic závažného jak z toho ven,pokud mi nevyhoví ? Pokud nic nepodepíši,v práci normálně zůstávám,ne ? Jinou práci nemám a pokud bych šel na pracák,nechci na tom poté být bit s podporou,dohoda je výhodná pro zaměstnavatele nikoli pro zaměstnance,který plynule nepřejde jinam,pokud vím. Děkuji za info ač to přímo nesouvisí s trestním poradenstvím,i když sám jsem v podmínce.
právník
(13.10.2019 - 11:44)Vážený pane Minaříku,
jak sám uvádíte v závěru svého dotazu, tato poradna se zaměřuje na zodpovězení otázek z trestního práva. Pokud Vám zaměstnavatel dá výpověď, se kterou nesouhlasíte, můžete se bránit žalobou u soudu. V tomto případě však nedokáži odhadnout na kolik by případná žaloba byla úspěšná. Pokud párkrát usnete při práci na vrátnici, pak důsledky sice nejsou tak vážné jako např. při práci řidiče autobusu, ale na druhou stranu jste v pracovní době a v náplni práce zřejmě máte hlídat vstup do objektu, resp. objekt samotný. Pokud na vrátnici (opakovaně) spíte, pak nevykonáváte práci, pro kterou Vás zaměstnavatel platí. Netroufnu si posuzovat, zda Vaše pochybení lze subsumovat pod „hrubé porušení pracovních povinností“. Zkuste se domluvit se zaměstnavatelem – slíbit, že Vaše pochybení se již nebude opakovat. Tyto spory je nejlépe řešit smírně.
Václav Hošek
(12.10.2019 - 17:30)Vážený pane doktore,pokud jsem zaměstnán na neurčito,aktuálně 3 roky a 2 měsíce a zaměstnavatel mi dává podepsat výpověď dohodou-což je nesmysl,je pouze dohoda o ukončení prac.poměru a v ní není zahrnuto odstupné,tudíž jsem to nepodespal a nepodepíšu a vyhrožuje,že mi dá jinak výpově´d pro hrubé porušení prac.kázně,že prý údajně v práci často spím,může to učinit ? Pokud vím,nemůže,tohle není vážný důvod,nedostal jsem předtím žádnou písemnou výtku apod. A když už by jsem se s ním na třech odstupných platech domluvil,neboť na ně,myslím,mám nárok,jak je to,když mám exekuce ? I Přednostní. exekutor by mi neměl vše sebrat,že ? Za každý měsíc by mi měla zbýt nezabavitelná částka jakou beru nyn po srážkách,že ? Ty srážky by byly,myslím,z průměrné mzdy,tudíž když průměrně beru 22000 Kč a vždy mám neměnnou mzdu po srážkách cca. 10600 Kč tak tuto částku bych měl dostat 3x,že ? Děkuji Vám za odpověď.
právník
(13.10.2019 - 12:12)Vážený pane Hošku,
na velmi podobný dotaz jsem odpověděl již shora, panu Minaříkovi.
Odstupné je Váš příjem, proto i něj dopadá exekuce.
Petra krátká
(13.10.2019 - 0:19)Dobrý den,pane doktore navážu na otázku předchozí,mohu navrhnout sama zaměstnavateli dohodu o rozvázání prac.poměru a zároveň v ní žádat odstupné,pokud na něj mám nárok ? A ještě by mě zajímalo,mám prac.dobu od 7 do 19h,kolegyně mě na noční pravidelně střídá pozdě,už mě to štve a zaměstnavatel mi říká,že je mou povinností vydržet dokud nepřijde střídání,i když se zpozdí třeba o 3hod,v prac.smlouvě o ničem takovém není ani zmínka a mě nebaví tu věčně tvrdnout navíc nebo jí to pak jakože vracet.
právník
(13.10.2019 - 12:05)Vážená paní Krátká,
navrhnout zaměstnavateli rozvázání pracovního poměru dohodou a současně žádat odstupné můžete, ale zaměstnavatel nemusí souhlasit ani v jednom požadavku. Nárok na odstupné byste měla pouze v případě výpovědi, kterou by Vám dal zaměstnavatel a současně by byly splněny podmínky uvedené v zákoníku práce. Práci jste povinna vykonávat v předem stanovené pracovní době. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně z vážných provozních důvodů a má své limity stanovené zákoníkem práce, navíc Vám náleží příplatek za takto vykonanou práci – resp. mzda + příplatek. Nejde totiž o to, že „čekáte až za Vás přijde střídání“, ale jste v práci přesčas, takže čekat můžete, ale za mzdu + příplatek. 🙂
Šárka
(13.10.2019 - 9:16)Dobrý den, děkuji za odpověď ,poslala jsem vám na váš uvedený email moje telefonní číslo … děkuji moc
právník
(13.10.2019 - 12:08)Vážená paní Šárko,
e-mail od Vás jsem v pořádku dostal, zavolám Vám zítra.
Karel Sup
(13.10.2019 - 19:44)Vážený pane doktore,coby podmínečně odsouzený s diagnozou deprese,do kdy musím doložit zaměstnavateli prac.neschopnost,když řekněme ze dneška na zítřek jsem nepřišel na noční ? Podotýkám,dal jsem vědět,že nepřijdu. Mám problém,že má psychiatrička ordinuje pouze 1 den v týdnu a to ve středu,postačí,když mi vydá neschopenku a já to doložím řekněme do 5 dnů ? Nevim,zda mám čekat nebo jít nejprve řekněme k obvodní lékařce a požádat jí ať mi jí vydá,mám psych.problémy a léčím se na psychiatrii,v práci zažívám neshody a konflikty s kolegy a psychicky už to nedávám. Díky za info
právník
(14.10.2019 - 16:15)Vážený pane Karle,
Váš dotaz se opravdu (ani vzdáleně) netýká trestního práva.
Potvrzení o (začátku) pracovní neschopnosti je vhodné doručit zaměstnavateli co možná nejdříve, a to z důvodů praktických – např. z důvodů zpracování mezd, nicméně zákon žádný konkrétní termín neurčuje. Počátek pracovní neschopnosti však musíte zaměstnavateli oznámit okamžitě a nejlépe prokazatelně (např. e-mailem). Pokud Vaše psychiatrička ordinuje pouze jeden den v týdnu, zajděte k obvodnímu lékaři, neboť žádný lékař není oprávněn vystavit PN o týden zpětně…
Jana Ryšavá
(14.10.2019 - 18:15)Vážený pane doktore,aktuálně u mě bylo ukončeno vyšetřování a podán st.zástupci návrh na obžalobu-úv.podvody z let 2013-2016,je toho mraky,18 šanonů,asi 435 skutků avšak většina z nich splacena a ostatní částečně spláceny formou exekucí,kterých mám asi 30. Jak mám postupovat abych doložila aktuální výši ? Ex.úřady na mé žádosti nereagují o vyčíslení aktuální pohledávky na jistině.Ustanovený obhájce tvrdí,že je to jedno,že se vychází z částek co jsem načerpalal a splácení je jen polehčující okolnost,že na mírnější paragraf se nedostanu,když je to nad 500 tis prostě značná škoda,tak nevim,skutečnost je taková,že je mi vypočítána škoda 2345000 a přitom víc než půlku úvěrů jsem dávno splatila a aktuálně mi zbývá necelý milion,spíš mi to připadá,že v tom obsáhlém spisu se obhájce nechce ani příliš hrabat,SZ bude mít nejspíš také co dělat než podá obžalobu.Osobně bych si ráda dala do kupy aktuální stav u všech těch společností,kde jsem si podvodně požádala či vzala půjčku či úvěr,ale je to složité,nekomunikují nebo už zanikly. Jak by jste postupoval vy ? Děkuji za odpověď. JR
právník
(14.10.2019 - 19:44)Vážená paní Ryšavá,
pokud jste stíhána za spáchání úvěrového podvodu, trestného činu jste se dopustila již v okamžiku, kdy jste na základě nepravdivých (nebo hrubě zkreslených) údajů požádala o půjčku či úvěr. Součet finančních částek, o které jste takto požádala, bude pro trestní řízení představovat škodu. Pokud jste část škody uhradila, pak se skutečně jedná toliko o polehčující okolnost. V tomto ohledu má tedy Váš obhájce pravdu. Výjimkou by mohly být pouze ty úvěry, které jste sice získala na základě nepravdivých údajů, ale řádně (tedy včas a dobrovolně) jste je v plné výši splatila. Podle mého názoru totiž v těchto případech chybí materiální stránka trestného činu, proto lze uplatnit zásadu subsidiarity trestní represe, která je obsažena v ustanovení § 12 tr. zákoníku. Věřitel totiž nebyl ničím poškozen, naopak vydělal na zaplacených úrocích a těžko jej lze považovat za „poškozeného“. Samozřejmě orgány činné v trestním řízení budou tvrdit, že se jednalo o celý řetězec trestné činnosti, kterou jste spáchala, proto Vás budou chtít odsoudit za celé Vaše jednání, ale já bych takto argumentoval. Tolik můj názor k otázce viny.
K otázce trestu je podle mého názoru významné, kolik peněz jste již splatila. Pokud prokážete, že jste splatila podstatnou část škody (možná dokonce celou, protože škoda v trestním řízení představuje pouze vypůjčenou částku, nikoliv její příslušenství), pak je reálné, že soud Vám v případě uznání viny uloží „pouze“ podmíněný trest – samozřejmě pokud nebude trestána již opakovaně.
JIndřich Němeček
(16.10.2019 - 13:05)Dobrý den,pane doktore,jsem aktuálně v podmínce,ještě z ní zbývá půlka tj.2,5 roku,cirka 3 roky pracuju na HPP,nyní však jsem v současné práci konkrétně na jedné z jejich provozoven hrubě nespokojen a chci jinam,zaměstnavatel bohužel jinde aktuálně volné místo nemá tudíž budu muset skončit dohodu o ukončení prac.poměru a zaevidovat se na pracáku,neboť nic jiného nemám,maximálně nabídky na DPP krátkodobé a to nechci,neboť musim splácet dluhy a vykazovat minimální příjem není úplně top. Chci se zeptat,jak na to bude soud nahlížet ? Nebude to velký handicap,když budu řekněme 3-4 měsíce na UP ? Nechci podřadnou práci za pár šupů,chci mít aspoň 20 čistého jako mám zde,byť pe ex.srážkách je to 11tis,chci se dluhů co nejdříve zbavit. Děkuji za Váš pohled na věc.
Jindřich
(16.10.2019 - 14:01)Ještě doplňující dotaz,pokud končím dohodou a mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené,když mám exekuce,mohu požádat zaměstnavatele aby mi dovolenou proplatil zvlášť nebo hold to musí být vyloženě ve výplatě,která podléhá ex.srážkám ? Děkuji za osvětlení
právník
(16.10.2019 - 19:53)Vážený pane Jindřichu,
pokud nejste pod dohledem Probační a mediační služby, pak údaje o Vašem zaměstnání soud nebude vyžadovat, ani sledovat. Po dobu zkušební doby prostého podmíněného odsouzení soud sleduje chování odsouzeného v tom smyslu, zda odsouzený žije řádným životem – tedy zejména nepáchá trestné činy, přestupky, případně se nedopouští jiných deliktů. Pokud Vás soud zavázal k úhradě škody, kterou jste způsobil trestným činem, za který jste byl odsouzen, pak soud ještě sleduje, zda podle svých možností hradíte (splácíte) tuto škodu. V tomto ohledu byste se měl snažit zajistit si legální zdroj příjmů, abyste mohl škodu z trestné činnosti splácet, ale pokud Vám současné zaměstnání nevyhovuje a Vy budete pár měsíců na ÚP, nemůže to být důvodem pro nařízení výkonu trestu do věznice (samozřejmě pokud nejsou dány ještě jiné důvody), zvláště ne, když zhruba již tři roky nepřetržitě pracujete a pravidelně splácíte.
Na způsobu náhrady nevyčerpané dovolené se musíte domluvit se svým zaměstnavatelem – klidně se může stát, že v průběhu výpovědní doby Vám nařídí dovolenou tak, aby byla vyčerpána ta část, na kterou máte nárok…
petra
(16.10.2019 - 17:17)Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat , kde můžu sehnat potvrzení pro úřady ( Ú.P. ) atd , kdy má přítel přesný výstup z VTOS ? Když jim řeknu na úřadě někdy v lednu 2019 , tak to jim na úřadech nestačí a chcou to písemně, ale já žádný dokument, kdy ho propustí z VTOS nemám. Nevím jak to řešit.
právník
(16.10.2019 - 19:37)Vážená paní Petro,
požadované potvrzení vydá věznice na žádost Vašeho přítele. Jakmile potvrzení přítel od věznice obdrží odešle je Vám. Jedná se o běžnou záležitost.
petra
(16.10.2019 - 19:48)Děkuji Vám za radu.
JIndřich Němeček
(18.10.2019 - 9:54)Vážený pane doktore,rád bych se ještě zeptal,je pro mě velký handicap-mám podmínku,když jsem v prodlení cca.3 měsíce s platbama za náklady tr.řízení a za ust.obhájce ? Sice jsem 2 roky pravideně splácel,ale teď jsem v prodlení,nedostává se mi na to,nebydlím už ve svém,nýbrž v nájmu,mám 30 exekucí,i s tím nájmem bývám v prodlení.Pokud bych přestal platit a vymáhali to exekučně jako přednostní pohledávku,bylo by to vážné porušení podmínky,když jinak si vše plním ? Děkuji za info JN
právník
(19.10.2019 - 10:46)Vážený pane Jindřichu,
z praxe si nepamatuji, že by se soud zabýval otázkou úhrady nákladů trestního řízení v souvislosti s osvědčením podmíněně odsouzeného ve zkušební době. Vážné „porušení podmínky“ to rozhodně není, zvlášť ne, když splácíte jiné své závazky. Pokud Vám rozsudkem byla uložena povinnost nahradit škodu, kterou jste trestným činem způsobil, pak plnění právě této povinnosti je stěžejní pro osvědčení se – podle svých sil musíte ve zkušební době splácet tuto škodu, jinak by soud mohl nařídit výkon původně podmíněně odloženého trestu odnětí svobody. Na splácení škody se proto zaměřte.
Jan šeda
(21.10.2019 - 15:01)Vážený pane doktore,poprosím Vás o krátké info ač má otázka nesouvisí přímo s trestním právem. Jsem sice v podmínce,nedávno mi byl vydražen byt a z něj po různých splátkách exekucí mi zbyde necelých 200tis co mi ex.úřad vrátí avšak nejdříve za měsíc,aktuálně jsem v nájmu,kde dlužím za 2 měsíce avšak na začátku jsem složil kauci ve výši právě dvou nájmů a žádám nyní majitele,zda by tu složenou kauci mohl nyní na úhradu použít s tím,že jí dorovnám do měsíce v původní výši,lze to takto provést,co myslíte ? Ještě by mě zajímalo,když dostanu výzvu k nástupu trestu tady v Praze a časem se věznice rozhodne mě přemístit někam jinam,jak se proti tomu bránit a zda to vůbec lze ? Nikoho nemám,jsem sám a nejraději bych zůstal tady v Praze,předpokládám dle bydliště na Ruzyni. Děkuji za info
právník
(21.10.2019 - 21:00)Vážený pane Šedo,
k Vaší první otázce sděluji, že bude záležet na co přistoupí pronajímatel. Pokud máte vyloženě nájemní smlouvu (nejste v nějakém podnájmu) od majitele bytu, pak Vás chrání občanský zákoník a nájem lze ze strany pronajímatele vypovědět až po třech nezaplacených měsících. Ve Vašem případě by však pronajímatel mohl přistoupit k tomu, že dlužné nájemné za dva měsíce pokryje z peněžní jistoty (kauce), když prokazatelně dostanete peníze a prostředky na peněžní jistotu (kauci) poté doplníte.
Pokud by došlo na nástup výkonu trestu odnětí svobody, pak odsouzení nastupují podle spádové vazební věznice dle místa bydliště. Tam však většinou nezůstávají a po dvou až třech týdnech jsou umísťováni jinam – do tzv. kmenové věznice. Je na úvaze vězeňské služby, do jaké věznice odsouzeného umístí. Bránit se proti tomu nelze. Po umístění do kmenové věznice je však možné žádat o přemístění do jiné věznice stejné profilace (stejného typu). Bohužel je spíše nepravděpodobné, že byste zůstal ve vazební věznici Praha – Ruzyně.
petra
(21.10.2019 - 18:18)Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat , jestli přítel může požádat o přeměnu trestu na domácí vězení, když ho nepropustili na pp ? Sice se proti tomu odvolal,ale myslím,že to bude taky zbytečné. Dosáhl všeho co ve vězení vůbec jde, ale bylo to zbytečný, nepomohlo nic. Jeho snaha nebyla oceněná. Státní zástupce doporučil jeho propuštění, ale pan soudce bohužel né. Prý nevěří, že na svobodě povede řádný život. Ve vězení je za přečin, řídil bez ř.p.
právník
(21.10.2019 - 21:07)Vážená paní Petro,
pokud státní zástupce navrhoval podmíněné propuštění, a soud přesto žádost Vašeho přítele zamítl, je šance na úspěch ve stížnostním řízení poměrně reálná. Je však nutné velmi dobře a přesvědčivě vyargumentovat odůvodnění stížnosti, aby měl soud II. stupně kvalitní podklad pro zrušení zamítavého rozhodnutí okresního soudu a vydání vlastního kladného rozhodnutí. Doporučuji angažovat právníka, aby Vašemu příteli odůvodnění stížnosti sepsal. Nebude to drahé a v této situaci to určitě stojí za to zkusit.
Pokud bude přesto žádost o podmíněné propuštění zamítnuta (pravomocně), podle mého názoru nemá smysl žádat o přeměnu zbytku nevykonaného trestu odnětí svobody na trest domácího vězení. Důvody jsem na těchto stránkách již opakovaně uváděl.
Petra
(21.10.2019 - 21:14)Děkuji za radu. A Vy by jste mi stím nepomohl prosím ?
právník
(24.10.2019 - 20:16)Vážená paní Petro,
omlouvám se za prodlení v odpovědi.
Pomoci mohu, ale už se bude jednat o placenou právní službu.
Pokud máte zájem, kontaktujte mě na pravnik /zavináč/ obase.cz
Spamová ochrana tohoto webu nedovoluje zobrazit znak zavináče, proto jsem jej vypsal slovy.
Lenka
(23.10.2019 - 18:40)Dobrý večer. Myslíte , že bude 28.10. 2019 nějaká amnestie ? Hodně lidí by si to přálo…
Obase
(24.10.2019 - 13:13)Maximálně milost pro Babiše.
O.
právník
(24.10.2019 - 20:21)Vážená paní Lenko,
prezident Miloš Zeman opakovaně veřejně prohlašoval, že po dobu svého mandátu amnestii nevyhlásí. Poslední amnestii v České republice vyhlásil prezident Václav Klaus dne 1. 1. 2013, za což byl velmi silně kritizován širokou veřejností, ale i politiky. Domnívám se, že podobné ostré kritice se bude chtít současný prezident Zeman vyhnout a již z tohoto důvodu amnestii nevyhlásí.
Komentáře nejsou povoleny.