Právník pomoc obase.cz, právní poradna

Spouštíme právní poradnu

Od dnešního dne spouštíme na webu obase.cz novou službu. Odpovídá právník. Protože si uvědomujeme, že jsou oblasti na které je třeba velmi odborná právní znalost, využili jsme možnosti spolupráce s advokátní kanceláří Mgr. Zuzana Candigliota, a tak Vám můžeme poskytnout asi první online právní poradnu v této oblasti práva. Budeme se snažit zajistit odpověď do 24 hodin. Zároveň Vás prosím, abyste věci, které se netýkají výhradně jen právních otázek dál sdíleli v hlavních diskuzích, protože pokud jde o věznice samotné a život v nich, právník obvykle odpověď nezná.

Dotazy můžete psát  ….zde…. 

(diskuze pod článkem uzavřena)

Autor příspěvku: obase.cz

284 komentáře v “Spouštíme právní poradnu

 • Jan Semerád

  (24.10.2019 - 16:48)

  Dobrý den,pane doktore,mám coby registrovaný na úp a podmínečně odsouzený problém si něco najít,něco,co není vyloženě podřadné,na úp jsem už 4.měsíc a úřednice mě chce pomalu vyhodit,slyšel jsem,že aby se tak nestalo,mám možnost odpracovat min.20hod týdně veřejně prospěšných prací,je tomu tak ? Sháním si něco převážně sám,abych měl aspoň 20 čistého,ale hold majetková trestná činnost v minulosti je pro řadu zaměstnavatelů i dnes problém.

  • právník

   (24.10.2019 - 20:13)

   Vážený pane Jane,
   bohužel Vám nemohu konkrétně odpovědět, neboť problematikou, do které spadá Váš dotaz, jsem se nikdy nezabýval a právní předpisy upravující tuto oblast jsou často novelizovány. Zkuste se zeptat přímo na Úřadu práce nebo vyhledat nějakou sociální poradnu.

  • Jan

   (13.2.2020 - 23:04)

   Dobrý den ,
   mám dotaz na Vás , 3.2.2020 jsem byl soudem II. Stupně pravomocně odsouzený k nepodmíněnému trestu 3 roku . Chci se zeptat jak to bude dále probíhat , kdy mám čekat doručení nástupu trestu a jak dlouhá doba je od doručení po nástup . 13.2.2020 podle justice a spisové značky , byl pravomocný rozsudek doručen zpět na soud . Děkuji

 • Ed

  (27.10.2019 - 10:54)

  Dobry den chtěla bych se zeptat kamaradky syna chytli jak kradl měl zboži za dva tisice prijeli policajti sepsali to a řekli mu že to pujde k přestupkovi komisi a že kdyby to udělal přište ze se mu to sčita

  • právník

   (28.10.2019 - 18:07)

   Vážená paní Ed,
   a jak zní dotaz?
   Pokud se tážete, zda měli policisté pravdu, pak sděluji, že ano. Od roku 2016 účinkuje v rámci celé republiky evidence rejstříku přestupků fyzických osob, který je neveřejném rejstříkem a policisté z něj můžou čerpat informace. Škoda z několika přestupků krádeže se sčítá a překročí-li 5.000 Kč, pak se jedná o trestný čin.

 • Jan Chromý

  (1.11.2019 - 16:52)

  Dobrý den,pane doktore,může mi být soudem při rozhodování o ponechání podmínky či přeměně na trest nepodmíněný k užitku skutečnost,že jsem pravidelným dárcem krevní plazmy ? Mám stávající trest,tříletý s maximální podmínkou a dohledem,bude mi nejspíš zrušen a uložen trest souhrnný,přišlo mi obvinění za skutky -nepromlčené z let 2013-2015 pojistné podvody,to předtím byl klasický podvod,v podmínce jsem cca.2 roky a vše je nyní ok,ještě 3 léta zbývají. Obojí je značná škoda čili sazba 2-8 let

  • právník

   (3.11.2019 - 18:17)

   Vážený pane Chromý,
   obávám se, že Vaše dárcovství nebude mít vliv na úvahy soudu o tom, jaký trest Vám uloží.
   Samozřejmě nemohu posoudit Vaši situaci, na to mám příliš málo informací, ale pokud se již dva roky osvědčujete ve zkušební době – žijete řádně – a nyní vytýkaného jednání jste se dopustil v roce 2013 – 2015, pak snad ještě existuje šance, že některý z orgánů činných v trestním řízení trestní stíhání proti Vám zastaví, nebo soud upustí od uložení souhrnného trestu dle ust. § 44 trestního zákoníku.
   V některých podobných případech soud uzná obžalovaného vinným, aby byl podklad pro vyslovení povinnosti nahradit škodu, nicméně upustí od uložení souhrnného trestu, neboť shledá, že dříve uložený pravomocný trest je pro obžalovaného dostatečný.

 • Jan Ulrich

  (6.11.2019 - 16:14)

  Vážený pane doktore,mám-li syna ve vězení a ten si tam opakovaně stěžuje na šikanu ze strany spoluvězňů a dozorci s tím nic nedělají,mohu v tom něco podniknout já ? Děkuji za info. A ještě z jiného soudku,pokud můžete,budu rád : dá-li mi pronajímatel výpověď náj.smlouvy bez výp.doby a já navrhnu soudu její přezkoumání,že s tím nesouhlasím,musím do doby než rozhodne soud byt opustit či tu mohu setrvávat ? Děkuji za info Někde jsem slyšel,že dokud nemá prakticky majitel v ruce soudní příkaz nebo exekuční k vystěhování,tak nic moc dělat nemůže,když se nájemník odmítá hnout a vyměňovat zámky,odpojit energie,vstoupit do bytu apod.prý tím porušuje domovní svobodu a páchá tr.čin.

  • právník

   (11.11.2019 - 20:25)

   Vážený pane Ulrichu,
   po právní stránce se šikanou Vašeho syna nemůžete dělat nic. Je to na Vašem synovi. V každé věznice je zřízeno oddělení prevence a stížnosti (OPaS), které má tyto situace řešit. Pracovníci tohoto oddělení mají vysoké kompetence v rámci vězeňské služby. Doporučuji, aby se Váš syn obrátil právě na toto oddělení a tam vše oznámil. Rozhodně se nesmí nechat dále šikanovat, mohlo by dojít ke gradování tohoto jednání, což by nemuselo brát konce. Ať jedná rázně a rychle.

   • Ed

    (24.11.2019 - 22:20)

    Dobry večer chtěla bych se zeptat manžel žadal o podmiňěne propušteni 8.srpna soud se konal 8.listopadu ksy muže znovu žadat vim že za 6 .měsicu ale od kdy se to počita od ty žadosti toho 8 .srpna nebo od soudu ktery se konal 8 listopadu děkuji

 • Václav Hošek

  (10.11.2019 - 12:10)

  Vážený pane doktore,mohu se zeptat kolik cca.stojí návrh k soudu-žaloba býv.zaměstnavatele za to,že mi dal dle mého neoprávněně podepsat dohodu o ukončení prac.poměru jinak,že mi dá nějaká hrubé porušení či práci mimo Prahu apod. ? Přišel na to,nevím jak,že mám záznam v RT což jsem ještě před 3 lety kdy mě přijímal neměl.

  • právník

   (11.11.2019 - 20:31)

   Vážený pane Hošku,
   na Váš dotaz neznám odpověď, neboť pracovním právem se v naší advokátní kanceláři nezabývá žádný právník.

 • Jan Semerád

  (16.11.2019 - 8:25)

  Vážený pane doktore,jak se konkrétně postupuje při úmyslu se odvolat proti rozsudku soudu 1.stupně,vím,že je to do 8 dnů nebo hned na místě nicméně,pokud se chci nejprve konkrétně seznámit s odůvodněním,vyčká se na zaslání odůvodnění a teprve od dne doručení se počítá lhůta 8 dnů na případné odvolání ? Děkuji za osvětlení.

  • právník

   (17.11.2019 - 11:21)

   Vážený pane Semeráde,
   jakmile vyhlásí soud v soudní síni rozsudek, poučí procesní strany o opravných prostředcích, a dotáže se procesních stran, zda si podávají odvolání ihned na místě, zda si ponechávají lhůtu nebo zda se odvolání vzdávají. Pokud si odvolání proti rozsudku podáte ihned v soudní síni, pak po doručení opisu písemného vyhotovení rozsudku již sepíšete pouze odůvodnění odvolání, pokud se v soudní síni vyjádříte tak, že si ponecháváte lhůtu, pak máte možnost podat odvolání, které musíte i odůvodnit, ve lhůtě 8 dnů ode dne doručení opisu písemného vyhotovení rozsudku, pokud se v soudní síni vyjádříte tak, že se vzdáváte práva na odvolání, pak již se odvolat nemůžete, protože jste se tohoto práva vzdal.
   Z důvodů procesní taktiky je nejlépe si ponechat lhůtu, pečlivě se seznámit s písemným zněním rozsudku, zejména s jeho odůvodněním, a teprve poté v klidu domova zvážit, zda odvolání podat či nikoliv, na což máte právě těch 8 dnů ode dne doručení opisu písemného vyhotovení rozsudku.

 • Jan Semerád

  (17.11.2019 - 12:44)

  Děkuji za info pane doktore,ještě drobnost: jak dlouho cca.trvá soudu to zaslání písemného odůvodnění rozsudku ? V mém případě to je spis o 12 šanonech.

  • právník

   (17.11.2019 - 19:34)

   Vážený pane Semeráde,
   lhůty jsou sice stanoveny v trestním řádu, konkrétně v ustanovení § 129, ale počítejte s tím, že opis písemného vyhotovení rozsudku se k Vám fyzicky dostane v průměru tak do měsíce ode dne jeho vyhlášení. V některých případech to trvá ještě déle.

 • Milan Ferenz

  (18.11.2019 - 11:45)

  Vážený pane doktore,přišla mi výzva k nástupu trestu,za měsíc,jelikož nemám fin.prostředky,mám cca.35 exekucí,doteď jsem byl na pracáku a skončila mi doba -5 měsíců pro vyplácení podpory,tak jsem bez peněz,tudíž se ani nemám jak moc připravit natož si něco koupit,ani blízké nemám,pokud tam přijdu s „holýma rukama“ dostanu něco nebo mám prostě smůlu ? Mám tak max.pár kusů oblečení,toť vše.

  • právník

   (18.11.2019 - 20:12)

   Vážený pane Ferenzi,
   vězeňská služba zajišťuje odsouzeným ve výkonu trestu prakticky všechny základní životní potřeby. Nemusíte si tedy kupovat nic. Myslím, že nebudete zdaleka jediný, kdo nastupuje do výkonu trestu bez prostředků…

 • Jan Jelínek

  (21.11.2019 - 11:50)

  Dobrý den pane doktore,jaká je cca.lhůta od podání obžaloby k soudu do následného hlavního líčení u prvoinstančního soudu ? V mém případě je to dost obsáhlé,v obžalobě bylo zpracováno 13 šanonů z trestního spisu,stačí jen odhadem- 2,3,4 měsíce či až půl roku ? Pěkný den a děkuji za info. Volal jsem na soud,zda už to má přidělenou spis.značku a nelze se tam dovolat abych to mohl sledovat.

  • právník

   (23.11.2019 - 16:59)

   Vážený pane Jelínku,
   vlastně jste si na svou otázku odpověděl sám. Bohužel u různých soudů (ale i senátů) je ta doba různě dlouhá. Pokud je celá věc obsáhlejší, pak to zpravidla trvá déle, protože soudce to musí vše nastudovat, to je logické. Neumím Vám sdělit nic moudřejšího, než jste sám uvedl…

 • Jan Lejček

  (23.11.2019 - 11:33)

  Vážený pane doktore,za měsíc mám soud za úv.podvod,chtěl jsem se zeptat,pokud si navrhnu pen.trest avšak nemám aktuálně na jeho celé zaplacení ať už případně soud dojde k jakékoli částce,je možné aby mi ho uložili a já ho měsíčně splácel ? Lze na splátky nebo se to musí zaplatit najednou ? Děkuji za osvětlení a jsem s pozdravem.

  • právník

   (23.11.2019 - 17:11)

   Vážený pane Lejčku,

   bohužel neuvádíte přesnou hmotně právní kvalifikaci trestného činu, za který jste stíhán, abych mohl ověřit, zda za jeho spáchání lze potrestat pachatele pouze peněžitým trestem.

   Výkon peněžitého trestu se řídí trestním řádem, konkrétně jde o tato zákonná ustanovení:
   § 341
   Jakmile se stal vykonatelným rozsudek, podle něhož je odsouzený povinen zaplatit peněžitý trest, vyzve předseda senátu odsouzeného, aby jej zaplatil do patnácti dnů, a upozorní ho, že jinak bude zaplacení vymáháno.
   § 342
   (1) Na žádost odsouzeného může předseda senátu z důležitých důvodů
   a) odložit výkon peněžitého trestu, a to na dobu nejvýše tří měsíců ode dne, kdy rozsudek nabyl právní moci, nebo
   b) povolit splácení peněžitého trestu po částkách tak, aby byl celý zaplacen nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy rozsudek nabyl právní moci.

   Žádost o odklad výkonu peněžitého trestu nebo o jeho splácení se podává až po právní moci rozsudku.

 • Jan Lejček

  (23.11.2019 - 20:23)

  Vážený pane doktore,jedná se úv.podvod,avšak mám už asi 30 exekucí a aktuálně jsem bez práce a bokem tak max.25tis,těžko říci,zda by za této situace pen.trest přicházel v úvahu,mám už totiž z minula pětiletou podmínku a tudíž nic moc jiného už v úvahu nepřichází,maximálně ponechat stávající trest,tohle jsem však udělal před mým aktuálním odsouzením.

  • právník

   (24.11.2019 - 18:46)

   Vážený pane Lejčku,
   za takové situace se domnívám, že Vám soud peněžití trest neuloží, i kdyby pro to byly splněny zákonné podmínky, neboť realizace výkonu peněžitého trestu by byla přinejmenším složitá. Ve Vašem případě však soud může upustit od uložení souhrnného trestu, tak snad takové možnosti využije…

 • Ed

  (25.11.2019 - 21:43)

  Dobry večer chtěla bych se zeptat manžel žadal o podmiňěne propušteni 8.srpna soud se konal 8.listopadu ksy muže znovu žadat vim že za 6 .měsicu ale od kdy se to počita od ty žadosti toho 8 .srpna nebo od soudu ktery se konal 8 listopadu děkuji

  • EM

   (26.11.2019 - 19:27)

   Dobry večer Ed od toho 8 listopadu jak mel soud se počita dalši 6 mesiců

  • právník

   (26.11.2019 - 20:43)

   Vážená paní Ed,
   zákonná lhůta 6 měsíců pro opakování žádosti o podmíněné propuštění se počítá ode dne právní moci rozhodnutí, kterým soud zamítl předchozí žádost odsouzeného o podmíněné propuštění. Pokud toto rozhodnutí nabylo právní moci dne 8. listopadu 2019, pak se šesti měsíční lhůta počítá od tohoto dne.

 • Václav Hošek

  (30.11.2019 - 9:24)

  Vážený pane doktore,mohu se zeptat,zda je reálné,že by soud mohl upustit od uložení souhrnného trestu a současný trest považovat za dostatečný ? V minulosti cca.před 2,5 lety jsem dostal 3 roky s dohledem a maximální podmínkou za podvod a nyní mi přišla obžaloba za pokračující trestný čin úv.podvodu ovšem z let 2014-2017,tudíž před mým aktuálním odsouzením navíc u většiny „poškozených“ je částka dávno splacena nebo vymáhána exekučně,dohled probační služby si plnim,vše je ok,jen jsem te´d přišel po 3 letech o práci,tak jsem na pracáku. bojí jak ten podvod,tak nyní úv.podvod je v trestní sazbě 2-8 let,byl na mě udělán i posudek,který tvrdí,že na mé jednání mělo vliv tzv.patologické hráčství.nebo-li gambling z něhož jsem se v minulosti i léčil a již nehraji. Zajímá mě ač je to jen názor,zda v praxi soudy ponechávají dříve uložené tresty jako dostatečné či nikoli ? V můj neprospěch hovoří max.možná udělená podmínka ač mám už polovinu za sebou. napadlo mě,zda by k tomu ještě nemohli dát trest něco jako zákaz zdržování se v casinech nebo zákaz sázení či něco v tom symslu ač už abstinuju. Děkuji za Váš pohled na věc,už jsem se Vás tady jednou ptal na možnost uzavření dohody o vině a trestu se st.zástupkyní,navrhl jsem to,bohužel mi přišlo,že to neshledala důvodným,tak to půjde k soudu. Pěkný víkend.

  • právník

   (1.12.2019 - 18:32)

   Vážený pane Hošku,
   rád bych Vám odpověděl konkrétně, ale v těchto případech záleží na spoustě okolností, které já nemohu takto „na dálku“ vůbec posoudit. Ve Váš prospěch jistě hovoří, že již dva a půl roku se osvědčujete ve zkušební době z předchozího odsouzení, plníte dohled probačního úředníka a splácíte si své dluhy. Soud může upustit od uložení souhrnného trestu nebo Vám může vedle podmíněného trestu uložit ještě další omezení a povinnosti, třeba povinnost podrobit se terapii, pokud jste trestnou činnost spáchal v závislosti na patologickém hráčství. Soud tedy má ještě zákonné možnosti, jak zpřísnit současné podmíněné odsouzení tak, abyste nemusel do přímého výkonu trestu (do věznice). Zda soud bude ochoten takto postupovat však těžko říci, neboť faktem je, že vyšší podmínku (myšleno ve výměře trestu nebo délce zkušební doby) Vám již uložit nemůže, když již máte zákonné maximum.
   Je mi líto, že státní zástupkyně neshledala důvody pro uzavření dohody o vině a trestu, ale musím uvést, že tento institut je využíván skutečně spíše výjimečně (pokud vím z praxe), což platí dvojnásob, pokud by měl být uložen souhrnný trest…

 • Jan Malkovský

  (6.12.2019 - 14:07)

  Dobrý den,pane doktore,mám coby podmínečně odsouzený problém najít slušnou práci,už mě asi 7-8 lepších firem s odůvodněním,že vyžadují trestní bezúhonnost nevzalo. Je to jejich volba a právo,není to nějaká diskriminace apod. ? Např.za trestný čin úvěrového podvodu mě ani nevzít na pozici recepční,kde nedělám s pěnězy,přijde mi to poněkud diskriminační,chápu,třeba u pokladní. Děkuji za Váš názor. Dělat někde u pásu v pekárně za pár korun kord,když mám dluhy,to mě fakt neláká.

  • právník

   (7.12.2019 - 17:32)

   Vážený pane Malkovský,
   bohužel tento problém trápí mnoho odsouzených a to dokonce v situaci, kdy jsou odsouzeni za trestné činy, které nemají ani vzdálený vztah k výkonu práce, o kterou se ucházejí. Po právní stránce s tím však nelze nic dělat. Zaměstnavatelé mají právo vybrat si své zaměstnance. Zkrátka uvedou, že mají vhodnějšího uchazeče a tím to končí…

 • Jan Semerád

  (17.12.2019 - 9:46)

  Vážený pane doktore,mohu se zeptat,jsem-li v podmínce a zároveň mám pronajatý byt,kde mám nyní problémy a již déle než 3 měsíce jsem nezaplatil nájemné,platím jen částečně a dostal okamžitou výpověď avšak bráním se soudně proti ní,neboť nebyla podána tak jak měla být,dopouštím se tím trestného činu či nikoli ?

Komentáře nejsou povoleny.